تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 14

نام تاپيک: اگر فاصله ماه و زمین کمتر بود ...؟

ناظر انجمن موضوعات علمی و فنی-مهندسی M o h a m m @ d's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2011
    محل سكونت
    همین دوروبر

پيش فرض اگر فاصله ماه و زمین کمتر بود ...؟

اگر فاصله ماه تا زمین به اندازه فاصله ایستگاه فضایی بین‌المللی بود، ساکنان روی زمین چه نمایی از ماه را مشاهده می‌کردند؟

(ایسنا)، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)‌ در فاصله 420 کیلومتری بالای زمین قرار دارد و ماه نیز در ارتفاع 384 هزار کیلومتری در حال چرخش است.
    منجمان آماتور با تهیه یک فیلم ویدئویی دو دقیقه‌یی، نزدیک شدن ماه به زمین به اندازه فاصله با ایستگاه فضایی را شبیه‌سازی کردند.
    به گفته طراحان اگر ماه در ارتفاع مداری مشابه ایستگاه فضایی قرار می‌گرفت، از غرب طلوع و در شرق غروب می‌کرد!
    حرکت ماه بطور معمول بسیار آهسته‌تر از چرخش زمین است و بنابراین از شرق طلوع و در غرب غروب می کند، اما در ارتفاع 420 کیلومتری این حرکت بسیار سریع‌تر از زمین شده و بنابراین جهت طلوع و غروب ماه نیز تغییر پیدا می کند.
    اگر ماه در این فاصله قرار می گرفت، تأثیر نیروی گرانش آن از جمله اثر جزر و مد نیز از بین می رفت.

2. 3 کاربر از M o h a m m @ d بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

درستی مطلب بالا +

اگر فاصله ماه مقداری کمتر یا بیشتر از حد معمول بود حیات روی زمین امکان شکل گیری نداشت...

بنظر میاد این فاصله نیز تنظیم شدگی با روند شکل گیری حیات زمین دارد.....

4. 2 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

درستی مطلب بالا +

اگر فاصله ماه مقداری کمتر یا بیشتر از حد معمول بود حیات روی زمین امکان شکل گیری نداشت...

ایا منظورتون اینه این فاصله تنطیم شده تا حیاط شکل بگیره؟
    ایا نمیتونه بر عکس باشه یعنی چون این فاصله شرایط رو ایجاد کرده موجب به وجود اومدن حیاط شده؟

یا ایا اگر این فاصله چیز دیگری بود و شرایط زمین طور دیگری میبود ممکن نبود نوع دیگه از حیاط شکل بگیره؟

6. 2 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

ایا منظورتون اینه این فاصله تنطیم شده تا حیاط شکل بگیره؟
    ایا نمیتونه بر عکس باشه یعنی چون این فاصله شرایط رو ایجاد کرده موجب به وجود اومدن حیاط شده؟

یا ایا اگر این فاصله چیز دیگری بود و شرایط زمین طور دیگری میبود ممکن نبود نوع دیگه از حیاط شکل بگیره؟
    بله جمله اول منظورمه و جمله دوم با اطلاعات اندک من نمیتونه اتفاق بیوفته ( هر چند که ممکنه حقیقت در جمله دوم باشه )
    باز بنظر من شکل گیری حیات ناممکن میشد در این شرایط...
    دلیل : اعتقاد به شکل گیری حیات در شرایط کاملآ کنترل شده و ثابت های مطلق فیزیکی شیمیایی زیستی.....
    ولی چنانچه اینچنین فکر نمیکنید لطفآ روشنم کنید.....

8. 2 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

بله جمله اول منظورمه و جمله دوم با اطلاعات اندک من نمیتونه اتفاق بیوفته ( هر چند که ممکنه حقیقت در جمله دوم باشه )

باز بنظر من شکل گیری حیات ناممکن میشد در این شرایط...
    دلیل : اعتقاد به شکل گیری حیات در شرایط کاملآ کنترل شده و ثابت های مطلق فیزیکی شیمیایی زیستی.....
    ولی چنانچه اینچنین فکر نمیکنید لطفآ روشنم کنید.....
    من فقط سوال در ذهنم دارم در این رابطه و مطلبی برای ارائه ندارم

ولی بزرگترین سوالم این هست چرا این امکان که اگر شرایط کنترل شده و ثابت مطلق فیزیکی شیمیایی زیستی متفاوتی وجود داشته باشه امکان شکل گیری حیاط کاملا متفاوت در این شرایط جدید امکان نداره؟

اگر به نظریه تکامل و بخصوص بیگ بنگ معتقد باشید میشه دید شرایط به هیچ وجه کاملا کنترل شده و ثابت مطلق نبوده بلکه همیشه در حال فعل وانفعال بوده و هست
    و در همین تغییر شرایط و فعل و انفعال گونه های مختلف حیاط شکل گرفتن و یا گونه های از بین رفتن و گونه های جدیدی هم به وجود اومدن و این سیکل هنوز هم ادامه داره
    البته اگر نظریه تکامل رو مطلقا ردشده بدونید که بحث منتفی هست

یه یک سوال دیگه هم بوجود میاد اینکه با این تعریف شما این استنباط میشه که پس مطلقا و به هیچ وجه امکان وجود حیاط در دیگران کررات در دیدگاه شما امکان وجود نداره؟

10. 3 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

درستی مطلب بالا +

این مقداری کمتر و بیشتر چگونه است؟ در پست اول 384 هزار کیلومتر با 420 کیلومتر مقایسه شده که کم نیست خداییش مثلا اگه 384 هزار کیلومتر 1 درصد تغییر می کرد (380 یا 388 هزار کیلومتر)، حدود 2 درصد نیروی جاذبه ماه روی زمین تاثیر داشت. آیا این باعث عدم پدید آمدن حیات می شد؟

چقدر تغییر باعث این اتفاق می شد که بگیم با اطمینان قطعا حیات (نه این شکل، نه هیچ شکلی) قادر به پدید آمدن نبود؟

+

فاصله ماه تا زمین از ابتدا اینقدر نبوده. زمانی که ماه پدید اومد فاصله اش با زمین بین 20 تا 30 هزار کیلومتر بوده و کم کم این فاصله زیاد شده (و سرعت زیاد شدن فاصله در حال کم شدن است). الان هر سال 3.8 سانتیمتر فاصله ماه از زمین زیادتر میشه و طی سالیان گذشته این سرعت بیشتر بوده. گفته میشه 3.5 میلیارد سال پیش که زمان حدودی شکل گیری حیات در زمین است این فاصله حدود 200 هزار کیلومتر بوده که با فاصله فعلی بسیار متفاوت است. قطعا این شرایط خاص تاثیر خیلی مهمی در شکل گیری و تکامل حیات داشته ولی چطور میشه مطمئنا گفت در صورتی که فلان مقدار این شرایط تغییر می کرد قطعا حیاتی روی زمین وجود نداشت؟

12. 4 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

من فقط سوال در ذهنم دارم در این رابطه و مطلبی برای ارائه ندارم

ولی بزرگترین سوالم این هست چرا این امکان که اگر شرایط کنترل شده و ثابت مطلق فیزیکی شیمیایی زیستی متفاوتی وجود داشته باشه امکان شکل گیری حیاط کاملا متفاوت در این شرایط جدید امکان نداره؟

اگر به نظریه تکامل و بخصوص بیگ بنگ معتقد باشید میشه دید شرایط به هیچ وجه کاملا کنترل شده و ثابت مطلق نبوده بلکه همیشه در حال فعل وانفعال بوده و هست
    و در همین تغییر شرایط و فعل و انفعال گونه های مختلف حیاط شکل گرفتن و یا گونه های از بین رفتن و گونه های جدیدی هم به وجود اومدن و این سیکل هنوز هم ادامه داره
    البته اگر نظریه تکامل رو مطلقا ردشده بدونید که بحث منتفی هست

یه یک سوال دیگه هم بوجود میاد اینکه با این تعریف شما این استنباط میشه که پس مطلقا و به هیچ وجه امکان وجود حیاط در دیگران کررات در دیدگاه شما امکان وجود نداره؟
    تکامل و بیگ بنگ که به احتمال بسیار بالا درست است.....
    من شرایط رو ثابت مطلق نگفتم، معلومه که شرایط نه تنها ثابت نیست، بلکه بشدت متغیر است.....منظور من ثابت های مطلق کیهانی است...مثل ثابتهای بنیادی، مثلآ ثابت گرانش
    تشکیل حیات مقوله ای جدا از تکامل است.....
    بقیه حرفها هم که معتقدم، چون در جهت تکامل گفته شده.....

این مقداری کمتر و بیشتر چگونه است؟ در پست اول 384 هزار کیلومتر با 420 کیلومتر مقایسه شده که کم نیست خداییش مثلا اگه 384 هزار کیلومتر 1 درصد تغییر می کرد (380 یا 388 هزار کیلومتر)، حدود 2 درصد نیروی جاذبه ماه روی زمین تاثیر داشت. آیا این باعث عدم پدید آمدن حیات می شد؟
    او مای گادشرمنده من هزار و حواسم نبوده بهش..... ماه سقوط میکنه اینجوری.....
    اگر مشکلی هست با مبنای پست من، دوباره پستتون رو وفق بدید اگر مشکلی نیست با این مبنای پست من:

و پاسخ من از اینجای پستتون شروع میشه، ( تمام دو سطر ابتدای شما قبوله )

چقدر تغییر باعث این اتفاق می شد که بگیم با اطمینان قطعا حیات (نه این شکل، نه هیچ شکلی) قادر به پدید آمدن نبود؟

+

فاصله ماه تا زمین از ابتدا اینقدر نبوده. زمانی که ماه پدید اومد فاصله اش با زمین بین 20 تا 30 هزار کیلومتر بوده و کم کم این فاصله زیاد شده (و سرعت زیاد شدن فاصله در حال کم شدن است). الان هر سال 3.8 سانتیمتر فاصله ماه از زمین زیادتر میشه و طی سالیان گذشته این سرعت بیشتر بوده. گفته میشه 3.5 میلیارد سال پیش که زمان حدودی شکل گیری حیات در زمین است این فاصله حدود 200 هزار کیلومتر بوده که با فاصله فعلی بسیار متفاوت است.

14. این کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

تکامل و بیگ بنگ که به احتمال بسیار بالا درست است.....
    من شرایط رو ثابت مطلق نگفتم، معلومه که شرایط نه تنها ثابت نیست، بلکه بشدت متغیر است.....منظور من ثابت های مطلق کیهانی است...مثل ثابتهای بنیادی، مثلآ ثابت گرانش
    تشکیل حیات مقوله ای جدا از تکامل است.....
    بقیه حرفها هم که معتقدم، چون در جهت تکامل گفته شده.....
    البته ثابت های فیزیکی مطلق نیستند. به دو دلیل ما بهشون میگیم ثابت: (1) همیشه موقع مشاهدات ما این اعداد رابط بین مشاهدات و پیشبینی های ما بودن و (2) با ماهیتشون آشنا نیستیم (مثلا جاذبه که دقیقا نمی دونیم چی هست و فقط تونستیم تاثیرش رو مشاهده اش کنیم). احتمال اینکه این ثابت ها خود وابسته به شرایطی باشند که ما (یا کلا جهان ما) تابحال اونها رو تجربه نکرده باشه کاملا باز است.

او مای گادشرمنده من هزار و حواسم نبوده بهش..... ماه سقوط میکنه اینجوری.....
    اگر مشکلی هست با مبنای پست من، دوباره پستتون رو وفق بدید اگر مشکلی نیست با این مبنای پست من:

و پاسخ من از اینجای پستتون شروع میشه، ( تمام دو سطر ابتدای شما قبوله )
    من هم از همین تعجب کردم

پستم بیشتر پرسشی بود. بر چه اساسی ما می تونیم پیشبینی کنیم تغییرات فاصله ماه و زمین چگونه تاثیری در تشکیل حیات یا تکاملش می تونسته داشته باشه؟

16. 2 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

+

فاصله ماه تا زمین از ابتدا اینقدر نبوده. زمانی که ماه پدید اومد فاصله اش با زمین بین 20 تا 30 هزار کیلومتر بوده و کم کم این فاصله زیاد شده (و سرعت زیاد شدن فاصله در حال کم شدن است). الان هر سال 3.8 سانتیمتر فاصله ماه از زمین زیادتر میشه و طی سالیان گذشته این سرعت بیشتر بوده. گفته میشه 3.5 میلیارد سال پیش که زمان حدودی شکل گیری حیات در زمین است این فاصله حدود 200 هزار کیلومتر بوده که با فاصله فعلی بسیار متفاوت است. قطعا این شرایط خاص تاثیر خیلی مهمی در شکل گیری و تکامل حیات داشته ولی چطور میشه مطمئنا گفت در صورتی که فلان مقدار این شرایط تغییر می کرد قطعا حیاتی روی زمین وجود نداشت؟
    دقیقا منم میخواستم به همین موضوع برسم که نه تنها فاصله ماه بلکه کل جهان همیشه در حال تغییر هست و ماه و زمین هم از این اصل مستثنا نبوده و نیستم
    به همین دلیل برام خیلی عجیبه که انقدر با قاطعیت گفته میشه اگر فاصله ماه از اینی که هست متغیر بود حیات شکل نمیگرفت

به نظر من حیات معلول همین تغییر شرایط محیطی هست که در طول زمان شرایط محیطی که فراهم شده حیات هم شکل گرفته
    و اگر یکی از شرایط تغییری میداشت هر امکان دیگه ای ممکن بود وجود داشته حالا یا حیات کنونی ما یا اشکال دیگه حیات
    بر اساس همین اصل برای کرات دیگه هم میشه انواع حیات دیگه رو غیر ممکن ندونست

فکر میکنم این شبه علم هیچ مبنای علمی نداره و مثل خیلی از موارد شبه علم دیگه فقط از طرف خداباوران انتشار پیدا کرده برای اینکه گفته بشه حیات معلول شرایط نبوده بلکه خالقی این شرایط رو محیا کرده

18. 2 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

هادی جان فرضیه شما فقط زمانی میتونه درست باشه که ما انسان و این حیات که میبینیم رو مبنا قرار بدیم. کاری که کلیسا هم انجام میداد و زمین رو مرکز هستی معرفی میکرد! و همه میدونیم این دیدگاه کاملن غلط هستش.
    این ما بودیم که بر اساس محیط تغییر شکل و حتی تغییر ماهیت دادیم و این روند تا به امروز هم ادامه داره و نه اینکه یک دستی از غیب بیاد، ماه رو بذاره اونور زمینو اینور و بعدم مثل فرفره بچرخونه. تکامل غیر قابل انکار هستش و تنها دلیلی که هنوز بهش نظریه گفته میشه وجود فقط یک black link هستش.
    دوستان تصور نکنن که تکامل رو چهار تا فسیل و ... فقط تایید میکنن. پروژه ی ژنوم انسان به ما نشون داد که تمام تفاوت هایی که در بین انسان ها میبینیم همه و همه فقط به خاطر تفاوت در 1% از ژنهای ما هستش و حالا جالبه بدوند ما حتی با باکتری ها هم ژن مشترک داریم که این تاییدی انکار ناپذیر بر تکامل هستش. نکته ی بعدی هم اینکه تکامل هنوز هم اتفاق می افته در حالی که از وقتی نور علم دنیای انسان رو روشن کرد اون دست نامرئی که هادی عزیز غیر مستقیم بهش اشاره میکنن به کلی از دنیای ما پاک شد و فعلن که خودشو نشون نداده (: دی).

+

به نظرم اینکه تصور کنیم در این حجم بالا از هستی فقط یک شانس رخ داده خیلی منطقیتر و قابل قبولتر از دیدگاه دوستان هست.
    Last edited by Saeed Dz; 20-10-2013 at 22:40.

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •