تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 18

نام تاپيک: محاسبه قدرت لامپ ها در حالت سری و موازی

پروفشنال neon_91's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2010
    محل سكونت
    کهکشان راه شیری

پيش فرض محاسبه قدرت لامپ ها در حالت سری و موازی

اگه n لامپ 100 واتی داشته باشیم مجموع توان آنها بر حسب وات چقدر خواهد شد اگر:
    1-به صورت سری بسته شوند
    2-به صورت موازی بسته شوند؟

کـاربـر بـاسـابـقـه mohsen_gh1991's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    در جای خشک و خنک، دور از دسترس اطفال

پيش فرض

اگه لامپها رو به صورت مقاومت تعریف کنیم طبق رابطه p=V^2 / R و P= R.I^2 توان هر المان در حالت موازی بیشتر میشه به همون نسبت مجموع توانها هم در حالت موازی بیشتره. (چون در مدار سری ولتاژ منبع بین دوسر هر مقاومت افت میکنه اما در مدار موازی والتاژ منبعد عینا دو سر هر المان ظاهر میشه)
    در مورد لامپ هم باید مقاومت داخلی لامپ بدست بیاد تا بتونین توان معادل رو پیدا کنین

تاريخ عضويت
    Jul 2010
    محل سكونت
    کهکشان راه شیری

پيش فرض

اگه لامپها رو به صورت مقاومت تعریف کنیم طبق رابطه p=V^2 / R و P= R.I^2 توان هر المان در حالت موازی بیشتر میشه به همون نسبت مجموع توانها هم در حالت موازی بیشتره. (چون در مدار سری ولتاژ منبع بین دوسر هر مقاومت افت میکنه اما در مدار موازی والتاژ منبعد عینا دو سر هر المان ظاهر میشه)
    در مورد لامپ هم باید مقاومت داخلی لامپ بدست بیاد تا بتونین توان معادل رو پیدا کنین
    سلام دوست عزیز مقاومتی وجود نداره عزیز فقط توان است و بس و دو سر مجموع لامپ ها(چه موازی چه سری) به یه ولتاژ یکسان است حالا من دقیقا متوجه منظور شما نمیشم.
    در ضمن این استدلال شما که در واقع توان ها را در حات موازی بیشتر میدانید فکر کنم غلط باشه.چون اونوقت بر اساس فرمولp=r*i^2 اونوقت توان هر المان در حالت سری بیشتر میشه به همون نسبت مجموع توانها هم در حالت سری بیشتره. (چون در مدار موازی جریان بین دوسر هر مقاومت افت میکنه اما در مدار سری جریان عینا دو سر هر المان ظاهر میشه) البته این ربطی به موضوع ما نداره و من صرفا می خوام بدونم مثلا اگه n لامپ 100 واتو به صورت موازی ببندیم توان کل چطوری حساب میشه همین.البته فکر کنم چه لامپ هارو موازی ببندیم چه سری توان کل برابر 100*n خواهد شد.ولی می خوام مطمئن بشم حالا استادان کمک نمی کنند دیگه من نمی دونم

کـاربـر بـاسـابـقـه MehranVB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

دوست من در هر صورت هر لامپ 100 وات مصرف میکنه، چه سری چه موازی، چون اختلاف پتانسیل دو سر لامپها در این حالت با هم برابرن و همه هم به اندازه 100 وات نور میدن (چیزی که توی خونه تون هم میتونی ببینی) شما از برق شهر هر میزان جریان و بار میتونی بکشی پس به اندازه 100n وات توان مصرف میشه.

5. این کاربر از MehranVB بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت

پيش فرض

سلام دوست عزیز مقاومتی وجود نداره عزیز فقط توان است و بس و دو سر مجموع لامپ ها(چه موازی چه سری) به یه ولتاژ یکسان است حالا من دقیقا متوجه منظور شما نمیشم.
    در ضمن این استدلال شما که در واقع توان ها را در حات موازی بیشتر میدانید فکر کنم غلط باشه.چون اونوقت بر اساس فرمولp=r*i^2 اونوقت توان هر المان در حالت سری بیشتر میشه به همون نسبت مجموع توانها هم در حالت سری بیشتره. (چون در مدار موازی جریان بین دوسر هر مقاومت افت میکنه اما در مدار سری جریان عینا دو سر هر المان ظاهر میشه) البته این ربطی به موضوع ما نداره و من صرفا می خوام بدونم مثلا اگه n لامپ 100 واتو به صورت موازی ببندیم توان کل چطوری حساب میشه همین.البته فکر کنم چه لامپ هارو موازی ببندیم چه سری توان کل برابر 100*n خواهد شد.ولی می خوام مطمئن بشم حالا استادان کمک نمی کنند دیگه من نمی دونم
    نه دوست من در حالت سری اگه بخوایم جریان رو حساب کنیم میشه ولتاز منبع تقسیم بر مجموع مقادیر مقاومتها
    اما در حالت موازی جریان هر شاخه میشه ولتاژ منبع تقسیم بر مقاومت هر شاخه و جریان معدل هم میشه ولتاژ منبع تقسیم بر مجموع معکوس مقاومتها یعنی 1/R (در مدار موازی مقاومت معدادل از کوچکترین مقاومت هم مقدار کمتری داره). من اینو محاسبه کردم و بهتون گفتم..حالا بازم شما خودتون یه بار حساب کنین..
    یه مرتبه در حالت سری و دفه دیگه در حالت موازی.
    +
    اگه دسترسی به تخته های اموزشی برق دارین میتونین اینو خودتون شبیه سازی کنین.
    در حالت سری نور لامپها کمتر میشه و در حالت موازی نورشون در همون حالت معمولی باقی میمونه.

در مورد توانها هم باید بگم که روش محاسبه در مدارات سری و موازی فرقی نمیکنه.میشه جمع جبری توان هر عنصر مدار.
    اگه بازم براتون سوال پیش اومد بگین تا براتون اینو تصویری بزارم.

7. این کاربر از mohsen_gh1991 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

دوستان اقای محسن درست میگه!اگه رشتتون برق باشه میتونین این رو اثبات کنین!

9. این کاربر از anti_girl بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jul 2010
    محل سكونت
    کهکشان راه شیری

پيش فرض

نه دوست من در حالت سری اگه بخوایم جریان رو حساب کنیم میشه ولتاز منبع تقسیم بر مجموع مقادیر مقاومتها
    اما در حالت موازی جریان هر شاخه میشه ولتاژ منبع تقسیم بر مقاومت هر شاخه و جریان معدل هم میشه ولتاژ منبع تقسیم بر مجموع معکوس مقاومتها یعنی 1/R (در مدار موازی مقاومت معدادل از کوچکترین مقاومت هم مقدار کمتری داره). من اینو محاسبه کردم و بهتون گفتم..حالا بازم شما خودتون یه بار حساب کنین..
    +
    در حالت سری نور لامپها کمتر میشه و در حالت موازی نورشون در همون حالت معمولی باقی میمونه.

در مورد توانها هم باید بگم که روش محاسبه در مدارات سری و موازی فرقی نمیکنه.میشه جمع جبری توان هر عنصر مدار.
    حرفهای شمارو الان متوجه شدم.ولی من یک ابهام بزرگ دارم.شما تو مثالتون گفتید منبع ولتاژ.
    خوب اصلا بیاین فکر کنیم به جای منبع ولتاژ منبع جریان داریم.اونوقت هم همین اتفاق می افتاد که در حالت موازی توان المان بیشتر میشد؟توجه کنید که اینجا نمی تونید از P=V^2/R استفاده کنید چون منبع ما ولتاژ نیست بلکه منبع جریان است و باید از فرمول P=I^2*R استفاده کنید.من درواقع همین اشتباه رو مرتکب شدم و به منبع بودن ولتاژ اصلا توجه نکردم.و همچنین متغیر بودن جریان در این حالت(اینکه در حالت سری و موازی جریان جریان فرق می کند.)

کـاربـر بـاسـابـقـه MehranVB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

+

دوستان اقای محسن درست میگه!اگه رشتتون برق باشه میتونین این رو اثبات کنین!

1. شما 1000 تا لامپ 100 وات رو به چه صورت موازی و چه سری به برق شهر وصل کنی همه نورشون به یک اندازست.
    2. در صورتی که از یه منبع ولتاژ محدود (مثل باتری های DC روی همون تخته ای که خودتون گفتید) استفاده شه حرف شما درسته (این چیزی بوده که توی فیزیک سوم دبیرستان و یا در مدار1 دانشگاه به من و شما درس دادن) اما چون لامپ 100 وات هست مسلماً منظورش برق شهر بوده.
    3. چه لامپ و چه موتور و چه هر مصرف کننده دیگه ای رو به برق شهر یا یه ژنراتور وصل کنید چه به صورت موازی و چه سری، همه اینها به اندازه توان نامی خودشون میتونن از برق شهر جریان بکشن. دوستانی که رشتشون برق هست، برای اطلاعات بیشتر میتونن کتابای "بررسی سیستم های قدرت" یا "تاسیسات الکتریکی" رو بخونن.

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت

پيش فرض

حرفهای شمارو الان متوجه شدم.ولی من یک ابهام بزرگ دارم.شما تو مثالتون گفتید منبع ولتاژ.
    خوب اصلا بیاین فکر کنیم به جای منبع ولتاژ منبع جریان داریم.اونوقت هم همین اتفاق می افتاد که در حالت موازی توان المان بیشتر میشد؟توجه کنید که اینجا نمی تونید از P=V^2/R استفاده کنید چون منبع ما ولتاژ نیست بلکه منبع جریان است و باید از فرمول P=I^2*R استفاده کنید.من درواقع همین اشتباه رو مرتکب شدم و به منبع بودن ولتاژ اصلا توجه نکردم.و همچنین متغیر بودن جریان در این حالت(اینکه در حالت سری و موازی جریان جریان فرق می کند.)
    درسته با منبع جریان در حالت سری توانها بیشتر میشه چون تقریبا میشه گفت اثرات منبع جریان در مدار عکس منبع ولتاژه..ولی باید بگم که فرقی نمیکنه در هر دو صورت با منبع جریان و منبع ولتاژ شما میتونین از هر دو رابطه ای که گفتم توان رو به دست بیارین.چون این دو رابطه RI^2 و V^2/R هر دو یکی هستن..(به صورت پارمتری این دو رابطه رو اگه اثبات کنین متوجه میشین در واقع یکی هستن)
    اما خب باید اینو هم دونست که برق شهر از منبع ولتاژ استفاده میکنه تا منبع جریان(در واقع مصرف کننده های واقعی و عملی بر مبنای منبع ولتاژ پایه ریزی شدن که اینو میتونین از روی مشخصات یه محصول مثل همین لامپ ببینین که نوشته 100w 220v 50Hz ) به نظر خودم منبع ولتاژ بیشتر برای اهداف ازمایشگاهی و الکترونیکی خاص کاربرد داره و اون چیزی که بیشتر عمومیت داره ولتاژ هست.

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت

پيش فرض

1. شما 1000 تا لامپ 100 وات رو به چه صورت موازی و چه سری به برق شهر وصل کنی همه نورشون به یک اندازست.
    2. در صورتی که از یه منبع ولتاژ محدود (مثل باتری های DC روی همون تخته ای که خودتون گفتید) استفاده شه حرف شما درسته (این چیزی بوده که توی فیزیک سوم دبیرستان و یا در مدار1 دانشگاه به من و شما درس دادن) اما چون لامپ 100 وات هست مسلماً منظورش برق شهر بوده.
    3. چه لامپ و چه موتور و چه هر مصرف کننده دیگه ای رو به برق شهر یا یه ژنراتور وصل کنید چه به صورت موازی و چه سری، همه اینها به اندازه توان نامی خودشون میتونن از برق شهر جریان بکشن. دوستانی که رشتشون برق هست، برای اطلاعات بیشتر میتونن کتابای "بررسی سیستم های قدرت" یا "تاسیسات الکتریکی" رو بخونن.
    در مورد گزینه یک و دو شما باید بگم که این اتصال سری و موازی لامپها سوال امتحان کارگاه سیم کشی سال دوم هنرستانم بوده که اینو تونستیم در عمل مشاهده کنیم که اگه تعدادی لامپ رو به صورت سری به برق وصل کنیم(برق شهر) نوری که ساتع میکنن از خودشون به شکل قابل ملاحظه ای کمتر از حالتیه که به صورت موازی با بستیم...
    در مورد بحث شماره سه هم مصرف کننده ها به اندازه نیازشون از شبکه امپر میکشن اما نباید ولتاژشون نوسان داشته باشه یعنی نه خیلی کم بشه و نه خیلی زیاد بشه..پس برای این کار اتصال مصرف کننده ها به صورت موازی هم با شبکه کار بهتریه چون ولتاژ منبع که همون ولتاژ مورد نیاز مصرف کننده هاس عینا میاد دو سر اون بار ایجاد میشه.
    البته اگه جریان مورد نیازشون هم بیشتر از حد مجاز باشه موجب اسیب دیدن وسایل میشه

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •