PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مكان زمان

ahmad931
15-01-2012, 00:36
اگر صفحه ي فضا زمان سوراخ بشه،اونوقت چه اتفاقي ميفته؟

farhad1122
15-01-2012, 20:32
چی؟ :18: میشه بیشتر توضیح بدین!
سوالتون مربوط به فیزیک دبیرستانه یا فیزیک سطوح بالاتر و فیزیک نوین و سیاهچاله و کیهان شناسی و ...؟!
اگه میشه بیشتر توضیح بدین.:11:

ahmad931
17-01-2012, 19:36
نه دوست عزيز فيزيك دبيرستان چيه؟فيزيك دبيرستان در واقع يك پيش فيزيك هست(فيزيك مقدماتي هست) ايني كه من ميگم فيزيك پيشرفته (فيزيك روز) هست.
البته جوابش رو پيدا كردم،بحثش درازه،فقط خلاصه بگم همه ي اجرام و اشياء جهان بر روي صفحه ي فضا زمان قرار دارند و همچنين با سوراخ كردن اين صفحه ميشه تونل فضايي ايجاد كرد و همچنين ميشه سير در زمان كرد.

farhad1122
17-01-2012, 20:28
نه دوست عزيز فيزيك دبيرستان چيه؟فيزيك دبيرستان در واقع يك پيش فيزيك هست(فيزيك مقدماتي هست) ايني كه من ميگم فيزيك پيشرفته (فيزيك روز) هست.
البته جوابش رو پيدا كردم،بحثش درازه،فقط خلاصه بگم همه ي اجرام و اشياء جهان بر روي صفحه ي مكان زمان قرار دارند و همچنين با سوراخ كردن اين صفحه ميشه تونل فضايي ايجاد كرد و همچنين ميشه سير در زمان كرد.
مثل سیاهچاله ها درسته؟

ahmad931
17-01-2012, 22:54
(قبل از هرچيزي بايد اين نكته رو اصلاح كنم كه صفحه، فضا زمان هست و در تايپ كردنم اشتباهي مكان زمان تايپش كردم)
اگر منظور شما اينه كه سياه چاله ها هم روي اين صفحه قرار دارند؛بله اما اگه منظورتون اينه كه عملكردشون مانند سياه چاله هاست كه بايد بگم خير؛

اگر بخوام با يك مثال خيلي ساده توضيح بدم،صفحه فضا زمان مانند سطح زمين هست ولي سياه چاله ها مانند يك چاله بسيار عميق در زمين هستند.
صفحه فضا زمان يك دستگاه هستش( يعني درستش اينه كه يك دستگاه هست ولي براي درك بهتر، از كلمه صفحه استفاده كردم) و كيهان توي اون واقع شده و هر چيزي كه جرم داشته باشه(ستاره ها و سياره ها و ...) ساختار اونو خم مي كنند،مانند يك توپي كه روي يك صفحه قرار داره و اونو خم ميكنه.

اما سياه چاله ها، اشياء بسيار چگالي هستند كه باعث پاره شدن(از هم گسيختن) ساختار فضا زمان ميشه،اين اشياء همونطور هم كه گفتم يك گودي بسيار عميق و بزرگي در ساختار فضا زمان درست مي كنند.

اميدوارم توضيحاتم براي درك مختصري از اين موضوع كافي بوده باشه

farhad1122
18-01-2012, 13:12
(قبل از هرچيزي بايد اين نكته رو اصلاح كنم كه صفحه، فضا زمان هست و در تايپ كردنم اشتباهي مكان زمان تايپش كردم)
اگر منظور شما اينه كه سياه چاله ها هم روي اين صفحه قرار دارند؛بله اما اگه منظورتون اينه كه عملكردشون مانند سياه چاله هاست كه بايد بگم خير؛

اگر بخوام با يك مثال خيلي ساده توضيح بدم،صفحه فضا زمان مانند سطح زمين هست ولي سياه چاله ها مانند يك چاله بسيار عميق در زمين هستند.
صفحه فضا زمان يك دستگاه هستش( يعني درستش اينه كه يك دستگاه هست ولي براي درك بهتر، از كلمه صفحه استفاده كردم) و كيهان توي اون واقع شده و هر چيزي كه جرم داشته باشه(ستاره ها و سياره ها و ...) ساختار اونو خم مي كنند،مانند يك توپي كه روي يك صفحه قرار داره و اونو خم ميكنه.

اما سياه چاله ها، اشياء بسيار چگالي هستند كه باعث پاره شدن(از هم گسيختن) ساختار فضا زمان ميشه،اين اشياء همونطور هم كه گفتم يك گودي بسيار عميق و بزرگي در ساختار فضا زمان درست مي كنند.

اميدوارم توضيحاتم براي درك مختصري از اين موضوع كافي بوده باشه
ممنون.
شما گفتین مکان زمان منم یاد دبیرستان افتادم!:31: آخه گفتم اونجا که مکان زمان سوراخ نمیشد!:31:
پس اگه سیاهچاله ها دقیقا اون چیزی نیستن که میگین پس چی چیزی هست که باعث سوراخ شدن فضا زمان میشه؟ غیر از سیاهچاله ها بازم چیزی داریم که همیچن خاصیتی داشته باشه و بتونه باعث گسیختگی فضا و زمان بشه؟ قبل از به وجود اومدن سیاهچاله اون یه ستاره بوده درسته؟ در مراحل آخر که میشه کوتوله سفید (فکر کنم!) اونجا هنوز فقط میتونه فضا و زمان رو خم کنه؟ یا اون موقع تا قبل از تبدیل شدن به سیاهچاله میتونه باعث سوراخ شدن فضا و زمان بشه؟
به جز سیاهچاله ها چیز دیگه ای داریم که باعث از هم گسیختگی زمان فضا بشه؟
ببخشید زیاد سوال پرسیدم. اگه فرصت داشتین جوابشونو بگین ممنون میشم.:11::11::11:

ahmad931
19-01-2012, 19:52
سلام بر همگي.
فرصت كمي دارم و سرم با مطالعه و تحقيق و ...شلوغه،اما با اين حال به سؤالات شما جواب مختصر و مفيد مي دهم:

1- چی چیزی هست که باعث سوراخ شدن فضا زمان میشه؟ جواب اين سؤالتونو قبلا دادم؛سياه چاله ها
2-غیر از سیاهچاله ها بازم چیزی داریم که همیچن خاصیتی داشته باشه و بتونه باعث گسیختگی فضا و زمان بشه؟به جز سیاهچاله ها چیز دیگه ای داریم که باعث از هم گسیختگی زمان فضا بشه؟ فعلا چيز ديگري با اين خصوصيت كشف نشده
3-قبل از به وجود اومدن سیاهچاله اون یه ستاره بوده درسته؟بله
4-در مراحل آخر که میشه کوتوله سفید (فکر کنم!) اونجا هنوز فقط میتونه فضا و زمان رو خم کنه؟ یا اون موقع تا قبل از تبدیل شدن به سیاهچاله میتونه باعث سوراخ شدن فضا و زمان بشه؟همونطور كه داره تبديل به سياه چاله ميشه كم كم صفحه فضا زمان رو بيشتر خم مي كنه تا اينكه در آخر(تبديل به سياه چاله ميشه) و باعث از هم گسيختن فضا زمان ميشه.

amin666
20-01-2012, 17:02
حالا کی گفته که فضا-زمان سوراخ می شه!اگه سوراخ شه که سیاهچاله باید بره یک جا(مثلا یک دنیا)ی دیگه!
اشتباه می کنید.فضا-زمان هیچ وقت سوراخ نمی شه و نشده/بلکه فقط خمیده می شه و وفعلا سیاهچاله ها به واسطه چگالی عجیبشون (جرم بسیار زیاد در واحا حجم کم)بیشتر از بقیه پدیده ها باعث این خمیدگی می شن.ولی نه اینکه پاره کنن!

ahmad931
21-01-2012, 10:53
نه دوست عزيز،چون تصور شما از فضا زمان دقيق نيست؛اينطوري فكر مي كنيد،دقيقا سياه چاله ها موجب از هم گسيختگي فضا زمان ميشن؛همه چيز رو با شرايط و قوانين زمين مقايسه نكنيد،اونجا زمين نيست كه وقتي مثلا اگر سطح صفحه اي سوراخ بشه و چيزي روش باشه؛اون جسم بدليل جاذبه بيفته پايين،كلا شرايط فضا زمان و سياه چاله و.... با زمين فرق مي كنه

amin666
21-01-2012, 15:07
دو ست عزیز جسارت نباشه ولی با چهار تا مقاله خوندن نمی شه در باره نسبیت به این سادگی نطر داد!شما یک منبع معتبر نشون بدبد که واضح بگه این صفحه سوراخ می شه!چون من تا حالا همچین چیزی رو نشنیدم.دوما اینکه معنی دقیق کلمه از هم گسیختگی رو هم اگه می دونید بگید!چون من دقیق نفهمیدم!
اگه یک جرمی بتونه این صفحه رو سوراخ کنه یعنی باید انقدر تو این صفحه فرو بره تا حجمش صفر بشه(در واقع یک نقطه)و همچین چیزی تا به حال مشاهده نشده
در ضمن من هم با زمین مقایسه نکردم فضا-زمان رو!صفحه طبق تعریف ریاضیش دو بعدیه و فضا-زمان چهار بعدی!ما برای سادگی او رو صفحه در نظر می گیریم.سه بعد مکانی که در جهت زمان خمیده می شه.در واقع فضا-زمان تحت تاثیر هر جرمی خمیده می شه.چه جرم کم چه سیاهچاله.دلیل این خمیدگی احتمالا به برهم کنشهای کوانتومی ذرات بر می گرده که هنوز معلوم نیست

shabe.saket
22-01-2012, 20:59
ببينيد
من قبلآ هم گفتم سياهچاله ها تونل هاي زماني نيستند
سياهچاله فقط يك هيولاي گرسنه هست كه ميل به خوردن همه چيز داره و چيزي كه بره داخل سياهچاله حتي اگه از فاكتورهاي متلاشي كننده صرف نظر كنيم ازش نميتونه بيرون بياد مگر اينكه فرمولهاي انيشتين در مورد نور غلط باشه.
پس سياهچاله رو وسيله اي براي سفر هاي زماني و سوراخ كردن صفحه زماني تصور نكنيد.

صفحه زمان در كيهان با دانشي كه ما الان داريم سوراخ واقعي نخواهد شد
ولي ميتونه بصورت نسبي دو تا سوراخ بشه كه با اتصل اين دو به هم تونل زماني ايجاد بشه.
اين كار رو ما بهش ميگيم كرمچاله

تصوير زير رو ببينيد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

صفحه زمان بطور كامل سوراخ نشده، در حقيقت خمش شديد پيدا كرده
تصوير زير رو ببينيد (مجازي و غير قابل رصد)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سياهچاله صفحه زمان رو سوراخ نكرده است، فقط بدليل تاريكي بيش از حد مثل يك سوراخ ديده ميشود.

همونجوري هم كه ميدونيم كرم چاله اي تا اين لحظه از نظر علم فيزيك و اخترشناسي وجود نداره چون رصد نشده يا اثري ازش مشهود نيست برخلاف سياهچاله (كه رصد نشده ولي اثرش مشهوده)
و فقط يك تئوري رياضي هست كه از نظر رياضيات احتمال وجودش هست بر اساس نظر جان ويلر

آيا صفحه زماني ميتونه سوراخ مطلق بشه؟
من نميتونم اين حالت رو تصور كنم كه اگه سوراخ واقعي بشه جسمي كه اونو ايجاد كرده به چه سرنوشتي مبتلا ميشه چون بايد از كيهان بيرون بپره.

ahmad931
22-01-2012, 23:16
1-
دو ست عزیز جسارت نباشه ولی با چهار تا مقاله خوندن نمی شه در باره نسبیت به این سادگی نطر داد!شما یک منبع معتبر نشون بدبد که واضح بگه این صفحه سوراخ می شه!چون من تا حالا همچین چیزی رو نشنیدم.

دوست عزيز اين خوب نيست كه بدون داشتن هيچگونه اطلاع از طرف مقابلت؛به همين سادگي بهش توهين كني؛شما از كجا ميدونيد كه من در اين رابطه 4 تا كتاب خوندم يا 40 تا.

2-
اگه یک جرمی بتونه این صفحه رو سوراخ کنه یعنی باید انقدر تو این صفحه فرو بره تا حجمش صفر بشه(در واقع یک نقطه)و همچین چیزی تا به حال مشاهده نشده

اتفاقا در هنگام مطالعاتم در رابطه با اين موضوع به يك جواب جالب به اين گونه بيانات برخوردم كه من هم اون جواب رو به شما ميدم:

...think of it as "infinitely curved" in spacetime.
اگر شما نمی خواهید به یک سیاه چاله به عنوان پارگي در فضا زمان نگاه كنيد؛فکر می کنم بهتره كه اون رو به عنوان "منحنی يا گودي بی نهایت" در فضا زمان در نظر بگيريد.;):cool: مشكلتون حل شد؟

3-
در واقع فضا-زمان تحت تاثیر هر جرمی خمیده می شه.چه جرم کم چه سیاهچاله.دلیل این خمیدگی احتمالا به برهم کنشهای کوانتومی ذرات بر می گرده که هنوز معلوم نیست.

يكبار قبل از شما بنده به بيشتر اين موارد در ارسال پنجم اشاره كردم.

4-
دوما اینکه معنی دقیق کلمه از هم گسیختگی رو هم اگه می دونید بگید!چون من دقیق نفهمیدم!

خيلي عذر ميخوام ولي اگر شما معناي عبارت"از هم گسیختگی" رو نفهميديد بايد بگم كه مشكل شما مربوط به ادبيات فارسي هست نه فيزيك،از هم گسستگي يعني پارگي.

5-
در ضمن من هم با زمین مقایسه نکردم فضا-زمان رو!صفحه طبق تعریف ریاضیش دو بعدیه و فضا-زمان چهار بعدی!ما برای سادگی او رو صفحه در نظر می گیریم.

بنده هم به اين مطلب در ارسال پنجم اشاره كردم.

__________________________________________________ ________________________________

6-
ببينيد
من قبلآ هم گفتم سياهچاله ها تونل هاي زماني نيستند
سياهچاله فقط يك هيولاي گرسنه هست كه ميل به خوردن همه چيز داره و چيزي كه بره داخل سياهچاله حتي اگه از فاكتورهاي متلاشي كننده صرف نظر كنيم ازش نميتونه بيرون بياد مگر اينكه فرمولهاي انيشتين در مورد نور غلط باشه.
پس سياهچاله رو وسيله اي براي سفر هاي زماني و سوراخ كردن صفحه زماني تصور نكنيد.

ببخشيد ولي كسي چنين ادعايي نكرده،اگر منظورتون پست من هست لطفا دقيقتر مطالعش كنيد،وگرنه بنده هم تمام اين موارد رو ميدونم.
پست بنده در سومين ارسال:

فقط خلاصه بگم همه ي اجرام و اشياء جهان بر روي صفحه ي فضا زمان قرار دارند و همچنين با سوراخ كردن اين صفحه ميشه تونل فضايي ايجاد كرد و همچنين ميشه سير در زمان كرد.

amin666
23-01-2012, 14:48
دوست عزیز فرقی نمی کنه 4 تا کتاب خوندید یا 400 تا!منظورم این بود که احتمالا اطلاعاتتون غلطه در این مورد یا حد اقل با چیزهایی که من می دونم فرق داره.یعنی اطلاعات من غلطه.به هر حال از این دو خارج نیست.من چون حرفتون با اطلاعات من همخوانی نداره گفتم یه منبع بیارید که دقیقا توضیح داده باشه سیاهچاله space-time رو سوراخ می کنه!از هم گسیختگی و ... رو هم معادل انگلیسیش رو بیارید.چون من واقعا معنی دقیقش رو نمی دونم!تو ترجمه معمولا اشتباه زیاده.تو همون جمله هم شما دو کلمه متفاوت رو استفاده کردید.یه بار گفتید از هم گسیختگی یه بار گفتید از هم گسستگی.من بالاخره نفهمیدم اینا معادلهای سوراخ شدگی اند یا چی(معنی همه این کلمات رو تو محاوره می دونم.ولی اینها از اون کلماتی هستند که هر جا یه معنی می دن.خیلی جاها به معنی اشفتگی هم معنی می دن)حالا بحث ما درس فارسی نیست!
در مورد اون جمله انگلیسی هم چون یه تیکه از یه متنه من نمی تونم نظر بدم و تفسیر کنم.به هر حال انحنای بی نهایت معنی فیزیکی نداره.در حالی که سیاهچاله یک پدیده کاملا فیزیکیه(اصولا بی نهایت تو فیزیک معنی نداره)و لابد برای انحنای بینهایت باید جرم بینهایت باشه که چنین انحنایی رو ایجاد کنه که این هم معنی نداره
درکش زیاد سخت نیست.اگه قبول دارید که این جهان در این صفحه قرار داره پس سوراخ شدگی در این صفحه به معنی پا گداشتن به یه جای دیگه است که این صفحه یا معادل اون این جهان در اون قرار داره.اگه اینطوره پس به راحتی وجود جهانهای دیگه هم ثابت می شه شما به دانشمندای دیگه یه پیام بدید که دیگه وقتشون رو تلف نکنن دنبال شواهد وجود دنیاهای دیگه از طریق تابش پس زمینه کیهانی(CBR=cosmic bachground radiation)و الگوهای زمان بیگ بنگ و راههای دیگه بگردن!
خب من زیاد نمیام نت.امتحان دارم.اگه دیر اومدم ببخشید

eitkod
30-05-2012, 18:07
سلام
البته منم یه چیزی اضافه کنم که سیاهچاله همه چیز رو به انر÷ی تبدیل می کنه که منم اونو با کرم چاله اشتباه می کردم