PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سیستم برق شهری ایران

smahdis
22-07-2014, 22:16
سلام,

دوستان اون چیزی که در سر کلاس مدارهای الکتریکی 1 به من گفتن این بود که این کابل هایی که توسط ستونها به درب منزل آورده میشن, همگی فاز هستن و نول ندارن. سه تا کابل نشانگر سه تا فاز.

نول ندارن به این دلیل که هزینه ها رو به شدت کاهش بدن. چون اگر قرار باشه نول رو از کارخانه بیارن تا درب منازل, میلیونها کیلومتر سیم خالی الکی رو کشوندن آوردن.

اما لازمه که مدار کامل بشه تا برقی هم جریان داشته باشه. برای اینکه مدار کامل بشه, تو نیروگاه سیم نول رو زمین میکنن (زمین به عنوان یه رسانای بزرگ؟) و تو منازل هم سیم نول رو زمین میکنن. چون هم تو نیروگاه هم تو منازل سیم نول زمین شده هست پس مدار کامل میشه و جریان موجود میشه.

اینا چیزهایی بود که من سر درس مدارهای الکتریکی فهمیدم. حالا نمیدونم تا چقدر درسته. شایدم کاملا اشتباه باشه.

اما چیزی که امروز دیدم و از چند نفر برقکاری شنیدم این بود که تمامی سیم های ستونهایی که برق رو میارن منازل, نول دارن. پرسیدم این نول از کجا میاد؟ گفتن از نیروگاه. یعنی هزاران کیلومتر کابل نول رو به همراه کابل فاز از نیروگاه کشوندن آوردن درب منازل؟

راستی اخیرا تمامی کابل های ستونهای مشهد رو عوض کردن و 5 تا کابل رو دور هم پیچوندن آوردن تا منازل و کارخانه ها. میخواستم بدونم دلیل این پیچوندن چیه؟ اون اوائل میگفتن برای جلوگیری از سرقت سیم. چرا 5 تا کابل (احتمالا 2 تاشون نول هست)؟

albertxx
22-07-2014, 22:40
یه ذره ناقص متوجه شدید !! :n02:

بحث شما رو چند بخش میکنم و بعد بخش به بخش جواب میدم !!

در بحث برق ما 3 بخش اصلی داریم -- از زمان تولید برق تا رسیدن به دست مصرف کننده (( مصارف خانگی و .... ))
چیزی که تو درس تجهیزات پست هم بهش اشاره شده

3 بخش :
تولید -- انتقال --- توزیع
تولید : جایی که برق تولید میشه (( نیروگاه ))
انتقال : برق تولیدی به مناطق توزیع میرسه (( شهری ))
توریع : برق فشار قوی به فشار ضعیف تبدیل میشه

بخش اول و دوم : تولید و انتقال برق از نیروگاه

در این حالت برق در نیروگاه تولید میشه و همونطور که گفتید سیم نول زمین میشه
موقع انتقال سیم نول وجود نداره و 3 سیم 3 فاز هست

بخش سوم : توزیع
چون مصرف کننده تکفاز نمیتونه از سیم برق به صورت تکی استفاده کنه به سیم نول هم نیاز داره
پس در نتیجه باید سیم نول هم به دست مشترک تکفاز برسه !!
ولی چطور ؟؟
وقتی برق سه فاز در انتهای خط انتقال به سیستم شهری میرسه قبل از ورود به شهر (( معمولا حومه شهر )) وارد پست میشه و پست وظیفه کاهش ولتاژ رو داره (( در این حالت پست برق 220 یا 110 کیلوولت رو به 22 کیلوولت تبدیل میکنه البته به صورت 3 فاز ))
بعد از این باز هم پست برق برق رو به صورت 3 سیم به داخل شهر انتقال میده
در داخل شهر برق 3 فاز 22 کیلوولت وارد ترانس توزیع میشه (( چیزی که هر روز رو تیر برق ها میبینیم ))
در این ترانس ها برق 3 فاز 3 سیمه تبدیل به برق سه فاز به اضافه یک سیم نول میشه
چون تو ترانس توزیع سیستم مثلث به ستاره هست و در نتیجه سیم نول از نقطه مشترک به وجود میاد (( نول و یا به اصلاح نقطه مشترک ))

در این حالت برق به صورت 4 سیم به کوچه ها و خیابان ها میره (( 3 سیم تکفاز a b c و یک سیم نول ))
سیم پنجم هم مربوط به چراغ های عابر پیاده هست !!!

به خاطر همین هست که سیم نول از نیروگاه نمیاد
و در ترانس توزیع تولید میشه تا هزینه انتقال سیم نول حذف بشه و فقط تو سیستم توزیع شهری وجود داشته باشه !!!

و اما یه نکته و سوال اصلی شما
چرا تو ترانس ها سیم نول تولید میشه و به همان صورت 3 فاز ستاره به درب منازل برده نمیشه و مردم سیم نول رو از زمین نمیگیرن ؟؟

دلیلش اینه واسه ی این کار شما نمیتونید سیم نول رو در همه جای کشور به کندن یه چاه چند متری به دست بیارید
چون تو بعضی از نقاط کشور به خصوص نقاط رطوبتی مثل گیلان باید عمق زیادی رو بکنید تا به سیستم نول برسید
و کندن چاه ارت هم به همین راحتی نیست که با یه میله تو زمین بشه همچین کاری کرد
اول چیزی به اسم چاله یا چاه ارت باید درست بشه (( ترکیبی از مواد مختلف برای تولید سیم نول ))

یه نکته هم بگم
از چاه ارت به صورت سیم نول به دلایلی استفاده نمیشه ((اینو باید از کسایی بپرسی که درس هایی مثل ایمنی در برق و .... خوندن !! (( من فقط یه یک درس 1 واحدی در این زمینه پاس کردم :n02:))

در مورد بقیه سوالاتتون
سیستم برق تا اونجا که من میدونم همیشه 5 سیمه بوده و 5 سیمه بودن تازگی نداره
اون چیزی که شما میگی (( پیچاندن سیم برق 5 سیمه )) دلیلش جلوگیری از سرقت هست

و اما چطور ؟؟
در حالت عالی وقتی 5 سیم به صورت عادی روی تیر کشیده میشه (( چیزی که در اکثر کشور فعلا وحود داره ))
احتمال دزدی زیادی
چون با کندن یک سیم میشه همون سیم رو به صورت تکی به سرقت برد

ولی در زمان پیچیده شدن سیم
کندن و پایین آوردن از تیر کار سختیه !!!

smahdis
22-07-2014, 23:00
عزیز بسیار عالی و زیبا توضیح دادید واقعا وقتی داشتم میخوندم لذت میبردم.

مسائل اینجوری رو خیلی دوست دارم.

پس من تقریبا درست فهمیده بودم. در اصل میشه با کندن یه چاه ارت نول رو در منزل تولید کرد اما به دلایلی که گفتید همه جا نمیشه به راحتی به دستش آورد.

در مورد سیم چراغ های راهنمایی توضیح میدید که چی هست؟ چرا اونها رو جدا کشیدن؟ آیا این سیم هم از مرحله ترانس اضافه میشه؟

پس یک نول داریم و 3 تا فاز. هر کدوم از این فاز ها رو میشه با این نول استفاده کرد. سئوال اینه که استفاده از یک نول برای هر 3 فاز اختلالی به وجود نمیاره؟

ببین خانه شماره 1 از فاز1 و نول استفاده میکنه. خانه شماره 2 از فاز 2 و نول. و الی آخر. فرکانسشون یکیه اما فازهاشون کمی با هم اختلاف دارن. بالاخره وقتی مدار کامل میشه یه جریانی از سیم نول رد میشه دیگه؟ آیا در سیم نول مشکلی به وجود نمیاد؟

راستی اون نولی که در سیستم ستاره به وجود میاد, آیا ذاتی هست؟ نیازی به چاه و ... نداره دیگه نه؟

راستی در حالتی که در منازل از چاه ارت به عنوان نول استفاده میکنن, آیا از خاصیت رسانندگی زمین استفاده میکنن؟

albertxx
22-07-2014, 23:30
در مورد سیم چراغ های راهنمایی توضیح میدید که چی هست؟ چرا اونها رو جدا کشیدن؟ آیا این سیم هم از مرحله ترانس اضافه میشه؟

نه
ببینید

تو خیابانها و کوچه ها روی تیر برق چراغ واسه روشنایی هست
که به عنوان یه مصرف کننده شناخته میشه ولی به صورت عمومی
این چراغ ها مثل چراغ خونگی به سیم نول و فاز احتیاج داره

سیم نول رو که از همون سیم نول عادی میگرن و به اصطلاح سیم چهارم
ولی فاز رو نمیشه از یکی از سیستم 3 فاز گرفت
چون اگه بخوان چراغ های تیر رو قطع کنن نمیتونن برق کل شهر رو به خاطر 2 تا چراغ برق تیر قطع کنن
واسه همین واسه کل چراغ های تیر ها یه سیم فاز جداگانه برده میشه و به همه تیر ها وصل میشه
و هر وقت هم لازم شد با قطع کردن این سیم کل برق چراغ ها قطع میشه !

پس یک نول داریم و 3 تا فاز. هر کدوم از این فاز ها رو میشه با این نول استفاده کرد. سئوال اینه که استفاده از یک نول برای هر 3 فاز اختلالی به وجود نمیاره؟

ببین خانه شماره 1 از فاز1 و نول استفاده میکنه. خانه شماره 2 از فاز 2 و نول. و الی آخر. فرکانسشون یکیه اما فازهاشون کمی با هم اختلاف دارن. بالاخره وقتی مدار کامل میشه یه جریانی از سیم نول رد میشه دیگه؟ آیا در سیم نول مشکلی به وجود نمیاد؟

این عیب محسوب نمیشه
بلکه به عنوان یک مشکل در سراسر کشور حساب میاد و دلیل افت ولتاز هم در خیلی موارد همینه

و اما چطور ؟؟
شما وقتی یک سیم نول از سیستم 3 فاز میگری و به مشترکین میدی
تمام مشترکین تک فاز از این سیم نول استفاده میکنن (( فاز یک + نول --- فاز 2 + نول --- فاز 3 + نول ))

این مصرف تا زمانی که بار متعادل باشه مشکلی نیست

منظور از بار متعادل چیه ؟؟؟
یعنی کل بار شبکه به صورت متعادل رو شبکه پخش شده باشه

خونه اول که از فاز اول استفاده میکنه 10 آمپر برق مصرف کنه

خونه دوم که از فاز دوم استفاده میکنه 10 آمپر برق مصرف کنه

خونه سوم که از فاز سوم استفاده میکنه 10 آمپر برق مصرف کنه

در این حالت هیچ مشکلی برای سیم نول به وجود نمیاد و خنثی هست !!

ولی مشکلی که تو کشور ما موجود هست توزیع نامتناسب برق هست (( نامتعادل ))
یعنی اینکه در خیلی از کوچه ها (( برای مثال ))

روی فاز اول 30 تا مشترک هستن که مجموعا 60 آمپر برق مصرف میکنن

روی فاز دوم 50 تا مشترک هستن که مجموعا 100 آمپر برق مصرف میکنن

روی فاز سوم 10 تا مشترک هستن که مجموعا 20 آمپر برق مصرف میکنن

در این حالت بار به صورت نامتعادل روی شبکه توزیع میشه و سیم نول از حالت خنثی خارج میشه و تعادل شبکه بهم میریزه و سیم نول کمی برق دار میشه (( اختلاف پتانسیل بیشتر و کمتر بین فاز و نول ایجاد میشه ))

راستی اون نولی که در سیستم ستاره به وجود میاد, آیا ذاتی هست؟ نیازی به چاه و ... نداره دیگه نه؟

بله ذاتی هست
در سیستم ستاره یک سیم مشترک وجود داره که نقطه خنثی محسوب میشه که ازش به عنوان نول استفاده میشه

در این عکس
سمت راست سیستم اتصال مثلث هست که سیم نول درش وجود نداره !!
سمت چپ سیستم اتصال ستاره هست که سیم نول در نقطه مشترک 3 فاز به وجود میاد (( همون نقطه ای که به زمین وصل شده ))

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راستی در حالتی که در منازل از چاه ارت به عنوان نول استفاده میکنن, آیا از خاصیت رسانندگی زمین استفاده میکنن؟

اینو کامل متوجه نشدم
ولی یه صورت خلاصه میگم که از چاه ارت به عنوان سیم نول به صورت عمومی استفاده نمیشه !!!

چاه ارت هم تخصص خاصی واسه زدنش میخواد و از موادی مثل ذغال - نمک و .... باید استفاده بشه (( هر چاه مواد خودشو داره ))

من چون رشته تخصصیم در این زمینه نیست زیاد وارد نیستم
اینو باید از کسایی بپرسی که درس هایی مثل ایمنی در برق و .... خوندن !! (( من فقط یه یک درس 1 واحدی در زمینه چاه و ایمنی و .... پاس کردم :n02:))

Last Night
04-08-2014, 22:29
سلام,

راستی اخیرا تمامی کابل های ستونهای مشهد رو عوض کردن و 5 تا کابل رو دور هم پیچوندن آوردن تا منازل و کارخانه ها. میخواستم بدونم دلیل این پیچوندن چیه؟ اون اوائل میگفتن برای جلوگیری از سرقت سیم. چرا 5 تا کابل (احتمالا 2 تاشون نول هست)؟

اون کابل خود نگهداره.چ.ن روکش داره امکان برق دزدی وجود نداره.