PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آداب بحث ؛ باید ها و نباید ها

Haj_Amoo
15-07-2011, 18:52
دوست داشتم یه مقدمه‎ برای این مبحث بنویسم و از چیستی بحث و هدف‎اش و ... اینا بگم ... که منصرف شدم. شاید اگه لازم شد توی ارسال دیگه‎ای توضیحی نوشتم.

مقصود این مبحث، بحث درباره‎ی خود بحث است! توی این انجمن، بحث‎های زیادی صورت می‎گیره، ولی آیا ما آداب بحث رو رعایت می‎کنیم؟ اصلن آداب بحث چیه؟ بحث آداب و رفتار خاصی باید داشته؟ احترام گذاشتن به دیگران در بحث به چه شکل هست؟ لحن سخن‎گفتن باید به چه شکل باشه؟ چه واژگانی رو نباید به کار برد؟ چطور از نوشته‎ای نزدیک‎ترین برداشت به مقصود نویسنده رو بکنیم؟ چه موقع باید در بحثی شرکت کرد؟ به چه سخنی نباید پاسخ گفت؟ چرا گاهی بحث‎ها به خصومت می‎انجامه؟ و ... !

[توضیحی درباره‎ی عنوان[+]: بین گفت‎وگو و گفت‎و‎شنود تفاوت کوچک و در همین‎حال، بزرگی هست: گفت و گو از مصدر گفتن هستن، یعنی الف می‎گوید ب هم می‎گوید؛ ولی گفت و شنود از مصدرهای گفتن و شنیدن هستن، یعنی الف می‎گوید و ب می‎شنود! من فکر می‎کنم آنچه بحث رو به نتیجه می‎رساند، عمل به ترکیب دوم است!]

+ عنوان توسط تاییدکننده‎ی مبحث برای نمایش تغییر کرده. عنوان اصلی: گفت‎وشنودی در آداب بحث.

dashhosein38
24-07-2011, 05:44
تایپیک جالبی
ولی منظورتون از بحث قاعده بحث کردن در هر مکانی یا بحث هایی که تو این فروم میشه؟
مثلا من تو خانواده یه جور بحث می کنم جلو دوستام یه جور دیگه تو اینجا هم یه جور دیگه
به نظرم هر بحثی رو با هر کسی نمیشه کرد بحث با انسان هایی که انتقاد پذیر هستن و ذهن جامدی ندارن زیباست
شما با یه انسان محدود بحث کنی احترام هم به کمال مراعا ت کنی
اگه حرفت باب میلش نباشه قاطی میکنه

hts1369
24-07-2011, 10:12
اولا تو بحث نباید زیاد من من بکنی مثلا بگی من اینو خوندم اینو میدونم این کارو کردم و ... این قضیه باعث میشه شما اگه بهترین حرف دنیا رو هم بزنی باز هم از بحث شما نتیجه ای نمیگیرید.
دوما اگه تو مساله ای اطلاعات کامل (یا حداقل کافی ) ندارید در موردش بحث نکنید مثلا طرف در مورد فرقه های اسلامی اطلاعاتی نداره بعد میاد اهل تسنن رو به چالش میکشه تا بلکه بتونه مذهب اونهارو عوض بکنه.
فکر میکنم چرچیل این جمله رو میگه : سخت ترین کار دنیا قانع کردن یه احمق هست. وقتی یه نفر از نظر شما احمق هست باهاشون بحث نکنید چون به هیچ نتیجه ای نمیرسید شاید کارتون به جدل هم بکشه.