PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چكاپ سلامتي و ضرورت و زمان لازم و راه هاي آنsajadhoosein
27-12-2010, 09:23
آنچه مي خواهيد درباره چكاب بدانيد
اين مسئله در مورد بسياري از بيماري‌هاي ديگر هم صادق است. محققان مي‌گويند: <اگر مردم آزمايش‌هاي غربالگري سرطان را انجام دهند، مي‌توان از نيمي از مرگ‌هاي ناشي از سرطان جلوگيري كرد.> مطلب زير به شما و خانواده‌تان كمك مي‌كند، 14 آزمايش پزشكي را براي گروه‌هاي مختلف سني بشناسيد. اين آزمايش‌ها به شما كمك مي‌كنند بيماري‌هاي خاموشتان را زودتر بشناسيد تا زودتر به دنبال درمان آنها باشيد. البته فراموش نكنيد كه آزمايش‌ها به تنهايي معمولا‌ كارايي ندارند و اين پزشك است كه بايد تشخيص دهد، انجام كدام آزمايش‌ها براي شما مفيد است.
اندازه‌گيري فشارخون و ميزان چربي و كلسترول چك كردن مرتب كلسترول خون مي‌تواند در پيشگيري از بيماري قلبي، انواع سكته و مشكلات قلبي عروقي ديگر، به شما كمك كند. علاوه بر اين، داشتن فشارخون مناسب خطر ابتلا به بيماري كليوي را كم مي‌كند. انجمن قلب آمريكا پيشنهاد مي‌كند در سنين حول و حوش 20 سالگي چك فشارخون و سطح كلسترول بد و خوب خون و تري‌گليسيريد را آغاز كنيد و اگر ميزان اين موارد طبيعي بود، هر دو سال يك بار آزمايش‌ها را تكرار كنيد. هر چند اگر در خانواده‌اي سابقه بيماري قلبي عروقي (مثل سكته قلبي)، چاقي بيش از حد يا ديابت و عوامل خطرساز ديگر وجود داشته باشد، بد نيست كه اين چك كردن را از سنين 14 يا 15 سالگي شروع كنيم. چيزهايي كه بايد درباره اين آزمايش‌ها بدانيد: اندازه‌گيري فشارخون با يك كار سريع و بدون درد و با يك وسيله به نام فشارسنج انجام مي‌شود. اين وسيله يك بازوبند پلاستيكي دارد كه دور بازوي شما بسته مي‌شود و سپس پزشك آن را باد مي‌كند. با خالي كردن آرام‌آرام بازوبند، دو عدد از روي عقربه دستگاه خوانده مي‌شود كه نشان‌دهنده فشارخون شماست. فشارخون 12 روي 8 يا كمي پايين‌تر از اين دو عدد، طبيعي است. بهتر است نيم ساعت قبل از اندازه‌گيري فشارخون، غذا نخورده و دارويي كه فشارخون را بالا مي‌برد (مثل بعضي از انواع آنتي‌هيستامين‌ها) مصرف نكرده باشيد و ورزش يا فعاليت بيش از حد هم نداشته باشيد. اندازه‌گيري چربي و كلسترول خون هم با يك آزمايش خون ساده انجام مي‌شود. قبل از انجام اين آزمايش بايد 12 ساعت ناشتا بوده باشيد. انجمن قلب آمريكا پيشنهاد مي‌كند كه براي كاهش خطر حمله قلبي بهتر است ميزان كلسترول بد خون يا ال.دي.ال برابر 100 يا كمتر و ميزان كلسترول خوب خون يا اچ.دي.ال برابر 40 يا بيشتر باشد.

sajadhoosein
27-12-2010, 13:21
دهه بيست و سي معاينه سينه ها
هر خانم بالاي 20 سال بايد بتواند معاينه شخصي پستان را انجام دهد. براي معاينه شخصي سينه‌ها، بهترين زمان بلافاصله پس از پايان قاعدگي است. به ياد داشته باشيد كه معاينه شخصي سينه‌ها را هر ماه، در روز معيني انجام دهيد. مثلا اولين روز پس از پايان قاعدگي. معاينه شخصي سينه‌ها در هر ماه به شما كمك مي‌كند تا با شكل و قوام (احساس لمس) طبيعي سينه‌هايتان آشنا شويد و به سادگي بتوانيد هر نوع تغييري را در آنها به زودي پيدا كنيد. براي اين كار ابتدا در آينه به سينه‌هاي خود نگاه كنيدو توجه كنيد كه هرگونه تغيير احتمالي را در اندازه‌ يا شكل سينه‌ها، تغيير در نوك سينه‌ها (مثلا فروفتگي نوك سينه) يا فرورفتگي‌هاي پوستي را پيدا كنيد. سپس در حالي كه دراز كشيده و دست راست‌تان را بالا برده و زير سرتان قرار داده‌ايد، با دست چپ سينه راست خود را معاينه كنيد. نحوه معاينه به اين صورت است كه با نوك انگشتان، از نوك‌سينه شروع كرده و با فشار ملايم و حركت دايره‌اي، سينه خود را لمس كنيد. اين دايره‌ها به تدريج بزرگ‌تر مي‌شوند و به اين ترتيب شما از مركز سينه شروع كرده و كل آن را معاينه مي‌كنيد. اين كار را براي زيربغل هم انجام دهيد. سپس سمت مقابل را به همين صورت معاينه كنيد. مي‌توانيد اين معاينه را در حالت ايستاده و با بالا بردن و پشت‌سر قرار دادن دست‌تان نيز انجام دهيد. يكي از راه‌هاي ديگر معاينه، حالت ايستاده در حمام و استفاده از كف صابون براي لمس بدون درد است. در صورت پيدا كردن هر نكته غيرطبيعي (حالتي كه قبلا وجود نداشته) به‌ويژه توده يا ترشح از سينه‌تان به پزشك مراجعه كنيد. از سن 20‌سالگي، مراجعه به پزشك براي معاينه سينه‌ها بايد شروع شود و تا سن 40 سالگي هر3 سال يك بار تكرار شود. البته برخي از پزشكان معتقدند كه تكرار ساليانه آن بهتر است. تست پاپ‌اسمير سرطان گردن رحم يكي از تهديدهاي در كمين خانم‌هاست. اما نكته مهم اين است كه اين سرطان ناگهاني شروع نمي‌شود و قبل از سرطاني شدن، تغييراتي در گردن رحم اتفاق مي‌افتد كه با پاپ‌اسمير مي‌توان آنها را كشف و از وقوع سرطان پيشگيري كرد. جامعه جراحان آمريكا از تمام زنان بالاي 21 سال يا حتي زناني كه زير 21 سال سن دارند ولي 3 سال ازدواجشان مي‌گذرد، مي‌خواهد كه تا رسيدن به سن 30سالگي، سالي يك‌بار آزمايش پاپ‌اسمير بدهند. پس از 30 سالگي، زناني كه 3 تست متوالي آنها طبيعي بوده باشد، مي‌توانند هر دو يا 3 سال يك‌بار آزمايش پاپ‌اسمير بدهند. البته برخي از پزشكان متخصص سرطان و پيشگيري از آن معتقدند زنان بالاي 30‌سال بهتر است درباره دادن همزمان آزمايش پاپ‌اسمير و آزمايش نوعي ويروس به نام اچ.پي.وي - كه با سرطان گردن رحم در ارتباط است - با پزشك خود مشورت كنند. در صورتي كه اين دو تست منفي باشند، تا3 سال نيازي به تكرار آزمايش نيست و بعد از آن مي‌توان هر3 سال يك‌بار آزمايش كرد. آنچه لازم است درباره اين تست بدانيد: پزشك ناحيه تناسلي را باز مي‌كند و با چيزي شبيه گوش‌پاك‌كن تعدادي از سلول‌هاي سطحي گردن رحم را برمي‌دارد. اين نمونه بعدا به آزمايشگاه فرستاده و بر روي آن مطالعه مي‌شود. براي انجام اين آزمايش بايد از 48 ساعت قبل حمام نرفته و از كرم‌هاي واژينال استفاده نكرده باشيد. همچنين 24 ساعت قبل از آن نبايد با همسر خود ارتباط داشته باشيد.

sajadhoosein
27-12-2010, 13:27
دهه چهل سالگي
خانم‌ها بايد از سن 40 سالگي ماموگرافي را شروع كنند. البته زناني كه در معرض خطر بالاي سرطان سينه هستند (يعني كساني كه بستگان درجه اولشان سرطان سينه داشته‌اند) بهتر است اين كار را زودتر آغاز كنند.
درباره اين تست چه چيزهايي بايد بدانيد؟ دستگاه ماموگرافي با استفاده از مقدار كم اشعه ايكس از هر دو سينه عكس‌برداري مي‌كند. سپس پزشك اين تصاوير را از نظر وجود سرطان بررسي مي‌كند. براي انجام اين تست فرد به حالت ايستاده مقابل دستگاه قرار مي‌گيرد و يك صفحه ميز مانند در مقابل سينه قرار داده مي‌شود. سپس سينه روي اين صفحه قرار گرفته و يك صفحه پلاستيكي هم از بالا سينه را مي‌پوشاند. اين كار كمك مي‌كند تا سطح سينه پخش شده و تصوير دقيق‌تر از آن گرفته شود. خانم‌هايي كه سينه‌هاي حساس دارند، ممكن است در اين روند كمي احساس درد كنند. اگر درد زياد بود حتما به تكنسين آن را بگوييد. براي كم كردن احتمال درد در روز ماموگرافي، يك هفته بعد از پايان قاعدگي، ماموگرافي را انجام دهيد. در ضمن در روز ماموگرافي نبايد از اسپري، لوسيون يا پودر زيربغل استفاده كرده و يا در ناحيه سينه‌ها عطر زده باشيد. اين مواد وضوح تصوير ماموگرافي را كم مي‌كنند.پنجاه سالگي و بعد از آن غربالگري سرطان روده بزرگ و مقعد
سرطان‌هاي روده بزرگ و مقعد يا همان سرطان‌هاي كولوركتال، سومين سرطان كشنده در ايالات متحده به شمار مي‌روند. با اين وجود اين سرطان نيز به سادگي قبل از وخيم‌شدن، قابل تشخيص و پيشگيري است. دكتر ادوارد چو، رئيس قسمت سرطان‌شناسي مركز پژوهشي سرطان ييل‌ مي‌گويد: <بيش از 90 درصد مبتلايان به سرطان روده بزرگ، اگر بيماريشان در مراحل اوليه كشف شود، به طور كامل بهبود مي‌يابند.> جامعه جراحان آمريكا پيشنهاد مي‌كند كه از سن 50 سالگي، از طريق آزمايش<خون مخفي در مدفوع> و <سيگموئيدوسكوپي قابل انعطاف> كه هر 5 سال يك‌‌بار بايد تكرار شوند، از وقوع سرطان كولوركتال پيشگيري كنيم. اما دكتر چو معتقد است كه كولونوسكوپي بهترين راه براي اين كار است، چرا كه به گفته وي آزمايش‌هاي ذكر شده در بالا، آزمايش‌هاي كاملي نيستند. او پيشنهاد مي‌كند كه هر 5 سال يك‌‌بار كولونوسكوپي صورت گيرد. دكتر چو يك قانون ساده براي كساني كه در خانواده‌شان سابقه سرطان كولوركتال دارند، بيان مي‌كند و آن اينكه 10 سال زودتر از سني كه آن خويشاوند به سرطان مبتلا شد، آزمايش بدهند. اگر سابقه خانوادگي اين بيماري را داريد، با پزشكتان مشورت كنيد.
آنچه بايد درباره اين آزمايش‌ها بدانيد: كولونوسكوپي به اين ترتيب انجام مي‌شود كه يك لوله باريك و قابل انعطاف را درون روده بزرگ وارد مي‌كنند و با آن درون روده را مي‌بينند. چون براي انجام اين كار روده بزرگ بايد كاملا تميز باشد، از يك روز قبل بايد براي اين تست آماده شويد. معمولا آمادگي براي تست يعني اينكه روز قبل از كولونوسكوپي، هيچ غذاي جامدي نخوريد و فقط با مايعات يمانند آبميوه و آب آبگوشت تغذيه كنيد. معمولا يك داروي مايع هم به شما داده مي‌شود تا روده را براي تصويربرداري نرم و آماده كند. براي اينكه آزمايش درد نداشته باشد، به شما مسكن تزريق مي‌شود، حتي در صورت تمايل مي‌توانيد از پزشك بخواهيد شما را موقتا تحت بيهوشي عمومي قرار دهد. سيگموئيدوسكوپي قابل انعطاف هم كم و بيش مانند كولونوسكوپي و آمادگي لازم براي انجام آن مشابه است. آزمايش خون مخفي در مدفوع هم فقط نياز به يك نمونه مدفوع شما دارد.

sajadhoosein
27-12-2010, 14:12
آزمايش مربوط به پروستات
سرطان پروستات هم يكي از سرطان‌هاي شايع در ميان مردان است و بنابراين جامعه جراحان آمريكا پيشنهاد مي‌كند آقايان از سن 50 سالگي، هر سال يك بار معاينه پروستات و آزمايش مخصوص پروستات (پي.اس.آ) را انجام دهند دكتر گوين والد، از موسسه سرطان آمريكا مي‌گويند:< در جوامعي كه غربالگري براي سرطان پروستات انجام مي‌گيرد، ميزان مرگ از اين سرطان و همچنين پيشرفت سرطان پروستات در مردان كاهش مي‌يابد.> البته آقاياني كه سابقه خانوادگي‌ سرطان پروستات را دارند، بهتر است از سن 45 سالگي آزمايش‌ها را شروع كنند.
اطلاعات لازم درباره اين آزمايش
سلول‌هاي غده پروستات، پروتئيني را توليد و در خون رها مي‌كنند كه در هنگام سرطان بالا مي‌رود. در آزمايش مخصوص پروستات، ميزان اين پروتئين در خون شما سنجيده مي‌شود. بنابراين، براي اين آزمايش نياز به يك نمونه خون هست. در معاينه پروستات نيز پزشك، غده پروستات را با دست لمس مي‌كند و ابعاد و سفتي آن را مي‌سنجد. قبل از انجام آزمايش مخصوص پروستات به مدت 48 ساعت نبايد با همسرتان رابطه داشته باشيد.
سنجش تراكم استخوان: بنياد ملي پوكي‌استخوان در آمريكا اعلام كرده است كه حدود 44 ميليون نفر در سراسر جهان به پوكي‌استخوان مبتلا هستند كه البته اكثر افراد را خانم‌ها تشكيل مي‌دهند. بهتر است خانم‌ها از سن 65 سالگي شروع به دادن آزمايش سنجش تراكم استخوان كنند. اما خانم‌هايي كه داراي عوامل خطرساز ابتلا به پوكي ‌استخوان نظير سابقه خانوادگي اين بيماري، سيگار كشيدن، وزن 56/5 كيلوگرم يا كمتر و يا يائسگي زودرس (قبل از 40سال) را دارند، بايد اين آزمايش را از سن 50 سالگي آغاز كنند. دكتر فليساكاسمن‌از بنياد ملي‌ پوكي‌استخوان آمريكا مي‌گويد: <پس از سن 50 سالگي، تقريبا يك نفر از هر 2 زن و يك نفر از هر 4 مرد دچار شكستگي‌هاي استخواني ناشي از پوكي‌استخوان مي‌شوند. اين شكستگي‌ها معمولا در لگن، ستون فقرات يا مچ دست هستند. غربالگري نه تنها مي‌تواند از عواقب بد پوكي‌استخوان پيشگيري كند بلكه حتي گاهي جان افراد را از مرگ نجات مي‌دهد.> در حال حاضر هيچ دستور كلي براي غربالگري مردان براي بيماري پوكي‌استخوان وجود ندارد اما دكتر كاسمن مي‌گويد:< بهتر است آقايان از سن 70 سالگي شروع به اين كار كنند و اگر قبلا دچار شكستگي استخوان شده‌اند و يا به بيماري خاصي مثل آرتريت روماتوئيد مبتلا هستند، زودتر اين كار را شروع كنند.> با وجودي كه هيچ درمان كاملي براي بيماري پوكي‌استخوان وجود ندارد اما داروهايي هستند كه مي‌توانند از اين بيماري پيشگيري و آن را بهتر كنند.
آنچه بايد درباره اين آزمايش بدانيد: براي سنجش تراكم استخوان چند راه وجود دارد كه همگي مطمئن و بدون درد هستند. براي سنجش تراكم استخوان نوعي اشعه ايكس خاص به كار مي‌رود و تراكم استخوان‌هاي ستون فقرات، لگن و يا مچ دست يا گاه انگشت مياني دست و استخوان باشند يا ساق‌پا سنجيده مي‌شود. براي انجام اين تست نياز به هيچ آمادگي خاص نيست.

اندازه گيري قند خون
انجمن ديابت آمريكا پيشنهاد مي‌كند كه از سن 45 سالگي، هر 3 سال يك بار قندخون خود را چك كنيد. البته اين قضيه هم بستگي به احتمال اتفاق افتادن ديابت براي شما دارد. مثلا اگر كسي در خانواده شما به ديابت مبتلاست يا اگر شما فرد چاقي هستيد، يا در زمان بارداري‌هاي قبلي به ديابت مبتلا شده‌ايد، بهتر است اين كار را زودتر شروع كنيد و فواصل تكرار آزمايش را از 3 سال كمتر كنيد. اگر در اولين آزمايش قندخون شما زير 95 بود، احتمال ابتلا به ديابت برايتان اندك است. اما اگر قندخونتان عددي بين 100 تا 125 باشد، احتمال ابتلا به ديابت در شما بالاتر است و بهتر است هر سال يك‌بار آزمايش را تكرار كنيد.
نحوه انجام آزمايش: فقط يك آزمايش خون ساده مي‌تواند ميزان قندخون شما را مشخص كند. قبل از انجام آزمايش به مدت 6 ساعت نبايد چيزي خورده يا نوشيده باشيد.

معاينه پوست
دكتر برت‌كلديرون، عضو هئيت علمي دانشگاه سينسيناتي در رشته پوست مي‌گويد: <دقيقا تك‌تك موارد مرگ ناشي از سرطان پوست مي‌توانند با معاينه زودهنگام پوست، پيشگيري شوند.> وي مي‌افزايد: <كشنده‌ترين نوع سرطان پوست ملانوم نام دارد. اين در حالي است كه اگر ملانوم زود كشف و تشخيص داده شود، مي‌توان به طور كامل آن را درمان كرد.> جامعه جراحان آمريكا پيشنهاد مي‌كند كه افراد 20 تا 39 ساله، هر 3 سال يك‌بار توسط يك متخصص پوست، معاينه شوند و زماني كه به 40 سالگي مي‌رسند، هر سال يك‌بار اين معاينه را دريافت كنند. آنچه لازم است درباره معاينه بدانيد: يك متخصص پوست همه بدن شما را مشاهده مي‌كند و به دنبال موارد مشكوك مي‌گردد. به تازگي متخصصان پوست دريافته‌اند كه سرطان‌هاي پوست در نقاطي از بدن كه به طور معمول در برابر نور آفتاب نيستند هم ظاهر مي‌شوند. اين در حالي است كه در گذشته اغلب سرطان‌ها در جاهايي از بدن ظاهر مي‌شدند كه پيوسته در برابر نور آفتاب بودند. دكتر كلديرون مي‌گويد: <به تازگي‌ ما متوجه سرطان پوست در نقاط عجيب شده‌ايم. جايي مثل كپل‌ها يا سينه‌ها كه معمولا در برابر نور نيستند. علت اين امر مي‌تواند استفاده از سالن‌هاي برنزه كردن باشد.> دكتر كلديرون معتقد است انجام معاينه شخصي پوست هر 3 ماه يك‌بار هم مي‌تواند در پيدا كردن نكات مشكوك پوستي كمك كننده باشد. براي انجام اين تست لازم است جلوي آينه بايستيد (براي نواحي پشت از يك آينه دستي استفاده كنيد) و به دنبال موارد زير بگرديد: خالي كه در بدنتان وجود داشته و حالا ظاهر يا اندازه آن تغيير كرده است (اين مي‌تواند نشانه اوليه‌اي از سرطان پوست باشد) يا برآمدگي‌هايي كه ظاهر شفاف و مرواريد‌ مانند دارند، يا برآمدگي‌هاي قرمز رنگ. هر مورد مشكوكي كه در عرض 2، 3 هفته خوب نشود را بايد به متخصص پوست نشان دهيد

sajadhoosein
27-12-2010, 14:21
5 تست سلامتي كه بايد امسال انجام دهيد

با اختصاص دادن زمان كافي به اين 5 تست ويژه و حياتي سلامتي خود را در اولويت قرار دهيد. اكثر خانم ها در هر سني كه باشند نگران سلامتي شان هستند و اين نگراني تا حد زيادي ريشه در خانواده شان دارد. اينكه شما بايد هميشه مراقب سلامتي تان باشيد يك امر اجتناب ناپذير است اما خيلي ها به خاطر بعضي از مسائل از انجام تست هاي سلامتي يا چكاپ هاي دوره اي خودداري مي كنند و دليل آن يا ترس از شنیدن خبرهاي بد درباره سلامتي شان است يا فكر مي كنند اين تستها برايشان مضر است. تست هاي سلامتي تنها روشي است كه مي توان علائم پنهان را قبل از اينكه مشكلات حادي ايجاد شود شناخت و براي درمان آن فكري كرد.

براي اين 5 تستي كه به اختصار درباره آنها توضيح خواهيم داد زمان كافي اختصاص دهيد و مطمئن باشيد كه زندگي تان را بهتر مي كند. در آن صورت شما به مشكلات بالقوه مربوط به سلامتي تان تسلط مي يابيد و آرامش واقعي «زندگی ایده آل »را تجربه مي كنيد. پس با پزشك تان تماس بگيريد و قرار ملاقاتي براي امروز ترتيب دهيد و كارهايي كه به شما توصيه مي كنيم را مرحله به مرحله دنبال كنيد.

هر سال يك تست جسماني انجام دهيد
اين تست يكي از كلي ترين و در عين حال مهمترين برنامه هايي است كه شما مي توانيد همه ساله انجام دهيد و پزشكتان به سادگي از طريق آنها مي تواند يك معاينه سراسري انجام دهد در حقيقت اين تست 4 مرحله دارد كه به شرح زير است:
از خطرات بيماري قلبي تان آگاه شويد.
پزشك شما قادر است با يادداشت كردن وزن و فشار خون، شما را از عوامل خطر بيماري قلبي مطلع كند. او با آزمايش سطح قند خون و كلسترول به شما كمك مي كند از كمبودهاي غذايي تان آگاه شويد و در صورت وجود هر مشكلي يك برنامه غذايي مناسب ارائه دهد.
قدتان را بدانيد
آزمايش قد يكي از اصلي ترين عواملي است كه مي توان از طريق آن به پوكي استخوان و علائم ديگر ناراحتي هاي استخواني پي برد.
درباره راه هاي سلامتي صحبت كنيد.
شما در گفتگو با پزشك تان مي توانيد از تغييرات شيوه زندگي صحبت كنيد و ممكن است مشكلاتي مثل خوردن؛ رژيم كم چربي، ورزش و مكمل هاي كلسيم را به شيوه زندگي تان اضافه كنيد.
سوال كنيد
تمام سوال هاي خودتان را از پزشك بپرسيد از مشكلات سلامتي تان بگوييد از سردردهاي مكرر تا علت اينكه هميشه احساس خستگي مي كنيد حتي مي توانيد يك ليست از سوالات مربوط به تست تان تهيه كنيد تا مطمئن شويد به همه سوالات پرداخته ايد.

قند خونتان را چك كنيد
قند خون بالا ممكن است يكي از علايم بيماري ديابت باشد كه خيلي شايع است و گاهي اوقات هيچ نشانه اي ندارد. دليل عمده اي وجود ندارد كه چرا بيماري ديابت رو به افزايش است و فقط با تغذيه مناسب و ورزش مي توان از مشكلات جدي آن جلوگيري كرد.
يك تست ناشتا گلوكز خون انجام دهيد
در اين آزمايش استاندارد براي ديابت گرفته مي شود و به آزمايشگاه فرستاده مي شود تا سطح (گلوكز) قند خون را بررسي كنند دكتر رابرت ريزا رئيس انجمن ديابت آمريكا مي گويد: شما بايستي 8 ساعت قبل از آزمايش خون ناشتا باشيد ببينيد مي توانيد آن را جزو بخشي از تست جهاني سالانه تان قرار دهيد؟!
تست تحمل گلوكز را انجام دهيد
اگر شما عوامل خطر ابتلا به ديابت مانند اضافه وزن را داشته باشيد ممكن است پزشكتان تصميم به انجام اين تست بگيرد كه شما را ملزم مي كند ساعات زيادي را در مطب بگذرانيد شما بايد ناشتا باشيد خون از شما گرفته مي شود. محلولي حاوي گلوكز بنوشيد و سپس هر 30 تا 60 دقيقه به مدت 2 ساعت از شما خون گرفته شود.
كنترل كنيد
اگر قند خون شما بالاست پزشك شما تغذيه مناسب ورزش و احتمالا دارو به شما تجويز مي كند تا به حالت طبيعي برگرديد.

آزمايش ماموگرافي
ماموگرافي به تشخيص سرطان سينه كمك مي كند. تشخيص و درمان به موقع به صورت قابل توجهي شانس زنده ماندن و درمان را در شما افزايش مي دهد.
ساليانه چكاپ كنيد
خانم ها بايستي ماموگرافي را از سن 40 سالگي شروع كنند. البته اگر سابقه خانوادگي داريد از پزشك معالجتان بخواهيد اين تست ها را زودتر شروع كند.
آسوده باشيد
طوري برنامه ريزي كنيد كه زماني اين تست را انجام دهيد كه دوره
ماهانه تان تمام شده باشد، زماني كه حساسيت سينه هايتان كمتر شده باشد. دكتر لين شوستر مدير كلينيك سلامت زنان مايو در روچستر مینرسوتا مي گويد:« اگر در انجام اين تست اذيت مي شويد از مسكن، يك ساعت قبل از تست استفاده كنيد.»
تست را دنبال كنيد
اگر ماموگرافي نمره را نشان بدهد پزشك سونوگرافي انجام مي دهد تا بفهمد اين نمره انباشته از مايع است يا نه (كه معمولا كيست خوش خيم را نشان مي دهد) اگر مادر باشید پزشك معالجتان بايد معاينات ديگري انجام دهد كه متوجه شود اين غده سرطانی است يا نه.
آگاه باشيد چه انتخاب و چاره اي داريد
اگر زود سرطان سينه مي گيريد (مرحله اول) ميزان درصد زنده ماندنتان 5 سال و حدود 88 درصد است كه اين 88 درصد هم از طريق جراحي، شيمي درماني و درمان هاي ديگر خواهد بود.

چكاپ دندان
ممكن است شما بترسيد كه به دندانپزشكي مراجعه كنيد اما بهداشت دائم دندان كمك مي كند از ناراحتي هاي دردناك و پر هزينه ممانعت شود.
پيشتاز باشید
با گرفتن حفره و پر كردن دندان ها كه هزينه بسيار كمتري نسبت به درمان هاي ريشه دارد مي توانيد خيلي زود جلوي گسترش باكتري را بگيرد و از رفتن آنها به قسمت عصبي دندانتان جلوگيري كنيد.
درباره اشعه ايكس سوال كنيد؟
دندانپزشك شما ممكن است براي تشخيص مشكلات پنهان داندانهايتان بخواهد از اشعه ايكس استفاده كند سينه بائر، دندانپزشك و سخنگوي آكادمي دندانپزشكي مي گويد: « اين تست »مي تواند تعيين كند شما علائم بيماري لثه مثل سرخي يا تورم را داريد يا نه. در موارد پيشرفته ممكن است بيماري لثه باعث ضايعات دنداني بشود.
لثه ها و دندان هايتان را سالم نگه داريد .
حداقل 2 بار در روز مسواك بزنيد و روزانه از نخ دندان استفاده كنيد. هر شش ماه نيز براي چكاپ مراجعه كنيد.

مراجعه ساليانه به متخصص پوست
چكاپ پوست براي تشخيص سرطان پوست ضرورت دارد با تشخيص به موقع شانس زنده ماندن حدود 100 درصد است.
هر خال گوشتي را مورد بررسي قرار دهيد
با آزمايش كل بدن توسط يك متخصص پوست او متوجه مي شود كه اين خال مشكوك است يا نه؟! او آن نقطه را بی حس مي كند و خال را در مي آورد و به آزمايشگاه مي فرستد و در اكثر موارد مشكل خاصي مثل بخيه كردن و اينها وجود ندارد.
مراحل بعدي را انجام دهيد
اگر خال سرطاني است پزشك شما احتمالا با استفاده از بي حسي بافت پيرامون را خارج مي كند تا از سرطان خلاص شويد.
از خودتان مراقبت كنيد
خود را براي جوش ها و خال هاي جديد به صورت مرتب كنترل كنيد و روزانه با لايه ضخيمي از كرم ضد آفتاب پوستان را بپوشانيد.

sajadhoosein
27-12-2010, 14:28
8 چکاپ سالمندي

آشنايي با رايج‌ترين ويزيت‌هاي طبي مورد نياز پس از 45 سالگي

8 چکاپ سالمندي

بسياري از سالمندان بر اين باورند که مرحله ميانسالي آخرين دوره از دوران زندگي سالم است و با رسيدن به سالمندي، ديگر هيچ راهي براي سالم زندگي کردن وجود ندارد اما اين، باور صحيحي نيست؛ چرا که بسياري از سالمندان با اصلاح شيوه زندگي و پيشگيري از بروز بيماري‌هاي وخيم، ساليان سال، سالم زندگي مي‌کنند و از زندگي لذت مي‌برند. در عين حال، اگرچه در مقابل روند پيري نمي‌توان ايستاد اما مي‌توان سلامت جسمي را به گونه‌اي حفظ کرد که در سالمندي دچار مشکلات شديد نشد....

پزشکان توصيه مي‌کنند در سنين ميانسالي و سالمندي هر چند وقت يک‌بار به پزشک مراجعه کنيد و اجازه بدهيد پزشک شما با توجه به وضعيت بدني‌ و سوابق خانوادگي‌تان سلامت شما را تحت کنترل قرار دهد. در اينجا برخي از مواردي را که بايد پس از 45 سالگي براي تحت نظر گرفتن آنها به پزشک مراجعه کنيد، با هم مرور مي‌کنيم:

ويزيت فوق‌تخصص غدد

آيا مي‌دانستيد ابتلا به ديابت يا به کارگيري درمان‌هاي نادرست در مواجهه با آن مي‌تواند سبب بروز بيماري‌هاي قلبي‌‌عروقي و مشکلات کليوي شود؟ با نزديک شدن به سن 45 سالگي، به ويژه اگر دچار اضافه‌ وزن هستيد يا سابقه خانوادگي ابتلا به ديابت داريد، بايد به‌طور منظم به پزشک مراجعه کنيد و آزمايش قندخون بدهيد. از طرفي نبايد فراموش کنيد که براي انجام اين آزمايش بايد صبح ناشتا باشيد.


ويزيت متخصص قلب‌‌ و عروق

تحقيقات پژوهشگران نشان مي‌دهد که با کنترل فشار خون مي‌توانيد خطر ابتلا به سکته مغزي را تا 40 درصد و خطر ابتلا به حمله قلبي را تا 16 درصد کاهش دهيد. از طرفي، فشارخون بالا مي‌تواند از دلايل ابتلا به آلزايمر در سنين سالمندي باشد و به همين دليل است که پزشکان توصيه مي‌کنند از 50 سالگي هر 6 ماه يک‌بار به پزشک مراجعه کنيد. البته اين نکته را هم فراموش نکنيد که دو نفر از هر 10 نفر پس از 50 سالگي به فشارخون مبتلا مي‌شوند و با پيشگيري و حتي تشخيص بيماري در مراحل اوليه مي‌توانيد روند درمان را سريع‌تر کنيد و ريسک عوارض را کاهش دهيد. افزايش ميزان کلسترول بد (LDL) و تري‌گليسيريد مي‌تواند براي سلامت قلب‌ و عروق خطرآفرين باشد. پس از 70 سالگي، به ويژه اگر دچار مشکلات جسمي هستيد هر سال يک‌بار به متخصص قلب و عروق مراجعه کنيد. زيرا با يک آزمايش خون ساده ميزان کلسترول خون شما مشخص مي‌شود و در صورت بالا بودن چربي خون، رژيم غذايي و توصيه‌هاي لازم براي کنترل آن به شما داده مي‌شود. اگر هم نياز به مصرف دارو داشته باشيد، پزشک معالج داروي لازم را به شما تجويز مي‌کند. از طرفي، پس از 70 سالگي گرفتن نوارقلب به ويژه اگر مي‌خواهيد فعاليت بدني سنگين مانند ورزش انجام دهيد يا دچار ناراحتي‌هايي مانند ديابت، فشارخون، کلسترول بالا و اضافه وزن هستيد يا سيگار مي‌کشيد، ضروري است. براي بررسي کامل‌تر فعاليت قلب، گاهي از دستگاه‌هاي اکوکارديوگرافي يا آنژيوگرافي استفاده مي‌‌شود.
ويزيت متخصص گوش‌، حلق وبيني و مراجعه به شنوايي‌سنجي

از 50 سالگي به بعد بايد هر دو سال يک‌بار و پس از 65 سالگي هر سال يک‌بار به مراکز شنوايي‌سنجي مراجعه کنيد. پزشک متخصص با گرفتن يک نوار شنوايي ميزان قدرت شنوايي شما را بر حسب امواج متعدد صدا مي‌سنجد و در صورت نياز براي‌تان سمعک تجويز مي‌کند.

ويزيت متخصص داخلي و فوق‌تخصص بيماري‌هاي تنفسي

اين آزمايش براي بررسي ميزان سلامت ريه‌ها و اثبات وجود يا نبود سرطان ضروري است. در صورتي که شما فرد سالمي هستيد هر سه سال يک‌بار و در صورتي که ناراحتي تنفسي داريد هر سال بايد به پزشک مراجعه کنيد. اين آزمايش به ويژه براي کساني که بيش از 20 سال است سيگار مي‌کشند ضروري است. در آزمايش سنجش ظرفيت تنفس، شما ‌بايد در يک دستگاه کوچک با فشار زياد بدميد و سپس در صورت لزوم از ريه شما راديوگرافي مي‌شود و در صورت تشخيص هر مشکلي به پزشک متخصص آسم و آلرژي ارجاع داده مي‌شويد.

ويزيت روماتولوژيست

يکي از مشکلاتي که اغلب سالمندان از آن رنج مي‌برند درد مفاصل است. شايع‌ترين نوع اين ناراحتي‌ها، تحليل مفاصل است كه با بروز اين مشکل مفاصل دردناك مي‌شود و اجازه حرکت و راه رفتن را از افراد سالمند سلب مي‌کند. در خلال حركت كردن، انتهاي استخوان‌ها به طور طبيعي توسط غضروف‌ها و مايع لغزنده اطراف محافظت مي‌شود که با افزايش سن، استخوان‌ها شكننده و مفاصل بي‌شكل و دردناك شده و حركت مشكل مي‌شود. در حال حاضر رژيم غذايي، غذا يا مكمل‌هاي ويژه‌اي براي پيشگيري، درمان و رهايي از تحليل مفاصل شناخته نشده است. در عين حال، ارتباط شناخته شده‌اي نيز بين تحليل مفاصل و اضافه وزن وجود دارد. كاهش وزن براي افرادي كه اضافه وزن دارند و دچار مشكل مذكور هستند، مساله مهمي ‌است، چرا كه مفاصل براي تحمل وزن بالا تحت فشار و تحريك هستند. نوع ديگر التهاب مفاصل، روماتيسم مفصلي است كه ارتباط نزديكي با رژيم غذايي دارد. در اين بيماري سيستم ايمني به اشتباه به پوشش استخوان‌ها حمله مي‌كند. عملكرد سيستم ايمني به تغذيه كافي بستگي دارد و رژيم ناكافي ممكن است، اين نوع التهاب مفاصل را به همراه داشته باشد. اين احتمال وجود دارد كه در برخي افراد، مواد غذايي مشخصي بتواند سيستم ايمني را به اين حمله تحريك كند. مصرف شير و لبنيات، روماتيسم‌مفصلي را در برخي افراد تشديد مي‌كند. اسيدهاي چرب امگا3، نظيرEPA (اسيد‌ايكوزاپنتانوئيك) كه در ماهي يافت مي‌شود، سبب تخفيف عوارض اين بيماري مي‌شود. البته پوکي استخوان نيز از بيماري‌هاي شايع دوران سالمندي است كه استخوان‌ها به دليل كاهش ميزان املاح، شكننده مي‌شوند. اين بيماري كه تحليل استخوان بزرگسالان نيز ناميده مي‌شود. تاكنون عوامل متعددي مانند كمبود ‌دريافت كلسيم، دريافت بيش از حد يا كم پروتئين، بي‌حركتي، مؤنث بودن، يائسگي، افزايش سن، كمي‌وزن، نژاد، ژنتيك و وجود سابقه خانوادگي اين بيماري، مصرف داروهايي مانند كورتون‌ها و ابتلا به بيماري‌هاي كليوي، كبدي، ديابت، روماتيسم مفصلي و... را به‌عنوان زمينه‌ساز اين بيماري نام برده‌اند. از طرفي، براي پيشگيري از اين بيماري كه ناتواني، كاهش قد و شكستگي‌هاي استخواني را به دنبال دارد، افزايش تحرك و فعاليت و مصرف رژيم حاوي مقادير كافي پروتئين و كلسيم توصيه مي‌شود. با توجه به موارد گفته شده، سالمندان بايد به منظور پيشگيري يا تشخيص زودرس بيماري‌هاي مرتبط با مفاصل سالي يک‌بار به يک روماتولوژيست مراجعه کنند و تحت معاينات دقيق قرار بگيرند.

ويزيت اورولوژيست

آنچه که در دوران جنيني تشکيل شده و پس از تولد وجود دارد شامل کليه‌ها، حالب‌ها، مثانه و مجاري ادرار است. علي‌القاعده با افزايش سن تغيير محسوسي در اين دستگاه نمي‌بينيم، به‌جز اينکه بگوييم در آقايان غده پروستات که در مسير خروج مثانه قرار گرفته، به تدريج از سن 40 سالگي به بعد شروع به رشد مي‌کند. اين تغيير سبب مي‌شود که پس از 50 تا 55 سالگي، انسدادي به صورت کامل يا ناکامل در مسير خروج ادرار پيش بيايد و قطر ادرار و فشار آن کم شود. فرد براي دفع ادرار نياز به فشار بيشتري دارد و يا پس از ادرار کردن حس مي‌کند که مقداري از آن باقي مانده است. بنابراين 90 درصد آقايان نياز به يک مداخله پزشکي پيدا مي‌کنند که اين عامل انسدادي را که پروستات است برطرف کنند. اما در خانم‌ها مشکلي که ايجاد مي‌شود به سبب شلي عضلات کف لگن است که به دو علت تغييرات هورموني و بارداري و زايمان ايجاد مي‌شود. شلي عضلات کف لگن سبب مي‌شود مثانه افتادگي پيدا کند و در نتيجه سبب حس عدم تخليه کامل ادرار و تکرر ادرار مي‌شود که ميزان عفونت در خانم‌ها را بالا مي‌برد و درنهايت و به تدريج به دليل اينکه وضعيت زاويه ميان مثانه و مجراي خروجي ادرار از حالت عادي خارج شده موجب بي‌اختياري ادرار به هنگام عطسه و سرفه مي‌شود. اگر اين مشکل درمان نشود دفع ادرار از مجرا را به همراه دارد که البته با روش‌هاي متعدد جراحي مي‌توان اين وضعيت را اصلاح کرد. بنابراين سالمندان بايد حداقل سالي يک‌بار به اورولوژيست مراجعه کنند و از نظر مشکلات کليوي و مجاري ادرار مورد آزمايش قرار بگيرند.

ويزيت چشم‌پزشک

پس از 45 سالگي پيشنهاد مي‌شود حتما سالي يک‌بار به چشم‌پزشک مراجعه کنيد. پزشکان با انجام يک تست بينايي نزديک و دور و گرفتن فشار چشم، شما را از ضعف بينايي‌تان آگاه کرده و در صورت لزوم براي شما عينک يا دارو تجويز مي‌کنند. نکته حايز اهميت اين است که در صورت بي‌توجهي به اين موضوع شما ممکن است به مرور زمان دچار ضعف بينايي، کم‌بيني، نابينايي يا مشکلاتي مانند آب مرواريد و گلوکوم (آب سياه) شويد. در عين حال، از ديگر مشکلات شايع دوران سالمندي، مساله خشکي چشم و پيرچشمي است بنابراين سالمندان بايد به صورت منظم و دوره‌اي به چشم‌پزشک مراجعه کنند تا قوام چشم‌شان را بسنجند. البته بايد تاکيد کرد که پيرچشمي فقط شامل نمره عينک نيست بلکه همه اعضاي چشم را درگير مي‌کند و بايد بدانيد که نمي‌توان از بروز بيماري‌ پيرچشمي پيشگيري کرد اما با اقدامات خاص مي‌توان از چشم‌ها و بينايي محافظت کرد.
ويزيت دندانپزشک
همه سالمندان بايد بدانند که سلامت دندان‌ها با سلامت قلب در ارتباط است بنابراين لازم است همه افراد سالمند هر 6 ماه يک‌بار به دندانپزشک مراجعه کنند تا اگر دندان‌هاي طبيعي دارند از سلامت آنها مطمئن شوند و اگر هم دندان‌هاي‌شان مصنوعي است مورد چکاپ قرار گيرند تا وضعيت دندان‌ها در شرايط مطلوبي باشد.منبع: Russia Today

هفته نامه سلامت

sajadhoosein
27-12-2010, 14:37
10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی

لازم است هر ساله حداقل یک مرتبه برای انجام چکاپ کلی به پزشک مراجعه کنید اما اگر جزو این دسته نیستید، توصیه می‌کنیم حداقل به این 10 کار ساده عمل کرده و خود را چکاپ شخصی کنید تا از سلامت‌تان مطمئن شوید.

1- به خودتان نگاهی بیندازید:
هر 3 یا 4 ماه خودتان به شخصه یا همراه با یکی از اعضای خانواده نگاهی به پوست دست، پوست‌سر، نوک انگشتان، اطراف ریشه ناخن و زیر بغل خود بیندازید. بروز هرگونه تغییر شکل با تغییر رنگ در خال‌ها یا روی پوست و ظهور لک‌های قرمز به این معنی است که لازم است با پزشک متخصص مشورت کنید.

2- علایم خستگی را جدی بگیرید:
آیا معمولا بدون ساعت زنگ‌دار نمی‌توانید صبح‌ها بیدار شوید؟ بعد از ظهرها احساس خستگی مفرط می‌کنید؟ بعد از ظهر معمولا چرت می‌زنید؟ اگر جواب شما به هر یک از این سوالات مثبت است، احتمالا دچار کمبود خواب هستید پس توصیه می‌کنیم شب‌ها 8 ساعت کامل بخوابید و اگر با این وجود باز هم دچار کم‌خوابی بودید به پزشک مراجعه کنید.
3- بعد از 50 سالگی هر سال یک بار قد خود را اندازه بگیرید:
انجام این کار به ویژه به خانم‌ها برای پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های ماهیچه‌ای اسکلتی مثل پوکی‌استخوان توصیه می‌شود. کوتاه شدن قد می‌تواند خود نشانه کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها باشد و لازم است در رابطه با آن پس از انجام آزمایش تراکم استخوان با پزشک مشورت کرد.
4- به رنگ ادرار توجه کنید:
روشن بودن او را به آن معنی است که شما در سلامت کامل به سر می‌برید اما اگر رنگ ادرار تیره یا بدبو شد به این معنی است که شما به اندازه کافی آب نمی‌نوشید. اگر بعد از نوشیدن مقدار کافی آب این حالت همچنان باقی بود، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. اگر رنگ ادرار شما زرد روشن است شاید به دلیل مصرف ویتامین b موجود در مکمل‌های غذایی یا مولتی‌ویتامین‌ها باشد، پس خیلی نگران نشوید.
5- بعد از ورزش نبض خود را چک کنید:
طبق تحقیقی که اخیرا در مجله پزشکی انجمن آمریکا به چاپ رسیده است احتمال بروز سکته قلبی طی 10 سال در زنانی که پس از ورزش کردن ضربان نبض آنها پایین‌تر از حد معمول است 2 برابر بیش از این احتمال در سایر زنان است. به شما توصیه می‌کنیم حتما یک تست ورزش‌ بدهید. (20 دقیقه پیاده‌روی تند یا دو)**و شمارش نبض خود را 15 ثانیه بعد از متوقف کردن فعالیت داشته باشید. عدد به دست آمده به علاوه 4 تعداد ضربان قلب شما را نشان می‌دهد. بعد 2 دقیقه استراحت کنید و مجددا شمارش نبض خود را داشته باشید و آن را با 4 جمع کنید. عدد به دست آمده دوم را از عدد اول کم کرده و اگر عدد جدید کمتر از 55 بود، با پزشک خود تماس بگیرید.**
6- اگر مبتلا به دیابت هستید، مراقب پاها‌یتان باشید:
پاهای افراد مبتلا به دیابت معمولا دچار خشکی، پوسته‌پوسته شدن، زخم و عفونت می‌شود.
از آنجا که احساس درد در این افراد کمتر است، لازم است بیشتر مراقب پاهای خود باشند و روزانه به آنها نگاهی انداخته و آنها را چک کنند.7
7- به طور مرتب فشار خون خودتان چک کنید:
متخصصان پیشنهاد می‌کنند از 18 سالگی به کمک دستگاه‌های سنجش فشارخون خانگی فشارخون خود را اندازه بگیرید. این باعث می‌شود سریعا متوجه افزایش فشارخون خود بشوید و به پزشک مراجعه کنید.
8- از نظر قلبی چکاپ کامل بدهید:
به شرطی قلب و عروق سالمی خواهید داشت که از آن مراقبت کنید. در صورتی که گمان می‌کنید امکان احتمال سکته قلبی در شما وجود دارد مثلا مبتلا به چاقی هستید، ورزش نمی‌کنید، سیگار می‌کشید، کلسترول خون‌تان بالاست، فشارخون بالا دارید یا مبتلا به دیابت هستید، به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید یک چکاپ کامل قلب شامل آزمایش خود، نوار قلب، اندازه‌گیری فشارخون، تست ورزش و... برای شما تجویز کند
9- شانه سرتان را هر روز صبح نگاه کنید
اگر احساس می‌کنید ریزش موی‌تان زیاد شده از پزشک بخواهید یک آزمایش خون برایتان تجویز کرده و میزان آهن خون‌تان را چک کند. جالب است بدانید کمبود آهن می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. کم‌کاری تیرویید هم از جمله دیگر دلایل آن است.

10- شیوه زندگی سالم را رعایت کنید:
میوه و سبزیجات سالم و تازه بخورید. به اندازه و مرتب ورزش کنید و استراحت را از یاد نبرید. تغذیه درست، استراحت کافی و اکشیژن‌رسانی به بدن 3 کلید طول عمر است. مراقب باشید تمامی گنج‌های به دست آمده به کمک این 3 کلید را با مصرف زیاد شکلات، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل به باد ندهید.

سلامت ایران

sajadhoosein
27-12-2010, 14:45
الفباي چک‌آپ


به خاطر سوالات مکرر شما خوانندگان عزيز از اين هفته برخي آزمايش‌هاي چک‌آپ را براي افراد بالغي که هيچ بيماري خاصي ندارند و سالم تلقي مي‌شوند به‌صورت خلاصه و جدول‌وار معرفي مي‌کنيم.خدمات


چه کساني نياز دارند


هرچند وقت يکبار


توضيحات


اندازه‌گيري فشارخون


(براي تشخيص فشارخون بالا)


کليه افراد بالغ

براي افرادي که فشارخون طبيعي دارند، هر دو سال يک بار

براي افرادي که فشارخون 85/130يا بالاتر دارند، به دفعات بيشتر

اندازه‌گيري کلسترول

کليه افراد بالغ

هر پنج سال يک بار. اگرکلسترول تام يا LDL بالا باشد يا HDL پايين باشد و يا اگر شما عوامل خطر را داريد به دفعات بيشتر

افرادي که احتمال بيشتر بيماري قلبي دارند، نياز به توصيه‌هاي پزشکي درباره تغيير شيوه زندگي و احتمالا درمان دارويي دارند

پاپ اسمير جهت تشخيص زودرس سرطان دهانه رحم

کليه زنان داراي (دهانه) رحم از سن 18 سالگي. آنها که از لحاظ جنسي فعال هستند زودتر شروع کنند

اگر سه آزمايش ساليانه طبيعي باشد، سپس هر سه سال يک بار. افراد سيگاري يا داراي شرکاي جنسي متعدد يا ساير عوامل خطر بايد با فواصل کمتر انجام دهند

برخي متخصصان معتقدند زناني که هيچ‌گاه نتيجه غيرطبيعي نداشته‌اند، بعد از 65 سالگي مي‌توانند غربالگري را متوقف کنند

غربالگري سرطان پستان (ماموگرافي)

کليه زنان50 ساله و بالاتر؛ افراد 40 تا 49 ساله با پزشک مشورت کنند

ساليانه

معاينه باليني سينه هم مهم است - با پزشک‌تان مشورت کنيد

غربالگري سرطان روده بزرگ و مقعد (کولورکتال): آزمايش خون مخفي در مدفوع، سيگموئيدوسکوپي، کولونوسکوپي

کليه افراد50 ساله و بالاتر؛ براي افراد داراي عوامل خطر در سن پايين‌تر

آزمايش خون مخفي در مدفوع ساليانه؛ سيگموئيدوسکوپي هر پنج سال يک بار يا کولونوسکوپي هر 10 سال يک بار

معاينه ديژيتال مقعد و عکس راديولوژي با تنقيه باريوم هم ممکن است انجام شود

غربالگري سرطان پروستات (آزمايش آنتي ژن اختصاصي پروستات و معاينه ديژيتال رکتوم

مردان داراي سابقه فاميلي‌ و در 40 سالگي شروع مي‌شود. براي افراد ديگر معاينه ديژينال رکتوم و احتمالا آنتي‌ژن اختصاصي پروستات در سن 50 سالگي

معاينه ديژيتال رکتوم ساليانه؛ آنتي‌ژن اختصاصي پروستات بر طبق توصيه پزشک

مفيد بودن آزمايش غربالگري PSA براي همه مردان، مورد ترديد است

غربالگري انواع ديابت (آزمايش قند خون ناشتا)

کليه افراد 45 ساله و بالاتر؛ براي افراد داراي عوامل خطر در سن پايين‌تر

هر سه سال يک بار

افراد چاق و افرادي که سابقه فاميلي دارند، نياز به غربالگري به دفعات بيشتر دارند که از سن 30 سالگي شروع مي‌شود

غربالگري بيماري تيروئيد

زنان50 ساله و بالاتر؛ افراد داراي کلسترول بالا يا سابقه فاميلي بيماري تيروئيد

طبق توصيه پزشک

غربالگري روتين مورد بحث است. با پزشک خود درباره عوامل خطر صحبت کنيد

sajadhoosein
27-12-2010, 14:51
پنجاه سالگی زمانی برای چكاپ های سالانه!

وقتی افراد به سن پنجاه سالگی می رسند باید برای تشخیص زود هنگام بیماریها غربالگری انجام شود تا بتوان شاهد عمر طولانی تر همراه با سلامتی برای آنها بود. در این راه اولین كار انجام آزمایشهای طبی سالانه است.

دكتر سیسیل ویلسون، متخصص داخلی و عضو هیأت مدیره انجمن پزشكی آمریكا می گوید: من عموماً به بیمارانم می گویم كه اگر در طول سالهای بیست سالگی، سی و چهل سالگی از سلامتی برخوردار هستید، تنها هر چهار یا پنج سال یك بار چكاپ عمومی نیاز دارید. اما در حدود پنجاه سالگی باید سالی یك بار چكاپ و معاینه شوید، این كار برای پیگیری مسایلی است كه همزمان با بالا رفتن سن پیش می آید.

دكتر ویلسون می گوید: آزمایشهایی برای یافتن نشانه های دیابت، فشار خون بالا و كلسترول بخشی از آزمایشهای سالانه در این سن هستند. این آزمایشها به خاطر بزرگترین قاتل یعنی بیماریهای قلبی و عروقی انجام می شود. در مرحله بعد غربالگری برای دومین قاتل یعنی سرطان انجام می شود.

طبق نظر دكتر ویلسون، توصیه های فعلی برای معاینات مربوط به سرطان عبارتند از:

▪ سرطان سینه:

ما واقعاً از زنان می خواهیم كه از چهل سالگی ماموگرافی سالانه را آغاز كنند و اگر در بین نزدیكانشان سابقه سرطان سینه وجود دارد حتی زودتر از چهل سالگی باید شروع كنند، و این ماموگرافی هر ساله باید تا آخر عمر ادامه پیدا كند.

▪ سرطان روده بزرگ:

توصیه می كنیم كه اكثر افراد در سن پنجاه سالگی به فكر كولونوسكوپی اولیه باشند، اگر افراد در سن پنجاه سالگی كولونوسكوپی داشته و هیچ گونه پولیپ یا سابقه خانوادگی سرطان در خانواده شان وجود نداشته باشد، توصیه ما این است كه هر ده سال یك بار كولونوسكوپی داشته باشند. در خلال این مدت انجام آزمایشهای غیر تهاجمی مثل نمونه گیری از مدفوع یا دقت در مورد وجود خون در مدفوع باید لحاظ شود.

▪ سرطان پروستات:

در ابتدای پنجاه سالگی، مردان باید سالانه معاینات و آزمایشهای خون مربوط به چكاپ پروستات را انجام دهند.

▪ سرطان گردن رحم:

اگر چه پزشكان بیشتر نگران سرطان گردن رحم در زنان جوان تر هستند، اما در این سن نیز زنان تا حدی در معرض خطر می باشند.

ویلسون می گوید: بعد از یائسگی و قطعاً بعد از ۶۰ سالگی تست پاپ اسمیر به صورت سالانه لازم نیست و هر دو یا سه سال یك بار كافی است.

دكتر ویلسون با اشاره به اینكه استخوانها نیز بعد از رسیدن به پنجاه سالگی نیاز به توجه دارند؛ به خصوص در مورد زنان یائسه، می گوید: در این سن ما نگران پوكی استخوان هستیم، و آزمایشهای تراكم استخوان را توصیه می كنیم، اما لازم نیست این نوع آزمایشها هر سال انجام گیرد. اگر زنی در آزمایشهای پوكی استخوان وضعیت كاملاً خوبی داشت، لازم نیست تا چهار- پنج سال دیگر این آزمایش انجام شود. اما اگر كمی پوكی استخوان وجود داشت، باید در دو یا سه سال آینده مجدداً چك شود تا ببینیم آیا داروهای تجویز شده مؤثر بوده یا نه. اما مردان تا سن هفتاد سالگی نیازی نیست نگران پوكی استخوان باشند.

یك سری آزمایشهای دیگر كه می تواند مناسب باشد، چك كردن منظم شنوایی و به خصوص بینایی است كه با بالا رفتن سن رو به زوال می گذارد، به علاوه بیماریهای قلبی و عروقی نیز می تواند موجب بیماری آب سیاه چشم شود.

● آیا راهی وجود دارد كه احتمال بدون مشكل نتایج تمام این آزمایشها را بالا ببرید؟

ویلسون پاسخ می دهد: مطمئناً، با پزشكتان در مورد این كه چگونه می توانید عادات سبك زندگیتان را به نحوی تغییر دهید كه سالمتر باشید صحبت كنید. وزنتان را كنترل كنید، ورزش كنید و غذای سالم و مناسب بخورید، كلید سلامتی همین است..

sajadhoosein
27-12-2010, 15:27
تستهای بالینی ضروری در دهه‌های 20 و 30 زندگی

رفتن به پزشک ممکن است آخرین مشغله ذهنی شما در این سن باشد اما فراموش نکنید که چک آپ مرتب بدن ضامن حفظ سلامتی شماست. با شروع سن 20 تا 30 ، پزشک ممکن است پیشنهاد انجام آزمایشاتی را دهد که به منظور کشف علت یک ناهماهنگی یا اختلال موقت باشد اما بعضی از فاکتورها و جود دارد که خود شما باید نسبت به آن حساس بوده و و راجع به تشخیص وضعیت آن اقدام کنید(البته با مشورت پزشک)
سنجش مرتب وزن و حفظ میزان متعادل: این چیزی نیست که مورد علاقه افراد باشد زیرا در اغلب موارد ایجاد نگرانی می کند اما به خاطر داشته باشید که کنترل وزن و حفظ آن در یک مقدار متعادل ضامن سلامت و پیشگیری از بسیاری بیماریهاست.
اندازه گیری فشار خون: این آزمایش بسیار آسان و ارزان است و ضامن سلامت قلب، شریانها، چشمها و کلیه ها است.
اندازه گیری کلسترول: هر فردی در سن 20 به بالا باید از مقدار کلسترول بدن خود مطلع باشد و حداقل هر 5 سال یکبار در این رابطه آزمایش دهد.
معاینه سینه، تست لگنی و پاپ اسمیر(ویژه زنان): تست سالیانه سینه و 10 دقیقه تحمل تست ناراحت کننده لگنی(هر 1 تا 3 سال)سهم عمده ای در پیشگیری از سرطان ها و ناراحتی های مربوط به ناباروری دارد.
معاینه بیضه(ویژه مردان): این تست اصلا جالب نیست و برای خیلی از افراد ناراحت کننده و شرم آور است . اما معاینه سالیانه آن لازم و ضروری است . احتمال سرطان این عضو در مردان جوان نیز وجود دارد. اما تشخیص به موقع می تواند این عارضه را درمان پذیر کند.
معاینه پوست: مراقبت از پوست به عنوان اولین سد و مانع بدن در مقابل میکروب ها امری ضروری است. از پزشک خود بخواهید که پوست شما را مورد معاینه قرار دهد و مراقب خال های گوشتی یا هر نوع زایده غیر طبیعی باشد. انجام این معاینه هر 3 سال یکبار ضروری است.
آزمایش سیستم ایمنی: از پزشک خود بخواهید که راجع به هر نوع ایمنی سازی و ایجاد مصونیت به موقع(تزریق واکسن های ویژه هر سن) در شما اقدام کند.
معاینه بینایی و مراقبت از چشم ها از دیگر آزمایشات ضروری در این دوران می باشد. به ویژه این که نزدیک به 90 درصد اطلاعات از طریق این حس دریافت می شود و لذا نقش فوق العاده ای در ادراکات شما ایفا می کند.
به این ترتیب شما در هر برهه ای از زندگی باید مراقبت های ویژه ای جهت حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماریها داشته باشید.

sajadhoosein
27-12-2010, 15:35
چکاپ‌هاي دوران سالمندي
گرچه در مقابل روند پيري نمي‌توان ايستاد اما مي‌توان سلامت جسمي خود را به گونه‌اي حفظ کرد که در سنين سالمندي دچار مشکلات شديد نشويم. پزشکان توصيه مي‌کنند در سنين خاص هر چند وقت يکبار به پزشک مراجعه کرده و اجازه بدهيد پزشک با توجه به وضعيت بدني شما و سوابق خانوادگي‌تان سلامت شما را تحت کنترل قرار دهد.

در اينجا برخي از مواردي که بايد پس از 45 سالگي براي تحت نظر گرفتن آنها به پزشک مراجعه کنيد، با هم مرور مي‌کنيم:

ديابت

آيا مي‌دانستيد ابتلا به ديابت يا به کارگيري درمان‌هاي نادرست در مواجهه با آن مي‌تواند سبب بروز بيماري‌هاي قلبي‌‌عروقي شود.
با نزديک شدن به سن 45 سالگي به ويژه اگر دچار اضافه‌ وزن هستيد يا سابقه خانوادگي ابتلا به ديابت را داريد بايد به‌طور منظم به پزشک مراجعه کرده و آزمايش قندخون دهيد. براي انجام اين آزمايش بايد صبح ناشتا باشيد.

فشارخون

با کنترل فشار خون مي‌توانيد تا 40 درصد از خطر ابتلا به سکته مغزي و 16 درصد از خطر ابتلا به حمله قلبي بکاهيد. فشارخون بالا مي‌تواند از دلايل ابتلا به آلزايمر در سنين سالمندي باشد. پزشکان توصيه مي‌کنند از 50 سالگي هر شش ماه يک‌بار به پزشک مراجعه کنيد. لازم به ذکر است دو نفر از هر 10 نفر پس از 50 سالگي به فشارخون مبتلا مي‌شوند.

چربي خون

افزايش ميزان کلسترول بد (LDL) و تري‌گليسيريد مي‌تواند براي قلب و عروق خطرآفرين باشد. پس از 70 سالگي به ويژه اگر دچار مشکلات جسمي هستيد هر سال يک‌بار به پزشک مراجعه کنيد. با يک آزمايش خون ساده ميزان کلسترول خون شما مشخص مي‌شود در در صورت بالا بودن چربي خون، رژيم غذايي و توصيه‌هاي لازم براي کنترل آن به شما داده مي‌شود.

قدرت بينايي
پس از 45 سالگي پيشنهاد مي‌شود حتما سالي يک‌بار به چشم‌پزشک مراجعه کنيد. پزشکان با انجام يک تست بينايي نزديک و دور و گرفتن فشار چشم، شما را از ضعف بينايي‌تان آگاه کرده و در صورت لزوم براي شما عينک يا دارو تجويز مي‌کنند. در صورت بي‌توجهي به اين موضوع شما ممکن است به مرور زمان دچار ضعف بينايي، کم‌بيني، نابينايي يا مشکلاتي مانند آب مرواريد شويد.

سنجش شنوايي
از 50 سالگي به بعد بايد هر دو سال يک‌بار و پس از 65 سالگي هر سال يک‌بار به مراکز شنوايي‌سنجي مراجعه کنيد. پزشک متخصص با گرفتن يک نوار شنوايي ميزان قدرت شنوايي شما را بر حسب امواج متعدد صدا مي‌سنجد.

نوار قلب

پس از 70 سالگي گرفتن نوارقلب به ويژه اگر مي‌خواهيد فعاليت بدني سنگين مانند ورزش انجام دهيد يا دچار ناراحتي‌هايي مانند ديابت، فشارخون، کلسترول بالا و اضافه وزن هستيد يا سيگار مي‌کشيد، ضروري است. براي اين کار پزشک متخصص قلب الکترودهايي را روي پوست سينه شما نصب مي‌کند و آهنگ ضربان قلب‌تان را براي يک دقيقه مورد بررسي قرار مي‌دهد. براي بررسي کامل‌ترفعاليت قلب، گاهي از دستگاه‌هاي اکوکارديوگرافي يا کوروناروگرافي استفاده مي‌‌شود.

وضعيت تنفس و وضعيت‌هاي ريوي

اين آزمايش براي بررسي ميزان سلامت ريه‌ها و اثبات وجود يا نبود سرطان ضروري است. در صورتي که شما فرد سالمي هستيد هر سه سال يک‌بار و در صورتي که ناراحتي تنفسي داريد هر سال بايد به پزشک مراجعه کنيد. اين آزمايش به ويژه براي کساني که بيش از 20 سال است سيگار مي‌کشند ضروري است. در آزمايش سنجش ظرفيت تنفس شما ‌بايد در يک دستگاه کوچک با فشار زياد بدميد و سپس در صورت لزوم از ريه شما راديوگرافي مي‌شود.

ساير کنترل‌هاي پزشکي

• پس از 60 سالگي هر دو يا پنج سال يک‌بار بايد براي بررسي وضعيت تيروئيد به پزشک مراجعه کنيد.

• سلامت دندان‌ها با سلامت قلب شما در ارتباط است بنابراين لازم است هر شش ماه يکبار به دندانپزشک مراجعه کنيد.

sajadhoosein
27-12-2010, 15:44
این ارقام مهم اند آنها را کنترل کنید !
جام جم آنلاين: فشار خون ، کلسترول ، چربی بدن ، و حتی crp هریک ارقامی را به خود اختصاص می دهند که آگاهی از آنها لازمه تامین سلامت است.
بالا بودن این ارقام به منزله افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی ، سکته مغزی و دیابت است.
بخشی از احتمال ابتلا به این بیماری ها به وراثت مربوط می شود اما قسمت عمده آن با عواملی مانند رژیم غذایی نامناسب ، سیگار کشیدن ، و شیوه زندگی بی تحرک ارتباط دارد که شما قادر به تغییرشان هستید.

Crp
محققان می گویند این پروتئین نشانه التهاب در عروق خونی است و لذا باید آن را به عنوان شاخصی برای احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی حتی در کودکان در نظر گرفت.
ارتباط ارقام مربوط به crp و بیماری های قلب و عروق بدین قرار است :
- 1 و کمتر از آن : کم خطر
- 1 تا 3 میلی گرم در لیتر : خطر متوسط
- بیش از 3 : پر خطر
اگرشخصی سایقه خانوادگی بیماری قلبی داشته باشد بدون داشتن ریسک فاکتورهای زیاد ممکن است crp بالا باشد که احتمالا ارثی است.

فشار خون
یکی از مهم ترین شاخص ها برای بیماری قلبی سنجش دو رقم فشار خون است. اولین رقم یا عدد بالایی نشان دهنده فشار سیستولیک است که نماینده فشار خون واردشده به دیواره عروق طی یک ضربان قلب است زمانی که قلب خون را پمپ می کند.
رقم دوم نشان دهنده فشار خون دیاستولیک است یعنی فشار خون بر دیواره عروق بین دو ضربان قلب، زمانی که قلب پر از خون می شود.

- 79.119 یا پایین تر : فشار خون طبیعی
- 139 – 120 (سیستولیک) و 89- 80 (دیاستولیک) : مستعد فشار خون بالا
- 140 یا بالاتر (سیستولیک) و 90 یا بالاتر (دیاستولیک) : هایپرتنشن یا فشار خون بالا
متخصصان توصیه می کنند افرادی که در شرایط پیش از هایپرتنشن قرار دارند و بعبارتی مستعد فشار خون بالا هستند تغییرات جدی را در شیوه زندگی خود اعمال کنند تا خطرات مربوط به فشار خون بالا یعنی بیماری قلبی ، سکته مغزی و آسیب کلیوی را کاهش دهند.

کلسترول
شاید بتوان گفت: شناخته شده ترین ریسک فاکتور بیماری قلبی کلسترول است. این ماده نوعی چربی است که یک ماده مغذی مهم برای بدن نیز محسوب می شود. اما افزایش آن و یا کاهش نوع خوب آن در خون خطر انسداد عروق را که منجر به بیماری قلبی ، حمله قلبی و سکته مغزی می شود را افزایش می دهد.
ارقام غیر طبیعی کلسترول عبارتند از :

- کلسترول کل 200 میلی گرم یا بالاتر در دسی لیتر خون
- کلسترول خوب یا hdl کمتر از 40 میلیگرم در دسی لیتر خون
- کلسترول بد یا ldl 160 میلی گرم با بالاتر در دسی لیتر خون
هرچه کلسترول ldl کمتر باشد بهتر است.
Ldl کمتر از 100 طبیعی ، 120-100 نزدیک به اپتیمم و 159-130 حد مرزی در نظر گرفته می شود.

شاخص وزن (چربی) بدن (bmi)
این عدد نشان دهنده چربی بدن بوده و تعیین آن راه سریعی برای تشخیص اضافه وزن داشتن است.

- bmi 24.9 – 18.5 : طبیعی
- bmi 29.9- 25 : اضافه وزن
- bmi 30 یا بیشتر : چاقی
- bmi 40 یا بالاتر : چاقی مهلک که خطر مرگ را به هر علتی 50 تا 150 درصد افزایش می دهد.
شما به راحتی می توانید با تقسیم کردن وزن بر حسب کیلوگرم بر مربع قد برحسب متر bmi بدنتان را محاسبه کنید.

دیابت نوع دوم
اضافه وزن داشتن و بی تحرکی احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم را افزایش می دهند و این چیزی نیست که بتوان از آن غفلت نمود زیرا می تواند منجر به بیماری های قلبی ، سکته مغزی ، بیماری کلیوی و حتی نابینایی شود.
تست قند خون ناشتا رایج ترین آزمایش مورد استفاده برای تشخیص دیابت نوع دوم است.

- قند خون ناشتای کمتر از 100 میلی گرم دردسی لیتر خون : طبیعی
- قند ناشتای 125- 100 میلی گرم در دسی لیتر : مستعد دیابت
- قند خون ناشتای 126 میلیگرم در دسی لیتر خون یا بالاتر از آن : دیابت

sajadhoosein
27-12-2010, 15:57
اين شش نشانه را جدي بگيريد

درد قفسه سينه
بيماري به زودي رفع خواهد شد ! اين خطرناك ترين جمله اي است كه ممكن است يك پزشك ابراز نمايد. محققان به بررسي
سلامت 2000 بيمار 65 ساله پرداختند.. جزييات اين خبر كه در شماره اخير مجله كالج قلب آمريكا به چاپ رسيده گواه اين مطلب است كه از هر پنج بيمار مبتلا به حملات و بيماري هاي قبلي تنها بيماري يك نفر تشخيص داده شده است. اغلب مردم با مشاهده نشانه هاي بيماري تصور مي كنند دچار سوء هاضمه شده اند خصوصا اگر اين علائم در حين انجام فعاليتهاي ورزشي نمايان شود.
از نشانه هاي بارز حملات قلبي.. ميتوان به احساس سنگيني فشار و درد قفسه سينه اشاره كرد كه دربرخي از موارد اين درد ممكن است تا آرواره ها گردن پشت و دستها ادامه يابد.. و يا با ستئر علائمي نظير تنگي نفس تعريق بسيار و حالت تهوع همراه باشد.

ناتواني جنسي
بنا به گزارش بسياري از بيماران هرگز مشكلات جنسي خود را براي پزشكان بازگو نمي كنند در صورتي كه ناتواني جنسي.. از اثرات جانبي بيشترداروهاي است كه امروزه بسيار تجويز مي شودو داروهاي ضد افسردگي و فشار خون از آن جمله اند. كاهش
تمايلات جنسي عامل مهمي است كه وضعيت جيمي و داروئي بسياري از بيماران را مشخص مي كند.. و لذا در اين صورت بسياري از مشكلات بيماران مشخص ميشود. نداشتن تمايلات جنسي در مردان و زنان ممكن است از علائم اوليه بيماريهائي همچون ديابت مشكلات مربوط به تيروئيد افسردگي و وجود تومور ها باشد. در حقيقت مطالعات اخير نشان داده است عدم تمايلات جنسي از مهمترين نشانه هائي است كه وجود بيماريهاي قلبي را اثبات ميكند.


تغيير در عادتهاي خواب
بسياري از مردم تصور ميكنند بي خوابي و يا خوابيدن بيش از حد طبيعي به علت زندگي هاي پر مشغله كنوني است... در صورتي كه ايجاد كوچكترين تغييري در عادتهاي خوابيدن افراد ممكن است نشان دهنده مشكلات روحي- رواني بسيار وخيمي در اين گونه بيماران باشد. افسردگي يك بيماري پنهان است كه ممكن است منجر به بي ارادگي و عدم پذيرش بيمار از سوي جامعه شود. مشكلات خواب بيماران اغلب به علت عواملي نظير استرس مصرف بيش از حد الكل و كافئين ايجاد مي شود. ولي گاهي نيز
ممكن است نشان دهنده يك بيماري وخيم باشد. به عنوام مثال برخي از اين انواع اين مشكلات نشان دهنده بيماريهاي تنفسي ديابت و يا بيماريهاي كليوي باشد.

عكس العمل نسبت به دارو
ناراحتي هائي نظير سردرد حالت تهوع احساس گيجي جوش و خارش هاي پوستي و مشكلات تنفسي.. ممكن است علائم بسياري
از بيماريها و همچنين عوارض جانبي بسياري از داروها باشد.. كه متاسفانه اغلب مردم چندان توجهي بدانها نمي كنند. اگر شما هم اخيرا رزيم داروئي خاصي را آغاز كرده ايد و شاهد نشانه هاي غير طبيعي در بدن خود هستيد.. هر چه سريعتر به پزشك مراجعه كنيد..


تغييردر عادات هاي دفع
پزشكان معتقدند برخي افراد يك بار در روز به دفع مواد زائد بدن خود مي پردازند و ساير افراد نيز به هرحال يا كمتر و يا بيشتر اقدام به اين امر مينمايند.. كه كاملا نيز طبيعي است ولي آنچه مهم است تغيير در عادات هاي دفع افراد است كه ممكن است نشان دهنده بيماري خطرناكي همچون سرطان روده .. وجود خون در مدفوع و درد شكم است.. البته تغيير در عادات دفع .. ممكن است به علت اختلالات عصبي نظير اضطراب وافسردگي بوجود آيد. بيماري وسواس هم ميتونه علت بعضي از مشكلات دفع باشه..


تغيير در پوست
همه انسانها بايد هر چند وقت يكبار خود را معاينه كنند و در صورت مشهده هر گونه تومور و يا تغيير رنگ شكل و اندازه خالهاي گوشتي و كك و مك موجود در پوست مسئله را با پزشك خود در ميان بگذارند.. و از آن جائي كه اغلب افراد چندان مهارت كافي در معاينه خود ندارند.. لذا لازم است حد اقل هر سال يكبار يك معاينه كامل پوستي از سوي پزشك انجام شود. شرم و ترس از بيماري سبب مي شود علائم و نشانه هاي بيماري را ناديده بگيرد. همچنين ترس از پزشكان وترس از دانستن حقيقت ساير عواملي است كه باعث ميشوند بيمار از پيگيري درمان بيماري خود خودداري كند.

sajadhoosein
27-12-2010, 16:03
این ۷ بیماری خاموش را جدی بگیرید

بعضی بیماری های تهدیدکننده حیات با علایم کمی همراهند و در حالی که شما به ظاهر مشکلی ندارید و احساس سلامت می کنید، به این بیماری ها مبتلا هستید و خبر ندارید.

آیا این جمله قدیمی را به یاد دارید که «همیشه آنچه نمی دانیم بر سرمان می آید؟» البته اگر این جمله درباره مسائل عادی باشد، چندان مساله مهمی نیست ولی اگر سلامت شما را تهدید می کند، دیگر شوخی نیست و یک خطر جدی محسوب می شود.
بعضی بیماری های تهدیدکننده حیات با علایم کمی همراهند و در حالی که شما به ظاهر مشکلی ندارید و احساس سلامت می کنید، به این بیماری ها مبتلا هستید و خبر ندارید.
البته خبر خوبی که درباره این بیماری ها می توان داد، این است که تشخیص و شناسایی بموقع و زودهنگام این بیماری ها خطر عوارض و مشکلات بعدی را بشدت کاهش می دهند.
پس متن زیر را بخوانید تا ۷ بیماری را که گل سر سبد بیماری های خاموش محسوب می شوند، بشناسید.با مطالعه این قسمت با این بیماری های موذی و خطرناک آشنا می شوید و خودتان می توانید قضاوت کنید که آیا به این مشکلات گرفتار شده اید، یا این که در کمال صحت و سلامت به سر می برید.
● دیابت (مرض قند) نوع ۲
حدود ۱۸ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و ۱۶میلیون دیگر به طور خاموش در معرض خطر این بیماری قرار دارند. ممکن است شما هم جزو یکی از این ۱۶میلیون نفر باشید.
بسیاری از مردم به دیابت مبتلا هستند، ولی از آن اطلاعی ندارند. دیابت نوع ۲ معمولا به واسطه رژیم غذایی نامناسب و بی تحرکی اتفاق می افتد.
غذاهایی مثل شیرینی جات ، نان سفید، سیب زمینی ، برنج سفید و انواع بیسکوئیت ها در بدن بسرعت به قند تبدیل می شوند. وقتی قند خون زیاد باشد، سلولهای بدن بتدریج قدرت استفاده مناسب از انسولین برای مصرف قند را از دست می دهند و بعد از مدتی قند خون فرد، در سطوح بالا باقی می ماند و بیماری بروز می کند.
علایم اولیه ای که باید به آن دقت کنید، شامل این موارد است:
تشنگی بیش از حد، خشکی دهان ، افزایش دفع ادرار و تاری دید.
این علایم جزو اولین نشانه های دیابت محسوب می شوند. اگر هر یک از این علایم را در خود مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش ادرار و قند خون ناشتا، تشخیص بموقع داده شود.
ضمنا توجه داشته باشید که کنترل قند خون برای کاهش خطر حمله قلبی یا سایر مشکلات سلامت یک آزمایش مهم و حیاتی محسوب می شود.
از ۴۵ سالگی به بعد هر سه سال یک بار آزمایش های مخصوص برای تشخیص دیابت باید انجام شود. افرادی که در معرض خطر دیابت نوع ۲ محسوب می شوند، شامل افراد چاق و افرادی هستند که سابقه این بیماری در خانواده آنها وجود دارد.
بعضی زنان در طول بارداری خود به دیابت زمان بارداری مبتلا می شوند. تنها راه پیشگیری از این بیماری خطرناک ، رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کم شیرین و ورزش و فعالیت بدنی است.
● بیماری قلبی
بیماری قلبی را به عنوان دشمن شماره یک عموم افراد جامعه می شناسند. این بیماری دشمن شماره یک زنان و مردان به حساب می آید.
در اغلب مواقع ، اولین نشانه حمله قلبی همان درد قفسه سینه نیست که ما در اکثر فیلمها می بینیم یا انتظار آن را داریم.
از علایم و نشانه های این بیماری می توان به مواردی مثل حالت آروغ زدن شدید، درد و ناراحتی در دستگاه گوارش ، درد پشت ، درد کتف و بازو، تهوع و تعریق شدید اشاره کرد. درد قفسه سینه در این بیماری یک درد تند و تیز نیست بلکه بسیار مبهم است و فرد احساس سنگینی در قفسه سینه خود دارد.
ممکن است علایم ذکر شده چند بار به سراغ فرد بیاید و بعد خود به خود از بین برود ولی اگر سهل انگاری شود، احتمال مرگ ناگهانی وجود دارد. اگر چنین علایمی را در خود مشاهده کردید، سریعا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید تا مشکل بررسی شود.
ورزش منظم ، رژیم غذایی سالم و عدم مصرف سیگار باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و حمله قلبی می شود. اگر سابقه زخم گوارشی یا مشکلات کبدی نداشته باشید معمولا طبق تجویز پزشک بهتر است روزی یک عدد آسپرین بچه استفاده کنید. البته این کار باید حتما با توصیه پزشک انجام شود.
● تبخال ناحیه تناسلی
این بیماری نه تنها شایع است ، بلکه متاسفانه در رده های مختلف سنی دیده می شود. متاسفانه علایم اولیه این بیماری به حدی خاموش و موذیانه است که افراد مبتلا اغلب نمی دانند به چنین مشکلی گرفتار شده اند.
در نهایت ، دو سوم افراد مبتلا به این بیماری علایم را در خود کشف می کنند. علایم شایع آن شامل تاولهای بسیار ریز پر شده از مایع است که بعد از پاره شدن ، زخمهای دردناکی تولید می کنند و ظرف چند روز خوب می شوند.
گاهی تنها برجستگی هایی در ناحیه دیده می شود، که با جوش اشتباه گرفته می شود. در بعضی افراد دفع ادرار با درد همراه است و بعضی خانمها به ترشحاتی از ناحیه تناسلی مبتلا می شوند که قبلا نداشته اند.
علایم ممکن است ظرف چند روز از بین بروند. خارش و سوزش در ناحیه تناسلی نیز دیده می شود. اگر علایم مذکور مشاهده شد، باید به پزشک متخصص زنان یا پزشک کلیه و مجاری ادرار مراجعه شود.
این بیماری از طریق جنسی منتقل می شود، در نتیجه درمان آن از سوی پزشک معالج هر چه زودتر باید آغاز شود.
● سرطان پوست
از میان سرطان های پوست ، ملانوم جزو این ۷ بیماری قرار می گیرد، زیرا با این که تنها ۴ درصد سرطان های پوست را شامل می شود، اما تقریبا ۸۰ درصد مرگ ومیر ناشی از سرطان پوست به این نوع سرطان مربوط می شود. واقعا آخرین باری که پوست خود را بررسی کرده اید چه موقع بوده است؟
بهتر است سالی یک بار به متخصص پوست مراجعه کنید تا تمام پوست بدن شما مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد. اگر ملانوم را خیلی زود تشخیص دهید ممکن است کاملا حالت سطحی داشته باشد و براحتی درمان شود.
این سرطان در خالهای پوستی دیده می شود و متاسفانه بسیاری از مردم متوجه تغییرات ایجاد شده در خالهای خود نمی شوند. از علایم و نشانه های اولیه این بیماری به مواردی مثل عدم تقارن خال ، بی نظمی در حاشیه خال ، تغییر رنگ خال و افزایش اندازه و یا تغییر اندازه خال می توان اشاره کرد.
این نوع سرطان پوست در بعضی نژادها مثل نژادهای آسیایی امریکایی ، آفریقایی امریکایی و نژاد امریکای لاتین شیوع دارد. بعضی افراد در معرض خطر این نوع سرطان هستند، مثل افرادی که با پرتوهای ماوراءبنفش مواجه بودند، افرادی که به دلایل شغلی به طور طولانی مدت در معرض نور آفتاب قرار می گیرند، افرادی که پوست خود را برنزه می کنند، افرادی که بشدت دچار آفتاب سوختگی شده اند، خانواده هایی که سابقه این بیماری در آنها وجود دارد، افرادی که تعداد خالهای بدن آنها ۵۰ یا بیشتر باشد، افرادی که پوست بسیار روشن دارند، افرادی که سیستم ایمنی آنها مختل شده است ، افرادی که خالهایی بزرگتر از ۲۰ سانتی متر داشته باشند و افرادی که به دلیل بیماری پسوریازیس تحت درمان Puva قرار می گیرند.
توصیه می شود همه افراد هر ماه پوست بدن خود و بخصوص خالهای خود را مورد بررسی قرار دهند، تا هر نوع تغییر را بسرعت متوجه شوند.
بهتر است در فاصله ۱۰صبح تا ۴بعدازظهر در معرض نور آفتاب قرار نگیرید، زیرا نور آفتاب در این ساعات ، حداکثر شدت خود را دارد. ضمنا استفاده از ضدآفتاب ، پوشیدن لباسهای آستین بلند و کلاه توصیه می شود.
● فشار خون بالا
به این بیماری ، قاتل خاموش هم می گویند. معمولا یک سوم مبتلایان اصلا علامتی ندارند و همین باعث بروز مشکلات جدی می شود. این مشکل در هر سنی می تواند گریبان شما را بگیرد، حتی از نوجوانی.
تنها راه تشخیص آن ، کنترل فشار خون است. فشار خون سیستولی (حد بالای فشار خون) باید کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه (به اصطلاح) ۱۲ باشد و حد پایین فشار خون (فشار خون دیاستولی) هم باید زیر ۸۰ میلی متر جیوه (به اصطلاح)۸قرار بگیرد.
فشار خون بالایی که کنترل نشده باشد، می تواند به حمله مغزی ، حمله قلبی ، نارسایی قلبی و نارسایی کلیوی منجر شود. راههایی برای پایین نگه داشتن فشار خون وجود دارد. رژیم کم کالری و کم نمک کلید اصلی پایین نگه داشتن فشار خون محسوب می شود.
نمک باعث احتباس آب در عروق بدن می شود که فشار خون را بالا می برد. ورزش نقش بسیار مهمی در کاهش فشار خون دارد. ورزشهای هوازی ، در بدن ماده ای شیمیایی به نام اندورفین ترشح می شود، که باعث گشادی رگهای خونی و کاهش فشار خون می شود.
نکته مهم دیگر، کم کردن استرس و تنش است. استرس ، باعث تنگی عروق خونی و افزایش فشار خون می شود. سیگار هم باعث افزایش فشار خون می شود، حتی اگر فقط دود آن را استشمام کنید. در صورت بالا بودن فشار خون ، این مساله باید از سوی پزشک و با درمان دارویی کنترل شود.
● گلوکوم یا آب سیاه
میلیون ها انسان بالای ۴۰ سال در معرض خطر این بیماری هستند و متاسفانه نیمی از آنها از این بیماری که باعث کوری می شود، بی اطلاع هستند.
این بیماری ابتدا دید محیطی را تحت تاثیر قرار می دهد و آن قدر آرام این کار را انجام می دهد که اصلا متوجه آن نمی شوید و زمانی که متوجه این مشکل می شوید، میزان بینایی شما بشدت کاهش پیدا کرده است.
در این بیماری ، عصب بینایی تخریب می شود. ممکن است افزایش فشار داخل چشم باعث از بین رفتن بینایی شود. اگر مشکل در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان های موردنظر انجام می شود و روند بیماری کاملا کند می شود، به نحوی که در سراسر طول عمر خود مشکلی نخواهید داشت.
پزشک متخصص چشم در این مورد از قطره های چشمی یا در صورت نیاز، درمان جراحی برای برطرف کردن مشکل استفاده می کند. عوامل مستعدکننده ابتلا به این بیماری شامل سابقه خانوادگی ، سن بالا و افزایش فشار خون است.
بهترین راه پیشگیری معاینه چشمها حداقل ۲بار در سال است و اگر به این مشکل دچار شده اید، هر سال باید از نظر میدان بینایی مورد بررسی قرار بگیرید.
● بالا بودن کلسترول
بالا بودن کلسترول ، عامل خطر اصلی بیماری قلبی محسوب می شود و این در حالی است که علامتی از خود نشان نمی دهد. بسیاری از مردم تا زمانی که آزمایش خون نداده اند، نمی دانند کلسترول خون آنها بالاست.
کلسترول ۲ نوع است ؛ خوب و بد. سطح کلسترول بد (LDL)باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در هر دسی لیتر خون باشد و سطح کلسترول خوب (HDL) باید ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر خون و یا حتی بالاتر باشد.
هر ۵ سال یک بار باید کلسترول خون اندازه گیری شود و در مردان بالای ۴۵ سال و زنان بالای ۵۵سال این کار باید ترجیحا هر سال انجام شود.
مطمئن باشید اگر کلسترول بد خون شما بالاتر از ۲۰۰ باشد، امکان بروز بیماری قلبی در شما وجود دارد. بهترین راه پیشگیری از کلسترول بالا، مصرف غذاهایی است که چربی اشباع و کلسترول آنها کم است (مثلا مواد غذایی گیاهی). کاهش وزن و ورزش هم در کم کردن کلسترول خون نقش دارند.
در صورت بالا بودن کلسترول خون باید حتما تحت نظر پزشک باشید و با درمان های لازم این سطح را به حد طبیعی نزدیک کنید.

منبع : جام جم

sajadhoosein
27-12-2010, 16:14
فهرست چك آپ هاي دوره اي

هر دو جنس:

1- كلسترول:كلسترول خون خود را از سن 20 سالگي به بعد حداقل هر 5 سال يك بار چك كنيد.ldl،hdl و تري گليسيريد خون نيز اهميت زيادي دارند.
2- فشار خون: فشار خون خود را هر 2 سال يكبار چك كنيد.
3- تست ديابت: چنانچه به فشار خون بالا و كلسترول بالا مبتلا ميباشيد تست ديابت بدهيد.

4- تست سرطان روده بزرگ: از سن 50 سالگي به بعد حتما اين تست را بطور مرتب انجام دهيد.

5- تست بيماريهاي آميزشي: هرگاه احساس كرديد رابطه جنسي پر خطر داشته ايد حتما اين تست را انجام دهيد به ويژه تست hiv.

6- آب مرواريد و گلوكوما: از سن 40 سالگي به بعد فشار و سلامتي چشمهاي خود را بطور مرتب چك كنيد.

7 -قند خون: از سن 40 سالگي به بعد هر 3 سال يكبار قند خون خود را چك كنيد.

8- واكسيناسيون:

- واكسن آنفلوآنزا از سن 50 سالگي به بعد سالي يك مرتبه.

- واكسن كزاز-ديفتري هر 10 سال يكبار.

- واكسن سينه پهلو يك بار در سن 65 سالگي.

- واكسن هپاتيت b.

9- سلامتي لثه و دندانها: هر 6 ماه يكبار حتما به دندانپزشك مراجعه كنيد.

10- تست بينايي:هر 2 سال يكبار به چشم پزشك مراجعه كرده و از سلامتي چشمان خود مطلع گرديد.

11-هر 6 ماه يكبار وزن خود را چك كنيد.

12- نسبت به ضايعات و تغيير رنگ پوست بدن خود حساس باشيد. همچنين توده هاي غير طبيعي و زخمهايي كه نسبت به بهبودي مقاوم ميباشند را ناديده نگيريد چون ممكن است علايم سرطان باشند.

13- نسبت به سلامتي روان خود نيز بسيار حساس باشيد. افسردگي يكي از شايع ترين اختلالات رواني ميباشد، براي درمان آن حتما به يك روانپزشك مراجعه كنيد.

ويژه مردان:

1- تست سرطان پروستات: سالي يك مرتبه از سن 50 سلگي به بعد.

ويژه زنان:

1- پاپ اسمير: زناني كه از لحاظ جنسي فعال بوده و سنشان بالاتر از 21 سال ميباشد ميبايست هر 2-1 سال يكبار اين تست را براي تشخيص زود هنگام سرطان دهانه رحم انجام دهند.

2- ماموگرافي: زنان 39-20 ساله ميبايست هر 2 سال يك بار و زنان با سن بالاي 40 سال سالي يكبار سينه هاي خود را براي تشخيص زود هنگام سرطان سينه مورد آزمايش قرار دهند.

3- تست پوكي استخوان: پس از يائسگي و يا در سن 60 سالگي حتما تست تراكم استخوان را انجام دهيد .

sajadhoosein
27-12-2010, 16:25
چرا آزمون‌هاي غربالگري اهميت دارند
انجام آزمون‌هاي غربالگري در زمان صحيح و مناسب يکي از مهم‌ترين کارهايي است که هر فرد مي‌تواند براي سلامت خود انجام دهد. با انجام آزمون‌هاي غربالگري ما قادر خواهيم بود که سرطان، ديابت را خيلي زودتر تشخيص دهيم قبل از اينکه علايم و نشانه هاي بيماري آشکار شوند. در اين صورت درمان بيماري‌ها هم آسان‌تر خواهد بود. اما اينکه چه آزموني را انجام دهيم، بسته به سن هر کس و عوامل خطر متفاوت است. بياييد با هم در مورد آزمون‌هاي غربالگري بيشتر بدانيم:
غربالگري با ماموگرافيبا پزشک خود در مورد غربالگري سرطان پستان صحبت کنيد. طبق توصيه انجمن سرطان آمريکا غربالگري ساليانه براي زنان 40 سال به بالا لازم است با انجام ماموگرافي اشعه x با ميزان اندک قادر است توده‌هاي کوچک را قبل از سرطاني شدن مشخص کند. در صورتي که ماموگرافي کاملا طبيعي بود نبايد از معاينات بعدي غافل شد.غربالگري سرطان پوستطبق اظهارات انجمن سرطان آمريکا و آکادمي پوست، معاينه منظم پوست و بررسي هر گونه تغيير روي پوست در تشخيص زودرس مشکلات پوستي بسيار مهم است. تغيير شکل، رنگ و حتي حالت پوست را نبايد ناديده گرفت. معاينه پوست توسط متخصص پوست مي‌تواند جزيي از چکاپ‌هاي معمول سرطان باشد.غربالگري فشارخون بالافشارخون با دو نمره مشخص مي‌شود. اولين شماره فشاري است که خون به ديواره شريان‌ها وارد مي‌کند وقتي که قلب ضربه وارد مي‌کند. دومين عدد يعني همان دياستول فشار بين ضربه‌ها است. فشارخون طبيعي بزرگسالان بايد کمتر از 80/120 باشد. فشارخون 90/140 يا بالاتر به نام فشارخون بالا خوانده مي‌شود خواندن بين اين دو عدد به نام قبل از فشارخون خوانده مي‌شود. اينکه هر چند بار يک بار بايد فشارخون اندازه گرفته شود بسته به اين دارد که شما ساير عوامل خطر را داريد يا خير.چگونگي تعيين سطح کلسترولپزشک قادر است مشکلات همراه با کلسترول را با استفاده از اندازه‌گيري سطح کلسترول وقتي فرد ناشتا است مشخص کند. اين آزمون ميزان کل کلسترول و کلسترول بد و کلسترول خوب را نشان مي‌دهد سطح تري‌گليسيريد هم با انجام اين آزمايش مشخص مي‌شود. تصميم‌گيري در مورد درمان بر پايه نتايج است براي افراد 20 ساله و لازم است هر 5 سال يک بار کلسترول خون اندازه‌گيري شود.غربالگري سرطان کولونکولونوسکوپي يک شيوه معمول براي شناسايي سرطان کولون است. پزشک از طريق اين وسيله داخل روده‌ها را با يک لوله قابل انعطاف مشاهده مي‌کند و حتي عکس مي‌گيرد. پوليپ‌ها مي‌تواند در همين موقع برداشته شوند يا مشخص شود که چه خطري براي بيمار دارند و چه زماني بايد جراحي شوند. غربالگري معمولا در سن 50 سالگي انجام مي‌‌شود.غربالگري گلوکومشما به طور معمول چند بار براي معاينات چشمي که شامل اندازه‌گيري فشار داخل چشم است به پزشک مراجعه کرده‌ايد. فشار داخل چشم بستگي به سن و عوامل خطري دارد که در شما وجود دارد.افراد بالاي 60 سال و تاريخچه خانوادگي وجود گلوکوم، تاريخچه ضربه چشم و مصرف استروييدها توسط افراد از عواملي است که معاينه چشمي را ضروري مي‌کند.در افراد سالم بدون هيچ عامل خطر، زير 40 سال غربالگري روتين بايد هر 2 تا 4 سال يک بار انجام شود. افراد 40 تا 54 ساله بايد هر 1 تا 3 سال و افراد 55 تا 64 ساله بايد هر يک سال تا 2 سال يک بار و افراد بالاي 65 سال بايد هر 6 تا 12 ماه يک بار براي بررسي چشمي مراجعه کنند.غربالگري سرطان دهانه رحمپزشکان از آزمون پاپ‌اسمير براي غربالگري سرطان دهانه رحم استفاده مي‌کنند در مطب نمونه‌اي از سلول‌هاي دهانه رحم را برداشته و براي بررسي‌هاي بيشتر به آزمايشگاه مي‌فرستند اين آزمون بايد 21 سالگي آغاز شود تا هم تاثير پيشگيرانه داشته باشد و هم در صورت وجود موارد غيرطبيعي فورا درمان شود.


از 50 سالگي به بعد سالي يک بار آزمايش psa بدهيد

متخصص اورولوژي، فلوشيپ انديورولوژي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران و رييس بيمارستان تخصصي کليه شهيد هاشمي‌نژاد
از 50 سالگي به بعد سالي يک بار آزمايش psa بدهيد

احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مرداني که خويشاوندان درجه يک آنان به اين بيماري مبتلا هستند، بيشتر است. بنابراين توصيه مي‌شود اين افراد حتما بعد از سن 50 سالگي، سالي يک بار آزمايش psa انجام بدهند و معاينه باليني شوند....

طبق بررسي‌هاي صورت گرفته، 90 درصد از موارد سرطان پروستات، خوش‌خيم و 10 درصد مابقي بدخيم هستند. اثبات شده که در اين 10 درصد، فاکتور فاميلي نقش داشته است. در کساني که زمينه ارثي ابتلا به سرطان پروستات ندارند احتمال کمتري وجود دارد که به اين بيماري مبتلا شوند. به اين افراد توصيه مي‌شود سالي يک بار به همراه چکاپ سالانه، آزمايش psa را براي اطمينان انجام دهند و اگر در آزمايش فردي، ميزان psa بالاي 4 باشد، فرد بايد به پزشک اورولوژيست مراجعه کند.

براي پيشگيري از اين بيماري، مورد اثبات‌شده‌اي وجود ندارد. تنها کاري که مي‌توان انجام داد تشخيص زودهنگام اين بيماري است. هر چه سرطان پروستات سريع‌تر تشخيص داده شود احتمال اينکه سبب از کارافتادگي جنسي شود کمتر خواهد بود اما در صورت عدم تشخيص به موقع يا درمان نامناسب، اين سرطان مي‌تواند چهره زشت‌اش را نشان بدهد.

بنابراين توصيه مي‌کنم آقايان از سن 50 سالگي به بعد سالي يک بار به پزشک عمومي يا اورولوژيست مراجعه کنند تا با اندازه‌گيري آنتي‌ژن اختصاصي‌ خون يا همان psa و همچنين معاينه طبي بتوانند از اين مشکل پيشگيري کنند.

هفته نامه سلامت

sajadhoosein
27-12-2010, 16:34
پنج علامت خطرناكی كه بیماران نادیده می گیرند

واقعاً احمقانه بود. فقط یك خونریزی ساده لثه، اما مگر اغلب مردم گاهگاهی خونریزی لثه ندارند؟ كیتاكلمنتس، ۴۲ ساله از آن دسته زنانی نبود كه به خاطر هر مساله كوچكی نگران شود و غصه بخورد. او مادر ۵ فرزند و مدیر رستورانی در شهر كوچك اسكاتیای كالیفرنیا بود. او زن پركاری بود كه زمستان سال ۱۹۹۴ درگیر یك سرماخوردگی سخت و عفونت شده و تمام مدت احساس خستگی و كسالت می كرد. وی دلیل بیماری خود را زمستان سرد آن سال می دانست. دكتر معالجش جهت مداوای عفونت او داروهایی تجویز كرده بود و او كمی بهتر شده بود، اما چند هفته بعد درد لثه و خونریزی بدتر و شدیدتر شده بود، او فكر كرد شاید مشكل از دندان عقل اوست كه قبلاً به سختی جای خود را در دهان وی باز كرده، سپس نزد جراح دهان و دندان رفت تا دندان عقل خود را بكشد. جراح كه حدس می زد مشكل وجود دارد از لثه او تكه برداری كرده و خانم كلمنتس را جهت انجام آزمایشات خون فرستاد. روز بعد پزشك به خانم كلمنتس تلفن كرد و گفت: شما باید نزد یك پزشك متخصص بروید همین امروز. آزمایشات حاكی از این بود كه خانم كلمنتس دچار سرطان خون شده بود.
بعضی افراد به محض این كه دچار سرماخوردگی مختصری می شوند سریع به پزشك مراجعه می كنند، اما بسیارند كسانی كه نشانه های بیماری را می بینند، اما از روی ناآگاهی، خجالت و یا ترس به آن ها توجهی نمی كنند. خونریزی لثه از نشانه های سرطان خون است ممكن است نادر باشد، اما نشانه های دیگر آنقدرها نادر نیستند ولی مردم مایل نیستند كه آن ها را مطرح كنند. موارد زیر مهمترین نشانه هایی هستند كه باید به آن ها توجه كنید.
۱) درد در قفسه سینه
درد خود به خود از بین می رود. این جمله می تواند خطرناكترین جمله باشد كه بر زبان یك بیمار جاری می شود. مركز ملی آمار بهداشت گزارش می دهد كه سالانه تعداد ۷۲۵ هزار بیمار به خاطر ابتلا به بیماری های قلبی در امریكا می میرند، كه بیشتر از مجموع بیماران سرطانی است كه فوت می كنند. نتیجه مطالعات بر روی ۲۰۰۰ نفر فرد ۶۵ سال به بالا نشان می دهد كه از هر ۵ مورد حمله قلبی، یكی از آن ها تشخیص داده می شود.
«مونیكاسافورد» پزشك داخلی می گوید: اغلب مردم فكر می كنند دچار سوءهاضمه هستند به ویژه اگر این دردها حین ورزش بروز كنند. نشانه های حمله قلبی اغلب شامل احساس سنگینی، تحت فشار بودن و یا درد در قفسه سینه است كه گاهی اوقات تا فك(آرواره ها)، گردن، پشت و بازوها كشیده می شود. این نشانه ها ممكن است با تنگی نفس، عرق كردن و یا تهوع نیز همراه باشد. شما ممكن است تصور كنید كه درد در قفسه سینه تان كم است و اغلب این طور هم هست، اما نباید جان خود را به خطر بیندازید، مخصوصاً اگر دارای وزن بالا، فشارخون بالا، كلسترول بالا و یا دیابت(مرض قند) هستید. دكتر سافورد می گوید: هنگامی كه این نشانه ها را در خود احساس كردید، فوراً باید اقدام كنید. اگر این علایم بیشتر از چند دقیقه طول كشید، سریع دكتر خود را خبر كنید و یا با مراكز اورژانس تماس بگیرید و تقاضای آمبولانس كنید. هرگز سعی نكنید خودتان به بیمارستان بروید.
۲) تغییر در عادات خوابیدن
بسیاری از مردم بی خوابی و یا خواب زیاد را ناشی از مشكل روحی و روانی می دانند كه ممكن است چنین هم باشد.
بنابر گزارش موسسه ملی سلامت روانی ۱۹ میلیون فرد بزرگسال از افسردگی رنج می برند، با وجود این بیش از دو سوم آن ها تحت معالجه قرار نمی گیرند. افسردگی می تواند به عنوان یك بیماری نهفته منجر به بی تحركی و بی ارادگی شود.
مشكلات مربوط به خواب می تواند به خاطر مسایل ساده ای چون استرس و یا مصرف بیش از حد كافئین باشد، اما ممكن است نشانه یك بیماری نیز باشد. برخی مشكلات خواب می تواند نشانه اختلالات تنفسی، بیماری كلیوی و یا دیابت باشد.
نیاز به گذاشتن چندین بالش در هنگام خواب می تواند به خاطر مسایل ساده ای چون استرس و یا مصرف بیش از حد كافئین باشد، اما ممكن است نشانه یك بیماری نیز باشد. برخی مشكلات خواب می تواند نشانه اختلالات تنفسی، بیماری كلیوی و یا دیابت باشد.
نیاز به گذاشتن چندین بالش در هنگام خواب می تواند به طور شگفت آوری نشانه یك مشكل باشد. كسانی كه باید سر خود را به هنگام خوابیدن بالا نگهدارند ممكن است دچار بیماری قلبی باشند. بالا نگاه داشتن سر سبب می شود كه خون در پاها جمع شود و از فشار بر روی قلب كم كند.
۳) واكنش های دارویی
نشانه هایی مانند: سردرد، تهوع، سرگیجه، جوش و مشكلات تنفسی همان طور كه ممكن است نشانه بیماری های مختلفی باشند، می توانند واكنش های مختلف در برابر داروها باشند، اما گاهی اوقات مردم آن ها را نادیده می گیرند.
اگر شما تازگی ها داروی جدیدی را مصرف می كنید و چنین نشانه هایی را در خود مشاهده می كنید با دكتر خود تماس بگیرید و این موارد را برای او توضیح دهید و موقعی كه به نزد دكتر خود می روید لیستی از تمام داروهای شیمیایی و گیاهی را كه مصرف می كنید همراه خود ببرید.
۴- تغییرات در دفع مزاج
دكتر كلیگنیارو می گوید: دفع مزاج در همه یكسان نیست. بعضی ها روزی یك بار بعضی بیشتر و بعضی دیگر هم كمتر عادت به دفع مزاج دارند كه همگی آن ها می تواند كاملاً طبیعی باشد. تنها تغییر در این عادات دفع مزاج است كه مهم است. همان طور كه خون در مدفوع و درد در معده ممكن است علامت سرطان قولون(سرطان روده بزرگ) باشد، تغییر در اجابت مزاج هم ممكن است نشانه هشدار دهنده ای از این بیماری باشد. تغییر در اجابت مزاج گاهی اوقات با اختلالات روحی نظیر افسردگی و اضطراب نیز همراه است.
۵) تغییرات پوستی
بیمار دیگری به دكتر رینولدز مراجعه كرد كه نگران وجود غده ای در ساق پای خود بود. بعد از معاینه معلوم شد كه این برآمدگی یك كیست است. اما مریض قبلاً دچار ملانوم كه نوعی سرطان پوست است بوده و لذا دكتر خواست كه او را دقیق تر معاینه كند. دكتر یك غده فلسی شكل قهوه با لبه ای ناصاف بر روی شانه بیمار مشاهده كرد كه وی آن را دیده بود ولی جدی نگرفته بود. لذا دكتر از این غده نمونه برداری كرد. سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان است. او می گوید: نكته قابل توجه این است كه كاملاً مواظب باشید و هرگونه بزرگ شدن و یا تغییرات مشكوك در خال ها و كك مك ها را با دكتر خود درمیان بگذارید. خجالت و یا ترس می تواند همچون غفلت از علایم بیماری مشكل آفرین باشد. ترس از پزشك و یا ترس از فهمیدن حقیقت مانع بسیاری از معالجاتی است كه در واقع فرد به آن ها نیاز دارد.
دكتر رینولدز می گوید: هنگامی كه با دكتر خود صحبت می كنید بی پرده سخن بگویید، عجله نكنید و مضطرب نشوید از تمام نكاتی كه می خواهید با دكتر درمیان بگذارید لیستی تهیه كنید و موارد مهم را در راس این فهرست قرار دهید هیچ نشانه آنقدر كم اهمیت نیست كه ذكر نشود.
بروز یك نشانه بی ضرر مثل خونریزی لثه كه به موقع به آن رسیدگی شد، جان كیتاكلمنتس را نجات داد. ۶ سال از آن ماجرا گذشته و استخوان قاب زانوی او پیوند زده شده است. او جزو ۲۰ تا ۳۰ درصد افرادی است كه دچار لوسمی حاد بوده اند و اینك یك دوره بهبود دراز مدت را تجربه می كند.
خانم كلمنتس از این كه پزشك معالجش مثل خود او نسبت به نشانه های بیماری او خونسرد و بی توجه نبوده است، عمیقاً از او سپاسگزار است. وی می گوید: من هنوز هم زیاد نگران مسایل نیستم و به خاطر هر موضوع كوچكی غصه نمی خورم، اما از آن چه كه درست جلوی چشمانم قرار گرفته بی توجه نمی گذرم.

مترجم: هادی خان محمدی

sajadhoosein
27-12-2010, 16:40
چك آپ های آرام بخش

بسیاری از بیماریهای رایج و تهدیدكننده حیات و خطرناك مانند سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی... به آسانی قابل پیشگیری و درمان هستند به شرط آن كه زود و در مراحل ابتدایی (اولیه) تشخیص داده شوند. در بسیاری از كشورهای اروپایی و آمریكا و حتی كشور خودمان، در بیمارستانها، برنامه های خاصی برای چك آپ دوره ای و منظم افراد و به ویژه سالمندان طراحی و دایر شده است كه تمام بخش های بدن با دقت و به صورت تخصصی مورد مطالعه و غربالگری (ارزیابی) قرار می گیرد. یك چك آپ كامل از وضعیت سلامتی شما، شامل معاینه فیزیكی كامل بدن، آزمایش خون، قند خون، اوره خون، اسید اوریك، كراتینین سرم، كلسترول سرم، چربی خون (hdl و ldl) ، آزمایش ادرار و مدفوع، رادیوگرافی قفسه سینه، ecg (نوار قلب)، تست ورزش، معاینه چشم و بینایی و پاپ اسمیر می باشد. البته پزشك شما می تواند با توجه به شرایط تان آزمایش های دیگری مانند eeg (نوار مغزی) و آزمایش تیروئید و... را در چك آپ دوره ای شما قرار دهد. این چك آپ های منظم برای افرادی كه سالمند هستند ، نوعی علاج واقعه قبل از وقوع است و به شما كمك خواهد كرد كه از سلامت خود اطمینان یابید.
●آزمایش خون
آزمایش خون، شامل مطالعه آزمایشگاهی خون است كه برای بررسی احتمال وجود بیماریها و همچنین مطالعه فعالیت اعضای مختلف بدن مانند كلیه، كبد، لوزالمعده و... در یك چك آپ پزشكی گنجانده می شود.
اگر چه خون واسطه رساندن اكسیژن به اعضا و سلول های مختلف بدن است و نیز نقش انتقال مواد زائد بدن به دستگاه های دفعی مانند كلیه، ریه و روده را برعهده دارد ولی به میزان زیادی تحت تأثیر بیماریهای مختلف موجود در بدن قرار گرفته و شرایط و بیماریهای گوناگون بر تركیبات و خواص خون اثر خواهد گذاشت. بنابراین آزمایش خون رایج ترین آزمایش در یك چك آپ پزشكی است.
در آزمایش شیمیایی خون میزان الكترولیت ها از سدیم- پتاسیم- كلر- بی كربنات، گلوكز، كراتینین و نیتروژن موجود در خون اندازه گیری می شود.ارزیابی میزان الكترولیت های خون برای بررسی فعالیت كلیه ها و سلامت دستگاه كلیوی بسیار مفید است. آنچه كه معمولاً به عنوان آزمایش قند خون می شناسیم در حقیقت اندازه گیری میزان گلوكز خون هنگامی كه ناشتا هستیم، می باشد و برای اندازه گیری آن میزان گلوكز خون را در نمونه خونی كه صبح قبل از صرف صبحانه از شما گرفته اند، می سنجند كه بالاتر بودن آن از حد نرمان نشان دهنده «بیماری دیابت» است و در صورتی كه شما در یك چك آپ ساده به بیماری خود پی ببرید و یا آن را كنترل كنید از بسیاری از عوارض این بیماری مانند عفونتها، كوری، تأخیر در التیام زخمها و ... مصون خواهید ماند.
امروزه برای كنترل راحت تر قند خون، دستگاههای ساده ای به نام گلوكومتر به بازار ارائه شده است كه شما به راحتی در منزل با قرار دادن یك قطره از خون خود بر روی آن می توانید قند خون خود را كنترل و اندازه گیری كنید.
●آزمایش ادرار
شامل ارزیابی میزان مواد موجود در ادرار است و یكی از روش های رایج در چك آپ های دوره ای پزشكی می باشد. آزمایش ادرار شامل بررسی ظاهر و رنگ ادرار، ph ادرار، قند موجود در ادرار، كتون، پروتئین و گلبول های قرمز و سفید در ادرار، همچنین اندازه گیری هورمون hcg است.تعداد و نوع برخی سلولها در ادرار نشان دهنده بیماریهای خاصی است؛ به عنوان مثال وجود گلبول های قرمز در ادرار می تواند نشان افزایش فشار خون و یا گلومرنو نفریت (نوعی عفونت كلیوی) باشد همچنین وجود گلبول های سفید در ادرار از وجود یك عفونت حاد در كلیه ها و یا گلومرنونفریت خبر می دهد.
●اكوكاردیوگرافی= اكو
در این بخش از چك آپ های پزشكی، امواج ماوراء صوت از بدن عبور داده می شود تا تصاویری از قلب و سایر ساختمانهای داخلی بر روی صفحه، تصویر شود از «اكو» برای ارزیابی و تشخیص بیماریها و نقایص مادرزادی و اكتسابی قلب، اندازه گیری سایز (بزرگی) قلب و حفره های آن، ارزیابی فعالیت عضلات قلب و دریچه های قلبی، استفاده می شود.
●رادیو گرافی
در این بخش از چك آپ های دوره ای پزشكی با استفاده از اشعه x ، امواج ماوراء صوت (اولتراسونیك)، ct اسكن و mri تصاویری از بخش های مختلف بدن تهیه شده و برای بررسی احتمال وجود بیماریها و ناهنجاریها در بافتهای سخت (استخوان ها) و بافتهای نرم (دستگاه گوارش، مغز...) مورد استفاده قرار می گیرند.
Ct اسكن و mri از مفاصل و استخوانها برای بررسی آسیب های مفصلی، لیگاماتوما و استخوانها (ران، شانه، مچ...) مورد استفاده قرار می گیرد. تصاویر ۳بعدی به همراه جزییات بافت نرم امكان بررسی دقیق بافتهای بدن را فراهم می آورد و در سنین بالا كه دردها و مشكلات مفصلی و استخوانها بسیار رایج می باشد، در تشخیص علت و مراحل اولیه پیدایش این مشكلات در چك آپ های منظم پزشكی بسیار راهگشا و كارساز خواهند بود.mri امكان دسترسی به تصاویری دقیق از مغز و نخاع را فراهم آورده و در یك چك آپ پزشكی وجود نئوپلاسم های خوش خیم و بدخیم را مغز و نخاع نشان خواهد داد.
●نوار قلبی و نوار مغزی
نوار قلبی (ecg) یك نگاره (تصویر) از فعالیت الكتریكی قلب یا ولتاژ الكتریكی قلب است كه به وسیله الكتروكاردیوگراف رسم می شود و برای تشخیص بیماری های قلبی- عروقی كاربرد زیادی دارد.
Eeg (نوار مغزی) یك نگاه (تصویر) از فعالیت الكتریكی مغز است كه توسط الكترودهایی كه روی سر بیمار قرار دارد، ثبت می شود و امواج مغزی را نشان می دهد. نوار مغزی برای تشخیص آسیب های مغزی و همچنین صرع و سایر مشكلات مغزی استفاده می شود و در مواردی برای تشخیص مرگ مغزی كاربرد دارد. از نوار مغزی برای بررسی وجود و محل تومورهای مغزی، آسیب های مغزی و تشخیص و ارزیابی سكته مغزی در چك آپ های پزشكی استفاده می شود.
●پاپ اسمیر
«پاپ اسمیر» یا «پاپ تست» یك آزمایش پزشكی برای تشخیص اولیه سرطانها و بدخیمی های دستگاه تناسلی بانوان است. در این بخش از چك آپ دوره ای، نمونه های سلولی از گردن رحم برداشته شده و مورد مطالعه میكروسكوپی قرار می گیرد. این آزمایش بسیار آسان و در عین حال قابل اعتماد است.
۷-۵ درصد از نمونه های پاپ اسمیر، ناهنجاری های سلولی مانند دیس پلازی سلولیكه یك حالت پیش سرطانی و نشان دهنده احتمال ابتلا به سرطان در آینده است را نشان می دهند.
بسیاری از این ناهنجاری های سلولی نشانه سرطان گردن رحم نیست ولی به عنوان زنگ خطری برای فرد است تا از سلامت خود مراقبت بیشتری كند. بهتر است تمام خانمها كه در دوره فعالیت جنسی هستند هر ۶ ماه یا یك سال یك بار این آزمایش را انجام دهند و اگر نتایج آن دلالت بر وجود سلولهای ناهنجار و غیرطبیعی داشت بسته به طبیعت ناهنجاری، این آزمایش را هر ۱۲-۳ ماه تكرار كنند.

sajadhoosein
27-12-2010, 16:49
چك‌آپ‌ ممكن است بي‌مورد باشد

بسياري از ما به محض اين كه آقا يا خانم دكتر را لحظه‌اي بيكار مي‌بينيم، دوست داريم دفترچه بيمه‌مان را پيش او ببريم و از او به اصرار يك «آزمايش» بخواهيم.
وقتي هم از ما مي‌پرسد كه آيا مشكل خاصي داري كه به فكر آزمايش افتاده‌اي، جواب مي‌دهيم كه: «نه، فقط براي چك‌آپ!»علي‌رغم‌اين كه برخي از بيماري‌ها تنها به صورت تصادفي و از خلال همين آزمايش‌ها تشخيص داده مي‌شوند، محققان متوجه شده‌اند كه اغلب اين آزمايش‌ها بي‌حاصل و باعث اتلاف وقت مريض و دكتر، هر 2 مي‌شود.

بر اساس يك مطالعه جديد كه محققان دانشگاه پيتسبورگ در آمريكا آن را انجام داده‌اند، سالانه تنها در آمريكا بيش از 63 ميليون نفر بزرگسال براي درخواست آزمايش چك‌آپ به پزشكان مراجعه مي‌كنند، طوري كه «مراجعه سالانه براي چك‌آپ» به اولين دليل مراجعه به پزشك طي سال‌هاي گذشته در اين كشور تبديل شده است. محاسبات نشان مي‌دهد اين ويزيت‌ها در كل بيش از 8/7 بيليون دلار خرج برمي‌دارد.

به گزارش رويترز، بررسي‌هاي اين محققان به اين نتيجه رسيده كه 80 درصد اين آزمايش‌ها، هيچ‌گاه انجام نمي‌شوند. همچنين بررسي دقيق اين آزمايش‌ها و محاسبات محققان نشان داده كه بيشتر اين آزمايش‌ها، كه حدود 350 ميليون دلار هزينه داشته است، بي‌مورد بوده و انجام دادن يا ندادن آنها هيچ فرقي به حال بيمار نداشته است.

در اين مطالعه، زمان هر جلسه ويزيت‌هاي اين چنيني، 23 دقيقه و هزينه آنها، با توجه به هزينه آزمايشگاه و راديوگرافي، حدود 116 دلار برآورد شده است.

اين محققان كه نتيجه مطالعه‌شان را در نشريه «آرشيو پزشكي داخلي» منتشر كرده‌اند، تاكيد مي‌كنند كه تشويق افراد به انجام دوره‌اي آزمايش‌ها، بدون هيچ راهنما و دستورالعملي و به طور بي‌قيد و شرط، هم هزينه و هم وقت پزشكان و بيماران را تلف مي‌كند و بايد به طور جدي در آن تجديد‌نظر كرد.

البته هيچ‌يك از اين محققان و نيز ساير كارشناسان، لزوم انجام آزمايش‌هايي، قبل از بروز علائم خاص، را رد نمي‌كنند. برخي از بيماري‌ها، مانند سرطان كولون، سرطان دهانه رحم يا سرطان پستان، را مي‌توان با انجام آزمايش‌هاي غربال‌گري، خيلي زودتر از بروز علائمشان رديابي كرد.

به همين علت است كه براي اين بيماري‌ها، آزمايش‌هايي مانند آزمايش خون مخفي در مدفوع، آزمايش پاپ‌اسمير يا ماموگرام در خواست مي‌شود. همچنين برخي بيماري‌هاي متابوليك هستند كه مي‌توان با انجام آزمايش‌هايي، زودتر به وجود آنها پي برد. بيماري‌هايي مثل چربي بالاي خون، فشار خون بالا، و نيز ديابت.

با اين حال خيلي مهم است كه چه موقع و در چه افرادي اين آزمايش‌ها انجام شود؛ طوري كه هم مطمئن باشيم همه افراد در معرض خطر را پوشش داده‌ايم و هم اين كه از اتلاف هزينه، وقت و انرژي‌مان براي انجام ويزيت‌ها و آزمايش‌هاي بي‌مورد، جلوگيري كرده باشيم.

من اين كه بسياري موارد نيز با يك معاينه دقيق بدني قابل تشخيص‌اند و مي‌توانند خيال پزشك را از بابت نبودن بيماري راحت كنند. بنابراين در صورتي كه پزشك شما قصد درخواست آزمايش را ندارد، بهتر است بي‌جهت به او در اين باره اصرار نكنيد.


هشدار درباره رواج آزمايش‌هاي غير ضروري
مصاحبه با دكتر عليرضا استقامتي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و متخصص غدد در باره یک خبر

خبر اين بود: ۹۹درصد مردم ايران «تست سلامت» نمي‌دهند.

اصلا تست سلامت چيست و چرا لازم است كه مردم هر 3 ماه يكبار اقدام به انجام آن كنند؟

دكتر عليرضا استقامتي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و متخصص غدد در پاسخ به اين سؤال همشهري و با تأكيد بر اين كه اصلا چيزي به نام تست سلامت وجود ندارد، مي‌گويد: ما به تست‌هاي دوره‌اي كه به صورت عام انجام مي‌شود «چك‌آپ» مي‌گوييم نه تست سلامت، علاوه بر اين هيچ‌كس چك‌آپ را 3 ماه يك‌بار توصيه نمي‌كند.

وي با بيان اينكه آمار 99 درصدي عدم مراجعه مردم براي انجام اين تست‌ها به‌كل غلط است و اصلا چنين آماري پذيرفتني نيست، ادامه مي‌دهد: به‌طور كلي چك‌آپ و انجام آزمايش‌هاي دوره‌اي يك كلمه كلي است و اين‌طور نيست كه ما براي همه افراد آن را تقاضا كنيم، چون چك‌آپ‌ها هر 2 يا 3 سال و حتي هر 5 سال يك‌بار تكرار مي‌شوند، مگر در مواردي از قبيل سنجش قند خون يا تري‌گليسيريد.

در حالي كه متخصصان اذعان دارند كه براي يك فرد عادي و سالم انجام چك‌آپ‌ به صورت مكرر ضروري نيست و بسياري از مردم، بيش از حد لزوم به اين آزمايش‌ها اهميت مي‌دهند، به نظر مي‌رسد كه وجود يك پروتكل ملي براي غربالگري بيماري‌هاي شايع و چك‌آپ بيماران، كه مشخص كند هر فردي و در هر سني بايد براي انجام چه آزمايش‌هايي اقدام كند، ضروري است.

اما آيا تا به حال چنين پروتكلي در ايران تدوين شده است؟

دكتر استقامتي با ابراز تأسف از اين كه به‌دليل مشكلات اجتماعي و هزينه‌هاي بالا تا به حال نتوانسته‌ايم چنين پروتكلي را تدوين كنيم، ادامه مي‌دهد: هنوز در كشور ما بر سر اين كه يك پروتكل جامع كه مشخص‌كننده انجام تست‌هاي تعيين‌شده در سنين خاص باشد، توافق كلي ميان متخصصان وجود ندارد.

وي مي‌گويد: متخصصان رشته‌هاي مختلف هر كدام در اين مورد نظر خاص خود را دارند و هر كدام براي بيمار خود زمان خاصي را براي انجام اين تست‌ها تعيين مي‌كنند، مثلا براي سرطان سينه در خانم‌‌هاي بالاي 50 سال ماموگرافي يا براي پوكي استخوان هر 2 سال يك‌بار تست تراكم استخوان تجويز مي‌شود و اين به معناي آن است كه براي هر بيماري دستور خاصي براي تجويز چك‌آپ وجود دارد.

به گفته وي در حال حاضر ما براي غربالگري اكثر بيماري‌ها از پروتكل‌هاي غربالگري تدوين شده در كشورهاي ديگر استفاده مي‌كنيم، ولي با توجه به نياز اجتماعي و شيوع بيماري‌هاي مختلف در كشور خودمان لازم است كه خود اقدام به تدوين يك پروتكل جامع كنيم.

اين در حالي است كه در حال حاضر اجراي غربالگري براي نوزادان مبتلا به كم‌كاري تيروئيد و يا تست ماموگرافي و خيلي از تست‌هاي ديگر بر اساس پروتكل‌هاي تدوين شده كشورهاي ديگر صورت مي‌گيرد كه مسلما بر حسب شرايط اجتماعي آن كشورها تهيه شده است.

به عقيده دكتر استقامتي در همه جاي دنيا براي بيماري‌هاي شايع و مهم غربالگري وجود دارد و اگرچه استفاده از اين پروتكل‌ها تا به حال براي ما مشكلي ايجاد نكرده، ولي استفاده مدام از آن‌ها در كشور ما و بدون در نظر گرفتن شرايط بيماران به هيچ وجه استاندارد و علمي نيست و در دراز مدت مشكلاتي را ازجهت هزينه-اثربخشي ايجاد مي‌كند.

به‌عنوان مثال، اگر در كشوري مثل آمريكا تست قند خون هر 3 سال يك‌بار انجام مي‌شود، شايد در كشور ما بايد اين اتفاق هر 2 سال يك‌بار يا حتي زودتر بيفتد.

در اين ميان، دكتر علي خاني، متخصص داخلي نيز با اشاره به اين كه منظور از چك‌آپ ارزيابي عمومي وضعيت بدن است به همشهري مي‌گويد: ما در هر سن خاصي تست خاصي داريم كه بيانگر سلامت فرد در همان دوره زندگي است و انجام اين تست‌ها در سنين كودكي، ‌ بزرگسالي و ميانسالي كاملا با هم متفاوت هستند.

وي نيز با تأكيد بر اين كه لزومي ندارد همه مردم را به انجام مكرر اين تست‌ها تشويق كنيم، مي‌گويد: انجام چك‌آپ به صورت 3 ماه يك‌بار معني ندارد مگر اين كه افراد بخصوصي داروهاي خاصي را مصرف كنند.

دكتر خاني همچنين با بيان اين كه در حال حاضر ما طبق پروتكل‌هاي كشورهاي ديگر براي سنين بالاي 35 سال تست مامو‌گرافي، تست گاياك (آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي) براي سرطان روده را انجام مي‌دهيم، ادامه مي‌دهد: در حال حاضر مهم‌ترين مشكل ما براي انجام چك‌آپ‌هاي دوره‌اي هزينه‌ بالاي اين تست‌هاست و شايد علت اين كه حتي در دوره‌هاي بلند‌مدت 2 تا 3 ساله هم مردم براي انجام اين تست‌ها مراجعه نمي‌كنند، گران بودن آن‌هاست.

به نقل از همشهری

sajadhoosein
28-12-2010, 09:01
خانم هاي 6قدم به دنياي پزشكان نزديك تر شوند

شايد اولين قدم براي حفظ سلامت اين باشد‌ كه هر از گاهي جسم خود را به دقت مشاهده كنيم.
دكتر فرنوش صفوي فر
يك بار در سال براي چكاپ سالانه، و شايد سالي يك يا دو بار، براي سرماخوردگي ممكن است به پزشك مراجعه كنيد، اما در روزهاي ديگر سال چه؟ 6 راه زير كمك مي‌كند كه خيلي ساده، بدون صرف هيچ هزينه و حتي وقتي، در منزل خودتان، خيالتان از بابت بعضي بيماري‌ها راحت شود:
)1 به ناخن‌ها نگاهي بيندازيد
توجه به ناخن فقط در زيبايي خلاصه نمي‌شود، نشانه‌هايي از بيماري‌ داخلي، روي همين سطوح كوچك خارجي ديده مي‌شوند. دنبال چه چيزهايي باشيم؟
‌‌ خطوط افقي در ناخن: مي‌تواند نشانه‌اي از عفونت‌ شديد (مثلا آنفلوآنزا) يا استرس شديد، يا تروماي جدي به بدن باشد.
‌ دانه‌هاي قرمز: ممكن است به‌دليل، عفونت‌هاي كبدي - انواع هپاتيت‌ها- به‌وجود آمده باشد.
‌ ناخن‌ زرد: استفاده طولاني‌مدت از لاك ناخن ممكن است باعث زرد و بد رنگ شدن ناخن‌ها شود ولي ممكن است علت‌‌هاي جدي‌تري مثل مشكلات تنفسي - برونشيت- داشته باشد.
‌ ناخن‌هاي سياه: تحت فشار قرار گرفتن ناخن‌ها و جمع شدن خون‌مردگي زير آن باعث مي‌شود، سياه به‌نظر آيد. البته كمبود ويتامين b12 هم مي‌تواند عامل آن باشد.
‌ ناخن‌هاي مقعر يا قاشقي: علامتي است از كم‌خوني.
‌ لكه‌هاي سفيد: كمبود آهن.
چه موقع به پزشك مراجعه كنيم؟
اگر متوجه تغييري در ناخن‌هايتان شديد، اول فكر كنيد كه آيا ضربه‌اي به ناخنتان وارد شده يا نه. اگر نه، و اگر، به‌طور كلي احساس ناراحتي مي‌كنيد، از پزشكتان وقت بگيريد.

)2 گردن‌تان را چك كنيد
انجمن متخصصان غدد آمريكا برنامه تشويق مردم را به معاينه گردن از لحاظ تيروئيد، از سال 99 شروع كرده است. ندول‌هاي تيروئيد و سرطان تيروئيد مي‌تواند در هر سني، با يا بدون سابقه فاميلي بيماري ايجاد شود. يكي از اعضاء مهم‌ همين انجمن در اين‌باره مي‌گويد: به همين جهت، هر چه سريع‌تر متوجه وجود اختلال تيروئيد شويم بسيار مهم است. براي <گردن‌ ديدن> ، آينه‌اي را جلوي خودتان بگذاريد و جرعه‌اي آب را آهسته قورت فرماييد)!( هر 6 ماه همين تست ساده را انجام دهيد، يا حداقل يك‌بار در سال.
دنبال چه چيزهايي باشيم ؟
ببينيد آيا هنگام بلع متوجه يك برآمدگي يا حجيم شدن مي‌شويد؟ البته اول مطمئن شويد كه غده تيروئيد محترم را با غضروف كنار آن- كه قدري سخت‌تر است- اشتباه نگرفته‌ايد.
چه موقع به پزشك مراجعه كنيم؟
ديدن يك تورم يا برآمدگي يا توده در هنگام بلع در اين محل، حتما يك نشانه غيرطبيعي است، مثل تيروئيد بزرگ شده يا ندول (گره) تيروئيد. اگر شكي كرده‌ايد كه نكند چنين نشانه‌هايي در گردن شما هست، مي‌توانيد از پزشك خود در اين‌باره سوال كنيد.

)3 ادرار خود را بررسي كنيد
البته چندان خوشايند نيست، ولي، چه كنيم،‌كاملا ضروري و مهم است! روزانه، يا هر بار يادتان بود و توانستيد، ادرار خود را در يك ليوان يك‌بار مصرف شفاف بريزيد و آن را خوب نگاه كنيد.
دنبال چه چيزهايي باشيم؟ مهم‌ترين چيزي كه براي تماشا)!( وجود دارد، وجود <خون> در ادرار است. اگر خون داخل ادرار از يك حدي بيشتر باشد، مي‌توان با چشم غيرمسلح هم آن را ديد و مي‌تواند نشانه يك مسئله جدي باشد؛ چيزهايي مثل سنگ دستگاه ادراري، يا حتي گاهي وجود سرطان در مثانه يا كليه. (البته شايد هم مقدار خون ادرار شما به اين حد نرسد و شايد هم قرمزي رنگ ادرار به دليل وجود خون نباشد. مصرف برخي داروها و مواد غذايي رنگي مي‌تواند باعث قرمز شدن رنگ ادرار شود. ولي شما هر تغيير رنگي را جدي بگيريد تا علت آن را پيدا كنيد.)
ادرار زرد تيره يا مايل به قهوه‌اي (در مثل مي‌گويند رنگ چاي)! مي‌تواند پيامي مثل كم شدن آب بدن يا وجود مشكلي در كبد- مثل هپاتيت- براي شما داشته باشد.
چه موقع به پزشك مراجعه كنيم؟
هر چه سريع‌تر، بهتر! وجود خون در ادرار، يا احساس فوريت براي ادرار كه به همراه سوزش و درد هنگام ادرار باشد، نشانه‌هاي مهمي هستند. سوزش و درد هنگام ادرار ممكن است نشانه عفونت در مجراي ادراري يا مسائل ديگر با اهميت باشد.

)4 دهانتان را ببنديد چند نفس عميق بكشيد!
درست است كه قسمتي از تنفس هر فرد سالمي از راه دهان اتفاق مي‌افتد، ولي اگر كسي نتواند براي چند دقيقه با دهان بسته فقط از راه بيني نفس بكشد، ممكن است مشكلي داشته باشد. مثل آلرژي‌هاي تشخيص داده نشده‌،‌ يا التهاب در بيني به هر دليل ديگري. ممكن است مشكل <ساختماني> مثل انحراف تيغه بيني هم در كار باشد.
دنبال چه چيزهايي باشيم؟ دقت كنيد كه آيا در نفس كشيدن دچار مشكل مي‌شويد يا اينكه بريده‌بريده نفس مي‌كشيد.
چه موقع به پزشك مراجعه كنيم؟
گاهي اوقات، به‌خصوص وقتي سرما خورده‌ايم، ممكن است نتوانيم فقط از راه بيني نفس بكشيم. اما اگر اين حالت بيشتر از يكي دو هفته طول بكشد، بد نيست ملاقاتي با پزشكتان داشته باشيد. متخصصان گوش و حلق و بيني ادعا مي‌كنند اكثر عللي كه باعث انسداد بيني مي‌شوند، يا به طريقه دارويي و يا از راه جراحي‌هاي ساده، قابل اصلاح هستند.

)5 پوست‌تان را به دقت نگاه كنيد
اگر در سنين نوجواني يا ابتداي جواني هستيد و به‌خصوص اگر به‌قصد برنزه شدن ساعت‌ها زير آفتاب مانده‌ايد، براي شما كنترل مرتب پوست و رديابي هر نوع خال جديد يا علامت‌هاي ديگر، بسيار اهميت دارد. يك كارشناس غربالگري سرطان در انجمن سرطان آمريكا در اين‌باره مي‌گويد: <البته افراد با پوست روشن در معرض خطر بيشتري براي ملانوم يا همان سرطان پوست هستند، اما كسي نيست كه در معرض اين خطر نباشد.> پوست‌تان را از فرق‌سر تا نوك انگشتان پا، جلوي يك آينه قدي و در نور كافي بررسي كنيد. مسلما قسمت پشت بدنتان را نخواهيد توانست ببينيد. براي حل اين مشكل كافي است از يك ‌آينه دستي كمك بگيريد.
دنبال چه چيزهايي باشيم؟
به خال‌هاي جديد توجه كنيد و آنها را به دقت بررسي كنيد. از حال خال‌هاي قديمي هم غافل نمانيد و تغييرات زير را در آنها جستجو كنيد: براي اينكه يادتان بماند چه چيزهايي را بايد چك كنيد، كلمه <منار> را به خاطر بسپاريد:
‌‌‌‌‌‌ م) مرز: به مرز و حاشيه خال با پوست اطراف، دقت كنيد. آيا لبه خال حالت نامنظم يا كنگره مانند دارد؟
‌‌ ن) نامتقارن بودن: آيا خال حالت غير‌قرينه و نامتقارن دارد؟ يعني اگر خطي آن را از وسط به دو قسمت تقسيم كند، اين دو قسمت شبيه هم نيستند؟
‌‌ الف) اندازه: آيا اندازه خال از 6 ميلي‌متر بزرگ‌تر است؟
‌‌ ر) رنگ: آيا رنگ آن يكنواخت است؟ يا بعضي جاها پررنگ‌تر و بعضي‌ جاهاي آن كم‌رنگ‌تر است؟
غير از خال‌ها، به ضايعات ديگر پوستي هم توجه كنيد. زخم‌هايي كه كاملا خوب نمي‌شوند يا آنها كه هنوز ملتهب و قرمزند و يا ظاهر ناجور و خشني دارند.
چه موقع به پزشك مراجعه كنيم؟
اگر در هر يك از موارد بالا نكته غيرطبيعي يافتيد، سريعا به پزشك مراجعه كنيد. اگر ضايعه مربوط به ملانوم (يا خال سرطاني) را پيدا كرده باشيد، بايد بدانيد كه تشخيص زود هنگام اين خال‌ها به درمان آن كمك زيادي مي‌كند. (اين را همان آقاي كارشناس سرطان هم مي‌گويد)!

)6 پستان‌هايتان را معاينه كنيد
با اينكه اخيرا اختلاف نظرهايي درباره فوايد، مضرات و كارآيي معاينه پستان توسط خود شخص مطرح شده، اما هنوز فوايد آن به مضرات احتمالي مي‌چربد. (مهم‌ترين ضرر آن حساس شدن وسواس گونه به وضعيت پستان‌ها ) انجمن‌هاي معتبر غربالگري سرطان نه آن را رد و نه توصيه‌اش مي‌كنند. تصميم‌گيري درباره اينكه آيا آن را انجام بدهيد منظم يا گاه‌به‌گاه و يا اصلا انجام ندهيد، به عهده خودتان( !البته در هر حال تصميم‌گيري با خودتان است) اگر انجام دادن اين معاينه براي شما چندان خوشايند نيست، مي‌توانيد از پزشكتان بخواهيد طريقه صحيح اين كار را براي شما نشان دهد.
اگر باز هم نخواستيد اين كار را بكنيد، مي‌توانيد علائم هشدار دهنده سرطان پستان را بياموزيد تا بهتر بتوانيد مراقب سلامت‌تان باشيد. اما اگر تصميم به معاينه پستان‌هايتان گرفتيد، يادتان باشد كه مناسب‌ترين زمان براي انجام آن، چند روز بعد از اتمام دوره قاعدگي است، زماني كه پستان‌ها كمترين تورم و همين‌طور حساسيت را دارند.
دنبال چه چيزهايي باشيم؟ توده‌هاي سفت يا نرم،‌‌نقاط يا ضخيم‌ شدگي‌هاي حساس به لمس، مثلا نواري كه شبيه حالت يك نوار فيبروزه و سفت شده دارد.
چه موقع به پزشك مراجعه كنيم؟
برجستگي‌ها چندان اهميت ندارند، اما هر نوع تغييري در پستان‌ها بايد بررسي شود. همچنين توجه داشته باشيد كه سرطان پستان مي‌تواند با علائم ديگري غير از برجستگي يا لمس توده همراه باشد. علائمي مثل التهاب و قرمزي پستان‌ها و همچنين ترشح خودبه‌خودي از نوك‌ پستان‌ها كه همگي اهميت دارند و بايد نشانه خطر تلقي شوند. مي‌توانيد ساير نشانه‌هاي خطر و مسائلي را كه بايد و مي‌توانيد خودتان در بدنتان كنترل كنيد، از پزشك خود سوال كنيد.‌(اين را هم همان‌ كارشناس سرطان گفته است)!

نكته هاي آخر
هر زن سالم، بدون هيچ عامل خطر و بيماري زمينه‌اي، بايد براي بررسي موارد زير سالانه به پزشك مراجعه كند:
)1 كنترل فشارخون: بعد از 21 سالگي،‌ هر دو سال يك‌بار
)2 پاپ‌ اسمير: حداقل 3 سال بعد از ازدواج ولي نبايد از 21 سالگي ديرتر شود.
)3 ماموگرافي (نوعي عكس از پستان‌ها) از 40 سالگي، هر ساله
)4 كنترل انواع چربي‌هاي خون: از 40 سالگي،‌هر 5 سال يك‌بار
)5 كولونوسكوپي (بررسي روده بزرگ با وسيله‌اي شبيه آندوسكوپ از 50 سالگي، هر 10 سال يك‌‌بار.‌


هفته نامه سلامت

sajadhoosein
28-12-2010, 09:10
آنچه زنان بايد در مورد آزمون‌هاي غربالگري بدانند
انجام‌ آزمون‌های غربالگری به طور منظم سبب مشخص شدن بیماری‌ها در مراحل اولیه شده و درمان آن راحت‌تر صورت می‌گیرد.
با مشخص شدن بیماری پزشک برایتان داروهای مناسبی تجویز می‌کند و شما با رعایت توصیه‌های او سلامت خود را تضمین می‌کنید. از پزشک خود در مورد نوع آزمون و زمان آن حتما سوال کنید.

* چاقی : کنترل شاخص توده بدنی به شما نشان می‌دهد که آیا چاق هستید یا اضافه وزن دارید. شاخصه توده بدنی براساس نسبت قد و وزن شما مشخص می‌شود.
* سرطان پستان : ماموگرافی هر یک تا دو سال بعد از 40 سالگی یکی از آزمون‌های غربالگری در زنان است
* سرطان دهانه رحم : پاپ‌اسمیر را در صورتی که زایمان کرده‌اید بین سن 21 تا 65 سال قرار داریدهر دو تا سه سال انجام دهید .
* کلسترول بالا : با شروع 45 سالگی لازم است به طور منظم کلسترول یا همان چربی خونتان را اندازه بگیرید. اگر کمتر از 45 سال دارید در صورتی که مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا هستید و یا بیماری‌های قلبی در خانواده‌تان شایع است و یا سیگاری هستید حتما در مورد زمان انجام آزمایش چربی با پزشک خود مشورت کنید. احتمالا باید تحت نظر باشید.
* فشارخون بالا : اگر مبتلا به فشارخون بالا نیستید حتما حداقل هر دو سال فشارخون خود را چک کنید. فشارخون بالا یعنی فشاری که بالاتر 90/140 یا بالاتر است.
* سرطان روده بزرگ : انجام آزمون‌ غربالگری برای سرطان روده بزرگ با شروع سن 50 سالگی است. پزشک در انجام این آزمون و زمان تکرار آن و اینکه آیا باید زودتر از 50 سالگی آن را انجام دهید به شما توضیح می‌دهد
* دیابت : در صورتی که مبتلا به فشارخون بالا و یا کلسترول بالا هستید باید به طور منظم قند خون خود را کنترل کنید.
* افسردگی : همان‌طور که سلامت جسمی شما مهم است، سلامت روان شما هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر بیشتر اوقات احساس غمگینی و افسردگی دارید حتما با یک روان‌پزشک مشورت کنید. به سلامت روان خود اهمیت دهید چرا که شما هم در هر سنی که هستید باید از زندگی خود لذت ببرید.
* پوکی استخوان : انجام آزمون غربالگری برای کنترل توده استخوانی از سن 65 سالگی شروع می‌شود. اگر بین 60 تا 64 سال هستید و وزن شما زیاد یا کم است، دچار شکستگی شده‌اید و یا درد استخوانی دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید و تحت نظر او باشید.
* عفونت‌های رحمی و واژن : اگر ازدواج کرده‌اید و دچار عفونت‌های رحمی و واژن هستید حتما باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا با درمان‌های دارویی بیماری‌تان برطرف شود. همچنین برای اطمینان از بهبود و برطرف شدن عفونت به طور منظم برای معاینه مراجعه کنید.اگر خانمی هستید که ازدواج نکرده‌اید اما دچار عفونت‌های زنانه شده‌اید باز هم باید برای رفع مشکل و اطمینان از بهبود تحت‌نظر پزشک باشید.
* ایدز : برای انجام آزمون غربالگری عفونت ایدز در صورتی که شامل موارد زیر هستید، مراجعه کنید :
• روابط جنسی غیرایمن داشته‌اید.
• باردار هستید.
• از داروهای تزریقی با سرنگ مشترک استفاده کرده‌اید.
• ازدواج قبلی داشته‌اید.
• همسر شما مبتلا به عفونت‌های قابل انتقال شده است.

دکتر فاطمه مافی علوم آزمایشگاهی

sajadhoosein
28-12-2010, 09:16
پنج تهديد براي سلامت خانم‌ها

همه ما مي‌توانيم تا حدودي خطرات و بيماري‌هايي كه سلا‌مت ما را تهديد مي‌كند‌، نام ببريم ولي آگاهي دقيق از شايع‌ترين عوامل مرگ‌و مير ونحوه مبارزه با آنها ، به ما اين توانايي را مي‌دهد كه بيشتر و بهتر از خود محافظت كنيم. موارد زير ليستي از پنج عامل اول مرگ و مير زنان در آمريكاست. مطالعه اين ليست فرصتي است براي يادگيري درباره هريك از خطراتي كه در كمين شماست و اينكه چه‌طور خطر آنها را كاهش دهيد.

)1 بيماري قلبي
حتماً تعجب كرديد! چون خيلي از خانم‌ها فكر مي‌كنند سرطان سينه شماره 1 باشد. شمار مرگ و مير ناشي از بيماري قلبي از هر سرطان ديگري بيشتر است. ولي يك خبر خوش هم وجود دارد و آن هم اينكه بيماري قلبي يكي از قابل پيشگيري‌ترين بيماري‌هاست. به اين ترتيب كه:
- سيگار نكشيد.
- رژيم غذايي سرشار از ميوه، سبزيجات و محصولات غله كامل داشته باشيد.
- به‌طور منظم ورزش كنيد.
- مشكلات ديگري كه مي‌توانند بر قلب شما اثر بگذارند نظير فشارخون بالا، كلسترول بالا و ديابت را كنترل كنيد.

)2 >)2 سرطان
كشنده‌ترين سرطان در ميان زنان آمريكا سرطان ريه و پس از آن سرطان سينه است. حداقل يك سوم از تمام مرگ‌هاي ناشي از سرطان به تغذيه و ساير موارد قابل كنترل زندگي مربوطند. هر كاري كه مي‌توانيد براي كاهش خطر سرطان انجام دهيد:‌
- سيگار نكشيد.‌
- به طور منظم ورزش كنيد.
- از مواجهه بيش از حد با آفتاب بپرهيزيد.
- به طور منظم آزمايش‌هاي غربالگري براي پيشگيري از سرطان ( نظير پاپ اسمير و ماموگرافي) را انجام دهيد.

)3 سكته مغزي
سيگار كشيدن و فشارخون بالا عوامل خطرزاي مهم سكته مغزي هستند. اگر سابقه فاميلي سكته مغزي داريد بيشتر مواظب خود باشيد. كارهاي زير باعث پيشگيري از سكته مغزي مي شوند:
- سيگار نكشيد.
- فشار خونتان را كنترل كنيد.
- كلسترول خونتان را كم كنيد.
- چربي‌هاي اشباع شده را كمتر مصرف كنيد.
- به طور منظم ورزش كنيد.

)4 بيماري‌هاي ريه
بيماري‌هايي مثل آمفزيم و برونشيت در اين گروه جاي دارند. علت اصلي اين بيماري‌ها سيگار كشيدن است كه باعث سرطان ريه نيز مي‌شود. با پيشرفت بيماري هاي مزمن ريه، كيفيت زندگي فرد مبتلا افت مي‌كند و وي دچار تنگي نفس شده و فعاليت‌هايش محدود مي‌شوند. چنين فردي ممكن است در نهايت نيازمند اكسيژن يا حتي كمك‌هاي مكانيكي براي تنفس باشد. تنها راه پيشگيري از اين بيماري‌ها يك چيز است: سيگار نكشيد و از دود سيگار ديگران هم دوري كنيد.‌

)5 آلزايمر
بيماري آلزايمر يك بيماري پيش رونده است كه باعث تحليل رفتن مغز مي‌شود و با فراموشي ساده تفاوت دارد. اين بيماري مي‌تواند در نهايت به يك اختلال برگشت ناپذير رواني منجر شود.

حرف آخر
از اين خطرات آگاه باشيد اما وحشت نكنيد. هر آنچه كه مي‌توانيد براي داشتن يك زندگي سالم انجام دهيد مثلاً رژيم سالم و فعاليت فيزيكي داشته باشيد، آزمايش‌هاي منظم پيشگيري را انجام دهيد و به محيط زندگي خود توجه كنيد. به اين ترتيب زندگي سالم و طولا‌ني خواهيد داشت.
منبع: Mayoclinic.com‌

sajadhoosein
28-12-2010, 11:52
5 آزمایشی كه خانم‌ها باید انجام دهند

اگر به فکر سلامت خود هستید ، توصیه می کنیم این 5 آزمایش را حتما انجام دهید تا ...

در ذهن‌تان فهرستی از كارهایی را كه برای سلامت مفیدند، مجسم كنید. حتما اولین چیزهایی كه به ذهن‌تان می‌رسد، این‌هاست: تغذیه خوب، خواب كافی، ورزش منظم و احتمالا مصرف به اندازه ویتامین‌ها. البته همه این‌ كارها شرط لازم است اما كافی نیست و این فكر كه چون زندگی سالمی دارم، پس هرگز به بیماری خطرناكی مبتلا نمی‌شوم؛ صد درصد اشتباه است. اگر واقعا به فكر سلامت‌تان هستید حتما این آزمایش‌ها را انجام دهید....

آزمایش پاپ اسمیر:
از آنجا كه تغییرات سلولی در ناحیه دهانه رحم می‌تواند به سرطان منجر شود، بنابراین نمونه‌برداری از سلول‌های این ناحیه بهترین راه برای اطمینان از سلامت دهانه رحم است.
• كی آزمایش بدهیم؟ معمولا از سن 21 سالگی، سالی یك بار لازم است خانم‌ها این تست را انجام دهند و از 30 سالگی به بعد در صورتی كه 3 آزمایش متوالی قبلی منفی باشد و سابقه بیماری مشكوكی هم وجود نداشته باشد می‌توان این تست را هر 3 سال یك بار انجام داد.

• كجا برویم؟ متخصص زنان و زایمان.

معاینه پستان:
متخصص زنان با معاینه پستان می‌تواند بفهمد كه آیا تومور یا هر چیز غیرعادی دیگری كه حاكی از سرطان باشد در بافت، پوست یا نوك پستان وجود دارد یا نه.
• كی آزمایش بدهیم؟ تا پیش از 40 سالگی دست كم هر 3 سال یك بار و پس از 40 سالگی، سالی یك بار.
• كجا برویم؟ متخصص زنان و زایمان.

تست شنوایی:
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد بیش از 12 درصد از افراد 20 و 30 ساله‌ای كه پیش از این اندكی كم‌شنوایی داشته‌اند با مشكل جدی در شنوایی مواجه‌اند.
• كی آزمایش بدهیم؟ مراجعه 10 سال یك بار می‌تواند در پیشگیری از بروز مشكلات شنوایی كمك كند. پس از 50 سالگی این مراجعه باید هر 3 سال یك بار باشد.
• كجا برویم؟ مراكز شنوایی‌سنجی

واكسیناسیون:
طبق آماری كه بنیاد بین‌المللی بیماری‌های مسری منتشر كرده است از هر 8 آمریكایی بزرگسال یك نفر به دلیل مشغله زیاد واكسن زدن را فراموش می‌كند. واكسیناسیون به موقع می‌تواند شما را از بیماری‌هایی حفظ كند كه شاید به نظرتان مال عهد بوق باشند ولی اگر بی‌توجهی كنید ممكن است به آنها مبتلا ‌شوید؛ بیماری‌هایی مثل سیاه سرفه، كزاز، سرخك و...

• كی واكسن بزنیم؟ باید در مورد نوبت واكسن‌ها از پزشك‌ خودتان سوال كنید. برخی از واكسن‌ها به مرور زمان اثرشان كم‌ می‌شود و باید یادآور آن را تزریق كرد. مثلا واكسن كزاز هر 10 سال باید تكرار شود.

• كجا برویم؟ تمام درمانگاه‌هایی كه واكسیناسیون دارند.

اندازه‌گیری كلسترول:
كلسترول بالا یعنی تهدید بیماری قلبی. كلسترول خون باید زیر200 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد؛ ldl یا كلسترول بد زیر 100 و hdl یا كلسترول خوب بالای 60 و تری‌گلیسیرید زیر 150.

• كی آزمایش بدهیم؟ از 20 سالگی دست كم هر 5 سال یك بار.

• كجا برویم؟ پزشك عمومی.


هفته نامه سلامت

sajadhoosein
28-12-2010, 11:58
چك آپ بانوان

نویسنده : دكتر نسرين السادات علوي ، متخصص جراحي عمومي و جراحي سينه


عنوان: معني چك آپ چيست؟
بسياري از بيماريها قبل از اينكه علائم خود را در بدن به صورت واضح نشان بدهند تا بيمار از وجود آنها آكاه شود، مدتي در بدن به صورت نهفته و بدون علامت فعاليت ميكنند و پس از اينكه در بدن مستقر شدند علائم واضح را بروز ميدهند كه در اين زمان درمان كامل بيماري مشكل است. انسان از مدتها پيش به نقش پيشگيري در مبارزه با بيماريها پي برد و با استفاده از واكسن جلوي بروز بسياري از بيماريهاي خطرناك را گرفت.
در اين ميان بعضي از بيماريها هستند كه به دليل ناشناخته بودن علتشان ، قابل پيشگيري نيستند اما ميتوان با تشخيص به موقع آنها قبل از استقرار كامل بيماري و بروز عوارض جدي آنرا درمان كرد
مثلاً افزايش قند و چربي خون در بسياري از موارد در ابتدا بدون علامت است و اين دو دشمن ديرينه بشر يعني چربي و قند خون ، بي سر و صدا به تخريب عروق قلبي و ارگانهاي بدن مشغولند و تنها وقتي فرد متوجه بالا بودن چربي يا قند در بدن خود ميشود كه علائم قلبي، عروقي يا مغزي آن بارز شوند و در آن موقع براي درمان خيلي دير است ، به همين دليل بسياري از افراد در حال حاضر به منظور كنترل قند و چربي خون هر سال يكبا ر آزمايش خون ميدهند تا در صورت افزايش آن به موقع متوجه شوند و درمان را شروع كنند.
در بسياري از بيماريهاي ديگر از جمله بعضي از سرطانهاي شايع روشهايي براي تشخيص زودرس وجود دارد كه استفاده از آنها موفقيت بزرگي را در درمان اين سرطانها نصيب بشر كرده است از جمله تستهاي تشخيص زودرس كه براي اغلب بانوان شناخته شده است ميتوان به پاپ اسمير يا تست سرطان دهانه رحم اشاره كرد، انجام اين تست باعث ميشود كه سرطان گردن رحم در مراحل اوليه و قابل درمان تشخيص داده شودو حتي بدون عمل جراحي نيز قابل درمان باشد. در اين جا به مواردي كه انجام چك آپ به خانمها توصيه ميشود اشاره ميكنيم :
1- كنترل قند و چربي خون
2- تست پاپ اسمير و معاينه رحمي
3- تست سرطان پستان
4- تست سرطان كولون( روده بزرگ)


عنوان: چك آپ سرطان سينه

سرطان سينه شايعترين و در عين حال يكي از قابل درمانترين سرطان ها در بانوان است. در سالهاي اخير با پيشرفتهائي كه درتشخيص زودرس اين بيماري به وجودآمده، درمان آن نيز با موفقيت بيشتري همراه شده است .از آنجائي كه توده هاي سينه وقتي در اندازه‌ي كوچك كشف شوند به خوبي قابل درمان هستند، تمام سعي پزشكان و محققين بر اين متمركز شده است كه روشهاي جديدي براي تشخيص زودرس آن كشف كنند . در حال حاضر براي كنترل دوره اي سلامت پستان اقدامات زيرتوصيه ميشود:

1- خود آزمائي سينه يا معاينه توسط بانوان :
بهتر است كه خانمها در انتهاي عادت ماهيانه ( 5 تا 8 روز پس از شروع خونريزي ) خود را معاينه كنند .افرادي كه پريود نميشوند مانند بانوان باردار يا خانمهاي يائسه روز اول هر ماه را براي معاينه‏ي خود در نظر بگيرند تا اينكار فراموش نشود.طريقه‌ي معاينه سينه را با كليك كردن روي قسمت معاينه فرا گيريد.

2- معاينات دوره اي توسط پزشك :
توصيه ميشود كه بانوان از سن 20 سالگي هر سال يكبار توسط پزشك تحت معاينه قرار بگيرند چون معاينه توسط پزشك دقيقتر است و ميتواند توده هاي كوچكتر رانيز كشف كند.هر چه سن از 35 سالگي بالاتر رود اهميت اين معاينات بيشتر ميشود زيرا احتمال سرطان سينه در سنين بالا بيشتر است.

3- ماموگرافي دوره اي:
بعد از سن 40 سالگي هر 2 سال يكبارو پس از سن 50 هر سال يكبار ميتوان ماموگرافي كرد تا اگر ضايعه‌ي بدخيمي در عمق سينه بود قبل از بزرگ شدن كشف و درمان شود، ميزان اشعه ماموگرافي كم است و معمولاً ضرري را متوجه فرد نميكند اما بايد با تجويز پزشك و در فواصل معقول انجام شود.گاهي پس از انجام ماموگرافي به شما توصيه ميشود كه ماموگرافي با بزرگنمايي نيز تهيه كنيد يعني قسمتي از سينه كه ضايعه‌ي بسيار ريزي در آن ديده شده مجدداً با يك عكس كه وضوح بيشتري دارد بررسي شود .اين توصيه نبايد موجب نگراني شما شود چون اين كار براي افزايش دقت ماموگرافي انجام ميشود و در اغلب موارد با انجام بزرگنمايي ضايعه برطرف ميشود.


عنوان: چك آپ براي سرطان دهانه رحم (پاپ اسمير)

پاپ اسمير روشي مؤثر در تشخيص زودرس سرطان دهانه‏ي رحم است كه در آن با يك معاينه ساده چند سلول از دهانه رحم برداشته شده و زير ميكروسكوپ پس از رنگ آميزي ديده ميشود و در صورتي كه تغييرات سلولي در جهت بدخيم شدن از خود نشان بدهد براي پيشگيري از ايجاد تومور و مشكلات بعدي ، اقدامات زودرس انجام ميشود.
اين كار در همه خانمهائي كه فعاليت جنسي را آغاز كرده اند( پس از ازدواج ) انجام ميشود و مخصوصاً افرادي كه از سن پائين فعاليت جنسي را آغاز كنند به دليل خطر بيشتر بايد مورد توجه خاص قرار گيرند.
در كشورهاي غربي كه ارتباط جنسي آزاد است و احتمال ارتباط با چند نفر وجود دارد اين خطر بالاتر است در اين جوامع هم تعداد مبتلايان به سرطان گردن رحم بيشتر است و هم ابتلا در سنين پائين تر ديده ميشود.
براي انجام پاپ اسمير پزشك شما را معاينه كرده و در همان حالت با استفاده از يك وسيله چوبي يا برس ظريف چند سلول ازقسمت ابتدائي گردن رحم برداشته و روي يك قطعه شيشه‏ي نازك ميگذارد و با يك اسپري يا محلول خاص آنرا فيكس ميكند تا خراب نشود و به بخش پاتولوژي ميفرستد . پزشك پاتولوژيست اين سلولها را زير ميكروسكوپ مشاهده ميكند و در صورت وجود تغييرات مشكوك در آن، گزارش ميكند و پزشك زنان با توجه به اين گزارش ،تصميم براي درمان داروئي يا نمونه برداري مجدد ميگيرد.


براي انجام پاپ اسمير به اين نكات توجه كنيد:
1- در هنگام عادت ماهيانه پاپ اسمير انجام ندهيد زيرا وجود خون تشخيص دقيق را مشكل ميسازد.

2-از 24 ساعت قبل از انجام پاپ اسمير از نزديكي بدون كاندوم خودداري كنيد چون نتيجه پاپ اسمير را مخدوش ميكند.

3- از 48 ساعت قبل از انجام پاپ اسمير، استفاده از داروهاي واژينال(شياف و پماد) را قطع كنيد.

sajadhoosein
28-12-2010, 12:06
زمایشات و معاینات ضروری برای خانمها


● بررسی های زیر شامل مواردی است که عموم خانمها باید آنها را انجام دهند.
▪ کنترل فشارخون:
این کار اصلا مشکل نیست.یک کاف مخصوص دور بازوی شما بسته می شود و فشارخون شما را اندازه می گیرد. آیا می دانید فشارخون یعنی چه؟ فشارخون همان فشاری است که توسط قلب شما تولید می شود تا خون را در سراسر شریان ها (عروق خونی) به جریان بیندازد (فشار سیستولیک) و به این وسیله بتوان مقدار فشار موجود در شریان ها را در شرایطی که قلب در حال استراحت است (در مواقع بین ضربان های قلب) نیز اندازه گرفت (فشار دیاستولیک).
اما این که چرا باید فشارخون را کنترل کرد ، باید گفت تنها به این طریق می توان افزایش فشارخون (هیپرتانسیون) را در همان اوایل کار تشخیص داد. در اصل میزان خونی که توسط قلب شما پمپ می شود و مقاومتی که عروق خونی در برابر جریان خون وارد می کنند عامل اصلی تعیین فشارخون محسوب می شود. در کل هر چه میزان خونی که توسط قلب پمپ می شود بیشتر باشد و عروق باریک تر ، کار قلب برای پمپ کردن خون مشکل تر می شود.
اگر به مدت طولانی فشارخون شما بالا بوده و درمان نشود ، خطر حمله قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی قلبی و آسیب کلیه ها بیشتر می شود. بهتر است کنترل فشارخون از ۱۸ سالگی هر سال و با افزایش سن هر چند ماه یکبار و در شرایطی که فرد مستعد افزایش فشارخون است ، هر ماه مورد بررسی قرار بگیرد.
▪ آزمایش کلسترول:
با یک آزمایش ساده خون می توانید سطح کلسترول بد (LDL) ، کلسترول خوب (HDL)و تری گلیسریدهای خون خود را بررسی کنید.
LDL باعث رسوب کلسترول بد در دیواره شریان ها شده و HDL باعث می شود کلسترول از شریان های شما برداشته و به کبد منتقل شود و از آنجا دفع گردد.
مشکل وقتی به وجود می آید که LDL کلسترول زیادی در دیواره شریان هایتان رسوب کرده و یا HDL آنقدر کم باشد که نتواند به طور موثر کلسترول را از دیواره عروق تان بردارد. در این حالت پلاکهای چربی در عروق خونی شما رسوب می کند. اگر خانمها کلسترول خود را به طور منظم چک کنند زودتر از شرایط خود باخبر می شوند.
از ۴۵ سالگی به بعد خانمها باید هر ۵ سال یکبار آزمایش چربی خون بدهند. اگر فردی شرایط غیرطبیعی و بیمارگونه دارد بنابه توصیه پزشک باید در فواصل کوتاه تری چکاپ شود. گاهی در خانواده هایی که سابقه بیماری های عروق قلب وجود دارد ، افراد خانواده از سنین پایین تر مورد بررسی قرار می گیرند.
▪ معاینه بالینی پستان:
این معاینه ، پستان ها و نواحی زیربغل خانمها را شامل می شود. در این معاینه پزشک تغییر رنگ و تغییرات پوستی نوک پستان ها یا وجود و عدم وجود ترشح از آنها را مورد بررسی قرار می دهد. ضمنا با لمس پستان ها و زیربغل ، وجود هر نوع توده یا گره لنفاوی غیرطبیعی و بزرگ شده را شناسایی می کند. ضمنا می توانید این معاینات را از پزشک یاد بگیرید و خودتان در منزل آن را انجام دهید.
خانمها توجه داشته باشید که در این معاینات هر نوع توده ای که در پستان ها و زیربغل وجود داشته باشد ، شناسایی می شود و خطر سرطان پستان تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند زیرا اگر توده خوش خیم باشد ، برداشته می شود و اگر بدخیم باشد با جراحی و درمان های تکمیلی دیگر امکان گسترش سرطان به سایر نقاط بدن به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.
بعد از ۴۰ سالگی باید حداقل سالی یک بار معاینات پستان ها انجام شود و در همین زمان یک ماموگرافی پایه نیز تهیه شود.
بهتر است خانمها حتی در سنین پایین تر این معاینات را از پزشک متخصص زنان و یا ماماها یاد گرفته و هر ماه بعد از عادت ماهیانه ، خودشان در منزل این کار را انجام دهند.
▪ ماموگرام:
در این روش با استفاده از پرتوهای X در رادیولوژی ، بافت پستان ها مورد بررسی قرار می گیرد و به این ترتیب حتی کوچک ترین توده پستانی تشخیص داده می شود چرا که ممکن است همین توده های بسیار کوچک ، نشاندهنده مراحل اولیه سرطان پستان باشند.
از سن ۴۰ سالگی به بعد سالی یک یا دو بار باید ماموگرافی انجام شود (البته تعداد دفعات به شرایط فرد هم بستگی دارد).از سن ۵۰ سالگی به بعد این کار باید حتما سالی یک بار انجام شود.
▪ تست پاپ اسمیر:
در این آزمایش ، پزشک یا ماما وسیله کوچکی به نام اسپکولوم را در مهبل قرار می دهد تا بتواند گردن رحم را مشاهده کند.سپس با استفاده از یک وسیله کوچک (مثل گوش پاک کن) از ترشحات گردن و مجرای مهبل نمونه برمی دارد. این کار تنها چند دقیقه طول می کشد و اصلا دردناک نیست.
سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در صورت وجود سرطان گردن رحم ، تشخیص و درمان به موقع انجام شود.
این کار در خانمهای متاهل انجام شده و از بعد از ازدواج حداقل هر ۳ سال یکبار انجام می شود و در سنین بالاتر هر سال ضروری است.
در خانمهای بالای ۶۵ سال و خانمهایی که رحم خود را طی جراحی برداشته اند ، انجام این آزمایش ضروری نیست.
▪ معاینه لگن:
در این معاینات ، پزشک دستگاه تناسلی را مورد معاینه قرار می دهد و هر نوع تغییر رنگ ، تورم ، زخم و حالتهای غیرطبیعی را مدنظر می گیرد. با استفاده از اسپکولوم ، دیواره داخلی مهبل و گردن رحم مشاهده می شوند و مجددا هر نوع زخم ، توده ، التهاب یا ترشح غیرطبیعی در این نواحی مورد بررسی قرار می گیرد.
سپس پزشک با استفاده از دستکش و تنها با ۲ انگشت خود ، رحم و تخمدان ها را بررسی و معاینه می کند. هیچ یک از این معاینات ناراحت کننده و یا پیچیده نیست.
با انجام این بررسی ها هر نوع ناهنجاری مثل کیست ، تومور ، عفونت ، افتادگی عضلات رحم یا مثانه ، ترشحات غیرطبیعی و غیره به موقع تشخیص داده می شود.
بهتر است این معاینات بعد از ازدواج ، حداقل هر ۳ سال یکبار انجام شود. ممکن است پزشک در شرایطی خاص این معاینات را در فواصل کمتر توصیه کند.
بسیاری از خانمها به دلیل شرم از معاینه و یا ترس از تشخیص مشکلی در دستگاه تناسلی زنانه از انجام این معاینات سرباز می زنند در حالی که اگر مشکل به موقع تشخیص داده و درمان شود ، فرد می تواند از مرگ و یا زندگی همراه با رنج و مشقت ناشی از بیماری نجات پیدا کند.
▪ معاینات سرطان روده بزرگ:
برای این منظورچند آزمایش انجام می شود. ابتدا آزمایش خون مخفی در مدفوع انجام می شود. گاهی خونریزی از روده و وجود خون در مدفوع با چشم دیده نمی شود و تنها در آزمایشگاه می توان وجود خون در مدفوع را تشخیص داد. در این آزمایش شما تنها نمونه مدفوع را به آزمایشگاه تحویل می دهید. اگر وجود خون در مدفوع تشخیص داده شد، پزشک بررسی های تکمیلی را انجام می دهد.
- سیگموئیدوسکوپی (Sigmoidoscopy) در شرایطی انجام می شود که پزشک به مشکلی در قسمت پایینی روده بزرگ مشکوک شده باشد. در این آزمایش با استفاده از یک لوله قابل انعطاف (سیگموئیدوسکوپ) این قسمت از روده توسط پزشک مشاهده می شود. این کار فقط ۱۵ دقیقه طول می کشد.
- رادیوگرافی از روده بزرگ (باریم انما) بررسی دیگری است که با تنقیه (انما) ماده ای به نام باریم به روده بزرگ ، تصاویری از روده ها تهیه می شود و این کار در رادیولوژی ها انجام می گردد. به این ترتیب سطح داخلی روده ها بررسی می شود و این کار تنها ۲۰ دقیقه طول می کشد.
- کولونوسکوپی (Colonoscopy) بررسی دیگری است که در آن کل طول روده بزرگ با استفاده از لوله ای باریک و انعطاف پذیر بررسی می شود. این آزمایش نیم ساعت طول می کشد و ممکن است کمی ناراحت کننده باشد ، اما کاملا قابل تحمل است.
تمامی این بررسی ها برای شناسایی هر نوع توده سرطانی و غیرسرطانی در روده بزرگ و انتهای آن انجام می شود و نوع آزمایش بسته به شرایط فرد ، تعیین می گردد. در زنان ۵۰ سال به بالا (بسته به شرایط هر فرد) ، هر سال آزمایش خون مخفی در مدفوع ، هر ۵ سال یک بار سیگموئیدوسکوپی و رادیوگرافی از روده بزرگ و هر ۱۰ سال یک بار کولونوسکپی ، توصیه می شود.
معمولا در افرادی که سابقه سرطان روده یا راست روده در خانواده آنها وجود دارد و یا سابقه پولیپ روده یا بیماری التهابی روده (مثل کولیت اولسروز یا بیماری کرون) در خانواده آنها دیده می شود ، این بررسی ها باید حتما جدی گرفته شده و انجام شود.
▪ سنجش تراکم استخوان:
این کار یک بررسی سریع ، ساده و بدون درد است و در این روش از کمر ، ران ، مچ دست و مچ پای خانمها اسکن انجام می شود و دانسیته یا چگالی استخوان ها مورد بررسی قرار می گیرد.
این آزمایش جهت بررسی پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از آن انجام می شود ، زیرا اگر توده استخوان کم شده باشد ، احتمال شکستگی آن زیاد است.
بهتر است خانمهای ۶۰ سال به بالا از نظر پوکی استخوان بررسی شوند و اگر فرد مستعد تشخیص داده شود ، بنا به دستور پزشک باید سنجش تراکم استخوان انجام گیرد.
▪ معاینات دندان:
در این معاینات ، دندانپزشک لثه ها و دندان های شما را بررسی می کند. ضمنا حین معاینه ، زبان ، لبها و بافتهای نرم دهان هم بررسی می شوند. با این معاینات هر نوع مشکل دهان و دندان شناسایی می شود. معاینات دهان و دندان خانمها باید هر ۶ ماه یک بار انجام شود ، بخصوص اگر صاحب فرزند شده و به کودک خود شیر می دهند.
▪ معاینات چشم:
در این معاینات حرکات چشم ، دید فرد ، دقت بینایی بررسی می شود. ممکن است چشم پزشک از وسیله ای با نام افتالموسکوپ استفاده کند و ته چشم (شبکیه ) را مورد معاینه قرار دهد. به این ترتیب وضع دید چشم و نیاز به عینک ، مشخص می شود. ضمنا بیماری هایی مثل آب سیاه (افزایش فشار درون چشم که باعث کاهش دید می شود)، دژنراسیون ماکولار (تخریب سلولهای شبکیه که با کاهش دید همراه است) و آب مروارید (کدر شدن عدسی چشم) تشخیص داده می شود.
معاینه چشم نیز بهتر است هر ۶ ماه یک بار انجام شود، اما اگر مشکل خاصی وجود ندارد، برای افراد ۲۰ تا ۳۹ سال ، سالی یک بار ، افراد ۴۰ تا ۶۴ سال سالی دو بار و در افراد بالای ۶۵ سال ، سالی ۳ بار انجام گیرد.
▪ آزمایش قند خون ناشتا:
در این آزمایش قند خون (گلوکز) بعد از ۸ ساعت ناشتا بودن مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش بسیار ضروری است ، چون افزایش قند خون موجب دیابت یا مرض قند می شود.
اگر خانمی علامت یا مشکلی در این رابطه نداشته باشد ، لازم نیست به طور منظم بررسی شود ، اما خانمهایی که ۴۵ سال به بالا هستند ، بهتر است هر ۳ سال یک بار این آزمایش را انجام دهند.
اگر خانمی در معرض خطر دیابت تشخیص داده شود، طبق دستور پزشک و در فواصل کمتر باید این آزمایش را انجام دهد.
ضمنا اگر علایم و نشانه های دیابت را در خود مشاهده می کنید (مثل تشنگی مفرط ، افزایش دفعات ادرار ، کاهش وزن بدون دلیل ، خستگی یا ترمیم کند زخمها و سوختگی های بدن) باید حتما به پزشک معالج ، گزارش دهید.
▪ معاینه پوست:
در این معاینه ، پوست کل بدن (از سر تا پا) مورد بررسی قرار می گیرد تا خالهای تغییر شکل یا تغییر رنگ داده شده ، خال یا برجستگی که بزرگ شده باشد و یا هر نوع لکه یا ناهنجاری پوستی ، بسرعت تشخیص داده شود.
هر نوع ضایعه مشکوک پوستی می تواند شروع سرطان پوست باشد و باید مورد بررسی قرار بگیرد. بهتر است این کار از سن ۲۰ سالگی به بعد به طور منظم انجام شود. ضمنا پوست بدن را می توان براحتی مورد معاینه قرار داد و خود فرد می تواند هر نوع تغییر در خالها و یا بروز لکه یا ضایعه را شناسایی کرده و به پزشک اطلاع دهد.


نویسنده : مهدی رحیمی


تارنمای ایرانیان استرالیا

sajadhoosein
28-12-2010, 12:15
زنان از چه بايد بترسند؟

با وجود افزايش شيوع برخي سرطان‌ها آنچه كه اطمينان‌بخش است، اين است كه اكثر سرطان‌هاي زنان، قابل پيشگيري هستند.


اگر شما از سرطان پستان مي‌ترسيد، بايد بدانيد كه سرطان‌هايي مانند سرطان ريه، دستگاه گوارش (كولوركتال)، مثانه و تيروئيد هم مي‌توانند زنان زيادي را با خطر مواجه كنند. حتي برخي از اين سرطان‌ها، جديداً در ميان زنان در حال افزايش است. البته زياد نگران نباشيد زيرا پيشرفت‌هاي اميدوار كننده‌اي نيز براي مبارزه با اين سرطان‌ها به‌وجود آمده است.
در حال حاضر، روش‌هاي جديدي براي تشخيص سرطان دستگاه گوارش (كولوركتال) در مراحل اوليه ابداع شده‌اند و روش‌هايي نيز براي درمان سرطان مثانه. اما آنچه كه اطمينان بخش است، اين است كه اكثر سرطان‌هاي زنان، قابل پيشگيري هستند. تغذيه نامناسب، سيگار كشيدن و يك شيوه زندگي كم تحرك، تماماً با ايجاد سرطان مرتبط هستند، بنابراين خطر ابتلا به سرطان، تا حدي به خود شما بستگي دارد. نسخه پيچيده شده براي اين مورد، يك نسخه استاندارد و تكراري است: سيگار نكشيد، روزانه ميوه و سبزيجات زيادي بخوريد، ورزش كنيد، از نور خورشيد بي‌بهره نمانيد و وزن خود را مناسب نگه داريد. براي اينكه سرطان را زود غافلگير كنيد، سعي كنيد آزمايش‌هاي غربالگري منظمي مانند پاپ‌اسمير، ماموگرافي و كولونوسكوپي داشته باشيد. در اين مقاله كه در 2 قسمت تقديم مي‌شود سعي مي‌كنيم شما را با مهم‌ترين سرطان‌هايي كه زنان را درگير مي‌كنند، نشانه‌هاي آنها و راه مقابله با آنها، آشنا كنيم.

سرطان‌ مثانه
شيوع سرطان مثانه در ميان زنان جوان يعني جمعيتي كه قبلاً چندان به اين بيماري مبتلا نمي‌شدند، در سال‌هاي اخير رو به افزايش است. سرطان مثانه، معمولاً در اواخر عمر به‌وجود مي‌آمد و شما در گذشته زنان جوان مبتلا به اين سرطان را نمي‌ديديد. عامل اصلي، شروع كشيدن سيگار در سنين جواني است. در حال حاضر تعداد دختران دبيرستاني كه سيگار مي‌كشند يا از ديگر انواع دخانيات استفاده مي‌كنند در حال افزايش است و همين باعث ابتلا آنها در سنين پايين‌تر مي‌شود. نشانه‌ها: وجود خون در ادرار و تكرار ادرار، نشانه‌هاي اين سرطان هستند. سرطان مثانه همچنين مي‌تواند خود را به صورت عفونت‌هاي ادراري كه به آنتي‌بيوتيك‌ها جواب نمي‌دهند، نشان دهد.
درمان: حدود 70 تا 80 درصد از سرطان‌هاي مثانه در مراحل اوليه تشخيص داده مي‌شوند، بنابراين براي درمان از يك آندوسكوپ براي برداشتن توده‌هاي سرطاني در مثانه استفاده مي‌شود. شيمي‌درماني و ايمني درماني نيز براي جلوگيري از عود سرطان تجويز مي‌شوند. مثانه‌هاي جديد مي‌توانند از قسمتي از معده ساخته شوند و به زنان مبتلا اجازه دهند به‌صورت طبيعي‌تري، ادرار كنند. البته اين نوع مثانه در صورت پر بودن نمي‌تواند مانند يك مثانه طبيعي منقبض شود و اين زنان براي خالي كردن مثانه‌شان، بايد به خود فشار بياورند و عضلات شكمشان را سفت كنند كه اين كار هنوز هم از داشتن يك كيسه ادرار دايمي بهتر است.

سرطان پستان
سرطان پستان، شايع‌ترين سرطان زنان است. گفته مي‌شود كه يك زن از هر 7 زن دچار اين سرطان مي‌شود. ولي اين احتمال، آنچنانكه شما فكر مي‌كنيد زياد نيست، زيرا اين احتمال در تمام طول عمر است و اگر شما آنقدر عمر كنيد تا 90 ساله شويد، آنگاه احتمال سرطان پستان در شما يك به هفت خواهد بود. در صورتي كه خانم‌ها فكر مي‌كنند كه اگر در يك مهماني زنانه با 6 نفر ديگر باشند، يكي از آنها سرطان پستان خواهد داشت! در واقع، طبق آخرين آمار انجمن سرطان آمريكا، احتمال متوسط سرطان پستان براي يك خانم 39 ساله، يك در 229 است و براي زنان 40‌ تا 59 ساله، به يك مورد در 24 نفر افزايش مي‌يابد.
نشانه‌ها: نشانه كلاسيك سرطان پستان، يك توده كوچك سفت و بدون درد در پستان است. نشانه‌هاي ديگر شامل تغيير در شكل پستان، تغيير در اندازه و تقارن پستان‌ها، نوك پستان فرو رفته، ترشح از پستان كه غير مرتبط به حاملگي باشد، و ايجاد فرورفتگي‌هايي در سطح پوست پستان هستند. توده‌هايي كه در طي مدت دو هفته پس از پايان قاعدگي، ناپديد مي‌شوند، اكثراً كيستش هستند و نه توده سرطاني، ولي تا زماني‌كه پزشكتان اين مورد را بررسي نكند، شما نمي‌توانيد آن را تشخيص بدهيد. درمان: اگر زود تشخيص داده شود، تومورهاي كوچك معمولا با برداشتن توده، اشعه درماني و وابسته به اندازه، نوع و گسترش سرطان؛ شيمي‌درماني و هورمون درماني، درمان مي‌شوند. تومورهاي بزرگ‌تر، ممكن است احتياج به برداشتن پستان همراه با اشعه درماني و احتمالا شيمي درماني داشته باشند. جراحان همچنين عادت داشتند كه تمام غدد لنفاوي زير بغل را بر دارند ولي امروزه، تنها يك يا چند تا از غده‌ها را برمي‌دارند و از آنها بيوپسي مي‌گيرند، اگر آن غده‌ها سرطاني نبود، بقيه غدد لنفاوي زير بغل را بر نمي‌دارند. اين روش جديد كه براي تومورهاي كوچك استفاده مي‌شود، درمان سرطان پستان را بهتر، عوارض پس از عمل جراحي را كمتر و بهبودي را سريع‌تر كرده است. اين كار مي‌تواند با يك بيهوشي موضعي و اندكي آرام‌بخش تزريقي صورت بگيرد. بدين‌صورت بيماران مي‌توانند همان روز يا روز بعد به خانه بروند.


سرطان دهانه رحم
اگرچه در سال 2004 حدود يك از هر 50 مورد سرطان تهاجمي دهانه رحم كشنده بود واقعيت اين است كه مرگ‌ومير كلي اين بيماري در دهه‌هاي گذشته رو به كاهش بوده است. اين واقعيت، عمدتاً به دليل غربالگري ساليانه با پاپ اسمير است كه نتايج آن باعث مي‌شود ضايعات پيش سرطاني قبل از تبديل به سرطان تهاجمي برداشته شوند. نشانه‌ها:‌خونريزي غيرطبيعي در فواصل قاعدگي‌ها يا بعد از رابطه جنسي (مقاربت)، مي‌تواند نشانگر اين باشد كه سرطان دهانه رحم به بيرون از دهانه رحم گسترش يافته است. سرطان دهانه رحم در مراحل اوليه، معمولاً علايم هشداردهنده‌اي ندارد. ولي اكثر زنان مبتلا، معمولا ضايعات پيش سرطاني دارند كه با پاپ‌اسمير غيرطبيعي رديابي و سپس درمان مي‌شوند. درمان‌: اكثر بدخيمي‌هاي دهانه رحم با جراحي برداشته مي‌شوند. در مورد سرطان دهانه رحمي كه در مراحل اوليه است، رحم و دهانه رحم برداشته مي‌شوند. سرطان‌ دهانه رحم پيشرفته‌تر معمولا با هيستركتومي راديكال(برداشتن دهانه رحم، قسمتي از واژن، رحم، لوله‌هاي رحمي، تخمدان‌ها و غدد لنفاوي) درمان مي‌شود. با توجه به اندازه تومور و گسترش آن ممكن است اشعه درماني و شيمي درماني نيز موارد استفاده قرار گيرند. بقاي 5 ساله در مورد سرطان دهانه رحم اوليه، 92 درصد و در مورد خيلي پيشرفته 17 درصد است.

هفته نامه سلامت

sajadhoosein
28-12-2010, 12:22
چک آپ های قبل از بارداری

كودك شما زندگی خوب و سلامتی را شروع خواهد كرد ، در صورتی كه شما قبل از بارداری از سلامت كامل برخوردار باشید.


خانم‌هایی كه قصد ازدواج دارند ، خوب است قبل از ازدواج درباره بهداشت ازدواج و دوران بارداری آگاهی پیدا كنند و اطلاعات خود را افزایش دهند. بعد از ازدواج بهتر است خانم‌ها تحت نظر یك پزشك ، راجع به مسائل و مشكلات احتمالی پس از ازدواج اطلاعاتی كسب كنند ، مثلا درباره روش‌های پیشگیری از بارداری ، بهداشت ناحیه تناسلی ، معاینات دوره‌ای و روابط جنسی از پزشك خود راهنمایی بخواهند.

بهتر است درباره روابط زناشویی و مشكلاتی كه ممكن است ایجاد شود ، خجالت نكشید و مشكلات خود را با پزشك مطرح كنید. مشكل جنسی نیز مانند مشكلات سایر دستگاه‌های بدن باید درمان و برطرف شوند وگرنه منشاء بسیاری از ناسازگاری‌ها و اختلالات و حتی بیماری‌ها خواهند شد. برای اینکه بارداری خوبی داشته باشید ، از یك ‌سال قبل برای آن برنامه‌ریزی كنید: لازم است رژیم غذایی‌ خود را كمی تغییر دهید و شیوه زندگی‌تان را عوض كنید. در صورتی كه مبتلا به بیماری‌هایی مانند صرع ، آسم یا میگرن هستید ، بهتر است سه ماه قبل از بارداری با پزشك خود مشورت كنید تا وضعیت سلامت شما را بررسی كند.

حتی اگر شما قبلا هیچ مشكلی نداشته‌اید ، پزشك به شما توصیه می‌كند چكاپ كامل انجام دهید. قبل از بارداری به این نکات توجه کنید:تاریخچه پزشكی هنگام انجام چكاپ‌های پزشكی ، درباره شیوه زندگی ، خوراك و تغذیه ، عادات معمول ورزش و حتی خطر احتمالی بعضی مواد مانند سرب یا موادی كه ممكن است در خانه یا محیط كار شما را آزرده كنند با پزشك خود صحبت كنید و همه را برای او توضیح دهید.

در صورت ابتلا به بیماری دیابت یا لوپوس و سایر بیماری‌هایی كه در خانواده‌تان وجود دارد ، مانند بیماری‌های ژنتیكی نشانگان داون یا فیبروزكیستیك با پزشك صحبت كنید.در مورد مصرف قرص‌های ضد بارداری و نوع آن هم با پزشك خود صحبت كنید. اما اگر تاكنون مشكلی از نظر تخمک‌‌گذاری یا قاعدگی داشته‌اید و دچار سقط ، حاملگی خارج رحمی یا مشكلات و عوارض بارداری بوده‌اید ، با پزشك در میان بگذارید.معاینه داخلی پزشک درصورتی که متوجه شود ، احتمالا مشكلی وجود دارد ، معاینه داخلی انجام می‌دهد. دستگاه تناسلی و لگن شما از نظر عفونت احتمالی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در صورتی كه مبتلا به عفونت باشید یا بیماری‌ای مانند كیست یا فیبروز داشته باشید ، حتما تحت درمان قرار خواهید گرفت. اینكه پزشكان توصیه می‌كنند ، چند ماه قبل از تصمیم‌گیری برای بارداری به پزشك مراجعه كنید ، برای این است كه در صورت وجود مشكلات پزشكی یا بیماری كاهش یا اضافه وزن حتما زمان كافی برای رسیدن به سلامت كامل داشته باشید و با اطمینان فرزندی سالم به‌دنیا آورید.

تست سرطان همان‌طور كه ابتدای این بحث گفته شد ، یكی از معاینات دوره‌ای شما انجام تست سرطان پاپ‌اسمیر است. این تست برای زنان جوان ، سالی یك‌بار انجام می‌شود تا مادران مطمئن شوند برای باردارشدن مشكلی ندارند.

آزمایش ادراردرصورتی كه مبتلا به عفونت دستگاه ادراری هستید یا علائمی از سوزش ادرار دارید ، پزشك برای شما درخواست آزمایش ادرار می‌كند. عفونت دستگاه ادراری در صورتی كه درمان نشود ، ممكن است منجر به سقط ، تولد نوزاد كم‌وزن یا زایمان زودرس می‌شود. پس بهتر است قبل از تصمیم برای باردارشدن ، عفونت ادراری خود را درمان كنید.آزمایش خون درصورتی كه قبل از بارداری برای كنترل وضعیت سلامت به پزشك مراجعه كنید ، حتما پزشك آزمایش‌های خونی لازم را برایتان درخواست می‌كند. ‌كم‌خونی و چربی و قند خونتان كنترل می‌شود و درصورت وجود مشكل -كه براساس تاریخچه پزشكی‌تان مشخص می‌شود- پزشك همان آزمایش خاص را درخواست می‌كند.

بررسی فشارخون در اولین ویزیت متخصص زنان ، فشار خون شما اندازه‌ گرفته می‌شود تا مشخص شود در چه حدی است. در صورت بالابودن فشار خون ، پزشك توصیه‌های لازم را برایتان انجام می‌دهد. زنان بارداری كه مبتلا به فشار خون بالا هستند ، ممكن است به بیماری پره‌اكسی یا فشار خون حاملگی مبتلا شوند. بنابراین خوب است قبل از تصمیم‌ به باردارشدن ، برای چكاپ نزد پزشك بروید و مشكل فشار خون خود را برطرف یا حداقل آن را كنترل كنید.

آزمون بیماری‌های منتقله از راه جنسی با انجام یك آزمون آزمایشگاهی ، می‌توانید مطمئن شوید كه مبتلا به بیماری‌هایی مانند ایدز یا كلامیدیا و هرپس نیستید. انجام یك آزمایش خون ساده ، می‌تواند بارداری موفق و سالمی برای شما به دنبال داشته باشد.

واكسیناسیون: بسیاری از عفونت‌های قابل پیشگیری در صورتی كه درمان نشوند ، می‌توانند سبب سقط یا نقایصی هنگام تولد نوزاد شوند. با انجام آزمایش خون مشخص می‌شود كه شما علیه بیماری‌هایی مانند سرخجه مصون هستید یا خیر.

در صورتی كه واكسیناسیون سرخجه برایتان انجام شد ، باید حداقل 3 ماه از باردارشدن جلوگیری كنید؛ چرا که در صورت بارداری كودك شما ممكن است دچار كوری ، كری ، التهاب مغز و مشكلات قلبی شود.

چکاب‌های قبل از بارداری ـ مژگان کریمی

sajadhoosein
28-12-2010, 12:34
چک آپ


برخي آزمايش‌هاي چک‌آپ را براي افراد بالغي که هيچ بيماري خاصي ندارند و سالم تلقي مي‌شوند به صورت خلاصه و جدول‌وار معرفي مي‌کنيم.
خدمات : غربالگري کلاميديا (Chlamydia)
چه کساني نياز دارند :‌ زنان 25ساله و کمتر اگر از لحاظ جنسي فعال باشند
هر چند وقت يکبار :‌ ساليانه يا به دفعات بيشتر


توضيحات : زنان و مردان در هر سني که باشند اگر در معرض خطر بيماري‌هاي مقاربتي (کلاميديا، سوزاک، سيفيليس و اچ.آي.وي) هستند، بايد آزمايش شوندخدمات : غربالگري گلوکوم (آب سياه)
چه کساني نياز دارند : افراد در معرض خطر؛ بالاي 65 سال، مبتلا به نزديک‌بيني شديد يا ديابت؛ افراد مبتلا به آپنه درخواب يا داراي سابقه فاميلي گلوکوم
هرچند وقت يکبار : طبق توصيه متخصص چشم‌پزشک
توضيحات : بسياري ازچشم پزشکان غربالگري افراد بالغ هر سه تا پنج سال يک بار که از سن 39 سالگي شروع مي‌شود را توصيه مي‌کنند

خدمات : معاينات دندانپزشکي
چه کساني نياز دارند : کليه افراد بالغ
هر چند وقت يکبار : هر 6 ماه يک بار يا طبق توصيه دندانپزشک
توضيحات : معاينات دندان پزشکي شامل جرم‌گيري و معاينه براي سرطان دهان

خدمات : دوز يادآور واکسن کزاز/ ديفتري
چه کساني نياز دارند : کليه افراد بالغ
هر چند وقت يکبار : هر 10 سال يک بار
توضيحات : افراد بالاي 50 سال با احتمال کمتري ايمني کافي دارند

خدمات : واکسن آنفلوآنزا
چه کساني نياز دارند : کليه افراد50 ساله و بالاتر؛ افراد مبتلا به بيماري‌هاي ريوي و قلبي يا سرطان و افراد داراي عوامل خطر
هر چند وقت يکبار : ساليانه؛ در پاييز
توضيحات : اين واکسن حتي براي افراد بالغ جوان هم مي‌تواند مفيد باشد

خدمات : واکسن پنومونوکوک
چه کساني نياز دارند : کليه افراد 65 ساله و بالاتر و افراد در معرض خطر
هر چند وقت يکبار : حداقل يک بار
توضيحات : اين واکسن عليه اغلب گونه‌هاي پنوموني پنومونوکوکي موثر است؛ ايمني حداقل 5 تا 10 سال ادامه دارد

خدمات : واکسن سرخجه
چه کساني نياز دارند : کليه زنان در سنين باروري
هر چند وقت يکبار : يک بار
توضيحات : طي بارداري اجتناب شود

خدمات : واکسن هپاتيت ب
چه کساني نياز دارند : کليه افراد بالغ و همچنين افراد بالغ در معرض خطر
هر چند وقت يکبار : طبق توصيه پزشک
توضيحات : کليه نوزادان بايد واکسينه شوند


خدمات : واکسن آبله مرغان
چه کساني نياز دارند : افرادي که هرگز مبتلا به آبله‌مرغان نشده‌اند
هر چند وقت يکبار : يک بار. اما بالاي 13 سال نياز به دو تزريق دارند
توضيحات : براي زنان باردار يا افراد با نقص سيستم ايمني توصيه نمي‌شود

sajadhoosein
28-12-2010, 13:13
درباره چکاپ آقايان

گفتگو با دکتر ايرج خسرونيا رييس جامعه متخصصان داخلي ايران


چند سالي است که اولين پنج‌شنبه در هفته اول اسفند را به نام «روز سلامت مردان» نامگذاري کرده‌اند. به همين بهانه با دکتر ايرج خسرونيا، رييس جامعه متخصصان داخلي ايران و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، درباره سلامت آقايان و راه‌هاي پيشگيري از بيماري‌ها در ايشان، گفتگو کرده‌ايم....سلامت: آقاي دکتر! آيا شما هم با اين جمله موافق‌ايد که: «آقايان در مقايسه با خانم‌ها چندان به سلامت‌‌شان توجه نمي‌کنند؟»

بله؛ گرفتاري‌هاي روزمره و اشتغال آقايان باعث مي‌شود که آنها کمتر به سلامت‌شان توجه کنند. البته بسياري از خانم‌ها هم سر کار مي‌روند و در خانه هم به کارهاي خانه مي‌پردازند و کمتر از آقايان کار نمي‌کنند اما با شما موافق‌ام که دقت‌نظر خانم‌ها در مراقبت از خودشان، فرزندشان و همسرشان بيشتر از آقايان است. معمولا خانم‌ها به آقايان يادآوري مي‌کنند که قدري براي کنترل سلامت‌شان وقت بگذارند.

سلامت: آقايان در غربالگري‌ها و آزمون‌هاي سلامت بايد به چه نکاتي توجه کنند؟

آزمايش‌ها و معاينات غربالگري منظم بهترين راه شناسايي بيماري‌ها يا مشکلات احتمالي در همان مراحل ابتدايي هستند؛ يعني زماني که احتمال موفقيت درمان در بالاترين سطح خود قرار دارد. معاينات غربالگري اغلب در خلال معاينات جسماني معمول صورت مي‌گيرند.

سلامت: چه نوع آزمايش‌ها يا معاينات غربالگري به آقايان توصيه مي‌شود؟

البته تصميم‌گيري کلي در مورد غربالگري شما از عهده پزشک خانواده شما برمي‌آيد زيرا اين فرد از پرونده سلامت شما اطلاعات فراواني دارد اما با اين وجود چند رهنمود کلي در اين زمينه ارايه مي‌کنم. برخي از اين آزمايش‌ها و نکات براي خانم‌ها و آقايان يکسان است اما در حال حاضر مي‌خواهم بيشتر، آقايان را مخاطب قرار دهم. يکي از مهم‌ترين مواردي که آقايان بايد به آن توجه کنند اندازه‌گيري فشارخون است. فشارخون براساس ميزان خوني که قلب شما پمپ مي‌کند و مقاومتي که شريان‌هاي شما در برابر آن نشان مي‌دهند اندازه‌گيري مي‌شود. در اين آزمون فشار سيستول يعني بالاترين فشاري که قلب شما خون را به وسيله آن به داخل شريان‌ها پمپ مي‌کند و فشار دياستول يعني مقدار فشار موجود در شريان‌ها زماني که قلب در فاصله بين دو ضربه در حال استراحت است.

سلامت: و هدف از آزمون فشارخون در افراد سالم چيست؟

تشخيص زودهنگام پرفشاري خون! به طور کلي هر چه قلب شما بخواهد خون بيشتري پمپ کند و شريان‌هاي شما هم تنگ‌تر باشند، قلب براي پمپ کردن همان ميزان خون بايد کار بيشتري انجام دهد. هر چه بالا بودن فشارخون ديرتر تشخيص داده شود، خطر حمله قلبي، سکته مغزي، نارسايي قلبي و آسيب‌هاي کليوي هم افزايش مي‌يابد.

سلامت: کي و هرچند وقت يک‌بار بايد فشارخون‌ را اندازه‌گيري کنيم؟

مي‌توانيد هرگاه که به هر دليلي پيش پزشک رفتيد از او بخواهيد فشارخون شما را اندازه‌گيري کند و سپس هر شش ماه يک بار آن را تکرار کنيد.

سلامت: بعد از فشارخون، چه آزمايش‌هاي ديگري را به آقايان توصيه مي‌کنيد؟

آزمايش قندخون ناشتا. اين آزمايش، سطح قندخون را پس از يک دوره 8 ساعته امساک، اندازه‌گيري مي‌کند. هدف از اين آزمون، يافتن ردپايي از قندخون بالاست که مشخصه ديابت مي‌باشد. اين آزمون را در سن 45 سالگي حتما انجام دهيد و بعد از 50 سالگي اين آزمايش را هر دو سال تکرار کنيد. چنانچه به دليل سابقه خانوادگي يا عوامل ديگر در معرض خطر ديابت قرار داريد، پزشک شما ممکن است زودتر از موعد يا با فواصل کوتاه‌تر اين آزمايش را براي شما درخواست کند.

سلامت: و آزمايش‌هاي چربي خون، چه؟

سلامتبله، آزمون کلسترول خون نيز توصيه مي‌شود. آزمون کلسترول خون عملا متشکل از چند آزمايش مختلف است. در آزمون غربالگري کلسترول خون، کلسترول توتال (کلي) همين‌طور ldl (کلسترول بد) و hdl (کلسترول خوب) و تري‌گليسيريد که نوع ديگري از چربي خون است اندازه‌گيري مي‌شوند. Ldl باعث رسوب مواد چرب بر جدار شريان‌هاي شما مي‌شود و hdl اين رسوبات چرب را از جدار شريان‌ها پاک و به کبد منتقل مي‌کند تا مقدمات دفع آنها از بدن فراهم شود. مشکل زماني بروز مي‌کند که ldl خون شما، چربي زيادي را بر جدار شريان‌ها بنشاند يا hdl خون شما توانايي چنداني در پاک‌سازي اين رسوبات نداشته باشد. اين مساله به تشکيل رسوبات چرب حاوي کلسترول (پلاک) در شريان‌هاي شما منجر مي‌شود که اصطلاحا به آن اترواسکلروز (تصلب شريان) مي‌گويند.

سلامت: هدف از اين آزمون چيست؟

ارزيابي سطح کلسترول و تري‌گليسيريد خون! چنانچه اين سطوح به‌صورت غيرمطلوب بالا باشند، خطر حمله قلبي و سکته مغزي در شما افزايش مي‌يابد. اين آزمون در 30 سالگي توصيه مي‌شود و سپس هر 5 سال يک بار بايد آن را تکرار کنيد و ببينيد در محدوده طبيعي هست يا نه. در صورتي که نتايج آزمايش غيرطبيعي باشد لازم است اين آزمايش را زود به زود تکرار کنيد.

سلامت: چه آزمايش ديگري را براي آقايان الزامي مي‌دانيد؟

آقايان بايد با مدنظر قرار دادن آزمون پروستات به ويژه بعد از 50 سالگي از سلامت آن اطمينان حاصل کنند؛ اگر چه برخي کشورها اين آزمون‌ها را از 40 سالگي نيز شروع مي‌کنند. اين آزمايش موسوم به آنتي‌ژن اختصاصي پروستات و معاينه انگشتي راست‌روده است. اين آزمايش برخلاف مواردي که در بالا ذکر کرديم به‌طور اختصاصي براي آقايان صورت مي‌گيرد. در اين آزمايش با معاينه انگشتي مي‌توان بزرگي غيرسرطاني پروستات شامل هيپرپلازي خوش‌خيم پروستات و حتي سرطان پروستات را تشخيص داد. آزمون psa يا همان آنتي‌ژن اختصاصي پروستات نيز قادر به رديابي سرطان پروستات است اما سطوح بالاتر از حد طبيعي مي‌تواند ناشي از بزرگي خوش‌خيم پروستات يا ديگر بيماري‌هاي غيرسرطاني هم باشد.

سلامت: اين آزمون را کي بايد انجام داد؟

همان‌طور که اشاره کردم، در اين مورد که قبل از 50 سالگي چند وقت يک بار بايد معاينه انگشتي مقعد و آزمون psa صورت گيرد، توصيه‌ها و نظرات متفاوتي وجود دارد. لذا باز هم تاکيد مي‌کنم با پزشک خانواده‌تان صحبت کنيد اما پس از 50 سالگي آزمون psa و معاينه انگشتي را هر ساله جزو برنامه‌هاي خود قرار دهيد. در صورتي که چندان در معرض خطر نيستيد و آزمايشات کلي از وجود الگويي از سطوح پايين psa حکايت دارند و در معاينات هم مشکل غيرطبيعي وجود نداشته باشد پزشک شما ممکن است پيشنهاد کند فاصله زماني بين آزمون‌هاي psa را طولاني‌تر کنيد.

سلامت: در خصوص آزمون‌هاي داخلي و گوارشي، چه اقداماتي را توصيه مي‌کنيد؟

آزمون سرطان کولون يا روده بزرگ هم بايد انجام شود. اين آزمون شامل يک يا چند آزمايش براي جستجوي سلول‌هاي پيش‌سرطاني يا علايم سرطان در آن قطعه مي‌باشد. اين آزمون انواع مختلفي دارد. به طور مثال مي‌توان با عکس باريوم يا کولونوسکوپي کل روده بزرگ را مشاهده کرد. گاهي اوقات با آزمايش خون مخفي در مدفوع نيز مي‌توان اين مشکلات را رديابي کرد.

سلامت: و هدف از اين آزمون؟

از اين آزمون براي رديابي سرطان و توده‌هاي پيش‌سرطاني (پوليپ‌ها) در جدار داخلي روده بزرگ که ممکن است بعدها سرطاني شود، استفاده مي‌شود. بسياري از افراد به دليل ترس از درد و ناراحتي يا خجالت کشيدن در هنگام آزمايش، از خير آن مي‌گذرند اما اين غربالگري مي‌تواند با رديابي توده‌هاي بدخيم قبل از سرطاني شدن آنها يا شناسايي سرطان در مراحل اوليه، يعني زماني که فرصت زيادي براي درمان موفقيت‌آميز آن وجود دارد جان شما را نجات دهد. براي افرادي که خطر متوسطي آنها را تهديد مي‌کند انجام اين آزمون بعد از سن 50 سالگي هر 5 سال توصيه مي‌شود. اينکه هرچند وقت يکبار آن را تکرار کنيد بستگي به نوع آزمون، توصيه‌هاي پزشک و نتايج آزمون دارد. چنانچه به دليل سابقه خانوادگي يا عوامل ديگر شما در معرض خطر بالاي سرطان روده بزرگ قرار داريد ممکن است پزشک خانواده‌تان به شما توصيه کند اين آزمون را قبل از 50 سالگي آغاز کنيد.

سلامت: معاينه اعضاي بدن، چه‌طور؟

بله؛ مثلا معاينه چشم يکي از مواردي است که بايد به آن توجه کرد. در خلال معاينه چشم، چشم‌پزشک يا بينايي‌سنج بينايي و حرکت چشم شما را بررسي مي‌کند و در پي علايم خاص مي‌گردد. هدف از اين معاينه تعيين قدرت بينايي و احيانا نياز به عينک است، در ضمن مشخص مي‌شود که آيا شما در معرض خطر بيماري‌هايي مثل گلوکوم، آب‌مرواريد و دژنراسيون ماکولا هستيد يا خير. به همين دليل تا 50 سالگي هر سه سال براي معاينه چشم نزد چشم‌پزشک برويد، مگر اينکه دکتر چشم توصيه کند زودتر از اين براي معاينه برويد و بعد از 50 سالگي هر يک تا دو سال براي معاينه به چشم‌پزشک مراجعه کنيد. اين آزمون‌ها و معاينات جزو موارد ضروري براي آقايان بود که توصيه مي‌کنم آنها را به دقت مراعات کنند.

سلامت: و اگر بخواهيم يک درجه پايين‌تر برويم و از آزمايش‌هاي کمتر ضروري هم اسم ببريم؛ چه؟

از آزمون‌هاي درجه بعد مي‌توان به معاينه کل پوست اشاره کرد. در اين آزمايش، پزشک از فرق سر تا نوک انگشت پا را معاينه کرده و به دنبال خال‌هاي گوشتي يا ساير توده‌هايي که شکل نامنظم دارند و به رنگ‌هاي مختلف هستند يا در مقايسه با ويزيت قبلي بزرگ‌تر شده يا تغيير کرده‌اند، مي‌پردازد. هدف از اين آزمون پيدا کردن علايمي از سرطان پوست است. همان‌طور که مي‌دانيد آقايان در مقايسه با خانم‌ها در معرض شديد نور خورشيد هستند و امکان ايجاد سرطان پوست در آنها بيشتر از خانم‌هاست بنابراين در دهه 20 و 30 هر سه سال يکبار انجام اين آزمون را در برنامه‌هاي خود قرار دهيد. با ورود به 40 سالگي هر دو سال و بعد از 50 سالگي سالي يکبار اين آزمون را مدنظر داشته باشيد. آزمون شنوايي هم از اولويت‌هاي بعدي است که هدف از آن تشخيص کم‌شنوايي است.

هفته نامه سلامت

sajadhoosein
28-12-2010, 13:21
هشدار به همه مردان بالای 40 سال:آقايان سرطان پروستات را جدي بگيرند

هشدار دکتر محمدعلي زرگر به همه مردان بالاي 40 سال

آقايان سرطان پروستات را جدي بگيرند

يکي از تفاوت‌هاي آناتوميک زنان و مردان، وجود غده‌اي به نام پروستات است که فقط در مردان وجود دارد؛ غده‌اي به اندازه فندق که در ناحيه لگن و درست زير خروجي مثانه قرار گرفته و قابليت‌ زيادي براي سرطاني شدن دارد. به همين دليل، دانستن نکاتي درباره آن به طور قطع مي‌تواند مردان را در برابر اين مشکل بيمه‌ کند. گفتگوي ما با دکتر محمدعلي زرگر، متخصص ارولوژي و استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران، درباره همين سرطان شايع مردان است....

سلامت: آقاي دکتر! پروستات در بدن آقايان چه وظايفي دارد؟

غده پروستات نقش بسيار مهمي در توليد مثل بازي مي‌کند. اين غده با افزايش سن مردان و در حدود 40 سالگي بزرگ مي‌شود و گاهي اين بزرگ شدن آن‌قدر زياد مي‌شود که مي‌تواند راه ادرار را ببندد. بنابراين بايد اين غده پس از 40 سالگي سالانه تحت معاينه پزشک باشد. اين نکته را هم اضافه کنم که درمان انواع بيماري‌هاي ناشي از پروستات راحت‌تر از گذشته شده است. بنابراين از مردان تقاضا مي‌کنم که از مشکلات پروستات نترسند و بدانند که اگر بيماري درست تشخيص داده شود، بهبودشان صد درصد است.

سلامت: التهاب پروستات هم مشکل شايعي است. نيست؟

بله، التهاب پروستات ممکن است ناشي از عفونت يا عامل ديگري که غده را تحريک مي‌کند، باشد. علايم و نشانه‌هاي التهاب پروستات شامل درد درکمر و ناحيه مابين مقعد و کيسه بيضه يا درد و احساس سوزش حين ادرار است. در برخي موارد نيز احساس فوريت براي ادرار، تب، لرز و گاهي خون در ادرار ديده مي‌شود.

سلامت: چه‌طور مي‌توانيم التهاب پروستات را تشخيص دهيم؟

التهاب پروستات اغلب با لمس غده پروستات در معاينه پزشک تشخيص داده مي‌شود. پروستات ملتهب معمولا بزرگ و حساس است. پزشک احتمالا درخواست آزمايش ادرار مي‌کند تا از نظر باکتري‌هاي ممکن ايجادکننده عفونت هم بيمار ش را بررسي کند.

سلامت: التهاب پروستات را چه‌قدر بايد جدي گرفت؟

التهاب پروستات به 3 نوع (باکتريال حاد، باکتريال مزمن و غيرباکتريال) تقسيم مي‌شود. التهاب پروستات باکتريال حاد که شديدترين فرم بيماري است اگر بدون درمان رها شود مي‌تواند موجب مشکلات جدي نظير ناتواني در ادرار کردن شود. به اين دليل از آنتي‌بيوتيک‌ها جهت درمان آن استفاده مي‌شود. بعضي اوقات استفاده از لوله‌اي براي تخليه موقت مثانه نيز لازم مي‌شود. نشستن در لگن آب‌گرم مي‌تواند نشانه‌ها را تسکين دهد. تغيير رژيم غذايي و استفاده از داروهاي مسکن نيز مي‌تواند موثر باشد.

سلامت: برگرديم به بحث سرطان پروستات. احتمال بروز اين سرطان در آقايان چه قدر است؟

خب، هر چه سن آقايان بالاتر رود احتمال سرطاني شدن پروستات‌ بيشتر مي‌شود. از 85 سالگي به بعد تقريبا صد درصد آقايان کانون سرطاني را در پروستات خود دارند. البته اين نکته را هم اضافه کنم که وجود کانون سرطاني حتما به معناي جراحي پروستات نيست بلکه گاهي اوقات در سنين بالا فقط بايد تحت‌نظر باشيم.

سلامت: آقايان بايد به چه نکاتي توجه کنند که بتوانند خطر سرطان پروستات را حس کنند و زود به فکر درمان بيفتند؟

نياز فوري به ادرار کردن، مشکل در شروع ادرار کردن، درد حين ادرار، جريان ضعيف ادرار و قطره‌قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن جريان ادرار، احساس تخليه نشدن کامل مثانه بعد از ادرار کردن و تکرر ادرار در طول شب، خون در ادرار و کاهش وزن از علايمي است که مي‌تواند نشان‌دهنده خطراتي براي پروستات باشد. توصيه مي‌کنم از 50 سالگي به بعد، سالي يک بار به پزشک عمومي يا ارولوژيست مراجعه کنيد تا با اندازه‌گيري آنتي‌ژن اختصاصي‌ خون يا همان psa و همچنين معاينه بتوانيد از اين مشکل پيشگيري کنيد.افرادي که سابقه خانوادگي سرطان پروستات دارند، بايد از 40 سالگي به پزشک مراجعه کنند و از اين حيث معاينه شوند.

سلامت: اگر فردي پروستات بزرگ داشته باشد حتما بايد جراحي شود؟

اگر فردي پروستات بزرگ داشته باشد احتمالا به سرطان خوش‌خيم پروستات مبتلا شده باشد، بنابراين با استفاده از درمان‌هاي دارويي درصد زيادي از اين بيماران بهبود مي‌يابند.

سلامت: در خصوص رابطه رژيم غذايي و سرطان پروستات هم توضيح مي‌دهيد؟

براي پيشگيري از سرطان پروستات بايد مواد پروتئيني و چربي مصرف نکنيد. امروزه ثابت شده که افراد چاق بيشتر از لاغرها به سرطان پروستات دچار مي‌شوند. گوجه‌فرنگي هم به دليل دارا بودن ماده‌اي به نام ليکوپن ممکن است از سرطان پروستات پيشگيري کند. ترکيباتي که سلينوم دارند نيز در پيشگيري از سرطان پروستات موثرند.

سلامت: آقاي دکتر! شما نايب رييس انجمن ارولوژي ايران هم هستيد. آيا امسال نيز برنامه‌اي براي غربالگري آقايان داريد؟

از 4 سال پيش، انجمن ارولوژي ايران با همکاري وزارت بهداشت نخستين پنج‌شنبه اسفند هر سال را با عنوان «روز سلامت مردان» انتخاب کرد تا در اين روز، پزشکان عضو اين انجمن به طور رايگان افراد را معاينه و غربالگري کنند. از امسال برخي آزمايشگاه‌ها نيز به اين طرح اضافه شده‌اند و به طور رايگان آزمايش‌هاي غربالگري را در همان روز انجام مي‌دهند. جواب آزمايش را نيز يک روزه به افراد اعلام مي‌کنند. اين‌گونه برنامه‌ها در اغلب کشورهاي پيشرفته جهان نيز وجود دارد.

سلامت: بعضي‌ها خيال مي‌کنند اگر پروستات‌شان را بردارند، مردانگي‌شان هم از بين مي‌رود!

بله، اين يک تصور اشتباه و رايج است. ممکن است گاهي اوقات ترشحات خارج نشود اما از بين رفتن مردانگي مبناي علمي‌ ندارد زيرا همان‌طور که مي‌دانيد هورمون‌هاي جنسي در بيضه‌ها ساخته مي‌شوند. اين قبيل باورهاي نادرست از کم‌اطلاعي ناشي مي‌شود.

سلامت: راست است که مي‌گويند وازکتومي باعث سرطان پروستات مي‌شود؟

نه! مطالعات زيادي در اين خصوص صورت گرفته و ثابت شده که وازکتومي هيچ تاثيري روي سرطاني شدن پروستات ندارد.

هفته نامه سلامت

wichidika
22-11-2011, 12:58
يك متخصص داخلي كليه:
ابتلاي افراد با سابقه خانوادگي به پرفشاري خون، چهار برابر بيشتر است
80 درصد بيماران از ابتلاي خود به فشار خون اطلاع ندارند

يك متخصص داخلي كليه گفت: در ابتلا به بيماري پرفشاري خون عوامل ژنتيك نقشي ندارند اما افرادي كه سابقه خانوادگي ابتلا به فشار خون دارند چهار برابر بيشتر احتمال دارد كه به اين بيماري مبتلا شوند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر فيروز فصيحي در حاشيه برگزاري سيزدهمين كنگره بين‌المللي نفرولوژي، دياليز و پيوند كه روز گذشته در يزد برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: پرفشاري خون پس از 35 تا 40 سالگي شيوع مي‌يابد در اين شرايط لازم است از ابتلا به اين بيماري تا حد امكان پيشگيري شود.
وي در ادامه گفت: 22 تا 25 درصد جمعيت ايران به فشار خون مبتلا هستند و 80 درصد آنان از ابتلاي خود به اين بيماري اطلاع ندارند.
فصيحي با بيان اينكه فشارخون يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي جهان است، گفت: 20 تا 30 درصد جمعيت بالاي 40 سال جهان به اين بيماري مبتلا هستند.
اين متخصص داخلي كليه با اشاره به عوارض پرفشاري خون اظهار كرد: بيماري‌هاي كليوي، سكته‌هاي مغزي و قلبي از جمله ابتلا به پرفشاري خون هستند بنابراين به منظور پيشگيري از اين گونه بيماري‌ها بهتر است افراد فشار خون خود را كنترل كنند و در اين جهت از كم‌تحركي، مصرف الكل و سيگار و استفاده بيش از حد از نمك خودداري كنند.
فصيحي در ادامه گفت: در برخي موارد پرفشاري خون هيچ علامتي ندارد ولي در مراحل شديد بيمار دچار علايمي مانند سردرد، سرگيجه، تپش قلب و بيماري‌هاي قلبي عروقي مي‌شود.
اين متخصص داخلي كليه با اشاره به بيماري ديابت اظهار كرد: ديابتي‌ها در معرض ابتلا به پرفشاري خون هستند و آنان مي‌توانند با كنترل قندخون خود ابتلا به پرفشاري خون را به تاخير بيندازند اما متاسفانه دوسوم تا سه چهارم ديابتي‌ها به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.
انتهاي پيام

wichidika
09-05-2012, 20:58
يك متخصص پاتولوژی توصيه كرد:
لزوم مصرف نكردن گوشت قرمز، سه روز پيش از نمونه‌گيري خون مدفوعیک متخصص پاتولوژی گفت: در نمونه‌گیری خون مدفوع (OB) بايد از سه روز پيش از نمونه‌گیری از مصرف قرص آهن، گوشت قرمز، شلغم، ترب، قارچ، سیب، تربچه، پرتغال، موز، طالبی، خربزه، هندوانه و انگور خودداری کرد.
دکتر"علیرضا عبدالهی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ایسنا) ، منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاكيد بر ضرورت رعايت نکاتي در نمونه‌گیری مدفوع براي تشخیص انگل و خون مخفی، اظهار كرد: بیماران در انجام این نوع نمونه‌گیری باید هر روز در ساعات معینی، حدود پنج گرم مدفوع را با چوبک درون ظرف گرفته شده از آزمایشگاه، وارد و در اسرع وقت به آزمایشگاه منتقل كنند.
اين متخصص پاتولوژی با تاکید بر این‌که نمونه‌های گرفته شده باید تا زمان انتقال به آزمایشگاه در جایی خنک نگهداری شود، تصریح کرد: در صورتی که ظرف نمونه حاوی مایع نگهدارنده باشد( فرمالین 10/0 ) چون خاصیت نگهداري تخم انگل و تک یاخته‌های روده‌ای را دارد بايد از دست زدن یا دور ریختن آن خودداری شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: نتایج بسیاری از آزمایش‌ها به علت رعایت نکردن دستورالعمل نمونه‌گیری توسط بيماران دچار خطا می‌شود. استفاده از مواد آنتی‌اکسیدان، آسپرین و ویتامین C نیز در آزمایش OB توصیه نمی‌شود.
این متخصص پاتولوژی همچنین با بیان این‌که مقدار نمونه آزمایش نباید از پنج گرم کمتر باشد، اظهار کرد: بیماران باید مراقب باشند آب، ادرار یا خون قاعدگی با نمونه مخلوط نشود.
دکتر عبدالهی خاطرنشان کرد: متاسفانه نتایج اکثر آزمایش‌هاي بیماران به علت رعایت نکردن دستورالعمل‌های آموزشی انجام نمونه‌گیری دچار خطا می‌شود و در صورتی که پزشکان متوجه این خطا نباشد تشخیص‌های طبی در خصوص بیمار نادرست و غیرواقعی خواهد شد.
انتهاي پیام