PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اهدای عضو!

Mo5tafa
12-09-2010, 05:25
سلام به همه‌ی دوستان عزیز

راستش مدت ها بود که قصد ایجاد چنین تاپیکی رو داشتم.
واقعا جای این تاپیک اینجا خالیه!
من جایی برای این قسمت پیدا نکردم، توی بخش علم، فرهنگ و هنر>>نظر سنجی این تاپیک رو ساختم که متاسفانه قفل شد، مدیران هم جواب ندادند!!!
هر چند قرار نیست اینجا بحث علمی باشه و بیشتر به نظر سنجی نزدیکه اما تنها جاییه که احتمال داره این تاپیک دوباره مورد کم لطفی قرار نگیره!!
ممنون میشم اگر جلوی فعالیت اش گرفته نشه:11:

شاید همگی ما بارها از طریق صدا و سیما و مطبوعات مطالب زیادی رو درباره‌ی اهدای اعضای بدن دیده یا شنیده باشیم، به همین دلیل خیلی دوست دارم که نظر سایر دوستان عزیز رو در این مورد بدونم و بتونیم بحث خوبی در این زمینه داشته باشیم.

درابتدا با چند تا سوال آغاز می‌کنم و فکر می کنم که همین پاسخگویی به سوالات سرآغاز خوبی برای این بحث می‌باشد.
1) شما نظرتون دراین مورد که افراد در زمان حیات خودشون میرن و کارت اهدای عضو میگیرن چی هستش؛ موافق این کار هستسد یا مخالف؟ دلیل موافقت یا مخالفت خودتون رو بیان کنید؟

2) اگر خدایی نکرده خدایی نکرده زمانی اتفاقی برای یکی از عزیزانمون پیش بیاد (بازم میگم خدایی نکرده) و امکان اهدای عضو باشه شما چه عکس العملی دارید؟ آیا به این کار موافق هستید یا مخالف؟ دلیل موافقت یا مخالفت خودتون رو بیان کنید؟

3) زمانی که چنین برنامه هایی توسط تلویزیون پخش میشه و خانواده اهداکننده و دریافت کننده رو نشون میده، تاحالا شده که به این مورد کمی فکر کنید؟ و اینکه دوست داشتید که جای کدوم یک از این افراد باشید؟

البته امیدوارم که زیاد بحث کلیشه ای نشه و هر کس با صداقت کامل به سوالات پاسخ بده.

برای عضویت به سایت w w w . e h d a . i r برید و فرم عضویت رو پر کنید.

alidata2010
12-09-2010, 05:42
تا اعضای مارو اهدا نکنی ول کن نیستی:31:

Saeed System
12-09-2010, 09:03
اگر پول خوبی بدن و اگر از نظر شرعی مشکل نداشته باشه به نظرم خوبه.

مثلا من اگر خدایی نکرده مرگ مغزی بشم اگر پول خوبی به پدر مادرم بدن من حتما کارت اهدای عضو میگیرم.

مثلا قلب 20 ملییون بدن ریه 10 ملییون.

چون من هیچ سودی برای پدر مادرم نداشتم . حداقل اینجا جبران کنم.

David Jones
12-09-2010, 09:34
با صداقت کامل میگم که:
1-موافقم.دلیلشم اینه که

دوست دارم بعد از مرگم صدای تپیدن قلبم رو بشنوفم :40:

خیلی بهتر از اینه که بزارنم زیر خروارها خاک بعد بشم غذای مورچه ها.:19:
2-موافقم. به همون دلایل بالایی.
3-نه فکر نکردم.یه بار تیلویزیون یه مستندی رو در همین مورد نشون داد.یه دختری بود که قلبش رو داده بودن به یه پسره پولداری.از پسره تو بیمارستان 24 ساعت فیلم و عکس و مصاحبه و این حرفا.بعدش پسره روزای آخری که تو بیمارستان بود گفت :
شب بعد از پیوند خواب دیدم که اومده رو سینه ام نشسته و میگه قلبم رو پس بده و میخواسته دستشو بکنه تو و قلبشو بکشه بیرون.
اینو که شنیدم که ناراحت شدم که یه آدم چقد میتونه ناسپاس باشه که یه همچین حرفی بزنه.
الانم فکر میکنم اگه قراره اعضای من به یه همچین کسی پیوند بخوره واسم مهمه یا نه . مهمه از این لحاظ که حیفه زندگی واسه آدمای مغرور و از خود رازی.مهم نیست از این لحاظ که :

من کاری رو که میدونم درسته انجام میدم و به هیچ وجه مهم نیست نتیجه اش چی میشه!:20:

قله بلند
12-09-2010, 10:44
سلام
1-اصولاً بحث اهدای عضو موی تن آدم رو سیخ می کنه. من می خواستم این کار رو بکنم ولی همش فکر می کنم که اگه این کارت رو پر کنم، زود می میرم. از طرفی فکر می کنم اگه مثلاً قلبم رو در بیارن، دردم می گیره. وقتی توی سریال ملکوت، قلب حاج فتاح رو در می آوردن احساس کردم قلب خودم داهر از قفسه سینه خارج می شه. ولی واقعاً این کار، یک کار بزرگه و هرگز نباید اون رو یه کار کوچیک فرض کرد.
وقتی خانمی که پیوند ریه شده و تفاوت قبل از پیوند و بعد از پیوند رو تشریح می کنه اون وقت می فهمی که چقدر این کار، بزرگ بزرگ بوده. حتی کسانیکه خون اهدا می کنن هم انسان های بزرگی هستن. حالا فکرش رو بکنید، وقتی زنده اید، کلیه و بخشی از کبدتون رو اهدا کنید.

2-دلم می خواد توی این زمان واقعاً یقین داشته باشم که مریضم دیگه برنمی گرده و امکان معجزه برگشت براش وجود نداره. در غیر اینصورت دوست دارم یقینی داشته باشم که به واسطه اون بدون چون و چرا این کار رو انجام بدم ولی این رو قبول کنید که فکر بودن در این اوضاع هم سخته چه برسه به حضور واقعی.

3-بخشی رو در مورد 1، پاسخ دادم. اگه جای دهنده باشید که عزیزتون رفته ولی اگه جای گیرنده باشید که عزیزتون برگشته. به نظر شما چه فرقی بین این دو هست؟ من گمان می کنم که گیرنده هم دلش برای دهنده می زنه. واقعاً سخته، خیلی سخته.

یعنی می شد، چند تا قلب داشتم، چند تا کلیه داشتم، چند تا کبد داشتم و می بخشیدم تا کسی در رنج و درد و بیماری نمونه ولی چه کنم که از هرکدوم فقط یکی دارم(به غیر از کلیه) ولی آیا اینقدر اراده دارم و خواهم داشت که دردمندی را کمک کنم؟

Vallio
12-09-2010, 10:57
من که سه چهار ماه پیش فرمشو پر کردم ولی هنوز کارتش بدستم نرسیده !
در ضمن نوشته بود که رضایت پدر مادر یا فرزند باید باشه پس بهتره که به خانواده هاتون بگین ؛ من گفتم ولی یهو دیدی خانواده ها قبول نکردن ؛ اونوقت چی ؟

MOHAMMAD2010
12-09-2010, 11:10
من که موافقم
حدود 2 سال پیش هم کارتو گرفتم
از شما چه پنهون دوست دارم هر وقت ، وقت مرگم رسید مرگم طوری باشه که بتونم این کارو انجام بدم ...

cao-cao
12-09-2010, 11:13
من حدود 2 سال پیش عضو شدم کارتم 2 ماهه اومد
با خانواده خودم و خانومم هم صحبت کردم که وقتی خودم نباشم حداقل عضوم نجات بخش یکی باشه

*IN*
12-09-2010, 12:01
من خودم خیلی دوست داشتم عضو شم ولی با خوانواده که صحبت کردم خیلی دوستانه گفتن "غلط میکنی ازین غلطا بکنی":31:

masud-000000
12-09-2010, 12:33
من هم دوسالی هست که عضو شدم...
کار خدا پسندانه و خوبیه...
من حاضرم به رایگان بعد مرگم اعضای بدنم رو در اختیار دیگران بزارم...باشد که این اعضا بقای عمر دیگری باشه...

در ضمن نوشته بود که رضایت پدر مادر یا فرزند باید باشه پس بهتره که به خانواده هاتون بگین ؛ من گفتم ولی یهو دیدی خانواده ها قبول نکردن ؛ اونوقت چی ؟
اگه قبول نکردن که عضو اهدا نمیشه...اما این کارت باعث میشه که به خانواده بفهمونی که من از صمیم قلب به اهدا راضیم و مثل یه جور وصیت کردن میمونه ...و معمولا خانواده به وصیت عمل میکنه
یا علی :11:

anahita2002_anahita2002
12-09-2010, 13:07
ميدونيد اون لحظه براي خانواده شخص چقدر سخته؟؟؟؟

چون براي اهدائ عضو شرايط خيلي خاصي توسط تيم پزشكي در نظر گرفته ميشه. براي همين در هر بيمارستاني يك بخشنامه است تا شخصي دچار مرگ مغزي بشه بايد به بيمارستان مسيح دانشوري خبر بدن چون مركز اهدا و تيم ويژه تشخيص و گرفتن رضايت اوليا شخص در اونجا هست و همچنين ليست افراد درنوبت دريافت عضو

شخص مرگ مغزي شده و با كلي وسيله كه بهش وصله داره نفس ميكشه و قلبش ميزه اما مغر از كار افتاده اطرافيان بايد يك تصميم بزرگ و سخت بگيرن تا دستگاها از شما جدا شن و بعد................

قله بلند
12-09-2010, 15:14
ميدونيد اون لحظه براي خانواده شخص چقدر سخته؟؟؟؟

چون براي اهدائ عضو شرايط خيلي خاصي توسط تيم پزشكي در نظر گرفته ميشه. براي همين در هر بيمارستاني يك بخشنامه است تا شخصي دچار مرگ مغزي بشه بايد به بيمارستان مسيح دانشوري خبر بدن چون مركز اهدا و تيم ويژه تشخيص و گرفتن رضايت اوليا شخص در اونجا هست و همچنين ليست افراد درنوبت دريافت عضو

شخص مرگ مغزي شده و با كلي وسيله كه بهش وصله داره نفس ميكشه و قلبش ميزه اما مغر از كار افتاده اطرافيان بايد يك تصميم بزرگ و سخت بگيرن تا دستگاها از شما جدا شن و بعد................

واقعاً سخته و یک تصمیم بزرگ می خواد. وقتی نوشته های شما رو می خوندم یاد لحظات سریال ملکوت افتادم و لحظه ای که چراغ عمر حاج فتاح برای همیشه خاموش شد و قلبی که از سینه او بیرون اومد و در سینه کس دیگری تپیدن گرفت.

bess0098
12-09-2010, 23:59
سلام
باتشکر از mo5tafa برای ایجاد دوباره تاپیک..
1-من درتاپیک قبلی هم گفتم که کارت اهدا عضو دارم؛به همه توصیه میکنم کارت اهدا بگیرند

2-اگه این اتفاق خدایی نکرده برای نزدیکانم پیش بیاد کاملا موافق اهدای عضو او هستم...
3-واقعا دوست بجای اهدا کننده باشم ... اخر می خوام زیر خاک بپوسم دیگه ..
4-یک داستان واقعی هم در همین مورد شنیدم که:جوانی مرگ مغزی میشه و خانواده اش اعضا شو اهدا میکنند و جونهء هم مثل اینکه نه ادم خوبی بوده و نه خیلی بد.. و چند شب بعد مادر جونهء خواب پسرشو می بینه که میگه مادر نمی دونی اینجا تو بهشت چه جای خوبی دارم و چه قدر به من میرسند..

Mo5tafa
13-09-2010, 04:57
خیلی ممنون از همتون که به این تاپیک اظهار علاقه نشون دادید.
توصیه می کنم برید توی خود سایت اهدا ehda . ir و اونجا مصاحبه و اخبار بچه هایی که از این طریق عمر دوباره پیدا کردند رو بخونید.

اهداي کليه هاي زندگي بخش يک کارگر به ۲ نان آور خانواده..

اهدای اعضای بدن کودک چهار و نیم ساله به 3 بیمار

هزار خوزستاني عضو داوطلب بانك اهداي اعضا هستند

من که به خانواده گفتم استقبال کردند و حتی خودشون هم داوطلب شدند.
به نظرم وقتی میشه مفید بود، در هر صورت باید بود:31: من که بمیرم دیگه درد رو حس نمی کنم که...
فقط دنبال یه چیزی ام که شاید اونجا به دردم بخوره

anahita2002_anahita2002
13-09-2010, 09:08
واقعاً سخته و یک تصمیم بزرگ می خواد. وقتی نوشته های شما رو می خوندم یاد لحظات سریال ملکوت افتادم و لحظه ای که چراغ عمر حاج فتاح برای همیشه خاموش شد و قلبی که از سینه او بیرون اومد و در سینه کس دیگری تپیدن گرفت.

اخه من چند ماهي رو از خدمت سربازيم رو تو بيمارستان نظامي بودم!!!!!

سايت دانشگاه ما هم با موسسه محك و ايران اهدا هم لينكه واونجا مصاحبه و اخبار بچه هایی که از این طریق عمر دوباره پيدا كردن رو رو سايت قرار ميده؟؟؟

Mo5tafa
14-09-2010, 05:36
سايت دانشگاه ما هم با موسسه محك و ايران اهدا هم لينكه واونجا مصاحبه و اخبار بچه هایی که از این طریق عمر دوباره پيدا كردن رو رو سايت قرار ميده؟؟؟
این سوال بود؟ نمی دونم:25:

اما یه چیز جالب که شاید دقت نکنیم اینجاس:

تعداد اعضا : 462176 نفر
46% از اعضا مرد
54% از اعضا زن
تعداد یادبودها : 49418
38% زیر 25
62% بالای 25

و این آمار جالبیه نه؟ فکر نکنم توی هیچ کشوری تا این حد داوطلب داشته باشن (نظر شخصی)

My_Beauty
14-09-2010, 05:50
برای داوطلب شدن باید چه کار کرد
کجا باید رفت
اگه یکی داوطلب بشه، بعد خداینکرده مرگ مغزی بشه
بعد خانواده اش راضی نباشند چی

قله بلند
14-09-2010, 14:30
برای داوطلب شدن باید چه کار کرد
کجا باید رفت
اگه یکی داوطلب بشه، بعد خداینکرده مرگ مغزی بشه
بعد خانواده اش راضی نباشند چی

سلام. اینطور که گفته می شه باید رضایت خانواده باشه.

Mo5tafa
16-09-2010, 14:48
سلام. اینطور که گفته می شه باید رضایت خانواده باشه.
بله همینطوره
درواقع این یه نوع وصیت نامه اس برای اینکه بازمانده هامون بدونن ما این راهو انتخاب کردیم و نظرمون چیه:20:

قله بلند
16-09-2010, 15:15
سلام. دوستان، من اول فکر می کردم رضایت خانواده دیگه یعنی چی؟ مگه من اینقدر بزرگ نشدم که خودم برای خودم تصمیم بگیرم. من دلم می خواد اعضام رو اهدا کنم. خلاصه اینکه فکر می کردم رضایت خانواده چیز مزخرفیه.
به گمانم یک سال پیش بود که در برنامه به خانه بر می گردیم، مسئولینی که توی همین رابطه کار می کنن رو دعوت کرده بودن و دقیقاً همین سوال رو ازشون پرسیدن که این رضایت خانواده یعنی چی؟
اونها هم گفتند که این کار برای مصونیت فرد اهدا کننده عضو از خطرات احتمالی هست. مثلاً فرض کنید کسانی باشند که نیت خوبی ندارن و مطلع بشن که شما کارت اهدای عضو داری و خدایی نکرده یه بلایی سر شما بیارن و با اون کارت شما، اعضاتون رو بفروشن.(این یه مثال هست)
ولی اگه رضایت خانواده هم پشت بند قضیه باشه اصولی تر و محکم تر هست.
به هر حال مهم اون نیت خیر شماست که اگر هم به نتیجه نرسه براتون محاسبه خواهد شد.
مثل یه آدمی که دوست داره به کسی کمک کنه ولی توانش رو نداره. به قول آقای قرائتی همون آهی که می کشه و تمنای کمک رو داره براش همون ثواب درج می شه.

Bahar-via
16-09-2010, 18:43
سلام اتفاقاتاپيك خوبي رو ايجاد كردي :46:هركي كه كارت نداره اين نوشته هاش ميشه وصيت نامش:31:

كاملا موافقم آخه وقتي خدااااي نكرده كسي مرگ مغزي بشه ديگه از نظر پزشكي يه مرده بحساب مياد ولي

از نظر خانواده ها چون اون عضو خانواده واسشون عزيزه نميخوان قبول كنن كه اين قلبي كه داره ميزنه بدون

فرمان مغزه،يعني مغز طرف مرده پس اينام ديگه دوام نميارن،يعني تو اون شرايط نميتونن اين حرفارو بپذيرن

ميخوان اين چندروزم كنارش باشن،هرچند كه اين اشتباس ،من كه كارت ندارم البته دوست دارم داشته باشم

ولي سر فيلم ملكوت با خانوادم طي كردم كه اگه خداي نكرده پيش بياد من موافقم،اينام كه همش ميگفتن

خدا نكنه،خدا نكنه،......! آخر جوابشو به من ندادن:31:

Lady Negar
16-09-2010, 23:36
با اینکه از ایجاد کننده تاپیک تشکر کردم,دلم نیومد اینجا
هم ازشون تشکر نکنم.....
خوشحالم که هموطنان بافرهنگی دارم.....(همچنین دوستانی که نظرشونو اعلام کردن)
انشالا منم وارد بحث میشم به زودی......
پ.ن:امیدوارم که حرفای همه ی ما درعمل هم همین باشه.

Mo5tafa
18-09-2010, 08:20
خیلی ممنون از اینکه با من موافقید و اینکارو انجام می دید!
توی پست اول 3 تا سوال مطرح کردم!! به نظر میاد داره فراموش میشه!!!
نمی خواهید جواب بدید؟

AThEisT
18-09-2010, 09:51
پیشنهاد کارش رو بابام داد !!

هممون هم رفتیم و عضو شدیم و کارت گرفتیم !!!
حتی برادر کوچیکم !

اما از یک نظر واسم بد شد ! :31:
هر موقع بوی سیگار میدم ! یا میفهمه مشروب خوردم ! ( بابام اهل گیر دادن نیست ! اهل حاله )
به شوخی بهم میگه : (( بچه ! حواست به قلب و کلبه و کبد مردم باشه ! اینا امانته پیش تو ! باید سالم پسشون بدی به دیگران )) :31:

به مامانم هم میگه : (( خانم تو مردی ! قلبت و میدم به یک دختر جوون و خوشکل ! ولی قبلش شرط میکنم اگر قلب رو گرفت باید زنم بشه ! اینجوری هم ثواب اون دنیا رو دارم ! هم عشق و حال این دنیا :27::31: ))

Bahar-via
18-09-2010, 12:25
خیلی ممنون از اینکه با من موافقید و اینکارو انجام می دید!
توی پست اول 3 تا سوال مطرح کردم!! به نظر میاد داره فراموش میشه!!!
نمی خواهید جواب بدید؟

1.موافقم چون اينطوري يجور وصيت طرف بحساب مياد. حالا كه دستش كوتاس خودش از قبل رضايتنامشو پر كرده....!

2.اگه خداي نكرده بوجود بياد موافقم،البته صادقانه بگم قبلا موافق نبودم و فقط در مورد خودم رضايت داشتم ولي حالا نه،البته بستگي داره طرف كي باشه،پولش مهم نيس فقط آدم گيرندش برام مهمه.

3.آره فكردم،نه دوست ندارم خودمو جاي هيچكدوم بذارم!!!!!!!:41:

Amirdb
18-09-2010, 12:39
لطفا جواب بدین اگه میدونید.برام مهمه

من حوصله تاپیک خوندن رو نداشتم اما لطف کنید به این دو سوال من جواب بدین:
1-امکان اینکه بعد از مرگ بخوان عضو من رو نخوان به بیماری بدن وبخوان به دانشجوهای پزشکی برای یادگیری بدند هست ؟؟؟یا مطمئن باشم حتما قلبم گیر کسی میاد؟؟اگه میگید میاد پس این دانشجوهای پزشکی درس آناتومی رو چه طور میگذرونند بالاخره باید یه جنازه جلوشون تشریح بشه یا نه؟؟این جنازه نکنه همین افرادی باشند که عضوشون رو اهدا میکنند.نه؟؟

2- امکان اینکه عضو من رو بخوان به یه غیر ایرانی بدن هم هست یا نه؟؟مثلا همین غزه و فلسطین واینا؟؟
یا فقط به هموطنان خودمون میرسه؟؟

این سوال برام مهم بوده که پرسیدم.لطفا اگه میدونید بی جواب نذارید

MOHAMMAD2010
18-09-2010, 12:50

1-امکان اینکه بعد از مرگ بخوان عضو من رو نخوان به بیماری بدن وبخوان به دانشجوهای پزشکی برای یادگیری بدند هست ؟؟؟یا مطمئن باشم حتما قلبم گیر کسی میاد؟؟اگه میگید میاد پس این دانشجوهای پزشکی درس آناتومی رو چه طور میگذرونند بالاخره باید یه جنازه جلوشون تشریح بشه یا نه؟؟این جنازه نکنه همین افرادی باشند که عضوشون رو اهدا میکنند.نه؟؟

2- امکان اینکه عضو من رو بخوان به یه غیر ایرانی بدن هم هست یا نه؟؟مثلا همین غزه و فلسطین واینا؟؟

در مورد سوال اولت که مطمئن باش اصلا همچین چیزی نیست و فقط به کسی که نیازمنده اهدا عضوه میدن
برای اون دانشجو ها اصلا نیازی ه قلب زنده نیست ، با هر قلبی کارشون راه میفته :31:
سوال دومت هم فکر کنم فقط به ایرانی ها میدن چون کسایی که نیازمند هستند اینقدر زیادن که دیگه کاری به اونا ندارن
بازم دوستان اگه اطلاع بیشتری دارن بگن
-----------------------------------------------

سلام اتفاقاتاپيك خوبي رو ايجاد كردي :46:هركي كه كارت نداره اين نوشته هاش ميشه وصيت نامش:31:

كاملا موافقم آخه وقتي خدااااي نكرده كسي مرگ مغزي بشه ديگه از نظر پزشكي يه مرده بحساب مياد ولي

از نظر خانواده ها چون اون عضو خانواده واسشون عزيزه نميخوان قبول كنن كه اين قلبي كه داره ميزنه بدون

فرمان مغزه،يعني مغز طرف مرده پس اينام ديگه دوام نميارن،يعني تو اون شرايط نميتونن اين حرفارو بپذيرن

ميخوان اين چندروزم كنارش باشن،هرچند كه اين اشتباس ،من كه كارت ندارم البته دوست دارم داشته باشم

ولي سر فيلم ملكوت با خانوادم طي كردم كه اگه خداي نكرده پيش بياد من موافقم،اينام كه همش ميگفتن

خدا نكنه،خدا نكنه،......! آخر جوابشو به من ندادن:31:

شما که با این کار موافقی و دوست داری این کارتو داشته باشی خب بگیر این کارتو بعد وقتی که کارت اومد به خونوادت هم بگو
ببین چی میگن

Bahar-via
18-09-2010, 13:05

1.نه اينظوري نيس،اونا ابتدا رو قلب مصنوعي درسو ياد ميگيرن بعد از كسب مهارت لازم با تيم پزشكي واسه يادگيري به اتاقهاي عمل ميرن.
2. به كجاها فكرميكني!:31:چنين چيزي نشنيدم:46:

---------- Post added at 01:05 PM ---------- Previous post was at 01:03 PM ----------

در مورد سوال اولت که مطمئن باش اصلا همچین چیزی نیست و فقط به کسی که نیازمنده اهدا عضوه میدن
برای اون دانشجو ها اصلا نیازی ه قلب زنده نیست ، با هر قلبی کارشون راه میفته :31:
سوال دومت هم فکر کنم فقط به ایرانی ها میدن چون کسایی که نیازمند هستند اینقدر زیادن که دیگه کاری به اونا ندارن
بازم دوستان اگه اطلاع بیشتری دارن بگن
-----------------------------------------------

شما که با این کار موافقی و دوست داری این کارتو داشته باشی خب بگیر این کارتو بعد وقتی که کارت اومد به خونوادت هم بگو
ببین چی میگن

بله دوست دارم بگيرم ولي نميدونم از كجا بايد تهيه كرد؟

Mo5tafa
18-09-2010, 14:58
1.
بله دوست دارم بگيرم ولي نميدونم از كجا بايد تهيه كرد؟
ای بابا مگه نخوندی پست اول رو؟:18::18::18:
امضای منم ندیدی؟:41::41:

بابا عزیر من برو توی سایت w w w . e h d a . i r فرم عضویت رو پر کن دیگه

قله بلند
18-09-2010, 15:45

سلام. سوال های جالبی پرسیدید. برای جسدهایی که در سالن های تشریح دانشگاه های علوم پزشکی هست، به گمانم خود طرف باید وصیت کنه که بدنش بعد از مرگ به این قسمت ها سپرده بشه تا دانشجویان ازش استفاده کنند. بدون اجازه، گمان نکنم از این کارها انجام بشه چون درست نیست. همین پیوند عضو هم با اجازه هست و بدون اجازه امکان نداره.
برای اینکه به پاسخ تمام سوال هاتون برسید و خیالتون راحت بشه لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید که محتواش رو هم قرار دادم:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تهران - کدپستی : 1955841452 ، صندوق پستی : 634-19575
تلفن ( از ساعت 8:00 الی 14:00) - 9419 2610 (021) و 26109966 (021)
دورنما - 26109966 (021)
جهت پرسش در مورد وضعیت کارت ---------------------------------------------------------------- info@ehda.ir
جهت پرسش در مورد فرآیند اهدای عضو -------------------------------------------------------- QA@ehda.ir
جهت پرسش در مورد شناسه کاربری و رمز عبور ---------------------------------------------- info@ehda.ir
جهت ارائه پیشنهادات و انتقادات ------------------------------------------------------------- admin@ehda.ir
جهت پرسش در مورد نحوه عضویت در طرح سفیران ----------------------------------------- safiran@ehda.ir

morsadr
19-09-2010, 10:47
تا آنجاییکه من می دانم جسد های مورد استفاده در سالن های تشریح ایرانی و کلا مسلمان نیستند و همه وارداتی می باشند . البته در زمان ما اینطور بود الان را دقیقا نمیدانم .
از نظر دینی مجوز برای تشریح جسد مسلمان صادر نمی شد .

AliSub
20-09-2010, 10:55
ما هم ثبت نام کردیم.
خیلی کار خوب و خداپسندانه هست!
اگه اهدا نکنی خب میره زیر خاک میپیوسه ، پس چه بهتر که بزاری کس دیگه چند سال بیشتر زندگی کنه!

mahdy2021
20-09-2010, 13:18
سلام با تشکر از تاپیک ارزشمند!

درابتدا با چند تا سوال آغاز می‌کنم و فکر می کنم که همین پاسخگویی به سوالات سرآغاز خوبی برای این بحث می‌باشد.
1) شما نظرتون دراین مورد که افراد در زمان حیات خودشون میرن و کارت اهدای عضو میگیرن چی هستش؛ موافق این کار هستسد یا مخالف؟ دلیل موافقت یا مخالفت خودتون رو بیان کنید؟

2) اگر خدایی نکرده خدایی نکرده زمانی اتفاقی برای یکی از عزیزانمون پیش بیاد (بازم میگم خدایی نکرده) و امکان اهدای عضو باشه شما چه عکس العملی دارید؟ آیا به این کار موافق هستید یا مخالف؟ دلیل موافقت یا مخالفت خودتون رو بیان کنید؟

3) زمانی که چنین برنامه هایی توسط تلویزیون پخش میشه و خانواده اهداکننده و دریافت کننده رو نشون میده، تاحالا شده که به این مورد کمی فکر کنید؟ و اینکه دوست داشتید که جای کدوم یک از این افراد باشید؟
1- اینکار از نظر علمی و منطقی و شرعی و عرفی کار درست و پسندیده ای هست.پس واقعا دلیلی برای مخالفت نمی ماند

2-واقعا برای من سخته که بخوام برای کسی تصمیم بگیرم.خوشبختانه فعلا من تنها تصمیم گیر راجع به کسی نیستم و امضای من وسط چند امضا خودش خیلی برام تسکینه

3-راستش من خودم اصلا دوست ندارم پر کنم.نه به خاطر ترس یا بی ارزش دونستن اینکار
دلیلش اینه که این احساس یه جورایی بهم دست میده که انگار دارم برای مرگ طبیعی آماده میکنم خودم رو. و من اصلا نمی خوام به مرگ طبیعی بمیرم

با صداقت کامل میگم که:
1-موافقم.دلیلشم اینه که

3-نه فکر نکردم.یه بار تیلویزیون یه مستندی رو در همین مورد نشون داد.یه دختری بود که قلبش رو داده بودن به یه پسره پولداری.از پسره تو بیمارستان 24 ساعت فیلم و عکس و مصاحبه و این حرفا.بعدش پسره روزای آخری که تو بیمارستان بود گفت :
شب بعد از پیوند خواب دیدم که اومده رو سینه ام نشسته و میگه قلبم رو پس بده و میخواسته دستشو بکنه تو و قلبشو بکشه بیرون.
اینو که شنیدم که ناراحت شدم که یه آدم چقد میتونه ناسپاس باشه که یه همچین حرفی بزنه.
الانم فکر میکنم اگه قراره اعضای من به یه همچین کسی پیوند بخوره واسم مهمه یا نه . مهمه از این لحاظ که حیفه زندگی واسه آدمای مغرور و از خود رازی.مهم نیست از این لحاظ که :

من کاری رو که میدونم درسته انجام میدم و به هیچ وجه مهم نیست نتیجه اش چی میشه!:20:

[/RIGHT]

شک نکنید که اینها حاصل توهمات اون پسر بوده و یک نوع از انواع خوابها همین هست.خوابی که برگرفته از مسائل روزمره ما و مخصوصا مشکلاتی که باهاش درگیر هستیم بوجود میاد
من حتی 1% هم اینو رویای صادقه و یا حرف اون دختر نمی دونم.همونطوری که می دونید آدم تا میمیره می فهمه چقدر وضعش خرابه و در به در دنبال اینه که پرونده اعمالش مثبت تر بشه(که اصلا خواب مطرح شده در تناقض با این اصله)

Mo5tafa
20-09-2010, 13:55
3-راستش من خودم اصلا دوست ندارم پر کنم.نه به خاطر ترس یا بی ارزش دونستن اینکار
دلیلش اینه که این احساس یه جورایی بهم دست میده که انگار دارم برای مرگ طبیعی آماده میکنم خودم رو. و من اصلا نمی خوام به مرگ طبیعی بمیرم

چرا مرگ طبیعی نباشه؟
کی گفته این مرگ طبیعیه؟ مرگ مغزی؟

Bahar-via
20-09-2010, 21:46
ای بابا مگه نخوندی پست اول رو؟:18::18::18:
امضای منم ندیدی؟:41::41:

بابا عزیر من برو توی سایت w w w . e h d a . i r فرم عضویت رو پر کن دیگه

آره نديدم شرمنده:46:
عجله داشتم فوري off شدم،ممنون از لطفتون:20:

gatozo
20-09-2010, 22:43
اهدای عضو یکی از بهترین راهها برای آثار ما تاخر ماست بنظر من این کار از بهترین اعمال هستش

cao-cao
20-09-2010, 22:57
خیلی بده خانومم میگه من اجازه نمیدم
کارت رو دارم ولی اون میگه من اجازه نمیدم
خیلی سخته که بتونی بول کنی ولی باید به این فکر کرد که چه شود برات کلی کمکه اون ور

hirad_g
21-09-2010, 04:31
سلام...
فک کنم امشب ( یا بهتر بگم صبح ) مفیدترین کار تمام عمرمو کرده باشم. فرمو پر کرم.همین الان تموم شد. درخواست کارتمو دادم. راستش یک حس عجیب دارم. شاید ترس شاید امید هیجان... نمی دونم چطور توصیفش کنم. عجیبه اولش نفسم بالا نمی اومد نمی تونستم روی پام وایستم ولی حالا بهترم. راستش به هیچ کس هنوز چیزی نگفتم. درسته که چند سال پیش داداشم درخواست داده بود و اومد خونه گفت ولی من مثل همیشه دوری کردم از این مسائل. اما حالا چی؟ شاید قسمت این بود امشب بیام اینجا تا ببینم تو این انجمن چند تا پزشک پیدا میشه. اما چشمم به این تاپیک بخوره. مثل دفعات گذشته برم تو سایت اهدا ولی اینبار اول عضو شم بعد بیام بیرون. خب اینم روزگار منه فکر کنم باید از Mo5tafa تشکر کنم به خاطر این تاپیک:37: در مورد سوالای پست اولم جواباشو بعداً تو یک فرصت مناسب مینویسم چون دوست دارم هرچی بیشتر تو خودم باشمو فکر کنم... اما

من با خودم عهد میبندم که تا آخرین روزی که تو این انجمن فعالیت کنم توی امضام سایت اهدا رو معرفی کنم و هیچ وقت اونو پاک نکم. ( با اجازه به طور موقت از امضای Mo5tafa استفاده میکنم )

اگه از حرفام خوشتون نیومد لطفاً این بار چیزی بهم نگید بزارید تو همین حال و هوا باشم.

alil1369
21-09-2010, 04:54
:40: منم اهدا کردم !!!
البته دوست دارم مثل سالوادور بشم !!! برگردم و ادامه ماجرا !!

Mo5tafa
21-09-2010, 09:23
سلام...
خب اینم روزگار منه فکر کنم باید از Mo5tafa تشکر کنم به خاطر این تاپیک:37:
..من با خودم عهد میبندم که تا آخرین روزی که تو این انجمن فعالیت کنم توی امضام سایت اهدا رو معرفی کنم و هیچ وقت اونو پاک نکم. ( با اجازه به طور موقت از امضای Mo5tafa استفاده میکنم )

.
باعث افتخاره که شما هم عضو شدید.
بیشتر باعث افتاخره که از این امضا و این تصویر استفاده میکنی.
اگر از این امضا خوشتون نمیاد میتونم یکی دیگه برای شما بسازم.
خیلی خوشحال ام از این موضوع و خیلی خوشبختم که همچین سعادتی نصیبم شده.
دیروز جواب کنکور اومد و دانشگاهی که میخواستم (علم و فرهنگ، تهران) قبول شدم، ممکنه کنی کمرنگ بشم اما حتما میام و سر میزنم.

alireza.stack
05-02-2011, 15:28
به هر حال کار خداپسندانه ای است و موافقم و من قبلا هم به این موضوع فکر کرده ام

ALI-17
11-02-2011, 05:27
سلام/منم 5ماه پیش ثبت نام کردم و حدود 1ماه پیش کارتم اومد، ولی اولیای دم راضی نیستن!:31:
به نظرتون چطوری باید راضیشون کنم؟:weird:
راستی چرا این تاپیک نظرسنجی نداره تا بفهمیم چند درصد راضین و چند درصد نه!:20:
خیلی ممنون:blush: