PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روشن کردن 20 LED 1 وات؟

pashangparsi6
30-08-2014, 18:02
با درود

دوستان من نزدک به 20 تا 30 LED که 1 وات (ولت؟) هستند خریداری کردم و می خوام همه رو به هم وصل کنم و سپس اینها رو به برق وصل کنم که همه روشن بشن.

پرسش اینه که من پیش تر برای روشن کردن 3 تا از اونها یک آداپتور 3 وات بهش وصل می کردن و هر دو روشن می شدن. حالا که 20 یا 30 تا هستند چجوری 20 وات (ولت؟) بهشون بدم که همشون روشن بشن؟ چون آداپتورها تا درجه 12 بیش تر ندارن

با سپاس

ali_mohandes
30-08-2014, 18:14
همه رو به یک مقاومت180اهم وصل کید وبه برق6یا9یا12ولت بزنید
مقاومتش2وات باشه یکم بزرگه
نکته:همه رو موازی به هم وصل کنیدوتنها یک مقاومت 180اهم به یکی از قطب ها وصل کنید
موفق باشید

New Ray
30-08-2014, 19:18
روش قبل هم درسته اما خوب جواب نمیده و نور LED ها بسیار کم میشه. روش بهتر اینه :
ولتاژ هر کدوم حدود 3 تا 3.8 ولت ممکنه باشه (بسته به جنس)، پس شما مثلا سه تایی یا چهارتایی با هم سری کنید => مثلا میشه 10 شاخه که هر کدام 3 یا 4 تا LED سری دارند.
حالا هر کدوم از شاخه ها رو با یک مقاومت کم اهم 1 وات باید به آداپتور وصل کنید.

این مقاومت برای 3 تایی تقریبا بین 10 اهم تا 33 اهم میتونه باشه ( ترجیحا 15 یا 22 اهم 1 وات )
برای 4 تایی میتونه کمتر باشه مثلا زیر 10 اهم ( بین 2.2 تا 10 اهم و نیازی نیست حتما 1 وات باشند )

مقدار دقیق تجربی بدست میاد و بستگی به جریان دهی آداپتور هم داره. در این حالت جریان کل آداپتور که از سیم تغذیه میگذره حدود 2 آمپر یا بیشتر باید باشه.
( اگه میخواید نور خوبی داشته باشین باید آداپتور این جریان رو بتونه تامین کنه )

ali_mohandes
30-08-2014, 22:30
روش قبل هم درسته اما خوب جواب نمیده و نور LED ها بسیار کم میشه. روش بهتر اینه :
ولتاژ هر کدوم حدود 3 تا 3.8 ولت ممکنه باشه (بسته به جنس)، پس شما مثلا سه تایی یا چهارتایی با هم سری کنید => مثلا میشه 10 شاخه که هر کدام 3 یا 4 تا LED سری دارند.
حالا هر کدوم از شاخه ها رو با یک مقاومت کم اهم 1 وات باید به آداپتور وصل کنید.

این مقاومت برای 3 تایی تقریبا بین 10 اهم تا 33 اهم میتونه باشه ( ترجیحا 15 یا 22 اهم 1 وات )
برای 4 تایی میتونه کمتر باشه مثلا زیر 10 اهم ( بین 2.2 تا 10 اهم و نیازی نیست حتما 1 وات باشند )

مقدار دقیق تجربی بدست میاد و بستگی به جریان دهی آداپتور هم داره. در این حالت جریان کل آداپتور که از سیم تغذیه میگذره حدود 2 آمپر یا بیشتر باید باشه.
( اگه میخواید نور خوبی داشته باشین باید آداپتور این جریان رو بتونه تامین کنه )

اون را ه حل من هیچ مشکلیواسش پیش نمیاد حتی اگه برای همیشه هم روشن ببمونه دوست عزیز شما هم راه حل درستی گگفتید ولی یکم پیچیده است برای این دوست یهکم نا مفهوم ولی برای من وشما که تجربه های زیادی داریم نه

pashangparsi6
30-08-2014, 22:44
دوستان ببخشید من زیاد تخصص ندارم ولی اگر کمی توضیح رو آسون تر بدین می تونم مقاومت ها رو بخرم و وصل کنم

ببنید من قرار هست 20 تا led یک والت پاور رو نصب کنم توی 10تا جای هالوژن. یعنی توی هر کدوم از این این جای هالوژن ها دوتا LED لحیم شده روی هدسینگ قرار می گیره و سیمش به هدسینگ بعدی وصل هست.

حالا من باید چکار کنم؟ یعنی اگر بخوام آداپتور بزارم که خرجم زیاد می شه. من این 20 تا رو چجوری باید به برق وصل کنم تا روشن بشن؟

FX64 Dual Core
31-08-2014, 02:58
با سلام

برای روشن کردن طولانی مدت این تعداد LED بهتر است از ترانسفورماتورهای آماده استفاده کنید.
ترانس مورد نیاز شما 220 به 12 ولت با قدرت جریان دهی مناسب در فروشگاه های لوازم الکتریکی موجود است ( با قیمت تقریبی 3 تا 5 هزار تومان )

برای وصل کردن LED ها بصورت سری انتهای یکی را به ابتدای دیگری وصل کنید و برای اتصال موازی ابتدای چند LED را باهم و انتهای آنها را به هم وصل کنید
(در صورت امکان تصویر LED ها را پیوست کنید تا روی همان تصویر توضیح داده بشه)

ali_mohandes
31-08-2014, 08:35
دوستان ببخشید من زیاد تخصص ندارم ولی اگر کمی توضیح رو آسون تر بدین می تونم مقاومت ها رو بخرم و وصل کنم

ببنید من قرار هست 20 تا led یک والت پاور رو نصب کنم توی 10تا جای هالوژن. یعنی توی هر کدوم از این این جای هالوژن ها دوتا LED لحیم شده روی هدسینگ قرار می گیره و سیمش به هدسینگ بعدی وصل هست.

حالا من باید چکار کنم؟ یعنی اگر بخوام آداپتور بزارم که خرجم زیاد می شه. من این 20 تا رو چجوری باید به برق وصل کنم تا روشن بشن؟

داداش از همون روش من استفاده کنید ویک اداپتور یا ترانس 220به12بخرید ووصل کنید بهش یک یکسوساز هم می خواد واسه تبدیل برقACبهDC
اینم عکسش
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دیودها:IN4001-IN4007
فقط یه نکته به سر +و-یک خازن1000میکروفاراد16ولت یابالاتر نصب کنید

New Ray
31-08-2014, 10:04
اون را ه حل من هیچ مشکلیواسش پیش نمیاد حتی اگه برای همیشه هم روشن ببمونه دوست عزیز شما هم راه حل درستی گگفتید ولی یکم پیچیده است برای این دوست یهکم نا مفهوم ولی برای من وشما که تجربه های زیادی داریم نه

دوست عزیز حق باشماست ، روش من پیچیده بود ولی من گفتم روش شما خوبه ، اما مشکلش اینه که نور بسیار کمی داریم :
هر الیدی 1 وات ( با توجه به اینکه ولتاژش حدود 3.3 ولته ) حدود 0.3 آمپر جریان میکشه تا 1 وات نور بده. حالا 30 تا با هم موازی کنیم باید 9 آمپر 3.3 ولت داشته باشیم تا بیشترین نور بدست بیاد !!
نه اون مقاومت و نه تغذیه نمیتونه همچین جریانی تولید کنه . باز اگه به هرکدوم یک مقاومت وصل کنیم خیلی بهتر جواب میگیریم ولی تلفات انرژی بسیار بالاست.
با روش قبلی به هر الیدی حداکثر 0.002 آمپر جریان میرسه . یعنی از یه الیدی معمولی هم خیلی کمتر ! ( میتونید حساب کنید حدود 1.6 میلی آمپر میشه )

اصلا هر دو روش و ترکیب میکنم اینجوری استفاده کنید : ( برای تغذیه هم دوستمون در بالا گفت مطابق نقشه عمل کنید )
در نقشه زیر مقاومت باید 5 یا 10 وات باشه . مقدارش بین 0.47 تا 1 اهم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فقط اون حالتی که گفتید باید ببینید دوتا باهم سری هستن یا موازی. چون یکم پیچیده میشه ...

pashangparsi6
31-08-2014, 11:10
دوستان این ال ای دی هایی هست که خریدم:

اگر فرض کنیم که اینها ال‌ای‌دی باشن و من دوتا دوتا بهم وصلشون کردم و با سیم به هم وصل شدن (سیم آبی و سرخ رنگ) اون سر چجوری باید به برق وصل بشه. چه تراسنفورماتور یا... دقیقا نیاز هست که بنده خریداری کنم که بتونم به برق شهری و کلید وصلش کنم؟
اینکه اینها رو خریدم ممی خواستم جایگزین لامپ های پر مصرف کنم که مصرف برق پایین بیاد

با سپاس

New Ray
31-08-2014, 15:20
در تصویری که گذاشتین ولتاژ حدود 3.3 با جریان حداقل 5 آمپر نیازه. عملیه ولی مشکلات بیشتری داره مثل گرما و جریاندهی بالا و احتمالا ترانس سفارشی.

پیشنهاد من :
اگه led ها دوتا دوتا به هم وصلن ، این دوتایی ها رو با بقیه دوتایی ها سری کنید. در مجموع 10 تا هالوژن سری دارین که هر کدوم دوتا led دارن.
ولتاژ موردنیاز کل حدود 33 ولت میشه با جریان حدود 0.5 آمپر. ترانسش هم موجوده ( میتونید ترانس بازاری حدود 33 ولت یا 16 ولت دوبل با جریان 1 الی 2 آمپر بگیرین )

برای مقاومت میتونید یک مقاومت 22 تا 47 اهم 10 وات با کل مدار سری کنید ( مثل نقشه قبل که گذاشتم )
دقت کنید که برای ترانس باید پل دیود و خازن 1000 یا 2200 میکروفاراد 50 ولت استفاده کنید. ( طبق نقشه پست 7# )
و خازن رو با رعایت قطب به خروجیهای + و - در نقشه وصل کنید. طرفی که نوار - داره پایه منفی خازن هست ، اگه اشتباه وصل کنید ممکنه منفجر بشه !

اما اگه به روش گفته شده نمیتونید عمل کنید باید همون ترانس 3 ولت 5 آمپر بگیرید ( نقشه شماره 7 فراموش نشه ) و با یک مقاومت 0.22 اهم 5 وات وصل کنید به led ها.

ali_mohandes
31-08-2014, 16:08
دوست عزیز حق باشماست ، روش من پیچیده بود ولی من گفتم روش شما خوبه ، اما مشکلش اینه که نور بسیار کمی داریم :
هر الیدی 1 وات ( با توجه به اینکه ولتاژش حدود 3.3 ولته ) حدود 0.3 آمپر جریان میکشه تا 1 وات نور بده. حالا 30 تا با هم موازی کنیم باید 9 آمپر 3.3 ولت داشته باشیم تا بیشترین نور بدست بیاد !!
نه اون مقاومت و نه تغذیه نمیتونه همچین جریانی تولید کنه . باز اگه به هرکدوم یک مقاومت وصل کنیم خیلی بهتر جواب میگیریم ولی تلفات انرژی بسیار بالاست.
با روش قبلی به هر الیدی حداکثر 0.002 آمپر جریان میرسه . یعنی از یه الیدی معمولی هم خیلی کمتر ! ( میتونید حساب کنید حدود 1.6 میلی آمپر میشه )

اصلا هر دو روش و ترکیب میکنم اینجوری استفاده کنید : ( برای تغذیه هم دوستمون در بالا گفت مطابق نقشه عمل کنید )
در نقشه زیر مقاومت باید 5 یا 10 وات باشه . مقدارش بین 0.47 تا 1 اهم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فقط اون حالتی که گفتید باید ببینید دوتا باهم سری هستن یا موازی. چون یکم پیچیده میشه ...

بله خوبه دوست عزیز ولی من خودم باروش اول همیشه کار می کنمچه در تعمیر چه در ساخت وساز مشکلی نیست نور هم خوبه
خلاصه مرسی

New Ray
31-08-2014, 18:15
فقط یه مطلب خیلی مهم :

مداری که گفتم برای تمام LED ها است یعنی 20 تا باهم . اگه تعدادکمتر یا مثلا یکی رو با اون روش روشن کنید حتما میسوزه !! پس همه رو با هم وصل کنید قطب منفی و مثبت هم فراموش نشه !

pashangparsi6
31-08-2014, 20:28
دوستان سپاس از راهنمایی هاتون ولی به خدا من گیج شدم

آشنایی من با برق در حد کیت های آموزشی هست :n02:که توشون مقاوت و دیود و همه چیز هست بعد راهنما داره که کدومو کجا وصل کنم و ..

اگر می شه اینجوری به من بگین چکار کنم:

یعنی بگین که فلان مقاوت رو بخر + فلان دیود + فلان چیز دیگه . بعد دو سر فلان رو بزن سر فلان چیز

اکنون من 20 تا ال ای دی خریدم که 1 ولت هستند و 10 تا هالوژن دارم که می خوام توی هر هالوژن دوتا از اینها رو بزارم. هالوژن ها هم با سیم از پیش به هم وصل هستند و می شه از این سیم ها استفاده کرد

اگر می شه اینجوری راهنمایی کنید

ali_mohandes
01-09-2014, 12:03
دوست عزیز +مثبت ال ای دی هارو به یکدیگر وصل کن-منفی هارو هم همینطور بعد به قطب یه مقاومت هم در اخر به یاکی از قطب ها وصل کنید مقاومت180اهم یک مدار یسو ساز هم گذاشته بودم تو پست های قبلی ال ای دی هارو به اون وصل کنید

pashangparsi6
01-09-2014, 13:21
دوست گرامی من تا اینجا رو متوجه شدم. اگر می شه یه نقشه مانند همین شکلی که کشیدم بکشید. یعنی مثلا در فلان جاش (مانند همین مقاومتی که گذاشتم) دیود یا .. اگر نیاز داره بکشین:

ali_mohandes
01-09-2014, 14:23
دوست گرامی من تا اینجا رو متوجه شدم. اگر می شه یه نقشه مانند همین شکلی که کشیدم بکشید. یعنی مثلا در فلان جاش (مانند همین مقاومتی که گذاشتم) دیود یا .. اگر نیاز داره بکشین:

بله دوست عزیز همین طوره که خودتون عکس گزاشتید

New Ray
01-09-2014, 15:18
بدون شرح / تاریخ آزمایش : امروز [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :

پ.ن = سمت چپ با مقاومتی که گفتم ، سمت راست با مقاومت 180 اهم
:n02: