PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : [اختصاصی کاربران] عکسهایی که گرفتیم (پست اول مطالعه شود)

صفحه ها : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12

vtn54
30-09-2013, 14:50
من هم به خاطر کیفیت پایین عکس معذرت می‌خواهم چون چند سال پیش با دوربین موبایل گرفته شده است:n01:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

milad_heartsick
30-09-2013, 16:17
سلام دوستان خوبم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

sara_program
30-09-2013, 21:05
باز هم سلامِ خورشید را عکس گرفتم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

vtn54
30-09-2013, 22:15
باز هم سلامِ خورشید را عکس گرفتم

ثبت مناسب عکسهایی که یک منبع نوری قوی مثل خورشید در کادر هست (مخصوصا اگر جهت نور مستقیم به سمت دوربین باشد) بسیار سخت است و معمولا بهتر است از ترکیب چند شات به جای یک عکس واحد استفاده شود یا از فیلترهای مخصوص مانند GND برای کاهش روشنایی قسمت فوقانی عکس استفاده شود.در عکس شما انعکاس شدید نور خورشید باعث روشن شدن بیش از حد کل تصویر شده است (بهتر بود اینقدر روی خورشید زوم نمی‌کردید) که به نوبه خود باعث حذف کامل جزییات فضای قابل ملاحظه‌ای در اطراف خورشید شده است که متاسفانه دیگر قابل بازیافت نیست (به عبارتی عکس شما دچار Highlight Clipping شده است) البته مشخص است که سیستم نورسنجی دوربینتان زور خود را زده است ولی شدت نور خورشید بیشتر از توانایی سنسور بوده است.:n09:
علاوه بر این من سه اشکال دیگر من در عکستان می‌بینم که بر خلاف مورد قبلی به راحتی قابل رفع است یکی وجود ته رنگ قرمز یا ارغوانی در عکس است که به سبزی علفها آسیب زده است و دومی کج بودن خط افق است.حتما می‌دانید که در عکسهای منظره راست بودن خط افق بسیار مهم است.اشکال سوم برابر بودن نسبت زمین و آسمان است بهتر بود از قانون یک سوم (Rule of Thirds) استفاده می‌کردید و خط افق را در یک سوم تحتانی یا فوقانی قرار می‌دادید(که به نظر من در این مورد یک سوم فوقانی بهتر بود).
نکته مثبت در مورد عکستان استفاده مناسب از برگهای درخت برای قاب گرفتن خورشید است.

sara_program
30-09-2013, 22:27
ثبت مناسب عکسهایی که یک منبع نوری قوی مثل خورشید در کادر هست (مخصوصا اگر جهت نور مستقیم به سمت دوربین باشد) بسیار سخت است و معمولا بهتر است از ترکیب چند شات به جای یک عکس واحد استفاده شود یا از فیلترهای مخصوص مانند GND برای کاهش روشنایی قسمت فوقانی عکس استفاده شود.در عکس شما انعکاس شدید نور خورشید باعث روشن شدن بیش از حد کل تصویر شده است (بهتر بود اینقدر روی خورشید زوم نمی‌کردید) که به نوبه خود باعث حذف کامل جزییات فضای قابل ملاحظه‌ای در اطراف خورشید شده است که متاسفانه دیگر قابل بازیافت نیست (به عبارتی عکس شما دچار Highlight Clipping شده است) البته مشخص است که سیستم نورسنجی دوربینتان زور خود را زده است ولی شدت نور خورشید بیشتر از توانایی سنسور بوده است.:n09:
علاوه بر این من سه اشکال دیگر من در عکستان می‌بینم که بر خلاف مورد قبلی به راحتی قابل رفع است یکی وجود ته رنگ قرمز یا ارغوانی در عکس است که به سبزی علفها آسیب زده است و دومی کج بودن خط افق است.حتما می‌دانید که در عکسهای منظره راست بودن خط افق بسیار مهم است.اشکال سوم برابر بودن نسبت زمین و آسمان است بهتر بود از قانون یک سوم (Rule of Thirds) استفاده می‌کردید و خط افق را در یک سوم تحتانی یا فوقانی قرار می‌دادید(که به نظر من در این مورد یک سوم فوقانی بهتر بود).
نکته مثبت در مورد عکستان استفاده مناسب از برگهای درخت برای قاب گرفتن خورشید است.

دوربین خاصی نداشتم. گوشی نوکیا بود. قاعدتاً اون چیزی رو که می دیدم و حس می کردم نتونستم توی عکس بیارم. البته این ضعف عکاسیه منه و ایشالا درست میشه. اینم اضافه کنم که رنگ قرمز مال خود عکسه. من قرمزشو اتفاقا کم کردم. آبی رو زیاد کردم.
ممنون بایت نقدتون

mahpesar
30-09-2013, 22:31
ویرایش من :

vtn54
30-09-2013, 22:43
وقتی کوچک هستند چقدر شیرین می‌خوابند:

milad_heartsick
01-10-2013, 00:01
اینا عکسهای پارسال هست امیدوارم خوشتون بیاد

hamy_jengir
01-10-2013, 12:10
لطفا حتما اشکالات عکس رو به من بگید :46:

senaps
01-10-2013, 13:17
لطفا حتما اشکالات عکس رو به من بگید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عکستون خوشکل شده فقط وقتی از قاب طبیعی استفاده میکنین، بهتره که کامل باشه!!! الان توی این عکس، ای کاش دو قدم عقب تر عکس‌رو مینداختین که اون قسمت بالایی از کادر بیرون نره! به نظرم خیلی زیبا تر میشد!

دوستان اصلا عکس‌های من رو نقد نمی‌کنن... فکر کنم دیگه خیلی ضعیف هستن :(

f 2.8| .125 sec| ISO 80

کوه قلاویزان ایلام...

milad_heartsick
01-10-2013, 14:54
عکسهای من رو هم لطفا نقد کنید
سپاس بیکران

sara_program
01-10-2013, 18:02
من که نتونستم نقدی پیدا کنم جز اینکه بپرسم دوربینتون چی بوده؟ بسیار زیبا
LIKE [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و کمی درباره نحوه عکس گرفتنتون توضیح بدین:n01: که چطور نور به این زیبایی توی عکس هستش

mahpesar
01-10-2013, 18:26
عکستون خوشکل شده فقط وقتی از قاب طبیعی استفاده میکنین، بهتره که کامل باشه!!! الان توی این عکس، ای کاش دو قدم عقب تر عکس‌رو مینداختین که اون قسمت بالایی از کادر بیرون نره! به نظرم خیلی زیبا تر میشد!

f 2.8| .125 sec| ISO 80

کوه قلاویزان ایلام...

به نظر من برای ثبت مناظر بهتره دیاف رو ببندیم (معمولا عکاسان میبندن f7 - f8 - f9 )

تا تصویر کمی مثل بعضی عکسهای من فلو نباشه :n01:

خط افق هم پیشنهاد میکنم حدود وسط نندازید

یا یک سوم بالا یا پایین مثل عکسی که در پست قبلم ویرایش کردم
و قله کوه در نقاط طلایی قرار میدادید بهتر بود

عکسهای زیبایی شده به نظر من عکس دوم پل روشن تر ثبت میشد بهتر بود

حالا شاید نظرم سلیقه ای باشه

موفق باشید

hamy_jengir
01-10-2013, 18:34

ممنون که نظر دادی :46:. حق با شماست اما جایی برای بیشتر عقب رفتن نبود. چسبیده بودم به دیوار پشتی :n03:
درخصوص عکس شما، با توجه به اینکه عکس توسط گوشی نسبتاً متوسطی ثبت شده جزئیات صحنه یک مقدار واضح نیستند که شما بی تقصیرید :n02: همینطور در خصوص بستن دیافراگم. در خصوص کادربندی هم که دوستمون
mahpesar ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) همه توضیحات رو دادن:12:

milad_heartsick
01-10-2013, 18:55
ممنون از لطف دوستان
دوربینم sony H20 هست و اگه جیبم اجازه بده می خوام تا اخر این سال یه DSLR ENTRY LEVEL بخرم.

کمی درباره نحوه عکس گرفتنتون توضیح بدین:n01: که چطور نور به این زیبایی توی عکس هستش
نور خورشیده .در واقع خورشید رو از لابه لای برگهای خیس شکار کردم ولی خورشید در رفته انعکاسش مونده. D:

sara_program
01-10-2013, 19:33
ممنون از لطف دوستان
دوربینم sony H20 هست و اگه جیبم اجازه بده می خوام تا اخر این سال یه DSLR ENTRY LEVEL بخرم.

نور خورشیده .در واقع خورشید رو از لابه لای برگهای خیس شکار کردم ولی خورشید در رفته انعکاسش مونده. D:

خوب شد توضیحات لازم را دادید چون من همش فکر می کردم نور شمعه:n02:
اگر میشه توضیحات فنی تری بدین. چون من توی عکس آخریم نور خورشید را نتونستم درست ثبتش کنم. برام مهمه که چطوری میشه نور خورشید را (بدون استفاده از فیلتر) طبیعی ثبتش کرد

ursamajor
01-10-2013, 19:49
سلام دوستان خوبم

سلام
مشکل عکس به نظرم اینه که زیادی همه چی فلو شده و این باعث میشه هنگام نگاه کردن به اون چشم اذیت بشه.
(مثل اینکه مسائل سیاسی روی گل های بابونه هم اثر گذاشته! :n02:)

لطفا حتما اشکالات عکس رو به من بگید :46:

همانطور که دوستان گفتن کادر ناقص هست. ولی نظر شخصیم اینه که باید خیلی بیشتر فاصله میگرفتید تا علاوه بر پنجره بخش بیشتری از دیوار در عکس مشخص میشد اینجوری اون تضادی که وجود داره خودشو بهتر نمایش میداد. (هرچند که کار بیشتری از دستتون بر نمی اومد.)

f 2.8| .125 sec| ISO 80

کوه قلاویزان ایلام...
ایرادات فنی رو که دوستان متذکر شدن.
کادر بندی عکستون به نظرم خیلی بد نیست. مشکل عکس بی رنگ و روح بودن اونه. بهتره وقتی عکستون رنگ و لعابی نداره خیلی راحت اون رو تک رنگ کنید تا بیننده جذب سوژه و نور و سایه اون بشه و حواسش پرت رنگ های مات و کدر نشه.
مثلا:

milad_heartsick
01-10-2013, 19:54
خوب شد توضیحات لازم را دادید چون من همش فکر می کردم نور شمعه:n02:
اگر میشه توضیحات فنی تری بدین. چون من توی عکس آخریم نور خورشید را نتونستم درست ثبتش کنم. برام مهمه که چطوری میشه نور خورشید را (بدون استفاده از فیلتر) طبیعی ثبتش کرد
من اماتورم . فنیم کجا بود:n02:
D: اخه شما مستقیم داری از خورشید عکس پرسنلی میگیری D:
باید خیلی جلوش شلوغ پلوغ باشه فقط انوارش از لابلای شاخ و برگ پیداشه نه کل وجودش

sara_program
01-10-2013, 20:01

ببخشید ولی به نظرم عکس خودشون خوشگل تر بود. این عکس منو یاد قلعه اژدها می ندازه که دختری توی اون زندانیه و منتظر شاهزادش نشسته:n02:

ادیت من:
الان اون اژدها از بین رفته و صفا و صمیمیت به این شهر بازگشته::n02:

senaps
01-10-2013, 20:03
من اماتورم . فنیم کجا بود:n02:

اون اف نامبر و ای‌اس‌او و اینا رو بیا ببینیم و ببینیم ماجرا چیه.... البته گرفتن عکس پرسنلی از خورشید با دوربین موبایل و یا دوربین معمولی تقریبا مگر در غروب و اینا کار راحتی نیست! :|
ولی میشه با پایین بردن EV تا حدودی، باعث این کار شد.... البته به صورت تک شات که خیلی سخته

همانطور که دوستان گفتن کادر ناقص هست. ولی نظر شخصیم اینه که باید خیلی بیشتر فاصله میگرفتید تا علاوه بر پنجره بخش بیشتری از دیوار در عکس مشخص میشد اینجوری اون تضادی که وجود داره خودشو بهتر نمایش میداد. (هرچند که کار بیشتری از دستتون بر نمی اومد.)

ظاهرا جا برا عقب رفتن نداشتن!!! توی یه همچین شرایطی، یه فیش‌ای یا یه 11 میلیمتری میتونه مشکل گشا باشه!!

موچکریم! از ادیت های دوستان... من سلیقه‌ی گرافیکی متاسفانه ندارم و عکسام رو نمی‌تونم درست بکنم :(

ursamajor
01-10-2013, 20:18
کویر لوت

milad_heartsick
01-10-2013, 20:19
اون اف نامبر و ای‌اس‌او و اینا رو بیا ببینیم و ببینیم ماجرا چیه.... البته گرفتن عکس پرسنلی از خورشید با دوربین موبایل و یا دوربین معمولی تقریبا مگر در غروب و اینا کار راحتی نیست! :|

:(
:n02:
f/3.5
1/125
ISO80
بدون فلش
SONY H20

hamy_jengir
01-10-2013, 20:23

آقا میلاد (درست گفتم ؟) این پل کجا واقع شده؟ به نظر میاد پل راه آهنه نه؟

milad_heartsick
01-10-2013, 21:57
آقا میلاد (درست گفتم ؟) این پل کجا واقع شده؟ به نظر میاد پل راه آهنه نه؟

بله پل راه اهنه
پل قطور پلی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است که در مسیر راه آهن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ایران و ترکیه در نزدیکی خوی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ساخته شده‌است. ساخت این پل در سال ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) به پایان رسید. این پل از نوع زیر قوسی است و تا مدت‌ها بزرگ‌ترین دهانه قوسی را در بین پل‌های ایران داشت. همچنین این پل در زمان جنگ ایران و عراق ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D9%88_%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82)مورد اصابت راکت‌های عراقی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) قرار گرفت.اما خوشبختانه راکتهای عراقی با خود پل اصابت نکردند و به اطراف پل برخورد کردند. گفته شده که مهندس سازنده این پل یک زن آلمانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است. این پل در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر خوی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و در ناحیه ٔ سرحدی کردنشین بخش قطوراز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) توابع شهرستان خوی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D9%88%DB%8C)در استان آذربایجان غربی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C) می‌باشد.

sara_program
02-10-2013, 06:57
کویر لوت

به نظرمن توی این عکس تکلیف رد پا مشخص نیست. مفهوم عکس چیه الان؟ رد پا توی این عکس چون توی زاویه خوبی قرار نگرفته مفهوم نداره. ضمن اینکه یکی از رد پاها مخالف بقیه هستش . من فقط موندم مگه شما ضربدری راه میرین؟:n02:

یه چیز دیگه معمولا از کویر به حالت افقی عکس میگیرن نه عمودی . این عکس می تونست خیلی زیبا بشه.
مثلا شما حدود 100 متر راه میرفتین و ردپاتون رو بصورت افقی عکس می گرفتین.

senaps
02-10-2013, 10:53
یه چیز دیگه معمولا از کویر به حالت افقی عکس میگیرن نه عمودی . این عکس می تونست خیلی زیبا بشه.

البته همین عکس هم خوشکله، ولی یه نکته‌ای که هست اینه که بهتره عکس‌ها رو هم‌قد خودشون باشیم.... یعنی وقتی از یه حیوون یا یا سنگی چیزی عکس میگیریم، بهتره که دوربین رو زمین یا نزدیک به زمین قرار بگیره جوری که افقی از عکس بگیریم نه از بالا...

sara_program
02-10-2013, 11:21
ادیت شده .

---------------------------------------------------------------------------------------

بدون ادیت .

ursamajor
02-10-2013, 13:09
به نظرمن توی این عکس تکلیف رد پا مشخص نیست. مفهوم عکس چیه الان؟ رد پا توی این عکس چون توی زاویه خوبی قرار نگرفته مفهوم نداره. ضمن اینکه یکی از رد پاها مخالف بقیه هستش . من فقط موندم مگه شما ضربدری راه میرین؟:n02:

تکلیف رد پا که مشخصه. از اون پایین شروع شده رفته و اون بالا دور زده برگشته! :n02:
مفهوم عکس اینه که کویر بی پایانه و باید آخرش برگردی. (چون گفتین مفهوم نداره همین الان از خودم درآوردم)
رد پاها همشون درستن. کسی ضربدری نرفته. بزرگنمایی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگه هدف نشون دادن وسعت کویر بود حرف شما درست. ولی اینجا هدف نشون دادن اون موج های تشکیل شده روی شن ها و جای پاها بوده. پس اگه افقی عکس گرفته میشد دیکه این موارد بخوبی دیده نمیشد. هرچند که قبول دارم کادر بندی خوب نبوده ولی بنظرم زاویه خوبه.

البته همین عکس هم خوشکله، ولی یه نکته‌ای که هست اینه که بهتره عکس‌ها رو هم‌قد خودشون باشیم.... یعنی وقتی از یه حیوون یا یا سنگی چیزی عکس میگیریم، بهتره که دوربین رو زمین یا نزدیک به زمین قرار بگیره جوری که افقی از عکس بگیریم نه از بالا...

ممنون شما لطف دارید.
این هم نکته بجایی هست. زاویه در عکاسی خیلی روی حس و حال عکس تاثیر میزاره. در اکثر موارد حرف شما درسته، ولی بازم بستگی داره هدف عکاس چی باشه.

vtn54
02-10-2013, 15:04

mahpesar
02-10-2013, 22:26
لطفا همیشه سعی کنید با حیوانات مهربان باشید

vtn54
02-10-2013, 22:32
ادیت شده .

---------------------------------------------------------------------------------------

بدون ادیت .

سلام دوست عزیز

اگر اجازه بدهید من چند نکته را در مورد این دو عکس که به نظرم می‌رسد خدمتتان عرض کنم:

در این دو عکس کادربندی و زاویه نگاه دوربین را درست انتخاب نکرده‌اید و مشخص نیست نکته مورد نظر شما در این دو تصویر چیست اگر موضوع مورد نظر شما کفشدوزک است متاسفانه در هر دو تصویر نه زاویه دید دوربین مناسب است(ما در هر دو مورد پاهای کفشدوزک را می‌بینیم) و نه کفشدوزک قسمت قابل توجهی از قاب را پر می‌کند.لذا به نظر من بهتر بود اولا بیشتر زوم می‌کردید (یا جلوتر می‌رفتید یا کفشدوزک را به جای بهتر منتقل می‌کردید:n09:) و بعد هم طوری عکس می‌گرفتید که بالهای قرمز خوشرنگ آن به سمت دوربین باشد. رنگ قرمز بالهای این حشره می‌تواند کنتراست بسیار خوبی با برگهای سبز درخت داشته باشد که با کمی اصلاح رنگ و تصویر تصویر چشم‌نوازی ایجاد می‌کند. دو نمونه برای مثال (البته عکسها مال خودم نیست):

ارادتمند:n16:

sara_program
02-10-2013, 22:42

این چه جور عکسیه؟:n24: از روی پوستر عکس گرفتین؟

sara_program
02-10-2013, 22:48
سلام دوست عزیز

اگر اجازه بدهید من چند نکته را در مورد این دو عکس که به نظرم می‌رسد خدمتتان عرض کنم:

در این دو عکس کادربندی و زاویه نگاه دوربین را درست انتخاب نکرده‌اید و مشخص نیست نکته مورد نظر شما در این دو تصویر چیست اگر موضوع مورد نظر شما کفشدوزک است متاسفانه در هر دو تصویر نه زاویه دید دوربین مناسب است(ما در هر دو مورد پاهای کفشدوزک را می‌بینیم) و نه کفشدوزک قسمت قابل توجهی از قاب را پر می‌کند.لذا به نظر من بهتر بود اولا بیشتر زوم می‌کردید (یا جلوتر می‌رفتید یا کفشدوزک را به جای بهتر منتقل می‌کردید:n09:) و بعد هم طوری عکس می‌گرفتید که بالهای قرمز خوشرنگ آن به سمت دوربین باشد. رنگ قرمز بالهای این حشره می‌تواند کنتراست بسیار خوبی با برگهای سبز درخت داشته باشد که با کمی اصلاح رنگ و تصویر تصویر چشم‌نوازی ایجاد می‌کند. دو نمونه برای مثال (البته عکسها مال خودم نیست):

سلام ممنون بابت توجهتون به عکس من:n01:
اتفاقاً هدفم این بود که کفشدوزک را از زیر عکس بگیرم. یه چیزی متفاوت می خواستم بسازم. خیلی خوشم اومد وقتی دیدم کفشدوزک ساقه را بقل می کنه:n12: یه جوری دلم براش سوخت. منم سریع دست به کار شدم و چیک چیک عکس گرفتم
ولی طبق معمول دستم لرزیده و با اون کیفیتی که می خواستم در نیومد. در مورد کادر بندی هم باید بگم عکس را بد کراپ کردم:n02: عکس اصلی کادرش درسته.

mahpesar
03-10-2013, 00:13
این چه جور عکسیه؟:n24: از روی پوستر عکس گرفتین؟

به این سبک به اصطلاح فوتو آرت - creativ art یا عکاسی خلاق نامیده میشه مثل عکس زیر

اثر vincent-dixon عکاس معروف این سبک که بزودی عکساش رو در تاپیک اساتید عکاسی قرار میدم

یادمون نره عکاسی فقط عکاس های جدی نیست و گستره زیادی داره :n01:

عکس هم کلا کار خودمه و کپی خاصی نشده از پوستری

ursamajor
03-10-2013, 00:41

بنظرم مشکل حالت گربه است که با مفهوم ارتباطی نداره. در نمونه ای که گذاشتید حالت گربه کاملا با شخصیتی که طراحی شده هم خوانی داره و همین امر باعث جذاب شدن عکس میشه.
در کل شیوه جالبی هست.

mahpesar
03-10-2013, 01:59
بنظرم مشکل حالت گربه است که با مفهوم ارتباطی نداره. در نمونه ای که گذاشتید حالت گربه کاملا با شخصیتی که طراحی شده هم خوانی داره و همین امر باعث جذاب شدن عکس میشه.
در کل شیوه جالبی هست.
اون پیام جدا از عکس از طرف خودم گفتم

مرسی از راهنماییت :n02:

نظر لطفت :11:

a.g g.a
03-10-2013, 10:10
کویر لوت

سلام

منظورتون همچین عکسیه ؟(این عکسو من نگرفتم !)

به نظر من که عکس دوستمون خیلی خوبه !(البته نه این که کاملا بی عیب و نقص باشه)

درمورد قسمت بولد شده

قرار نیست که همیشه همه برای عکس برداری دقیقا از مدل عکس های موفق و از شیوه های رایج استفاده کنن پس تکلیف خلاقیت چی میشه ؟

اون عکس ها یه چیز دیگن و این مدل عکس هم یه چیز دیگس برا خودش

من خیلی از این مدل عکس ها خوشم میاد،عکس هایی که کل کادرشونو یک بافت منظم و یکدست با یک رنگ تشکیل میده،این عکس هم با این بافت زیبای شنی و مواجش منو جذب کرد

به نظر من(تاکید میکنم همه اینا نظر شخصی منه !) اگه زاویه با سطح زمین به نود درجه نزدیک تر بود یا کاملا عمود بود بهتر میشد(البته شاید هم امکانش نبوده)

با این قسمت موافقم که از رد پاها میشد استفاده بهتری کرد...در راستای رسیدن به کادر بهتر و انتقال بهتر مفهوم،الآن یه کم بلا تکلیفن :n01:

نسبت طول به عرض کادر هم به نظرم بهتر بود با وسواس بیشتر انتخاب می شد

با تشکر :n16:

masoudtr
03-10-2013, 16:23
از عکسی که ursamajor از کویر لوت گرفته خوشم اومد اما بالای کادر از بد جایی کراپ شده یا اگه کراپ نشده کادر بندی بهتری میشد کرد

اینم عکس من:n02:
چطوره؟:n02:

sara_program
03-10-2013, 17:33
از عکسی که ursamajor از کویر لوت گرفته خوشم اومد اما بالای کادر از بد جایی کراپ شده یا اگه کراپ نشده کادر بندی بهتری میشد کرد

من خیلی خوشم اومد. مخصوصا از قیافه معصوم این دختربچه:n12:
عکس به این خوشگلی حتما توی مسابقه عکاسی کودک مقام می آورد. آخه چرا اینجا گذاشتینش؟:n15:

senaps
03-10-2013, 18:38
اینم دو تا عکس بچه از من....
نکته‌ای که هست اینه که متاسفانه سوتی دادم و عکس اصلی رو اون زمان( 3-4 سال پیش) ادیت کردم و دستم خورده به ذخیره قبل از اینکه کار تکمیل بشه و برخی قسمت‌هاش درست بلور نشدن و ادیت خراب شده....
متاسفانه قابل بازگشت هم نیست دیگه...

اف‌نامبر 2.8 و ای‌اس‌او 400 در یک 250 ام ثانیه برداشته شدن...

قبل اینکه با کفش دنبالم کنین میگم اقا جون بنده اماتورم! و عکسم هم با موبایل برداشته شده!! فرق میکنه با عکس خوشکل رفیقمون با کوله‌باری تجربه! :)

sara_program
03-10-2013, 19:18
مشکل اصلی عکسهای شما اینه که فاصله را رعایت نکردین. باید دوربین را دورتر می بردین و با فتوشاپ ،کادر مورد پسندتون را کراپ می کردین. ولی شما سعی کردین با موبایل ، کادر بندی هم بکنید.

ما با کفش شما را نمی زنیم. این بچه شما را در آینده خواهد زد که قیافه به این خوشگلی و معصومی را با موبایل بد عکسش کردین:n03:

ضمنا همونطور که خودتون گفتین ادیتش کامل نشده ولی قابل بازگشت هست! هنوز هم کلی جای کار داره

مشکل مهمتر اینکه سر بچه کامل نیست. موهای بچه باید کامل توی کادر باشه.

پس ایرادهای شما:
1- کادر بندی
2- ادیت غلط
3- رعایت نکردن فاصله دوربین با سوژه

senaps
03-10-2013, 19:56
مشکل مهمتر اینکه سر بچه کامل نیست. موهای بچه باید کامل توی کادر باشه.

اره... من عکس‌های موبایلی رو همینجوری فلبداهه میگیرم! و اینجوری نیست که کادر بندی بکنم... این بچه هم شیطون بود و اذیت میکرد و مدام بدو بدو میکرد که 10-12 تا عکس ازش گرفتم که این دوتا خوب در اومدن تقریبا که توشون نصف کلش بر فناست :(...:n02:

mahpesar
03-10-2013, 20:44
قبل اینکه با کفش دنبالم کنین میگم اقا جون بنده اماتورم! و عکسم هم با موبایل برداشته شده!! فرق میکنه با عکس خوشکل رفیقمون با کوله‌باری تجربه!

اینطوریی هم بد نمیشه

ursamajor
04-10-2013, 02:56
سلام

به نظر من که عکس دوستمون خیلی خوبه !(البته نه این که کاملا بی عیب و نقص باشه)

من خیلی از این مدل عکس ها خوشم میاد،عکس هایی که کل کادرشونو یک بافت منظم و یکدست با یک رنگ تشکیل میده،این عکس هم با این بافت زیبای شنی و مواجش منو جذب کرد

به نظر من(تاکید میکنم همه اینا نظر شخصی منه !) اگه زاویه با سطح زمین به نود درجه نزدیک تر بود یا کاملا عمود بود بهتر میشد(البته شاید هم امکانش نبوده)

با این قسمت موافقم که از رد پاها میشد استفاده بهتری کرد...در راستای رسیدن به کادر بهتر و انتقال بهتر مفهوم،الآن یه کم بلا تکلیفن :n01:

نسبت طول به عرض کادر هم به نظرم بهتر بود با وسواس بیشتر انتخاب می شد

با تشکر :n16:

ممنون از لطف و نظرات سازنده دوستان.
کادر عکس رو دست کاری نکردم. متاسفانه بد گرفته شده.
زاویه هم امکانش نبود که عمود تر باشه چون در اون صورت نیاز به وسایل کمکی بود.
مثل اینکه این رد پاها مشق شب ندارن و همه نگران تکالیف اونها هستن. خب مشکلی نیست، این هم تکلیف جدید::n02:

عکس شما مسعود خان هم خیلی خوبه. بخصوص نورش.
خوبه که سوژه های شما کاملا حرف گوش کن هستند و در همون حالتی که می خواید ثابت می ایستند و مثل سوژه های دوستان شر و شیطون نیستند.:n02:

Переклад не
04-10-2013, 09:40

ursamajor
04-10-2013, 12:12

دید خیلی خوبیه.
و فکر کنم یکم ادیت بد نباشه :n01:

Ramin khuzestan
04-10-2013, 13:43
یک عکس از منه آماتور :n01: درمقابل عکسهای دوستان حرفی واسه گفتن نداره:n02:
اون تگ ، آدرس پیج اینستاگرام منه خوشحال میشم با دوستان تو اینستاگرام در ارتباط باشم:n16:

cao-cao
04-10-2013, 15:21
سلام به همه

Переклад не
04-10-2013, 16:30
دید خیلی خوبیه.
و فکر کنم یکم ادیت بد نباشه :n01:

اگه ادیتی لازم بود خودم انجامش میدادم.اینطوری همه رنگ های طبیعی عکس مخدوش شده

ursamajor
04-10-2013, 19:42
اگه ادیتی لازم بود خودم انجامش میدادم.اینطوری همه رنگ های طبیعی عکس مخدوش شده

به نظرم رسید عکستون یکم یکدست شده برای همین اشباه رنگ و کنتراست رو کمی افزایش دادم. از اون طرف هم رنگ آبی را بیشتر کردم تا عکس سردتر بشه تا اون هیزم هایی که برای آتیش آماده شده بیشتر نمود داشته باشه.

در هر حال ببخشید که عکستون رو خراب کردم.

Переклад не
04-10-2013, 21:14
یادتون باشه رنگها در عکاسی طبیعت باید طبیعی باشه. هیزم منحصرا نشونه ی آتیش نیست. و آتیش هم منحصرا نشونه ی سردی و برف و رنگ آبی نیست.گاهی برای درست کردن چایی و گاهی برای کباب کردن گوشت آهوی شکار شده مورد استفاده قرار میگیره

hadi h
04-10-2013, 21:44
وقار
بهشت حضرت زهرا (س)

EOS 7D
1/160
f 6.3
ISO 100

Переклад не این دفعه هم عضلات دوربین نگرفته بود ... عکس هم شارپ عالی بود و هم سایه های اذیت کننده نداشت :دی

----------------------------------------------
تا حالا پرچم رو از زیرش دیدید ؟!؟!؟!

masoudtr
05-10-2013, 14:38
تو سربازی که خیلی پرچم را از زیر دیده بودیم:n24:

cao-cao
05-10-2013, 15:47

Mool Tee
05-10-2013, 15:57
داداش کاکائو عکستون خوب هست ولی با اینکه خیلی پروفشنال نیستم میخوام با اجازت مشکلاتش رو بگم :

1-بیشترین مشکلی که به چشم میخوره کادر بندی هست ! گل که مضمون اصلی هست در وسط قرار نگرفته:n11:

2- به طور کامل روی گل فوکوس نشده و تصویر یکمی دور هست و بیشتر روی برگ هاش فوکوس شده !:n27:

3-رنگبندی خیلی دلگیره و مخاطب جذب نمیشه میتونستید با کمی ادیت بهترش کنید !:n12:

senaps
05-10-2013, 17:01
2- به طور کامل روی گل فوکوس نشده و تصویر یکمی دور هست و بیشتر روی برگ هاش فوکوس شده !:n27:

:| فوکوس روی یه محیط دایره‌ای بزرگ صورت گرفته!!.... فک کنم مدل میترینگ رو باید تغییر بدن دوستمون اگر دوربینشون فوکوس نقطه‌ای رو نداره...

شاید هم دیاف زیادی بزرگ بوده که باعث شده محیط بیشتری تو فوکوس قرار بگیره؟

cao-cao
05-10-2013, 20:18

vtn54
05-10-2013, 22:33

sara_program
05-10-2013, 22:57
جناب vtn54 یکم درباره عکس بالا توضیح می دین؟
دوربینتون چیه ؟ و چه ساعتی از روز این عکس را گرفتین؟
خیلی معرکه شده. تبریک می گم:n01:

Miss Artemis
05-10-2013, 23:21
من یه پیشنهاد دارم.

میشه اینقدر عکس همدیگه رو ویرایش نکنید ؟:n02:

هر کسی میخواد ویرایش متفاوت عکسش رو ببینه و خودش نمیتونه با فتوشاپ کار کنه اعلام کنه ، بقیه براش ویرایش رو خصوصی بفرستن.

اینجا مسابقه ی بهترین ویرایش نیست ، قراره عکس ببینیم نه ویرایش.

بعضی از ویرایش ها هم که ماشالا کلا ماهیت عکس رو عوض میکنه.

Atghia
05-10-2013, 23:27
نمیدونم چرا حجم عکس رو که کم کردم کیفیتش پایین اومد:n03:هرچند از اول هم زیاد با کیفیت نبود:n08:

vtn54
06-10-2013, 00:25
جناب vtn54 یکم درباره عکس بالا توضیح می دین؟
دوربینتون چیه ؟ و چه ساعتی از روز این عکس را گرفتین؟
خیلی معرکه شده. تبریک می گم:n01:
سلام

مرسی شما لطف دارید دوربین که همان Canon EOS 650D هست.عکس از یک گلدان گل توی حیاط خانه طرفهای ظهر (البته توی سایه) گرفته شده است.پس از آن هم کراپ و کمی دستکاری توی فتوشاپ نتیجه این شکلی شده که می‌بینید.:n02:

vtn54
06-10-2013, 14:20
به مناسبت روز جهانی کودک:n02:

عروسکها

dada_zebel
06-10-2013, 21:54

mahpesar
06-10-2013, 23:30
من یه پیشنهاد دارم.

هر کسی میخواد ویرایش متفاوت عکسش رو ببینه و خودش نمیتونه با فتوشاپ کار کنه اعلام کنه ، بقیه براش ویرایش رو خصوصی بفرستن.

من در باره نظر این دوستمون یک توضیحی بدم

من دیگران رو نمیدونم ولی شخصا اگه ویرایشی میکنم

برای راهنمایی هست و نظرات خودم رو با توجه به رعایت بعضی قوانین عکاسی

در همون ویرایش اعمال میکنم و با اطلاعات کمی که دارم

و شاید در برخی موارد توضیح کوتاهی هم اضافه کنم که به نظرم بصورت تصویری باشه

بسیار بیشتر کمک میکنه البته اگه آگاهانه و منطقیباشه در بعضی موارد

که عکسایی رو دوست دارم و فکر میکنم جا داره برای اثر بهتری شدن

ویرایش پیشنهادی خودم رومیذارم

مثلا دوستمون ursamajor هم عکسای من رو ویرایش کردن

و بعضی اوقات ویرایش پیشنهادی اش رو به من میگن حالا شاید خلاف نظرم باشه

ولی با نظرات موافق و مخالف آشنا میشیم توهین که به ما نمیشه :n01:

ولی بهتر سعی کنیم در همه موارد نباشه و بحث آموزنده ای داشته باشه

مثلا در همون عکس زیبای جناب ناظر رو ادیت کردن هم من شخصا موافق ویرایش بودم

عکس زیبایی بود شاید کمی بصورت خام بود و با تغییر کنتراست و نور میشد یک عکس بهتری تبدیل بشه

و در کل ما تابع قوانین فروم هستم اگه جناب ناظر و آقا احسان نخواد از هیچ عکسی

بصورت ویرایش قرار بگیره همینجا اعلام کنن با اینکه مخالفم و فکر میکنم کاربران محدود میشن

ولی سعی میکنم رعایت کنم

از راهنمایی شما هم ممنونم :n06:

موفق باشید

ELSIN
07-10-2013, 01:35
هیوا خانم مطلب درستی رو گفتند و من فکر کنم مقصود شون این بوده

ویرایش برای رفع مشکلات و کمک در روند نقد عکس خیلی خوبه اما ویرایش سفارسی نه

ایشالا قسمت همتون بشه
سی‌سنگان

Sfrd171
07-10-2013, 11:25
:n01:

vtn54
07-10-2013, 22:04
کلیسای سنت استپانوس (کلیسا خرابه) در حوالی جلفا نزدیک مرز ایران-آذربایجان:

Sfrd171
07-10-2013, 22:45
در مورد عکسهایی که اینجا گذاشته میشه صحبت نمیشه؟
اگه امکانش هست راهنمایی/صحبت کنید

ursamajor
07-10-2013, 23:23
من یه پیشنهاد دارم.

هیوا خانم مطلب درستی رو گفتند و من فکر کنم مقصود شون این بوده

ویرایش برای رفع مشکلات و کمک در روند نقد عکس خیلی خوبه اما ویرایش سفارسی نه

ببخشید من منظورتون رو از ویرایش سفارشی نفهمیدم.؟
دوم اینکه اگه کاری رو نقد میکنم و ویرایشی رو روی کاری انجام میدم برای اینه که بنظرم میاد کار خوبی هست و جا داره که بهتر بشه. و بهتر میبینم که به جای کلی توضیحات منظورم رو با ویرایش عکس بهتر برسونم اینجوری هم خودم منظورم رو دقیق رسوندم و هم اون طرف منظورم رو به خوبی میفهمه.
سوم اینکه چرا دوستان باتجربه خیلی خیلی کم کاری رو نقد میکنند و کمکی برای ارتقاء سطح کارای دوستان انجام نمیدن! اگه قراره اینجا فقط کارای خوب قرار بگیره و فقط عکس ببینیم که عملا این تاپیک بی معنی میشه. دوستان میتونند عکس هاشون رو برای شما ارسال کنند و شما بهترین هارو در تاپیک منتخب هفته بزارید. خیلی شیک و مجلسی :n05:

من در باره نظر این دوستمون یک توضیحی بدم

من دیگران رو نمیدونم ولی شخصا اگه ویرایشی میکنم ....
تشکر از نظرتون و کاملا با اون موافقم.

مثل اینکه امکانش نیست. خطریه. یه هو دیدی بن شدیم رفت. :n02:

senaps
07-10-2013, 23:55

به نظرم عمق میدان باید کمی (فقط کمی) بیشتر می‌بود که پشت گربه هم فوکوس میشد....
نمی‌دونم لنز چی بوده، ولی احتمالا اف نامبر 1.4 بوده؟ شایدم 1.2 (که البته بعید هستش!)... به نظرم بهتر بود یه کوچولو اف‌نامبر رو بزرگ‌تر می‌گرفتین تا دیاف کمی بسته تر بشه...

راستش من سوژتون رو اصلا نفهمیدم چیه؟

ELSIN
08-10-2013, 02:12
ببخشید من منظورتون رو از ویرایش سفارشی نفهمیدم.؟
دوم اینکه اگه کاری رو نقد میکنم و ویرایشی رو روی کاری انجام میدم برای اینه که بنظرم میاد کار خوبی هست و جا داره که بهتر بشه. و بهتر میبینم که به جای کلی توضیحات منظورم رو با ویرایش عکس بهتر برسونم اینجوری هم خودم منظورم رو دقیق رسوندم و هم اون طرف منظورم رو به خوبی میفهمه.
سوم اینکه چرا دوستان باتجربه خیلی خیلی کم کاری رو نقد میکنند و کمکی برای ارتقاء سطح کارای دوستان انجام نمیدن! اگه قراره اینجا فقط کارای خوب قرار بگیره و فقط عکس ببینیم که عملا این تاپیک بی معنی میشه. دوستان میتونند عکس هاشون رو برای شما ارسال کنند و شما بهترین هارو در تاپیک منتخب هفته بزارید. خیلی شیک و مجلسی :n05:

تشکر از نظرتون و کاملا با اون موافقم.

مثل اینکه امکانش نیست. خطریه. یه هو دیدی بن شدیم رفت. :n02:

سفارشی یعنی این که کسی این جا عکسی آپ بکنه و از بقیه بخواهد تا عکسش رو ادیت بکنند و مثلا تو عکس فلان شیء رو حذف بکنند !

خیلی کار خوبی میکنید عکسی رو نقد میکنید یا ادیت میکنید ، منم ازتون تشکر میکنم

منم از دوستان انتظار حضور بیشتر رو دارم

چرا امکانش هست ، نقد کنید از عکسا از بنده از مسابقه از ... ، اگر قوانین کلی انجمن ها و بخصوص ادب رعایت بشه اصلا بن شدنی توش نیست !

موفق باشید :n12:

کدوم ادیت ؟

Переклад не
08-10-2013, 06:48

این یکی از نمونه ادییت های نامناسب هستش.تو عکاسی پرتره یا اجتماعی معمولا سوژه رو این شکلی بلک وایت میکنن تا حس پس زمینه و سوژه به هم ترکیب بشه.آخه تو این عکس چه چیزی باعث شده ترکیب رنگ به این زیبایی رو نابود کنیم؟

Sfrd171
08-10-2013, 08:10
به نظرم عمق میدان باید کمی (فقط کمی) بیشتر می‌بود که پشت گربه هم فوکوس میشد....
نمی‌دونم لنز چی بوده، ولی احتمالا اف نامبر 1.4 بوده؟ شایدم 1.2 (که البته بعید هستش!)... به نظرم بهتر بود یه کوچولو اف‌نامبر رو بزرگ‌تر می‌گرفتین تا دیاف کمی بسته تر بشه...

راستش من سوژتون رو اصلا نفهمیدم چیه؟

خیلی ممنون که راهنمایی کردید.
دوربین من canon sx40 هستش و لنزشم که مشخصه چیه.
عکس دوم رو از گل حسن یوسف گرفتم.
فقط ترکیب رنگش واسم جاب بود :46:

senaps
08-10-2013, 10:03
کدوم ادیت ؟

فقط رنگی! :)... سیاه‌و سفید کردن عکس شرایط بخصوصی داره که عکس رو زیبا بکنه که این عکس یکی از شرایطش نیست! :)

فقط ترکیب رنگش واسم جاب بود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عکس دوم رنگ زیبا داره و فوکوس مناسب، ولی مشکلش اینه که به نظرم (نظر شخصی!) معلوم نیست چی به چیه...!! باید کمی عقب تر برداشته میشد شاید؟ این کادر بندی رو خیلی باهاش مشکل داریم متاسفانه و خودم هم خیلی کادر بندیم ضعیفه... کل تنظیمات دوربین رو بلدم، ولی نوبت به کادر بندی و در حقیقت سلیقه که میاد وسط، جا می‌مونم :(

Sfrd171
08-10-2013, 10:41
عکس دوم رنگ زیبا داره و فوکوس مناسب، ولی مشکلش اینه که به نظرم (نظر شخصی!) معلوم نیست چی به چیه...!! باید کمی عقب تر برداشته میشد شاید؟ این کادر بندی رو خیلی باهاش مشکل داریم متاسفانه و خودم هم خیلی کادر بندیم ضعیفه... کل تنظیمات دوربین رو بلدم، ولی نوبت به کادر بندی و در حقیقت سلیقه که میاد وسط، جا می‌مونم :(

مرسی از توجه شما.
راستش من هنوز عادت ندارم محیط دور و بر سوژه ها رو آماده کنم و چیزای اضافه رو بر دارم. واسه همین خیلی نزدیک میشم تا حد اقل اینجوری بعضی چیزا از کادر بیرون باشه! :n02: مخصوصا واسه کاکتوساو گلایی که دارم.
( canon sx40 hs بدون ادیت. دروبین رو حالت ماکرو بود و از فاصله 3 متری با زوم )

milad_heartsick
08-10-2013, 14:54
سلام متاسفانه بدون ادیتش رو نداشتم

vtn54
08-10-2013, 22:32
غروب

kavehj4488
08-10-2013, 22:37
غروب

سلام.
اون دکل مخابراتی و سقف ساختمان ها کمی عکس رو خراب کرده!
موفق باشید.

vtn54
08-10-2013, 23:02
سلام.
اون دکل مخابراتی و سقف ساختمان ها کمی عکس رو خراب کرده!
موفق باشید.

حق با شما است ولی اگر بیشتر از این کراپ می‌کردم دیگر چیزی از کوه باقی نمی‌ماند.:n09:

mahpesar
09-10-2013, 00:32
حق با شما است ولی اگر بیشتر از این کراپ می‌کردم دیگر چیزی از کوه باقی نمی‌ماند.:n09:

البته جسارته ، شما خودتون استادید برای ما
محض یاد آوری میگم در اینگونه موارد با ابزارهایی مثل clone میشه بعضی جزئیات زائد رو از عکس حذف کرد
تا مجبور نباشیم با کراپ کردن به عکس آصیب برسونیم :n01:
چون اساتید این رشته توصیه میکنن که عکاسان از کراپ خودداری کنن
البته من خودم هم گاهی کراپ میکنم

برای نمونه عکس شما با کمی روتوش :

از عکس قبلی شما هم لذت بردیم به نظرم از بهترین کارهاتون بود

موفق باشید :11:

dada_zebel
09-10-2013, 13:01
[QUOTE=senaps;7918262]به نظرم عمق میدان باید کمی (فقط کمی) بیشتر می‌بود که پشت گربه هم فوکوس میشد....
/QUOTE]

هرچه عمق میدان کمتر بشه تفکیک سوژه در قالب پرتره افزایش پیدا می کنه

sara_program
09-10-2013, 13:11
[QUOTE=senaps;7918262]به نظرم عمق میدان باید کمی (فقط کمی) بیشتر می‌بود که پشت گربه هم فوکوس میشد....
/QUOTE]

من الان گیج شدم دوستان:

1- عکسی توی سبک پرتره
2- عکسی که کل سوژه فوکوس شده

کدام بهتره؟ اصلا چطوری باید باشه/ سلیقه ایه یا قانون خاصی داره؟

Spak
09-10-2013, 13:18
[QUOTE=dada_zebel;7920236]

من الان گیج شدم دوستان:

1- عکسی توی سبک پرتره
2- عکسی که کل سوژه فوکوس شده

کدام بهتره؟ اصلا چطوری باید باشه/ سلیقه ایه یا قانون خاصی داره؟

توي عكاسي پرتره چون تمركز روي چهره يا بدن داره بهتره كه از بكگراند جدا باشه اينجوري كيفيت عكس هم بالا تر ميره
واسه همين براي عكاسي پرتره از لنزهاي با F پايين استفاده ميكنن واين رو هم بدونيد كه هرچي F لنز كمتر بشه قيمتش هم به مراتب بالاتر ميره
عكس زير رو كه نگاه كنيد خودتون متوجه ميشيد :

senaps
09-10-2013, 13:26

نه بحث این بود که بدن گربه هم تو فوکوس قرار میگرفت و صرفا گربه فوکوس میشد و باقی محیط همینجوری.... ایشون از اف‌نامبر بسیار کوچیکی استفاده کرده..!!

واسه همين براي عكاسي پرتره از لنزهاي با F پايين استفاده ميكنن واين رو هم بدونيد كه هرچي F لنز كمتر بشه قيمتش هم به مراتب بالاتر ميره
این خیلی جالبه... لنز کنون 50 میلی متر، اف نامبر تا 1.8 حدود 400 تومنه! اف نامبر تا 1.4 حدود 800-900 تومنه! و همین لنز با همین کیفیت صرفا اف‌نامبر تا 1.2 قیمتش 1 ملیون و 300-400 هزار تومنه! :)

راستش متوجه جمله نشدم :(...
منظور شما اینه که اگر اف نامبر رو بالاببریم( تو اف نامبر منظور از بالا بردن یعنی کوچیک کردن عدد! و پایین بردن یعنی بزرگ کردن عدد چون همونجوری که میدونین، رابطه‌ی عدد با دیاف برعکسه! یعنی وقتی میگیم دیاف 22 منظورمون 1.22 هستش که دیگه بالای کسر رو ننوشتیم! و در نتیجه 22 یعنی دهانه‌ی تنگ تر نسبت به شخص شخیص 1.8 مثلا.... و در نهیات، هرچی تنگ تر باشه دهانه، منطقه‌ی بیشتری در فوکوس قرار میگیره و فک کنم تو 22 کلا همه‌ی عالم و عادم! توی فوکوس باشن! و هرچی دهانه رو گشاد تر بکنیم محلی که فوکوس هست کوچیک کوچیک تر میشه...

فک کنم شما هم همین رو گفتین ولی بیان جوری بود که من نفهمیدم! :)

cao-cao
09-10-2013, 15:53

ursamajor
10-10-2013, 02:54

sara_program
10-10-2013, 07:52
sony HX100v

سلام
بسیار تعجب کردم از اون ورزش شهری! حواستون باشه که خدایی نکرده به قیمت جانتان تمام نشود:n01:

در مورد این عکس هم نقدی داشتم ، الان سوژه توی این عکس گم شده. هدف عکس چیه؟
به نظرم باید یکم به دوربین زاویه می دادین که اینقدر افقی عکس نندازین. اینجوری خیلی از جزئیات اون گل زده شده که متاسفانه قابل ادیت و بازگشت هم نیست.
اگر سوژه شما اون گل هستش پس چرا فوکوس روی علفها شده؟
در کل به نظرم منظره زیبایی است فقط کادربندی و فوکوس کمی ایراد داره.

عکس اولیتون هم خیلی خوشم اومد

sara_program
10-10-2013, 07:57

سلام
مثل همیشه عکس زیبایی برای عرضه دارید. نمی دونم حرفی که می خوام بزنم نقد می شه یا سوال!:n02:
اطراف سوزه خیلی بلور شده خودتون اینقدر بلور کردین یا دوربین؟ یه جورایی انگار یه تیکه گل روی کاغذ رنگی چسبوندین:n02: ایکاش یکم از جزئیات اطراف سوژه پیدا بود

درکل برام جالبه بدونم به خاطر F نامبر هستش که اینقدر اطراف محو شده یا خودتون بلورشو زیاد کردین؟

ursamajor
10-10-2013, 21:39
سلام
مثل همیشه عکس زیبایی برای عرضه دارید. نمی دونم حرفی که می خوام بزنم نقد می شه یا سوال!:n02:
اطراف سوزه خیلی بلور شده خودتون اینقدر بلور کردین یا دوربین؟ یه جورایی انگار یه تیکه گل روی کاغذ رنگی چسبوندین:n02: ایکاش یکم از جزئیات اطراف سوژه پیدا بود

درکل برام جالبه بدونم به خاطر F نامبر هستش که اینقدر اطراف محو شده یا خودتون بلورشو زیاد کردین؟

ممنون. نظر لطفتون هست.
نه ادیتی روی بلور انجام نشده. من موقع ادیت فقط رنگ، نور و کادر رو دستکاری میکنم.
اصل عکس اینه

and-roid2
10-10-2013, 22:41
چالوس - کلاردشت - غروب در مازيچال
عکس از من نیست!

dada_zebel
11-10-2013, 10:42

تشکر از عکس زیبا
در عکس گل ها پیام عکس در قالب زیباشناسی سوژه نماد پیدا می کنه
لذا در فرایند ادیت باید به سمت افزایش این فاکتور حرکت کرد
نکات زیر رو میتونین رعایت کنین
1- حذف تک رنگ در عکس گل ها خیلی مهمه ( آسیب دهنده ی همون فاکتور زیباشناختی گل هاست )
2- عمق میدان در این عکس باز هم میتونست کاهش پیدا کنه و بر روی گل هم از تکنیک استکینگ میشد استفاده کرد
3- در عکس گل ها سعی کنید از کنتراست مطلوب استفاده بشه ( یعنی کنترل نقاط سفیدی و سیاهی بدون افزایش شدید سایه ها و یا نقاط هایلایت )

در مجموع اگر اینا رعایت کنید عکس شما زیر و رو میشه
البته من عکس اصلاح شده رو قرار نمیدم تا از قوانین خارج نشم
با تشکر

Йeda
11-10-2013, 12:09
سلام دوستــان

این عکس هم با گوشی گرفته شده...
بدون هیچ ادیتی...

mahpesar
11-10-2013, 12:54
سلام دوستــان
بدون هیچ ادیتی...

عکس قشنگی شده

ای کاش کمی سوژه از حاشیه کادر فاصله داشت

ursamajor
11-10-2013, 14:22
تشکر از عکس زیبا
در عکس گل ها پیام عکس در قالب زیباشناسی سوژه نماد پیدا می کنه
لذا در فرایند ادیت باید به سمت افزایش این فاکتور حرکت کرد
نکات زیر رو میتونین رعایت کنین
1- حذف تک رنگ در عکس گل ها خیلی مهمه ( آسیب دهنده ی همون فاکتور زیباشناختی گل هاست )
2- عمق میدان در این عکس باز هم میتونست کاهش پیدا کنه و بر روی گل هم از تکنیک استکینگ میشد استفاده کرد
3- در عکس گل ها سعی کنید از کنتراست مطلوب استفاده بشه ( یعنی کنترل نقاط سفیدی و سیاهی بدون افزایش شدید سایه ها و یا نقاط هایلایت )

در مجموع اگر اینا رعایت کنید عکس شما زیر و رو میشه
البته من عکس اصلاح شده رو قرار نمیدم تا از قوانین خارج نشم
با تشکر

ممنون از نظرتون.
فکر نکنم اگه آخر نقدتون ویرایش مورد نظر خودتون رو هم قرار بدید مشکلی پیش بیاد (میتونید داخل spoiler قرار بدید). در هر حال خوشحال میشم ویرایش مورد نظرتون رو هم ببینم.

sara_program
11-10-2013, 14:34
ممنون از نظرتون.
فکر نکنم اگه آخر نقدتون ویرایش مورد نظر خودتون رو هم قرار بدید مشکلی پیش بیاد (میتونید داخل spoiler قرار بدید). در هر حال خوشحال میشم ویرایش مورد نظرتون رو هم ببینم.

آره منم دوست دارم ببینم. تا اونجایی که من فهمیدم ویرایش گذاشتن ایراد نداره. ویرایش سفارشی ایراد داره (مثل کاری که من خلافکار یه بار کردم:n02:)
الان ویرایش شما برای من مبتدی خیلی کمک کنندس:n01:

dada_zebel
11-10-2013, 19:22
آره منم دوست دارم ببینم. تا اونجایی که من فهمیدم ویرایش گذاشتن ایراد نداره. ویرایش سفارشی ایراد داره (مثل کاری که من خلافکار یه بار کردم:n02:)
الان ویرایش شما برای من مبتدی خیلی کمک کنندس:n01:

ممنون از نظرتون.

خدمت دوستان

dada_zebel
11-10-2013, 19:25
سلام دوستــان

بدون هیچ ادیتی...

مهمترین اشکالش بسته بودن بیش از حد کادر هستش
کادر بازتر با تاکید روی سوژه

dada_zebel
11-10-2013, 19:27

cao-cao
12-10-2013, 08:32

cao-cao
12-10-2013, 17:06
سلام به همه
دوستان من کلا عکسام رو بدون ادیت قرار میدم نظرم هم اینه خود عکس باید توانا باشه
حال اگه عکسی نیاز به ادیت داشت سپاس گذار میشم کمک کنید و ادیت خودتون رو انجام بدین
پ ن نقاط ضعف و قدرت رو اگه بگین سپاس گذارم

mahpesar
12-10-2013, 18:16
سلام به همه
حال اگه عکسی نیاز به ادیت داشت سپاس گذار میشم کمک کنید و ادیت خودتون رو انجام بدین

به نظرم اول - بهتر بود کمی جلو بیشتر فضای خالی بود و سوژه وسط کادر نبود
بعد در هنگام فیگور گرفتن کمی بیشتر دقت می کردید و سوژه رو هدایت میکردید
عکس حساب شده تری میشد:n01:
نور عکس هم به نظرم بالا سمت چپ یک حالت دفیوز شده و محو که با سمت راست یکسان نیست
اطراف سوژه فضای خالی زیاد داره که کاربردی نیست و همینطور رنگ لباس تو چشم میزنه

برای نمونه چند تا فیگور عکاسی در لینک زیر میتونید ببینید :
یا حالتی که به عکس معنا و مفهوم بیشتری بده

موفق باشید

dada_zebel
12-10-2013, 19:56
سلام به همه

با کمال احترام متاسفانه نظرتون اشتباهه
مهمترین مزیت عکاسی دیجیتال اینه که شما میتونید تاثیر گذاری عکستون رو در ژانرهای مختلف با ادیت هدف مند بیشتر کنید
دقت کنید که من ادیت هدف مند رو گفتم نه هر ادیتی

sara_program
12-10-2013, 20:29
سلام به همه

سلام
عکس یه تناقضی داره دوست گرامی
زمینه ی عکس رویای هستش ولی سوژه داره به دوربین نگاه می کنه . توی عکسهای رویایی سوژه اصلا به دوربین نگاه نمی کنه .
عکس باید یه مفهومی به مخاطب بده. اون صندلی کاملا مشخصه جاش توی جنگل نیست. اجزای عکس همجنس نیستند.
اون خانم باید روی یک تنه درخت یا چیزی شبیه به این می نشست و به دوربین هم نگاه نمی کرد
مهم تر اینکه زاویه دوربینتون صاف روبروی سوژه هستش . یعنی من الان پیامی که از عکس می گیرم فقط اینه:
یه عکس یادگاری خانوادگی
در صورتیکه می تونست عکس رویایی بشه

sara_program
12-10-2013, 20:34

سلام

ایکاش کمی سمت چپ عکس پیدا بود تا کوه کامل می شد. یا اینکه دو تا عکس می گرفتید می چسبوندینش به هم
ولی همینشم زیباست . به دل می شینه

sara_program
12-10-2013, 22:54
این گل تقدیم به تمام بچه های تیم عکاسی::n16:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

masoudtr
13-10-2013, 00:07
سلام به همگی
چند وقتی بود سر نزده بودم چه خبراست؟:n02:

Atghia
13-10-2013, 00:12
سلام به همگی
چند وقتی بود سر نزده بودم چه خبراست؟:n02:

سوژه های همه ی دوستان میشه گفت نگاه عادی دارند و چطور بگم حرفه ای نیستند
اما نکته جالب برای من اینه سوژه های شما همگی خیلی حرفه ای ژست میگیرن :دی
جلسه ی توجیهی قبلش براشون میگذارید؟:n09:
واقعا عکس زیباییه در حدی نیستم نقد کنم نقدم فقط همین بود که گفتم :دی

senaps
13-10-2013, 00:59
سوژه های همه ی دوستان میشه گفت نگاه عادی دارند و چطور بگم حرفه ای نیستند

علاوه بر این، ارامش مدل های ایشون هم هست!!!!
اون بچه ای که من ازش عکس گرفتم، بهش گفتم وایسا تا ازت عکس بگیرم که عین موشک با جفت پا اومد تو شیکمم :| بعدشم که رفت عقب، سایر همبازی هاش جفت پا اومدن تو :| منم سریع تبدیل به سیبل شدم و صد البته بعدش تبدیل به رینگ کشتی اونا :(....
فک کنم بچه‌هایی که ایشون ازشون عکس میگیره چون سنشون کمی بالاتره، قشنگ وا میستن و البته ایشون ظاهرا چون زیاد عکس گرفتن از بچه‌ها، خودکاراین بچه‌ها تبدیل به مدل شدن(یکی از دختر خاله های بنده تا دوربین می‌بینه، سریع عین مدلا پور میگیره!)...
و در مرحله‌ی اخر، ایشون عکاس حرفه‌ای هستن مشخصا که باعث میشه عکس‌بچه ها رو عالی بردارن! :)
واقعا تبریک دوست عزیز...

dada_zebel
13-10-2013, 00:59
سلام

ایکاش کمی سمت چپ عکس پیدا بود تا کوه کامل می شد. یا اینکه دو تا عکس می گرفتید می چسبوندینش به هم
ولی همینشم زیباست . به دل می شینه

تشکر از شما
به نظر میرسه که به عکاسی علاقمندید
سعی کنید مستمر دنبال کنید و دلسرد نشید
علت : وجود عوامل انسانی در سمت چپ
ضمنا در عکاسی طبیعت کوه ها به اندازه ی یک سوم ودوسوم تقارن بیشتری دارند تا حالت کاملشون
جزو ترکیب بندی و قواینش هست

dada_zebel
13-10-2013, 01:04

Grand
13-10-2013, 09:19

vtn54
13-10-2013, 15:14

amir_babak
13-10-2013, 17:43
بعد از مدتها سلامی دوباره

ursamajor
13-10-2013, 23:36

ELSIN
14-10-2013, 00:07
اقا این چه وضعشه اینا که همه باید برند برای منتخب هفته !!! یه فکری هم به حال داور ها بکنید ، شوخی میکنم دست مریزاد ترکوندید :n11:

-------------------

برنده نشدم :n27:

senaps
14-10-2013, 00:24

عه؟ این عکس برا شما بود؟
ایول...
عکس همه چی تمومه ولی کار دیگران انصافا قدری بهتر بودش... البته مسابقه‌ی نزدیکی بود با اون همه گیک که عکس داده بودن و اینا و فکر میکنم همینکه جزو همون چند نفر کلی هم بودین هم عالی بودش! :)...

dada_zebel
14-10-2013, 07:24
اقا این چه وضعشه اینا که همه باید برند برای منتخب هفته !!! یه فکری هم به حال داور ها بکنید ، شوخی میکنم دست مریزاد ترکوندید :n11:

-------------------

کدوم مسابقه ؟

یه پیشنهاد هم در مورد عکس
براتون شب ارسال می کنم در پیام خصوصی

sara_program
14-10-2013, 07:47
-------------------

آقا این عکس چقدر حس آرامش به مخاطب می ده . خداییش من فکر می کردم این عکس برنده می شه . پ َ این عکس برا شما بود؟ واقعا تبریک برای گرفتن چنین عکسی:n16:

Ali_Best
14-10-2013, 13:17
کدوم مسابقه ؟

تو سایت نارنجی

آخرین مسابقه عکاسیش

به نظرم اگه یه عکس از گذشته این وضعیت و در محیطی متفاوت مثل کسی که روی رختخواب می بود گرفته می شد میتونست چند تا چیزو نشون بده تاریکی (که منظور شما بوده) + راحتی + تمرکز
یه نمه این عکس فاصله گرفته از منظور اصلیش... یعنی پس زمینه گمش کرده
البته ببخش السین جان که جسارت کردم و نظر دادم!

abera
14-10-2013, 19:06
سلام

ELSIN
14-10-2013, 22:38
عه؟ این عکس برا شما بود؟
ایول...
عکس همه چی تمومه ولی کار دیگران انصافا قدری بهتر بودش... البته مسابقه‌ی نزدیکی بود با اون همه گیک که عکس داده بودن و اینا و فکر میکنم همینکه جزو همون چند نفر کلی هم بودین هم عالی بودش! :)...

بله بودند عکس های بهتر از عکس من
اما 5 تا عکس توی مسابقه بود که اصلا به موضوع ربطی نداشتند و من نمیدونم برای چی بالا اومده بودند :n13:
البته خدا رو شکر عکسی که به موضوع میخورد برنده گالاکسی مگا شد

کدوم مسابقه ؟

سایت نارنجی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AC%DB%8C-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%87-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84)
خوب همین جا بگید دوستان هم استفاده کنند

آقا این عکس چقدر حس آرامش به مخاطب می ده . خداییش من فکر می کردم این عکس برنده می شه . پ َ این عکس برا شما بود؟ واقعا تبریک برای گرفتن چنین عکسی:n16:

ممنون:n16:

تو سایت نارنجی

آخرین مسابقه عکاسیش

به نظرم اگه یه عکس از گذشته این وضعیت و در محیطی متفاوت مثل کسی که روی رختخواب می بود گرفته می شد میتونست چند تا چیزو نشون بده تاریکی (که منظور شما بوده) + راحتی + تمرکز
یه نمه این عکس فاصله گرفته از منظور اصلیش... یعنی پس زمینه گمش کرده
البته ببخش السین جان که جسارت کردم و نظر دادم!

قانون مسابقه این بود که مطالعه یا اموزش با محوریت ابزار دیجیتال ، این نمیخورد به موضوع !
راسش درست متوجه نشدم علی جون
جیگرتو بگو ، جسارت چیه :n18:

+++++++++++++++++

یکی از عکس های قدیمیم که دوسش دارم

mahpesar
15-10-2013, 01:40

senaps
15-10-2013, 09:14
دوست عزیز عکستون زیباست، ولی نویز زیادی داره... بوکه‌ی خیلی خوبی هم اون پشت گرفتین.... میشه اگزیف عکس رو بذارید و مشخصات دوربین رو؟ (لنز، اف‌نامبر، ای‌اس‌او، سرعت شاتر!، فلش)...

mahpesar
15-10-2013, 13:00
دوست عزیز عکستون زیباست، ولی نویز زیادی داره... بوکه‌ی خیلی خوبی هم اون پشت گرفتین.... میشه اگزیف عکس رو بذارید و مشخصات دوربین رو؟ (لنز، اف‌نامبر، ای‌اس‌او، سرعت شاتر!، فلش)...

مرسی از نظرتون مشخصات عکس خدمت شما

مدل دوربین Sony RX 100

f 1.8
e 1/60
iso 800
lenght 10mm

ولی در مورد نویز فرمودید به نظرم در بین دوربین های نیمه حرفه ای نویز خوبی داره
چون هنگام خرید دوربین وقتی عکساش رو با نیکون 3100 d و 600d کنون مقایسه کردم
به نظرم نویز کمتری داشت شاید کمی ادیت باعث شده نویز بیشتر به چشم بیاد
و یک خوبی RX100 به بقیه اینه با لنز قوی 1,8 F که داره میشه بوکه های زیبایی خلق کرد:n01:
، مارک 3 هم الان توبازار موجودهست فقط هنوز فرصت نشد برم بخرم (شوخی:n02: )

برای راهنمایی بیشتر اینم سه تا عکس از مقایسه نویز این دوربین با دو دوربین جدید 650D و D3200 درهمین سطح
(ایزو 800 - کراپ شده -سوژه در فاصله دور - منبع :سایت cameralab) برای اطلاع شما :

Canon 650d

nikon d3200

Sony Rx100

و ویرایش دیگری از عکس بالا:

یک سری عکس با سوژه های مشابه دارم که به مرور اینجا قرار میدم

موفق باشید :»

mahpesar
15-10-2013, 13:07
اینم یک عکس با دو ویرایش متفاوت ::n01:

Sony RX 100
f 2
e 1/50
iso 800
lenght 10mm

vtn54
15-10-2013, 14:52

mahpesar
15-10-2013, 17:11

sara_program
15-10-2013, 19:47

سلام . ممنون بابت عکسای زیباتون . کارتون جالبه از یه عکس کم کم رونمایی می کنید:n02:

میگم رنگ سبز عکستون خیلی تو چشمم می زنه . ببخشیدا من قصد جسارت ندارم:n01:
ولی بجز رنگ سبزش ، عکس باحالی شده
-------------------------------------------------------------------------------

سلام
بازم من :n02:
می گم کانتراست عکسو خیلی نبردین بالا ؟ کلی جزئیات عکس پاک شده .

میگم چقدر اعماد به نفس دارما . عکس همه را نقد می کنم . هر کی ندونه فکر می کنه صاحب سبک در عکاسی هستم:n02:

همینجا می گم دیگه : عکس اون گندمزار توسط ELSIN هم خیلی خیلی زیبا بود . هم نشان دهنده باد هست هم نشان دهنده فصل درو

mahpesar
15-10-2013, 20:20
سلام . ممنون بابت عکسای زیباتون . کارتون جالبه از یه عکس کم کم رونمایی می کنید

میگم رنگ سبز عکستون خیلی تو چشمم می زنه . ببخشیدا من قصد جسارت ندارم
ولی بجز رنگ سبزش ، عکس باحالی شده
----------------------------------------------------------------

مرسی نظر لطفتون البته مجموعه عکسهای مختلف با سوژه ثابت

راهنمایی شما هم باعث خوشحالی چرا ناراحت .

رنگ برگا به نظرم چون بی حال بود کمی کنتراست و تن رنگ رو افزایش دادم:n01:

چون این تن رنگ رو دوست دارم( به یاد مریم حیدرزاده در مسابقه پرشین استار :n02:)

و سعی کردم از حالت خامی عکس رو در بیارم البته نظر شما هم محترم

یک کراپ دیگه از همین عکس :

و عکس بدون ادیت برای مقایسه: :n01:

موفق باشید

sara_program
15-10-2013, 20:25
خواهش میکنم نظرتون لطفتون راهنمایتون باعث خوشحالی چرا ناراحت

خب رنگ برگا به نظرم چون بی حال بود کمی کنتراست و تن رنگ رو افزایش دادم:n01:

چون این تن رنگ رو دوست دارم (یه لحظه بیاد مریم حیدرزاده در مسابقه پرشین استار افتادم :n02:)

و سعی کردم از حالت خامی عکس رو در بیارم البته نظر شما هم محترم

یک کراپ دیگه از همین عکس :

و عکس بدون ادیت برای مقایسه:

خب عکس بدون ادیت که زیباتره:n02: ادیت نباید جزئیات عکسو خراب کنه . شما که با ادیت جزئیات عکس رو نابود کردین:n02: یه ویرایش من می زنم و می ذارم توی پروفایلتون :n10: قابل توجه مدیران که گفتن ادیت سفارشی نداریم . همیشه راهی برای دور زدن قوانین هست:n02:

senaps
15-10-2013, 20:38
خب عکس بدون ادیت که زیباتره:n02: ادیت نباید جزئیات عکسو خراب کنه . شما که با ادیت جزئیات عکس رو نابود کردین:n02: یه ویرایش من می زنم و می ذارم توی پروفایلتون :n10: قابل توجه مدیران که گفتن ادیت سفارشی نداریم . همیشه راهی برای دور زدن قوانین هست:n02:

جسارتا به نظرم میاد که شما کمی دچار کج فهمی یا سو‌تفاهم شدین در خصوص اون قانون...
صحبت مدیران این بود که دوستان نیان عکس خام رو بذارن و بگن ملت بیاید برا من ادیت کنین ببینم چطوری میشه!!
و این به هیچ وجه به این معنی نیست که اگر کسی عکسش رو ادیت کرد و گذاشت و شخص دیگه‌ای ادیت بهتری براش داشت، اون رو نذاره!!! پس لطفا ادیتون رو قرار بدین و توضیح بدین که با عکس چیکار کردین که دیگران هم یاد بگیرن! :)))

و از اونجایی که پسپت دادم( معمولا همون تشکر میکنم) باید بگم که عکس‌های جناب ماه‌پسر خیلی خوب وبدن واقعا دستتون درد نکنه مخصوصا با این دوربین! :)

البته باید خدمتتون عرض کنم که نویز عکس‌ها رو من یه سری بین 600دی و 60دی و 5دی مارک ۳ و مارک ۲ داشتم مقایسه میکردم، واقعا تا 3200 تفاوت چندانی ندارن.... بیشتر بر‌میگرده به تکنیک عکاس، قدرت لنز استفاده شده( و کیفیتش!) و صد البته فوکالش و دیاف...!!

یعنی شما وقتی دوتا دوربین رو میذاری روی فوکال مثلا 20 میل و با ISO مثلا 1600 میای عکس میگیری، اینجا باید حواست باشه که دیاف چطوریه عددش! که یه وقت نیای یه دیاف 1.4 رو با یه 4.5 مقایسه بکنی که تفاوتش زمین تا اسمونه!!!!
همچنین یه لنز پرایم 50 میل که دیافش 1.8 باشه قیمتش 300 تومنه در صورتی که همون لنز از همون شرکت با همون مشخصات صرفا با دیاف 1.4 قیمتش 1 تومنه! و این یعنی سوپر زومی که لنزش 1.4، اون لنز خیلی خفنه و در مقام مقایسه باید با یه همسطح مقایسه بشه... در این خصوص، یکی از دوستان یه سایت خیلی خیلی تاپ معرفی کرده بود که میتونید دوریبن مربوطه رو انتخاب کنین، تنظیماتش رو اعمال بکنین(‌لنز، دیاف، ISO، سرعت شاتر و...) و بعد یه کراپ 100 درصد از یک عکس بر اساس نتیجه‌ی دوربین های مختلف رو ببینی و با هم مقایسه کنی که چون تا 4 دوربین رو در لحظه تصاویر حاصله رو کنار هم قرار میده، میتونه برا تصمیم گیری عالی باشه...

مدل دوربین Sony RX 100

f 1.8
e 1/60
iso 800
lenght 10mm
الان دیدم نوشتید 1.8 بوده! در صورتی که من فکر کردم که 1.4 بوده دیاف عکستون! که این ارزش عکس زیباتون رو بالاتر میبره... البته اجازه میخوام حرف هام رو در بالا نقض نکنم و صرفا بگم که اگر همین عکس رو با ISo‌مثلا 400 یا 100 حتی می‌گرفتید نتیجه خیلی کم نویز تر میشد....(شاید همون 400 یا 600 اگر دوربینتون داره!)
-----------------

حالا که دیگه نوشتم دیگه! :)
به نظرم این عکس رو ضد نور کردین جالب شده ولی HDRاش خیلی خیلی عالی تر میشد....
فکر میکنم حتی با دو عکس هم میشد یه HDR خیلی خیلی خیلی زیبا ازش در اورد چه برسه به ۳ تاش! :)... خواهشا اگر به این مکان دسترسی دارید، یه HDR تهیه بفرمایید... عکس واقعا زیبا شده...

-----------------------
امروز یه سوسک جلو کامپپیوترم دیدم، اولش خواستم 80 درصد شکنجه‌های گوانتانامو رو سرش در بیارم که چشمم به دوریبن افتاد و 80 تا عکس ازش گرفتم!! 50 تاشون تار شدن!( چون سایبر شات بودش!) و بقیه هم کیفیتشون زیاد مناسب نیست.... حدود 10 تا عکس گرفتم!(مثلا میخواستم ماکرو بگیرم با لنز 5!!!) حالا هر کاری میکنم فوتوشاپم نصب نمیشه! دارم فوتوشاپ و خونواده‌اش رو دانلود میکنم که فردا عصر تموم میشه یه کوچولو ویرایش بزنم و قرار بدم اینجا...
اتفاقا چون خیلی با دیاف و ISO و EV بازی کردم، به نظرم عکسای باحالی هم در میاد ازش! :)

sara_program
15-10-2013, 20:46
جسارتا به نظرم میاد که شما کمی دچار کج فهمی یا سو‌تفاهم شدین در خصوص اون قانون...
صحبت مدیران این بود که دوستان نیان عکس خام رو بذارن و بگن ملت بیاید برا من ادیت کنین ببینم چطوری میشه!!
و این به هیچ وجه به این معنی نیست که اگر کسی عکسش رو ادیت کرد و گذاشت و شخص دیگه‌ای ادیت بهتری براش داشت، اون رو نذاره!!! پس لطفا ادیتون رو قرار بدین و توضیح بدین که با عکس چیکار کردین که دیگران هم یاد بگیرن! :)))

و از اونجایی که پسپت دادم( معمولا همون تشکر میکنم) باید بگم که عکس‌های جناب ماه‌پسر خیلی خوب وبدن واقعا دستتون درد نکنه مخصوصا با این دوربین! :)

البته باید خدمتتون عرض کنم که نویز عکس‌ها رو من یه سری بین 600دی و 60دی و 5دی مارک ۳ و مارک ۲ داشتم مقایسه میکردم، واقعا تا 3200 تفاوت چندانی ندارن.... بیشتر بر‌میگرده به تکنیک عکاس، قدرت لنز استفاده شده( و کیفیتش!) و صد البته فوکالش و دیاف...!!

یعنی شما وقتی دوتا دوربین رو میذاری روی فوکال مثلا 20 میل و با ISO مثلا 1600 میای عکس میگیری، اینجا باید حواست باشه که دیاف چطوریه عددش! که یه وقت نیای یه دیاف 1.4 رو با یه 4.5 مقایسه بکنی که تفاوتش زمین تا اسمونه!!!!
همچنین یه لنز پرایم 50 میل که دیافش 1.8 باشه قیمتش 300 تومنه در صورتی که همون لنز از همون شرکت با همون مشخصات صرفا با دیاف 1.4 قیمتش 1 تومنه! و این یعنی سوپر زومی که لنزش 1.4، اون لنز خیلی خفنه و در مقام مقایسه باید با یه همسطح مقایسه بشه... در این خصوص، یکی از دوستان یه سایت خیلی خیلی تاپ معرفی کرده بود که میتونید دوریبن مربوطه رو انتخاب کنین، تنظیماتش رو اعمال بکنین(‌لنز، دیاف، ISO، سرعت شاتر و...) و بعد یه کراپ 100 درصد از یک عکس بر اساس نتیجه‌ی دوربین های مختلف رو ببینی و با هم مقایسه کنی که چون تا 4 دوربین رو در لحظه تصاویر حاصله رو کنار هم قرار میده، میتونه برا تصمیم گیری عالی باشه...

الان دیدم نوشتید 1.4 بوده! در صورتی که من فکر کردم که 1.4 بوده دیاف عکستون! که این ارزش عکس زیباتون رو بالاتر میبره... البته اجازه میخوام حرف هام رو در بالا نقض نکنم و صرفا بگم که اگر همین عکس رو با ISo‌مثلا 400 یا 100 حتی می‌گرفتید نتیجه خیلی کم نویز تر میشد....(شاید همون 400 یا 600 اگر دوربینتون داره!)
-----------------

فکر میکنم حتی با دو عکس هم میشد یه HDR خیلی خیلی خیلی زیبا ازش در اورد چه برسه به ۳ تاش! :)... خواهشا اگر به این مکان دسترسی دارید، یه HDR تهیه بفرمایید... عکس واقعا زیبا شده...

-----------------------
امروز یه سوسک جلو کامپپیوترم دیدم، اولش خواستم 80 درصد شکنجه‌های گوانتانامو رو سرش در بیارم که چشمم به دوریبن افتاد و 80 تا عکس ازش گرفتم!! 50 تاشون تار شدن!( چون سایبر شات بودش!) و بقیه هم کیفیتشون زیاد مناسب نیست.... حدود 10 تا عکس گرفتم!(مثلا میخواستم ماکرو بگیرم با لنز 5!!!) حالا هر کاری میکنم فوتوشاپم نصب نمیشه! دارم فوتوشاپ و خونواده‌اش رو دانلود میکنم که فردا عصر تموم میشه یه کوچولو ویرایش بزنم و قرار بدم اینجا...
اتفاقا چون خیلی با دیاف و ISO و EV بازی کردم، به نظرم عکسای باحالی هم در میاد ازش! :)

من فقط مباحث راجع به سوسک را فهمیدم . بقیش تخصصی بود:n02:

نه جدی مگه عکس جناب vtn کنتراستش خیلی بالا نیست؟ الان به سبک عکس ایشون چی می گن؟

عکس ادیتی جناب ماه پسر هم در پروفایلشونه .

senaps
15-10-2013, 21:13
نه جدی مگه عکس جناب vtn کنتراستش خیلی بالا نیست؟ الان به سبک عکس ایشون چی می گن؟

والا در سطح سواد بنده، فک کنم بهش میگن ضد نور که شما هم ظاهرا بهش علاقه داشتید؟؟ (میخواستید خورشید رو در بیارید توی عکس‌ها!!)...

خوب، در اینجا، هدف احتمالا نشون دادن اسمون بوده و محیط تاریک ... ولی برای نشون دادن هم اسمون و هم محیط به صورت کاملا با رنگ مناسب، محکوم! به استفاده از HDR می‌باشیم(فکر کنم و در سطح سواد بنده!)...
حالا اساتید رشته میان و راهنمایی میکنن قطعا! :)...

خوب اون عکس رو ایشون باید تو استاتوس! هاشون تایید کنن تا دیگران بتونن ببینن! :)

mahpesar
15-10-2013, 21:15

ممنون از نظرتون و لطفی که دارید ولی بعضی دوربین هایی که مثال زدید به نظرم اشتباه می کنید
و تفاوتهای بسیار زیاد فاحش و آشکاری دارند که رابطه مستقیم با کیفیت عکس داره
به همین دلیل بیشتر عکاسای حرفه ای از دوربین فوق حرفه ای استفاده میکنن
الته حتما این حرفم قبول دارم که مقدار زیادی به دانش عکاس برمیگرده ولی جسارت به همه دوستان نباشه
ولی با دوربین کامپکت ساده حتی بعضی عکاسان حرفه ای هم شاید نتونن عکس دلخواهشون رو ثبت کنن
و این مورد بحث مفصلی داره که میتونید در کتابها و مقالات عکاسی پیگیری کنید و به تفاوت مدلها پی ببرید
سایتی که منظورتون هم فکر کنم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] باشه که یک قسمت مقایسه دوربینها داره
و از حرفه ای ترین سایتهای عکاسی محسوب میشه -لطفا اگه دوباره به عکسام نقدی داشتید بفرمائید:n01:

الان دیدم نوشتید 1.4 بوده! در صورتی که من فکر کردم که 1.4 بوده دیاف عکستون! که این ارزش عکس زیباتون رو بالاتر میبره... البته اجازه میخوام حرف هام رو در بالا نقض نکنم و صرفا بگم که اگر همین عکس رو با ISo‌مثلا 400 یا 100 حتی می‌گرفتید نتیجه خیلی کم نویز تر میشد....(شاید همون 400 یا 600 اگر دوربینتون داره!)

چون من این عکس رو نزدیک غروب ثبت کردم و
برای عکاسی سوژه ها نزدیک در نور کم یا عکاسی ماکرو مجبوریم به سوژه نزدیک بشیم
برای همین نیاز به وسایل نور پردازی یا لازم ایزو رو بالا ببریم که نویز به همراه داره
و چون عکاسی طبیعت هم هست من از وسایل نورپردازی استفاده نکردم
اگه از فاصله نزدیک به سوژه از فلاش استفاده کنیم هم سوژه نابود میشه
دوستانی که با دوربین حرفه ای کار کردند از این موضوع اطلاع دارند
پس تنها راه بالا بردن ایزو چون عکاسی در غروب و نزدیک تاریکی
و شرایطش با عکاسی در نور روز متفاوت زیبایی و نوع عکس هم متفاوت میشه
حالا اگه نظرم اشکال داره دوستان توضیح بدند
موفق باشد

ممنونم از وقتی که گذاشتی
والا میترسم درمورد ویرایش پیشنهادیتون نظری بدم ناراحت بشید
ولی فکر نمی کنید سوژه اصلی در در ویرایش پیشنهادی تون سوخته شد؟ :n02:

البته صددرصد احتمالا در عکسام اشکالاتی وجود داشته باشه
و نظرات درست و منطقی دوستان باعث راهنمایی
و دقت بیشتر من میشه

ممنون از نظرات دوستان:n16:

sara_program
15-10-2013, 21:20
والا میترسم درمورد ویرایش پیشنهادیتون نظری بدم ناراحت بشید
ولی فکر نمی کنید سوژه اصلی در در ویرایشتون سوخته شد؟ :n02:

ممنون از لطفتون

خب کیفیت عکستون پایین بود . 50 کیلو:n04:
چرا ناراحت بشم؟
خواهش می کنم وظیفه بود:n02:

senaps
15-10-2013, 21:45
ولی با دوربین کامپکت ساده حتی بعضی عکاسان حرفه ای هم شاید نتونن عکس دلخواهشون رو ثبت کنن

تاپیک منحرف شد! ولی باید به عرض برسونم یه مسابقه یا بهتر بگم چلنج(چلنج رو نمی‌دونم چی باید ترجمه کرد:|) داریم توی یوتوب که به عکاس های حرفه‌ای یه دوربین کامپکت میدن که عکس بگیره! :| pro photographer cheap camera فک کنم تگش هست که تو یوتوب گوگل میکنین و پیدا میشن! :) (البته اکثرش مال دیجیتال رویو کره ای هستش ولی خوب دیگران هم انجام دادن این کار رو...)( یا چلنج های 5 مین آن استریت یا لندسکیپ فتاگرافی یوزینگ جاست وان لنز!) یا چنین عناوینی که عکاسای بریتانیایی زیاد دنبالشن!...
من اینا رو دنبال میکنم که همیشه به ادم یاد میده که شاید خیلی ها اگر دوربین و لنز‌های خداتومنیشون رو نداشته باشن، هیچ عکسی نمی‌تونن بگیرن! :) :)...

من حتی چلنج های Noob photographer pro camera رو هم دیدم که باز اینا هم باحالن که به یه کسی که نمی‌دونه دوربین رو چطوری دستش بگیره دوربین حرفه‌ای میدن و میگن برو عکس بگیر!! (یه یاروه میگفت این چرا اینقد دگمه داره؟!:n02: )...

کلا با توجه به تجربه‌ی امروز خودم در خصوص عکس گرفتن از سوسک و تلاش نافرجامم! کاملا مشخصه که بدون داشتن ابزار حرفه‌ای، برداشتن چنین عکس‌هایی غیر ممکنه و مال شما هم عکس بسیار زیبایی هستش که همه تایید کردیم عکس زیباست...

vtn54
15-10-2013, 23:05
سلام
بازم من :n02:
می گم کانتراست عکسو خیلی نبردین بالا ؟ کلی جزئیات عکس پاک شده .

سلام

ممنون بابت توجهتان:n12:

قبلا هم در صحبتهایی که داشتیم خدمتتان عرض کردم که به نظر من ادیت نهایی باید در خدمت نگاه نهایی صاحب عکس باشد به عبارت دیگر شما با ادیت نکات مورد نظرتان را برجسته‌تر می‌کنید و به بییندگان کمک می‌کنید تا صحنه را همانطور که شما می‌خواهید ببینند و از آنجا که نگاه هر کس خاص خود او است (یا به عبارتی سلیقه‌ای است) ممکن است ادیت یکی با سلیقه دیگران سازگار نباشد (البته بحث ایرادات و اشکالات تکنیکی جدا است:n02:).

برای رساندن منظورم عکس اصلی را همراه با نسخه ادیت شده جهت مقایسه برایتان می‌گذارم:

همانطور که می‌بینید عکس اصلی کمی روشن‌تر است و کنتراست کمتری هم دارد پیش‌زمینه تصویر جز مرد نشسته روی نیمکت نکته خاصی ندارد ولی آسمان چند رنگ غروب در پشت شاخ و برگ درختان جلوه خوبی دارد کاهش روشنایی کل تصویر و کمی هم افزایش کنتراست و دستکاری رنگها(برای برجسته‌تر کردن آسمان از بین شاخ و برگ درختان) برای کمک به همین موضوع بوده است. در این تصویر جزییات پیش‌زمینه منجمله شاخ و برگ درختان برای من اهمیت زیادی نداشته است برای همین کاهش روشنایی و افزایش کنتراست در حدی که مرد روی نیمکت محو نشود و فقط کمی از جزییات شاخ و برگ درختان معلوم باشد انجام شده است.

این عکس نمای ضد نور (به طور کامل) نیست چون جزییات پیش‌زمینه به طور کامل محو نشده است (در پست شماره 862 همین تاپیک دوست عزیزمان Grand یک نمونه زیبا از نمای ضد نور را گذاشته‌اند).

تکنیک HDR هم به نظر من حداقل در این نما خوب در نمی‌آمد چون نه جزییاتی در نقاط تاریک تصویر وجود دارد که با این کار برجسته شود نه عکس نهایی حالت طبیعی پیدا می‌کند(در این نما انجام HDR منجر به حالت کارت پستالی تصویر می‌شد).

ولی اینکه من توانسته‌ام با این ادیت منظورم را برسانم یا نه بحث دیگری است.:n09:

senaps
15-10-2013, 23:32
ولی اینکه من توانسته‌ام با این ادیت منظورم را برسانم یا نه بحث دیگری است.:n09:

بله کاملا تونستید! :)....
مشخصا من زیاد به پایین عکس توجه نکردم چون وقتی پایین تاریک تره، یعنی عکاس قصد نداره من به پایین توجه کنم و اسمون رو می‌بینم.... ( که اشاره کردم زیباست در صفحه‌ی قبل...)
اما دلیلم برای اینکه گفتم HDR عکس رو هم میگرفتید، این بود که فکر کردم پایینش چیز خوشکلیه! که ظاهرا نیست! :)...

شاید باورتون نشه، ولی الان که دارم عکس دوم رو دوباره می‌بینم، متوجه اون خطوط جاده و اون اقا شدم! یعنی وقتی عکستون رو دیدم، اصلا پایین رو نیگا نکردم که به خیال اینکه کاملا تاریکه! :|

قبلا هم در صحبتهایی که داشتیم خدمتتان عرض کردم که به نظر من ادیت نهایی باید در خدمت نگاه نهایی صاحب عکس باشد
دقیقا... برای همین اشاره کردم که عکس خام رو نذارن برا ادیت دیگران! بلکه عکس ادیت شده....
عکس ادیت شده از طرف خود شخص، تمام خصوصیاتی که عکاس میخواسته نشون بده رو داره فقط و حتی سایز و رنگ‌بندی مورد نظر عکاس و ادیتی که ازش حرف میزنیم، بحث بهتر کردن رنگ و اینا هستش و نه تغییر ماهیت کلی عکس! :)...

قطعا اگر من میخواستم عکس خام شما رو ادیت کنم، میومدم روشنش میکردم!!!! و مشخصا موافقم که حق کاملا با شما هستش در این خصوص که نباید عکس‌ همدیگه رو جوری ادیت کنیم که کلا منظور و ماهیت عکس عوض بشه! :)

Atghia
15-10-2013, 23:42
جسارتا نمیشه توضیحات رو کمی خلاصه بفرمایید؟والا کمی خسته کننده میشه برای مخاطب:n16:

senaps
15-10-2013, 23:47
جسارتا نمیشه توضیحات رو کمی خلاصه بفرمایید؟والا کمی خسته کننده میشه برای مخاطب:n16:

چشم... شخصا فکر میکردم که پست‌هام حذف میشن چون اف تاپیکن کلا :)

Переклад не
16-10-2013, 00:04
بحثهای خوبی داره انجام میشه به شرطی که واقعا موجبات آموزش رو فراهم کنه
دوستان دقت کنن میشه با یه دوربین canon 400d با لنز خودش عکسای ماکرو از حشرات گرفت.فقط باید لنزش رو معکوس کنیید و نور رو مناسب.اینو در جواب دوستمون که گفته بودن با امکانات متوسط نمیشه اینکارارو کرد عرض کردم

senaps
16-10-2013, 00:38
دوستان دقت کنن میشه با یه دوربین canon 400d با لنز خودش عکسای ماکرو از حشرات گرفت.فقط باید لنزش رو معکوس کنیید و نور رو مناسب.اینو در جواب دوستمون که گفته بودن با امکانات متوسط نمیشه اینکارارو کرد عرض کردم

اخه عکاسی به صورت لنز معکوس هم سخته، هم نیاز به رینگ لنز معکوس داره که فک کنم گرونه... ولی خوب اره... عکس ماکرو میشه باهاش گرفت.. (البته اگر منظورتون صحبت های بنده در خصوص اون سوسکه میباشه که من کامپکت داشتم و نه 400 دی) :)

ursamajor
16-10-2013, 13:53
خوبه بعد از چند وقت یه چندتا بحث مفید داشتیم.
حرف دوستمون هم کاملا درسته. با دوربین های آماتوری و امکانات کم هم میشه عکس های خوبی گرفت. به قول بزرگی که میگه: "عکاس باید عکاس باشد، عکاسی که عکاس نباشد عکاس نیست!" :n02:

-----------------------------------------------------

sara_program
16-10-2013, 14:14
خوبه بعد از چند وقت یه چندتا بحث مفید داشتیم.
حرف دوستمون هم کاملا درسته. با دوربین های آماتوری و امکانات کم هم میشه عکس های خوبی گرفت. به قول بزرگی که میگه: "عکاس باید عکاس باشد، عکاسی که عکاس نباشد عکاس نیست!" :n02:

-----------------------------------------------------

سلام اولا ممنون بابت عکس زیباتون.
نکته جالبی را توی این عکس دیدم. شما چطور فوکوس را تنظیم کردین که سوژه در مرکز فوکوس شده؟ من هر کاری میکنم سوژه یا در نزدیک فوکوس میشه یا در دور

Atghia
16-10-2013, 15:00
اقا من یه دوربین بیشتر ندارم اونم دیجیتاله اونوقت همچین دوربینهایی تنظیمات تخصصیش رو چطور باید انجام داد؟:n13:
دفترچه هم راستش گم کردم نداره :n03:
همش یه تنظیم نور هستش که بلدم در موردش:n02:بقیه چیزای تخصصی که دوستان میگن رو این مدل دوربین ها هم قابل انجام هست؟

Ali_Best
16-10-2013, 15:01
قانون مسابقه این بود که مطالعه یا اموزش با محوریت ابزار دیجیتال ، این نمیخورد به موضوع !
راسش درست متوجه نشدم علی جون
جیگرتو بگو ، جسارت چیه :n18:

اکی!

این حالت رو در نظر بگیر:

یه دانش آموزی که...

در سال 2013 ساعت 11 شب میخواد بخوابه روی تخت خوابش... چراغ های اتاقش کاملا خاموشه اما با آیپدش داره لغات زبان انگلیسیشو مرور میکنه

در سال 2000 ساعت 11 شب میخواد بخوابه اما روی رختخوابش... در حالی که چراغ های اتاقش روشنه و کلی کتاب کنارش تلمبار شده و داره با یه عینک گنده لغات زبانشو مرور میکنه

به نظر من... این وضعیتی که من تعریف کردم مطالعه در تاریکی که مد نظر شما بوده رو نشون میده ضمن اینکه نکات دیگه ای هم به همراه داره = شلوغی + حالت قدیمی شیوه خواب + یکنواختی حالت درس خوندن در طول روز که تنوعی توش نیست!
منظره ای که استفاده کردیا به نظرم عالیه اما از موضوع دورمون میکنه! بیشتر حس یه منظره خوب و آرام رو میده و نه توضیحی در مورد پیشرفت تکنولوزی و مقایسه اش با قدیم!

چاکریم :)

Ali_Best
16-10-2013, 15:08
نکته جالبی را توی این عکس دیدم. شما چطور فوکوس را تنظیم کردین که سوژه در مرکز فوکوس شده؟ من هر کاری میکنم سوژه یا در نزدیک فوکوس میشه یا در دور

چون فوکوس دستی تو این دوربینا نیست یه راه فوکوس اینه که شما مثلا نیم متر چپ ببرید یا راست
بعد شاتر رو تا نیمه فشار بدید و فوکوس کنه روی یه شیئ که فاصله اش تا دوربین برابر فاصله ای هست که شما میخواید روی موضوع اصلی فوکوس بشه
مثلا دستتون رو جلوش بگیرید

بعد دوربین رو در حالی که تا نیمه همین طور شاترش زده شده جا به جا کنید و روی موضوع اصلی بیارید
حالا تا آخر شاتر رو فشار بدید
اینطوری روی قسمتی که میخواید فوکوس میشه!

اقا من یه دوربین بیشتر ندارم اونم دیجیتاله اونوقت همچین دوربینهایی تنظیمات تخصصیش رو چطور باید انجام داد؟:n13:
دفترچه هم راستش گم کردم نداره :n03:
همش یه تنظیم نور هستش که بلدم در موردش:n02:بقیه چیزای تخصصی که دوستان میگن رو این مدل دوربین ها هم قابل انجام هست؟

این دوربین ها در دسته "ببین و بگیرها| قرار میگیره
طبیعتا نمیشه تنظیمات دستی روی slrها رو از اینا انتظار داشت
یعنی به جای استفاده از تنظیمات دستی خیلی خاص باید به دنبال ترکیب بندی های مناسب و استفاده از تمام ظرفیت تنظیماتی که داره داشت مثل همون نور که شما هم گفتید
تکنیک هایی به صورت عمومی هست که مثلا میشه با دوربین موبایل هم خوب عکس گرفت باید این ها رو تا جایی که میشه رعایت کرد :)

ursamajor
17-10-2013, 01:13

سلام به شما
ممنون. نظر لطفتون هست.
کنترل فوکوس در دوربین های اتومات رو قبلا گفته بودم و دوستمون هم که توضیح دادن.

vtn54
17-10-2013, 13:49

Maziar_69
17-10-2013, 15:54

vtn54
17-10-2013, 16:58

عکستون قشنگه ولی من فکر می‌کنم اگر این ته رنگ زرد را کمی کمتر می‌کردید بهتر هم می‌شد.

Ali_Best
17-10-2013, 21:18

جسارتا وحید جان...
امکان داشت کمی بیشتر به چپ برید؟! به طوری که انعکاس خورشید توی آب میافتاد وسط حوضچه
و حوضچه هم میافتاد کمی کنارتر کوهه!
بعد... زوم بیشتر و آسمان کمتر!
:)

Maziar_69
17-10-2013, 22:47
عکستون قشنگه ولی من فکر می‌کنم اگر این ته رنگ زرد را کمی کمتر می‌کردید بهتر هم می‌شد.

ممنونم از نظرتون. :)
راستش چون یه روز آفتابی و گرم بود و این گربه هم از خستگی یه گوشه مشغول استراحت بود، فکر کردم شاید بشه حس رو اینطوری منتقل کرد :)

Ali_Best
17-10-2013, 22:53
این برای من:

مابقی عکسا:

ای کاش اینجا فلش نمیزدم :(

vtn54
17-10-2013, 23:44
جسارتا وحید جان...
امکان داشت کمی بیشتر به چپ برید؟! به طوری که انعکاس خورشید توی آب میافتاد وسط حوضچه
و حوضچه هم میافتاد کمی کنارتر کوهه!
بعد... زوم بیشتر و آسمان کمتر!
:)
سلام

راستش چیزی که در این نما نظر منو جلب کرد وضعیت خورشید بالای دکل بود (که باعث شده شبیه به یک مشعل روشن به نظر بیاد) بنابراین طوری ایستادم که خورشید درست بالای دکل باشد و به انعکاس نور آن توی استخر دقت نکردم:n02: برای ثبت این عکس از تکنیک HDR (ترکیب سه عکس با فواصل 2EV) استفاده کرده‌ام.هر چند نتیجه زیاد خوب در نیامده است (باید از 4 یا 5 عکس استفاده می‌کردم ).

این هم یک عکس دیگر از همان مکان که انعکاس آب وسط استخر افتاده است.

sara_program
18-10-2013, 15:08
عکسای آرشیوی سالهای گذشته:n01:

سال 2007: (دوربین نوکیا N70 )

سال 2009 : (دوربین نوکیا 6131)

senaps
18-10-2013, 19:10

ای مرفه بی‌درد! :)

sara_program
18-10-2013, 20:53
ای مرفه بی‌درد! :)

اتفاقا اصلا هم مرفه نیستم. تا دلتون بخواد هم درد دارم .:n27:
ای ظاهر بین! :n01:... وااالا:n02:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

سال 2009 . دوربین نوکیا N70 . خاطرات کوهنوردی دوران جوونی:n02:

ستاره ... خیلی بدی ... تشکر پای مرفه بی درد می زنی؟:n02: بزن بابا . ولی اگه پای این نزنی می کشمتا:n07:

Ali_Best
18-10-2013, 21:43
@ sara

از 4 عکسی که گذاشتید. نظر من:

1- برای عکاسی منظره کلا دوربین واید لازمه
موبایل محدودیت داره با این وجود:
با توجه به تقارنی که استخر نداره آدم نمیدونه پشت دوربین چطوریه
به خاطر همین بهتره که از این سوژه بیشتر فاصله بگیرید تا اطلاعات بیشتری راجع به این ویو بدید
و این که مثلا سمت چپ تصویر چه خبره الآن سواله

2- وسعت دریاچه هم در این تصویر نشون داده نشده
اگر ترک های ساحل مد نظره با کافی بود اگه قسمت کوچکی از تصویر بهش اختصاص داده بشه
ضمن اینکه کوه های سفید رنگ بالا سمت راست هم قشنگ بودند و میتونستند بیشتر توی کادر باشند

3- کادر عمودی در این نقطه به شرطی صحیحه که گوشه پایین و راست یه چیزی داشته باشی مثل یه بوته قشنگ و یا یه حیوونی چیزی
وقتی که نباشه لازم نیست این همه از حجم تصویر اختصاص داده بشه به چمن
شما همین تصویر رو از پایین و راست کراپ کنید به طوری که کادر از راست از لبه شاخه های درخت بزرگتر بگذره چمن های پایینی هم مقدار زیادیش حذف بشه قشنگتر میشه
یا اینکه تصویر کلا کادرش افقی می بود

4- قوی تر از بقیه هست. نسبت زمین، آسمان و پوشش های گیاهی پشت خوب رعایت شدند
تبریک

موفق باشی :)

sara_program
18-10-2013, 21:57
@ sara

از 4 عکسی که گذاشتید. نظر من:

1- برای عکاسی منظره کلا دوربین واید لازمه
موبایل محدودیت داره با این وجود:
با توجه به تقارنی که استخر نداره آدم نمیدونه پشت دوربین چطوریه
به خاطر همین بهتره که از این سوژه بیشتر فاصله بگیرید تا اطلاعات بیشتری راجع به این ویو بدید
و این که مثلا سمت چپ تصویر چه خبره الآن سواله

2- وسعت دریاچه هم در این تصویر نشون داده نشده
اگر ترک های ساحل مد نظره با کافی بود اگه قسمت کوچکی از تصویر بهش اختصاص داده بشه
ضمن اینکه کوه های سفید رنگ بالا سمت راست هم قشنگ بودند و میتونستند بیشتر توی کادر باشند

3- کادر عمودی در این نقطه به شرطی صحیحه که گوشه پایین و راست یه چیزی داشته باشی مثل یه بوته قشنگ و یا یه حیوونی چیزی
وقتی که نباشه لازم نیست این همه از حجم تصویر اختصاص داده بشه به چمن
شما همین تصویر رو از پایین و راست کراپ کنید به طوری که کادر از راست از لبه شاخه های درخت بزرگتر بگذره چمن های پایینی هم مقدار زیادیش حذف بشه قشنگتر میشه
یا اینکه تصویر کلا کادرش افقی می بود

4- قوی تر از بقیه هست. نسبت زمین، آسمان و پوشش های گیاهی پشت خوب رعایت شدند
تبریک

موفق باشی :)

سلام
مرسی . از استخر نمای بهتری دارم ولی می ترسم واقعا فکر کنن من مرفه بی دردم. برای همین نذاشتم:n02:

عکس دومم دریاچه نیست. سد هستش . اون هم ساحل نیست . آب سد اینقدر پاین اومده. درواقع اونجا ایستادن خطرناک بود چون شیب داشت و احتمال سر خوردن توی آب بود . خوشبختانه الان سد پر شده . من منظورم از این عکس ، همین سوزه ی بی آبی بوده که منظورمو بد رسوندم

عکس سوم و چهارم دقیقا حق با شماست

البته عکس اول و دوم هم حق با شما بود ولی سوم و چهارم دقیقا هست:n02:

senaps
18-10-2013, 22:08
مرسی . از استخر نمای بهتری دارم ولی می ترسم واقعا فکر کنن من مرفه بی دردم. برای همین نذاشتم:n02:

ما فکر نمی‌کنیم دیگه؛ شما بذار دوستان نقد کنن ما یه چیزی یاد بگیریم...
پوزش بابت اسپم

vtn54
18-10-2013, 22:27

sara_program
18-10-2013, 22:33
ما فکر نمی‌کنیم دیگه؛ شما بذار دوستان نقد کنن ما یه چیزی یاد بگیریم...
پوزش بابت اسپم

من با اسپم میونه خوبی دارم . شما راحت باش . اصلا اسپم چیز خوبیست . موجبات خنده بقیه را فراهم می کنه:n02:

senaps
18-10-2013, 23:04
دوستان من واقعا شرمنده‌ام بابت قرار دادن این عکس.... این عکس یکی از عکسهای دو سری عکسی هستش که قرار بود برای HDR شدن استفاده بشن که به دلیل کارشکنی مودمم و استفاده‌ام از مودم دوستم تا وقتی مال خودم درست بشه، جرات دانلود رو ندارم و خوب، مشخصا نه فوتوشاپ دارم و نه فوتوماتیکس...

به هر صورت، عکس‌ها هستن و امیدوارم که هرچه زودتر مودم خودم رو "گارانتی" بکنن و بهم برگردونن و بتونم باهاش بقیه‌ی فوتوشاپ و سایر برنامه‌های لازمه رو دانلود کنم...

SONY DSC-W620
F number: 9.1
ISO: 100
EV: -2
5mm@
توی این عکس، اسمون رو در اوردم، توی عکسی دیگه نور عادی محیط هستش که زیاد جالب نیست و عکس سوم که اسمون کاملا سفید شده و به درد نمی‌خوره، در عوض درخت‌ها نسبتا روشن هستن... مشخصا این عکس HDR خوبی نمی‌ده به دلیل اینکه اخر وقت بود و درختا زیاد روشن نشدن... ولی خوب، یه حرکتی زدم به هر صورت...
ضمنا، دوربین روی دست بوده و سه تا عکس‌رو با استفاده از تقاطع گرید روی صفحه هماهنگ کردم که باعث میشه مجبور باشم قدری عکس‌ها رو کراپ بکنم و اینور اونور تا روی هم بیوفتن دقیقا! :)

نویز شدید عکس هم به این دلیله که با استفاده از جناب پینت! ویندوز 7 سایز عکس رو کوچیک کردم که حجمش از 6 مگ رسیده به 100 کیلوبایت!! قطعا باید یه جایی خراب میشد کار دیگه! :)

من با اسپم میونه خوبی دارم . شما راحت باش . اصلا اسپم چیز خوبیست . موجبات خنده بقیه را فراهم می کنه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شما این استخر تو حیاط خونتونه و مرفه بی‌درد نیستی؟! من حتی پول کرایه‌ی محل پارک ماشینم جلوی هتلی که این استخرش باشه رو هم ندارم! :|

mahpesar
18-10-2013, 23:28
سلام ، به نظرتون رنگها بد ادیت شده؟:3:

sara_program
18-10-2013, 23:51
شما این استخر تو حیاط خونتونه و مرفه بی‌درد نیستی؟! من حتی پول کرایه‌ی محل پارک ماشینم جلوی هتلی که این استخرش باشه رو هم ندارم! :|

استغفرالله...
اگه این خونه ما بود من الان دوربینم دیجیتال سونی نبود. از اون دوربین خوشگلا داشتم. من فعلا پول شارژ تلفنم هم ندارم
-------------------------------------------------

برای اینکه اسپم نشه یه نظری هم بدیم . من هنوز با حذف جزئیات مشکل دارم . تپه هیچیش نمونده. اگه هدف شما اسمونه پس چرا نیمی از عکس رو تپه گرفته؟

sara_program
18-10-2013, 23:54

اولا که آواتارتون مبارک . دوما که به نظرم ادیتش خوبه . فقط یکم . خیلی کم رنگ سبزش زیاده. برگها خوبنا. گله یکم سبز شده . توی فتوشاپ یه کپی ازش بگیرین . لایه رویی را با پاک کن پاک کنید بطوریکه برگها پاک بشن و گل بمونه. رنگ گل رو سفید کنید. بعدش لایه ها را مِرج کنید

Maziar_69
19-10-2013, 00:43

ursamajor
19-10-2013, 00:57
نویز شدید عکس هم به این دلیله که با استفاده از جناب پینت! ویندوز 7 سایز عکس رو کوچیک کردم که حجمش از 6 مگ رسیده به 100 کیلوبایت!! قطعا باید یه جایی خراب میشد کار دیگه! :)
پینت که برنامه خوبیه! من همیشه ازش برای ریسایز استفاده میکنم.

بنظرم پس زمینه و برگها خوبن فقط مشکل اون گلها هستند که نتونستند خودشونو از پس زمینه جدا کنند. با فوکوس یا با رنگ اونها رو میشه برجسته کرد.

برای اینکه اسپم نشه یه نظری هم بدیم . من هنوز با حذف جزئیات مشکل دارم . تپه هیچیش نمونده. اگه هدف شما اسمونه پس چرا نیمی از عکس رو تپه گرفته؟

نصف عکس که تپه نیست. بلکه یک سوم اون هست برای رعایت قانون یک سوم و جلوه بهتر آسمون.

mahpesar
19-10-2013, 01:19
اولا که آواتارتون مبارک . دوما که به نظرم ادیتش خوبه . فقط یکم . خیلی کم رنگ سبزش زیاده. برگها خوبنا. گله یکم سبز شده . توی فتوشاپ یه کپی ازش بگیرین . لایه رویی را با پاک کن پاک کنید بطوریکه برگها پاک بشن و گل بمونه. رنگ گل رو سفید کنید. بعدش لایه ها را مِرج کنید

ممنونم از لطفتون و نظری که دادید

رنگ گلها به نظر خودم هم ویرایش اشکال داره ولی رنگشون سفید نیست
قبلا یک عکس خام ازشون گذاشته بودم تقریبا میشه گفت سبز مایل به حنایی هستند
ولی در مورد لایه بندی راهنمایتون درسته اونطور میشه بهتر تنظیم کرد با ابزار سلکت هم میشه
این کارها رو با برنامه Corel PaintShop Pro X6 ادیت کردم واقعا برنامه جالبیه
قابلیتهای ریادی داره و همینطور انواع افکت و تنظیمات رنگ و فوکس به همه پیشنهاد میکنم امتحان کنند
ولی کار با لایه هاش رو یاد نگرفتم . باید دوباره فتوشاپ رو بنصبم

ursamajor
19-10-2013, 01:24

البته نویز عکس رو میشد کمتر کرد ولی بنظرم اینجوری بهتره.:n05:

sara_program
19-10-2013, 07:42
جناب ursamajor با این عکستون یاد فیلمای فردین افتادم:n02:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mahpesar
19-10-2013, 10:40
خانوم sara_program من یک نظری در مورد عکسهای جدیدی که گذاشتین دارم

به نظرم یک مسئله مشترک بینشون قاب مربعی شکل که یک حالت خنثی بهشون میده

پیشنهاد میکنم قاب هاتون کمی بیشتر افقی باشه یا کادر عمودی باشه

تاثیرگذاری بیشتری در مخاطب داره :n01:

Maziar_69
19-10-2013, 11:20

Maziar_69
19-10-2013, 12:25

Aless
19-10-2013, 15:35

senaps
19-10-2013, 16:10

هدفم این بود که عکس‌رو HDR بکنم... الان دارم فوتوشاپ رو نصب میکنم ببینم میشه ازش HDR بیرون کشید این عکس یا نه... هرچند، میگم HDRاش زیاد خوب نمیشه چون تپه زیاد روشن نبود...توی عکس HDR، درختا کمی مشخص تر میشن ...

دوست عزیز میشه لطفا اگزیف عکس رو بذارید...
عکس‌هاتون زیبا هستن و عالی...

Maziar_69
19-10-2013, 17:01
دوست عزیز میشه لطفا اگزیف عکس رو بذارید...
عکس‌هاتون زیبا هستن و عالی...

متشکرم. چشم هاتون زیبا میبینه. :)
بله خدمت شما :

Nikon D7100
Aperture : f/18
Shutter Speed : 10 sec
ISO : 100
Focal Lengh : 38 mm

محل عکس هم فکر کنم مستحضر باشید پارک آب و آتش هست :)

Maziar_69
19-10-2013, 17:17

senaps
19-10-2013, 18:22
دوستان این هم از HDR ی که میگفتم... متاسفانه اون چند میل اختلاف بین عکس‌ها که حاصل رو دست بودن دوربین بوده، باعث خراب شدن عکس شده :(
دو تا ادیت دیگه از همین!‌ که البته مشکل اختلاف عکس‌ها تا حدودی حل شده! :)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

sara_program
19-10-2013, 18:56
یزد _ پارک کوهستان

senaps
19-10-2013, 19:27
اینم جفت بچه‌های شیطون که انقد اذیتم کردن که اخرش یه ورد خوندم که جفتشون اوپاتسیشون اومد پایین و کلا نامرئی شدن رفت پی کارش! :)...

امیدوارم که خوب باشه عکس! ترکیب 3 عکس ...

f/9.1
1.25sec
ISO-100
-+2 EV
5mm@

sara_program
19-10-2013, 20:01
اینم جفت بچه‌های شیطون که انقد اذیتم کردن که اخرش یه ورد خوندم که جفتشون اوپاتسیشون اومد پایین و کلا نامرئی شدن رفت پی کارش! :)...

f/9.1
1.25sec
ISO-100
-+2 EV
5mm@

سلام
یکم درباره تکنیک نامرئی کردنتون می گین؟ با فتوشاپه یا با دوربین؟

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++

سلام پایزی بر بهار !

senaps
19-10-2013, 20:07
یکم درباره تکنیک نامرئی کردنتون می گین؟ با فتوشاپه یا با دوربین؟

سه تا شات بوده که این دو بچه فقط توی یکیش بودن! واسه همین موقع ادغام اینجوری نامرئی شدن!‌:)

-----------------
فک کنم از شیشه‌ی پژو پرید پایین و اومد جلوم گفت ژود باش عزم عکس بوگیل! :)...

sara_program
19-10-2013, 20:21
سه تا شات بوده که این دو بچه فقط توی یکیش بودن! واسه همین موقع ادغام اینجوری نامرئی شدن!‌:)

خب چرا با فتوشاپ کامل محوشون نکردین؟ فقط نگین این افکت روحه ! که خودمو می کشم:n02:

senaps
19-10-2013, 20:23
خب چرا با فتوشاپ کامل محوشون نکردین؟ فقط نگین این افکت روحه ! که خودمو می کشم:n02:

تقریبا میشه گفت گند میخوره بهش! چون من زیاد اینکاره نیستم تو فوتوشاپ!!.... بخوام چنین تغییراتی بدم تابلو میشه...و البته حسش هم نیست... اینا بیشتر شات‌های ازمایشی میباشن که ببینم چی به چیه و تنظیمات مناسب دوربین واسه در اوردن صحنه و اینا چطوری میباشه که تقریبا دستم اومد دیگه! :)...

------
فقط موندم واسه چی عکسام یه هاله‌ی نور میوفته کنار لبه‌ی قسمت تاریک با روشن؟؟؟

sara_program
19-10-2013, 20:37
تقریبا میشه گفت گند میخوره بهش! چون من زیاد اینکاره نیستم تو فوتوشاپ!!.... بخوام چنین تغییراتی بدم تابلو میشه...و البته حسش هم نیست... اینا بیشتر شات‌های ازمایشی میباشن که ببینم چی به چیه و تنظیمات مناسب دوربین واسه در اوردن صحنه و اینا چطوری میباشه که تقریبا دستم اومد دیگه! :)...

------
فقط موندم واسه چی عکسام یه هاله‌ی نور میوفته کنار لبه‌ی قسمت تاریک با روشن؟؟؟

درباره ادیت اون عکس حتی 5 دقیقه هم زمان نبرد. با ابزار نمونه برداری خیلی راحت ادیتش کردم.

وقتی این ابزار را انتخاب کردین کلید Alt را نگه دارین و روی هرجایی که می خواین ازش نمونه برداری کنین کلیک کنید. حالا اون تیکه عکس رفته توی حافظه . دستتون را از روی Alt بردارین . حالا هرجایی که کلیک کنید عکس قبلی منتقل میشه.

senaps
19-10-2013, 20:43
وقتی این ابزار را انتخاب کردین کلید Alt را نگه دارین و روی هرجایی که می خواین ازش نمونه برداری کنین کلیک کنید. حالا اون تیکه عکس رفته توی حافظه . دستتون را از روی Alt بردارین . حالا هرجایی که کلیک کنید عکس قبلی منتقل میشه.

اهان کلون؟ اره خوب کار رو باهاش بلدم ولی اعصاب ادم رو خورد میکنه... هم کنده، هم باید چار ساعت بشینی با دقت ادیت کنی :(

sara_program
19-10-2013, 20:49
اهان کلون؟ اره خوب کار رو باهاش بلدم ولی اعصاب ادم رو خورد میکنه... هم کنده، هم باید چار ساعت بشینی با دقت ادیت کنی :(

من که با دانلودش و ادیتش و آپلودش 5 دقیقه وقت گذاشتم:n13:

شمام اعصاب نداریا :n18:

عکاس که بی حوصله نمی شه:n01:

senaps
19-10-2013, 21:02
میگم حالا کار خوب شده؟! ... یعنی خوب در اومده یا بده؟؟؟ من که خودم سلیقه ندارم :(

sara_program
19-10-2013, 22:11
میگم حالا کار خوب شده؟! ... یعنی خوب در اومده یا بده؟؟؟ من که خودم سلیقه ندارم :(

من که از سبک عکساتون خوشم میاد . عکساتون خوبن:n01:

حالا هی می خوام اسپم نزنم هر چی آرشیومه خالی می کنم:n02:
---------------------------------------------------------------------------------------------------

تفت _ قدمگاه امام علی (ع) واقع در قله ی کوه . در روز بی نهایت سرد و برفی

View تفت از ایوان قدمگاه :

vtn54
19-10-2013, 23:33
نمای پانوراما متشکل از 7 شات:

hamy_jengir
20-10-2013, 07:31

Ali_Best
20-10-2013, 21:04
نمای پانوراما متشکل از 7 شات:

وحید جان یه توضیح میدی که چطوری تونستی به این تمیزی پانوراما ثبت کنی؟
اینکه متشکل از چند شات باشه و با ادیتور به هم وصل کنی احتمالا باز یه جاهایی خطا هست

سه پایه داشتی؟
کلا روند کار چطوریه؟

مرسی

vtn54
20-10-2013, 22:52
وحید جان یه توضیح میدی که چطوری تونستی به این تمیزی پانوراما ثبت کنی؟
اینکه متشکل از چند شات باشه و با ادیتور به هم وصل کنی احتمالا باز یه جاهایی خطا هست

سه پایه داشتی؟
کلا روند کار چطوریه؟

مرسی
سلام عزیز

شما طبق معمول لطف دارید:n12:

ثبت پانوراما خیلی راحت هست بعضی از دوربنها یک گزینه خاص برای این کار دارند ولی نیازی به آن ندارید.کافی است نمای مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و بعد از یک گوشه شروع به عکس گرفتن کنید تا به گوشه دیگر برسید :n02: و بعد در نرم‌افزار مخصوص اینکار نماها را به هم بچسبانید. به همین راحتی :n09:
البته توجه به چند نکته ضروری است:
1.فاصله کانونی باید ثابت باشد یعنی نباید بین نماها از زوم استفاده کنید.

2.تا حد امکان سطح فوکوس ثابت باشد.می دانید که اگر از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید با ثبت هر نما دوربین مجددا فوکوس می‌کند و از آنجا که در مد اتوماتیک معمولا دوربن روی نزدیکترین نقطه فوکوس می‌کند لذا ممکن است با تغییر زاویه دیدسطح فوکوس نیز تغییر کند که در نهایت موجب کاهش کیفیت کار می‌شود.برای پرهیز از بروز این مشکل می‌توانید چندکار انجام دهید:
A - از دیافراگم بسته‌تر استفاده کنید تا عمق میدان کافی بوده و تغییر سطح فوکوس به چشم نیاید.
B - اگر از فوکوس اتوماتیک استفاده می‌کنید حالت آن را به فوکوس نقطه‌ای تبدیل کنید (مثلا نقطه مرکزی) و در هر نما نقطه فوکوس را تقریبا روی یک سطح (مثلا خط افق) ثابت نگهدارید.
C - روش خود من این است که حین ثبت اولین نما ابتدا با استفاده از فوکوس نقطه‌ای روی محل مورد نظرم فوکوس می‌کنم و بعد حالت فوکوس لنز را به فوکوس دستی (Manual) تبدیل می‌کنم تا حین ثبت عکسها سطح فوکوس تغییر نکند. و حتما می‌دانید که در عکاسی منظره برای استفاده از بیشترین عمق میدان باید از فاصله هایپر فوکال استفاده کنید(Hyperfocal distance).

3.سعی کنید تا حد امکان حین ثبت عکسها تکان نخورید (منظور مواظب باشید دوربین عقب و جلو نشود) هر چند کمی جابجایی به طرفین مشکلی ایجاد نمی‌کند. ناگفته پیدا است که برای کسب بهترین نتیجه حین ثبت پانوراما استفاده از سه‌پایه توصیه می‌شود (مخصوصا اگر چیزی که که از آن عکس می‌گیرید به شما نزدیک باشد) ولی وجود آن الزامی نیست مخصوصا اگر از مناظر طبیعی که از شما فاصله دارند باشد عکس می‌گیرید. عکس بالا به صورت روی دست ثبت شده است.

4.سعی کنید از فرمت RAW و تنظیمات دستی (Manual Exposure) استفاده کنید چون اگر چیزی که از آن عکس می‌گیرید دارای تنوع سایه/روشن یا رنگ باشد سیستم نورسنجی دوربین با هر شات تغییر خواهد کرد که کیفیت نهایی را پایین می‌آورد و پس از ثبت نما تغییر رنگ و روشنایی تصویر با فرمت JPEG زیاد راحت نیست.

5.و بالاخره مهمتر از همه حین ثبت نماها باید حتما دقت کنید عکسها به اندازه کافی با هم همپوشانی داشته باشند (مقدار مناسب 25 تا 50 درصد است) در غیر این‌صورت بعدا در چسباندن آنها بهم به مشکل بر می‌خورید.

نرم‌افزارهای مخصوص چسباندن تصویر برای پانوراما به وفور موجود هستند و کار با آنها بسیار راحت است (اکثر شرکتهای سازننده دوربین یک نرم‌افزار مخصوص این کار را همراه با دوربین به صورت رایگان عرضه می‌کنند).خود من از فوتوشاپ استفاده می‌کنم که بسیار عالی اینکار را انجام می‌دهد کافی است عکسهای خودتان را به آن بدهید در عرض مدت بسیار کم آنها را مرتب کرده و به هم می‌چسباند و کار آماده را به شما تحویل می‌دهد.:n05:

این هم یک پانورامای دیگر متشکل از 5 شات که باز به صورت روی دست ثبت شده است (در واقع ادامه نمای قبلی است ولی کمی زودتر ثبت شده است)

senaps
20-10-2013, 23:09
ثبت پانوراما خیلی راحت هست بعضی از دوربنها یک گزینه خاص برای این کار دارند ولی نیازی به آن ندارید.کافی است نمای مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و بعد از یک گوشه شروع به عکس گرفتن کنید تا به گوشه دیگر برسید :n02: و بعد در نرم‌افزار مخصوص اینکار نماها را به هم بچسبانید. به همین راحتی :n09:

الان داشتم می‌خوندم، با خودم فک کردم که واسه دوربین دیجیتال باید چیکار کنم یعنی؟! :|
دوربین دیجیتال اجازه‌ی منوال کردن فوکوس رو نمیده...
یه حالت اینفینت فوکوس یا لند‌سکیپ سین فتاگرافی دارن دوربینا که من مجبورم از اون استفاده بکنم... مشخصا نتیجه‌اش میشه اینکه کمی رنگا خراب میشن... این دو مود هر کدوم که انتخاب بشه، دوربین فوکوس نمیکنه ظاهرا! مخصوصا تو لند‌سکیپ سین که همه‌ی دوربینا حتی موبایلا دارن...

f:3.2| Exposure time: 1.100sec| ISO -800| EV:0| @5mm |5 vertical shot's

الان توی این عکس، محیطی که پانوراما شده خیلی کوچیکه چونکه پانورامای ازمایشی بوده... هدف از برداشتن عکس محیط به صورت پانوراما هم این بوده که اولا همونطور که گفتم تمرین شده باشه، هم اینکه از لحاظ عمودی( از بالا به پایین میشه عمود دیگه؟) سطح بیشتری رو پوشش بدم... ( یعنی عکس ارتفاع بیشتری داشته باشه نسبت به یه عکس تو مد لندسکیپ یا افقی....)
همچنین در این حالت، میشه با زوم کردن و عکس گرفتن، عکسی با کیفیت بسیار بالاتر و مناسب تر گرفت...( دلیل یه جوری بودن عکس هم اینه که ISO 800 بوده که به دلیل عکس‌های قبلیش بوده و یادم رفته بیارم پایین :( )

الان این پانوراما حاصل 5 شات عمودی هستش( یعنی دوربین رو کج گرفتم) و خوب باعث شده که عکس باریک نباشه و ارتفاعش زیاد باشه که به درد عکس‌های از نزدیک می‌خوره...

البته عکس‌شما هم مشخصا عمودی بوده ولی اینکه چرا باز باریک به نظر میرسه رو نمی‌دونم... شاید باید دو سطر و 5 ستون عکس میگرفتین؟؟

-------------------
f:9.1| Exposure time: 1.100sec| ISO -200| EV:0| @5mm

vtn54
21-10-2013, 00:29
الان داشتم می‌خوندم، با خودم فک کردم که واسه دوربین دیجیتال باید چیکار کنم یعنی؟! :|
دوربین دیجیتال اجازه‌ی منوال کردن فوکوس رو نمیده...
یه حالت اینفینت فوکوس یا لند‌سکیپ سین فتاگرافی دارن دوربینا که من مجبورم از اون استفاده بکنم... مشخصا نتیجه‌اش میشه اینکه کمی رنگا خراب میشن... این دو مود هر کدوم که انتخاب بشه، دوربین فوکوس نمیکنه ظاهرا! مخصوصا تو لند‌سکیپ سین که همه‌ی دوربینا حتی موبایلا دارن...

f:3.2| Exposure time: 1.100sec| ISO -800| EV:0| @5mm |5 vertical shot's

الان توی این عکس، محیطی که پانوراما شده خیلی کوچیکه چونکه پانورامای ازمایشی بوده... هدف از برداشتن عکس محیط به صورت پانوراما هم این بوده که اولا همونطور که گفتم تمرین شده باشه، هم اینکه از لحاظ عمودی( از بالا به پایین میشه عمود دیگه؟) سطح بیشتری رو پوشش بدم... ( یعنی عکس ارتفاع بیشتری داشته باشه نسبت به یه عکس تو مد لندسکیپ یا افقی....)
همچنین در این حالت، میشه با زوم کردن و عکس گرفتن، عکسی با کیفیت بسیار بالاتر و مناسب تر گرفت...( دلیل یه جوری بودن عکس هم اینه که ISO 800 بوده که به دلیل عکس‌های قبلیش بوده و یادم رفته بیارم پایین :( )

الان این پانوراما حاصل 5 شات عمودی هستش( یعنی دوربین رو کج گرفتم) و خوب باعث شده که عکس باریک نباشه و ارتفاعش زیاد باشه که به درد عکس‌های از نزدیک می‌خوره...

البته عکس‌شما هم مشخصا عمودی بوده ولی اینکه چرا باز باریک به نظر میرسه رو نمی‌دونم... شاید باید دو سطر و 5 ستون عکس میگرفتین؟؟

-------------------
f:9.1| Exposure time: 1.100sec| ISO -200| EV:0| @5mm

اگر منظورتان از دوربین دیجیتال دوربینهای P&S هست اکثر این دوربیها Panorama Mode دارند که مخصوص همین کار است اگر هم نداشت می‌توانید یا از راه اول (دیافراکم بسته) استفاده کنید یا از آنجا که اکثر این دوربینها اجازه انتخاب نقطه فوکوس را در LCD می‌دهند می‌توانید از این قابلیت روی سه پایه استفاده کنید.

در تصاویر پانوراما که منطقه وسیعی را پوشش می‌دهند طول تصویر همیشه از ارتفاع آن بیشتر می‌شود.

Captain
21-10-2013, 00:59
Sony Xperia P

-----------------------------------------

امیدوارم مورد پسند واقع شه
با گوشیم عکس ها رو تهیه کردم
دوربین 8 مگاپیکسل
بدون فلش

senaps
21-10-2013, 08:18
اگر منظورتان از دوربین دیجیتال دوربینهای P&S هست اکثر این دوربیها Panorama Mode دارند که مخصوص همین کار است اگر هم نداشت می‌توانید یا از راه اول (دیافراکم بسته) استفاده کنید یا از آنجا که اکثر این دوربینها اجازه انتخاب نقطه فوکوس را در LCD می‌دهند می‌توانید از این قابلیت روی سه پایه استفاده کنید.

بله دارن، ولی متاسفانه تنظیمات رو اجازه‌ی دسترسی نمیده و خودش تنظیمات رو اعمال میکنه که اغلب موارد خراب میکنن....

الان اون عکس اولی که من زدم، پانوراماست ولی حالت یه مستطیل باریک به خودش نگرفته چون شات هام رو عمودی گرفتم نه افقی...

sara_program
21-10-2013, 09:11
Sony Xperia P
دوربین 8 مگاپیکسل
بدون فلش

سلام
ممنون بابت عکساتون . چه صحنه ی قشنگی میشد پانوراماش . من با فتوشاپ یه پانوراما ساختم. که این در اومد:

پ ن : دو تا عکس رو بهم چسبوندم. یکی از عکسا رو از ارتفاع له کردم! که هم سایز اون یکی بشه:n02: بعدشم با Clone و Rotate هلال رنگین کمون رو در آوردم . در آخر هم رنگ و نور را دستکاری کردم

mahpesar
21-10-2013, 12:13
باسلام جناب senaps به نظرم در دو سه عکس اخیرتون در ویراش اشتباه به عکس آصیب زده
و در جهت کمک به فضای عکس نیست بعضی دوستان اشاره کردن یک سری جزئیت
اضافی در عکس ها تون وجود داره که با کمی حوصله در مرحله ادیت میتونست رفع بشه
برای مثال ویرایش آسمان به حدی تاسف بار که کادر بندی کمی خوبتون به چشم نمیاد
از نظر من بهتر سعی کنید دلیل منطقی برای اجزا داخل کادر وجود داشته باشه
امیدوارم با تمرین و مطالعه بییشتر شاهد عکسهای بهتری از شما باشیم :n01:

موفق باشد

ursamajor
21-10-2013, 14:02
بهار - درخت انجیر

sara_program
21-10-2013, 15:58
گلهای برگ قاشقی که خودم کاشتم (گلدون خونمون :دی)
این گلها تقدیم تمام کاربران بخش عکاسی:n16:

ELSIN
21-10-2013, 20:30
Sony Xperia P

دوربین 8 مگاپیکسل
بدون فلش

سلام مسعود جان تولدت رو تبریک میگم جیگر :n18:

لطفا از این به بعد حجم عکس هات رو کم کن و توی هر پست سه تا عکس بیشتر آپ نکن :n11:
اگه عکس رو توی SPOILER هم بزاری بازم موقع لود صفحه اون ها هم لود میشند و صفحه رو سنگین میکنند
موفق باشی

بهار - درخت انجیر

رنگ و اب نور رو دوست دارم اما متاسفانه به سوژه خوب پرداخت نشده و کمی گم شده !

گلهای برگ قاشقی که خودم کاشتم (گلدون خونمون :دی)
این گلها تقدیم تمام کاربران بخش عکاسی:n16:

عکس اول عالیه اما کیفت کمی داره که فک کنم برای بریدن از عکس اصلی باشه
عکس دوم خیلی شلوغه و پس زمینه درست محو نشده که البته بیشترش ضعف دوربینه ، اما شما میتونید با عقب بردن دوربین و استفاده از بیشترین حد بزرگنمایی و رعایت فاصله مناسب با سوژه برای انجام فوکوس درست به مقدار قابل قبولی این مشکل رو کم کنید

---------------------------

پارک ارواح ، لاله

sara_program
21-10-2013, 21:22
عکس اول عالیه اما کیفت کمی داره که فک کنم برای بریدن از عکس اصلی باشه
عکس دوم خیلی شلوغه و پس زمینه درست محو نشده که البته بیشترش ضعف دوربینه ، اما شما میتونید با عقب بردن دوربین و استفاده از بیشترین حد بزرگنمایی و رعایت فاصله مناسب با سوژه برای انجام فوکوس درست به مقدار قابل قبولی این مشکل رو کم کنید

سلام
ممنون بابت نقدتون . دقیقا حق با شماست . من عکس اول را بدون وجود نور و با زدن فلاش گرفتم . فکر کنم یکم جزئیات توی فلاش از بین رفتند. ایشالا فرداتوی نور خورشید عکس می ندازم و این دو عکس رو کنار هم قرار می دم تا تفاوتشون حس بشه
عکس دوم هم خیلی شلوغ شده قبول دارم

حالا یه سوال ، پارک ارواح دقیقا یعنی چی؟:n30:

Maziar_69
21-10-2013, 21:28

mahpesar
21-10-2013, 22:09

ursamajor
22-10-2013, 01:28

سوژه شما هم مثل مال من کمی گم شده. :n02:

mhdashtdar
22-10-2013, 02:24

SONY HX100V
ISO:200
FOCAL LENGTH:144 mm
F:5.6

vtn54
22-10-2013, 04:37
یک نمای HDR متشکل از سه شات به فواصل 2EV :

Captain
22-10-2013, 11:31
سلام مسعود جان تولدت رو تبریک میگم جیگر :n18:
لطفا از این به بعد حجم عکس هات رو کم کن و توی هر پست سه تا عکس بیشتر آپ نکن :n11:
اگه عکس رو توی SPOILER هم بزاری بازم موقع لود صفحه اون ها هم لود میشند و صفحه رو سنگین میکنند
موفق باشی

سلام آقا احسان
ممنونم بابت تبریک :n12:
چشم :n11:

senaps
22-10-2013, 11:46
چشم :n11:

ایول به این جاده... جون میده واسه 220 تا پر کردن... کجاس اونوقت؟ خیلی عکس زیبا شده، ولی بازم باید ابراز امیدواری کنم که پلیس دوربین به دست اونجا منتظر عکس گرفتن از پلاکای ملت نباشه.. جاده به این خوشکلی رو باید با 220 رفت و بعد دوباره برگشت! :)

یک نمای HDR متشکل از سه شات به فواصل 2EV :
یه سری عکسا هم هستن که وقتی بار اول می‌بینیش، چشات یه لحظه گشاد میشه و دوباره میره سر جاش! :).... این عکس اونقدر زیبا بود که اینجوری کرد منو.... واقعا عالی و زیبا دوست عزیز...

mahpesar
22-10-2013, 12:11
سوژه شما هم مثل مال من کمی گم شده. :n02:

اتفاقا کنتراست بالا بردم تا فقط سوژه مشخص بشه
بقیه تصویر که سیاهه دیگه چیزی نیست که سوژه گم بشه :n01:

sara_program
22-10-2013, 13:02
ایول به این جاده... جون میده واسه 220 تا پر کردن... کجاس اونوقت؟ خیلی عکس زیبا شده، ولی بازم باید ابراز امیدواری کنم که پلیس دوربین به دست اونجا منتظر عکس گرفتن از پلاکای ملت نباشه.. جاده به این خوشکلی رو باید با 220 رفت و بعد دوباره برگشت! :)

ای مرفه بی درد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

---------------------------------------------------------------------------

اتفاقا کنتراست بالا بردم تا فقط سوژه مشخص بشه
بقیه تصویر که سیاهه دیگه چیزی نیست که سوژه گم بشه :n01:

جسارتا منم با نظر ایشون موافقم . یکم سوژه گم شده . سبزش خیلی تیره شده. زمینه هم سیاهه

mahpesar
22-10-2013, 15:36
جسارتا منم با نظر ایشون موافقم . یکم سوژه گم شده . سبزش خیلی تیره شده. زمینه هم سیاهه

چون من دوست دارم حالت طبیعی رنگ در بعضی عکسا حفظ بشه سوژه هم در نزدیک شب عکس گرفتم
نظر شما هم محترم ولی فکر میکنم نورش رو از این بیشتر بالا ببرم از حالت طبیعی خارج میشه
شاید بخشی اش به سلیقه ام بر میگرده ممنون از راهنمایی دوستان

malek911
22-10-2013, 21:04
سلام.2 عکس اول رو از قرقی گرفتم که هی عصرها میاد رو دکل مخابراتی میشینه و جیغ میزنه:n02:.2 عکس دوم هم مال منطقه الوان تو جلفا هستش و اون میوه ها هم yemishan هستند که معادل فارسیش رو پیدا نکردم

Maziar_69
22-10-2013, 22:27

mahpesar
22-10-2013, 22:45
جناب malek911 با تقدیر از عکسای زیباتون

شما چهار عکس با حجم بالای 300 کیلو و در یک پست جا دادین :n01:
لطفا حجم عکساتون زیر 300 کیلو و در پست های جداگانه ای باشه ممنون میشم

از مدیران هم درخواست میکنم قانون هر پست یک عکس باحجم زیر 300 کیلو رو تصویب کنن

(یا مجموع عکسای هر پست 300 کیلو باشه )

کیفیت تاپیک بهتر میشه قبلا دوستان دیگری هم این درخواست رو دادن

ممنون از همه کاربران هنرمند سایت:n16:

malek911
22-10-2013, 23:21
جناب malek911 با تقدیر از عکسای زیباتون

شما چهار عکس با حجم بالای 300 کیلو و در یک پست جا دادین :n01:
لطفا حجم عکساتون زیر 300 کیلو و در پست های جداگانه ای باشه ممنون میشم

از مدیران هم درخواست میکنم قانون هر پست یک عکس باحجم زیر 300 کیلو رو تصویب کنن

(یا مجموع عکسای هر پست 300 کیلو باشه )

کیفیت تاپیک بهتر میشه قبلا دوستان دیگری هم این درخواست رو دادن

ممنون از همه کاربران هنرمند سایت:n16:

سلام خدمت شما.ممنون بابت نظرتون ولی حجم عکسهای من این جوریه 120-198-385-327 یعنی چهارتا عکس 1 مگابایت.البته نمیدونم تعداد عکسها هم محدود هستش یا نه ولی اگه چهار تا پست پشت سر هم و چهارتا عکس میزاشتم باز اعتراض نمیکردین؟

senaps
22-10-2013, 23:28
سلام... حاجی اصل بحث فعلا همون حداکثر حجم عکس میباشه که باید 300 کیلوبایت باشه نه بیشتر چون دوستان دیگه اکانت‌هاشون ممکنه یا کند باشه یا محدودیت حجمی داشته باشن... پس بهتره رعایت حالشون رو بکنیم!! همچنین صفحات سریعتر لود میشن اینجوری! :)....
فعلا ظاهرا محدودیت تعداد عکس در پست نیست! ولی بله به نظرم اونجوری باشه بهتره... یعنی هر کسی فقط یه پست بتونه بذاره تا بشه در خصوص عکس‌ها صحبت کرد! :)

Grand
23-10-2013, 00:59

masoudtr
23-10-2013, 01:01
سلام بر دوستان
چه خبر ها
جدیدا عکس های خوبی تو این تاپیک میبینم :n19:
امیدوارم همین روال ادامه داشته باشه

mahpesar
23-10-2013, 01:58
سلام خدمت شما.ممنون بابت نظرتون ولی حجم عکسهای من این جوریه 120-198-385-327 یعنی چهارتا عکس 1 مگابایت.البته نمیدونم تعداد عکسها هم محدود هستش یا نه ولی اگه چهار تا پست پشت سر هم و چهارتا عکس میزاشتم باز اعتراض نمیکردین؟
نه چرا باید اعتراض کنم ...:n01:

همینطور که دوستمون senaps هم کامل توضیح دادن چون حجم عکسها بالا میره

و لود صفحات وقفه ایجاد میکنه وسنگین میشه

مدیران هم قبلا یادآوری کردن منم فقط پیشنهاد دادم حالا هر طوری که خودتون مایلید :n01:

موفق باشید

vtn54
23-10-2013, 04:07
برداشتی متفاوت!

sara_program
23-10-2013, 09:42
سلام.2 عکس اول رو از قرقی گرفتم که هی عصرها میاد رو دکل مخابراتی میشینه و جیغ میزنه:n02:.2 عکس دوم هم مال منطقه الوان تو جلفا هستش و اون میوه ها هم yemishan هستند که معادل فارسیش رو پیدا نکردم

سلام
اون میوه ها زالزالک هستند که به لهجه محلی گوچ هم گفته می شن . یه نوع زالزالک کوهی هستند

درباره این عکستون هم باید بگم این عکستون هدفی نداره . راستش من فکر کردم دوربین توی هوا یهو خودش عکس گرفته:n02: چون نه کادر درستی داره نه هدف درستی داره

sara_program
23-10-2013, 19:02
مقایسه دو تا عکس:

سمت راستی: در تاریکی و با زدن فلاش - سمت چپی : در نور خورشید و بدون زدن فلاش

چرا سمت چپی بهترشده؟ گمون کنم دوربینم سوزه های خیلی کوچک را پیدا نمی کنه و باید حتما فلاش بزنم تا چزئیات نمایان تر بشن . نظر دوستان چیه؟

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینبار بر خرمگس معرکه سلام :n02:

Maziar_69
23-10-2013, 20:05

mahpesar
23-10-2013, 20:10
چرا سمت چپی بهترشده؟ گمون کنم دوربینم سوزه های خیلی کوچک را پیدا نمی کنه و باید حتما فلاش بزنم تا چزئیات نمایان تر بشن . نظر دوستان چیه؟

اگه فلش رو به سوژه زیاد نزدیک باشه سوژه تخریب میشه

فاصبله بین سوژه تا فلش یک مقیاسی وجود داره که باید مطالعه کنید

sara_program
23-10-2013, 20:25
اگه فلش رو به سوژه زیاد نزدیک باشه سوژه تخریب میشه

فاصبله بین سوژه تا فلش یک مقیاسی وجود داره که باید مطالعه کنید

عکس با فلش بهتر از عکس بدون فلش شده

Maziar_69
23-10-2013, 20:31

sara_program
23-10-2013, 20:49

خیلی پرفکته . واقعاً احسنت به این عکسهایی که می ذارین

Maziar_69
23-10-2013, 20:58
خواهش میکنم سارا خانوم لطف دارین.
در مورد بقیه عکسها هم نظر بدین بچه ها خوشحال میشم.
نمیشه که بی عیب باشه. :)
هرچی بیشتر عیب و ایراد بگیرین من رو مصمم تر میکنین که عکسای بهتری بگیرم.

mahpesar
23-10-2013, 21:23
مقایسه دو تا عکس:

سمت راستی: در تاریکی و با زدن فلاش - سمت چپی : در نور خورشید و بدون زدن فلاش

چرا سمت چپی بهترشده؟

چون شما دو نظر متفاوت در مورد یک عکس دادین من دقیقا متوجه منظورتون نشدم

ولی از نظر شخصی خودم عکس بدون فلش طبیعی تر شده حالا دوستان دیگر هم

هم میتونن عقیده شون رو بگن:n01:

----------------------------------------------------------------
جناب Maziar_69 با تشکر از عکستون

لطفا در مورد مکان و سوژه عکس آخرتون اگه میشه توضیح بدید؟

Maziar_69
23-10-2013, 22:54
خواهش میکنم.
مکانش پارک آب و آتش هست.
عکس از پلی هست که روی بزرگراه همت هست.
از روی همین پل از اتوبان عکس گرفته بودم که چند صفحه قبل گذاشتم.
یه نمای دور از این پل دارم که همین پایین میذارم و قبل از این عکس ها گرفتمش. :)
سوال دیگه ای اگر هست در خدمتم.

dada_zebel
23-10-2013, 23:12

Maziar_69
24-10-2013, 00:34

senaps
24-10-2013, 11:19

عکس اون گوشه پایینش کپی رایت داره... سایت جدید خودتونه؟ میشه ادرس درستش رو بنویسید؟
در خصوص گرفتن عکس توضیح میدین؟ به نظر نمیاد که از فلش استفاده شده باشه و اگر شده، میشه تجهیزات استفاده شده اش رو بگید؟؟؟ بیشتر به نظر میاد که عکس در روز بوده و اطرافش رو پاک کردین شاید؟؟؟ خلاصه اگر امکان داره اگزیف عکس و یه سری توضیحات کلی در خصوص عکس بدین...

نه عکس بی‌فلاش از عکس با فلاش بهتر شده.... و دلیلش هم اینه که فلاش عکس رو اور اکسپوز کرده و باعث ایجاد پرنوری در قسمت های مختلفش شده... اگر مشخصا اون شاخه‌ی پر نور پشتش نبود، گل خوشکلی ازش در میومد...

سوال دیگه ای اگر هست در خدمتم.
اون قسمت های سفید رنگ پل، نورپردازی میشن عایا؟ یعنی شهرداری و اینا نورش پردازیش میکنن که روشن در اومده یا چی؟ اگر امکان داره لطفا اگزیف سه عکس اخر رو قرار بدین با تشکر...

Maziar_69
24-10-2013, 12:05
بله با پروژکتور نورپردازی میشن.
پروژکتورها از پایین تنظیم شدن و نور میندازن روی اون ستون ها.

اگزیف پست 981:
F Stop: f/5.6
Shutter Speed: 1/8 sec
ISO: 800
Focal Lengh: 18 mm

اگزیف پست 985:
F Stop: f/4.5
Shutter Speed: 1/13 sec
ISO: 1600
Focal Lengh: 38 mm

اگزیف پست 987:
F Stop: f/4
Shutter Speed: 1/8 sec
ISO: 1600
Focal Lengh: 25 mm

malek911
24-10-2013, 12:20
سلام
اون میوه ها زالزالک هستند که به لهجه محلی گوچ هم گفته می شن . یه نوع زالزالک کوهی هستند

درباره این عکستون هم باید بگم این عکستون هدفی نداره . راستش من فکر کردم دوربین توی هوا یهو خودش عکس گرفته:n02: چون نه کادر درستی داره نه هدف درستی داره

اون عکس که گفتی خودش به تنهایی معنی نداره ولی اگه عکس بالاییش رو ببینی متوجه میشی تو این عکس فقط خواستم فاصله ای رو که زوم کردم رو نشون بدم و پشت این عکس انبوهی از تفکرات و تکنیکها خوابیده و همینجوری رو هوا نبوده:n10::n02:

sara_program
24-10-2013, 12:22

بنظرم نگاه این بچه کاراکتر داره. می شد عکس با جلوه بیشتری گرفته بشه. برای عکاسی از کودک به نقطه قوت کودک دقت کنید. مثلا برای این دختر بچه باید طوری عکس می گرفتین که نگاهش سوزه عکس بشه . یه چیزی مثل عکس آواتار خودتون

ursamajor
24-10-2013, 13:45

Maziar_69
24-10-2013, 14:47
سوژه، سر تمساح عروسکی هست که بالای در ورودی سینما 4 بعدی پارک ملت نصب شده. :n01:

Maziar_69
24-10-2013, 21:11
این هم یک عکس از دوران جوونی که SLR نداشتیم... :n02:
عکس بدون ادیت هست.
دوربین Sony Cyber-shot H50

vahid_ba
25-10-2013, 02:41

vtn54
25-10-2013, 05:19

sara_program
25-10-2013, 06:19
من از پستهای دوستان نقل قول نگرفتم که صفحه سنگین نشه .
جناب vahid_ba و جناب vtn54 . اینجایی که عکس گرفتید کجا هستش؟
عکساتون از اون عکساییه که من خوشم میاد.
جناب vtn54 شما برای ثبت این عکس فقط یک شات زدید؟

vtn54
25-10-2013, 06:53
من از پستهای دوستان نقل قول نگرفتم که صفحه سنگین نشه .
جناب vahid_ba و جناب vtn54 . اینجایی که عکس گرفتید کجا هستش؟
عکساتون از اون عکساییه که من خوشم میاد.
جناب vtn54 شما برای ثبت این عکس فقط یک شات زدید؟
نه آن عکس یک نمای HDR با ترکیبی از 3 شات هست برای مقایسه این یک عکس از همان محل در همان زمان بدون HDR است:

sara_program
25-10-2013, 16:46
کیفیت اصلی عکس 15 مگ حجمشه. شرمنده اگه کیفیت این عکس پایینه
متشکل از 7 شات

پانورامای درختی:n02: دلتون بسوزه من امروز اینجا بودم:n07:
متشکل از 6 شات

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

توصیه می کنم view image بزنید و عکس را زوم کنید

عکس دوم سمت راست داداشمه ها:n02: الان دیدمش:n08:

Sfrd171
25-10-2013, 19:00
شهرکرد- امروز- مسابقات موتور کراس قهرمانی کشور -
تنها دوربین من Canon sx40 hs

راستی اگه امکانش هست درمورد پانوراما واسه من مبتدی یه توضیحی بدید، که تو پست قبلی گفتن. یا اگه تاپیکی هست درموردش لطفا لینکش رو بذارید ممنون میشم.