PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل مگس پران چشم

master0
18-01-2013, 00:52
با سلام ؛

من خیلی وقته از زمان بچگی (شاید 12 - 15 سالگی) چشم هام مشکل داشتن و وقتی یه کم پرس و جو کردم متوجه شدم بهش میگن مگس پران چشم...

چند روز پیش که به دکتر هم مراجعه کردم و ایشون هم معاینه کردند ، گفتند اشکالی نداره و ازم در مورد دیدن جرقه پرسید که منم گفتم ندارم .

حالا می خوام بدونم این مشکل اگه از این سنین جوانی آغاز بشه مشکل خاصی می تونه باشه ؟

این خطرناکه یا نه ؟ چون شنیده بودم این موارد مخصوص سنین بالا هست . مثل 60 به بالا !

ضمنا درمانی هم داره یا نه ؟

raana
18-01-2013, 01:42
سلام دوست عزیز....

منم این مشکل رو دارم....3-2 سال پیش به طور اتفاقی یه مطلبی رو خوندم و تازه فهمیدم که مگس پران دارم....

تا اونجا که یادم میاد این مشکل رو از 7-6 سالگی داشتم و تا الانم که مشکلی برام پیش نیموده....

...............................................

علت مگس پران هم به خاطر ضخیم شدن رشاه های زجاجیه هست که معمولا در افرادی که سن بالایی دارن بروز میکنه

ولی گاهی اوقات در سنین کم هم دیده میشه....به علل مختلف:ارث- نزدیک بینی- التهاب چشم -دیابت و ....

مگس پرانی که سال ها وجو داشته باشه و تغییری در اون ایجاد نشه خطرناک نیست......

ولی اگر موارد زیر پیش بیاد باید معاینه دقیق توسط متخصص انجام بشه...

اگر مگس پران جدیدی ایجاد بشه ...یا تو مگس پران قدیمی تغییری ایجاد بشه مثلا بزرگ بشه....

یا همراه یا مگس پران جرقه یا تاری دید همراه بشه.....

اگر مگس پران با پارگی یا جدا شدگیه شبکیه همراه باشه نیاز به عمل جراحی داره...در غیر این صورت مشکلی ایجاد نمیکنه...

و باید بهش عادت کنی........

راستی پیش دکتر که رفتی چه جوری معاینه کرد؟؟؟؟ تو چشمت قطره ریخت یا از لنز خاصی برای معاینه استفاده کرد؟؟؟؟

vivabarca
18-01-2013, 02:30
فکر کنم منم این مشکل رو دارم و نمیدونستم :n02: آیا این قضیه مگس پران همین لکه ی طوسی رنگ هست که تو دید میاد و یه حالت معلق گونه داره که نمیشه روش زوم کرد و بهش نگاه کرد ؟!

r_sa
18-01-2013, 04:50
برای منم وقتی بجه بودم ضربه ای خورد که منجر به عمل شد وتا الان دارم باهاش میسازم .دکترا هم فقط میگن نباید بهش توجه کنی .درمونی هم نداره البته برای من فقط یک چشمم اینطوریه برای شما دوتا چشمتون اینجوریه ؟

master0
18-01-2013, 10:26
دکتر دو تا دستگاه داشت که باهاش توی چشمم رو نگاه کرد و آخرش هم گفت چیز خاصی نیست ...

هیچ قطره ای هم تو مطب استفاده نکرد . ولی دو تا قطره بهم داد . یکیش اشک مصنوعی بود یکیش هم اسمش یادم نیست ولی یه جعبه نارنجی رنگ داشت .

البته من بخاطر مگس پران نرفته بودم ، بخاطر قرمزی چشم رفته بودم که اون مگس پران هم بهش گفتم ، گفت چیزی نیست ...

raana
18-01-2013, 11:42
vivabarca عزیز ....مگس پران یه همچنین شکلی داره....

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و دقیقا نمیشه روش زوم کرد به دلیل اینکه جهت حرکت مگس پران خلاف جهت حرکت چشم هست....

یعنی اگر به سمت بالا نگاه کنی این لکه ها در حال حرکت به سمت پایین هستن....

و معمولا روی سطوح صاف و یکدست دیده میشه....مثل:دیوار-کاغد سفید-آسمون و......

..............................

یکی از علل به وجود اومدن مگس پران التهاب و خشکی چشم هست.....

که برای رفع این مشکل اشک مصنوعی برای درمان خشکیه چشم باید استفاده بشه

و قطره ی بتامتازون یا نفازولین(که احتمالا اون جعبه نارنجیه همین قطره هست) برای جلوگیری از قرمزی و خارش چشم یا به

طور کل التهابات چشم.....

البته استفاده از اشک مصنوعی یه درمان موقته چون به محض اینکه قطره تموم میشه خشکیه چشم برمیگرده....

دکتر به من گفت بهترین راه اینه که کمتر به مانیتور نگاه کنی ....اونم که نمیشه:n02:

............................................

ولی من شنیدم که برای معاینه باید از قطره هایی استفاده بشه که باعث باز شدن مردمک بشه و با لنز و دستگاه های مخصوص

به طور دقیق معاینه بشه.........

............................................

برای منم این مشکل فقط تو چشم راستم هست......الانم که دارم تیراندازی کار میکنم ...لازمه که با چشم راستم

خیلی دقیق روی هدف تمرکز کنم....که گاهی اوقات این لکه ها باعث میشه تمرکزم رو از دست بدم......

ولی مجبورم سعی کنم که توجهی بهشون نکنم.....

master0
18-01-2013, 11:48
با تشکر از توضیحات مفید تون ، یه چیزی رو خواستم بگم ، اونم اینه که این مگس پرانی که من می بینم ، در هر جهتی که چشمم رو تکون بدم ، اونها هم دقیقا در همون جهت تکون می خورن (یعنی مثلا سمت چپ رو بخوام ببینم ، اونا هم میان سمت چپ) و اصلا جای مشخص و دقیقی هم ندارن و حتی جابجا هم میشن. مثلا گاهی اوقات دقیقا روبروی من هستن ، گاهی چپ و گاهی راست :n02: (جای مشخصی ندارند) ....

A M ! N
18-01-2013, 11:59
با تشکر از توضیحات مفید تون ، یه چیزی رو خواستم بگم ، اونم اینه که این مگس پرانی که من می بینم ، در هر جهتی که چشمم رو تکون بدم ، اونها هم دقیقا در همون جهت تکون می خورن (یعنی مثلا سمت چپ رو بخوام ببینم ، اونا هم میان سمت چپ) و اصلا جای مشخص و دقیقی هم ندارن و حتی جابجا هم میشن. مثلا گاهی اوقات دقیقا روبروی من هستن ، گاهی چپ و گاهی راست :n02: (جای مشخصی ندارند) ....

این مشکل وقتهایی که به نـــور قوی خیره شده باشین هم به وجود میاد. میتونید امتحان کنید.
یعنی دقیقن جلوی مرکز دید چشم رو میگیره هرجایی که چشم حرکت کنه. جوشکارها بیشتر
با این مشکل روبرو میشن.

raana
18-01-2013, 12:04

برای منم جای مشخصی نداره....اصلا شاید بعضی روزا نباشه.....ولی بعضی روزا خیلی به چشم میاد...

ولی همیشه جهت حرکتش خلاف جهت حرکت چشمم بوده....

master0
18-01-2013, 12:33
حالا به نظر تون این مگس پران برای من راه علاجی داره ؟ یا باید صرفاً تحمل بشه ؟

(گاهی اوقات خیلی میره رو اعصاب آدم) :n24:

raana
18-01-2013, 15:13
همون طور که دوستان هم گفتن درمانی نداره......فقط باید تحملش کنی و بهش توجه نکنی....

درسته بعضی وقتا خیلی میره رو اعصاب ولی بهش عادت میکنی.........

faded
18-01-2013, 22:10
من مشکل مگس پران دارم همراه با اون جرقه های نورانی ابی پررنگی هم دیده میشه یک بار هم رقتم پیش متخصص چشم گفت چیز خاصی نیست واقعا چیز خاصی نیست؟

Eblis 2011
18-01-2013, 22:15
همون طور که دوستان هم گفتن درمانی نداره......فقط باید تحملش کنی و بهش توجه نکنی....

درسته بعضی وقتا خیلی میره رو اعصاب ولی بهش عادت میکنی.........

خانم دکتری شدیا برای خودت . :n02:

آره حق با raana .... داداش بنده هم همین مشکل رو داره ... دکتر گفت مشکل خاصی نیست .... گاهی هست گاهی نیست . :n05:

کم کم بهش عادت میکنی ....

من مشکل مگس پران دارم همراه با اون جرقه های نورانی ابی پررنگی هم دیده میشه یک بار هم رقتم پیش متخصص چشم گفت چیز خاصی نیست واقعا چیز خاصی نیست؟

راست گفت :n02: ... آره چیز خاصی نیست . نگران نباش .

master0
18-01-2013, 22:21
به نظر من حتما به متخصص دیگری هم مراجعه کنین تا مطمئن بشید ... چون دیدن اون نور ها عادی نیست ...

master0
20-01-2013, 23:38
راستی بچه ها برای جلوگیری از افزایش این مگس پران ها و دیدن جرفه و نور ها راهی هست ؟

چند وقته گاهی حس می کنم یه سری نقاط نورانی هم می بینم !! فک کنم رو به بد تر شدن داره میره چشم هام ... :n29:

Eblis 2011
20-01-2013, 23:54
راستی بچه ها برای جلوگیری از افزایش این مگس پران ها و دیدن جرفه و نور ها راهی هست ؟

چند وقته گاهی حس می کنم یه سری نقاط نورانی هم می بینم !! فک کنم رو به بد تر شدن داره میره چشم هام ... :n29:

شما بهتره کمتر پای کامپیوتر بشینین .... بعد از هر 1ساعت استفاده از کامپیوتر یک ربع به چشمتون استراحت بدین ......

+

از غذاهایی که در بینایی چشم موثره استفاده کنید :

ویتامین E یكی از آنتی‌اكسیدان‌های قوی است كه در تقویت چشم موثر است. مقدار توصیه شده ویتامین E در مردان 10 میلی‌گرم و در زنان 8 میلی‌گرم در روز است. بهترین منبع ویتامین E نیز آجیل و روغن‌های گیاهی است. از سوی دیگر سلنیوم به جذب ویتامین E و ساخته شدن آنتی‌اكسیدان‌ها در بدن كمك می‌كند. غذاهای دریایی حاوی مقادیر زیاد سلنیوم هستند.

master0
21-01-2013, 20:55
راستی دوستان یه مشکل دیگه هم وجود داره ،

هر از چند وقتی داخل یکی از چشم هام یه لکه های قرمز رنگ می افته . مشکلش بخاطر چیه و خطرناکه ؟

raana
21-01-2013, 23:15
راستی دوستان یه مشکل دیگه هم وجود داره ،

هر از چند وقتی داخل یکی از چشم هام یه لکه های قرمز رنگ می افته . مشکلش بخاطر چیه و خطرناکه ؟

این لکه قرمز بعد از استفاده از قطره از بین میره؟؟؟؟؟؟

اگه از بین میره که ...مشکل خاصی نیست......به خاطر خشکی چشم که دچار التهاب هم میشه....که معمولا با خارش و لکه های قرمز

همراه.......یا میتونه به علت حساسیت یا همون آلرژی باشه.......یا به خاطر زیاد نگاه کردن به مانیتور...

bida
21-01-2013, 23:20
کلا جرقه تو چشم رو خیلی خیلی جدی بگیرید چون یکی از علائم مشکلات شبکیه همین دیدن جرقه های نورانی در میدان دید هست. البته ممکنه که ناشی از مشکلات دیگه ای مثل میگرن و ... هم باشه ولی بهتره که اول حتما از لحاظ شبکیه چک بشه. معاینه شبکیه هم با معاینه معمولی چشم کاملا تفاوت داره در ابتدا قطره های گشاد کننده مردمک( معمولا 3 قطره با قاصله های زمانی ) ریخته میشه و بعد شبکیه و ماکولا معاینه میشه. انوقت اگر مشکلی نبود میشه رفت روی سایر احتمالات.

جرقه و Flash در چشم بخصوص اگر در افراد نزدیک بین با شماره های بالاتر از 5 یا در افرادی که ضربه ای به سر یا چشمشون خورده رخ بده حتما حتما بایستی به دقت توسط چشم پزشک معاینه بشه. ربط زیادی هم به تغذیه و کمبود ویتامین و ... نداره.

master0
21-01-2013, 23:21
آره قطره ای که دکتر داد بهم مفید بود و یواش یواش بعد از یکی دو روز لکه قبلی از بین رفت ...

به احتمال زیاد از مانیتور هم هست .. شاید براتون عجیب باشه ولی روزانه شاید 15 ساعت به مانیتور نگاه می کنم و به شدت وابسته ام به نت و کامپیوتر ... :n02:
(البته به همون اندازه هم حرفه ای ام و مجبورم هر جا عضو میشم دیگه با اسم مستعار عضو شم !!!!! )

جالب این جاس که هم مگس پران ، هم لکه های گرد قرمز ، هم ضعیف و نزدیک بین بودن در چشم راستم دیده میشه و روی اون یکی چشم خیلی خیلی کمه ... !

راستی از کمک همه تون تا حالا تو این انجمن ممنونم ، به خصوص ranna عزیز که خیلی کمک کردن :n12:

lMlOlHlSlElNl
21-01-2013, 23:25
این مگس پران و که همه دارن و باش درگیرن مهم نیس زیاد قرمزی چشمم احتمالا ماله کامپیوتره من وفتی زیاد پای کامپیوتر میشینم اینجوری میشم البته گوشه چشمام قرمز میشه

raana
21-01-2013, 23:45
خواهش میکنم دوست عزیز...

خوب پس منشا مگس پران چشمتون مشخص شد......علتش:التهاب چشم و نزدیک بینی.....

برای منم فقط تو چشمه راسته

سعی کن استفاده از مانیتور رو کم کنی......

هر وقت علائم التهاب چشم رو داشتی از قطره ها استفاده کن.....

همون طور که تو صفحه ی قبلم گفتم اگر تعداد مگس پران ها زیاد شد و همراهش جرقه و تاری دید هم اضافه شد....باید به

پزشک متخصص مراجعه کنید....چون احتمال آسیب به شبکیه وجود داره

بازم اگه سوالی بود در خدمتم........

Eblis 2011
21-01-2013, 23:49
خواهش میکنم دوست عزیز...

خوب پس منشا مگس پران چشمتون مشخص شد......علتش:التهاب چشم و نزدیک بینی.....

برای منم فقط تو چشمه راسته

سعی کن استفاده از مانیتور رو کم کنی......

هر وقت علائم التهاب چشم رو داشتی از قطره ها استفاده کن.....

همون طور که تو صفحه ی قبلم گفتم اگر تعداد مگس پران ها زیاد شد و همراهش جرقه و تاری دید هم اضافه شد....باید به

پزشک متخصص مراجعه کنید....چون احتمال آسیب به شبکیه وجود داره

بازم اگه سوالی بود در خدمتم........

خانم دکتر . روزی چند ساعت استفاده از کامپیوتر رو توصیه میکنید ؟

raana
21-01-2013, 23:59
Eblis 2011 عزیز من دکتر نیستم.......فقط تجربیاتی که دارم رو با دوستان به اشتراک میزارم....:n01:

اگه مجبوری با کامپیوتر کار کنی ..........روزی 5 تا 7 ساعت بسته به نوع کارت...البته همون طور که خودتون گفتین

به ازای هر یک ساعت کار لازمه یک ربع استراحت داشته باشین......که این استراحت همراه با ورزش چشم هم که باشه خیلی مفید تره...

Eblis 2011
22-01-2013, 00:01
Eblis 2011 عزیز من دکتر نیستم.......فقط تجربیاتی که دارم رو با دوستان به اشتراک میزارم....:n01:

اگه مجبوری با کامپیوتر کار کنی ..........روزی 5 تا 7 ساعت بسته به نوع کارت...البته همون طور که خودتون گفتین

به ازای هر یک ساعت کار لازمه یک ربع استراحت داشته باشین......که این استراحت همراه با ورزش چشم هم که باشه خیلی مفید تره...

ممنون دکتر جان . شما مطبتون کجاست ؟ :n02:

ورزش چشم چطوریاس ؟ :n04:

master0
22-01-2013, 00:55
راستی کسانی که جرقه و نور می بینن ، میشه بگن دقیقا چه حالتی داره و دقیقا چی می بینن و مثلا چقدر طول میکشه. . ؟

اولش که داشت این بیماری شروع میشد براشون ، چطوری بود و چقدر پیشرفت داشته ؟

raana
22-01-2013, 15:37
ورزش چشم:

1- سر رو ثابت نگه دارید....یه وسیله ساده مثل مداد یا خودکار رو مقابل چشم نگه دارید....حا لا این خودکار رو آهسته به سمت چپ-راست

بالا و پایین حرکت بدید و سعی کنید حرکت خودکار رو با چشمتون دنبال کنید و سر باید کاملا ثابت باشه......این حرکت رو میتونید 5 تا 10

بار انجام بدید.....

2-چشم رو 5 بار در جهت حرکت عقربه های ساعت و 5 بار خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت حرکت بدید(بیشتر از 5 بار انجام ندید

چون دچار سرگیجه میشید:n02:)

3-به مدت 3 تا 5 ثانیه به نوک بینی یا گونه ی خودتون گاه کنید و بعد چشمتون رو ببندید این کار رو 5 بار تکرار کنید....

A M ! N
22-01-2013, 15:40
این ورزشهایی که رعنا جان ارائه کردند به طور مهمی برای درمان تنبلی چشم هم کاربرد داره.

bida
24-01-2013, 16:07
این ورزشهایی که رعنا جان ارائه کردند به طور مهمی برای درمان تنبلی چشم هم کاربرد داره.

مگه تنبلی چشم هم درمان میشه ؟؟؟

تا سن نهایت 9 سالگی اگه بشه با روشهای خاصی ممکنه بشه تنبلی چشم رو درمان کرد ولی بعد از اون نه
تنبلی چشم بازگشت پذیر نیست. متاسفانه :n03:

پ ن : تنبلی چشم با عیوب انکساری تفاوت داره.

کلا ورزش های چشم و ... بیشتر برای جلوگیری از خسته شدن چشم هستن و رو تنبلی چشم اثری ندارن.

raana
24-01-2013, 20:09
مگه تنبلی چشم هم درمان میشه ؟؟؟

تا سن نهایت 9 سالگی اگه بشه با روشهای خاصی ممکنه بشه تنبلی چشم رو درمان کرد ولی بعد از اون نه
تنبلی چشم بازگشت پذیر نیست. متاسفانه :n03:

پ ن : تنبلی چشم با عیوب انکساری تفاوت داره.

کلا ورزش های چشم و ... بیشتر برای جلوگیری از خسته شدن چشم هستن و رو تنبلی چشم اثری ندارن.

بله تنبلی چشم درمان داره....

اگر به طور مادرزادی باشه حتما باید تا 10-9 سالگی درمان بشه.....

و در واقع عیوب انکساری و انحراف چشم هست که باعث به وجود اومدن این مشکل میشه...........

ورزش های چشم برای درمان :انحراف چشم- خستگی چشم- تنبلی چشم-تقویت ماهیچه چشم و.... هست.

اما تنبلی چشم میتونه در سنین بالا هم به وجو بیاد.............

تو بعضی از کارها لازمه که فرد از یه چشمش استفاده کنه ...در نتیجه باعث میشه که چشمی که در واقع بیکاره دچار تنبلی چشم

بشه.......

اتفاقا دیروز درباره ی این مسئله از مربی مون سوال پرسیدم گفت:

که برای درمان تنبلی هم می شه از این حرکات استفاده کرد ...هم از درمان معروف تنبلی چشم یعنی:بستن چشم سالم

و کار کشیدن از چشم بیمار........

A M ! N
25-01-2013, 01:09
آره همونطور که گفتن دوستمون ، تا سن 8 ، 9 سالگی درمان میشه... من خودم هم از اول بچگیم سرکارم
با چشم پزشکی بوده و به خاطر یه مقدار تنبلی چشم چشمم رو بستم و دقیقــــن ورزشهایی که رعنا جان
گفتند رو دکتر برام توصیه کرد.... مشکلم برطرف شد. ضمنن چشم هم مث دست میمونه ، بیشتر افراد یا
راست چشم هستند یا چپ چشم ( یعنی از یک چشم بیشتر استفاده میکنن ) نحوه ی تشخیصش هم
سادس.

توی این تاپیک هم یه سری از تجربیاتم رو گذاشتم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

kases
26-01-2013, 02:53
من هم در چشم راستم این مشکل دارم چندین بار به پزشک مراجعه کردم اما گفتن مشکل خاصی نیست:)
اما اصلا منو اذیت نمیکنه فقط هر وقت خودم اراده کنم میتونم ببینمش:n02:

fransva
15-06-2015, 00:35
من دو سال مگس پران داستم والان حدود 6ماهه که جرقه پیدا کردم.انقدر زیادن که که بدون عینک آفتابی نمیتونم بیرون برم.فکرنکنم کسی بتونه با این منظره وحشتناکه جلوی چشاش زندگی کنه.بهترین دکترای فوق تخصص شبکیه تو ایران هم رفتم ولی کسی نتونست کمکی کنه :n03:

قدر سلامتی تون رو بدونین بچه ها و منو از دعای خیرتون بی نصیب نذارین