PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پارتیشن بندی اگه غلط باشه چی میشه .

30rous
17-10-2006, 06:00
سلام
آیا با یک پارتیشن بندی غلط مقداری از فضای دیسک سخت بدون استفاده می مونه ؟ در این صورت از کجا بدونم پارتیشن های من داره از تموم فضای دیسک سخت استفاده می کنه ؟؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید[/COLOR]

Mohammad Hosseyn
17-10-2006, 06:31
با استفاده از پارتيشن مجيك اين قضيه مشخص مي شه . چه طور :
در پارتيشن مجيك در ميان ليست درايو ها درايوي بدون اسم و با عنوان انتخاب نشده قرار داره .

در هنگام نصب ويندوز هم در بين ليست درايوها همين نام به چشم مي خوره .

سوال ديگه اي هست بفرمائيد در خدمتم.

30rous
18-10-2006, 13:18
Mohammad Hosseyn جان نظرت راجع به پارتيشن بندي كه 8 مگابايت ظرفيت را بي استفاده بگذاره چي ؟

Gabana
18-10-2006, 14:45
مشكلي نيست - اون 8 مگا بايت همه جا خالي مي مونه - يه علتي هم داشت منتها يادم نيست !!

Mohammad Hosseyn
20-10-2006, 04:42
با سلام خدمت دوستان ...
بابا 8 مگابايت فداي سرت . باسه ي اين 8 مگ نيازي نيست كاري كني كه ممكنه بزنه تمام هاردت رو بهم بريزه . بزار همون 8 مگ يه استراحتي بكنه. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Mohammad Hosseyn
20-10-2006, 04:46
مشكلي نيست - اون 8 مگا بايت همه جا خالي مي مونه - يه علتي هم داشت منتها يادم نيست !!
با سلامي دوباره ...!
Gabana جان اين 8 مگابايت با اون 8 مگابايت فرق داره .اون 8 مگابايت براي همه ي هارد ها بستگي به فضاشون داره كم مي شه .اون هم به اين دليل هست كه وقتي شركت مي گه مثلا هارد 200 گيگ . اون اين طور در نظر گرفته كه هر گيگ 1000 مگابايت هست در صورتي كه هر گيگ 1024 مگابايت هستش . معمولا هر چي فضا بيشتر باشه خطا بالاتر مي ره و فضاي بيشتري كم مي شه .
اما اين 8 مگابايتي كه دوستمون مي گه بخاطر اينه كه به اشتباه خودش وقتي پارتيشن بندي مي كرده اين فضا از دستش در رفته .
با تشكر

matrix1000
21-10-2006, 00:59
....اون هم به اين دليل هست كه وقتي شركت مي گه مثلا هارد 200 گيگ . اون اين طور در نظر گرفته كه هر گيگ 1000 مگابايت هست در صورتي كه هر گيگ 1024 مگابايت هستش . معمولا هر چي فضا بيشتر باشه خطا بالاتر مي ره و فضاي بيشتري كم مي شه ...
با تشكر

:blink:

سلام

دوست عزیز ، این چه نتیجه گیریه!!! این واحدها همه استاندارد هستند ، و در تمام دنیا ، و همه افراد و سازمانها

یکسان از اون استفاده میکنند ، اون هم شرکتهای بزرگ سخت افزاری، هر گیگ در همه جا و تمام محاسبات 1024 مگابایت است.

اون مقدار فضایی که شما در هاردها نمی بینید ، بدلایل ساخت تکنولوژی اون شرکت برای اون مدل خاص است، بعلاوه

یکسری مسائل فنی و امنیتی هارد ، که از طرف کارخانه سازنده برای هارد در نظر گرفتند.

مثلآ شما اگه یه هارد 40 گیگ مکستور داشته باشید ، تقریبآ حدود نیم گیگ رو در اختیار ندارید ، در حالیکه اگه یه هارد

40 گیگ وسترن دیجیتال داشته باشید (یعنی با همون ظرفیت ،منتها ساخت کارخونه دیگه ) حدود 3 یا 4 گیگ رو شما

در اختیار ندارید.

توی ظرفیتهای بالا هم این قانون برای امنیت بیشتر و در نظر گرفتن یه سری مسائل فنی بیشتر میشه.

بازهم هاردهایی که با یک ظرفیت هستند ، ولی از سازندگان مختلف ، در اختصاص دادند این فضا ، با هم تفاوت دارند.

یعنی ظرفیتی رو که کارخونه مکستور ، وسترن یا سیگیت کم میکنند ، هر کدوم متفاوت است.

موارد فنی و امنیتی اون هم به مسائل پارتیشن تیبل ، کلاسترها و بد سکتور و ...خیلی موارد دیگه رو در نظر داره.

برای دونستن بیشتر مطالب فنی به قسمت سخت افزار سر بزنید ، یا خود سایتهای سازنده.

موفق باشید
.

Mohammad Hosseyn
21-10-2006, 05:12
:blink:

سلام

دوست عزیز ، این چه نتیجه گیریه!!! این واحدها همه استاندارد هستند ، و در تمام دنیا ، و همه افراد و سازمانها

یکسان از اون استفاده میکنند ، اون هم شرکتهای بزرگ سخت افزاری، هر گیگ در همه جا و تمام محاسبات 1024 مگابایت است.

اون مقدار فضایی که شما در هاردها نمی بینید ، بدلایل ساخت تکنولوژی اون شرکت برای اون مدل خاص است، بعلاوه

یکسری مسائل فنی و امنیتی هارد ، که از طرف کارخانه سازنده برای هارد در نظر گرفتند.

مثلآ شما اگه یه هارد 40 گیگ مکستور داشته باشید ، تقریبآ حدود نیم گیگ رو در اختیار ندارید ، در حالیکه اگه یه هارد

40 گیگ وسترن دیجیتال داشته باشید (یعنی با همون ظرفیت ،منتها ساخت کارخونه دیگه ) حدود 3 یا 4 گیگ رو شما

در اختیار ندارید.

توی ظرفیتهای بالا هم این قانون برای امنیت بیشتر و در نظر گرفتن یه سری مسائل فنی بیشتر میشه.

بازهم هاردهایی که با یک ظرفیت هستند ، ولی از سازندگان مختلف ، در اختصاص دادند این فضا ، با هم تفاوت دارند.

یعنی ظرفیتی رو که کارخونه مکستور ، وسترن یا سیگیت کم میکنند ، هر کدوم متفاوت است.

موارد فنی و امنیتی اون هم به مسائل پارتیشن تیبل ، کلاسترها و بد سکتور و ...خیلی موارد دیگه رو در نظر داره.

برای دونستن بیشتر مطالب فنی به قسمت سخت افزار سر بزنید ، یا خود سایتهای سازنده.

موفق باشید
.
با سلام .
ببخشيد من اين حرف رو از خودم كه در نياوردم . از يك منبع خيلي مطمئن اين رو شنيدم و درارم اينجا مي گم . حالا حرف شما هم منطقي هست . اين هم جاي تحقيق داره . خيلي ممنون كه گفتيد . من هم سعي مي كنم اطلاعاتم رو كامل كنم .
با تشكر

matrix1000
21-10-2006, 16:12
با سلام .
ببخشيد من اين حرف رو از خودم كه در نياوردم . از يك منبع خيلي مطمئن اين رو شنيدم و درارم اينجا مي گم . حالا حرف شما هم منطقي هست . اين هم جاي تحقيق داره . خيلي ممنون كه گفتيد . من هم سعي مي كنم اطلاعاتم رو كامل كنم .
با تشكر

سلام

خدمت شما دوست عزيز ، نگفتم كه شما از خودتون حرف در آورديد ، اصلآ هم قصد جسارت نیست ، اون منبع هم صد در صد اشتباه داره،

ببینید ، مثل اینکه یکی بگه هر مگابایت بیشتر 1024 کیلو بایته ، یا کمتر است.این مقادیر ومبناها ، از توی ریاضی به الکترونیک و بعد

کامپیوتر اومده ، واستاندار و مشخصه ، سازمان یا شخصی نمیتونه و نمیشه ،بدلخواه اون رو تغییر بده ، کم یا زیاد کنه.

1Byte = 8 Bit

1KB = 1024 Byte

1MB = 1024 KB

1GB = 1024 MB

1TB = 1024 GB
و...
.
.
.

اگه شما روی یه CD معمولی ( مثلآ TDK یا سونی و یا ...) ، به ظرفیت 700 مگابایت ، 900 مگابایت رایت کردید ،به این

دلیل نیست که ،شرکت سازنده اون CD ، ظرفیت مگابایتش بیشتره ! یا اینکه CD بیشتر از 700 مگا بایت ظرفیت داره،

فقط یه سری برنامه های خاص (مثل فیلم و ...) رو اون هم بیشتر وقتها به روشهای خاص میشه روی CD تا حد امکان

رایت و کپی کرد ، نه اینکه ظرفیت خود CD بیشتره یا تغییر داره ، برای هارد هم عکس این قضیه .

کارخانه سازنده هارد ، مقداری از فضای هارد رو در اختیار مستقیم کاربر معمولی نمیگذارد.برای موارد زیاد ، فنی ، امنیتی و ...

بعضی از برنامه ها از فضایی ، که کاربر به اونها دسترسی نداره و از اونها اطلاع هم نداره استفاده میکنند.

به عنوان مثال ، اگه شما دو تا هارد نو و دست اول از بازار بخرید، اولی رو روی سیستم نصب کنید ،یعنی فقط کابل

برق و دیتای اون وصل باشه ، یکبار بوت شوید و بلافاصله سيستم رو شات دان و خاموش كنيد ،یعنی هیچ کاری

اصلا و ابدا انجام ندادید و فقط یکبار اون رو به سیستم وصل و بعد قطع کنید، این هارد اول رو با اون هارد دوم( که کاملآ نو هست

و فقط از آکبندی در آوردید ، ولی هارد دوم رو هنوز به هیچ سیستمی نصب نکردید) ،

به یک نفر که کمی آشنایی با این مسائل داره ، تحویل بدید ، براحتی به شما میگه ، که کدوم هارد قبلآ روی سیستم

نصب بوده ، و کدوم هارد کاملآ دست اول هست ، به همین راحتی .

بخاطر اینکه ، یک گوشه اون هارد قبلآ مارک خورده ( یعنی علامت خورده ،توسط سیستم و...) و مشخص میشه که

این هارد قبلآ ، روی سیستم دیگه ای نصب شده...

در رابطه با جزئیات بیشتر ،و نکات و مسائل فنی ، به قسمت سخت افزاری همین فروم ، یا سایت سازندگان هارد مراجعه فرمایید.

در ضمن اینکه فرمودید " اين هم جاي تحقيق داره " متوجه نشدم ، چی جای تحقیق داره.

موفق باشید
.

Mohammad Hosseyn
22-10-2006, 01:37
سلام

خدمت شما دوست عزيز ، نگفتم كه شما از خودتون حرف در آورديد ، اصلآ هم قصد جسارت نیست ، اون منبع هم صد در صد اشتباه داره،

ببینید ، مثل اینکه یکی بگه هر مگابایت بیشتر 1024 کیلو بایته ، یا کمتر است.این مقادیر ومبناها ، از توی ریاضی به الکترونیک و بعد

کامپیوتر اومده ، واستاندار و مشخصه ، سازمان یا شخصی نمیتونه و نمیشه ،بدلخواه اون رو تغییر بده ، کم یا زیاد کنه.

1Byte = 8 Bit

1KB = 1024 Byte

1MB = 1024 KB

1GB = 1024 MB

1TB = 1024 GB
و...
.
.
.

اگه شما روی یه CD معمولی ( مثلآ TDK یا سونی و یا ...) ، به ظرفیت 700 مگابایت ، 900 مگابایت رایت کردید ،به این

دلیل نیست که ،شرکت سازنده اون CD ، ظرفیت مگابایتش بیشتره ! یا اینکه CD بیشتر از 700 مگا بایت ظرفیت داره،

فقط یه سری برنامه های خاص (مثل فیلم و ...) رو اون هم بیشتر وقتها به روشهای خاص میشه روی CD تا حد امکان

رایت و کپی کرد ، نه اینکه ظرفیت خود CD بیشتره یا تغییر داره ، برای هارد هم عکس این قضیه .

کارخانه سازنده هارد ، مقداری از فضای هارد رو در اختیار مستقیم کاربر معمولی نمیگذارد.برای موارد زیاد ، فنی ، امنیتی و ...

بعضی از برنامه ها از فضایی ، که کاربر به اونها دسترسی نداره و از اونها اطلاع هم نداره استفاده میکنند.

به عنوان مثال ، اگه شما دو تا هارد نو و دست اول از بازار بخرید، اولی رو روی سیستم نصب کنید ،یعنی فقط کابل

برق و دیتای اون وصل باشه ، یکبار بوت شوید و بلافاصله سيستم رو شات دان و خاموش كنيد ،یعنی هیچ کاری

اصلا و ابدا انجام ندادید و فقط یکبار اون رو به سیستم وصل و بعد قطع کنید، این هارد اول رو با اون هارد دوم( که کاملآ نو هست

و فقط از آکبندی در آوردید ، ولی هارد دوم رو هنوز به هیچ سیستمی نصب نکردید) ،

به یک نفر که کمی آشنایی با این مسائل داره ، تحویل بدید ، براحتی به شما میگه ، که کدوم هارد قبلآ روی سیستم

نصب بوده ، و کدوم هارد کاملآ دست اول هست ، به همین راحتی .

بخاطر اینکه ، یک گوشه اون هارد قبلآ مارک خورده ( یعنی علامت خورده ،توسط سیستم و...) و مشخص میشه که

این هارد قبلآ ، روی سیستم دیگه ای نصب شده...

در رابطه با جزئیات بیشتر ،و نکات و مسائل فنی ، به قسمت سخت افزاری همین فروم ، یا سایت سازندگان هارد مراجعه فرمایید.

در ضمن اینکه فرمودید " اين هم جاي تحقيق داره " متوجه نشدم ، چی جای تحقیق داره.

موفق باشید
.
خيلي ممنون دوست عزيز .شما اختيار داريد . من هم اينجا قصد دارم ياد بدم و ياد بگيرم . نه اينكه دعوا كنم .
منظورم از لون جمله اين بود كه در مورد نظر شما و نظر من كه چرا فضاي هارد كم مي آد بايد تحققيق كنم و بفهمم كه كدوم درسته . كه معلومه براي شما منطقي تره .
با تشكري دوباره

matrix1000
22-10-2006, 06:37
خيلي ممنون دوست عزيز .شما اختيار داريد . من هم اينجا قصد دارم ياد بدم و ياد بگيرم . نه اينكه دعوا كنم .
منظورم از لون جمله اين بود كه در مورد نظر شما و نظر من كه چرا فضاي هارد كم مي آد بايد تحققيق كنم و بفهمم كه كدوم درسته . كه معلومه براي شما منطقي تره .
با تشكري دوباره

سلام :)

خواهش میکنم ، دوست عزیز و گرامی .

بعدش هم اصلآ این حرفها و صحبتها نبود و نیست ( بخصوص از طرف من) چون اینجا همه دوستند ، و این یه فروم کامپیوتری و علمی هست.

من خودم ، جدآ و بدون تعارف میگم ، هیچ چیز نمیدونم ، و دارم از تمامی دوستان خوب در این فروم ، مثل شما ، مطالب ارزنده

و مفید یاد میگیرم.

در مورد سوال شما هم " اين هم جاي تحقيق داره " منظورم این نبود ، که جسارت کنم ، وبگم چی رو میگید ،

نخیر برعکس ، فکر کردم سوالی دارید ، متوجه سوال شما نشدم ، گفتم بپرسم ، ببینم منظور تحقیق روی چی هست.

بازم اگه مطلب یا سوالی بود در خدمتم. راستی درباره تحقیق هم ، خوشحال میشم ، اگه مطلبی بود ، بفرمایید .

هر چی باشه ، بالاخره بدرد میخوره ، یا اصلآ نمیدونم و مطلب جدید هست و یاد میگرم ، یا اشتباه من یا بقیه دوستان

بر طرف و حل میشه و باز حالت آموزش داره. در ضمن خوشحال میشم ، تمام دلایل اینکه ، چرا سازندگان هارد ، مقدار فضایی

از هارد رو در اختیار ، کاربرها قرار نمیدند ، بدونم ، البته تمام دلایل رو ، با ذکر مسائل فنی و تا جای ممکن جزئیات اونها

و چرا ، کمپانی ها مختلف ، در یک سایز هارد ( مثلآ 120گیگ ) ظرفیتی رو که نمیدند ، با هم فرق داره.

اگه شما یا هر کدوم از دوستان جواب رو میدونید ، یا به نتیجه ای رسیدید ، لطفآ اینجا بفرمایید.

یه نکته دوستانه ( البته ببخشیدا ، جسارت نشه) وقتی پست پشت سزهم ، و در جواب میگید ، اگه از دکمه " نقل قول" استفاده

میفرمایید ، برای اینکه ، صفحه تاپیک شلوغ نشه ، و سنگین هم نشه ، میشه مقداری از اون رو ( نقل قول )حذف کرد

تا خوندنش برای بقیه هم راحتر باشه. :blush: بازم هر طور که راحت هستید ، اصلآ یک قانون نیست ، فقط یه پیشنهاد بود.

مرسی و ممنون. ;)

موفق و پیروز باشید
.

IVAN
22-10-2006, 09:10
هميشه وقتي با سي دي ويندوز پارتيشن ايجاد كنيد حدود 9 مگابايت از فضاي ديسك سخت خالي ميمونه.اگر ميخواهيد اين قسمت هم به فضاي هاردتون اضافه بشه .كل درايوها رو delete كنيد.سپس پارتيشن بندي جديد انجام بديد(اين دو عمل يعني پاك كردن درايوها و ايجاد درايو جديد رو با برنامه ي partition magic انجام بديد)
با تشكر ;)

matrix1000
22-10-2006, 15:35
هميشه وقتي با سي دي ويندوز پارتيشن ايجاد كنيد حدود 9 مگابايت از فضاي ديسك سخت خالي ميمونه.اگر ميخواهيد اين قسمت هم به فضاي هاردتون اضافه بشه .كل درايوها رو delete كنيد.سپس پارتيشن بندي جديد انجام بديد(اين دو عمل يعني پاك كردن درايوها و ايجاد درايو جديد رو با برنامه ي partition magic انجام بديد)
با تشكر ;)

سلام

دوست عزیز ، شما دیگه چرا!!! بابا شما که کاربر فعال ،و مثل دوست دیگمون و تمام دوستان عزیز این فروم ، وارد و استاد هستید،

اون 8 یا 9 مگی رو که شما میفرمایید ، حتمآ برای منظور خاصی در نطر گرفتند، لطفآ دلایل فنی اون رو پیدا بفرمایید ،

بعد با ذکر دلیل و نکات فنی راه و روش اضافه کردن این چند مگ رو بفرمایید.

حالا با این ظرفیتهای بالا ، روی هر هارد چندین گیگ ، اون چند مگ ، خیلی هم لازم نیست.

موفق باشید
.

IVAN
22-10-2006, 20:31
سلام

دوست عزیز ، شما دیگه چرا!!! بابا شما که کاربر فعال ،و مثل دوست دیگمون و تمام دوستان عزیز این فروم ، وارد و استاد هستید،

اون 8 یا 9 مگی رو که شما میفرمایید ، حتمآ برای منظور خاصی در نطر گرفتند، لطفآ دلایل فنی اون رو پیدا بفرمایید ،

بعد با ذکر دلیل و نکات فنی راه و روش اضافه کردن این چند مگ رو بفرمایید.

حالا با این ظرفیتهای بالا ، روی هر هارد چندین گیگ ، اون چند مگ ، خیلی هم لازم نیست.

موفق باشید
.
من ديگه زياد پيچيدش نميكنم .خلاصه ي كلام بنده:
براي پارتيشن بندي هارد از نرم افزار Partition Magic استفاده كنيد.به نظر من اون 9 مگ هم به صورت كاذب برداشته ميشه چون اصلا نيازي به اين كار نيست و بدون اون هم هيچ مشكلي براي درايوها و كلا هارد به وجود نمياد.

matrix1000
22-10-2006, 23:36
سلام

از راهنمایتون ، مرسی و ممنون.

تو قابلیتها و قدرت برنامه Partition Magic ، هیچ صحبتی نیست ، و بسیار برنامه خوب و مفیدی هست.

اما در مورد شرکت مایکروسافت ، با همه بدی و عیب و ایرادهایی که بعضی وقتها ، در بعضی برنامه ها داره ، شرکت

کوچک و ناآشنا ، و بدون برنامه نویس ماهر ، نیست ، که الکی و بدون هدف ، و بقول شما کاذب چند مگ از هارد رو ،

فضای اون رو به کاربر ، اختصاص نده ، و همینطوری ، خالی باشه یا برای استفاده قرار نده.

بهر حال ، بابت جواب ممنون.

موفق باشید
.

steven
23-10-2006, 11:08
سلام هر ويندوزي براي نصب خودش نياز به نصب Set up دارد پس اين 8 مگابايت را براي ان قسمت قرار مي دهد و وقتي شما روي خودش برويد نوشته مشكلي نيست بلكه فضاي مورد نياز براي تنظيمات ويندوز است

Mohammad Hosseyn
30-10-2006, 01:21
سلام هر ويندوزي براي نصب خودش نياز به نصب Set up دارد پس اين 8 مگابايت را براي ان قسمت قرار مي دهد و وقتي شما روي خودش برويد نوشته مشكلي نيست بلكه فضاي مورد نياز براي تنظيمات ويندوز است
دوست من اين 8 مگابايت تا آخر عمر از هارد ايشون جدا مي مونه تا دوباره با حساب دقيق اون رو دوباره به هارد برگردونه .
اون فضائي هم كه Matrix ازش حرف مي زد براي همه ي هارد ها اتفاق افتاده و غير قابل بازگشته .
پس ربطي به ويندوز نداره.