PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رعایت/عدم رعایت کپی رایت ؟

SADEGH 7
10-04-2015, 17:24
سلام
مدتی هست که این موضوع برام اهمیت زیادی پیدا کرده. تا به حال به این موضوع فکر کردین که با عدم رعایت کپی رایت چقدر یا به عبارت دیگر چند میلیون (یا شاید میلیارد) حق دیگران رو پایمال کردین؟
البته تو سال های اخیر، سعی شده تو این زمینه فرهنگ سازی بشه. ولی همین فرهنگ سازی هم فقط در سطح محصولات داخلی هستش.
یکی از اصلی ترین بهانه ها برای عدم رعایت کپی رایت، قیمت بالای محصول هستش ولی فکر می کنم همه دیدیم که در مورد محصولات ارزان قیمت هم، متاسفانه کپی رایت رعایت نمی شه.
از جمله می تونم به آثار خواننده های مجاز اشاره کنم. قیمت هر ترک تقریبا بین 200 تا 400 تومن هستش ولی همین ترک ها هم دانلود می شه.
تو فرهنگ فارسی معین، کلمه دزد به این صورت معنی شده: کسی که مال یا پول دیگری را مخفیانه ببرد.
آیا دزدی فقط این هستش که شخصی یک مال فیزیکی کسی رو مخفیانه برداره؟ تو همون مثال آهنگ، مسلما اگه این ترک ها به صورت MP3 روی نت موجود نبود، کسی نمی رفت تو یه مغازه و cd رو بدون پرداخت پول برداره. اما وقتی یه آهنگ میاد روی نت، اکثرا به راحتی دانلودش می کنن. فرق این دو تا چیه؟ اگه cd رو از تو مغازه برداریم، ممکنه آبرومون بره ولی اگه دانلودش کنیم، آبرومون نمی ره؟ آیا وجود این ترک ها روی نت، مثل همون مغازه نیست که صاحبش مغازه رو باز گذاشته باشه و رفته باشه بیرون، ما هم بدون هیچ استرسی بتونیم از مغازه اجناسی رو برداریم؟ آیا تو این موقعیت، ما به خودمون اجازه می دیم به اجناس دست بزنیم؟
یه مثال دیگش ویندوزی هست که اگه نبود، خیلی ها کلا از کامپیوتر استفاده نمی کردن. آیا چون مایکروسافت، شرکت پولداریه، دلیل خوبیه که ما محصولش رو بدون پرداخت هیچ هزینه ای استفاده کنیم؟ یا چون هزینش بالاست می تونیم بگیم ما از این پول ها نداریم؟ اگه ویندوز کپی تو بازار وجود نداشت، دو حالت بیشتر پیش نمیومد: 1- مجبور به پرداخت هزینه می شدیم.2- کار کردن با سیستم عامل های رایگان رو یاد می گرفتم.
اما در حال حاضر راه سومی هم وجود داره: استفاده از نتیجه زحمت دیگران بدون پرداخت هزینه.
یه نکته ی جالبی در مورد هم رشته های خودم وجود داره: Microsoft visual studio رو که احتمالا می شناسینش. یک مجموعه ای از زبان های برنامه نویسی هستش. قیمت این مجموعه 2569 دلار هستش. (اگه دلار رو 3000 تومن در نظر بگیریم) قیمتش حدود 7 میلیون و هفتصد هزار تومن می شه. حالا شخص می خواد با ورژن کرک شده ی این مجموعه، برنامه ای بنویسه که دیگران قفلش رو نشکنن و مثلا 200 هزار تومن بفروشتش. آیا این منطقی هستش؟
مثال فراوونه. از جمله فیلم های هالیوودی که قیمتشون حدود 20 دلار هستش. آیا اگه قرار بود واسه هر فیلم، هزینشو پرداخت کنیم، باز هم انقدر زیاد بودن افرادی که چندین ترابایت فلیم داشته باشن؟
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
حالا اگه از یه دید دیگه به قضیه نگاه کنیم، خیلی افراد، از این مهارت که می تونن یک فایل (فروشی) که هیچ جا لینک دانلودش نیست رو دانلود کنن لذت می برن و با افتخار برای دیگران تعریف می کنن. آیا این مهارت، همون مهارت برداشتن اموال دیگران به صورت مخفیانه نیست؟ پس چرا این افتخاره و اون یکی عار؟
من از اون زمانی که تصمیم گرفتم به کپی رایت پایبند باشم، خیلی برنامه های مشابه پیدا کردم که اگه از اول از همونا استفاده می کردم به راحتی کارم راه می افتاد و هیچوقت نیازم نمی شد از اون برنامه های تجاری (فروشی یا همون commercial) استفاده کنم. ولی قبلا حتی بهش فکر هم نکرده بودم.چرا؟ جواب این چرا رو خودم می دم: چون هیچوقت بابت دانلود اون نرم افزار فروشی، حس بدی بهم دست نداد.
متاسفانه همونطور که همه می بینیم، سایت های دانلود رشد قارچ گونه ای تو سال های اخیر داشتن و مسلما تقاضا زیاد بوده که این سایت ها همینجوری در حال زیاد شدن هستن و اکثرشون روزانه چندین هزار بازدید کننده دارن. همین مساله نشون می ده که اکثرا براشون فقط دسترسی به اون فایل مهمه نه چیز دیگه.
همچنین سایت هایی هستن که اجناسشون، اجناسی هست که بدون اجازه ی صاحب اثر دانلود کردن، حالا بابت آرشیوی که درست کردن، یه مبلغ اندکی از کاربرها می گیرن و اجازه می دن کاربر مثلا 1 ماه از سایتشون اون فایل ها رو دانلود کنه. نمونه بارزش سایت های دانلود فیلم هستن که اکانت وی آی پی دارن. تو فرهنگ فارسی معین، مال خر اینجوری معنی شده: کسی که اموال دزدی شده را می خرد. شما هم احتمالا می دونین مثلا یه گوشی دزدی شده یا گوشی بدون کارتن، ارزون تر از یه گوشی کارتن دار یا دزدی نشده هست. آیا شما حاضرین گوشی بدون کارتن بخرین؟ پس دلیلتون برای خرید اکانت وی آی پی این سایت ها چیه؟
به نظرتون آیا حتی اگه بخوایم، می تونیم هزینه این همه محصول رو پرداخت کنیم؟ می تونیم ازشون یه لیست درست کنیم؟ اصلا می دونیم کدوماش رایگان بوده و کدوماش تجاری؟ می دونیم چند نفر یا چند تا شرکت به خاطر اینکه محصولاتشون به صورت رایگان استفاده شده ورشکست شدن؟ که اگه به همون تعدادی که از اون محصول استفاده شده، پرداخت هم وجود داشت، شاید اون ها هیچ وقت ورشکست نمی شدن.

به نظرتون ادامه ی روند موجود درسته؟
نظر شما در مورد کپی رایت چیه؟
رعایت یا عدم رعایت کپی رایت؟

پ.ن: نکته ی مهم قابل ذکر اینه که من انگشت اشارم رو سمت دیگران نگرفتم. که اگه گرفته بودم هم بازم 3 تا انگشتم سمت خودم بود. من هم ویندوزم به صورت کرک شده نصبه.البته در حال حاضر هزینه های مهم دیگه ای تو زندگیم وجود داره که برام امکانش نیست هزینه ی ویندوزم رو پرداخت کنم. اما یکی از مهم ترین گزینه هام برای پرداخت، همین ویندوز هستش.
البته الآن چندین ماهه یه فیلم ندیدم. دنبال سریال های جدید نیستم، بازی هم رو سیستمم نصب نکردم و از برنامه های رایگان استفاده می کنم. ولی متاسفانه فکر نمی کنم هیچوقت بتونم هزینه ی این همه محصول که رایگان استفاده کردم رو بتونم پرداخت کنم. جدا از بحث مالیش، امکان پرداخت هزینه برای خیلیاش وجود نداره و همچنین هرچقدر هم فکر کنم، نمی تونم بگم از اون اول که کامپیوتر روشن کردن رو یاد گرفتم تا الآن، از چه برنامه های تجاری به صورت رایگان استفاده کردم.

پ.ن. 2 : من تو این موضوع خیلی از کلمه کپی رایت استفاده کردم. درسته که کپی رایت به معنای حق تکثیر هستش. اما منظور من، همون معنی هست که به صورت عامیانه بین مردم جا افتاده و می گه رعایت نکردن کپی رایت، یعنی استفاده از یک محصول فروشی بدون پرداخت هزینه.

V i r u s e r
10-04-2015, 20:11
نظر بنده -
کپی رایت باید برای همه ی موارد رعایت بشه

اما در بعضی موارد مخصوصا به خاطر تحریم٬‌ امکان خرید بعضی چیز ها مثل فیلم و موسیقی به صورت قانونی وجود نداره. در این صورت به نظرم چون اونا پول مارو نخواستن مشکلی نداره :n02:

metalhead_forever
10-04-2015, 20:17
ببینید کپی رایت در ایران مفهوم جدید و نوپایی محسوب میشه و متاسفانه جا نیفتادنش هم بیشتر بر میگرده به همون قضیه عدم فرهنگ سازی برای استفاده از تکنولوژی. این که کامپیوتر در ایران فراگیر شد اما فرهنگ استفاده متاسفانه نه.
بحث دیگری هم که در این زمینه وجود داره قیمت محصولات هست. وقتی قیمت محصولات رو کنار ارزش پول ملی میذاریم متوجه میشیم که تقریبا" غیر ممکنه بخوایم به طور کامل از محصولات اورجینال استفاده کنیم مگر این که رفاه مالی کامل داشته باشیم. ضمنا" خیلی از ما عادت کردیم به استفاده از نرم افزار غیر قانونی و در حال حاضر ترک کردن این عادت بسیار سخته.
البته باید در نظر داشته باشیم که در بسیاری از موارد نرم افزار های مشابه رایگان یا حتی متن باز وجود دارند که برای ما کفایت میکنند.
یه بحث دیگه هم هست اونم مسئله تحریم. خوب مثلا" همین فایل MP3 که مثال زدید با توجه به تحریم خریدش از iTunes یا فروشگاه های مشابه با دردسر همراهه. اما این مورد به اندازه موارد قبلی تاثیر گذار نیست.
این که انتظار داشته باشیم کپی رایت فقط در مورد محصولات داخلی رعایت بشه (که اغلب هم همینطوره) به نظر من ناسیونالیسم افراطی دیجیتالی محسوب میشه!:n02: متاسفانه برخی از نرم افزارهای داخلی قیمت تقریبا" مشابه نمونه خارجی دارند که با توجه به این که شرایط داخل کشور رو باید در نظر بگیرند قابل تامله.

از طرفی متاسفانه حتی در دانشگاه ها هم این مسئله درست رعایت نمیشه... استاد از دانشجو انتظار داره پروژه با نرم افزار های خاصی انجام بشه که خوب هزینه اورجینالش شاید برای خیلی از دانشجو ها بالا باشه. در کشور های خارجی راهکارهایی مثل فاند میتونه در این زمینه راهگشا باشه.

goldcom
10-04-2015, 20:21
فکر کنید کرک استفاده نکنیم . اونوقته که یک کامپیوتر باید بگیریم 1 میلیون بعد 10 میلیون پول نرم افزار بدیم :n02:

Stream
10-04-2015, 20:25
نظر بنده -

اما در بعضی موارد مخصوصا به خاطر تحریم٬‌ امکان خرید بعضی چیز ها مثل فیلم و موسیقی به صورت قانونی وجود نداره. در این صورت به نظرم چون اونا پول مارو نخواستن مشکلی نداره :n02:

یکم ریز بشیم به این خط آخر :دی

آیا شما دقیقا همین رو برای یه کالای فیزیکی که به خاطر تحریم در دسترس ما نیست هم میگید؟ اوکی هست شب بریم کارخونه رو بار بزنیم چون "اونا پول ما رو نخواستن" ؟! و چرا این مسئله برای فیلم و موسیقی هست، ولی مثلا برای نرم افزار نیست؟ (یا هست؟)، و در نهایت هم آیا اون موسسات هستند که ما رو تحریم کردند (خواننده اون آهنگ و تهیه کننده اون فیلم و ...) که حالا ما ازشون دزدی کنیم؟ این "اونها" که ما رو تحریم کردن همون "اونها" یی نیستند که ما داریم محصولاتشون رو استفاده می کنیم، چطور این مسئله قابل توجیه هست؟

- Saman -
10-04-2015, 20:40
من هم گزينه رعايت قانون كپی‌رايت در تمامی موارد رو انتخاب كردم...

.. چرا كه اگر (اما اگر) قرار هست كه اين قانون رعايت بشه... بايد برای تمامی موارد در نظر گرفته بشه، چه برای محصولات فيزيكی و چه برای محصولات ديجيتالی... چه داخلی و يا چه خارجی.

نمونه ساده همين بازی‌های ويدئويی هستند كه كم نيستند دوستانی كه دانلود می‌كنند بازی‌ها رو و از ك*را*ك استفاده می‌كنند... خب، اگر از PC استفاده می‌كنيد، چرا از پلاتفورم استيم استفاده نمی‌كنيد كه واقعا برای استفاده از نسخه‌های قانونی بازی عالی هست...

.. خود من مدت مديدی است كه از استيم استفاده می‌كنم و بسيار هم راضی هستم.

به اميد روزی كه چه در ايران (و چه در جهان)، قانون كپی‌رايت به طور هدفمندی رعايت بشه و ما برای تمامی موارد شاهد استفاده صحيح و عالی قانون كپی‌رايت باشيم.

V i r u s e r
10-04-2015, 21:24
یکم ریز بشیم به این خط آخر :دی

آیا شما دقیقا همین رو برای یه کالای فیزیکی که به خاطر تحریم در دسترس ما نیست هم میگید؟ اوکی هست شب بریم کارخونه رو بار بزنیم چون "اونا پول ما رو نخواستن" ؟! و چرا این مسئله برای فیلم و موسیقی هست، ولی مثلا برای نرم افزار نیست؟ (یا هست؟)، و در نهایت هم آیا اون موسسات هستند که ما رو تحریم کردند (خواننده اون آهنگ و تهیه کننده اون فیلم و ...) که حالا ما ازشون دزدی کنیم؟ این "اونها" که ما رو تحریم کردن همون "اونها" یی نیستند که ما داریم محصولاتشون رو استفاده می کنیم، چطور این مسئله قابل توجیه هست؟

کالای فیزیکی رو در صورتی که بخریم٬ پولش به سازنده میرسه چون بالاخره یه نفر باید اون کلا رو از فروشنده بخره تا به دست ما برسونه
ببینید مثلا برای یک سریال٬‌ در هر صورت که ما نمیتونیم اون سریال رو قانونی بخریم یا حتی اگر در شبکه ی خودش ببینیم براشون فرقی نداره چون درامدی از تماشای ما از تبلیغات کسب نمیشه. بنابراین فرقی براشون نداره که ما اون سریال رو ببینیم یا نبینیم٬ در هر صورت پولی نصیب تولید کننده نمیشه
اهنگ هم به همین صورت٬ دیسک فیزیکیش که نیست ما بخریم٬‌ تو رادیو هم که گوش کنیم درامدی به خاطر تبلیغات به ما حاصل نمیشه٬‌ پس چه گوش کنیم چه نکنیم فرقی نداره

--

اما در مورد نرم افزار.. در مورد خودم تنها نرم افزار غیر ازادی که در پی سی استفاده می کنم درایور وایرلس لپتاپ هستش که اونم قیمتش مجانیه ولی ازاد نیست
در موبایل هم از نرم ازار های غیر ازاد رایگان استفاده می کنم
نرم افزار هایی که در ایران نماینده دارن مثل IDM به نظرم باید خریداری بشن. خودم شخصا این نرم افزار رو قبلا خریده بودم

B3HZ@D
10-04-2015, 22:53
نقض کپی رایت یک عمل نادرسته و شکی در اون نیست . ولی باید از همه جهات به این مشکل نگاه بشه .
نمونه بارز و مشخص اون عدم تلاش و علاقه دولت برای پیوستن و قبول هر گونه پیمان بین المللی برای ثبت قانون کپی رایت و رعایت اون اشاره کرد .

مثلن در همین فیلم های سینمایی که در شبکه های مختلف تلویزیونی دوبله و پخش میشه همگی بدون پرداخت هزینه ای و معمولن با کیفیت معمولی از نت یا جاهای دیگه تهیه میشه و از همه مهمتر دست بردن صدا و سیما و وزارت ارشاد در محتوا و داستان و قواعد و رابطه های موجود در فیلم میشه اشاره کرد که اون رو هم باید نقض قانون کپی رایت دونست .

در اصل باید ابتدا توی جامعه در این مورد فرهنگ سازی بشه که به طور مشخص با عدم تقبل هر گونه قانون کپی رایت توسط ایران و عدم وجود برنامه و آموزشی در این زمینه نمیشه انتظار داشت که مردم آنچنان و اونطور که باید و شاید با این قانون آشنا باشن و بشن .

مورد دیگه عدم ثبات اقتصادی در ایرانه که هر از مدتی مثل همیشه و روالی که در این 30 سال بوده ارزش پول ایران کمتر از گذشته شده و میشه و با بالا رفتن قیمت دلار و یورو و کمتر شدن توان اقتصادی خیلی ها نمیشه انتظار داشت شخص بیاد و از درآمد خودش و خانواده اش بزنه و یک نرم افزار چندصد دلاری و یا چند هزار دلاری رو تهیه کنه .

انتظار بی جاییه که با این وضعیت اقتصادی از مردم انتظار داشته باشیم که بیان همچین هزینه سنگینی رو برای چند عدد نرم افزار و فیلم و موسیقی متحمل بشن . هزینه که میتونه به چند میلیون تومان برسه . حالا شما نرم افزار های اختصاصی تر رو هم در نظر بگیرین که هزینه اش خیلی خیلی بیشتر میشه .

البته هستن شرکت هایی که اکانت های قانونی یک سری نرم افزارها رو ارائه میدن . ولی تعدادشون خیلی کمه .

احترام به کپی رایت به یک دگرگونی و نگرش کلی احتیاج داره که البته نیازمند یک سری تغییرات مهم هم هست . این تغییر باید با آماده سازی و آموزش و برخورد با متخلفین و از همه مهمتر سیستمی تقریبن پایدار با ثبات اقتصادی همراه باشه .

ولی وقتی مسئولان ایرانی عضویت در هیچ کدام از کنوانسیون های بین المللی مربوط به قانون کپی رایت رو قبول نکردن میشه خیلی راحت موضع ایران نسبت به این موضوع رو فهمید .

کشوری که یکی از به اصطلاح فرهیختگان اون [علی شریعتی] که جملاتش مثل نقل و نبات ورد زبان کوچک و بزرگه , خودش کسی بوده که همین قانون کپی رایت ادبی رو رعایت نمیکرده و نقل قول ها و سخنان بقیه رو با کمی دخل و تصرف به اسم خودش میزده .

کلن چیزی که شما در نظر داری یک پایه ریزی و بازسازی کلی میخواد که کل جامعه و قوانین و اقصتاد و شرایط کنونی جامعه ایران تحت شعاع قرار میده .

A/|\IR
10-04-2015, 23:54
کالای فیزیکی رو در صورتی که بخریم٬ پولش به سازنده میرسه چون بالاخره یه نفر باید اون کلا رو از فروشنده بخره تا به دست ما برسونه
ببینید مثلا برای یک سریال٬‌ در هر صورت که ما نمیتونیم اون سریال رو قانونی بخریم یا حتی اگر در شبکه ی خودش ببینیم براشون فرقی نداره چون درامدی از تماشای ما از تبلیغات کسب نمیشه. بنابراین فرقی براشون نداره که ما اون سریال رو ببینیم یا نبینیم٬ در هر صورت پولی نصیب تولید کننده نمیشه
اهنگ هم به همین صورت٬ دیسک فیزیکیش که نیست ما بخریم٬‌ تو رادیو هم که گوش کنیم درامدی به خاطر تبلیغات به ما حاصل نمیشه٬‌ پس چه گوش کنیم چه نکنیم فرقی نداره

چطور میگین براشون فرقی نداره؟
تقریبا همه ی سریال ها از شبکه های کابلی پخش میشه و ما میتونیم با خریداری کارت پکیج اون شبکه به صورت کاملا قانونی سریال رو ببنیم، در مورد آهنگ ها هم یکی از دوستان بالا اشاره کردن که میشه از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنیم، حالا اگه اینها دانلود بشه به انها ظلم نمیشه؟

منم معتقدم باید از ریشه فرهنگ سازی بشه کلا همه ی ما تو ایران داریم این حق کپی رایت رو زیر پا میزاریم نمونه خیلی واضحش پخش فوتبال لیگ های اروپاییه - یا استفاده از ا ک انت های 30 30 کم برای مشاهده شبکه ها.

V i r u s e r
11-04-2015, 00:00
چطور میگین براشون فرقی نداره؟
تقریبا همه ی سریال ها از شبکه های کابلی پخش میشه و ما میتونیم با خریداری کارت پکیج اون شبکه به صورت کاملا قانونی سریال رو ببنیم، در مورد آهنگ ها هم یکی از دوستان بالا اشاره کردن که میشه از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنیم، حالا اگه اینها دانلود بشه به انها ظلم نمیشه؟

منم معتقدم باید از ریشه فرهنگ سازی بشه کلا همه ی ما تو ایران داریم این حق کپی رایت رو زیر پا میزاریم نمونه خیلی واضحش پخش فوتبال لیگ های اروپاییه - یا استفاده از ا ک انت های 30 30 کم برای مشاهده شبکه ها.

من خبر نداشتم شبکه های کابلی تو ایران هم کابلشونو ارائه میدن :n01:

Stream
11-04-2015, 00:08

خب من سوال رو به این شکل می پرسم:

به شما کالای فیزیکی رو نمی فروشند (ماشین بنز به قیمت 100 هزار دلار).
شما حساب می کنید این ماشین چقدر برای سازنده کارخانه خرج داشته با احتساب همه مخارج ممکن (40 هزار دلار).
شما 40 هزار دلار اونجا می گذارید و ماشین رو می برید. اون ماشین رو هم لزوما کسی نخواهد خرید (تاثیری در اینکه این ماشین توسط شخص دیگری خریداری نشه نخواهد داشت چون همیشه موجودی بالاتر از تقاضاست).

حالا چطور؟ شما هر خرجی که برای سازنده داشته رو پوشش دادید (اونها ضرر نکردند)، استفاده شما از ماشین هم فرقی براشون نداره چون درآمدی از استفاده شما ندارند. آیا این کار به نظر شما بی مورد است؟ و اگه خیر، فرقش با سریال و فیلم و ... چیست چون در آنالیز شما این دو یکسان به نظر میان. در هیچ کدوم مستقیما سازنده ضرر یا سود نکرده، فقط ما ماشین رو برداشتیم و استفاده کردیم و استفاده ما ضرر یا سودی به سازنده نمی زنه.

اما در مورد نرم افزار.. در مورد خودم تنها نرم افزار غیر ازادی که در پی سی استفاده می کنم درایور وایرلس لپتاپ هستش که اونم قیمتش مجانیه ولی ازاد نیست
نرم افزار هایی که در ایران نماینده دارن مثل IDM به نظرم باید خریداری بشن. خودم شخصا این نرم افزار رو قبلا خریده بودم

توضیح ندادین نرم افزار با فیلم چه فرقی داره؟ کرک کردن نرم افزار هم در همه صحبت های بالا که درباره سریال و آهنگ کردین صدق می کنه.

A/|\IR
11-04-2015, 00:26
من خبر نداشتم شبکه های کابلی تو ایران هم کابلشونو ارائه میدن :n01:

من نفهمیدم هدف مسخره کردن بود یا چیز دیگه
توصیه میکنم این لینک رو ببنین:n01:
شبکه های کابلی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] DB%8C%D9%88%D9%86_%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C)

اکانت های نرم افزار ها هم خیلی هاش در دسترس نیست دلیل نمیشه دزدی کنیم

befermatooo
11-04-2015, 00:46
من فقط 1 بار واسه این چیزا پول دادم . اونم بازی مقاومت و بعد از اینکه 3 بار اونو نصب کردم هشدار داد باید دوباره خرید کنی . همون باعث شد هیچ وقت واسه چیزی که رایگان میشه دانلود کرد پول ندم .

در مورد نرم افزار های ایرانی هم باید بگم هر وقت خود سازنده این چیزا رو رعایت کرد من هم رعایت میکنم . خودشون از ویندوز و نرم افزار های خارجی کرک شده استفاده میکنند تا نرم افزار بدن بیرون اونوقت از من انتظار خرید دارن ؟

اگر روزی برسه که تو ایران خودمون هم بطور کل کپی رایت رعایت بشه مجبورم برم از نرم افزار ها رایگان استفاده کنم که در خیلی از زمینه چیزی کم ندارند از پولی ها .

V i r u s e r
11-04-2015, 08:40
خب من سوال رو به این شکل می پرسم:

به شما کالای فیزیکی رو نمی فروشند (ماشین بنز به قیمت 100 هزار دلار).
شما حساب می کنید این ماشین چقدر برای سازنده کارخانه خرج داشته با احتساب همه مخارج ممکن (40 هزار دلار).
شما 40 هزار دلار اونجا می گذارید و ماشین رو می برید. اون ماشین رو هم لزوما کسی نخواهد خرید (تاثیری در اینکه این ماشین توسط شخص دیگری خریداری نشه نخواهد داشت چون همیشه موجودی بالاتر از تقاضاست).

حالا چطور؟ شما هر خرجی که برای سازنده داشته رو پوشش دادید (اونها ضرر نکردند)، استفاده شما از ماشین هم فرقی براشون نداره چون درآمدی از استفاده شما ندارند. آیا این کار به نظر شما بی مورد است؟ و اگه خیر، فرقش با سریال و فیلم و ... چیست چون در آنالیز شما این دو یکسان به نظر میان. در هیچ کدوم مستقیما سازنده ضرر یا سود نکرده، فقط ما ماشین رو برداشتیم و استفاده کردیم و استفاده ما ضرر یا سودی به سازنده نمی زنه.

خب در مورد کالای فیزیکی چیزی که وجود داره٬‌ در صورتی که همین کاری که شما در پستتون گفتید رو انجام بدیم در این صورت یک کالایی رو ورداشتیم که پتانسیل فروش ۶۰ هزار دلار بیشتر رو داشته. چون ما اون کالا رو ورداشتیم٬‌ دیگه سازنده نمیتونه اون رو به یک مشتری بفروشه و ۶۰ هزار تا ضرر کرده
اما در مورد نرم افزار٬‌ فیلم و موسیقی٬ کاری که انجام میشه فقط یک کپی برداری هست. سازنده چیزی رو به غیر یک مشتری که همون شما هستید با این کار از دست نداده و میتونه کالاش رو به بقیه مشتری هاش بفروشه
حالا شما که از اول امکان خرید اون کالا رو نداشتید (یعنی نمایندگی فروش اون کالا به شما وجود نداره) پس در هیچ صورتی مشتری اون سازنده نبودید. حالا چه کپی کنید چه نکنید (یعنی از اون کالا استفاده نکنید) فرقی به حال سازنده نداره و در هر صورت سودی نمی کنه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

توضیح ندادین نرم افزار با فیلم چه فرقی داره؟ کرک کردن نرم افزار هم در همه صحبت های بالا که درباره سریال و آهنگ کردین صدق می کنه.
فرقی نداره. نرم افزار هم اگر نماینده فروش داشته باشه باید خریداری بشه چون شما پتانسیل مشتری بود برای سازنده رو دارید

SADEGH 7
11-04-2015, 16:02
اول ممنون از همه ی دوستانی که تو بحث شرکت کردن.
من پست هایی از دوستان رو نقل قول کردم و می خوام در موردشون توضیحاتی ارائه کنم. اما منظورم جواب دادن به شخصی که این پست رو داده نیست. بلکه صرفا در مورد این دیدگاه توضیحاتی رو ارائه می کنم.

نظر بنده -

اگه یه فایلی رو نتونین به راحتی لینک دانلودش رو پیدا کنین، چیکار می کنین؟ نمی گردین یه راهی پیدا کنین که بتونین دانلودش کنین؟ مسلما برای خرید قانونی هم راه های مختلفی وجود داره که فقط باید راهش رو پیدا کرد.
از طرفی، وقتی ما رو تحریم کردن، یعنی نمی خوان به ما کالا بفروشن. به عبارت دیگه به ما اجازه ی استفاده از کالا (حتی در صورت پرداخت هزینه) رو ندادن. به نظرتون آیا اونا باید حتما پاسخگوی نیاز ما باشن؟ وظیفشونه که برای مشکلات ما راه حل ارائه بدن؟

ببینید کپی رایت در ایران مفهوم جدید و نوپایی محسوب میشه و متاسفانه جا نیفتادنش هم بیشتر بر میگرده به همون قضیه عدم فرهنگ سازی برای استفاده از تکنولوژی. این که کامپیوتر در ایران فراگیر شد اما فرهنگ استفاده متاسفانه نه.
بحث دیگری هم که در این زمینه وجود داره قیمت محصولات هست. وقتی قیمت محصولات رو کنار ارزش پول ملی میذاریم متوجه میشیم که تقریبا" غیر ممکنه بخوایم به طور کامل از محصولات اورجینال استفاده کنیم مگر این که رفاه مالی کامل داشته باشیم. ضمنا" خیلی از ما عادت کردیم به استفاده از نرم افزار غیر قانونی و در حال حاضر ترک کردن این عادت بسیار سخته.
البته باید در نظر داشته باشیم که در بسیاری از موارد نرم افزار های مشابه رایگان یا حتی متن باز وجود دارند که برای ما کفایت میکنند.
یه بحث دیگه هم هست اونم مسئله تحریم. خوب مثلا" همین فایل MP3 که مثال زدید با توجه به تحریم خریدش از iTunes یا فروشگاه های مشابه با دردسر همراهه. اما این مورد به اندازه موارد قبلی تاثیر گذار نیست.
این که انتظار داشته باشیم کپی رایت فقط در مورد محصولات داخلی رعایت بشه (که اغلب هم همینطوره) به نظر من ناسیونالیسم افراطی دیجیتالی محسوب میشه!:n02: متاسفانه برخی از نرم افزارهای داخلی قیمت تقریبا" مشابه نمونه خارجی دارند که با توجه به این که شرایط داخل کشور رو باید در نظر بگیرند قابل تامله.

از طرفی متاسفانه حتی در دانشگاه ها هم این مسئله درست رعایت نمیشه... استاد از دانشجو انتظار داره پروژه با نرم افزار های خاصی انجام بشه که خوب هزینه اورجینالش شاید برای خیلی از دانشجو ها بالا باشه. در کشور های خارجی راهکارهایی مثل فاند میتونه در این زمینه راهگشا باشه.
در مورد این که گفتین مشکل از ایرانه، متاسفانه (شاید هم خوشبختانه) فقط مردم ایران نیستن که کپی رایت رو رعایت نمی کنن. به عنوان مثال، اکثر فیلم هایی که تو نت برای دانلود وجود دارن (اگه نگم همشون) از طریق یه فردی که ایرانی نیست تو نت قرار گرفته و همچنین باز هم تقریبا می شه گفت افرادی از همه ی کشور ها اون فیلم ها رو دانلود می کنن. پس نمی شه گفت رعایت نکردن کپی رایت فقط واسه ایرانه.
در مورد قیمت بالای محصولات حرفتون کاملا درسته. قیمت ها برای ما با پول کم ارزشمون بالاست. اما همونطور که (کمی بالاتر) گفتم، وظیفه ی تولید کننده نیست نیاز ما رو تامین کنه. اما وظیفه ی ما هست که اگه خواستیم از حاصل دسترنج دیگران استفاده کنیم، هزینش رو پرداخت کنیم.
در مورد بخش آبی رنگ، کاملا موافقم.
متاسفانه بین اساتید (؟؟!!) هم افرادی هستن که واقعا راه حلی برای شخص نمی ذارن. متاسفانه اگه امکان خرید وجود نداشته باشه، 2 راه وجود داره: 1-حذف درس. 2- استفاده از محصول برای انجام پروژه و پاک کردنش بعد از پایان ترم.(البته این یه جورایی توجیهه ولی شاید بشه به عنوان استثنا در نظر گرفتش.)

فکر کنید کرک استفاده نکنیم . اونوقته که یک کامپیوتر باید بگیریم 1 میلیون بعد 10 میلیون پول نرم افزار بدیم :n02:
خیلی چیز عجیبی نیست. خیلیا تو دنیا دارن همینجوری هزینه می کنن. این خیلیا هم مسلما می تونن از نرم افزار کرک شده استفاده کنن. اما دوست ندارن برای رفاه خودشون، حق دیگران رو پایمال کنن.

--

در مورد خرید قانونی سریال، سایت هایی هستن (خارجی) که امکان خرید سریال و دانلودش به صورت قانونی وجود داره. آهنگ هم امکان خریدش به صورت دیجیتال وجود داره. پس نمی شه گفت اگه ما بخریم سودی به تولید کننده نمی رسه.

نقض کپی رایت یک عمل نادرسته و شکی در اون نیست . ولی باید از همه جهات به این مشکل نگاه بشه .
نمونه بارز و مشخص اون عدم تلاش و علاقه دولت برای پیوستن و قبول هر گونه پیمان بین المللی برای ثبت قانون کپی رایت و رعایت اون اشاره کرد .

مثلن در همین فیلم های سینمایی که در شبکه های مختلف تلویزیونی دوبله و پخش میشه همگی بدون پرداخت هزینه ای و معمولن با کیفیت معمولی از نت یا جاهای دیگه تهیه میشه و از همه مهمتر دست بردن صدا و سیما و وزارت ارشاد در محتوا و داستان و قواعد و رابطه های موجود در فیلم میشه اشاره کرد که اون رو هم باید نقض قانون کپی رایت دونست .

در اصل باید ابتدا توی جامعه در این مورد فرهنگ سازی بشه که به طور مشخص با عدم تقبل هر گونه قانون کپی رایت توسط ایران و عدم وجود برنامه و آموزشی در این زمینه نمیشه انتظار داشت که مردم آنچنان و اونطور که باید و شاید با این قانون آشنا باشن و بشن .

مورد دیگه عدم ثبات اقتصادی در ایرانه که هر از مدتی مثل همیشه و روالی که در این 30 سال بوده ارزش پول ایران کمتر از گذشته شده و میشه و با بالا رفتن قیمت دلار و یورو و کمتر شدن توان اقتصادی خیلی ها نمیشه انتظار داشت شخص بیاد و از درآمد خودش و خانواده اش بزنه و یک نرم افزار چندصد دلاری و یا چند هزار دلاری رو تهیه کنه .

انتظار بی جاییه که با این وضعیت اقتصادی از مردم انتظار داشته باشیم که بیان همچین هزینه سنگینی رو برای چند عدد نرم افزار و فیلم و موسیقی متحمل بشن . هزینه که میتونه به چند میلیون تومان برسه . حالا شما نرم افزار های اختصاصی تر رو هم در نظر بگیرین که هزینه اش خیلی خیلی بیشتر میشه .

البته هستن شرکت هایی که اکانت های قانونی یک سری نرم افزارها رو ارائه میدن . ولی تعدادشون خیلی کمه .

احترام به کپی رایت به یک دگرگونی و نگرش کلی احتیاج داره که البته نیازمند یک سری تغییرات مهم هم هست . این تغییر باید با آماده سازی و آموزش و برخورد با متخلفین و از همه مهمتر سیستمی تقریبن پایدار با ثبات اقتصادی همراه باشه .

ولی وقتی مسئولان ایرانی عضویت در هیچ کدام از کنوانسیون های بین المللی مربوط به قانون کپی رایت رو قبول نکردن میشه خیلی راحت موضع ایران نسبت به این موضوع رو فهمید .

کشوری که یکی از به اصطلاح فرهیختگان اون [علی شریعتی] که جملاتش مثل نقل و نبات ورد زبان کوچک و بزرگه , خودش کسی بوده که همین قانون کپی رایت ادبی رو رعایت نمیکرده و نقل قول ها و سخنان بقیه رو با کمی دخل و تصرف به اسم خودش میزده .

کلن چیزی که شما در نظر داری یک پایه ریزی و بازسازی کلی میخواد که کل جامعه و قوانین و اقصتاد و شرایط کنونی جامعه ایران تحت شعاع قرار میده .
ببینید که این می فرمایید دولت باید قانون بین المللی رو بپذیره، به نظرتون چه تاثیری روی طرز تفکر مردم می ذاره؟ نهایت کاری که دولت می تونه بکنه اینه که یه قانون بذاره و مثلا هرکی کپی رایت رو رعایت نکرد، جریمه کنه. به نظرتون کوچکترین تاثیری داره؟ دولت می تونه بیاد چک کنه کی از اینترنت چی دانلود کرده بعد جریمش کنه؟ حتی اصلا بگیم می تونه. این که به خاطر زور، ملت بیان کپی رایت رو رعایت کنن چیزی رو درست می کنه؟ بحث اینه که تا زمانی که مردم خودشون نخوان رعایت کنن هیچکس نمی تونه زورشون کنه که رعایت کنن و کلا هدف اینه که بیایم با یه دید دیگه به قضیه نگاه کنیم و ببینیم آیا ما راضی می شیم به خاطر رفاه خودمون از حاصل کار و وقت دیگران استفاده کنیم، بدون اینکه هزینه ای براش پرداخت کنیم؟
در مورد اینکه می گین "نمیشه انتظار داشت شخص بیاد و از درآمد خودش و خانواده اش بزنه و یک نرم افزار چندصد دلاری و یا چند هزار دلاری رو تهیه کنه"، به نظرتون اینکه حق یه خانواده ی دیگه ضایع بشه درسته؟ مرگ خوبه ولی برای همسایه؟ شخص اگه نمی تونه یک نرم افزار چند صد دلاری یا چند هزار دلاری رو بخره، باید از ورژن دزدیش استفاده کنه؟ اگه کسی نمی تونه یه ماشین خیلی گرون قیمت رو بخره، درسته همین رو بهانه کنه و بره اون ماشین رو بدزده؟
در این مورد:"احترام به کپی رایت به یک دگرگونی و نگرش کلی احتیاج داره" کاملا باهاتون موافقم.البته به این صورت که دگرگونی رو اینجوری معنی کنیم: اول همه باید این رو درک کنن که اگه پول یه نرم افزار رو دارن می دن وظیفشونه. باید هزینه ی چیزی که می خوان ازش استفاده کنن رو پرداخت کنن. نه اینکه چون پولش رو ندارن، بگن پس ما همینجوری استفاده می کنیم.
چیزی که من مد نظرمه جا افتادن این فرهنگه (در سطح توان خودم) که بین کالای فیزیکی و دیجیتال فرق نذاریم. قبول کنیم همونطور که از کالای فیزیکی بدون پرداخت هزینه استفاده نمی کنیم، نباید از کالای دیجیتال هم بدون پرداخت هزینه استفاده کنیم. رعایت حق دیگران چیزی نیست که قانون بیاد با زور مردم رو مجبور کنه انجام بدن. بلکه مردم باید با انتخاب خودشون این فرهنگ رو قبول کنن.

من فقط 1 بار واسه این چیزا پول دادم . اونم بازی مقاومت و بعد از اینکه 3 بار اونو نصب کردم هشدار داد باید دوباره خرید کنی . همون باعث شد هیچ وقت واسه چیزی که رایگان میشه دانلود کرد پول ندم .

در مورد نرم افزار های ایرانی هم باید بگم هر وقت خود سازنده این چیزا رو رعایت کرد من هم رعایت میکنم . خودشون از ویندوز و نرم افزار های خارجی کرک شده استفاده میکنند تا نرم افزار بدن بیرون اونوقت از من انتظار خرید دارن ؟

اگر روزی برسه که تو ایران خودمون هم بطور کل کپی رایت رعایت بشه مجبورم برم از نرم افزار ها رایگان استفاده کنم که در خیلی از زمینه چیزی کم ندارند از پولی ها .
با این صحبتتون مخالفم. چون یه شرکت رفتار نادرستی کرده، شما باید یه رفتار نادرست رو با همه شرکت ها انجام بدین؟
چرا باید اجبار بشه تا از نرم افزار رایگان استفاده کنین؟ وقتی خودتون هم اطلاع دارین برنامه رایگان کارتون رو راه می اندازه، چرا از ورژنی که صاحبش راضی نیست شما از برنامه استفاده کنین استفاده می کنین؟

خب در مورد کالای فیزیکی چیزی که وجود داره٬‌ در صورتی که همین کاری که شما در پستتون گفتید رو انجام بدیم در این صورت یک کالایی رو ورداشتیم که پتانسیل فروش ۶۰ هزار دلار بیشتر رو داشته. چون ما اون کالا رو ورداشتیم٬‌ دیگه سازنده نمیتونه اون رو به یک مشتری بفروشه و ۶۰ هزار تا ضرر کرده
اما در مورد نرم افزار٬‌ فیلم و موسیقی٬ کاری که انجام میشه فقط یک کپی برداری هست. سازنده چیزی رو به غیر یک مشتری که همون شما هستید با این کار از دست نداده و میتونه کالاش رو به بقیه مشتری هاش بفروشه
حالا شما که از اول امکان خرید اون کالا رو نداشتید (یعنی نمایندگی فروش اون کالا به شما وجود نداره) پس در هیچ صورتی مشتری اون سازنده نبودید. حالا چه کپی کنید چه نکنید (یعنی از اون کالا استفاده نکنید) فرقی به حال سازنده نداره و در هر صورت سودی نمی کنه

فرقی نداره. نرم افزار هم اگر نماینده فروش داشته باشه باید خریداری بشه چون شما پتانسیل مشتری بود برای سازنده رو دارید
فرق کالای دیجیتال با کالای فیزیکی اینه که اگه همه فکر کنن، با دانلودشون چیزی از سازنده کم نشده، عملا هیچ کالای دیجیتالی نباید حتی 1 فروش داشته باشه. چون همه یک کپی از اون فایل رو برداشتن و کسی اون فایل رو از سازنده نگرفته. در حالی که در مورد کالای دیجیتال، فروش همون کپی هست که باعث سود صاحب اثر می شه.
اگه امکان خرید محصولی رو ندارید (بحث مالی یا تحریم یه مسائل مشابه)، آیا این دلیلی می شه که از محصول دیگری بدون اجازش استفاده کنین؟

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
باز هم ممنون از همه ی دوستانی که تو بحث شرکت کردن.
دوستان اگه من جایی علامت سوال گذاشتم، به هیچ وجه قصد نداشتم از شما سوالی بکنم یا خدایی نکرده جسارت کنم و بخوام که شما به من جوابی بدین. قصدم صرفا ایجاد سوالات کلیدی بود.
در نهایت باید بگم که: رعایت کپی رایت چیزی نیست که بشه با زور و قانون اجراش کرد، بلکه صرفا با فرهنگ سازی و تغییر طرز تفکر به این صورت که ما برای کار دیگران ارزش قائل شیم و به کالای دیجیتال به چشم یه کالای فیزیکی نگاه کنیم، قابل دسترسی هست.
ممنون :n40:

B3HZ@D
11-04-2015, 18:41
ببینید که این می فرمایید دولت باید قانون بین المللی رو بپذیره، به نظرتون چه تاثیری روی طرز تفکر مردم می ذاره؟ نهایت کاری که دولت می تونه بکنه اینه که یه قانون بذاره و مثلا هرکی کپی رایت رو رعایت نکرد، جریمه کنه. به نظرتون کوچکترین تاثیری داره؟ دولت می تونه بیاد چک کنه کی از اینترنت چی دانلود کرده بعد جریمش کنه؟ حتی اصلا بگیم می تونه. این که به خاطر زور، ملت بیان کپی رایت رو رعایت کنن چیزی رو درست می کنه؟ بحث اینه که تا زمانی که مردم خودشون نخوان رعایت کنن هیچکس نمی تونه زورشون کنه که رعایت کنن و کلا هدف اینه که بیایم با یه دید دیگه به قضیه نگاه کنیم و ببینیم آیا ما راضی می شیم به خاطر رفاه خودمون از حاصل کار و وقت دیگران استفاده کنیم، بدون اینکه هزینه ای براش پرداخت کنیم؟
در مورد اینکه می گین "نمیشه انتظار داشت شخص بیاد و از درآمد خودش و خانواده اش بزنه و یک نرم افزار چندصد دلاری و یا چند هزار دلاری رو تهیه کنه"، به نظرتون اینکه حق یه خانواده ی دیگه ضایع بشه درسته؟ مرگ خوبه ولی برای همسایه؟ شخص اگه نمی تونه یک نرم افزار چند صد دلاری یا چند هزار دلاری رو بخره، باید از ورژن دزدیش استفاده کنه؟ اگه کسی نمی تونه یه ماشین خیلی گرون قیمت رو بخره، درسته همین رو بهانه کنه و بره اون ماشین رو بدزده؟
در این مورد:"احترام به کپی رایت به یک دگرگونی و نگرش کلی احتیاج داره" کاملا باهاتون موافقم.البته به این صورت که دگرگونی رو اینجوری معنی کنیم: اول همه باید این رو درک کنن که اگه پول یه نرم افزار رو دارن می دن وظیفشونه. باید هزینه ی چیزی که می خوان ازش استفاده کنن رو پرداخت کنن. نه اینکه چون پولش رو ندارن، بگن پس ما همینجوری استفاده می کنیم.
چیزی که من مد نظرمه جا افتادن این فرهنگه (در سطح توان خودم) که بین کالای فیزیکی و دیجیتال فرق نذاریم. قبول کنیم همونطور که از کالای فیزیکی بدون پرداخت هزینه استفاده نمی کنیم، نباید از کالای دیجیتال هم بدون پرداخت هزینه استفاده کنیم. رعایت حق دیگران چیزی نیست که قانون بیاد با زور مردم رو مجبور کنه انجام بدن. بلکه مردم باید با انتخاب خودشون این فرهنگ رو قبول کنن.

یک نقل قول از مارکس هست که میگه : اخلاق حاکم بر هم جامعه اخلاق طبقه حاکمه . الان شما یک نگاه به کشورهایی که قانون کپی رایت رو تصویب و تائید کردن اکثر مردم و شهروندانش به اون پایبند هستن و به این قانون احترام میذارن . البته هستن افرادی که به نسخه های Pirate روی میارن . ولی میشه گفت بیشتر مردم به قانون ثبت شده پایبند هستن .

شما نمیتونی انتظار داشته باشی در کشوری که طبقه حاکم و راس اون به قانون و مقرراتی در این زمینه پایبند نیست و خودش یکی از بزرگترین پایمال کنندگان کپی رایت هست , شهروندان و مجموعه اون جامعه بیان و خودشون رو نسبت به اون قانون پایبند نشون بدن یا رعایت کنن . شاید تعداد کمی این شرایط رو رعایت کنن و اکثر جامعه این شرایط در موردشون صدق نمیکنه .

یک بخاطر این که نه از این قانون اطلاعی دارن و میدونن چیه و از طرف دیگه هیچ گونه آموزش و آماده سازی در این زمینه صورت نگرفته .

دوم این که میدونن در صورت عدم این قانون هم هیچ مشکلی برای اونا بوجود نمیاد و اصلن قانونی در این زمینه وجود نداره که بخواد با خاطیان برخورد کنه .

این که اگر مردم بخوان میتونن قانون کپی رایت رو رعایت کنن یک مقداری نگاه ایده آل به قضیه است . شما باید سطح فرهنگی و سواد و اخلاقی جامعه رو در نظر بگیرین بعلاوه سطح درآمد و توانایی اقتصادی مردم .

شما هر چقدر هم همت کنی که به این قانون پایبند باشی ولی وقتی از نظر اقتصادی توانی برای پیش رفتن با اون قاعده نداشته باشی به طور حتم نمیای هزینه میلیونی برای نرم افزارهای مورد نیازت انجام بدی . کسی که یک خانواده رو باید تامین و سیر میکنه قواعد دخل و مخارجش خیلی تغییر میکنه با شخصی که تنها و به صورت مجردی زندگی میکنه .

از طرف دیگه کمپانی های مورد نظر شما اصلن روی بازار ایران حسابی باز نکردن و به نوعی نه ضرر میکنن و نه سود بخصوصی حاصل اونا میشه . باید در این زمینه قانون تصویب بشه , تعهد برای برخورد با متخلفین و پیگرد قانون وجود داشته باشه وقیمت ها متعادل باشه .

شما حاضرید برای برنامه هایی که روی PC نصب میکنید چند میلیون هزینه کنید ؟ بالاخره آدم هر چقدر هم بخواد مقید و قانونمدار باشه باید یک میزان تعادلی بین هزینه ها و کالای مصرفی وجود داشته باشه که اشخاص هم جنس مورد نظر رو به دست بیارن و هم این که قانونی پایمال نشه و حق صاحب امتیاز خورده نشه .

ولی با این وضعیت اقتصادی و فشاری که روی مردم هست که هر دفعه بدتر هم میشه پایبند بودن به کپی رایت جای صحبتی باقی نمیذاره .

فرهنگ هم زمینه میخواد و نمیشه انتظار داشت که مردم یکدفعه بافرهنگ و اخلاق مدار بشن . نیاز به آموزش برنامه داره . احترام به کپی رایت نیاز به قانونی داره که در ابندا راس حکومت به اون پایبند باشن و در ادامه با قانون و برنامه مناسب شروع به رشد فرهنگی و اخلاقی جامعه کنیم .

البته با توجه به این که همه چیز در این کشور دولتیه و نهاد خصوصی اصلن معنی نداره و روابط کدخدا منشی و ریش سفیدانه مسخره ای که حاکم هست نمیشه انتظار وجود و رعایت همچین قانونی رو داشت .

کپی رایت به یک نهادی احتیاج داره که بدون هیچ گونه تهدید و فشار از طرف شخص یا نهادهای دیگه بتونه به هر نهاد یا سازمان و مجموعه ای که این قانون رو زیر پا میذاره فشار بیاره و برخورد مورد نیاز رو انجام بده .

یک نگاه به وضعیت کشورداری در ایران فعلی میتونه جواب کاملی به خواسته های شما باشه .

SADEGH 7
12-04-2015, 12:19
یک نقل قول از مارکس هست که میگه : اخلاق حاکم بر هم جامعه اخلاق طبقه حاکمه . الان شما یک نگاه به کشورهایی که قانون کپی رایت رو تصویب و تائید کردن اکثر مردم و شهروندانش به اون پایبند هستن و به این قانون احترام میذارن . البته هستن افرادی که به نسخه های Pirate روی میارن . ولی میشه گفت بیشتر مردم به قانون ثبت شده پایبند هستن .

شما نمیتونی انتظار داشته باشی در کشوری که طبقه حاکم و راس اون به قانون و مقرراتی در این زمینه پایبند نیست و خودش یکی از بزرگترین پایمال کنندگان کپی رایت هست , شهروندان و مجموعه اون جامعه بیان و خودشون رو نسبت به اون قانون پایبند نشون بدن یا رعایت کنن . شاید تعداد کمی این شرایط رو رعایت کنن و اکثر جامعه این شرایط در موردشون صدق نمیکنه .

یک بخاطر این که نه از این قانون اطلاعی دارن و میدونن چیه و از طرف دیگه هیچ گونه آموزش و آماده سازی در این زمینه صورت نگرفته .

دوم این که میدونن در صورت عدم این قانون هم هیچ مشکلی برای اونا بوجود نمیاد و اصلن قانونی در این زمینه وجود نداره که بخواد با خاطیان برخورد کنه .

این که اگر مردم بخوان میتونن قانون کپی رایت رو رعایت کنن یک مقداری نگاه ایده آل به قضیه است . شما باید سطح فرهنگی و سواد و اخلاقی جامعه رو در نظر بگیرین بعلاوه سطح درآمد و توانایی اقتصادی مردم .

شما هر چقدر هم همت کنی که به این قانون پایبند باشی ولی وقتی از نظر اقتصادی توانی برای پیش رفتن با اون قاعده نداشته باشی به طور حتم نمیای هزینه میلیونی برای نرم افزارهای مورد نیازت انجام بدی . کسی که یک خانواده رو باید تامین و سیر میکنه قواعد دخل و مخارجش خیلی تغییر میکنه با شخصی که تنها و به صورت مجردی زندگی میکنه .

از طرف دیگه کمپانی های مورد نظر شما اصلن روی بازار ایران حسابی باز نکردن و به نوعی نه ضرر میکنن و نه سود بخصوصی حاصل اونا میشه . باید در این زمینه قانون تصویب بشه , تعهد برای برخورد با متخلفین و پیگرد قانون وجود داشته باشه وقیمت ها متعادل باشه .

شما حاضرید برای برنامه هایی که روی PC نصب میکنید چند میلیون هزینه کنید ؟ بالاخره آدم هر چقدر هم بخواد مقید و قانونمدار باشه باید یک میزان تعادلی بین هزینه ها و کالای مصرفی وجود داشته باشه که اشخاص هم جنس مورد نظر رو به دست بیارن و هم این که قانونی پایمال نشه و حق صاحب امتیاز خورده نشه .

ولی با این وضعیت اقتصادی و فشاری که روی مردم هست که هر دفعه بدتر هم میشه پایبند بودن به کپی رایت جای صحبتی باقی نمیذاره .

فرهنگ هم زمینه میخواد و نمیشه انتظار داشت که مردم یکدفعه بافرهنگ و اخلاق مدار بشن . نیاز به آموزش برنامه داره . احترام به کپی رایت نیاز به قانونی داره که در ابندا راس حکومت به اون پایبند باشن و در ادامه با قانون و برنامه مناسب شروع به رشد فرهنگی و اخلاقی جامعه کنیم .

البته با توجه به این که همه چیز در این کشور دولتیه و نهاد خصوصی اصلن معنی نداره و روابط کدخدا منشی و ریش سفیدانه مسخره ای که حاکم هست نمیشه انتظار وجود و رعایت همچین قانونی رو داشت .

کپی رایت به یک نهادی احتیاج داره که بدون هیچ گونه تهدید و فشار از طرف شخص یا نهادهای دیگه بتونه به هر نهاد یا سازمان و مجموعه ای که این قانون رو زیر پا میذاره فشار بیاره و برخورد مورد نیاز رو انجام بده .

یک نگاه به وضعیت کشورداری در ایران فعلی میتونه جواب کاملی به خواسته های شما باشه .

درسته که تو کشور های خارجی تعداد افرادی که کپی رایت رو رعایت می کنن کم نیست. اما نمی شه گفت تعداد افرادی که کپی رایت رو رعایت نمی کنن تعداد محدودی هستن. در مورد این جمله:"اخلاق حاکم بر هم جامعه اخلاق طبقه حاکمه" الآن تو ایران اگه مثلا همین قانون کپی رایت تصویب و اجرایی بشه، نهایتا شخص نمی تونه بره از مغازه cd ویندوز بخره.ولی به راحتی می تونه از نت دانلود کنه. بدون اینکه کوچکترین مشکلی براش پیش بیاد. مسلما اگه خودش نخواد رعایت کنه، هیچ قانونی نمی تونه مجبورش کنه که رعایت کنه.
در مورد این پاراگراف:"شما نمیتونی انتظار داشته باشی در کشوری که طبقه حاکم و راس اون به قانون و مقرراتی در این زمینه پایبند نیست. . . " به نظر شما وقتی دولت رعایت نکنه چیزی از مردم کم می شه؟ یا وقتی مردم رعایت نکنن چیزی از دولت کم می شه؟ ارتباط بین این دوتا با هم چیه؟ وقتی کپی رایت رعایت نشه، در مورد محصولات داخلی، ضررش مال مردم هست در مورد محصولات خارجی هم ضررش مال مردم اون کشور هست. بهتره به جای اینکه بگیم تا اون رعایت نکنه من رعایت نمی کنم، هرکس خودش سعی کنه رعایت کنه.
در مورد این جمله:"یک بخاطر این که نه از این قانون اطلاعی دارن و میدونن چیه و از طرف دیگه هیچ گونه آموزش و آماده سازی در این زمینه صورت نگرفته ." الآن اگه همون کسانی که از این قانون اطلاع دارن رعایت کنن، همین قضیه می تونه به مرور باعث شه دیگران هم اطلاع پیدا کنن و رعایت کنن.
و این جمله:"دوم این که میدونن در صورت عدم این قانون هم هیچ مشکلی برای اونا بوجود نمیاد و اصلن قانونی در این زمینه وجود نداره که بخواد با خاطیان برخورد کنه ." همونطور که قبلا هم گفتم کپی رایت چیزی نیست که بشه با قانون و زور مردم رو مجبور به رعایتش کرد. چون با وجود اینترنت هرکس بخواد قانون رو دور بزنه به راحتی می تونه. ضمنا بزرگترین موضوع واقعا تاسف بار اینه که مردم براشون اهمیتی نداشته باشه که خالق کالا راضی هست از کالاش بدون پرداخت هزینه استفاده بکنن یا خیر.
"شما باید سطح فرهنگی و سواد و اخلاقی جامعه رو در نظر بگیرین بعلاوه سطح درآمد و توانایی اقتصادی مردم " خوشبختانه اکثریت مردممون انقدر با اخلاق هستن که در مورد کالای فیزیکی به هیچ وجه بدون پرداخت هزینه ازش استفاده نکنن. اما دیدشون نسبت به کالای دیجیتال اینطوری نیست. در مورد سطح اقتصادی هم باز همونطور که قبلا گفتم : کسی که توانایی خرید یه محصول رو نداره، می تونه از اون استفاده نکنه یا از مشابه هاش استفاده کنه.
در مورد این پاراگراف:"شما هر چقدر هم همت کنی که به این قانون پایبند. . ." شخص وقتی نتونه چیزی رو بخره، می تونه از مشابهش استفاده استفاده کنه یا اگه مشابهی وجود نداشت اینکه استفاده نکنه کاملا اخلاقی تره تا اینکه بیاد از ورژن دزدی شده استفاده کنه. در مورد شخصی که تشکیل خانواده داده اتفاقا خیلی مهم تره که با رفتارش به فرزندانش یاد بده بدون پرداخت هزینه از دسترنج دیگران استفاده نکنن.
در مورد این بخش:"از طرف دیگه کمپانی های مورد نظر شما. . ." اول باید عرض کنم که من کمپانی (های) خاصی رو ذکر نکردم. تو پست اولم هم عرض کردم همه ی کسانی که محصول دیجیتال رو تولید کردن. حالا با مثال های مختلف. از آهنگ گرفته تا نرم افزار های برنامه نویسی. در مورد محصولات داخلی که تنها جایی که می تونن فروش داشته باشن داخله. پس این صحبت شما که می گین حسابی باز نکردن کاملا نقض می شه. در مورد کمپانی های خارجی هم، مثل این می مونه بگیم چون یه آدمی پولداره و مثلا فلان مقدار پول براش اهمیتی نداره، ما می تونم محصولش رو بی اجازه برداریم و پولش رو هم ندیم. از نظر اخلاقی این حرف یا منطق کاملا اشتباهه. در مورد "برخورد با متخلفین"، آیا حتما باید اگه کسی تخلف کرد جریمه بشه تا باعث شه ما قانونی رو رعایت کنیم؟ پس اخلاق چی می شه؟ آیا قانون فقط باید بر اساس ترس رعایت بشه یا بر اساس فرهنگ و اخلاق؟ در مورد "متعادل سازی قیمت ها" کاملا موافقم. اما این نمی تونه توجیهی باشه برای استفاده از محصول بدون پرداخت هزینه.
در مورد سایر صحبت هاتون هم احساس می کنم تاکیدی هست بر جمله های قبلیتون.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
ممنون از اینکه دیدگاهتون رو با من و سایر دوستان به اشتراک گذاشتین. :n40:

- Saman -
12-04-2015, 13:00
سلام!

در تاكيد و ادامه گفته‌های صادق عزيز و ساير دوستان هم من مطالبی رو اضافه كنم.

در كشور ما زير ساخت‌ها بايد فراهم بشه تا امكان خريد به چه صورت فيزيكی و يا ديجيتالی فراهم بشه... يا بهتر بگم كه راحت‌تر و بهتر باشه... اگر اين زير ساخت‌ها و فرهنگ استفاده هم در ابتدا نباشند، در واقع شما يك انتطار بعيد ولی ممكن-ای داريد كه اما، تنها با فراهم كردن زيرساخت‌های مورد نياز و فرهنگ سازی برای رعايت قانون كپی‌رايت و به نظر من بيشتر با گذشت زمان امكان پذير است.

شما می‌تونيد محصول مورد نظرتون رو از اينترنت به صورت قانونی خريد كنيد... اما برای ما ايرانی‌ها مشكلات عديده‌ای مثل پرداخت در محيط اينترنت و سرعت و محدوديت اينترنت هست، امكان استفاده از كارت‌های اعتباری و حساب‌های الكترونيكی به سادگی و راحتی برای ما (به مانند ساير دنيا) وجود نداره و با وجود محدوديت‌های ترافيكی برای اكثر كاربران ايرانی، دانلود مقدار حجم بالايی از اطلاعات برای ما اصلا ساده نيست.

و به نظر من، وضعيت اقتصادی و شرايط مالی مردم، استفاده بدون دردسر از كپی‌های غير قانونی رو توجيه نمی‌كنه... شما با تماشای فيلم، سريال و يا انجام بازی و يا گوش كردن به موسيقی داريد از يك خدمات عرضه شده (و يا آماده شده برای شما) توسط شركت سازنده استفاده می‌كنيد، حالا عزضه كالا چه به صورت قيزيكی و يا چه به صورت ديجيتالی، شما در واقع داريد از اون محصول ارائه‌ شده برای عموم مردم (و هم چنين خود شما) استفاده می‌كنيد... پس چرا نبايد برای استفاده از نرم‌افزار، بازی، فيلم، سريال و موزيك پولی پرداحت نكنيد؟!

در بيشتر كشورهای دنيا ما سرويسی داريم به اسم Netflix كه با پرداحت ماهيانه‌ای شما می‌تونيد از ميليونها فيلم و سريال استفاده كنيد...
و يا شركت‌هايی در اروپا، آمريكا و ... هم هستند كه امكان اجاره فيلم و سريال رو به شما می‌دن... يا برای گوش كردن به موسيقی ما سرويس‌هايی مثل Spotify داريم... هم چنين در استيم ويژگی Library Sharing برای مدتی هست كه وجود داره، امكانی كه با استفاده از اون شما می‌تونيد تمام (و يا قسمتی) از بازی‌های دوست‌-تون رو كه با شما به اشتراك قرار داده شده رو به راحتی بازی كنيد... و البته، تمام اين‌ها مثال‌های ساده‌ای برای استفاده قانونی بود.

من عقيده‌ای دارم كه بی‌شك مثل يك روياست! اينكه هر كس بنا بر وسع مالی كه داره... به اندازه‌ای كافی، برای استفاده از محصول مورد نيازش پول پرداحت كنه و با اين كار هم به طور قانونی از محصول استفاده كرده باشه و هم سازندگان اون محصول رو پشتيبانی كرده باشه... نمی‌دونم، انجام اينكار در واقعيت امكان پذير باشه!

Amin.P30
13-04-2015, 12:10
سلام.
برای پیشرفت متخصص های خودمون باید سعی کنیم با اونها همکاری کنیم و کپی رایت رو رعایت کنیم.
ولی با این مشکلات اقتصادی و این همه تحریم هایی که توی این چندین سال اخیر داشتیم واقعا غیر ممکنه که بتونیم برای همه نرم افزار های خارجی هم بتونیم رعایت کنیم.

A M ! N
14-04-2015, 20:19
اصلن نمیفهمم تفاوت تولید یک نرم افزار یا موسیقی یا فیلم و... با تولید یک ماشین چیه که برخی افراد فکر میکنند مثلن نرم افزار و... نیاز به هزینه کردن نداره؟!!

البته پاسخش سادست. محصولی مثل نرم افزار (که به راحتی قابل دانلود و تکثیر و کرک هست) رو بسیار راحت تر از یک ماشین میشه دزدید... و به علت رواج گسترده ی این سبک دزدی در ایران و سادگی و مخفیانه بودنی که داره افراد به خودشون این اجازه رو میدهند که به راحتی سرقتش کنند. مهمتر از همه اینکه در جامعه به این قضیه به عنوان یک امر عادی نگاه میشه و خبری از تابو بودن یا خلاف عرف بودن در جامعه نیست!!

وقتی با این افراد همکلام میشی عذر و بهانه اشون این شکلیه: آنتی ویروس شرکت سیمَنتک (نورتون) ایران رو تحریم کرده، منم لزوم به رعایت کپی رایت محصولش نمیبینم!
ما تحریم هستیم و امکان پرداخت آنلاین رو نداریم! و...

خب برادر.. اینکه امکان خرید آنلاین فلان چیز مهیا نیست یا فلان شرکت ایران رو تحریم کرده، دلیل منطقی ای هست برای دزدی محصول اون شرکت؟
شما وقتی پول داری، میتونی یک ماشین بخری. اگه پول نداری ← نمیتونی ماشین بخری.. این خیلی سادس! نرم افزار رو ازین منوال مستثنا ندونید لطفن!!

لازم به توضیح نیست که اگه میشد همون ماشین رو به همون روش دانلود و کرک کرد، الان این افراد همشون یک ماشین داشتند.. پس اصل مطلب به این بر میگرده که آیا وجدان کافی برای خرید و رعایت کپی رایت هست یا خیر و دوم اینکه به من ثابت شده که برخی افراد اگه به معنای واقعی کلمه مجبور به پرداخت هزینه نباشند، امکان نداره کپی رایت رو رعایت کنند.. بله، برخی کالاها و محصولات به فرمی فیزیکی ارائه میشوند که خریدار برای دریافتش هیچ راهی نداره جز پرداخت پول... برخی کالاها و محصولات هم برای دریافت، به جز راه اصلی و قانونی (که پرداخت باشه)، راه سخت تر و البته بدون هزینه ای هم دارند که متاسفانه افراد اغلب این روش رو انتخاب میکنند... که اگه این راه دوم وجود نداشت اونوقت کاربرها مثل آدمیزاد (درست مثل خرید ماشین) مجبور میشدند برن وجه مالی پرداخت بکنن در ازای دریافت کالا.

stabesh
15-04-2015, 09:51
تقصیر دولته حتی در سازمانهای دولتی از نرم افزار های کرک شده استفاده میشه اگر دولت به جای استفاده از نرم افزارهای کرک شده از نرم افزارهای متن باز استفاده میکرد مردم هم مجبور به استفاده از همون نرم افزارها میشدند
یا مثلا دانشگاه ها استاد از دانشجوها می خواد با نرم افزار متلب که خدا تومن قیمتش هست براش شبیه سازی انجام بدن یا کامپایلرهای گوناگون
لینوکس فارسی ساخته شد ولی چون ازش استفاده نمیشه هیچ کس نمیش ناسش
ویک ایراد دیگر مجوز پخشی است که دولت به شرکت های پخش نرم افزارهای کرک شده یا فیلم های خارجی میده
در کل مقصر دولت است امیدوارم با تغییراتی که انجام شده و اتفاقات اخیر دولت این موضوع رو مد نظر بگیرد البته چندسال طول میکشه

PLAΨMID
17-04-2015, 20:19
ببینید ، این نظر که ما چون حق کپی رایت رو رعایت نکردیم پس اخلاقا ملزم به عدم استفاده هستیم ، به عقیده من مردوده . چون استفاده ما از نرم افزار ها و تولیداتی که نمیتونیم پولی براشون پرداخت کنیم در نهایت ضرری به تولید کنندگان نمیزنه . چون ما توی چرخه اقتصادی اونها نیستیم .
فرض کنید ما اصلا استفاده نمی کردیم . چه نفع یا ضرری به تولید کننده زده میشد ؟ هیچی .
این نظر مثل این می مونه که بگیم حاضریم علف بیایون خشک بشه ولی گوسفند گرسنه ای نخورتش چون صاحبش راضی نیست !!!!
اگه شرایطی بود که میشد پرداخت کرد ، من کاملا موافق حق کپی رایت بودم . ولی شرایط پرداخت فراهم نیست . فرض کنید من توی خونه ام فیفا بازی کنم ، خب چی میشه ؟

PCminister
25-04-2015, 21:39
ببینید ، این نظر که ما چون حق کپی رایت رو رعایت نکردیم پس اخلاقا ملزم به عدم استفاده هستیم ، به عقیده من مردوده . چون استفاده ما از نرم افزار ها و تولیداتی که نمیتونیم پولی براشون پرداخت کنیم در نهایت ضرری به تولید کنندگان نمیزنه . چون ما توی چرخه اقتصادی اونها نیستیم .

شخصاً خیلی دوست دارم با نظرتون موافق باشم. باور کنید خیلی از کتابهای آمریکایی هست که آدم دوست نداره از دستشون بده مثلا همین زندگی نامه جدید استیو جابز.

اما یه مشکلی هست:

اگر ما موافق باشیم که Content اونها میتونه دزدیده بشه در نهایت اونها هم ارزشی برای ما و محتوایی که ما در اختیارشون خواهیم گذاشت قائل نخواهند بود. البته اونها بیشتر از ماها اخلاق رو رعایت میکنن.

شاید پرسیده بشه ما چه محتوایی داریم که اونها بخوان؟

جواب اینه که ما باید اول فرهنگ کپی رایت را راه بندازیم تا محتوای قابل اعتنا و قابل عرضه تولید بشه چون به نظر من پتانسیلش وجود داره. خصوصا در زمینه نرم افزار.

kian98
10-05-2015, 21:13
سلام

کپی رایت توی ایران غیر ممکنه که رعایت بشه مگر اینکه شما خیلی میلیاردر باشی یا خیلی پایبند به اصول اخلاقی : دی

وقتی قیمت یه سیستم عامل ویندوز توی خارج چندین هزار دلاره مگه آدم مغز خر خورده که بره اون رو بخره در حالی که میتونه کرک شدشو با یک صد هزارم درصد اون قیمت از اینترنت دریافت کنه؟ دی

حالا یه فرقی که اونجا هست چیه؟
اونجا ارزش پولشون بالاست.
یعنی چیه؟
طرف با دادن این پول فشار اقتصادی متحمل نمیشه.
ولی ویندوزی که قیمتش سه هزار دلاره (احتمالا)
وقتی بیاد توی ایران میشه در حدود 9 میلیون تومن.

اون طور هم که حساب کردن هر ایرانی به طور متوسط به اندازه 40 هزار دلار نرم افزار غیر رایگان داره که کرک شدن : یا ابوالفضل : دی ( یعنی آتیش زدن به هر چی برنامه نویسه )
در صورتی که شما با 9 میلیون تومن حتی اگه بری خودت برنامه نویسی یاد بگیری و یه ویندوز بسازی بازم بنفعت هست : دی

باتشکر

Stream
11-05-2015, 01:58
سلام

کپی رایت توی ایران غیر ممکنه که رعایت بشه مگر اینکه شما خیلی میلیاردر باشی یا خیلی پایبند به اصول اخلاقی : دی

وقتی قیمت یه سیستم عامل ویندوز توی خارج چندین هزار دلاره مگه آدم مغز خر خورده که بره اون رو بخره در حالی که میتونه کرک شدشو با یک صد هزارم درصد اون قیمت از اینترنت دریافت کنه؟ دی

یعنی چیه؟

اون طور هم که حساب کردن هر ایرانی به طور متوسط به اندازه 40 هزار دلار نرم افزار غیر رایگان داره که کرک شدن : یا ابوالفضل : دی ( یعنی آتیش زدن به هر چی برنامه نویسه )
در صورتی که شما با 9 میلیون تومن حتی اگه بری خودت برنامه نویسی یاد بگیری و یه ویندوز بسازی بازم بنفعت هست : دی

باتشکر

ویندوز قیمتش در آمریکا 120 دلاره ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، نه چندین هزار دلار. در کشورهای شرقی قیمتش پایین تر هم هست. در ایران میشه لایسنس های ویندوز 8 رو حدود 250 هزار تومان خرید. برای افرادی که سیستم می بندن حدود 5-6 میلیون (در همین انجمن خودمون در بخش سخت افزار فراوون داریم)، حدود 250 هزار تومان هزینه برای سیستم عامل چیز خاصی نیست و نیازی هم نیست میلیاردر باشیم تا بتونیم بخریم.

V i r u s e r
11-05-2015, 06:44
سلام

یعنی چیه؟

باتشکر

یعنی اصن حال می کنم که دریغ از سرچ یا یک تحقیق کوچیک.. قبل از این همه پست دادن و کوبیدن با این همه اعتماد به نفس :n02:

mjorh
11-05-2015, 11:41
یه تصور غلطی که هست اینه که خرید کالا برای مثلا آمریکایی ها خیلی ارزون تموم میشه و نمیدونم اونا هیچ مشکلی از این بابت ندارن و فلان ... در حالی که اینطور نیست ... من تو حوزه خودم صحبت میکنم ، گیمینگ، یه بازی AAA (یعنی بازی هایی که روند توسعه پیشرفته ای داشتن و خرج زیادی روشون شده) به قیمت 60 دلار فروخته میشه ، و یک کالای گران قیمت به حساب میاد، کلا گیمینگ یک سرگرمی گران قیمت هست ، اینطور نیست که آمریکایی هر گیم AAA ریلیس میشه همون روزهای اول خریداری کنن ...چون واقعا کمرشکنه ، بعضی از بازی های خیلی خاص و محبوب مثل Batman Arkham Knight (ایشالا بهترین بازی سال شه :n02:) رو روز اول میخرن ...فرد به فرد فرق داره البته، منتظر میمونه قیمتش بیاد پایین (Price Drop بشه) بعد میخرن ، درواقع اونا هم مدیریت زمان و هزینه میکنن ، تو ایران هم میشه این مدیریت رو داشت و کالای اصل خرید و از سازنده حمایت کرد، واقعا میشه ، من خودم یکی دو سالی میشه سعی میکنم بازی ها رو اصل بخرم تا هم لذت کامل ببرم و هم این که از سازنده حمایت کرده باشم ... امیدوارم تو کشور ما هم فرهنگش جا بیفته ، تو کشورهای دیگه از جمله آمریکا و اروپا انقدر خوب جا افتاده که حاضرن یک سال صبر کنن قیمت بیاد پایین ولی نسخه کرکی نخرن ...این کار رو معادل با دزدی میدونن.... وبه همین دلایل هست که رشد و پیشرفت کردن..حمایت از سازنده !

mjorh
11-05-2015, 12:41
فرض کنید ما اصلا استفاده نمی کردیم . چه نفع یا ضرری به تولید کننده زده میشد ؟ هیچی .
این نظر مثل این می مونه که بگیم حاضریم علف بیایون خشک بشه ولی گوسفند گرسنه ای نخورتش چون صاحبش راضی نیست !!!!
اگه شرایطی بود که میشد پرداخت کرد ، من کاملا موافق حق کپی رایت بودم . ولی شرایط پرداخت فراهم نیست . فرض کنید من توی خونه ام فیفا بازی کنم ، خب چی میشه ؟

شرایط پرداخت فراهمِ.

mobile101
12-05-2015, 19:43
به نطر من رعایت حق کپی رایت در کشور خارجی به خاطر جریمه های سنگینی که برای خریدار داره اتفاق می افته و اگر اونا هم در کشوری مثل ایران بودن هم کپی رایت رو رعایت نمی کردند.در کشور ما هم قانون درس و حسابی که تولید کننده ها رو حمایت کنه وجود نداره و بیشتر مردم به خاطر این مورد این حق رو به خودشون می دن که از نسخه های غیر رسمی استفاده کنند و این مسئله باعث اتفاق های بد برای شرکت های شامل این حوزه میشه.البته ناگفته نماند که در سال های اخیر مردم بیشتر به رایت این نکته توجه کردند.
به امید روزی که فرهنگ سازی خوبی در این مورد بشه.

PLAΨMID
12-05-2015, 21:23
شرایط پرداخت فراهمِ.
توی این مورد بنده زیاد وارد نیستم . میشه توضیح بدید چطوری ؟
مثلا از سایت آمازون میشه خرید کرد ؟

A M ! N
12-05-2015, 22:01

سرچ کنید : خرید از سایتهای خارجی

یک راهش که تجربه اش رو داشتم کارت یا اکانت پی پل هست.

Stream
12-05-2015, 23:08

شرایط پرداخت و خرید خیلی چیزها فراهم نیست، ولی شرایط خرید خیلی چیزها هم فراهم است. بطور مثال لایسنس نرم افزار یا کدهای بازی اورجینال، گیفت کارت های خرید نرم افزار از App Store و Google Play و چیزهایی از این قبیل خیلی راحت در دسترس همه است.

وقتی می شنویم یک نفر میگه "من ویندوز کرک می کنم چون راهی برای خریدش نیست" ، این بهانه است، راه برای خرید هست، قیمتش هم معقوله (نسبت به قیمت سخت افزار کامپیوتر). نمونه اش دوست ما که در این پست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گفت قیمت ویندوز چند هزار دلاره برای همین هم نمی خره!

farsweb
12-05-2015, 23:16
با این سطح درآمد ایرانی ها کپی رایت محصولات خارجی اصلا ممکن نیست. محاله بتونیم ده درصد نرم افزارهای فعلیمون رو با قیمت دلاری دور هم جمع کنیم

mjorh
13-05-2015, 09:42
به نطر من رعایت حق کپی رایت در کشور خارجی به خاطر جریمه های سنگینی که برای خریدار داره اتفاق می افته و اگر اونا هم در کشوری مثل ایران بودن هم کپی رایت رو رعایت نمی کردند.در کشور ما هم قانون درس و حسابی که تولید کننده ها رو حمایت کنه وجود نداره و بیشتر مردم به خاطر این مورد این حق رو به خودشون می دن که از نسخه های غیر رسمی استفاده کنند و این مسئله باعث اتفاق های بد برای شرکت های شامل این حوزه میشه.البته ناگفته نماند که در سال های اخیر مردم بیشتر به رایت این نکته توجه کردند.
به امید روزی که فرهنگ سازی خوبی در این مورد بشه.

نه اینطور نیست ، کلا تو کشورهای اروپایی و آمریکایی "زور" معنایی نداره و خیلی راحت میتونن کپی رایت رو رعایت نکنند و مثلا با سرعت بالا از تورنت دانلود کنند و غیره ... ولی فرهنگ سازی شده و مردم با وجود راه های بسیار غیرقانونی باز هم راه قانونی رو انتخاب و از سازنده حمایت می کنند.

وبسایت های واسطه زیادی هستند برای این کار، سایر موارد هم که الکترونیکی میشه خرید کرد ، نرم افزار گیم و ...

mobile101
13-05-2015, 09:56
نه اینطور نیست ، کلا تو کشورهای اروپایی و آمریکایی "زور" معنایی نداره و خیلی راحت میتونن کپی رایت رو رعایت نکنند و مثلا با سرعت بالا از تورنت دانلود کنند و غیره ... ولی فرهنگ سازی شده و مردم با وجود راه های بسیار غیرقانونی باز هم راه قانونی رو انتخاب و از سازنده حمایت می کنند.

درست است که بیشتر این کشور با وجود راه های غیر قانونی باز هم به رعایت این قانون علاقه نشون میدن،اما این تمام قضیه نیست و افراد بسیاری وجود دارند که فقط به خاطر دانلود های غیر قانونی جریمه های بسیاری شده اند.در کل وجود فرهنگ مناسب در این مورد رو رد نمی کنم.به امید روزی که ایرانی ها هم این فرهنگ رو داشته باشند.

mjorh
13-05-2015, 10:10
درست است که بیشتر این کشور با وجود راه های غیر قانونی باز هم به رعایت این قانون علاقه نشون میدن،اما این تمام قضیه نیست و افراد بسیاری وجود دارند که فقط به خاطر دانلود های غیر قانونی جریمه های بسیاری شده اند.در کل وجود فرهنگ مناسب در این مورد رو رد نمی کنم.به امید روزی که ایرانی ها هم این فرهنگ رو داشته باشند.

sigh ... تو انجمن علوم انسانی افراد بسیاری هستند که بدون هیچ دلیل و مدرکی صحبت می کنند ... هر چقدر هم توضیح میدیم بازم نمیفهمن ، تاپیک های بقلی لینک بارون میکنیم بازم حرف حرفِ خودشون هست ... من از روی تجربه و تعامل مستقیم با افراد آمریکایی و اروپای حرف میزنم ... دیدم که دارم میگم ... سرفرصت عکس از صحبت هامون هم میگرم تا بلکه باور کنین ... هر چند میدونم بازم قبول نمیکنین.

1376MAXIMUM
24-05-2015, 09:25
به نظرم مهم نیست که در مورد نرم افزار های خارجی رعایت بشه چون کشور ما مدافع حقوق اونا نیست همون طور که اونا نیستن اونا خودشون بیان اگر میتونن محافظت کنن اما برای داخلی ها دولت و پلیس وظیفه داره که به شدت محافظت کنه و حق پایمال شدن رو نده خارجی ها برای ما هیچ تره ای خورد نمیکنن ما چرا باید بکنیم؟ ما هم مثل خودشون میکنیم اون مدت که تحقیر کردن مردم رو و تحریم میکردن و میگفتن ما قوی هستیم شما باید زیر دست ما باشید فکرشو میکردن اون موقع که میومدن نفت میدزیدن و استعوار میکردن باید فکرش رو میکردن اون تحریم ها و تموم این کار هاشون فقط به مردم صدمه زد اون موقع که خیلی خوب قدرت داشتن حالا بیان و محافظت کنن اگر میتونن

Mehrshad-msv
24-05-2015, 12:25
به طور کل در جهان سوم قانون کپی رایت برای قشر ضعیف مخصوصا معنایی نداره...یکیم پیدا شه از حقوق این ها دفاع کنه! کلا همه مقصرند...کلیش کردم رفت.:n02:
من الان خودم می خوام کاسپر اصل بگیرم چه خبره 60 70 تومن بوئینگ نیست!

پ.ن: مدرکم ندارم تجربی بود:n18:

Mehrshad-msv
24-05-2015, 12:31
ویندوز قیمتش در آمریکا 120 دلاره ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، نه چندین هزار دلار. در کشورهای شرقی قیمتش پایین تر هم هست. در ایران میشه لایسنس های ویندوز 8 رو حدود 250 هزار تومان خرید. برای افرادی که سیستم می بندن حدود 5-6 میلیون (در همین انجمن خودمون در بخش سخت افزار فراوون داریم)، حدود 250 هزار تومان هزینه برای سیستم عامل چیز خاصی نیست و نیازی هم نیست میلیاردر باشیم تا بتونیم بخریم.

بابت قیمت ممنون می خواستم سرچ کنم ددم شما زحمتش رو کشیدید... ولی بنظر شماباز هم 250 هزار تومان قیمت مناسبیه!

Gregar
24-05-2015, 14:42
خیلی پیش شرط هایی هست که باید اول اونا درست بشه بعد بریم سراغ کپی رایت .

اول از همه از هم اوضاع خود مملکت . به قول معروف اگه جهانی بیشتر از جهان سوم وجود داشت ما الان تو جهان چهاردهم یا پونزدهم بودیم . حالا چطور انتظار دارین که یه کشور که حتی به زور توی کشورهای جهان سوم جا داره بیاد و کپی رایت رو رعایت کنه .
دیگه همه میدونیم تو این دوره و زمونه اهمیت نیازهای مجازی انسان به حد نیازهای طبیعیش واسه زندگی رسیدن . بعضی از خود ماها بدون تکنولوژی نمیتونیم دووم بیاریم .

با اینکه این کار رو خودم دزدی حساب میکنم اما تا حدی حق میدم به خودمون ایرانی ها که کپی رایت رو رعایت نکنیم . در واقع ما ایرونی ها حکم ادمهایی رو داریم دارن از گرسنگی تلف میشن و کاری جز دزدی ازشون بر نمیاد .
فقط عده معدودی با درامدهای میلیونی از پس رعایت قانون کپی رایت بر میان . خوب نوش جونشون . ولی باید حق داد به ادمای بیچاره ای مثل خودمون که از پس هزینه های محصولات دیجیتالی بر نمیایم و خودتون بگین ایا میتونین بدون این محصولات زندگی مجازیتون رو بگذرونین .
من خودم بالشخصه حتی هزینه یک عدد ویندوز ارجینال رو هم نمیتونم بدم ولی مجبورم برای فعالیت در دنیای مجازی ازش استفاده کنم و راهی جز پایرت کردن نرم افزارها واسم نیست . یا برای فیلم ها و سریالهای مختلف که نگاه میکنیم . بالشخصه بدون فیلم و سریال نمیتونم زندگی کنم . پس مجبورم دزدی کنم .

حالا اینکه چرا فقط در زمینه محصولات دیجیتالی دزدی میکنیم و محصولات فیزیکی رو نمیدزدیم هم به این تفکر برمیگرده که استفاده غیر قانونی از محصولات مجازی مثل نرم افزار یا فیلم و ... ضرری برای تولید کننده نداره ولی دزدی محصولات فیزیکی به تولید کننده همون ضرر اولیه واسه تولید اون قطعه رو میزنه که به نظرم این تفکر تا حدودی درسته و تا حدودی اشتباه . در واقع این درسته که ضرری به تولیدکننده وارد نمیشه اما دلیل این نمیشه که به صورت غیر قانونی از محصولاتش استفاده کنیم . در واقع منظورم اینه که عدم رعایت کپی رایت دزدی محسوب میشه اما ضرری به تولید کننده نمیزنه .
مثل حالتی که فکر کنین کسی یه حوض جادویی ساخته که هر چی ازش اب برداری ابش تموم نمیشه . و این اب خاصیت درمانی داره که صاحبش اونو بشکه ای فلان قدر میفروشه . خوب حالا یه عده ای که توان خرید اون اب رو ندارن میان مخفیانه از اون اب برمیدارن . این عمل دزدی محسوب میشه ولی ضرری به صاحبش نمیزنه .
به این تفکر باید اینم اضافه کنیم اکثر مردم هزینه های ساخت یه محصول دیجیتالی رو درک نمیکنن . فکر میکنن با یه هزینه خیلی کمی ساخته شده و سازنده هم به قدر کافی سودش رو میبره که این هم یه تفکر اشتباهه .

دومین شرطی که شاید بشه اون رو جزئی از شرط اول حساب کنیم اوضاع اینترنته . ایرونیهای بیچاره که کندترین و محدودترین و گرون ترین اینترنت رو دارن چطوری میتونن از محصولات مجازی ارجینال استفاده کنن .
به فرض بتونن از پس هزینه خرید اون محصول ارجینالشون بر بیان . مشکل اینجاست که در اکثر موارد خرید فیزیکی اون محصول امکانش نیست و باید به صورت خرید دیجیتالی اونو تهیه کنن . یا حداقل باید اپدیتهای اونو از طریق اینترنت بگیرن .
خوب خودتون حساب کنین که یه هزینه ی گزاف دیگه باز میفته روی اون هزینه اولیه محصول . خوب خیلی ها من جمله خودم از پس همین هزینه اینترنت به سختی بر میان چه برسه به خرید محصولات به صورت دیجیتالی .
یه سی دی کی فیفا رو ارجینال رو میگیری بعد با نرم افزار origin پدرت در میاد تا اینو تو تایم رایگان دانلود کنی . استیم رو نمیدونم حالا چطوریه . اها اصلا اون که فیل... .

سومین شرط تهیه راحت و دسترسی اسون محصولات دیجیتالیه . که این مورد توش پیشرفت داشتیم تو این چند سال اخیر اما باز هم توی یه سری موارد مخصوصا در زمینه فیلم و سریال کاملا تهیه این محصولات واسه ما ایرانی ها سخته و شاید هم غیر ممکن .
شما فکر کنین یه سریال Game of Thrones رو که نمیشه به راحتی قیدش رو هم زد ایا اصلا امکانش هست که تو ایران به صورت قانونی بشه خرید . به فرض هم امکانش باشه . اما به هیچ وجه امکانش نیست که همون روز پخش اپیزود همراه با زیرنویس فارسی نگاه کنی (خوب محصول ارجینال باید به صورت perfect باشه دیگه)

در کل دو شرط اول خیلی مهمترن و سومی هم کم کم داره جا میفته اما با این اوضاع سیاسی و مذهبی به هیچ وجه همه موانع برداشته نمیشه .
هر وقت مثل کشورهای دیگه وضع اقتصادیمون خوب بود و بدون دزدی دستمون به دهنمون رسید . هر وقت اینترنت پرسرعت نامحدود بدون فیل... داشتیم ، و هر وقت ارائه همه این محصولات (مخصوصا به صورت فیزیکی) در کشور ازاد شد اونوقت راجع به رعایت کپی رایت بحث کنیم . هر چند قطعا با این شرایط مردم خودشون اتوماتیک وارد کپی رایت رو رعایت میکنن .

New Ray
25-05-2015, 19:30
به نظرم چون ما عادت کردیم همه چیز داشته باشیم ، در انتخاب محصولات دقت نمیکنیم و از داشته هامون استفاده درست نمیکنیم. شاید خیلیهامون چندین پک نرم افزارهای گلچین شده داریم که اکثرشون بدون استفاده موندن. حتی نسخه های آزمایشی برای تست قبل از خرید ارائه میشن که بسیار مفید هست.

از دیگر ویژگیهای خیلی از نرم افزارها ارائه لایسنس های مختلف با قیمتهای مختلف هست مثلا دانش آموز - خانگی - اداری - تجاری و ... که در صورت قانونی شدن کپی رایت، بهتره رعایت بشه. برای مثال در مدرسه یا دانشگاه میشه از ورژن دانش آموزی استفاده کرد که علاوه بر قیمت پایین تر محتویات مورد نیاز آموزشی رو داره ؛ همینطور محدودیتهایی هم داره که برای استفاده مثلا تجاری نیاز به ورژن گرون تر باشه تا به نوعی کسی که از اون محتوا کسب درآمد میکنه هزینه یا مالیات بیشتری نسبت به دانشجو پرداخت کنه.

Mehrshad-msv
26-05-2015, 13:49
به نظرم چون ما عادت کردیم همه چیز داشته باشیم ، در انتخاب محصولات دقت نمیکنیم و از داشته هامون استفاده درست نمیکنیم. شاید خیلیهامون چندین پک نرم افزارهای گلچین شده داریم که اکثرشون بدون استفاده موندن. حتی نسخه های آزمایشی برای تست قبل از خرید ارائه میشن که بسیار مفید هست.

از دیگر ویژگیهای خیلی از نرم افزارها ارائه لایسنس های مختلف با قیمتهای مختلف هست مثلا دانش آموز - خانگی - اداری - تجاری و ... که در صورت قانونی شدن کپی رایت، بهتره رعایت بشه. برای مثال در مدرسه یا دانشگاه میشه از ورژن دانش آموزی استفاده کرد که علاوه بر قیمت پایین تر محتویات مورد نیاز آموزشی رو داره ؛ همینطور محدودیتهایی هم داره که برای استفاده مثلا تجاری نیاز به ورژن گرون تر باشه تا به نوعی کسی که از اون محتوا کسب درآمد میکنه هزینه یا مالیات بیشتری نسبت به دانشجو پرداخت کنه.

حرف شما درست و متینه آما فقط در بلاد کفر و جهان اول!!

1376MAXIMUM
26-05-2015, 19:15

الان من یه سوال دارم
اون مدرسه و دانشگاهی که این قدر تجهیزه که نرم افزار رو اموزش میده به دانش اموزاش کجاست؟ کدومشون؟
اره فقط اموزشگاه های تخصصی این کار رو میکنن نه؟ مثلا اموزشگاه گرافیک میتونه بیاد این کار رو انجام بده بیاد مثلا ۳ دی مکس رو نصب کنه و .... خوب به فرضم که شد و کردیم اقا شما حاضری شهریه اون کلاس رو بدی؟ ببین با تقلبی و نبود هزینه نرم افزار بعضیاش خیلی گرونه حساب کن که نرم افزار اورجینال هم بهت بدن چقدر میشه اونم به کنار مگه چقدر فرقشه مثلا نرم افزار ۱۰۰ دلاری رو که نمیشه ۳۰ دلارش رو کم کرد برای دانش اموزی بازم بشه مگه چقدر کم تر میشه شهریه؟ لایسنس ها معمولا یک ساله و دوساله هستن حساب بکنید چه هزینه ای میشه
بعد مگه همه اموزشگاه ها میتونن پرداخت کنن؟
مجبوریم درشو تخته کنیم خوب مثلا یه اموزشگاه ۱۵۰ تا سیستم داره تو ۱۰ تا کلاس ۲ تا کلاس رو میاد ۸۰ دلار میده رو هر لایسنس خوب قیمتش میشه ۲۴۰۰ دلار خوب مگه فقط همون یه نرم افزاره؟ نه گاهی مجبورن رو هر سیستم حداقل ۵ تا نرم افزار داشته باشن میشه هر سیستم ۴۰۰ دلار ۱۵۰ تا سیستم میشه ۶۰۰۰۰ دلار فقط نرم افزار خوب تو یکی دو سال اینقدر پول نرم افزار بدیم فقط برق اجاره ساختمون مالیات دست مزد و خیلی چیز دیگه هم هست خرابی احتمالی چمیدونم اینا همه هست یه کلاس چقدر میشه به نظر خودتون قیمتش من میگم زیر ۵۰۰ هزار نمیشه یه کلاس ۳۰ جلسه ای
اقتصاد نداریم ارزش پولمون پایینه نمیشه این کار ها رو کرد در درجه اول و هزینه ای که برای کپی رایت باید دولت بده رو هم در نظر بگیرید کلی پول میشه اونجا میلیارد دلاری میشه هزینه

خوب سوال: چرا ما باید این کار رو بکنیم ؟ همین خارجیایی که ما سنگشون رو به سینه میزنیم نبودن کلی نفت و .... از ما دزدیدن همینا نبودن که ما رو تو جنگ وارد میکردن همینا نبودن که شتر وایساده رو تبدیل کردن به گربه نشسته؟
همینا نبودن که مارو تحریم کردن و مردم رو له کردن؟
پس فقط باید برای نرم افزار داخلی ما کپی رایت رو رعایت کنیم فقط داخلی، خارجی به ما ربطی نداره اگر میتونن خودشون بیان جلوش رو بگیرن عمرا نمیتونن اگر حتی پلیس خودشونم بیارن نمیتونن اگر نیروی نظامی هم بیارن نمیتونن اگر به هزینش میارزه بکنن اگرم نمیارزه خوب حرفی نداریم ما کپی میکنیم اونا هم هر کاری میخواهن بکنن

Stream
26-05-2015, 20:46
الان من یه سوال دارم
اون مدرسه و دانشگاهی که این قدر تجهیزه که نرم افزار رو اموزش میده به دانش اموزاش کجاست؟ کدومشون؟
اره فقط اموزشگاه های تخصصی این کار رو میکنن نه؟ مثلا اموزشگاه گرافیک میتونه بیاد این کار رو انجام بده بیاد مثلا ۳ دی مکس رو نصب کنه و .... خوب به فرضم که شد و کردیم اقا شما حاضری شهریه اون کلاس رو بدی؟ ببین با تقلبی و نبود هزینه نرم افزار بعضیاش خیلی گرونه حساب کن که نرم افزار اورجینال هم بهت بدن چقدر میشه اونم به کنار مگه چقدر فرقشه مثلا نرم افزار ۱۰۰ دلاری رو که نمیشه ۳۰ دلارش رو کم کرد برای دانش اموزی بازم بشه مگه چقدر کم تر میشه شهریه؟ لایسنس ها معمولا یک ساله و دوساله هستن حساب بکنید چه هزینه ای میشه
مجبوریم درشو تخته کنیم خوب مثلا یه اموزشگاه ۱۵۰ تا سیستم داره تو ۱۰ تا کلاس ۲ تا کلاس رو میاد ۸۰ دلار میده رو هر لایسنس خوب قیمتش میشه ۲۴۰۰ دلار خوب مگه فقط همون یه نرم افزاره؟ نه گاهی مجبورن رو هر سیستم حداقل ۵ تا نرم افزار داشته باشن میشه هر سیستم ۴۰۰ دلار ۱۵۰ تا سیستم میشه ۶۰۰۰۰ دلار فقط نرم افزار خوب تو یکی دو سال اینقدر پول نرم افزار بدیم فقط برق اجاره ساختمون مالیات دست مزد و خیلی چیز دیگه هم هست خرابی احتمالی چمیدونم اینا همه هست یه کلاس چقدر میشه به نظر خودتون قیمتش من میگم زیر ۵۰۰ هزار نمیشه یه کلاس ۳۰ جلسه ای
اقتصاد نداریم ارزش پولمون پایینه نمیشه این کار ها رو کرد در درجه اول و هزینه ای که برای کپی رایت باید دولت بده رو هم در نظر بگیرید کلی پول میشه اونجا میلیارد دلاری میشه هزینه

برای آموزشگاه ها و ... لایسنس های ویژه آموزشگاه وجود داره، برای تعداد بالا هم لایسنس های تعداد بالا داریم (بهشون میگن Network license که همه کامپیوترهای متصل به اون شبکه داخلی فعال سازی میشن). قیمتشون هم خیلی پایین تر از "ضرب کردن تعداد کامپیوتر در نرخ عمومی نرم افزار" در میاد.

شما به نظر می رسه بر اساس دلایل تصمیم نگرفتید کپی رایت رو رعایت کنید. شما ابتدا تصمیم گرفتید کپی رایت رو رعایت نکنید و حالا برای تصمیمتون دنبال "دلیل تراشی" هستید.

خوب سوال: چرا ما باید این کار رو بکنیم ؟ همین خارجیایی که ما سنگشون رو به سینه میزنیم نبودن کلی نفت و .... از ما دزدیدن همینا نبودن که ما رو تو جنگ وارد میکردن همینا نبودن که شتر وایساده رو تبدیل کردن به گربه نشسته؟
پس فقط باید برای نرم افزار داخلی ما کپی رایت رو رعایت کنیم فقط داخلی، خارجی به ما ربطی نداره اگر میتونن خودشون بیان جلوش رو بگیرن عمرا نمیتونن اگر حتی پلیس خودشونم بیارن نمیتونن اگر نیروی نظامی هم بیارن نمیتونن اگر به هزینش میارزه بکنن اگرم نمیارزه خوب حرفی نداریم ما کپی میکنیم اونا هم هر کاری میخواهن بکنن

خیر. همین خارجی ها نبودن. سازنده این نرم افزارها اون افرادی نیستن که نفت ما رو دزدیدن یا ما رو تحریم کردن ... .

اگه استدلال شما اینه که "یک خارجی" با ما فلان کار رو کرد پس ما مجازیم طلبمون رو از "هر خارجی" بگیریم، نباید ناراحت بشید که اون خارجی ها هم با شما همین کار رو انجام بدن ("یک ایرانی" فلان کار رو کرد پس من مجازم طلبم رو از "هر ایرانی" بگیرم). اگه رفتید ترکیه و یک نفر یقه شما رو گرفت که یه ایرانی جیب من رو زد امیدوارم دست کنید در جیبتون و پولش رو بهش پس بدید چون مسئولیت شماست.

New Ray
27-05-2015, 16:59
الان من یه سوال دارم

بنظر میرسه اون موسسه ای که150 تا سیستم داره وسعش نمیرسه لایسنس شبکه بخره، حتی پول نداره 1 عدد هم بخره و روی همه نصب کنه و هر 150 تا باید کرک شده باشه!
اینکه فعلا شرایط کلی در کشور مناسب نیست و قیمت بعضیها برای ما زیاده قبول دارم. همین تری دی مکس بالای 3500 دلاره چون ازش استفاده تجاری میشه. اما نسخه student رایگان هم داره و همینطور سایر نرم افزارهای رایگان هستن و لزومی به کرک اینها نیست. بعبارت دیگه زمانی که کپی رایت در کشور قانونی بشه هر محتوای نرم افزاری دارای قیمت واقعی میشه. وقتی شما برای خریدش هزینه میکنین و کلاس آموزش 3D میرین میتونین فقط با ساخت چند مدل هزینه کلاس و نرم افزار رو دربیارین! (ضمنا آموزشهای اینترنتی رایگان هم هست).

مشکل بعضیها اساس این قضیه هست و فرقی نمیکنه نرم افزار ساخت امریکا باشه یا گواتمالا یا مالزی، چون همه باعث بدبختی ما شدن(!) که این حرف درست نیست. بحث قانون کپی رایت یعنی به محتوای نرم افزاری هم مثل محتوای فیزیکی نگاه بشه چون براش زحمت کشیده شده و فرقی نداره ایران باشه یا جای دیگری. اینکه ما حاضر نیستیم هزینه کنیم تا محصول خوبی تولید کنیم ربطی به استعمار و تحریم و غیره نداره ...

+
یه سوالم من دارم که چون به بحث مربوطه همینجا می پرسم:
به نظرتون کسی که محصولی رو تولید میکنه خودش میتونه تعیین قیمت کنه؟ چه شرایطی نیاز داره یا شامل چه نوع تولیداتی میشه؟

metalhead_forever
27-05-2015, 19:23
به نظرتون کسی که محصولی رو تولید میکنه خودش میتونه تعیین قیمت کنه؟ چه شرایطی نیاز داره یا شامل چه نوع تولیداتی میشه؟
اگر به آزادی اقتصادی معتقد باشیم هر کسی میتونه هر قیمتی بذاره اما خوب گاهی اوقات ممکنه مثلا" به منظور زمین زدن رقیب بعضی ها قیمت رو پایین تر در نظر بگیرن که با قوانینی مثل رقابت منصفانه میشه پیشگیری کرد. اما بهترین مرجع تعیین قیمت بدون شک خود سازنده هست که میدونه چقدر وقت و انرژی و هزینه برای تولید این نرم افزار مصرف شده.
به نظر من نمیشه نوع خاصی از نرم افزار ها رو مشخص کرد که حتما" باید پولی باشند، اما نرم افزار هایی که کاربرد تجاری دارند و نرم افزار هایی که هزینه تحقیق و توسعه بالاتری دارند قطعا" باید قیمت بالاتری هم داشته باشند.

1376MAXIMUM
27-05-2015, 20:07
برای آموزشگاه ها و ... لایسنس های ویژه آموزشگاه وجود داره، برای تعداد بالا هم لایسنس های تعداد بالا داریم (بهشون میگن Network license که همه کامپیوترهای متصل به اون شبکه داخلی فعال سازی میشن). قیمتشون هم خیلی پایین تر از "ضرب کردن تعداد کامپیوتر در نرخ عمومی نرم افزار" در میاد.

شما به نظر می رسه بر اساس دلایل تصمیم نگرفتید کپی رایت رو رعایت کنید. شما ابتدا تصمیم گرفتید کپی رایت رو رعایت نکنید و حالا برای تصمیمتون دنبال "دلیل تراشی" هستید.

خیر. همین خارجی ها نبودن. سازنده این نرم افزارها اون افرادی نیستن که نفت ما رو دزدیدن یا ما رو تحریم کردن ... .

اگه استدلال شما اینه که "یک خارجی" با ما فلان کار رو کرد پس ما مجازیم طلبمون رو از "هر خارجی" بگیریم، نباید ناراحت بشید که اون خارجی ها هم با شما همین کار رو انجام بدن ("یک ایرانی" فلان کار رو کرد پس من مجازم طلبم رو از "هر ایرانی" بگیرم). اگه رفتید ترکیه و یک نفر یقه شما رو گرفت که یه ایرانی جیب من رو زد امیدوارم دست کنید در جیبتون و پولش رو بهش پس بدید چون مسئولیت شماست.
اول از همه که من خودم لینوکسی هستم
من فقط ویندوز رو برای بازی استفاده میکنم همین و تمام و فتوشاپ
بعدم ما چه لایسنس بخریم چه نخریم به سنت هم به حقوق برنامه نویس اضافه نمیشه
منم کپی نمیکنم کپی نمیفروشم فقط برای استفاده خودم کپی و تقلبی دارم من بازم حتی رو ویندوز دارم از نسخه های رایگان استفاده میکنم تا بشه تا بشه هم میخرم تازه ما بخریم بعد تحریم بازیو اینا هم برامون دربیارن و نصف امکانات رو نداشته باشیم؟ چرا چون ایرانی هستیم و دست خودمون نبود که مثلا اروپا به دنیا بیاییم یا کشور دیگه؟ به نظرتون عاقلانه هست؟ بخرم برای چی بخرم؟ تا میشه کرک میکنم والا به خدا
بقیه رو هم کلی داستان تاریخی داریم که کلی سیاسی هم هست که تایید کننده رفتار من هست در حقیقت ما داریم فقط حقمون رو میگیریم شما فقط یه گوشه رو ببین چقدر پول نفت از ما توی کشور های دیگه هست چقدر اموال ما توی کشور های دیگه بلوکه شده چقدر کشور ها به ما بدهی دارن این پولا اگر وارد کشور مابشه چی میشه به نظرت ما رشد میکنیم اونم شدید ولی وقتی نیست چی میشه اونا رشد میکنن اونا بزرگ میشن اونا قوی تر میشن نه؟ خرج مردم اونا میشه بدهی هاشون پول ما تو کشور اونا داره اقتصاد اونا رو میچرخونه نه؟ شما یه لحظه فکرشو بکن تازه بگیم پولا رو هم دادن بازم ما حق داریم کپی کنیم این حجم زیاد از پولای ما که بلوکه شده چقدر اونا رو رشد داده چقدر تولید پول تولید کرده تو کشورشون چقدر باعث پیشرفت اونا شده؟
ما حقمونه دوستان بخورید نگرانشم نباشید من لینوکس رو به دلایل زیادی انتخاب کردم نه فقط رایگان بودن بلکه خیلی دلایل دیگه

1376MAXIMUM
27-05-2015, 20:17
بنظر میرسه اون موسسه ای که150 تا سیستم داره وسعش نمیرسه لایسنس شبکه بخره، حتی پول نداره 1 عدد هم بخره و روی همه نصب کنه و هر 150 تا باید کرک شده باشه!
اینکه فعلا شرایط کلی در کشور مناسب نیست و قیمت بعضیها برای ما زیاده قبول دارم. همین تری دی مکس بالای 3500 دلاره چون ازش استفاده تجاری میشه. اما نسخه student رایگان هم داره و همینطور سایر نرم افزارهای رایگان هستن و لزومی به کرک اینها نیست. بعبارت دیگه زمانی که کپی رایت در کشور قانونی بشه هر محتوای نرم افزاری دارای قیمت واقعی میشه. وقتی شما برای خریدش هزینه میکنین و کلاس آموزش 3D میرین میتونین فقط با ساخت چند مدل هزینه کلاس و نرم افزار رو دربیارین! (ضمنا آموزشهای اینترنتی رایگان هم هست).

مشکل بعضیها اساس این قضیه هست و فرقی نمیکنه نرم افزار ساخت امریکا باشه یا گواتمالا یا مالزی، چون همه باعث بدبختی ما شدن(!) که این حرف درست نیست. بحث قانون کپی رایت یعنی به محتوای نرم افزاری هم مثل محتوای فیزیکی نگاه بشه چون براش زحمت کشیده شده و فرقی نداره ایران باشه یا جای دیگری. اینکه ما حاضر نیستیم هزینه کنیم تا محصول خوبی تولید کنیم ربطی به استعمار و تحریم و غیره نداره ...

+
قیمت گذاری خیلی داستان داره الکی نیست
البته کشور ما هست ولی خوب در کل کشکی نیست
به هزینه های شما بستگی داره به برنامه توصعه شرکت بستگی داره به قیمت رقیب ها بستگی داره به میزان فروش بستگی داره اینو از حسابدار ها و .... باید پرسید خیلی چیزا هست حتی قوانین فروش و مصرف هم تاثیر میزاره شما به هر حال نمیتونید همین طوری سود کنید رو جنس و همین طور شما نمیتونید برای این که بازار رو به دست بگیرید یهو قیمت شکنی کنید یا یه محصولی رو بدید که به شدت بالا تر باشه از محصولات رقیب ها باعث ضرر کردن خودتون میشه یا یه سود خیلی کم و مقطعی میده بهتون همین طور شما نمیتونید همین طوری کیفیت و امکانات محصول رو ثابت نگه دارید چون بازم ممکنه یه سود مقطعی بده ولی بهدش ضرر میده مثال ایران خودرو سایپا انویدیا اینتل و ای ام دی و خیلی شرکت های دیگه به هر حال باید توجه کرد و جامعه شناسی و بازار یابی بسیار دقیقی میخواهد قیمت گذاری کردن

Stream
27-05-2015, 21:40
اول از همه که من خودم لینوکسی هستم
من فقط ویندوز رو برای بازی استفاده میکنم همین و تمام و فتوشاپ
بعدم ما چه لایسنس بخریم چه نخریم به سنت هم به حقوق برنامه نویس اضافه نمیشه
منم کپی نمیکنم کپی نمیفروشم فقط برای استفاده خودم کپی و تقلبی دارم من بازم حتی رو ویندوز دارم از نسخه های رایگان استفاده میکنم تا بشه تا بشه هم میخرم تازه ما بخریم بعد تحریم بازیو اینا هم برامون دربیارن و نصف امکانات رو نداشته باشیم؟ چرا چون ایرانی هستیم و دست خودمون نبود که مثلا اروپا به دنیا بیاییم یا کشور دیگه؟ به نظرتون عاقلانه هست؟ بخرم برای چی بخرم؟ تا میشه کرک میکنم والا به خدا
بقیه رو هم کلی داستان تاریخی داریم که کلی سیاسی هم هست که تایید کننده رفتار من هست در حقیقت ما داریم فقط حقمون رو میگیریم شما فقط یه گوشه رو ببین چقدر پول نفت از ما توی کشور های دیگه هست چقدر اموال ما توی کشور های دیگه بلوکه شده چقدر کشور ها به ما بدهی دارن این پولا اگر وارد کشور مابشه چی میشه به نظرت ما رشد میکنیم اونم شدید ولی وقتی نیست چی میشه اونا رشد میکنن اونا بزرگ میشن اونا قوی تر میشن نه؟ خرج مردم اونا میشه بدهی هاشون پول ما تو کشور اونا داره اقتصاد اونا رو میچرخونه نه؟ شما یه لحظه فکرشو بکن تازه بگیم پولا رو هم دادن بازم ما حق داریم کپی کنیم این حجم زیاد از پولای ما که بلوکه شده چقدر اونا رو رشد داده چقدر تولید پول تولید کرده تو کشورشون چقدر باعث پیشرفت اونا شده؟
ما حقمونه دوستان بخورید نگرانشم نباشید من لینوکس رو به دلایل زیادی انتخاب کردم نه فقط رایگان بودن بلکه خیلی دلایل دیگه

با این استدلال شما، پس دزدی از رستوران هم اوکی هست چون شما چه پول بدید و چه ندید یک ریال هم به حقوق آشپز اضافه نمیشه! :n01: واضحه که پرداخت هزینه به منظور حمایت از کل اکوسیستم نرم افزاری است و اگه این اکوسیستم به دلیل کرک و ... کوچکتر بشه، طبیعتا حقوق برنامه نویس ها یا تعدادی که می تونن کار داشته باشند یا سرمایه ای که صرف نسخه های بعدی نرم افزار میشه کاهش پیدا می کنه.

حرفتون در نهایت مثل اینه که بگیم مگه تقصیر منه در خانواده میلیاردر به دنیا نیومدم؟ چون پلیس نیست و دوربین مداربسته هم نیست چرا دزدی نکنم؟ خب دزدی می کنم.

تاریخ و سیاست در تایید رفتار شما نیست اگه همه جهان مثل شما فکر می کردن الان اهالی هند باید به ایرانیان جهان حمله می کردن. یادتون رفته ما ایرانیان خودمون از بزرگترین غارتگران ثروتهای سایر کشورها بودیم. تفاوت اینجاست که بعضی از مردم جهان فهمیدن اگه یک ایرانی اموال شما رو دزدید دلیل نمیشه شما کل کشور ایران و هر ایرانی رو مسئول بدونید ولی امثال شما هنوز میگید مثلا فلان شرکت نفتی نفت ما رو دزدید و اموال ما در فلان بانک مصادره شد، پس من میرم از مایکروسافت و Autodesk و Adobe نرم افزار می دزدم چون ما "حقمونه". من شخصا هیچ "حقی" نسبت به اموال Adobe ندارم. اگه شما فکر می کنید دارید، اوکی، حرفی نیست.

1376MAXIMUM
27-05-2015, 22:36
خدای من من دیگه نمیدونم چی بگم

خوب شما بگو وقتی میخری و تحریمت میکنن میگن حق نداری استفاده کنی چی میگی؟
وقتی به خاطر کار هایی که دست تو نیست تو رو مجازات میکنن تو چیکار میکنی؟ وقتی من میرم تو گوگل پلی بعد نمیتونم مثلا فلان اهنگ از فلان خواننده مورد علاقم رو بخرم چیکار کنم؟ مگه من مثل بقیه مردم جهان پول ندادم؟ اگر اونا دخالتی تو دزدی هایی که کردن ندارن من چه دخالتی دارم تو سیاست هسته ای و ...؟
وقتی با منطق برخورد نمیکنن باهات چرا باید با منطق برخورد کنی؟
چرا وقتی به تو بی احترامی میکنن تو باید به اونا احترام بزاری؟ چرا وقتی مردم اونا میگن ما دخالت نداشتیم که دزدی کردن پس شما حق ندارید به ما توهین کنید پس چطوری این قانون برای ما صادق نیست؟ میگه جواب اینا رو بدید؟
تا کجا و تاکی اش نخورده ودهن سوخته؟
من چرا باید مجازات بشم؟
شما جواب اینا رو بده

Stream
27-05-2015, 23:31
خدای من من دیگه نمیدونم چی بگم

خوب شما بگو وقتی میخری و تحریمت میکنن میگن حق نداری استفاده کنی چی میگی؟
وقتی به خاطر کار هایی که دست تو نیست تو رو مجازات میکنن تو چیکار میکنی؟ وقتی من میرم تو گوگل پلی بعد نمیتونم مثلا فلان اهنگ از فلان خواننده مورد علاقم رو بخرم چیکار کنم؟ مگه من مثل بقیه مردم جهان پول ندادم؟ اگر اونا دخالتی تو دزدی هایی که کردن ندارن من چه دخالتی دارم تو سیاست هسته ای و ...؟
وقتی با منطق برخورد نمیکنن باهات چرا باید با منطق برخورد کنی؟
چرا وقتی به تو بی احترامی میکنن تو باید به اونا احترام بزاری؟ چرا وقتی مردم اونا میگن ما دخالت نداشتیم که دزدی کردن پس شما حق ندارید به ما توهین کنید پس چطوری این قانون برای ما صادق نیست؟ میگه جواب اینا رو بدید؟
تا کجا و تاکی اش نخورده ودهن سوخته؟
من چرا باید مجازات بشم؟
شما جواب اینا رو بده

یک عده به خاطر کارهایی که دست من نیست من رو مجازات می کنند، پس من هم میرم یک عده دیگه رو به خاطر کارهایی که دستشون نیست مجازات می کنم! این استدلال شماست.

تحریم بودن شما ربطی به اون شرکت ها نداره و از طرف دولت ها میاد. اتفاقا برای اون شرکت ها مضر هم هست چون بطور بالقوه مشتری هایی ایران رو از دست میدن و به موقعش هم انتقاد کردن از این قوانین تحریم. Adobe دخالتی در مشکلات شما و مجازات شما و ... نداشته، و طبیعتا شما هم حقی نسبت به اموالش ندارید، و در این بین فقط شما نیستید که ضرر کردید، Adobe هم شما رو به عنوان یک مشتری بالقوه از دست داده. اما شما برای خودتون "حق" قائل هستید نسبت به اموال این شرکت های نرم افزاری.

شما در نهایت بگید "من کرک می کنم و یک لیوان آب هم روش" ، حرفی نیست و اشکالی هم به استدلالتون وارد نیست. ولی این تلاش عجیب شما برای اینکه بگید این کار "حق" شماست بسیار عجیبه.

Mehrshad-msv
28-05-2015, 01:02
با این استدلال شما، پس دزدی از رستوران هم اوکی هست چون شما چه پول بدید و چه ندید یک ریال هم به حقوق آشپز اضافه نمیشه! :n01: واضحه که پرداخت هزینه به منظور حمایت از کل اکوسیستم نرم افزاری است و اگه این اکوسیستم به دلیل کرک و ... کوچکتر بشه، طبیعتا حقوق برنامه نویس ها یا تعدادی که می تونن کار داشته باشند یا سرمایه ای که صرف نسخه های بعدی نرم افزار میشه کاهش پیدا می کنه.

حرفتون در نهایت مثل اینه که بگیم مگه تقصیر منه در خانواده میلیاردر به دنیا نیومدم؟ چون پلیس نیست و دوربین مداربسته هم نیست چرا دزدی نکنم؟ خب دزدی می کنم.

تاریخ و سیاست در تایید رفتار شما نیست اگه همه جهان مثل شما فکر می کردن الان اهالی هند باید به ایرانیان جهان حمله می کردن. یادتون رفته ما ایرانیان خودمون از بزرگترین غارتگران ثروتهای سایر کشورها بودیم. تفاوت اینجاست که بعضی از مردم جهان فهمیدن اگه یک ایرانی اموال شما رو دزدید دلیل نمیشه شما کل کشور ایران و هر ایرانی رو مسئول بدونید ولی امثال شما هنوز میگید مثلا فلان شرکت نفتی نفت ما رو دزدید و اموال ما در فلان بانک مصادره شد، پس من میرم از مایکروسافت و Autodesk و Adobe نرم افزار می دزدم چون ما "حقمونه". من شخصا هیچ "حقی" نسبت به اموال Adobe ندارم. اگه شما فکر می کنید دارید، اوکی، حرفی نیست.

در مثال شما یک مشکل هست:

حقوق آشپز رعایت شود، اما حقوق مشتری رعایت نشود!! ببخشید متوجه نمیشم(مگر مصرف کننده دلیل بودن آشپز را تایید نمی کند پس چطور تممی حقوق به آشپز باز می گردد؟!) ممنون می شم توضیح بدید.

Stream
28-05-2015, 01:32
در مثال شما یک مشکل هست:

حقوق آشپز رعایت شود، اما حقوق مشتری رعایت نشود!! ببخشید متوجه نمیشم(مگر مصرف کننده دلیل بودن آشپز را تایید نمی کند پس چطور تممی حقوق به آشپز باز می گردد؟!) ممنون می شم توضیح بدید.

منظور از حقوق درآمد بود در پست من، در پاسخ به جمله "بعدم ما چه لایسنس بخریم چه نخریم به سنت هم به حقوق برنامه نویس اضافه نمیشه".

اگه بحث شما "حقوق مشتری" است که واضحه شخصی که هزینه سرویسی که دریافت می کنه رو پرداخت نمی کنه حقوقی نسبت به سرویس دهنده نداره (البته این دوست ما معتقد است حقوقی داره چون سایرین دیگه ای در جای دیگه حق دیگری ازش رو پایمال کردن). برای اینکه کسی "مشتری" بشه ابتدا لازمه هزینه سرویس رو پرداخت کنه!

Mehrshad-msv
28-05-2015, 02:38
منظور از حقوق درآمد بود در پست من، در پاسخ به جمله "بعدم ما چه لایسنس بخریم چه نخریم به سنت هم به حقوق برنامه نویس اضافه نمیشه".

اگه بحث شما "حقوق مشتری" است که واضحه شخصی که هزینه سرویسی که دریافت می کنه رو پرداخت نمی کنه حقوقی نسبت به سرویس دهنده نداره (البته این دوست ما معتقد است حقوقی داره چون سایرین دیگه ای در جای دیگه حق دیگری ازش رو پایمال کردن). برای اینکه کسی "مشتری" بشه ابتدا لازمه هزینه سرویس رو پرداخت کنه!

ممنون:n01:
اما با استفاده از اون و توصیه اون به دیگران فکر نمی کنید به کسب درامد ایشون نوعی کمک اخلاقی کردیم که درآمدزایی هم خواهد داشت. در ضمن من با شما موافقم حقی از ما ضایع نشده چون منابع زمین برای تمام انسان هاست نه ایرانی یا عربی. اما خوب ما خودمون نتونستیم مدیریتش کنیم متاسفان...

Stream
28-05-2015, 02:46
اما با استفاده از اون و توصیه اون به دیگران فکر نمی کنید به کسب درامد ایشون نوعی کمک اخلاقی کردیم که درآمدزایی هم خواهد داشت. در ضمن من با شما موافقم حقی از ما ضایع نشده چون منابع زمین برای تمام انسان هاست نه ایرانی یا عربی. اما خوب ما خودمون نتونستیم مدیریتش کنیم متاسفان...

این رو برای هر چیز دیگه ای میشه گفت: "با دزدیدن آیفون از اپل و توصیه دیگران به خرید آیفون به کسب درآمد اپل نوعی کمک اخلاقی کردیم که درآمدزایی هم خواهد داشت." طبیعتا اینها بهانه است، به علاوه افرادی که کرک می کنند معمولا نمیرن سایرین رو توصیه کنند به خرید نرم افزار !! اونها رو هم تشویق می کنند به کرک کردن مشابه این دوست ما.

در نهایت اگه سازنده راضی باشه به این کار خب خودش چنین سرویسی ارائه می کنه (ارائه رایگان نرم افزار به افرادی که بعدا نرم افزار رو توصیه کنند)، و طبیعتا حق انتخاب که اینها رو به چه کسی بدن بر عهده سازنده نرم افزار است و نه ما که خودمون تشخیص بدیم. چنین سرویس هایی ارائه میشه به افرادی که واقعا تاثیر گذار هستند نه هر کسی که برای فک و فامیل ویندوز نصب می کنه (همونطور که قطعات سخت افزاری رایگان و ... هم داده میشه به سایت هایی که ریویو می نویسن و ...). سایت آمازون بطور مثال محصولات رایگان میده به افرادی که در آمازون زیاد خرج می کنند و زیاد ریویو می نویسند تا فقط ریویو بنویسند و به دیگران توصیه کنند (یا نکنند) ولی آمازون تشخیص میده این کار رو انجام بده نه اینکه افراد بطور خودجوش از انبارهای آمازون جنس برمیدارن!! :n02:

1376MAXIMUM
28-05-2015, 11:47

من نمیگم که باید بیان لایسنس رو دو دستی تحویل بدن از نرم افزار کرکی هم انتظار امکانات کامل ندارم
اما تا وقتی که شرایط خریدش برام پیش نیاد ندبال خرید اورجینال نمیرم اینو میگم نه این که برید کپی کنید منظورم اینه که خوب حالا خیلی هم حرس نخورید
بعدم من که گفتم من برای کسی نه نصب میکنم نه میدم بهش نه اگر نصب کرد بهش اعتراض میکنم خوب کرد هم کرد دیگه به من چه اما داخلی رو ************** همون طور که تو نطر سنجی زدم
بعد من حتی الان انتی ویروس روی ویندوزم رایگانه میگم تا مجبور نشم کرک نمیکنم نمیدونم چرا این طور برداشت میکنید که من دارم میگمم برید کپی کنید میگم اگر کپی هم میکنید نگرانش نباشید همون طور که شما گفتید نرم افزار کپی و کرکی مشکلاتی داره مثل ناپایداری و ....
بعدم من میگم اونا مارو تخریم میکنن خوب نصب امکانات رو بهمون نمیدن مثلا گوگل استور که ما فقط برنامه های رایگان و بیکیفیتش رو میتونبم استفاده کنیم نه مثلا بازی مثل اسفالت و .... که گرافیک بسار خوب و با کیفیتی داره بعد مثلا خیلی از این شرکتای ارایه دهنده سزویس های بازی های نلاین مار تحریم نکردن و حتی اکانت های اورجینال رو حذف نکردن خوب بخرم که امکانات نصفه نیمه و با منت بهم بدن تازه پول کامل هم بدن نه؟ خوب معلومه میرم کرک میکنم که حداقل اش خورده و دهنه سوخته باشه

Mehrshad-msv
28-05-2015, 19:58
این رو برای هر چیز دیگه ای میشه گفت: "با دزدیدن آیفون از اپل و توصیه دیگران به خرید آیفون به کسب درآمد اپل نوعی کمک اخلاقی کردیم که درآمدزایی هم خواهد داشت." طبیعتا اینها بهانه است، به علاوه افرادی که کرک می کنند معمولا نمیرن سایرین رو توصیه کنند به خرید نرم افزار !! اونها رو هم تشویق می کنند به کرک کردن مشابه این دوست ما.

در نهایت اگه سازنده راضی باشه به این کار خب خودش چنین سرویسی ارائه می کنه (ارائه رایگان نرم افزار به افرادی که بعدا نرم افزار رو توصیه کنند)، و طبیعتا حق انتخاب که اینها رو به چه کسی بدن بر عهده سازنده نرم افزار است و نه ما که خودمون تشخیص بدیم. چنین سرویس هایی ارائه میشه به افرادی که واقعا تاثیر گذار هستند نه هر کسی که برای فک و فامیل ویندوز نصب می کنه (همونطور که قطعات سخت افزاری رایگان و ... هم داده میشه به سایت هایی که ریویو می نویسن و ...). سایت آمازون بطور مثال محصولات رایگان میده به افرادی که در آمازون زیاد خرج می کنند و زیاد ریویو می نویسند تا فقط ریویو بنویسند و به دیگران توصیه کنند (یا نکنند) ولی آمازون تشخیص میده این کار رو انجام بده نه اینکه افراد بطور خودجوش از انبارهای آمازون جنس برمیدارن!! :n02:

البته تعداد کاربر مصرف کننده اون محصول باعث ترغیب دیگران برای خرید می شه بنظر من نه اینکه کرکش کنند. چون این هم یکجور تبلیغاته در حوزه دنیای مجازی. و ممکنه از 100 نفر 50 نفر هم محصول رو خریداری کنند. البته شما فکر نمی کنید ایده های اپل و مایکروسافت هم خودش نوعی دزدی نیست و برداشت منفعت به نفع خودشون. هرچند کارهای مفیدی هم انجام دادند این شرکت ها اما همچین سیستم سالمی هم ندارند. چون خودشون هم دزدی سورس و ایده انجام دادند. و از منابع رایگان به نفع خودشون استفاده کردند و حالا قیمت گذاری آنچنانی می کنند.

خوب آمازون اون کار رو در وهله اول به نفع خودش انجام می ده چون محصول جدیدی نیست که به طور کل امتیاز بالایی نگیره.(چون به طور کل بین بیشتر تست کننده ها و ارایه دهندگان محصول جدید و رایگان رابطه خوبی به وجود میاد.نه؟!:n13:)...هرچند باز هم با شما موافقم ولی این اعمال رو نمی شه جرم محسوب کرد و بیشتر می شه بهش گفت فقر و فقدان فرهنگ جهانی حتی در جهان اول...

ولی بازم خوشحال میشم جوابم رو بدید امکانش هست شاید من اشتباه کنم و با این کار چون بنظرم شما اطلاعات بیشتری دارید دوست عزیز شاید بنده رو آگاه تر کنید.

Stream
28-05-2015, 21:28
البته تعداد کاربر مصرف کننده اون محصول باعث ترغیب دیگران برای خرید می شه بنظر من نه اینکه کرکش کنند. چون این هم یکجور تبلیغاته در حوزه دنیای مجازی. و ممکنه از 100 نفر 50 نفر هم محصول رو خریداری کنند. البته شما فکر نمی کنید ایده های اپل و مایکروسافت هم خودش نوعی دزدی نیست و برداشت منفعت به نفع خودشون. هرچند کارهای مفیدی هم انجام دادند این شرکت ها اما همچین سیستم سالمی هم ندارند. چون خودشون هم دزدی سورس و ایده انجام دادند. و از منابع رایگان به نفع خودشون استفاده کردند و حالا قیمت گذاری آنچنانی می کنند.

خوب آمازون اون کار رو در وهله اول به نفع خودش انجام می ده چون محصول جدیدی نیست که به طور کل امتیاز بالایی نگیره.(چون به طور کل بین بیشتر تست کننده ها و ارایه دهندگان محصول جدید و رایگان رابطه خوبی به وجود میاد.نه؟!:n13:)...هرچند باز هم با شما موافقم ولی این اعمال رو نمی شه جرم محسوب کرد و بیشتر می شه بهش گفت فقر و فقدان فرهنگ جهانی حتی در جهان اول...

ولی بازم خوشحال میشم جوابم رو بدید امکانش هست شاید من اشتباه کنم و با این کار چون بنظرم شما اطلاعات بیشتری دارید دوست عزیز شاید بنده رو آگاه تر کنید.

ایده ها رو می خرند (بین خریدن و دزدیدن خیلی فرق است!) ، شما یک مثال بیارید اپل یا مایکروسافت رفته باشه و سورس دزدیده باشه! حتی یک مورد هم نیست. استفاده از سرویس های رایگانی که در اختیار همه است برای این شرکت ها دزدی محسوب نمیشه. هر بار هم که عمدا یا سهوا دست روی پتنت ها و تریدمارک های سایرین گذاشتن کشیده شدن به دادگاه و به موقعش میلیون ها و بعضی مواقع میلیاردها دلار خسارت دادن. این چیزها ربطی به فقر فرهنگ و ... نداره ، هر شخصی که صاحب بیزنسی است از سرویس های در اختیار خودش استفاده می کنه. اون چیزی که در صنعت و کارآفرینی مدرن بهش "دزدی" گفته میشه یعنی من یک شرکت تاسیس می کنم برای یک کار خاص، شما می بینید من ایده خوبی دارم و میرید ایده من رو بهتر از خودم اجرا می کنید (وقتی میگن اپل و مایکروسافت یک سری تکنولوژی ها رو فرضا از Xerox در دهه 1980 دزدیدن منظور این بوده نه اینکه شبانه رفتن و سورس کد اونها رو گرفتن). این کار نه غیرقانونی است و نه غیراخلاقی، و صرفا بازار رقابتی است.

به هر حال حتی اگه اینها از شخص دیگه هم دزدی کرده باشند باز هم من و شما حقی نسبت به اموالشون نداریم (بدهیشون به افرادی است که ازشون دزدی شده و نه به من و شما)، طبیعتا شما هم موافقید، و هر بحثی در این باره بی ربط به موضوع تاپیک است.

Stream
28-05-2015, 21:38
من نمیگم که باید بیان لایسنس رو دو دستی تحویل بدن از نرم افزار کرکی هم انتظار امکانات کامل ندارم
اما تا وقتی که شرایط خریدش برام پیش نیاد ندبال خرید اورجینال نمیرم اینو میگم نه این که برید کپی کنید منظورم اینه که خوب حالا خیلی هم حرس نخورید
بعدم من که گفتم من برای کسی نه نصب میکنم نه میدم بهش نه اگر نصب کرد بهش اعتراض میکنم خوب کرد هم کرد دیگه به من چه اما داخلی رو ************** همون طور که تو نطر سنجی زدم
بعد من حتی الان انتی ویروس روی ویندوزم رایگانه میگم تا مجبور نشم کرک نمیکنم نمیدونم چرا این طور برداشت میکنید که من دارم میگمم برید کپی کنید میگم اگر کپی هم میکنید نگرانش نباشید همون طور که شما گفتید نرم افزار کپی و کرکی مشکلاتی داره مثل ناپایداری و ....

شما در این پست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])گفتید: ما حقمونه دوستان بخورید نگرانشم نباشید

بعدم من میگم اونا مارو تخریم میکنن خوب نصب امکانات رو بهمون نمیدن مثلا گوگل استور که ما فقط برنامه های رایگان و بیکیفیتش رو میتونبم استفاده کنیم نه مثلا بازی مثل اسفالت و .... که گرافیک بسار خوب و با کیفیتی داره بعد مثلا خیلی از این شرکتای ارایه دهنده سزویس های بازی های نلاین مار تحریم نکردن و حتی اکانت های اورجینال رو حذف نکردن خوب بخرم که امکانات نصفه نیمه و با منت بهم بدن تازه پول کامل هم بدن نه؟ خوب معلومه میرم کرک میکنم که حداقل اش خورده و دهنه سوخته باشه

خوب این انتقاد وارد است ولی مثل هر چیز دیگه، اگه فکر می کنید برای هزینه ای که می پردازید سرویس کافی دریافت نمی کنید خب نخرید. این توجیهی برای کرک کردن نیست. همون آیفونی هم که می خرید بخشی از قیمتش مربوط به خدمات اپل هست که در ایران نمی تونید استفاده کنید پس این رو هم بدزدید!!! :n09:

مثال بازی اسفالت رو زدید، این بازی توسط شرکت خصوصی فرانسوی Gameloft تهیه میشه. بفرمایید چطور شما "حقتونه" نتیجه زحمات این شرکت و کارمندانش رو بطور رایگان "بخورید".

1376MAXIMUM
28-05-2015, 23:22
خوب من میخرم برید رو گوگل پلی ببینید میشه خرید اگر شد من میخرم خوب خودشون تحریم کردن میگن نه نمیتونید بخرید خوب نداشته باشم؟از امکانات گوشیم استفاده نکنم؟ لذت داشتن گوشیم رو نداشته باشم؟ من ادم نیستم که لذتش رو ببرم ؟ خوب وقتی میان تحریم میکنن من چیکار کنم؟ بعدم بخریم شما میتونید انلاینم بازی کنید با نت بازی کنید اکانت های همین ماها نبود که حذف شد؟ رو استیم و ....
خوب من ایفون ندارم کلان محصولات اپل بن خلق من نمیخوره من سیستمم رو دوست دارم بهش ور برم و کل کل کنم باهاش به جونش بیوفتم و سمج بشم بهش خوب این تو اپل نیست منم میرم سراغ اندروید الانم اندروید دارم
من نمیگم امکانات اصلی نرم افزار کمه ولی وقتی تحریم میکنن اره کم میشه دیگه کارایی و کیفیت عادی رو ندارم چون دارم مجازات میشم سر چیزی که دست من نبود خوب نمیخرم معلومه نمیخرم هر وقت باز شد امکاناتش کامل برام باز بود بعد
شما میگید باید خرید چشم میخریم ولی از حقوق کپی رایتشون دفاع نمیکنم وضیفه پلیس و .... قضایی نمیدونم که برن پیگیر باشن که کسس نرم افزار خارجی کپی نکنه ولی داخلی رو چرا اگر کردن میزنم دهنشون رو اسفالت میکنم سفت و سخت میگیرم برای حسابی یک نفر حق نداره نرم افزار داخلی رو کپی کنه
مثلا وقتی میریم کنسول میخریم بازیش رو نمتونیم بخریم از استور ها خوب میریم کرکش میکنیم کپی خوب میشه و کپی میزاریم روش والا من نمیفهمم برای چی باید برای کسی که برای ادم تره ای خورد نمیکنه تره خورد کرد؟

mjorh
29-05-2015, 11:43
خوب من میخرم برید رو گوگل پلی ببینید میشه خرید اگر شد من میخرم خوب خودشون تحریم کردن میگن نه نمیتونید بخرید خوب نداشته باشم؟از امکانات گوشیم استفاده نکنم؟ لذت داشتن گوشیم رو نداشته باشم؟ من ادم نیستم که لذتش رو ببرم ؟ خوب وقتی میان تحریم میکنن من چیکار کنم؟ بعدم بخریم شما میتونید انلاینم بازی کنید با نت بازی کنید اکانت های همین ماها نبود که حذف شد؟ رو استیم و ....
خوب من ایفون ندارم کلان محصولات اپل بن خلق من نمیخوره من سیستمم رو دوست دارم بهش ور برم و کل کل کنم باهاش به جونش بیوفتم و سمج بشم بهش خوب این تو اپل نیست منم میرم سراغ اندروید الانم اندروید دارم
من نمیگم امکانات اصلی نرم افزار کمه ولی وقتی تحریم میکنن اره کم میشه دیگه کارایی و کیفیت عادی رو ندارم چون دارم مجازات میشم سر چیزی که دست من نبود خوب نمیخرم معلومه نمیخرم هر وقت باز شد امکاناتش کامل برام باز بود بعد
شما میگید باید خرید چشم میخریم ولی از حقوق کپی رایتشون دفاع نمیکنم وضیفه پلیس و .... قضایی نمیدونم که برن پیگیر باشن که کسس نرم افزار خارجی کپی نکنه ولی داخلی رو چرا اگر کردن میزنم دهنشون رو اسفالت میکنم سفت و سخت میگیرم برای حسابی یک نفر حق نداره نرم افزار داخلی رو کپی کنه
مثلا وقتی میریم کنسول میخریم بازیش رو نمتونیم بخریم از استور ها خوب میریم کرکش میکنیم کپی خوب میشه و کپی میزاریم روش والا من نمیفهمم برای چی باید برای کسی که برای ادم تره ای خورد نمیکنه تره خورد کرد؟

شما اطلاعاتتون کافی نیست ، میگید استیم بازیتون رو حذف کرده ؟! استیم همچین کاری نمیکنه ، فقط تازگیا گفته از یه سری ریجن های خاص بازی خریداری نکنید که اتفاقا خیلی از ایرانی ها از اون ریجن ها خرید کردن بعد از این اعلامیه ! خب باید به قانونی که وضع شده احترام گذاشت ، ما ایرانیا میتونیم از ریجن های دیگه بازی بگیریم ... من خودم خیلی بازی گرفتم تو استیم.
بازیش رو نمیتونید بخرید ؟ میتونم یه عالمه گیمر خدمتتون معرفی کنم که الان دارن رو کنسول ها بازی های Original بازی میکنن ، بدون هیچ محدودیتی ....

راه های خرید وجود داره، اما بهونه واسه نخریدن هم زیاد هست...همینایی که میگن پول واسه خریدن نداریم حاضرم شرط ببندم میلیاردر هم بشن بازم نمیخرن ! ... لااقل در حد توانمون حمایت کنیم ..... این بهونه ها رو کنار گذاشته و به حقوق سازنده ها احترام بزاریم.

موفق باشید.

hermione
11-06-2015, 09:02
شما اطلاعاتتون کافی نیست ، میگید استیم بازیتون رو حذف کرده ؟! استیم همچین کاری نمیکنه ، فقط تازگیا گفته از یه سری ریجن های خاص بازی خریداری نکنید که اتفاقا خیلی از ایرانی ها از اون ریجن ها خرید کردن بعد از این اعلامیه ! خب باید به قانونی که وضع شده احترام گذاشت ، ما ایرانیا میتونیم از ریجن های دیگه بازی بگیریم ... من خودم خیلی بازی گرفتم تو استیم.
بازیش رو نمیتونید بخرید ؟ میتونم یه عالمه گیمر خدمتتون معرفی کنم که الان دارن رو کنسول ها بازی های Original بازی میکنن ، بدون هیچ محدودیتی ....

راه های خرید وجود داره، اما بهونه واسه نخریدن هم زیاد هست...همینایی که میگن پول واسه خریدن نداریم حاضرم شرط ببندم میلیاردر هم بشن بازم نمیخرن ! ... لااقل در حد توانمون حمایت کنیم ..... این بهونه ها رو کنار گذاشته و به حقوق سازنده ها احترام بزاریم.

موفق باشید.

حرف های شما درسته اما در مواردی متأسفانه طرف مقابل هم به ما احترام نمیذاره و انگیزه ای برای خرید قانونی محصولش نمیذاره (نمونش زیاده مثلا محصولات امنیتی Norton)

بعضی از نرم افزار های تخصصی هم قیمت بالایی دارند (هر چند که قیمت گذاری کاملا حق شرکت سازنده هست و گله ای نیست) ولی نمیشه انتظار داشت که یه دانشجو بتونه مثلا نسخه ای کاربردی از نرم افزار MATLAB با قیمت 1000 دلار بخره و برای هر تولباکس نزدیک 2000 دلار دیگه پرداخت کنه و در آخر نتونه با IP ایران وارد سایت Mathwork بشه.

Captain_America
15-06-2015, 22:19
مساله عدم رعایت کپی رایت چند تا تراک موسیقی یا هر چیز دیگه ای نیست، مساله ذات این قضیه هست اگه براش قانونی نباشه سرانجامش می رسه به افتضاحاتی مثل سریال هفت سنگ که بدون حق مولف صاحب ایده سکانس به سکانس کپی شده بود یا مثلا کنسرت کذایی شاهکار بینش پژوه که با مونتاژ و تقلب اجرا شده در بارسلون معرفی شد در صورتی که تو سالنی خالی در ارمنستان اجرا و ویدئوها هم از کنسرتی در اتریش سرقت شده بود.
یا مثلا ذبیح الله منصوری که کتاب از نویسنده ای که وجود خارجی نداشت ترجمه میکرد یا اوج خلاقیت یغما گلرویی که بدون دانستان زبان خارجی کتاب ترجمه کرده. این مورد آخر طرف رفته از زحمت یه مترجم دیگه سوءاستفاده کرده یه کتاب ترجمه شده به فارسی رو دوباره از رو نسخه فارسی بازنویسی کرده!

.:PAR3A:.
16-06-2015, 00:54
یه سوالی مدتیه ذهنمو مشغول کرده و دوست دارم نظر بقیه ی دوستان رو راجع بهش بدونم.
سرویسی مثل Netflix رو در نظر بگیرین. Netflix هنوز به کاربرای اماراتی سرویس نمیده. حالا اگه یه کاربر اماراتی، یه اشتراک امریکایی نتفلیکس خریداری کنه و از امارات با VPN امریکایی از اون استفاده کنه، آیا این کار Piracy محسوب میشه؟
ممنون

Stream
19-06-2015, 15:31
یه سوالی مدتیه ذهنمو مشغول کرده و دوست دارم نظر بقیه ی دوستان رو راجع بهش بدونم.
سرویسی مثل Netflix رو در نظر بگیرین. Netflix هنوز به کاربرای اماراتی سرویس نمیده. حالا اگه یه کاربر اماراتی، یه اشتراک امریکایی نتفلیکس خریداری کنه و از امارات با VPN امریکایی از اون استفاده کنه، آیا این کار Piracy محسوب میشه؟
ممنون

خیر Piracy نیست، همونطور که وقتی بطور مثال DVD یک فیلم در آمریکا عرضه بشه و در امارات عرضه نشه، اگه شخص اماراتی این DVD رو از آمریکا بخره (یا از طریق سرویس های پستی با واسطه براش ارسال کنند)، Piracy انجام نداده.

Captain_America
25-06-2015, 22:19
خیر Piracy نیست، همونطور که وقتی بطور مثال DVD یک فیلم در آمریکا عرضه بشه و در امارات عرضه نشه، اگه شخص اماراتی این DVD رو از آمریکا بخره (یا از طریق سرویس های پستی با واسطه براش ارسال کنند)، Piracy انجام نداده.

ممکنه سرقت نباشه چون هزینه اش پرداخت شده ولی به نظرتون قانون رعایت شده یا نه؟
در مثال DVD یه کالای فیزیکی فقط در کشور دیگه عرضه نشده ولی ممنوع هم نشده در حالی که در این مثال شاید به دلایل دیگه مثلا مالیاتی این سرویس بای اون کشور فعال نیست یا شاید هم به درخواست خود اون کشور از اون سرویس جلوگیری شده.

Stream
25-06-2015, 23:11
ممکنه سرقت نباشه چون هزینه اش پرداخت شده ولی به نظرتون قانون رعایت شده یا نه؟
در مثال DVD یه کالای فیزیکی فقط در کشور دیگه عرضه نشده ولی ممنوع هم نشده در حالی که در این مثال شاید به دلایل دیگه مثلا مالیاتی این سرویس بای اون کشور فعال نیست یا شاید هم به درخواست خود اون کشور از اون سرویس جلوگیری شده.

به هر حال شما وقتی DVD یک مثلا فیلم رو می خرید در اصل حق تماشای محتوای روش رو خریدید وگرنه خود دیسک که ارزشی نداره، و در نهایت مسئله تابع قوانین مشابه زمانی که آنلاین مشاهده میشه خواهد بود. در هر صورت این کار می تونه اشکالات قانونی دیگه ای داشته باشه (همونطور که آوردن هر نوع محتوا به یک کشور می تونه اشکالات قانونی داشته باشه)، ولی Piracy محسوب نمیشه چون شیوه کسب اون محتوا قانونی بوده.

Public Enemy
11-07-2015, 22:52
اولا یک انتقاد : هفت صفحه از این تاپیک گذشته در هیچکدام از پست ها بنده مشاهده نکردم که تعریف جامع و مشخصی از قانون کپی رایت وجود داشته باشه که آقا این قانون کپی رایت که این همه حرفش داره زده میشه چی هست !

اما اگر اشاره شده و بنده ندیدم عذر خواهی می کنم

---------------------

چیزی که هست اینکه قانون حق تکثیر در تمامی کشور ها وجود داره از جمله ایران . اما چیزی که کاربران اینترنتی تحت عنوان قانون Copyright میشناسن در اصل کنوانسیون برن هستش . متاسفانه ایران کنوانسیون برن عضویت نداره و دلایلی که بیشتر اورده میشه ، دلایل اقتصادی هستش.

بنده از دو زاویه به صورت اختصاری به دلایل اصلی مخالفت با عضو شدن در کنوانسیون برن می کنم .

زاویه ی اول جنبه اقتصادیش برای دولت هستش . قطعا عضو شدن در این کنوانسیون همراه با خروج قابل توجهی ارز از کشور همراهه که کاملا به ضرر دولت هستش اونهم در این شرایط اقتصادی ... کاملا منطقی هستش که ایران در این کنوانسیون عضو نشه

زاویه ی دوم جنبه ی فرهنگ سازی این قضیه هستش . چیزی هم که بیشتر مد نظر من هستش همین جنبه ی فرهنگی قضیه هستش . متاسفانه توی کشور ما فرهنگ سازی نشده که کسی تمایل به خرید یک محصول نشون بده . ( بهتره برای اینکه صورت بدی پیدا نکنه بگم محصول نرم افزاری و تمرکز بیشتر سمت همون محصولات نرم افزاری باشه تا نگن آقا به ما تهمت دزدی زدی و .... !!!) در صورتی هم که از طرف بپرسین چرا اینکارو انجام میدی فورا میگه آقا ما دسترسی به فروشگاههای خارجی نداریم و درآمدمون کمه و ... یه جوری توجیه می کنند ...
مثلا مثال میزنن ویندوز رو اونور 199 دلار می خرن اینجا باید 600 هزار تومن بخریم ... و اینطور مثال می زنن که برای یک فرد ایرانی این هزینه بسیار زیاده ... ممکنه این حرف صحت داشته باشه ... اما توجه کنیم به عنوان مثال این 600 هزار تومن یک بار برای مادام العمره . با پس انداز به راحتی میشه این پول رو جمع آوری کرد ... تازه 600 هزار تومن برای نسخه ی Pro . در صورتی که استفاده ی کاربر عادی در حد نسخه نسخه ی عادی Home هستش .

اگر هم علاقه ای ندارین خریداری کنین ، می شه از سیستم عامل های رایگان استفاده کرد مانند توزیع های لینوکس ... چیزی که اگر واقع گرایانه باشیم می بینیم که اکثر نیازهای روزانه یک کاربر عادی رو تامین می کنه
اگر هم واقعا علاقه ای به خرید ندارین و به ویندوز نیاز دارین ، کرک کنین :n02: اما استفاده از نسخه ی کرکی یه بحثی هستش توجیه کردن این قضیه یه بحث دیگه ! و به نظر بنده چیزی که واقعا روی اعصابه همون مبحث توجیه کردن قضیه هستش .

حال جریان ویندوز به کنار . شاید دل کندن از ویندوز واقعا سخت باشه و هزینه ی زیادی باید برای استفاده از اون داده بشه .اما :

ما بازی هارو هم کرک شده استفاده می کنیم ! و به هیچ عنوان تمایلی برای استفاده از نسخه های دموی بازی های پولی نشون نمی دیم که اگر خوشمون اومد بعدا بخریم ( حال بحث بازی هم جدا به احترام گل روی دوستان جزو جریان ویندوز حسابش می کنیم)

ما نرم افزار مایکروسافت آفیس رو هم کرک می کنیم در صورتی که آفیس سویت های رایگانی هم در بازار هستند و اکثر ما بی خبریم ( بحث مایکروسافت آفیسم جدا حالا مثل بازی ! )

ما نرم افزار های تخصصی مثل فتوشاپ ، اتوکد ، 3D MAX و ... که برای یادگیری اونها نیاز به گذارندن دوره های تخصصی هستش و قطعا هر فردی توانایی به کارگیری تمامی امکانات موجود در این نرم افزار های تخصصی رو نداره ، کرک می کنیم و همه متخصص فتوشاپ ، مهندس اتوکد و ... می شویم :n01:

ما نرم افزار IDM رو کرک می کنیم . در صورتی که نمایندگی فروشش توی ایران هستش و فرضا اگر کسی هم قصد خرید نداشته باشه می تونه از دانلود منیجر های رایگان استفاده کنه

ما نرم افزار های امنیتی مثل آنتی ویروس هارو کرک می کنیم در صورتی که مشابه های رایگانشونم توی بازار هستش که اگر پولتون نرسید می تونین از اونها استفاده کنین

و
.
.
.

و بدتر از همه ، تمامی این کارهارو توجیه می کنیم

به نظر بنده کرک کردن مشکل نیست . توجیه کردن مشکل اصلی هستش .

Mehrshad-msv
12-07-2015, 02:31
دوست عزیز این ها توجیه نیست و در ویکی پدیا هم این روزها تمام این اطلاعات در دسترس هست و نیاز به توضیح کپی رایت نیست.
مشکل اینه که سطح عمومیه جامعه ما متاسفنه کلیتشون با رایانه فقط در حد ابتدایی و گیم آشنایی دارند مثل بنده. و می مانند قشر تحصیلکرده.
می شه بگید چطور یک دانشجو گرافیک که به سختی مخارج دانشگاه، خورد و خوراک، سخت افزار و حمل و نقل را به سختی پرداخت می کند چگونه می تواند ویندوز 600 ی بخرد ی ویروس کش 60 تومانی!! در ضمن هزینه تحقیقات و اینترنت بی سرعتشون هم در نظر بگیرید...
یک چیز هم بگم ویندوز دائم العمر هست لفظا امام عملا کارکرد دائم العمذی ندارد. بیکارن هرسال یک نسخه بدند بیرون... که باید برنامه های دیگرو هم دوباره خریداری کنید چون با ورژن قدیم ویندوز کارایی نداند!! مثال همین انتقال از 32 به 64 بود.

در ضمن لینوکس و کلا خانواده یونیکس کاربر سند نیست و مناسب هکرها و حرفه ای ها می باشد و مشکلات گرافیکی زیادی هم دارد... دانشجویی که جای خوابش رو ه به زحمت جور می کند هزارتا دغدغه خانوادگی دارد و بیماری های افسردگی که بیماری های جسمی رو هم به مراه دارد با مخارج بالای دکترو غیره چگونه می تواند اصل برنامه رو تهیه کند... فر کنم جواب های شما برای بالا شهر تهران مصداق صحیح تری دارد و شما فقط جزئی از ل رو دیدید نه همه را.

Stream
12-07-2015, 03:34
دوست عزیز این ها توجیه نیست و در ویکی پدیا هم این روزها تمام این اطلاعات در دسترس هست و نیاز به توضیح کپی رایت نیست.
مشکل اینه که سطح عمومیه جامعه ما متاسفنه کلیتشون با رایانه فقط در حد ابتدایی و گیم آشنایی دارند مثل بنده. و می مانند قشر تحصیلکرده.
می شه بگید چطور یک دانشجو گرافیک که به سختی مخارج دانشگاه، خورد و خوراک، سخت افزار و حمل و نقل را به سختی پرداخت می کند چگونه می تواند ویندوز 600 ی بخرد ی ویروس کش 60 تومانی!! در ضمن هزینه تحقیقات و اینترنت بی سرعتشون هم در نظر بگیرید...
یک چیز هم بگم ویندوز دائم العمر هست لفظا امام عملا کارکرد دائم العمذی ندارد. بیکارن هرسال یک نسخه بدند بیرون... که باید برنامه های دیگرو هم دوباره خریداری کنید چون با ورژن قدیم ویندوز کارایی نداند!! مثال همین انتقال از 32 به 64 بود.

در ضمن لینوکس و کلا خانواده یونیکس کاربر سند نیست و مناسب هکرها و حرفه ای ها می باشد و مشکلات گرافیکی زیادی هم دارد... دانشجویی که جای خوابش رو ه به زحمت جور می کند هزارتا دغدغه خانوادگی دارد و بیماری های افسردگی که بیماری های جسمی رو هم به مراه دارد با مخارج بالای دکترو غیره چگونه می تواند اصل برنامه رو تهیه کند... فر کنم جواب های شما برای بالا شهر تهران مصداق صحیح تری دارد و شما فقط جزئی از ل رو دیدید نه همه را.

قرار نیست رعایت حقوق محتوای سایرین اولویت اول افراد در جهان باشه، ولی این توجیهی برای بی اهمیت کردنش و تبدیلش به اولویت آخر نیست. تمام صحبت ها از اینکه برای خیلی ها پرداختش سخت است صحیحه ولی تا جایی که مسئله مرگ و زندگی یا زجر و سختی و بدبختی شدید نیست به نظر من نیازه به حقوق مالکیت افراد احترام گذاشته بشه همونقدر که به حقوق مالکیت فیزیکی افراد احترام گذاشته میشه. شما نمیگید نقاشی رشته گرون قیمتی است پس دانشجوی بدبخت رشته نقاشی که این همه وسیله گرون قیمت باید بخره الان حتی ذره ای توجیه پیدا می کنه این وسایل رو بدزده، و برای نرم افزار هم باید همینطور باشه وگرنه دقیقا میشه تعریف توجیه و بهانه.

بطور مثال خیلی از داروها هستند که فرمولشون پتنت شده و تحت مالکیت محتوای کمپانی ای است که بعضی مواقع چندین میلیارد دلار هزینه کرده تا دارو طراحی و تست و ... بشه، و خیلی کشورهای فقیر (از جمله ایران) بدون توجه به اون حقوق کمپانی، دارو رو می سازند و استفاده می کنند و این به نظر من با اینکه صد درصد دزدی است، ولی از نظر اخلاقی کار صحیحی است چون اگه اون کشور این کار رو انجام نده مردمش در بیماری می میرند. در چنین شرایطی دزدی کار صحیحی است چون ارزش جان مردم بالاتر از حقوق مالکیت محتوای سایرین است. آیا "کاربر پسند" نبودن سیستم عامل های رایگان توجیهی است برای عدم رعایت حقوق محتوای سایرین؟

شما باید این خط قرمز رو مشخص کنید که در چه شرایطی، افراد می تونند نسبت به اموال سایرین حق پیدا کنند، و برای همه موارد اونجا بایستید. وقتی این خط قرمز بر اساس نوع اموال محلش عوض بشه (نمونه دانشجوی گرافیک و نرم افزار و دانشجوی نقاشی و وسایل نقاشی)، دیگه وارد جاده خاکی شدید و به جای استدلال، وارد محدوده بهانه تراشی و توجیه شدید.

1376MAXIMUM
12-07-2015, 21:36
اقا کی گفته لینوکس مشکل گرافیکی داره؟ خودم عکس بگیرم بزارم از ویندوز خوشکل تر از مک هم قشنگ تر باشه و راحتتر؟ خوب نمیریم سراغش چون عادت کردیم فرق داره با این که سخته و ننیدونم اینا
البته به نظر من سخت نیست یه خورده حوصله میخواهد ادم درکش کنه وگرنه من دیگه ویندوزم رو اصلا کاریش ندارم فعلا کارم شده فقط فیلم و سریال که اونم با لینوکس خیلی راحت میبینم
به نظرم دلیل این که ما نمیریم سراغ لینوکس اینه که عادت کردیم همون نرم افزار های همیشگی و همون ظاهر همیشکی با مشکلات همیشکی و راه حل های همیشکیش رو داشته باشیم و با چیز جدیدی رو به رو نشیم

قاعده ای بین مردم رایج است همیشه میگویند ان که معروف تر است بهتر است ان که طرفدار دارد بهتر است
اما شاید اشتباه میکنند بهترین در جای دیگر و چیز دیگر است بهترین را شما انتخاب میکنید

ArashMiniStar
12-07-2015, 21:48
خداوکیلی لینوس محیط KDE واقعا قشنگه بی انصافیع بگیم گرافیک نداره
خوبی لینوکس اینه انعطاف پذیره برای هر یوزر

a_bayan
12-07-2015, 22:02
والا در کل به نظر من اخلاقی نیست دیگه...حالا مثال کوچیک بخوام بزنم من خودم انیمیشن کار میکنم خیلی ناراحت میشم که اگه یه نفر بیاد کارای منو کپی کنه.یه مورد پیش اومد با طرف خیلی بد برخورد کردم حالشو گرفتم...
حتی المقدور سعی میکنم نسخه اورجینال بگیرم نرم افزارایی رو که باشون کار میکنم...اما خوب یه وقتایی نرم افزاره مارو تحریم کرده و اگه بخریم نمیتونیم ازش کامل یا حتی کمترین استفاده ای رو بکنیم به دلیل ایرانی بودن'!! دیگه اونارو از دوستان کرک کننده کمک میگیریم...
ولی خوب خداییش تا حالا سعی کردم فیلم ایرانی کپی نخرم...مگه اینکه چن سال از تولیدش گذشته باشه برم دانلود کنم.وگرنه علاقه ای به خریدن فیلمای دستفروشای میدون توپخونه ندارم...

پ.ن:البته یبار یه دی وی دی ازشون خریدم 9 تا فیلم توش بود...

Sent from my GT-I9082

Iloveu-ALL
03-09-2015, 17:53
سلام من پیام های قبلی رو نخوندم اگه نظرم تکراری بود معذرت:

بنظرم خرید نرم افزار هایی مثل مایکروسافت آفیس ، فتوشاپ ، متلب و ...
بدلیل 1. کم ارزش بودن واحد پولی ما نسبت به دلار و 2. هزینه های سنگین زندگی (وسایل سخت افزار گران ، هزینه برق و اجاره ، هزینه های شخصی و ...) و در آمد کم اکثر مردم
دیگه پول آن چنانی واسه کسی باقی نمی مونه (تازه اگر بمونه) که بخواد از خیلی چیز ها بزنه و نرم افزار بخره
مصارف خونگی که هیچ، حتی بعضی از کسب و کار های کوچیک هم اگه بخوان اینجور هزینه ها کنن باید مغازشون رو تعطیل کنن :n14:

من مخالف رعایت کپی رایت تو کشورمون هستم ، یعنی اینکه انتظار ندارم مردم با این هزینه ها و در آمد ، بیان نرم افزار بخرن (تازه بنظرم نرم افزار ها تو کشورمون بدلیل گرون بودن دلار که بالا هم گفتم ارزش اضافه تری از ارزش واقعیشون دارن)

البته اینم بگم ها خیلی هامون (نگم هممون) چون بدجور عادت کردیم به نرم افزار کرک شده ، شاید اگه وضع مالیمون هم خوب بشه پول ندیم بابت نرم افزار
+ هر چیزی یک بهایی داره

Public Enemy
03-09-2015, 20:04
سلام من پیام های قبلی رو نخوندم اگه نظرم تکراری بود معذرت:

بنظرم نرم افزار هایی مثل مایکروسافت آفیس ، فتوشاپ ، متلب و ... که تو خارج قیمت بالایی دارن تو کشور ما
بدلیل 1. کم ارزش بودن واحد پولی ما نسبت به دلار و 2. هزینه های سنگین زندگی (وسائل سخت افزار گران ، پول برق و هزینه های دیگر) و در آمد کم اکثر مردم
دیگه پول آن چنانی واسه کسی باقی نمی مونه. (اگر بمونه)
مصارف خونگی که هیچ، حتی بعضی از کسب و کار های کوچیک هم اگه بخوان اینجور هزینه ها کنن باید مغازشون رو تعطیل کنن :n14:

من مخالف رعایت کپی رایت تو کشورمون هستم ، یعنی اینکه انتظار ندارم مردم با این هزینه ها و در آمد ، بیان نرم افزار بخرن (تازه بنظرم نرم افزار ها تو کشورمون بدلیل 1 ک بالا گفتم ارزش بیشتر از ارزش واقعیشون تو خارج دارن)

البته اینم بگم ها خیلی هامون (نگم هممون) بدجور عادت کردیم به نرم افزار کرک شده و شاید اگه وضع مالیمون هم خوب بشه پول ندیم بابت نرم افزار

مشکل اینجاست که عدم برنامه ریزی مناسب و مخصوصا بد عادتی رو مرتبط می دونیم به سطح درآمد کشور خودمون .

به نظرتون برای کشور های خارجی که مثلا درآمد ماهیانه یک فرد به صورت میانگین کمتر از 1500 دلاره ، می تونه بدون برنامه ریزی و یهویی ! بعد از اینکه اولین حقوقش رو گرفت ، درجا بیاد فتوشاپ 1000 دلاری رو بخره ؟

بنده خودم رو مثال می زنم :n33: بنده قبل از تیر ماه ماوسم خراب شد . رفتم توی بازار یه ماوس خوب قیمت کردم یه دونه هفتاد هزار تومنی رو پیدا کردم . دیدم از هفته ی قبل هم هنوز 15 هزار تومن برام باقی موند . با یه حساب کتاب ساده به این نتیجه رسیدم که در بدترین شرایط باید بتونم هفته ای 20 هزار تومن پس انداز کنم ، در این صورت در عرض سه هفته پول ماوس جمع میشد .
الان تقریبا آخر تابستونه هنوز خبری از ماوس نیست و فقط 1000 تومن توی جیبم پول دارم ( که به سلامتی اونم تا چند ثانیه ی دیگه قراره تبدیل به بادوم زمینی مزمز بشه:n09: من برم بادوم زمینی بخرم بیام بقیه پست رو بزارم :n09:)

خوب برگشتم ! ادامه ی مبحث :
قرار نیست تمامی این هزینه ها یک جا انجام بشه و یا هرکس شخصا تمامی این نرم افزار هارو خریداری کنه .

هزینه ی خرید لایسنس اورجینال ویندوز 8.1 نسخه ی Retail Pro حدود 320 هزار تومن در کشور ما هستش . اگر این قیمت رو به دلار حساب کنیم تقریبا 100 دلار میشه ، اما در ایالات متحده این هزینه 199 دلار هستش . خوب الان مشخصه تسهیلاتی برای خرید نسخه ی قانونی ویندوز برای ما در نظر گرفته شده . حال به نظر شما امکان نداره شخصی با برنامه ریزی چند ماهه این مبلع رو تهیه کنه ؟ ضمنا فراموش نکنیم این هزینه One-time هستش ،
بنده قبول دارم که برخی افراد قادر به هزینه کردن در این حد نیستند ، از اونجا که ویندوز استفاده ی عمومی داره ، برای ویندوز استثنا قائل میشیم .

بریم سراغ سایر محصولات :

به نظر شما بنده به عنوان یک دانشجوی رشته ی برق ، آیا منطقی هستش که به صورت شخصی سویت Orcad Cadense رو به قیمت 4500 پوند ! خریداری کنم و در نهایت ترمی یک بار ، اونم اگر آزمایشگاه داشتم ، در حد چند ساعت ازش استفاده کنم ؟ و یا کار درست تر اینه که این هزینه رو کارفرما/دانشگاه انجام بده و بنده هر زمان کار داشتم ، به رایانه ی دانشگاه که این نرم افزار خریداری شده مراجعه کنم و کارم رو با اون انجام بدم ؟

Microsoft Office رو مثال بزنم . چقدر در روز ، در هفته یا در ماه با این نرم افزار کار می کنیم ؟ آیا کار ما در حد مشاهده ی فایل و ایناست و یا کار حرفه ای ؟ آیا لازم هستش نسخه ی کامل این سویت رو خریداری کنیم و به عنوان مثال به برخی قابلیت ها مثل Access ، OneNote و یا Visio احتیاج هست ، و یا فقط به برخی قسمت ها مثل Word و PowerPoint احتیاج هست و احتیاجی به خرید نسخه ی کامل نیست ؟ و نکته ی مهم اینکه ، آیا Microsoft Office مانند ویندوز به نحوی اجباری هستش و امکان استفاده از نرم افزار های جایگزین مثل LiberOffice که متن باز و رایگان هستند ممکن نیست ؟ ***

چند درصد از امکانات Photoshop استفاده می کنیم ؟ چقدر در روز وقت خودمون رو برای کار با Photoshop می گذرونیم و چقدر حرفه ی ما به Photoshop مربوط میشه ؟ اگر کار ما به نحوی هستش که مجبوریم به صورت مرتب با Photoshop کار کنیم ، آیا خرید این نرم افزار به صورت شخصی یا توسط کارفرما ممکن نیست ؟

چرا فکر می کنیم باید این گونه هزینه ها باید یک جا و برای هر کاربر تک تک انجام بشه ؟ چرا به جای استفاده از نرم افزار های جایگزین و بعضا رایگان ، باید حتما نسخه ی کامل نرم افزار اصلی رو استفاده کنیم ؟

------------------------------

یه نکته ای مطرج شد اون قسمت جلوی LibreOffice ، جلوشم سه تا ستاره زدم :n33: الان شاید این سوال مطرج بشه خوب ما که تا حالا اسم این گونه نرم افزار هارو نشنیدیم و اگر شنیده بودیم می رفتیم سراغشون ... دقیقا یه نکته ای اینجا نهفته هستش ...

با مثال می گم کاملا متوجه میشین :

اونجا گفتم ویندوز 8.1 نسخه ی Pro حدود 320 هزار تومن هستش . اما سوال : از کجا باید خرید ؟
الان همه بهونه میارن که ما تحریمیم و قدرت دسترسی خرید مستقیم رو نداریم . سوال اینجاست که تنها راه فقط خرید مستقیم هستش ؟ آیا مایکروسافت در هر 190 کشوری که محصولاتش فروش میره ، به صورت مستقیم محصولاتش رو می فروشه ؟ آیا تمامی خریداران میان مستقیم از فروشگاه مایکروسافت خریداری می کنند و یا از Retailer ها و Partner های مایکروسافت هم تهیه میشه ؟ آیا واقعا در ایران هیچ شرکتی نیست که ویندوز رو به فروش برسونه ؟

مشکل اینجاست که فروشگاه های معتبر در اقلیت هستند و فروشگاههای نا معتبر در اکثریت !

برای تهیه ی لایسنس قانونی ویندوز باید بری سایت معتبر پیدا کنی ، و یا نمایشگاهی چیزی بشه دو سه تا غرفه ی معتبر بیارن ... اما ویندوز کرکی بخوای از کلوپ سر محل تا فلان شرکت محصولات فرهنگی ! می تونن بهتون بدن .
خوب وقتی اکثریت برن به یه سمت ، تبدیل میشه به یه عادت ! یعنی کاربر پول داره تواناییشم داره ، اما می بینه دور و برش همه دارن کرکی استفاده می کنند ، خودشم ترغیب میشه از نسخه های کرکی استفاده کنه و اینجور توجیه می کنه که چرا باید پول مفت بدم ؟

و همین عادت هم در ارتباط با اون نکته ی سه ستاره هم بر قراره ! اینجور توجیه می کنیم چرا باید نرم افزاری که عموم استفاده می کنند رو ول کنم برم سراغ نرم افزاری که کمتر شنیده شده ؟

بنده قبول دارم همه توانایی خرید ندارن ، اما قبول ندارم ابزارهای کرک در دسترس عموم قرار بگیره .
به جای اینکه این همه نسخه ی کرکی بریزن توی بازار ، بیان نسخه های اورجینال رو در بازار قرار بدن ، برای اونایی هم که توانایی خرید ندارند ، چند تا سایت محدود قرار بدن که کرک منتشر کنه . اونوقت به جای اینکه کرک کردن بشه عادت ، خریداری کردن محصول میشه عادت و مطمئنا وقتی اکثر افراد جامعه به خرید نسخه ی نسخه قانونی روی بیارن ، مصرف کننده ی بعدی هم خرید رو در اولویت قرار میده و کرک کردن رو در مرحله ی بعد :n01:

Iloveu-ALL
04-09-2015, 21:09
مشکل اینجاست که عدم برنامه ریزی مناسب و مخصوصا بد عادتی رو مرتبط می دونیم به سطح درآمد کشور خودمون .

به نظرتون برای کشور های خارجی که مثلا درآمد ماهیانه یک فرد به صورت میانگین کمتر از 1500 دلاره ، می تونه بدون برنامه ریزی و یهویی ! بعد از اینکه اولین حقوقش رو گرفت ، درجا بیاد فتوشاپ 1000 دلاری رو بخره ؟

بنده خودم رو مثال می زنم :n33: بنده قبل از تیر ماه ماوسم خراب شد . رفتم توی بازار یه ماوس خوب قیمت کردم یه دونه هفتاد هزار تومنی رو پیدا کردم . دیدم از هفته ی قبل هم هنوز 15 هزار تومن برام باقی موند . با یه حساب کتاب ساده به این نتیجه رسیدم که در بدترین شرایط باید بتونم هفته ای 20 هزار تومن پس انداز کنم ، در این صورت در عرض سه هفته پول ماوس جمع میشد .
الان تقریبا آخر تابستونه هنوز خبری از ماوس نیست و فقط 1000 تومن توی جیبم پول دارم ( که به سلامتی اونم تا چند ثانیه ی دیگه قراره تبدیل به بادوم زمینی مزمز بشه:n09: من برم بادوم زمینی بخرم بیام بقیه پست رو بزارم :n09:)

خوب برگشتم ! ادامه ی مبحث :
قرار نیست تمامی این هزینه ها یک جا انجام بشه و یا هرکس شخصا تمامی این نرم افزار هارو خریداری کنه .

هزینه ی خرید لایسنس اورجینال ویندوز 8.1 نسخه ی Retail Pro حدود 320 هزار تومن در کشور ما هستش . اگر این قیمت رو به دلار حساب کنیم تقریبا 100 دلار میشه ، اما در ایالات متحده این هزینه 199 دلار هستش . خوب الان مشخصه تسهیلاتی برای خرید نسخه ی قانونی ویندوز برای ما در نظر گرفته شده . حال به نظر شما امکان نداره شخصی با برنامه ریزی چند ماهه این مبلع رو تهیه کنه ؟ ضمنا فراموش نکنیم این هزینه One-time هستش ،
بنده قبول دارم که برخی افراد قادر به هزینه کردن در این حد نیستند ، از اونجا که ویندوز استفاده ی عمومی داره ، برای ویندوز استثنا قائل میشیم .

بریم سراغ سایر محصولات :

به نظر شما بنده به عنوان یک دانشجوی رشته ی برق ، آیا منطقی هستش که به صورت شخصی سویت Orcad Cadense رو به قیمت 4500 پوند ! خریداری کنم و در نهایت ترمی یک بار ، اونم اگر آزمایشگاه داشتم ، در حد چند ساعت ازش استفاده کنم ؟ و یا کار درست تر اینه که این هزینه رو کارفرما/دانشگاه انجام بده و بنده هر زمان کار داشتم ، به رایانه ی دانشگاه که این نرم افزار خریداری شده مراجعه کنم و کارم رو با اون انجام بدم ؟

Microsoft Office رو مثال بزنم . چقدر در روز ، در هفته یا در ماه با این نرم افزار کار می کنیم ؟ آیا کار ما در حد مشاهده ی فایل و ایناست و یا کار حرفه ای ؟ آیا لازم هستش نسخه ی کامل این سویت رو خریداری کنیم و به عنوان مثال به برخی قابلیت ها مثل Access ، OneNote و یا Visio احتیاج هست ، و یا فقط به برخی قسمت ها مثل Word و PowerPoint احتیاج هست و احتیاجی به خرید نسخه ی کامل نیست ؟ و نکته ی مهم اینکه ، آیا Microsoft Office مانند ویندوز به نحوی اجباری هستش و امکان استفاده از نرم افزار های جایگزین مثل LiberOffice که متن باز و رایگان هستند ممکن نیست ؟ ***

چند درصد از امکانات Photoshop استفاده می کنیم ؟ چقدر در روز وقت خودمون رو برای کار با Photoshop می گذرونیم و چقدر حرفه ی ما به Photoshop مربوط میشه ؟ اگر کار ما به نحوی هستش که مجبوریم به صورت مرتب با Photoshop کار کنیم ، آیا خرید این نرم افزار به صورت شخصی یا توسط کارفرما ممکن نیست ؟

چرا فکر می کنیم باید این گونه هزینه ها باید یک جا و برای هر کاربر تک تک انجام بشه ؟ چرا به جای استفاده از نرم افزار های جایگزین و بعضا رایگان ، باید حتما نسخه ی کامل نرم افزار اصلی رو استفاده کنیم ؟

------------------------------

یه نکته ای مطرج شد اون قسمت جلوی LibreOffice ، جلوشم سه تا ستاره زدم :n33: الان شاید این سوال مطرج بشه خوب ما که تا حالا اسم این گونه نرم افزار هارو نشنیدیم و اگر شنیده بودیم می رفتیم سراغشون ... دقیقا یه نکته ای اینجا نهفته هستش ...

با مثال می گم کاملا متوجه میشین :

اونجا گفتم ویندوز 8.1 نسخه ی Pro حدود 320 هزار تومن هستش . اما سوال : از کجا باید خرید ؟
الان همه بهونه میارن که ما تحریمیم و قدرت دسترسی خرید مستقیم رو نداریم . سوال اینجاست که تنها راه فقط خرید مستقیم هستش ؟ آیا مایکروسافت در هر 190 کشوری که محصولاتش فروش میره ، به صورت مستقیم محصولاتش رو می فروشه ؟ آیا تمامی خریداران میان مستقیم از فروشگاه مایکروسافت خریداری می کنند و یا از Retailer ها و Partner های مایکروسافت هم تهیه میشه ؟ آیا واقعا در ایران هیچ شرکتی نیست که ویندوز رو به فروش برسونه ؟

مشکل اینجاست که فروشگاه های معتبر در اقلیت هستند و فروشگاههای نا معتبر در اکثریت !

برای تهیه ی لایسنس قانونی ویندوز باید بری سایت معتبر پیدا کنی ، و یا نمایشگاهی چیزی بشه دو سه تا غرفه ی معتبر بیارن ... اما ویندوز کرکی بخوای از کلوپ سر محل تا فلان شرکت محصولات فرهنگی ! می تونن بهتون بدن .
خوب وقتی اکثریت برن به یه سمت ، تبدیل میشه به یه عادت ! یعنی کاربر پول داره تواناییشم داره ، اما می بینه دور و برش همه دارن کرکی استفاده می کنند ، خودشم ترغیب میشه از نسخه های کرکی استفاده کنه و اینجور توجیه می کنه که چرا باید پول مفت بدم ؟

و همین عادت هم در ارتباط با اون نکته ی سه ستاره هم بر قراره ! اینجور توجیه می کنیم چرا باید نرم افزاری که عموم استفاده می کنند رو ول کنم برم سراغ نرم افزاری که کمتر شنیده شده ؟

بنده قبول دارم همه توانایی خرید ندارن ، اما قبول ندارم ابزارهای کرک در دسترس عموم قرار بگیره .
به جای اینکه این همه نسخه ی کرکی بریزن توی بازار ، بیان نسخه های اورجینال رو در بازار قرار بدن ، برای اونایی هم که توانایی خرید ندارند ، چند تا سایت محدود قرار بدن که کرک منتشر کنه . اونوقت به جای اینکه کرک کردن بشه عادت ، خریداری کردن محصول میشه عادت و مطمئنا وقتی اکثر افراد جامعه به خرید نسخه ی نسخه قانونی روی بیارن ، مصرف کننده ی بعدی هم خرید رو در اولویت قرار میده و کرک کردن رو در مرحله ی بعد :n01:

دوست عزیز استفاده از نرم افزار های رایگان یه سری مشکلاتی دارن!
یکی از خوبی های این نرم افزار های کامل معروف بودن اون هاست ، اینکه خیلیا از اون استفاده میکن

نکته ی خوبی رو مطرح کردی!! همون عادته!
وقتی تو بیای فلان قدر پول بدی بابت چندتا نرم افزار ، بعد خیلی قشنگ رقیبت میاد سرمایشو تو یه چیز دیگه میذاره و ...
درسته اول باید فرهنگ باشه!
ولی راجع به درآمد ، شما فکر میکنید خیلی از کسب و کار های کوچیک تو شهر های کوچیک چقدر در آمد دارن؟

ms office همه جا هست میتونی هر جا ویرایش کنی یا میتونی بدی به یکی اون میتونه بدون نصب هیچ برنامه ای بخونتش یا ویرایشش کنه!
+ چون خیلیا استفاده میکنن و کتاب های آموزشی زیاد هست، یاد گرفتنش راحت تر بنظر میرسه!

برنامه مشابه photoshop که معروف نباشه ، هم به همین صورت کلی وقت میذاری طرح بزنی ولی برای ویرایش تو کامپیوتر دیگران باید دردسر نصب اون نرم افزارو بکشی (البته یک خوبی دارن این نرم افزار دردسر کرک رو ندارن راحت!)

خیلی از رایگان افزار های غیر معروف ، همین که نمیتونی براحتی هر جایی ویرایشش کنی ... بعضی هاشون که باگ زیاد دارن

ولی بازم میگم فرهنگ خیلی مهمه!!
وقتی ببینم همکار من هم پول میده واسه اینجور چیزا منم بعد خرید فکر و خیال نمیاد سراغم!

تو خارج هم آدم های زیادی هستن که نرم افزار کرک شده بخرن!!

راجع به حرفت که گفتیم از سیستم دانشگاه استفاده کنیم
تو مقطع کارشناسی ارشد این آفیس ـه خیلی مهم میشه
راستش این مورد بیشتر برای دانشجویی خوب هست که دانشگاه نزدیک محل زندگیشون هست
+ خیلی از دانشگاه ها که من دیدم شب ها بستست نمیدونم آیا سیستم هاشون 24/7 قابل استفاده یا خیر!
نمیدونم دانشگاهی هست با چنین امکانی؟ (اگرم باشه نباید زیاد باش)

دانشجو هایی که خونشون دوره چی؟ اینا که خیلیاشون ، با هزینه های تحصیل و کرایه و ... وضعشون به حد کافی بد است ، که برای خرید لایسنس نرم افزار دیگه چیزی ندارن

ali_mohandes
18-10-2015, 20:53
سلام
من یه سوال داشتم که خیلی ذهنمو مشقول کرده
میخوام نظر شما دوستان رو درموردش بدونم...
اگه یه نرم افزار رو از اینترنت بخریم..(بازار منظرومه هرچند فرقی نمی کنه) بعد اونو رایگان دراختیار دیگرون قرار بدیم (مثلا توی وبلاگمون قرار بدیم به صورت رایگان)بعدش هرکی دان کنه یه مقدار پول واسمون بیاد...توی ترنبیت اپلود کردم هرکی دان کنه یه مقدار میاد... میخوام بدونم این مشکلی داره؟؟؟با این که قانون کپی رایت تو ایران رعایت نمیشه؟؟؟؟(لطفا با دلیل قانع کننده جواب بدید نظر شخصی تون رو م بگید)مممنون

Stream
18-10-2015, 22:20
سلام
من یه سوال داشتم که خیلی ذهنمو مشقول کرده
میخوام نظر شما دوستان رو درموردش بدونم...
اگه یه نرم افزار رو از اینترنت بخریم..(بازار منظرومه هرچند فرقی نمی کنه) بعد اونو رایگان دراختیار دیگرون قرار بدیم (مثلا توی وبلاگمون قرار بدیم به صورت رایگان)بعدش هرکی دان کنه یه مقدار پول واسمون بیاد...توی ترنبیت اپلود کردم هرکی دان کنه یه مقدار میاد... میخوام بدونم این مشکلی داره؟؟؟با این که قانون کپی رایت تو ایران رعایت نمیشه؟؟؟؟(لطفا با دلیل قانع کننده جواب بدید نظر شخصی تون رو م بگید)مممنون

وقتی یک نرم افزار تحت کپی رایت هست و شما اون رو می خرید شما مالک اون نرم افزار نمیشید، بلکه حق استفاده از اون نرم افزار روی تعداد مشخصی کامپیوتر رو خواهد داشت. در لایسنس هایی که شما موقع استفاده می پذیرید (و هیچ کس هیچ وقت نمی خونه) این رو نوشته که حق توضیع دوباره نرم افزار وجود نداره.

ali_mohandes
19-10-2015, 15:33
وقتی یک نرم افزار تحت کپی رایت هست و شما اون رو می خرید شما مالک اون نرم افزار نمیشید، بلکه حق استفاده از اون نرم افزار روی تعداد مشخصی کامپیوتر رو خواهد داشت. در لایسنس هایی که شما موقع استفاده می پذیرید (و هیچ کس هیچ وقت نمی خونه) این رو نوشته که حق توضیع دوباره نرم افزار وجود نداره.
ممنون از نظرتون حالا من اینو گزاشتم از نظر شرعی مشکل داره؟؟؟؟از چند نفر پرسیدم گفتن اصلا ربطی نداره همه چیز رو باهم قاطی نکن چون توی دین ما درمورد قانون کپی رایت بحث نشده...بازم میگی مشکلی هست؟؟

B3HZ@D
19-10-2015, 16:14
ممنون از نظرتون حالا من اینو گزاشتم از نظر شرعی مشکل داره؟؟؟؟از چند نفر پرسیدم گفتن اصلا ربطی نداره همه چیز رو باهم قاطی نکن چون توی دین ما درمورد قانون کپی رایت بحث نشده...بازم میگی مشکلی هست؟؟

عزیز شما اگر واقعن دنبال اصول اخلاقی هستین پس بهتره دنبال شرع و اینجور مسائل نباشین . چونکه خیلی از اصول اخلاقی در شرع مورد نظر تعریف نشده و وجود خارجی نداره .
خودتون به عنوان یک انسان بالغ و عاقل برای خودتون و عملتون تصمیم بگیرید . نتیجه خیلی بهتری هم میده و نیازی نیست به علمـــااا و مرجع تقلید و این صحبت ها رجوع کنین .

ArashMiniStar
19-10-2015, 18:44
ببخشید در مورد خیلی چیز ها در دین صحبت نشده ولی عملما در مورد نظر میدن و حلال و حرومیش تعیین میکنن !! مثلا از شما میپرسم دزدی در اینترنت حرامه یا نه؟ چون اون موقع نبوده پس حلاله!! ایا منطقیه؟ اینم مصداق بارز دزدیه ولی ازش در میرن!!

Stream
19-10-2015, 19:37

بحث درباره شرعی بودن یا نبودن چیزی در چارچوب فعالیت های انجمن نیست، اینجا فقط درباره مسائل اخلاقی و قانونی بحث کپی رایت میشه بحث کرد. اگه براتون نظر مراجع تقلید مهمه باید مستقیما از خودشون بپرسید یا برید به انجمن ها و سایت های مذهبی ویژه این کار.

ali_mohandes
19-10-2015, 21:18
سلام ازهمگی که نظر دادن ممنونم.....خوب حالا من یه چیزی میگم میخوام جواب بدید....
ما میریم یه وبندوز می خریم..اونو واس کسی نصب می کنیم وازش کسب درامد می کنیم این چی اینم مشکلی داره؟؟؟؟یا باس زنگ بزنیم مایکروسافت اجازه بگیریم؟؟؟خخخخخخخخخخخ
در مقابل این چی میگید؟

Public Enemy
19-10-2015, 21:51
سلام ازهمگی که نظر دادن ممنونم.....خوب حالا من یه چیزی میگم میخوام جواب بدید....
ما میریم یه وبندوز می خریم..اونو واس کسی نصب می کنیم وازش کسب درامد می کنیم این چی اینم مشکلی داره؟؟؟؟یا باس زنگ بزنیم مایکروسافت اجازه بگیریم؟؟؟خخخخخخخخخخخ
در مقابل این چی میگید؟

من اینطور فرض می کنم که شما در واقع سریال خریداری شده رو به کسی دیگه فروختید . در صورتی که قبلا این سریال استفاده نشده باشه ایرادی نداره و شما می تونین برای نصبش هم از طرف هزینه دریافت کنید .

توی اکثر کانفیگ لپ تاپ های خارجی این مورد هم دیده میشه . یعنی هزینه ای برای نصب ویندوز روی سیستم می گیرند . برخی دیگه حتی هزینه دریافت می کنند که ویندوز کارخونه ای لپ تاپ رو حذف و به جاش یه ویندوز بدون نرم افزارهای اضافی همراه لپ تاپ رو نصب کنند !

mohammad-28
19-10-2015, 22:07
به نظر من کپی رایت تو ایران هیچ ربطی به تحریم و گرونی ارز یا ... نداره
خیلی بهتره که رک و راست باشیم !
یه سوال :
خریدن آلبوم خواننده داخلی تحریمه ؟ خریدن فیلم و سریال داخلی تحریمه ؟! کتاب های ایرانی که pdf میشن و بدون اجازه ناشر تو اینترنت پخش میشن و با قیمت اندکی فروخته میشن تحریمه ؟!
مسلما که نیست ...
به جرات میشه گفت بالای 80 درصدمون کپی رایت محصولات خودمون رو رعایت نمیکنم ( البته به جز بخش کتاب )
اگر هم فیلم و سریال ایرانی رو بخوایم اورجینالش رو تهیه کنیم یکی از دلایلش اینه که یا نت حجمی داریم یا سرعتش پایینه !
عده ای هم که عادت به خریدن اورجینال دارند
و فقط عده خیلی کمی ( شاید 1 درصد ) با فرض اینکه کپی رایت رو رعایت کنند تا حق صاحب اثر پایمال نشه محصول اورجینال تهیه می کنند

کلا بحثیه که از اول ما ایرانیها بهش عادت کردیم و دوست داریم یه طوری کارمون رو توجیح کنیم ...
اما خودم به شخصه اعتراف میکنم که ( متاسفانه ) قانون کپی رایت رو رعایت نمیکنم و این نه از نظر اخلاقی درسته و نه از لحاظ قانونی

Stream
20-10-2015, 00:25
در مقابل این چی میگید؟

اگه لایسنس قانونی باشه و اون رو بخرید و بعد نصب کنید (برای یک نفر) و بعد هم لایسنس رو بهش بدید مشکلی نداره علاوه بر هزینه لایسنس برای زحمت نصب هم هزینه دریافت کنید. اگه یک لایسنس بخرید و برای 20 نفر نصب کنید در حالی که مشخص هست لایسنس ها شخصی هستند این کار غیرقانونی و غیر اخلاقی است.

-

ali_mohandes
20-10-2015, 14:35
من بگم اون نرم افزار ارگ اندرویده...لاینسس نداره........در این صورت چی؟؟؟

Stream
20-10-2015, 19:05
من بگم اون نرم افزار ارگ اندرویده...لاینسس نداره........در این صورت چی؟؟؟

اندروید لایسنس داره دوست عزیز که البته به شما اجازه انتشار دوباره رو میده (بطور مثال شما نمی تونید کرنل اندروید رو ادیت کنید و بعد ازش پول در بیارید، در صورت ادیت باز هم باید بصورت آزاد و متن باز ارائه بشه، ولی مشکلی نداره شما به خاطر زحمت نصب هزینه دریافت کنید.

ali_mohandes
20-10-2015, 20:11
اندروید لایسنس داره دوست عزیز که البته به شما اجازه انتشار دوباره رو میده (بطور مثال شما نمی تونید کرنل اندروید رو ادیت کنید و بعد ازش پول در بیارید، در صورت ادیت باز هم باید بصورت آزاد و متن باز ارائه بشه، ولی مشکلی نداره شما به خاطر زحمت نصب هزینه دریافت کنید.

من میگم نرم افزار لاینسس نداره.......اشتباه گرفتی منظورمو؟؟؟؟؟یه نرم افزار رو رایان گزاشتم همین

Stream
20-10-2015, 20:16
من میگم نرم افزار لاینسس نداره.......اشتباه گرفتی منظورمو؟؟؟؟؟یه نرم افزار رو رایان گزاشتم همین

دوست عزیز این همه دور زدن نداره، اگه سازنده نرم افزار اجازه توضیعشو داده مشکلی نیست، اگه نداده یعنی هست. اگه نمی دونید یعنی باید برید و چک کنید یا از سازنده بپرسید. رایگان بودن یک نرم افزار مترادف این نیست که اجازه توضیعش وجود داره. باید ببینید وضعیت هر نرم افزاری که قصد توضیعش رو دارید چگونه است.

ali_mohandes
20-10-2015, 20:28
دوست عزیز این همه دور زدن نداره، اگه سازنده نرم افزار اجازه توضیعشو داده مشکلی نیست، اگه نداده یعنی هست. اگه نمی دونید یعنی باید برید و چک کنید یا از سازنده بپرسید. رایگان بودن یک نرم افزار مترادف این نیست که اجازه توضیعش وجود داره. باید ببینید وضعیت هر نرم افزاری که قصد توضیعش رو دارید چگونه است.
فک نکنم اجازه توشیع داده باشه...:n02: :n02::n02:خوب حالا اینی که رایگان گزاشتم خیلی دانلود داشته......اینو باید چیکار کرد؟؟؟:n13::n13:
حالا یه سوال دیگه هم دارم...خود نویسنده این برنامه از برنامه ای که کرک شدس استفاده می کنه....همون رعایت نشدن قانون کپی رایت تو ایران...خوب این نرم افزاری که ساخته با استفاده از یه نرم افزار کرک شده بوده..خوب الان بازم مشکلی هست؟؟؟
می بخشید زیاد می پرسم میخوام مطمئن بشم....

Stream
20-10-2015, 20:52
فک نکنم اجازه توشیع داده باشه...:n02: :n02::n02:خوب حالا اینی که رایگان گزاشتم خیلی دانلود داشته......اینو باید چیکار کرد؟؟؟:n13::n13:
حالا یه سوال دیگه هم دارم...خود نویسنده این برنامه از برنامه ای که کرک شدس استفاده می کنه....همون رعایت نشدن قانون کپی رایت تو ایران...خوب این نرم افزاری که ساخته با استفاده از یه نرم افزار کرک شده بوده..خوب الان بازم مشکلی هست؟؟؟
می بخشید زیاد می پرسم میخوام مطمئن بشم....

ببینید یک ایمیل بزنید تا مطمئن بشید و ببینید نظر سازنده چه هست و به یک توافق با ایشون برسید. و اگه شما حتی مطمئن هم باشید سازنده داره از نرم افزار کرک شده استفاده می کنه مسئله بین خودش و سازنده نرم افزاری است که کرک کرده، این توجیه برای سایرین نیست که نرم افزار اون شخص رو کرک کنند.

ali_mohandes
21-10-2015, 05:34
ببینید یک ایمیل بزنید تا مطمئن بشید و ببینید نظر سازنده چه هست و به یک توافق با ایشون برسید. و اگه شما حتی مطمئن هم باشید سازنده داره از نرم افزار کرک شده استفاده می کنه مسئله بین خودش و سازنده نرم افزاری است که کرک کرده، این توجیه برای سایرین نیست که نرم افزار اون شخص رو کرک کنند.
باشه ازش می پرسم ولی بازم میگم من چیزی رو کرک نکردم فقط یه نرم افزار پولی رو رایگان دراختیار همه گزاشتم...همین