من قبلا این تاپیک رو جای دیگه داشتم حالا میخوام ببینم میتوئنم اینجا جواب بگیرم .

با سلام

دوستان لطفا اگر در مورد ساخت فن کنترل یا استفاده کردن از led نقشه یا چیزی دارن قرار بدن و دیگر دوستان که در این زمینه تخصص دارن نظر بدن چون من خودم دارم یه کیس میسازم و 4 عدد فن 8 و 5 عدد فن 12 توش به کار میره و اگر همه این 9 فن + فن cpu + فنvgaو فن پاور بخوان با هم روشن باشن با روشن کردن سیستم احساس میکنید هواپیما داره میاد توی خونه به همین خاطر میخوام فن کنترل قرار بدم که اولا سرعت فن رو بشه باهاش کنترل کرد و دوما بشه با همون فن کنترل خاموشش کرد .و برای led هم میخوام از 5 ولی استفاده کنم حالا بگبن باید از مقاومت استفاده کنم یا راهی وجود داره .

لطفا مطالبی که میگین قابل فهم باشه چون من توی الکترونیک کاملا ناواردم حتی در مورد سری و موازی هم چیزی نمیدونم

البته خودم توی نت یه چیزای پیدا کردم حالا شما راهنمائی کنید بخصوص کسانی که رشتشون الکترونیک هست .

استفاده از رئوستات

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

با سلام

یکی معرفت بزاره یه کمک خفن بکنه .

حالا این رئوستا چطری هست داغ میکنه یا یا نه و اینکه من میخوام تقریبا 5 تا درست کنم و هر 5 تا رو از یه کانکتور بگیرم حالا اینها رو چطوری به هم وصل کنم به صورت موازی یا سری که بتونه کارائی خودش رو داشته باشه .

کدوم یکی سری و کدوم موازی هستن

--------------------

با سلام خدمت دوستان

یک هفته هست که دنبال ساختش هستم اول که رفتم لاله زار که اصلا رئوستا نام کاملا مجهولی براشون بود و با پرسوجو رفتم پاساژ امجد کنار پل حافظ در واقع نزدیک علائدین و اونجا هم که 90% نداشتن و تک و توک داشتن اون هم تا میگفتم رئوستا میخوام که 12 ولت رو صفر کنه مغازه دار یهو اروور میدا و میگفت باید مشخصات دقیق بگی تا بگم تازه دارم یا نه . با هزار بد بختی رفتم مشخصات فن رو از علائدین گرفتم که اون هم مقدار اهم رو نزده بود .

حالا یه سوال فنی :

فن با چه مقدار اهم میتونه کار کنه با توجه به مقاله ای که بالا گزاشتم گفته 50 تا 100 اهم ولی توی اون همه مغازه یکی 1 کیلو و 10 کیلو رو داشت یعنی هزار اهم و ده هزار اهم حلا اینکه آیا فن میتونه با چنین اهمی کار کنه . کلا من میرم بگیرم با چه مشخصاتی میخوام.

من برای فن tt a2460 مشخصات زیر رو دارم .

9v-12v

0.35A

4.2W

حالا فن های معمولی مشخصات زیر رو داشت که من از این فنها استفاده میکنم .

4v-13v

0.16A

2W

و حال میرم بگیرم بگم چی میخوام چون طرف وات و اهم و ... رو میخواست .

==================
خوب همون طور که میبینی
2 تا 12 بالای کیس کنار هم هستن

2 تا 8 کنار هم پشت کیس و یک 12

و یک 12 هم که جلوی کیس هست

که میخوام براشون فن کنترل بزارم حالا بهتره فن هایی که کنار هم هستن با هم
کنترل بشن یا مجزا .

با تشکر

با تشکر