PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تایپیک کارشناسی ارشد هوش مصنوعی

sara_program
17-11-2012, 21:13
هر کی امسال قصد داره ارشد هوش مصنوعی شرکت کنه. بیاد تو این تایپیک و رفع اشکال کنه. من خودم شدیداً درگیر خوندنش شدم. ولی خیلی بیشتر باید تلاش کنم. کلی اشکال دارم که کسی نیست بجوابه
اصلاً اطلاعی درباره این رشته دارید؟

f4rvahar
17-11-2012, 22:37
من پس از تحقیق بسیار زیاد از ادامه تحصیل در این رشته منصرف شدم:41:

sara_program
17-11-2012, 23:14
من دوره تخصصی رفتم دیدم. و خیلی علاقه دارم. اما هنوز ارشدش رو قبول نشدم. نمیدونم چرا هر کسی رو میبینم حرف شما رو می زنه. میشه یه کم توضیح بدین؟

hamid_diablo
17-11-2012, 23:23
فکر نکنم هوش مصنوعی بازار کار مناسبی داشته باشه
والا ما که مهندسی نرم افزار میخونیم موندیم فردا کجا باید بریم کار کنیم.....هوش مصنوعی هم فکر کنم به درد کشورهای توسعه یافته میخوره که زیرساختهای مناسب رو دارن و فضا برای فارغ التحصیلان هوش مصنوعی ایجاد شده

sara_program
18-11-2012, 12:50
بستگی داره چه شاخه ای رو انتخاب کنید. من خودم داده کاوی رو خیلی دوست دارم. البته رباتیک رو هم خیلی دوست دارم. به نظرم میشه خیلی راحت کارآفرینی کرد

silver65
20-11-2012, 12:51
ارشد هوش مصنوعی خوبه کار براش هست(پردازش تصویر) ولی لیسانسش نه جایی تحویل نمی گیرن

فوقش کارم گیر نیاداگه خوب پردازش تصویرش رو یاد بگیری می تونی مقاله و پایان نامه بچه ها رو بگیری انجام بدی دیدی که چقد دارن از همین راه پولای هنگفتی به جیب می زنن

sara_program
21-11-2012, 22:07
ارشد هوش مصنوعی خوبه کار براش هست(پردازش تصویر) ولی لیسانسش نه جایی تحویل نمی گیرن

فوقش کارم گیر نیاداگه خوب پردازش تصویرش رو یاد بگیری می تونی مقاله و پایان نامه بچه ها رو بگیری انجام بدی دیدی که چقد دارن از همین راه پولای هنگفتی به جیب می زنن

پول هنگفت به جیب نمیزنن. پول علمشون رو میگیرند. واقعا سخته.
من الان بیشتر فهمیدم که سخته. آزمون آنلاین دادم فقط ساختمان داده رو خوب زدم. کلی ناامید شدم. هرچی سوال سخت هست جمع آوری شده توی آزمون ارشد هوش مصنوعی
حالا یه سوال دارم. چرا درس هوش مصنوعی اینقدر ضریبش پایینه؟

sara_program
29-11-2012, 18:42
منابع ارشد هوش مصنوعی رو برای کسانی میذارم که تازه الان می خوان شروع کنند بخونن. من این منابع رو از رتبه های تک رقمی و دو رقمی سالهای گذشته تهیه کردم. البته به کم هم تجربه خودم داخلش هست
زبان (چون ضریبش 1 هستش اصلا براش وقت نذارید)
ریاضیات: یکی از ریاضیات رو لازم نیست بخونید. مثلا من محاسبات عددی رو نمیخونم. ولی حتما باید سه تا ریاضی دیگه رو بخونید.
کلا دروس ریاضیات اینا هستند: ریاضی مهندسی(تستهای آمادگی برای دکترا رو بزنید)، محاسبات عددی(پارسه)، آمار و احتمال(پارسه)، ساختمان گسسته(دکتر بهروز قلی زاده)
دروس مشترک: ساختمان داده (تمرینات clrs رو حتما بخونید و کتاب پوران. فقط مبحث درخت و انالیز الگوزیتمها خونده بشه) ، نظریه زبان (لینز ، زبانهای مستقل از متن و خصوصیاتش و خصوصیات زبانهای صفر و یک رو نخونید) ، سیستم عامل (دکتر حقیقت ، فصل بن بست رو اصلا نخونید. فصل زمان بندی پردازنده و همگام سازی فرآیندها رو خیلی خوب بخونید. اگه وقت کردید فصل حافظه رو هم بخونید. منظورم صفحه بندی و قطعه بندی هستش چون سالی یک سوال ازش میاد) ، معماری کامپیوتر (فقط موریس مانو کامله، فصل حافظه و طراحی کامپیوتر پایه و نمایش اعداد رو بخونید) ، مدار منطقی (فقط موریس مانو بخونید ، فصل مدار های ترتیبی، مدارهای ترکیبی ، طراحی مدار های ترتیبی)
دروس تخصصی: هوش مصنوعی (تمرینات کتاب راسل، و کتاب پوران. فقط جستجوها رو بخونید و فصل مسائل متفرقه از کتاب پارسه) ، طراحی الگوریتم (clrs حتما تمریناتش خونده بشه. کتاب پوران پژوهش. فقط فصلهای نمادهای مجانبی و روابط بازگشتی خونده بشه) ، مدار الکتریکی (راستش من منبع خوبی ازش سراغ ندارم. باید براش وقت بذارید و زیاد باید تمرین کنید برای همین ولش کنید. به جاش طراحی الگوریتم بخونید)

sara_program
12-01-2013, 17:43
اسلایدهای آموزشی کتاب نظریه زبانهای لینز
این اسلایدها بصورت انیمیشنی و زبان اصلی هست و خیلی عالیه. من از این درس متنفر بودم ولی با این اسلایدها نظرم کامل نسبت به این درس برگشت. امیدوارم مفید واقع بشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

sara_program
12-01-2013, 17:45
آزمونهای پارسه همین امسال هم دارم. اگر تقاضا بدید براتون میذارم. فقط 2 چیز یادتون نره: تشکر و دعا

senaps
12-01-2013, 20:00
اقا منم به هوش علاقه دارم....
کار یاد بگیری ببری تو وزارت دفاع بتونی ارائه بکنی نونت تو روغنه!!(مخصوصا که کشور الان رو صنعت پهپاد و اینا داره سرمایه گذاری میکنه!)...

یکی از اساتید بنده(الان تو کل استان ما هیچ استادی نیست که رو دستش علم داشته باشه!!)...ارشد هوش مصنوعی داره و خوب، کاری براش نیست!!(داده کاوی هستش فک کنم... چون چند تا مقاله در این خصوص داره...)...

تو بحث بازی و اینا هم فک کنم کاربرد داره ولی در واقع من هنوز نمی‌دونم کاربرد اصلیش چیه؟!( غیر از درست کردن سیستمی برای جریمه کردن ملت!!)...:n02:

به نظر بنده کلا کاری براش نیست.... حتی نرم‌افزار و it هم کار ندارن چه برسه به هوش!!! (البته بند پ و اینا هم درگیره!)...

sara_program
21-01-2013, 20:06
این بار با سیستم عامل استالینگ اومدم! لابد خیلی ها با این درس مشکل دارند. استالینگ استاد دانشگاه mit هستش و مرجع کتاب سیستم عامل هم می باشد. توی سایت خودش اسلاید های آموزشی خیلی زیبا قرار داده که من همشو یک جا تقدیم شما می کنم. تمام فایلها در قالب فلش هستش. البته اینم اضافه کنم این فایلها برای کسانی خوبه که میخوان مطلب براشون جا بیفته و مطلب رو از قبل بلدند

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

sara_program
21-01-2013, 20:08
اگر با سمافور ها مشکل دارید. بیاین با هم بریم دانشگاه mit. جایی که اساتیدش منبع هستند:n26:

این صفحه سوال با جواب هستش که خیلی عالیه. از دستش ندید

sara_program
21-01-2013, 20:11
اگر با پایپ لاین مشکل دارید. باز می ریم به دانشگاه mit

این صفحه رو هم از دست ندید

sara_program
21-01-2013, 20:18
اقا منم به هوش علاقه دارم....
کار یاد بگیری ببری تو وزارت دفاع بتونی ارائه بکنی نونت تو روغنه!!(مخصوصا که کشور الان رو صنعت پهپاد و اینا داره سرمایه گذاری میکنه!)...

یکی از اساتید بنده(الان تو کل استان ما هیچ استادی نیست که رو دستش علم داشته باشه!!)...ارشد هوش مصنوعی داره و خوب، کاری براش نیست!!(داده کاوی هستش فک کنم... چون چند تا مقاله در این خصوص داره...)...

تو بحث بازی و اینا هم فک کنم کاربرد داره ولی در واقع من هنوز نمی‌دونم کاربرد اصلیش چیه؟!( غیر از درست کردن سیستمی برای جریمه کردن ملت!!)...:n02:

به نظر بنده کلا کاری براش نیست.... حتی نرم‌افزار و it هم کار ندارن چه برسه به هوش!!! (البته بند پ و اینا هم درگیره!)...

نفرمایید تو رو خدا. یه سر به سایت هاروارد بزنید. ببینید چی ساختند!!!!!!!!!! آدم کف می کنه. یه زنبور ساختند عین زنبور واقعی. این زنبور هوشمنده و پرواز می کنه. الان همه چی داره به سمت هوش مصنوعی میره. همین گوشی های اندروید رو ببینید یه بازی توش داره که گربه سخنگو هستش. این خودش با هوش مصنوعیه. دوربین های عکاسی که قابلیت تشخیص لبخند داره همین پردازش تصویر توی هوش مصنوعی هستش. حل مسائل پیچیده با استفاده از توابع اکتشافی هوش مصنوعیه. و ...........
الان به نظر من رشته ای که می شه توش خیلی جولان داد همین هوش مصنوعیه. فقط حوصله می خواد و علاقه

sara_program
21-01-2013, 20:20
اگر نظریه زبان های پیتر لینز رو مطالعه می کنید (که بسیار کار عاقلانه ای هستش) حل مسائل ستاره دار به دست خود شخص پیتر لینز در دانشگاه استندفورد رو از لینک زیر دانلود کنید. اینم بدونید برای ارشد کامپیوتر این حل تمرین ها مورد توجه طراحان سوال قرار گرفتند

sara_program
21-01-2013, 20:25
بریم سراغ ساختمان داده. خیلی ها با مرتبه زمانی مشکل دارند. من خودم خیلی مشکل داشتم و خیلی هم تست زدم ولی هر دفعه منفی می زدم :n02:
تا اینکه به لینک زیر رفتم و مشکلم حل شده. من پیشنهاد می کنم این لینک رو سر بزنید. چون به دوستم هم معرفیش کردم. دوستم ایران نیست ولی این جزوه که من بهش دادم بهتر از جزوه استاد خودشون بود و کلی ازم تشکر کرد

sara_program
21-01-2013, 20:32
حالا میریم سراغ ریاضی مهندسی و جزوه ی انالیز فوریه. با خوندن این جزوه دیگه مشکلی توی این درس ندارید. به زبان لاتین هستش. و فقط سوال و جوابه. توی سوال و جواب ریاضی هم فارسی و یا لاتین که فرقی نمی کنه:n01:
از سوالاات راحت شروع کرده و کمکم سوالات سخت رو حل کرده. تضمین میکنم با خوندن این جزوه خیلی راحت تست بزنید

sara_program
21-01-2013, 20:34
فعلا تا اینجا رو داشته باشید تا بعد

farshidshd
22-01-2013, 11:32
فعلا تا اینجا رو داشته باشید تا بعد

لطفا لینک فعال درج نکنید و لینک را در میان تگ
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدقرار بدین

sara_program
22-01-2013, 22:59
کنکور تسلط سازمان سنجش رو از لینک زیر دانلود کنید

sara_program
03-02-2013, 18:30
کارت ورود به جلسه آزمون روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت. به لحظات دلهره آور کنکور ارشد نزدیک می شویم. از همگی التماس دعا دارم

sara_program
26-02-2013, 20:16
نکته های کتاب نظریه زبان های سیپسر. از لینک زیر دانلود کنید. البته لاتین هستش ولی انگلیسی روان هستش.

H A M A S
03-08-2013, 21:31
منابع ارشد هوش مصنوعی رو برای کسانی میذارم که تازه الان می خوان شروع کنند بخونن. من این منابع رو از رتبه های تک رقمی و دو رقمی سالهای گذشته تهیه کردم. البته به کم هم تجربه خودم داخلش هست
زبان (چون ضریبش 1 هستش اصلا براش وقت نذارید)
ریاضیات: یکی از ریاضیات رو لازم نیست بخونید. مثلا من محاسبات عددی رو نمیخونم. ولی حتما باید سه تا ریاضی دیگه رو بخونید.
کلا دروس ریاضیات اینا هستند: ریاضی مهندسی(تستهای آمادگی برای دکترا رو بزنید)، محاسبات عددی(پارسه)، آمار و احتمال(پارسه)، ساختمان گسسته(دکتر بهروز قلی زاده)
دروس مشترک: ساختمان داده (تمرینات clrs رو حتما بخونید و کتاب پوران. فقط مبحث درخت و انالیز الگوزیتمها خونده بشه) ، نظریه زبان (لینز ، زبانهای مستقل از متن و خصوصیاتش و خصوصیات زبانهای صفر و یک رو نخونید) ، سیستم عامل (دکتر حقیقت ، فصل بن بست رو اصلا نخونید. فصل زمان بندی پردازنده و همگام سازی فرآیندها رو خیلی خوب بخونید. اگه وقت کردید فصل حافظه رو هم بخونید. منظورم صفحه بندی و قطعه بندی هستش چون سالی یک سوال ازش میاد) ، معماری کامپیوتر (فقط موریس مانو کامله، فصل حافظه و طراحی کامپیوتر پایه و نمایش اعداد رو بخونید) ، مدار منطقی (فقط موریس مانو بخونید ، فصل مدار های ترتیبی، مدارهای ترکیبی ، طراحی مدار های ترتیبی)
دروس تخصصی: هوش مصنوعی (تمرینات کتاب راسل، و کتاب پوران. فقط جستجوها رو بخونید و فصل مسائل متفرقه از کتاب پارسه) ، طراحی الگوریتم (clrs حتما تمریناتش خونده بشه. کتاب پوران پژوهش. فقط فصلهای نمادهای مجانبی و روابط بازگشتی خونده بشه) ، مدار الکتریکی (راستش من منبع خوبی ازش سراغ ندارم. باید براش وقت بذارید و زیاد باید تمرین کنید برای همین ولش کنید. به جاش طراحی الگوریتم بخونید)
این مطالب هنوزز به قوت خودش باقیه یا نه؟

Antonio Andolini
04-08-2013, 12:49
بنده از چندتا از دوستام که رتبشون خوب شده بود(یکی 60 شده بود یکی دیگه19 و یکی دیگشون35) که پرسیدم این کتاب ها رو معرفی کردند

اول از همه که دنبال کتاب های مرجع(reference) نرید، مگر این که وقت زیاد داشته باشید و بخواید درس رو بهتر بفهمید، به جز یکی دو مورد که اشاره میشه

زبان، برخلاف خیلی ها که میگن باید ولش کنی، باید خوب بزنی چون اگر زیر 40-50 بزنی بدجور رتبه رو خراب میکنه اگه بالای 60-70 هم بزنی خیلی به کمکت میاد، چون خیلی ها این درس رو بی خیال میشن،برای خوندن هم کتاب 504 بسیار توصیه شده.

ریاضیات:
ساختمان گسسته پوران پژوهش، ریاضی مهندسی مدرسان شریف، آمار احتمال پارسه (البته میگن پارسه یه خورده زیاد از حد توضیح داده و اینا برای همین بعضی ها مدرسان رو توصیه می کنند). محاسبات هم میگن امسال سبک سوالات کاملا عوض شده بود و شاید خیلی از کتابای توی بازار نتونند اونجوری که امسال سوال داده بودن را خوب توضیح داده باشند، ولی پارسه توصیه شده.

مشترک:
ساختمان داده اگه وقت دارید تمرینات CLRS خیلی خوب است اگه که نه پوران پژوهش + کتاب جدید آقای قدسی و آیدین نصیری شرق(600 مسئله ی چند گزینه ای از داده ساختار ها و الگوریتم ها) توصیه شده که حتی میگن یکی از تست ها امسال دقیقا از همین کتاب اومده بود( اطلاع دارید که آقای قدسی از طراحان همیشگی سوالات کنکور بودن و هستند و احتمالا خواهند بود:n02:)
نظریه کتاب لینز و تمریناتش خوبه، چون درس نکته داری هست خوب خوندنش خیلی مهمه
منطقی مقسمی، معماری پوران پژوهش، سیستم عامل پارسه که البته اینم یه خورده زیاده، اگه وقت نداشتید پوران پژوهش نوشته ی آقای موسوی(پوران دو تا کتاب سیستم عامل داره)

تخصصی:
طراحی هم دقیقا مثل ساختمان داده، تمرینات CLRS و کتاب 600 مسئله البته کتاب پوران پژوهش هم میگن بد نیست
مدار رو هیچکس نخونده بوده و ضرر کرده بودند چون امسال 4تا سوال گلابی داده بودند، ولی شنیدم که میگن کتاب جبه دار خوبه
هوش مصنوعی هم میگن کتاب خوب خاصی نیست، باید سعی کنید مفاهیمش رو خوب بلد باشید.

برای مهندسی نرم افزار هم اگه خواستید، میگن واسه پایگاه داده و کامپایلر مدرسان شریف خوبه، برای زبان های برنامه سازی هم از کسی توصیه ای نشنیدم!

موفق و سربلند باشید!

sara_program
11-08-2013, 01:03
این مطالب هنوزز به قوت خودش باقیه یا نه؟

بله باقیه. به این شرط که تست زنی را یاد بگیرید نه اینکه فقط درس بخونید.

اگر هم دانشگاه روزانه می خواهید باید رفرنس بخونید.

من خودم رفرنس خوندم هم زبانم تقویت شد هم خیلی اساسی درسها را یاد گرفتم ولی چون برای تست زنی وقت نذاشتم رتبم به روزانه نرسید. از تجربه من استفاده کنید تا افسوس نخورید

sara_program
16-10-2013, 13:14
درس و کنکور موازات و پایپ لاین از زبان خودم: (منبع کتاب پوران)

مفهوم تسریع را با پردازش موای اشتباه نگیرید . پردازش موازی برای افزای تسریع هست و تسریع یعنی:
سرعت چند پردازنده / سرعت یک پردازنده یا بعبارتی : زمان اجرای چندپردازنده / زمان اجرای یک پردازنده

مفاهیم زیر را حتماً درک کنید . حفظ نکنید!

وقتی یکسری پردازش پشت سر هم باشند و به اصطلاح متوالی باشند. آنها را نمی توان بصورت موازی اجرا کرد . پس با این حساب بدیهی است که:

پردازشهای متوالی * زمان اجرای تک پردازنده + { (پردازشهای غیر متوالی * زمان اجرای تک پردازنده) / تعداد پردازنده ها }

خب بدیهیه که پردازشهای متوالی نمی تونن موازی اجرا بشن . یعنی متوالیها توسط یک پردازنده و غیر متوالیها بین چند پردازنده تقسیم می شن . یعنی الان باید فرمول زیر را بتونید درک کنید:

متوالی ها + (غیر متوالیها / تعداد پردازنده)

می دنید فرمول بالا دقیقا چیه؟
فرمول بالا تعریف معکوس تسریعه! یعنی تسریع در واقع می شه:
متوالی ها + (غیر متوالیها / تعداد پردازنده) / 1

الان وقتشه که تعریف تسریع را کامل کنیم:
اگر تعداد پردازنده ها به بی نهایت میل کنه در اینصورت:
حداکثر تسریع می شه: متوالی ها / 1

خب این اصلا خوب نیست چون هر کاری کنیم تسریع به اندازه تعداد پردازنده ها رشد نمی کنه!
مثالی از کتاب پوران:

فرض کنید 20 در صد برنامه ها قابل برنامه ریزی شدن نیست . یعنی تعداد متوالیها می شه : 0.2
در اینصورت تسریع می شه: 5
یعنی به ازای 100 پردازنده ما فقط 5 برابر تسریع داشتیم

چاره حل اینه که پردازشهای متوالی را بگونه ای بصورت موازی پردازش کنیم . تنها راهش استفاده از پایپ لاینه.

sara_program
16-10-2013, 13:30
پایپ لاین پیشنهاد می دهد که وظایف را دسته بندی کنیم. بهترین دسته بندی به چهار قسمته:
1- واکشی fetch
2- رمز گشایی Decode
3- یافتن آدرس موثر E.A (Effective Address
4- اجرا Exe.

این چهار طبقه بصورت همزمان دارند اجرا می شن.

توضیح ساده پایپ لاین:
پردازش 1 میاد وارد طبقه اول (واکشی) می شه. همینکه واکشی تموم شد می ره به طبقه دوم (رمزگشایی) ...
همزمان با واکشی پردازش 1 ، پردازش 2 می ره توی طبقه 1 (واکشی ) ...
و به همین ترتیب . هر کدام از طبقات توسط یک ثبات (لچ) انجام می شه . و برای آونها کلاک ساعت زده می شه. این کلاک ساعت باید بگونه ای باشه که پایپ لاین بدرستی کارشو انجام بده.
حد اقل پریود کلاک = زمان تاخیر انتشار بین ثباتها + زمان هر ثبات
برای محاسبه زمان اجرای n کار در k بند از فرمول زیر استفاده کنید:
k + (n-1)) * T
توضیح فرمول بالا :
، که همان حداقل پریود کلاک هستش.
کلاک در بند و در تعداد برنامه ها ضرب می شه. زمانی که کار اول تمام k بند را طی می کند تمام n-1 کار بعدی تاخیر یک بند را متحمل می شن.