PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روش قطع و وصل ارتباط PC تحت کانکشن pppoe

star254
11-04-2014, 10:44
سلام
شاید گاهی اوقات لازم باشه ارتباط رایانه دسکتاپی مون رو با اینترنت که بوسیله کابل LAN یا USB به مودم وصل میباشه رو با توجه به شرایط زیر قطع کنیم
1- مودم به صورت pppoe کانفیگ شده و ارتباط به صورت خودکار میباشد
2- تعدادی وسیله بیسم و باسیم دیگه از همین مودم برای ارتباط با اینترنت استفاده میکنند پس نمیشه اون رو خاموش کرد
خوب در چنین شرایطی راه کارهایی که داریم عبارتند از جدا کردن کابل LAN یا USB از رایانه و یا اینکه کارت شبکه مون رو disable کنیم . خوب اگه با همون سیستمهای دیگه ای که به مودم وصل هستند تبادل دیتا داشته باشیم نظیر صدا ، تصویر و غیره که نمیشه ارتباط کابل شبکه رو قطع کرد . ساده ترین روش برای این کار تغییر Default Gateway در تنظیمات کارت شبکه هست . در این آموزش یک روش نرم افزاری رو برای کسانی که به هر دلیل نیاز به قطع و وصل ارتباط سیستمشون با اینترنت رو دارن (سیستمهای دسکتاپی خواه داخل منزل و خواه داخل شبکه های کوچک وبزرگ) قرار خواهم داد تا با یک کلیک ساده این کار رو انجام دهند . علت این که در مورد سیستمهای دسکتاپی صحبت میکنیم اینه که در ارتباط وایرلس شما به راحتی میتونید ارتباط رو قطع و یا از حالت خودکار خارج کنید .

خوب شروع میکنیم لازم به توضیحه این آموزش براساس کار با ویندوز 7 آماده شده است . ابتدا به اینترنت وصل شوید حالا با کلیک روی start در قسمت search programs and files تایپ کنید cmd و کلید اینتر رو بزنید (در ویندوز XP در قسمت RUN این کار را انجام دهید برای ویندوز 8 هم قسمت command prompt رو سرچ کنید تا بشه کار رو دنبال کنید)
صفحه ای مانند شکل زیر برای شما باز میگردد که بعد از این در صورت لزوم به آن مود cmd خواهم گفت
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ما برای انجام کار خود به اطلاعات کارت شبکه نیاز داریم پس دستوری به شکل زیر رو تایپ کرده اینتر را بزنید
Ipconfig
ازبین آنچه که نمایش داده میشه ما به قسمت زیر نیاز داریم

Windows IP Configuration
Ethernet adapter Local Area Connection:
Connection-specific DNS Suffix . :
Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::ec7f:3942:935e:ef9a%11
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.10
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1
در بین این اطلاعات در خط دوم بعد از Ethernet adapter نام کارت شبکه ما در سیستم مشخص شده که در این مورد Local Area Connection هست شاید در یک سیستم دیگه به صورت my network یا هر چیز دیگه ای باشه به هر حال این نام برای انجام مراحل بعدی بسیار مهم است. در IPv4 Address هم آی پی سیستم رو که 192.168.1.10 رو مشاهده میکنیم و در خط آخر Default Gateway رو مشاهده میکنیم که این همون آپ پی مودم هست . در بیشتر مودم های موجود در بازار 192.168.1.1 آی پی پیش فرض میباشد در موارد نادری هم 192.168.0.1 دیده شده .
در مورد Default Gateway توضیح مختصری بدم . این یک کانل ارتباطی بین سیستم عامل و سخت افزار مربوطه ( در اینجا مودم) میباشد . در صورتی که آی پی مشخص شده در Default Gateway چیزی غیر آی پی مودم باشه امکان برقراری ارتباط بین سیتم عامل و مودم از بین رفته در نتیجه اینترنت از دسترس خارج میگردد اما سایر ارتباطات شبکه ای ما همچنان برقرار میباشد.
برخی مودمها از رنج 192.168.1.2 و برخی از رنج 192.168.1.100 شروع به توضیع آی پی میکنند (البته میشه در صفحه کانفیگ مودم این رو تغییر داد) باید توجه داشت وقتی آی پی مودم 192.168.1.1 هست شما فقط میتونید بخش آخر آی پی سیستم رو عددی بین 2 تا 254 انتخاب کنید این توضیح داشته باشید تا بعد استفاده کنیم
تا اینجا معلوم شده خواسته مون چیه و چه اطلاعاتی در اختیار داریم در بخش بعد اجرای کار رو شروع میکنیم

star254
11-04-2014, 13:08
با توجه به آی پی سیستم که از 2 یا 100 شروع شده میخواهیم یک آی پی جدید روی سیستم ست کنیم چون شماره های پایین توسط مودم به صورت خودکار استفاده میشه مانند 3-5 یا 102-104 ما از رنج دیگه ای مانند 192.168.1.150 استفاده خواهیم کرد برای راحت شدن کار ما از دو بچ فایل استفاده خواهیم کرد یکی برای کانکت شدن به اینترنت و دیگری برای قطع ارتباط خواهد بود . بچ فایل به یک فایل متنی با پسوند bat گفته میشه که داخل اون میشه فرامینی که در خط فرمان ویندوز یا مود cmd مورد استفاده قرار میگیره رو نوشت . برای اجرای این فایلها کافیه که روش دبل کلیک کنید . من برای فایل اول نام connect و برای فایل دوم disconnect رو انتخاب میکنم . فرمانی که برای رسیدن به خواسته مون استفاده میکنیم فرمان netsh میباشد که با اون میشه تمام تنظیمات مربوط به آی پی سیستم رو از طریق خط فرمان انجام داد .

یک نکته مهم : در ویندوز به صورت پیش فرض پسوند فایلها نمایش داده نمیشه و اگه شما یه فایل متنی رو ایجاد کنید و اسمش رو مثلآ connect.bat کنید در حقیقت نام فایل connect.bat.txt میباشد شما باید یا با استفاده از مسیر
Control panel -> folder option -> view
تیک گزینه Hide extenstions for know file type رو بردارید تا پسوند فیلها رو ببینید و بتونید اون رو تغییر دهید یا با روش ساده ای که میگم اون فیلها رو ایجاد کنید . در مود cmd قرار گرفته و این فرمان را تایپ کنید
Copy con d:\connect.bat
با این دستور سیستم آماده ساخت یک فایل در مسیر و نام مشخص شده میباشد حالا هم زمان کلید z و Ctrl (کنترل) رو فشار دهید علامت ^z مشخص میشود حالا اینتر را بزنید پیغام 1 files<s> copied. رو مشاهده میکنید به درایو d برین یه فایل با نام connect مشاهده میشه و اگه ایکونش به شکل چرخ دنده بود بچ فایل شما آماده ادامه کار هست البته شما میتونید به جای درایو d هر مسیری رو که خواستین انتخاب کنید.با همین روش فایل disconnect.bat رو هم بسازین
خوب حالا روی بچ فایل connect راست کلیک کرده گزینه edit رو انتخاب کنید و خطوط زیر رو داخل اون کپی کنید مانند تصویر

@echo off

netsh interface ip set address "Local Area Connection" static 192.168.1.150 255.255.255.0 192.168.1.1

netsh interface ip set dns "Local Area Connection" static 8.8.8.8

netsh interface ip add dns "Local Area Connection" 4.2.2.4 index=2

و فایل رو save کنید من آی پی رو در خط دوم 192.168.1.150 گذاشتم شما فقط 150 رو میتونید به عدد دیگه ای که قبلآ توضیح دادم تبدیل کنید بین دو " باید اسم کارت شبکه خودتون رو در هر سه خط بنویسید که اون رو هم توضیح دادم Default Gateway در این مثال 192.168.1.1 میباشد اگه برای شما رنج دیگری هست باید همون رو استفاده کنید و با توجه به اون آی پی ها رو تعریف کنید یعنی اگه کسی آی پی مودمش رو به مثلآ 192.168.20.2 کرده باشه آی پی باید 192.168.20.3-254 باشه . در خطوط سوم و چهارم هم dns رو تعریف میکنیم بعد از ذخیره فایل اگه روی اون دبل کلیک کنید و به بخش تنظیمات آی پی برین این اعداد رو باید ببینید حالا یه بار سیستم رو ری استارت کنید و با بوت مجدد مطمعن بشین به اینترنت وصل هستید
همونطور که گفتم ما فقط قصد داریم Default Gateway رو تغییر بدیم پس فایل disconnect رو باز کنید (ادیت) کرده فرامین زیر رو در اون کپی کنید

@echo off

netsh interface ip set address "Local Area Connection" static 192.168.1.10 255.255.255.0 192.168.1.250

netsh interface ip set dns "Local Area Connection" static 8.8.8.8

netsh interface ip add dns "Local Area Connection" 4.2.2.4 index=2

من Default Gateway رو به عدد 250 تغییر دادم . فایل رو ذخیره کرده روش دبل کلیک کنید با ورود به بخش تنظیمات آی پی کارت شبکه تغییر رو خواهید دید و ارتباط شما با اینترنت قطع میشود اگه روی فایل connect دبل کلیک کنید دوباره ارتباط برقرار میشود در ضمن لازم نیست سیستم رو هم ری استارت کنید.
با کپی کردن فایل disconnect در پوشه startup با بوت شدن سیستم و اجرای این فایل ارتباط شما با اینترنت همواره قطع میباشد و در صورت لزوم با اجرای فایل connect میتونید اینترنت رو داشته باشین.
همواره موفق و سر بلند باشید

ali_agha1981
11-04-2014, 13:48
خیلی عالیه..فقط خیلی پیچیده است..
ای کاش میشد روی اندروید برنامه ای نصب کرد که بشه با اون در حالت bridge هم کانکشن ساخت و کانکت شد...
یا نرم افزاری که در حالت pppee بشه راحت این کانکنت و دیسکانت رو مدیریت کرد..
در هر صورت ممنون..

star254
11-04-2014, 20:49
نه اونقدر پیچیده نیست . ساده این مطلب به این صورته که باید از طریق start -> control panel -> network and sharing center -> chang adapter setting و راست کلیک روی کانکشن لن و انتخاب پراپرتیس و دبل کلیک روی گزینه internet protocol version 4 وارد بخش تنظیمات آی پی شده تمام اون اعداد رو دستی وارد کنید یا تغییر بدین . اون چند خط برنامه کارش همینه . چون انجمن p30world یک انجمن عمومی هست من سعی کردم مطالب رو کامل و ساده بیان کنم و به همین علت طولانی شد والا برای کسانی که با شبکه آشنا هستند در چند خط میشه این مطلب رو بیان کرد.

poyyesh
11-04-2014, 22:28
سلام star254 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز

لطفا بیا به این تا پیک یه راهنمایی بکن واسه این مشکل [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون

vtechnique
15-04-2014, 23:24
نه اونقدر پیچیده نیست . ساده این مطلب به این صورته که باید از طریق start -> control panel -> network and sharing center -> chang adapter setting و راست کلیک روی کانکشن لن و انتخاب پراپرتیس و دبل کلیک روی گزینه internet protocol version 4 وارد بخش تنظیمات آی پی شده تمام اون اعداد رو دستی وارد کنید یا تغییر بدین . اون چند خط برنامه کارش همینه . چون انجمن p30world یک انجمن عمومی هست من سعی کردم مطالب رو کامل و ساده بیان کنم و به همین علت طولانی شد والا برای کسانی که با شبکه آشنا هستند در چند خط میشه این مطلب رو بیان کرد.

خب راه حل منطقی ترش به جای اینکار اینه که شما در ویندوز فایروال می تونی بسته به پروفایل Public و.... که داری بگی فقط به کامپیوترهای همان شبکه Local Subnet یا اینترنت و ... متصل شود. تازه امکان اینم داری که یا کلا اینکارو بکنید یا برای یک برنامه خاص مثل Skype و....
اگر دقت کرده باشی وقتی میخوای به شبکه وصل شی همیشه میپرسه که این Public است یا Private یا home و.... این برای همینه :)

--------------------------------
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

star254
15-04-2014, 23:38
خب راه حل منطقی ترش به جای اینکار اینه که شما در ویندوز فایروال می تونی بسته به پروفایل Public و.... که داری بگی فقط به کامپیوترهای همان شبکه Local Subnet یا اینترنت و ... متصل شود. تازه امکان اینم داری که یا کلا اینکارو بکنید یا برای یک برنامه خاص مثل Skype و....
اگر دقت کرده باشی وقتی میخوای به شبکه وصل شی همیشه میپرسه که این Public است یا Private یا home و.... این برای همینه :)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سلام درسته ولی این مطلب بیشتر برای کاربرانی نوشته شده که آشنایی چندانی با این مباحث ندارند . البته خود من هم که تو شبکه میخوام دسترسی کسی رو از اینترنت قطع کنم ، با توجه به این که کلاینتها به تنظیمات آی پی دسترسی ندارند فقط گیت وی رو تغییر میدم .

vtechnique
15-04-2014, 23:41
سلام درسته ولی این مطلب بیشتر برای کاربرانی نوشته شده که آشنایی چندانی با این مباحث ندارند . البته خود من هم که تو شبکه میخوام دسترسی کسی رو از اینترنت قطع کنم ، با توجه به این که کلاینتها به تنظیمات آی پی دسترسی ندارند فقط گیت وی رو تغییر میدم .

میدونی اگه یکبار تنظیمات برای Private و Public تعریف شه هر دفعه برای قطع و وصل اینترنت فقط کافیه با یک کلیک وضعیت Connection رو از Private به Public و برعکس کاربر تغییر بده. برای اونایی که اصلا آشنا نیستند فکر میکنم این راحتتره.

شما انجام میدی چون حرفه ای هستی. فکر کاربری که Ping هم نمیدونه چیه رو هم بکن :)

-------------------

star254
15-04-2014, 23:48
میدونی اگه یکبار تنظیمات برای Private و Public تعریف شه هر دفعه برای قطع و وصل اینترنت فقط کافیه با یک کلیک وضعیت Connection رو از Private به Public و برعکس کاربر تغییر بده. برای اونایی که اصلا آشنا نیستند فکر میکنم این راحتتره.

-------------------

من سعی کردم در حد بضاعتم مطلب رو ساده کنم.در واقع هیچ وقت از این روش استفاده نکردم . شما هم لطف کن همین مطلب رو کامل برای کابران انجمن تشریح نمایید.

ali_agha1981
18-04-2014, 17:06

-------------------

میشه بیشتر توضیح بدی.. ؟ و بگی یه کاربر تازه وارد که به شبکه وارد نیست..چطوری میتونه این تنظیمات رو قدم به قدم انجام بده..؟ :n16: