PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل با مادربورد ( مانیتور روشن نمیشه )

komeyl67
01-07-2012, 23:02
سلام دوستان

مادربورد من گیگابایت مدل ep43-ud3 هستش.

امشب که روشنش کردم مانیتور روشن نشد و فن سی پی یو هم نمی چرخید. سوکتش 4 تایی بود و درش اوردم زدم تو پایه سه تایی. سیستمو که روشن کردم دیگه فن میچرخید ولی بازم مانییتور روشن نمیشه.

پاور، سی پی یو، رم، گرافیک و هاردو رو سیستم دیگه چک کردم همه سالمن. الانم رو میز اسمبل کردم، بارم همونجوریه.

4تا ال ای دی رو مادربورد هست که دوتاش سبزه و یکیش نارنجی و یکیش قرمز. یادم نیست قبلا رنگاش اینجوری بود یا نه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون میشم کمک کنین.

EXTREME
02-07-2012, 07:40
اونموقع که فن رو به سوکت 3 پایه ای زدین مین روشن شد هارد و ... روشن شد و فقط سیستم تصویر نمیداد ؟

komeyl67
02-07-2012, 10:52
اره همه چی کاملا عادی بود.
وقتی کارت گرافیکو بیرون میز رو مین نصب کردم، اول دو تا ال ای دی روی گرافیک فرمز بود که یعنی هنوز کابلای 6 پین وصل نشده. به نظر خودم اسلات گرافیک هم سالمه.

EXTREME
02-07-2012, 11:20
پس سیستم روشن میشه ولی تصویر نمیده

بایوس رو دیفالت کنید درست باید قطعات تست بشه
اگه از سالم بودن رم و اسلات حافظه - فن سی پی یو - گرافیک و اسلاتش و پاور مطمئن هستین و با یک پاور دیگه هم تصویر نداد مین و بایوس ایراد داره

سیستم هم که به صورت opem air تست شده

komeyl67
02-07-2012, 11:36
اره سیستم روشن میشه و لی مانیتور نه. منظورتون از دیفالت کردن بایوس رو نمیدونم. باطریو در بیارم فقط یا کار دیگه ای هم میخواد؟

EXTREME
02-07-2012, 12:44
سیستم رو خاموش میکنید از برق میکشین باتری مین رو درمیارین و دوباره جا میزنید با جامپر روی مین برای clear cmos هم میتونید اینکارو بکنید

komeyl67
02-07-2012, 12:56
این کارو هم کردم ولی بازم مانیتور روشن نمیشه.:44:

باید بره پیش تعمیرکار؟؟؟

EXTREME
02-07-2012, 13:36
بله اگه همهی قطعات تست شده از جمله گرافیک - رم و پاور و فن سی پی یو همه چک شده و اتصال بدنه هم وجود نداره مین رو باید ببرید پیش تعمیر کار اول با پروگرمر یک بایوس بریزه بعد خود مین رو بررسی کنه
فن سی پی یو رو باز کنید و سیستم رو روشن کنید دست به سطح IHS سی پی یو بزنید ببینید سی پی یو گرم میشه یا نه

komeyl67
02-07-2012, 13:58
فن رو در آوردم، سیستمو روشن کردم بعد از 45 ثانیه، دستمو گذاشتم روی IHS سی پی یو گرم شده بود که همینجور دما داشت بالا میرفت. (یکم دیگه انگشتمو نگه میداشتم دستم میسوخت)

من تهرانم، کجا ببرمش واسه پروگرم کردن؟

EXTREME
02-07-2012, 14:43
پس ولتاز به سی پی یو میرسه
من خودم تهران نیستم ببرید آواژنگ مین رو با سی پی یو ش ببرید

سیستمتون رو با یک رم و یک گرافیک و یک پاور دیگه تست کردین ؟ جای رم روهم عوض کردین ؟

komeyl67
02-07-2012, 14:45
خیلی ممنون از راهنماییاتون دوست عزیز.:11:

MOHSENKAN
02-07-2012, 17:34
سلام بر اساتید محترم
مین گیگا مدل GA-M68SM-S2 دستگاه روشن میشه 3ثانیه بعد کلا خاموش میشه ضمن اینکه سوکت ATX 12V پاور سوپلای کنار CPU را از روی مین جدا میکنم سیستم خاموش نمیشه لطفا هر چه سریعتر راهنمائی بفرمائید چه کنم متشکرم

EXTREME
02-07-2012, 20:59
سلام بر اساتید محترم
مین گیگا مدل GA-M68SM-S2 دستگاه روشن میشه 3ثانیه بعد کلا خاموش میشه ضمن اینکه سوکت ATX 12V پاور سوپلای کنار CPU را از روی مین جدا میکنم سیستم خاموش نمیشه لطفا هر چه سریعتر راهنمائی بفرمائید چه کنم متشکرم

اول از همه از دما و پاور مطمئن بشین که دمای سی پی یو و مین بالا نباشه و با یک پاور دیگه تست کنید سیستم رو
کابل atx رو که میکشین ولتاژی به سی پی یو نمیرسه و ولتاژ بهش نمیرسه و گرم نمیشه بنا براین دما هم میتونه باعث این مشکل بشه فن سی پی یو رو چک کنید و خمیر به سی پی یو بزنید دمای مین هم چک کنید اگه گرافیک دارین اونو بردارین و دوباره تست کنید
درست نشد با یک پاور دیگه سیستم رو چک کنید
درست نشد با توجه به حرف های شما مدار تغذیه مین ایراد داره

MOHSENKAN
03-07-2012, 15:53
ضمن تشکر از راهنمائی شما باید به عرض مبارک تان برسانم یک پاورNEXT2000W آکبند هم گرفتم باز هم فرقی نکرد درضمن گرافیک من آنبرد هست برای اطمینان هم تمام درایورها مودم کارت کبچر وهرچه که به مین وصل بود را آزاد کردم فقط پاور وسیم کلید پاور وصل بود باز هم فرقی نمیکندحتی CPUرا هم که بر میدارم باز بعد چند ثانیه خاموش میشه البته به نظر خودم میتونه مدار تغذیه مین ایراد داشته باشه اگراینجورباشه لطفا راهنمائی کنید بیشتر چه قطعه ای میتونه باعث چونین ایرادی بشه قبلا از همکاری وراهنمائی دوستان تشکر میکنم باید بگم در ضمینه تعمیرات وقطعات اطلاعات لازم را دارم .منتظر راهنمائی دوستان هستم :10:

EXTREME
03-07-2012, 16:08
برای اینکه مدار تغذیه مین رو بخواین بررسی کنید مولتی متر نیاز دارین شما مولتی متر دارین ؟
اگه دارین بهتون بگم

MOHSENKAN
03-07-2012, 16:35
بله دوست عزیز در رابطه باتعمیر کلیه وسائل واطلاعات لازمه را دارم ممنون میشم دمتون گرم

EXTREME
03-07-2012, 23:32
شما اول باید برین سراغ ماسفت ها 3پایه داره پایه وسطی کوتاه تره
اگه به ماسفت از رو به رو نگاه کنید و نوشته هاشو بخونید از چپ اولی پایه گیت دومی درین و سومی سورس است
از پایه گیت به پایه های دیگه رو تست بازر نباید بوق بزنه اگه ماسفتی بوق زد با هیتر باید از برد خارج کنید و خارج از برد رو تست دیود یا بازر ماسفت رو تست کنید تست دیودش هم به این شکل است پایه درین و سورس از یک طرف عدد 5. تا 7. نشون بده اگه si باشه اگه GE باشه 2. تا 3. نشون میده
اگه ماسفتی مطمئن بودین خرابه از اون ماسفت بازر بزنید به چیپ pwm ببینید به کدوم pwm بوق میخوره ما یک سری pwm های فرعی داریم و یک اصلی
در آخر خازن های 6.3 ولتی باید تست بشه
این به شرطی است که کابل atx رو میکشین سیستم خاموش نکنه و موارد دیگه مثل دما و پاور هم مشکل نداشته باشه

MOHSENKAN
04-07-2012, 14:38
آقا ای ول دمت گرم از راهنمائی کامل تون انشاالله مراحلی راکه کفتید انجام میدم وبعد نتیجه را به شما اعلام میکنم بازهم متشکرم:12: