PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : این گل رز چشه ؟

mous3030
29-07-2012, 19:43
با سلام این گل رز سفید رنگ چشه ؟ چه کمبود یا زیادتی داره ؟
(افتاب بعد ظهر بهش میخوره)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

mous3030
01-08-2012, 02:32
کسی چيزي نميدونه?

ali shah
03-08-2012, 21:30
سلام
عکس رو دوباره بزارید

yasi59
15-04-2013, 16:45
سلام
یه گل رز سفید دارم که چند تا غنچه داشت ولی امروز همه غنچه ها زرد شده و ساقشون سیاه و خشک
دوبار در هفته آبش میدم و روی برگهاش هیچ چیزی ندیدم و کاملا سبز هستند
کسی می دونه مشکلش چیه ؟ البته جاش کوچیک بود سه روز پیش گلدونشو بزرگتر کردم

V E S T A
15-04-2013, 17:34
روی غنچه و گل هم ذرات سیاه وجود داره ؟ حاشیه گلبرگ ها رنگشون عوض نشده ؟ قسمت سیاه رو که دست میزنید پودری هستن؟

آب و هوایی که گل رو نگه میدارین گرم هست ؟

yasi59
16-04-2013, 10:25
یه گل باز داشت که از همون دیروز گلبرگهاش داره زرد میشه, غنچه ها هم کلا با کاسبرگ زرد شدن, دو تا شاخه اصلی داره که یکیشون کلا اینطوری شده ,برگهای اصلی همه کاملا سبز پررنگ هستن و تغییری نکردن, ذره سیاهی روی گل و غنچه ها ندیدم, ولی روی چند تا از برگهای سبز بوته چنند تا ذره سیاه ریز دیدم که معلوم نیست از خاکه که عوض کردم یا چیز دیگه , من نروژ زندگی میکنم و آب و هوا مرطوب هست, بیرون سرده ولی داخل خونه ملایم
منظورتون از ذراتی که میگین چیه , ذرات بزرگ که شکل خاصی دارن ؟
خیلی ممنونم که جواب میدین

V E S T A
16-04-2013, 15:10
یه گل باز داشت که از همون دیروز گلبرگهاش داره زرد میشه, غنچه ها هم کلا با کاسبرگ زرد شدن, دو تا شاخه اصلی داره که یکیشون کلا اینطوری شده ,برگهای اصلی همه کاملا سبز پررنگ هستن و تغییری نکردن, ذره سیاهی روی گل و غنچه ها ندیدم, ولی روی چند تا از برگهای سبز بوته چنند تا ذره سیاه ریز دیدم که معلوم نیست از خاکه که عوض کردم یا چیز دیگه , من نروژ زندگی میکنم و آب و هوا مرطوب هست, بیرون سرده ولی داخل خونه ملایم
منظورتون از ذراتی که میگین چیه , ذرات بزرگ که شکل خاصی دارن ؟
خیلی ممنونم که جواب میدین

سلام

من فکر میکنم (حدس من اینه) که رز شما بیماری سوختگی بوتریتیس داره (Botrytis blight)(کپک خاکسـتری) این بیمـاری با عامل قارچ و در محیط مرطوب ایجاد میشه و ابتدا غنچه ها رو مورد حمله قرار

میده که از ساقه آویزان میشن و قاعده شون سیاه میشه و میسلیوم پنبه ای شکل قهوه ای تا خاکستری رنگ روی این منطـقه ایجـاد میشه.علایم اولیـه" وجود یک زخم نرم، کمی فرو رفته و سیاه مایل به

خاکستری رنگ در زیر غنچه گل می باشد. روی گلهای کاملا باز شده نیز علائم بیماری به صورت لکه های کوچک به رنگ روشن بر روی گلبرگها به ویژه گلبرگهای خارجی دیده می شوند که بوسیله هاله قرمز

تا صورتی تیره احاطه می گردند. این لکه ها به سرعت گسترش یافته ، سطوح وسیعی از گلبرگها را از بین میبرند . در بیشتر موارد ، غنچه های گل موفق به باز شدن ، نشده (خشک شده)و می ریزند."

در هوای خنک و مرطوب رشد میسلیوم خاکستری تا سیاه رنگ دیده می شود.

گیاهانی که آسیب دیده یا زخمی هستن خیلی سریع با اسپور قارچ که در هوا پخش هست آلوده میشن قسمت هایی که آلوده هستن و زرد شدن یا سیاه از گیاه جدا کنید... و از اسپری قارچ کش استفاده

کنید. بعضی وقتا خاک رو هم از نظر وجود پتاس تامین میکنن .فضایی که رز رو نگه میداریـن جوری تنظیم کنیــد که گردش هوا وجود و مقدار رطوبـت هوا کاهـش پیـدا کنه . در ضمـن زمـان آبیـاری بایـد مراقب

باشین آب روی برگ و گل نریزه و از آبیاری بارانی (مثل زمانی که با آبپاش های خانگی روی گل آبیاری میشه) خودداری شه.(منظورم از ذره سیاه چیزی مثل کپک و پودر سیاه هست..)

اگر بیماری قارچی نباشه و جزو بیماری های فیزیولوژیک باشه باید عوامل محیطی رو بررسی کنید مثل خاکی که عوض کردین و مقدار آبیاری برای همین میزان گرما رو پرسیدم.( در مناطق گرم باید آبیاری

به محض خشک شدن سطح خاک انجام شه. و گیاه در محلی که آفتاب ملایم داره کاشته بشه. و سطح خاک با کود دامی به عنوان مالچ پوشیده شه تا آب زود تبخیر نشه)

yasi59
16-04-2013, 15:53
V E S T A ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز
فکر کنم قازچ نباشه , اسم این قارچ که نوشتین رو تو اینترنت دیدم ولی رز من اینطوری نشده, هیچ کدوم از این نشانه ها رو نداره ,ولی یه جوری هست انگاری شوک بهش وارد شده باشه, غنچه هایی که سالم هستن و درحال باز شدن بودن دیگه باز نشدن و همونطوری موندن
شاید از خاکش هست که به گلدونش اضافه کردم, اخه اون خاک رو هم از یه گلخونه خریدم نمی دونم مشکلی داشت یا نه
فقط هم غنچه ها درگیر شدن, ساقه و برگها هیچ آسیبی ندیدن, غنچه های زرد رو از شاخه کاملا جدا کردم ببینم چی میشه
ممنون از راهنمایی خوبتون

V E S T A
16-04-2013, 16:05
اگر اطمینان دارین که از قارچ نیست پس اجتمالا همون خاکی هست که تازه عوض کردین خاک گل رز باید رسی- شنی باشه و مقدار خیلی کمی هم کود حیوانی براش مناسبه

مقدار آهک خاک هم نباید بیشتر از 15% باشه...

yasi59
16-04-2013, 16:20
V E S T A ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز
نمی دونم روی بستش که چیزی ننوشته ولی پرسیدم واسه سبزیجاتو گل رز میخوام این خاک رو داد ,از دوستام شنیدم اینجا اصن کود حیوانی استفاده نمیشه
ببخشید یه سوال دیگه هم در مورد کاشت سبزیجات داشتم , واسه تقویت خاکشون چی باید اضافه کنم

V E S T A
16-04-2013, 16:38
سوال باغبانی رو میتونید این تاپیک بپرسید :سوالاتی در زمینه باغبانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

میتونید از کمپوست و کود سبز هم استفاده کنید. برای سبزیکاری خانگی خاک غنی باید باشه و از کمپوست و کود سبز هم میشه برای اصلاح خصوصیات خاک استفاده کرد.

خاک مخصوص سبزیکاری درصد مناسبی از رس و شن هست که با اضافه شدن کمپوست خصوصیات خاک تا حدودی (از نظر نگه داشتن رطوبت) اصلاح میشه.

خاک مخصوص هم میتونید از گل فروشی ها بخرین ولی اگر خودتون میخواین ترکیبش رو درست کنید : ترکیب پرلیت ورمی کمپوست پیت ماس و ماسه با نسبت مشخص هست

درباره کود دادن به خاک سبزیجات خانگی نباید بیش از حد نیاز باشه میتونید از کودهای محلول در آب یا کود جلبک دریایی یا کود ارگانیک و شیمیایی به صورت یکبار در هفته (در صورت نیاز)

استفاده کنید .

ali shah
16-04-2013, 22:57
فکر کنم قازچ نباشه , اسم این قارچ که نوشتین رو تو اینترنت دیدم ولی رز من اینطوری نشده, هیچ کدوم از این نشانه ها رو نداره ,ولی یه جوری هست انگاری شوک بهش وارد شده باشه, غنچه هایی که سالم هستن و درحال باز شدن بودن دیگه باز نشدن و همونطوری موندن
شاید از خاکش هست که به گلدونش اضافه کردم, اخه اون خاک رو هم از یه گلخونه خریدم نمی دونم مشکلی داشت یا نه
فقط هم غنچه ها درگیر شدن, ساقه و برگها هیچ آسیبی ندیدن, غنچه های زرد رو از شاخه کاملا جدا کردم ببینم چی میشه
ممنون از راهنمایی خوبتون

باعرض سلام
بنده با پیگیری پست ضمن احترام به نظر V E S T A.حدس میزنم بیماری رز شما کنه تارتن دونقطه ای باشه و تشخیص هم خیلی راحته فقط با یک زره بین و یا چشم غیر مسلح رو همون نقطه های سیاه زوم کنید از هر 10 تا حداقل یکیشون فعالیت داره و حرکتش مشخصه.اگه همونه با چند روز شستشوی گیاه مشکل برطرف میشه.اگر فقط مربوط به غنچه ها وگل باشه با احتمال زیاد بیماری تریپس هست که با جستجو در بین گلبرگ های غنچه یه موجودات ریز پیدا میکنید.در غیر اینصورت بیماری قارچی هست.

yasi59
17-04-2013, 12:21
ali shah ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) سلام , ممنون از پاسختون
نقطه های سیاه هست ولی خیلی کمه , چند تا رو برگها شاید در حد 4-5 تا هم رو کل غنچه ها که من نمی دونم همون خاکه یا چیز دیگه چون ریزه
یعنی گلدون گل رو بگیرم زیر شیرآب برگها و غنچه ها رو بشورم ؟
دوتا رز داشتم که هر دوشون رو گلدونشه عوض کردم اون رز قرمزه خوب بود که اونم دیدم صبح غنچه هاش داره زرد میشه ولی عجیبه برگها کاملا شاد و سبز هستن

yasi59
17-04-2013, 12:30
ملک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ممنونم
این وبلاگ رو دیدم فقط چند تا از بیماریهای رز رو زده بود که مثل رز من نبود ,تواینترنت هم سرچ کردم چیزی دستگیرم نشد, تو این غربت دلم به همین دوتا رز خوش بود هییییییییییییییییییییی :n03:

V E S T A
17-04-2013, 12:44
ممکن هست تریپس هم این علایم رو ایجاد کنه ولی تریپس باعث تغییر فرم در برگ ها هم میشه ولی علایمی که گفتن تغییری در برگ ایجاد نشده + اینکـه کنه و تریپس تولید مثل خیلی خیلی سریعـی

دارن تریپس در طول 2 هفته میتونه به حشره کامل تبدیل شده و دوباه تولید مثل کنه تو این زمان خیلی راحت میشه کنه و تریپس رو تشخیص داد که هیچ کدوم ازین آفات اینطور که yasi59 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گفتن دیده نشده

من هنوز هم احتمال میدم مشکل شما یا به خاطر آلودگی قارچی (کپک سیاه)هست یا به علت تغییر خاک ، نامناسب بودن نور و آبیاری رز ها هست..

yasi59
17-04-2013, 20:28
میخوام عکسشو بزارم نمیشه :n03:

V E S T A
17-04-2013, 21:13
عکس رو اینجا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] آپلود کنید بعد لینکی که داده شده رو تو قسمت Insert image قرار بدین

yasi59
17-04-2013, 21:19

ali shah
17-04-2013, 22:28
سلام
اگه گل و غنچه رو زیر اب میگرفتی که شرمندتون میشدم.همون شست وشوی برگ کافی هست.اگه تریپس در غنچه ها وجود داشته از گلبرگ های غنچه تغزیه میکنه که به ضعیف شدن وحتی خشک شدن غنچه ختم میشه به هرحال اگه تریپس نباشه احتمال شانکر یا اتشک هم هست که بیماری باکتریایی هست شما شاخ وبرگ رو با یکی ازسموم بردو یا کلرو مسی یا کاربندازیم و یا واکتس با نسبت کمتر از چیزی که توصیه شده سم پاشی کنید انشااله هرچه زودتر خوب بشه.

ali shah
17-04-2013, 22:32
اون زرد شدگی گل شبیه گندیدگی میمونه.از جایی یا خودتون اب روی خود گل میریزید؟

yasi59
18-04-2013, 10:51
ali shah ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیروز آفتاب بود گلهارو گذاشتم تو پله ها یه هوایی بخورن رفتم استراحت کنم ,بیدار شدم دیدم بارون زده حسابی :n02: همه جای گل رو شسته بود خیالمو راحت کرد
همش با یه لیوان یه کمی آب کنار گل می ریزم ,من که دیگه ازش ناامید شدم

ali shah
19-04-2013, 14:54
اون گل سفید تو عکس دقیق معلوم نیست ولی شبیه گندیگی میمونه.شما اگه وایتکس دارید یه ته استکان بریزید تو ابپاش و چند برابرش اب بریزید واسپری کنید رو شاخ وبرگ. اکثر بیماری ها ازجمله قارچی و باکتریای رو از بین میبره.موفق باشید

yasi59
19-04-2013, 21:39
ali shah ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) خیلی ممنونم که راهنمایی می کنید, متاسفانه اینجا مثل ایران نیست که بری سوال کنی خوب راهنمایی کنن, از کارکنان یه گلخونه بزرگ پرسیدم چیکارش کنم میگه هر روز آبیاریش کن :n13: آخه مگه میشه رز رو هر روز آبیاری کرد؟ از این سم ها هم انگاری سردرنمیارن ,بدبختی باید ترجمه هم بکنم ,دیگه بی خیالش شدم, برگهای سبزش که شاداب بود هم دارن خشک میشن ,فکر کنم ریشش از بین رفته, اگه صابخونمون بزاره فردا برم تو باغچش بکارم ببینم خوب میشه یا نه

yasi59
19-04-2013, 21:41
راستی تو همین خاکی که واسه گلدونش گرفته بودم ریحون و تره کاشتم , چند روزه سبز شدن,خیلی هم خوب دارن رشد میکنن,فکر نکنم مشکل از خاکش باشه همون یه بیماری گرفته یا ریشش گندیده

ali shah
19-04-2013, 22:43
فکر کنم خاکی که شما خریدید خاک طبیعی نباشه که اکثرا کوکوپیت+پرلیت ویا کوکوپیت خالی هستد.این نوع خاک از پوست نارگیل تشکیل شده وزیاد منبع غدایی نداره وشما باید مواد غدایی رو به صورت محلول به همراه اب بهش بخورونید.اگه میخواید گل رو بیرون بکارید و هوای بیرون شما زیر 5 درجه باشه فکر کنم دوباره این تاپیک باید گردو خاک بخوره:n02:

yasi59
20-04-2013, 00:13
ali shah ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نه دیگه به سلامتی یخبندون تموم شده الان دیگه 5درجه هست ولی تو گرد و خاک خوردن تاپیک شک نکنید :n02: چون دیگه امیدی به گلهای من نیست
خاکش رو گفت واسه شمعدونی, کاکتوس و سبزی و ... میتونی استفاده کنی ,ههههههههههههه حالا چه خاکی هست که به همه چی میخوره من نمی دونم

ali shah
20-04-2013, 19:48
پس اونجا هم به سلامتی کم کم یه بهار اروپایی خواهید داشت.خاک که خریدید ببینید مثل همونیه که من گفتم؟براش مواد غذایی یا همون کود نداد؟

yasi59
20-04-2013, 23:39
ali shah ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بعد یه زمستون طولانی مثل اینکه بهار می خواد بیاد, ولی هنوز هم نمیشه به هوا اطمینان کرد
خاکش که فکرکنم فقط همون کوکوپیته, چون الیاف نارگیلو بینش دیدم, بهش گفتم واسه تقویت سبزیجات چی دارین, یه بسته بزرگ نشون داد گفت این تقویت کننده سبزیجاته ولی تقریبا 5کیلو بود تو همون بسته های پلاستیکی که خاک می ریزن, خیلی زیاد بود منم نگرفتم, آخه 200تومن بدم واسه تقویت کننده!!آخه جاهم ندارم اضافشو بزارم :n13:, سه هفته دیگه میام ایران, ببینم اگه تقویت کننده مایع پیدا کردم می گیرم
امروز رفتم یه گلخونه دیگه گفت زرد شدنش نرماله(اینجا کلا هرچیزی پیش بیاد از نظرشون نرماله) ,باید شاخه های زرد رو کوتاه کنی, یه نایلون هم بکشی روی رز تا یه هفته دیگه تا رطوبت توش بمونه , چون ریشه ها نتونسته از خاک جدیدی که ریختی پاش آب رو جذب کنه

ali shah
21-04-2013, 17:53
200 هزارتومن؟خیلی ببخشید ولی اون گلخونه دار یا اشتباه گفته یا اشتباه ترجمه شده.اگه خواستی برا سبزیجات کود مایع بگیری بگو ارگانیک بده.کوکوپیت بهترین نوع بستر کشت هست به خاطر زهکشی خوب تنفش ریشه حرکت سریع اب وجذب خوب توسط ریشه فقط تنها مشکلی که داره اینه که باید حداقل روزی دوبار بهش اب بدی که یکبار همراه مواد غذایی باشه.

yasi59
22-04-2013, 06:59
ali shah ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) باور کنید تقریبا 200تومن میشه , گفت برای تقویت خاک ها هست, که انواع مختلفی داشت برای گلهای مختلف و سبزیجات,فکر کنم موادغذایی بود که باخاک ترکیب بود چون تو کیسه های پلاستیکی که خاک می ریزن بود, نیازی به ترجمه نبود چون بالای بسته ها قیمت میزنه, واسه سبزیجاته 300 کرون بود که یه بسته 5کیلویی بود و به درد من نمی خورد, به پول ایران همون دویست میشه,تازه بعضی هاش بودن که مال گلهای دیگه بود400 کرون هم بود

yasi59
22-04-2013, 12:34
میخواستم جواب پیامتونو بدم ولی سایت اجازه نمیده

yasi59
22-04-2013, 12:35
اخطار میده چون تعداد پست هام کمتر از 20 نمیتونم ج بدم

ali shah
23-04-2013, 17:09
اینجا بهترین نوع خاگبرگ همراه انواع مواد مغذی نهایتا 20ت.

yasi59
24-04-2013, 03:33
خاک که نمی تونم بیارم :n02: ولی کود مایع همون ارگانیک که گفتین میارم