PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : -----***** پدیده ای به نام فـــلـــج خـــواب *****-----

Jang Bogo
09-09-2010, 17:51
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
سلام.
دوستان من چندوقتی هست که یه کم زیاد دچار فلج خواب یا به قول ما ایرانیها ((بختک)) میشم.
البته در موردش تحقیق کردم.
شما هم دچار این عارضه میشید؟
چیکار کنم که دیگه نشم؟
البته این رو بگم که تو این وضعیت اصلا استرس و ترسی بهم وارد نمیشه ولی از اینکه حتی نمیتونم دهنم رو باز کنم تا چیزی بگم حرصم میگیره.

Jang Bogo
09-09-2010, 21:04
یعنی هیچکس تا حالا به این عارضه مبتلا نشده؟

eamiri
09-09-2010, 22:48
من فکر کنم یه جورایی شدم
بعضی موقع ها فکر میکنم بیدار شدم و از در اتاق میرم بیرون بعد دوباره ریست میشه وضعیت و می فهمم خوابم
منظورت همینه ؟

*IN*
09-09-2010, 22:53
میدونم خرافاته ولی میگن اگه بالشت رو عوض کنی رفع میشه و اگه یکی دیگه بالشت رو بزاره زیرسرش بخوابه میره سراغ اون(شوخی خرکی:31:)

Jang Bogo
09-09-2010, 23:39
من فکر کنم یه جورایی شدم
بعضی موقع ها فکر میکنم بیدار شدم و از در اتاق میرم بیرون بعد دوباره ریست میشه وضعیت و می فهمم خوابم
منظورت همینه ؟
نه عزیز.
آدم میفهمه بیداره ولی هیچکاری نمیتونه کنه، هیچکاری.
یعنی حتی نمیتونی پلکهای چشمت رو تکون بدی، نمیتونی حرف بزنی.
میخوای، میفهمی که الان بیداری و میخوای یه کاری کنی ولی اصلا تکون هم نمیتونی بخوری.
هیچکاری نمیتونی کنی تا ول کنه.

mohsen_gh1991
09-09-2010, 23:54
اقعیت این است که خواب مراحل مختلفی دارد. خواب متشکل از مراحل REM یا مرحله حرکات سریع چشم و مرحله غیر REM یا NREM است. هر چرخه خواب REM و NREM حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. اول مرحله NREM رخ می‌دهد. مرحله NREM ، سه چهارم خواب را تشکیل می‌دهد. در طی خواب NREM، بدن شل می‌شود و استراحت می‌کند ولی در طی خواب REM ، چشم‌های شروع به حرکات سریع می‌کنند و ما رؤیا می‌بینیم. در طی خواب REM عضلات ما قادر به حرکت نیستند. فلج خواب در طی خواب REM رخ می‌دهد. اگر در خواب REM ، فرد هشیاری خود را بازیابد، قادر به صحبت یا حرکت نیست.
از هر ۱۰ نفر، ۴ نفر فلج خواب را تجربه کرده‌اند. معمولا اولین بار در سنین نوجوانی این پدیده تجربه می‌شود. ولی فلج خواب در هر سنی ممکن است، رخ دهد. کم‌خوابی، خوابیدن در زمان‌های نامنظم، استرس، و افسردگی دوقطبی، خواب‌آلودگی مفرط یا narcolepsy ، گرفتگی یا کرامپ عضلات پا در حین خواب و مصرف بعضی از داروها یا اعتیاد مرتبط با فلج خواب هستند. با این همه ممکن است یک شخص بدون داشتن هیچ کدام از این شرایط دچار فلج خواب شود.
معمولا فلج خواب، نیازمند اقدام پزشکی خاصی نیست، مگر اینکه فلج خواب به صورت آزارنده تکرار شود و باعث خستگی در طول روز شود. درمان آن هم معمولا تنها شامل برطرف کردن اختلال زمینه‌ساز است. پزشک ممکن است توصیه کند که فرد عادات خواب خود را اصلاح کند یا در مواردی داروهای ضدافسردگی تجویز کند.

***Spring***
10-09-2010, 00:42
سلام ...

بختک چند نمونه داره ... خیلی خلاصه ، اون چیزی که شما از اون با عنوان فلج خواب اسم بردید ، بدترین و خطرناک ترین اون مربوط به سیستم تنفسی و نفس کشیدن میشه ... همین الآن در بیداری شما بیشتر مواقع ( یکبار امتحان کنید ) تا زمانی که به نفس کشیدن فکر نمیکنید و درواقع تمرکز ندارید ، سیستم بدنی و فکری شما هوشمندانه و بدون دخالت شما اینکار رو انجام میده ... ولی زمانیکه روی تنفس تمرکز و فکر دارید ، میبینید مجبور هستید خودتون آگاهانه نفس بکشید ، یه حالت مثل اینکه اگه ارادی نفس نکشید حالت خفگی دست میده !!! ...

حالا این اتفاق زمان خواب ( همون فلج خواب ) بسیار خطرناک و جدی هستش ... یعنی قسمتی از مغز و سیستم بدنی شما فعال و بیدار شده ... ولی تمام مغز و اندام تحت نظر اون هنوز کامل بیدار نشدند و تحت مدیریت کامل مغز قرار ندارن ... و میگن به نوعی یک سکته خفیف هستش ...

شما بیدار شدید چشمتون میبینه ... ولی سیستم تنفسی هنوز بیدار و درواقع تحت نظر مغز نیست و باید بصورت عادی و معمولی نفس بکشید ، از طرف دیگه انگار توان و اراده اینکار رو ندارید ... شکل خطرناک تر و بدتر اون این هستش که خود بدن شما هم در وضعیت نامناسبی باشه ، مثلآ پتو یا ملافه جلوی دهان شما باشه و باعث سخت تر شدن عمل تنفس باشه ... در این حالت با وجود اینکه ظاهرآ بیدار هستید ، ولی دستهای شما از مغز فرمان نمیگیرند و مثل اینکه هنوز خواب هستند و شما نمیتونید مثلآ پتو رو از جلوی دهانتون کنار بزنید ... انگار دستها جون یا توان اینکار رو ندارند ...

تو این وضعیت تا جایی پیش میرید که احساس خفگی کامل و حتا مرگ دارید ( البته دور از جون ) ... اگه بطور معجزه آسایی تنفس در زمان آخر انجام شد ( که معمولآ با شدت زیاد و بحالت یک نفس عمیق و بلند هستش ) نجات پیدا میکنید ، هر چند تمام اون لحظات سخت و دشوار مثل عذابی دردناک برشما گذشته ... اگرم نتونستید که دیگه تمومه ، و احتمال داره و شاید خیلی فوتها در خواب به همین دلیل بوده ...

دلایل زیادی هم داره ... ولی بیشتر افرادی که دچار ناراحتیهای مختلف در خواب هستند باید رعایت کنند ... افرادی هم که اضافه وزن دارند ، خیلی خیلی مواظب خودشون باشند ، چون یکی از دلیلها ( حالا بصورت نسبی ) میتونه اضافه وزن اونها باشه که تاثیر بروی سلامتی تمام بدن اونها داره ...

Jang Bogo
10-09-2010, 09:05
عزیزم من گفتم بیدار شدم، ولی نگفتم چشمم میبینه.
چشمهام بسته هستند.
من تحقیق کردم، یه حالت عادی هست که برای بعضیها اتفاق میفته.

arashbi2
10-09-2010, 09:41
تو کل عمرم من یک یا 2 بار این اتفاق برام بیشتر نیوفتاده
خیلی ترسناک هست
برای من اینجوری بود : سر صبح خوابیده بودم . بعد یهو پاشدم دیدم اصلا نمیتونم صحبت کنم یا حتی تکون بخورم و اینکه با وجود اینکه چشمام باز بود توهم میزدم مثلا بالای سرم موش میدیدم و هر کاری میکردم تا تکون بخورم نمی شد . جالبیش اینکه صدای مادرم رو از پایین میشنیدم و واقعی هم بود ((کلا واقعیت با تخیلات خود ادم قاطی میشه و مجبور هستی تا تهش رو ببینی))
از راه حل های پیشنهادی من>تو روزنامه جام جم نوشته بود اگه اتاق خونتون نا مرتب هست یه دستی بهش بکشید + اینکه سعی کنید تو اتاق خودتون بخوابید:46:
امیدوارم دیگه اینطوری نشی چون اصلا چیز باحالی نیست

Tenacious
10-09-2010, 10:43
هیچ مشکلی نیست، شما در مرحله ای از خواب که اصطلاح REM براش به کار می ره، هوشیار می شی و این اتفاق میفته.

nafas
10-09-2010, 10:52
میدونم ما چی هستی توی منطقه ما بهش میگن هشو :دی

یه جوریه احساس میکنی سکته رو زدی :دی
هیچی نمیتونی کنی

شاید فشار خونت بالا رفته !
یا بد میخوابی !
جای خوابیدن و بالشت و طرز خوابیدنت رو عوض کن !

Tenacious
10-09-2010, 10:53
میدونم ما چی هستی توی منطقه ما بهش میگن هشو :دی

یه جوریه احساس میکنی سکته رو زدی :دی
هیچی نمیتونی کنی

شاید فشار خونت بالا رفته !
یا بد میخوابی !
جای خوابیدن و بالشت و طرز خوابیدنت رو عوض کن !

منطقه شما کجا هست؟ :46:

arashbi2
10-09-2010, 11:28
یه جوریه احساس میکنی سکته رو زدی
هیچی نمیتونی کنی
اره منم همین حس رو داشتم

BEHZAD2007
10-09-2010, 12:32
سلام دوستان میدونم جاش نیست ولی واسه کسی که مرتب خواب رنگی میبینه دارویی برای کاهش میل جنسی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

Jang Bogo
10-09-2010, 13:40
ولی خیلی باحاله.
من هرچقدر فکر میکنم نمیتونم باور داشته باشم که همچین اتفاقی برام بعضی وقتها میفته.
هی به خودم میگم چطوری میشه که اصلا نمیتونم هیچکاری کنم.
همیشه هم تصمیم میگیرم تا تو این حالت با قدرت تمام یه کاری رو انجام بدم تا طلسمش بشکنه ولی نمیشه.
البته توی خیلی از جاها همش گفتند خیلی وحشتناکه و ترس بدن انسان رو فرا میگیره ولی برای من اصلا اینطوری نیست. برام فرقی نداره.

arashbi2
11-09-2010, 09:52
سلام دوستان میدونم جاش نیست ولی واسه کسی که مرتب خواب رنگی میبینه دارویی برای کاهش میل جنسی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید
طبق قانون p30world

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ولی میشه شما به من بگی خواب رنگی دیدن چه ربطی به میل جنسی داره؟
همه عالم و ادم میخوام میل جنسیشون رو زیاد کنن و کلی پول خرج میکنن حالا شما داری میگی میخوام کم کنم؟

bess0098
11-09-2010, 10:35
سلام من یک بار بختک رو تجربه کردم نمیتوستم نفس بکشم و میدونستم خوابم و میخواستم بیدارشم اما نمیتونستم..

قافیه رو داشته باش..

BEHZAD2007
11-09-2010, 15:56
طبق قانون p30world

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ولی میشه شما به من بگی خواب رنگی دیدن چه ربطی به میل جنسی داره؟
همه عالم و ادم میخوام میل جنسیشون رو زیاد کنن و کلی پول خرج میکنن حالا شما داری میگی میخوام کم کنم؟
سلام دوست عزیز چی کار کنم دست خودم نیست دیگه خسته شدم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

***Spring***
11-09-2010, 18:22
سلام دوست عزیز چی کار کنم دست خودم نیست دیگه خسته شدم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

سلام ...

چند نمونه از روشهای اولیه و کاربردی :
گرفتن دوش آب سرد ( قبل از خواب ) فقط زیاد زیر دوش نباشید ، نباید بعد از حمام به لرز بیافتید ، خوب نیست ... از خوردن غذاهای محرک و پر انرژی و کالری بپرهیزید ... یعنی غذاهایی که گوشت قرمز دارند ، چاشنی و ادویه هایی مثل فلفل و پودر سیر و غیره دارند ... موز ، خرما ، کشمش ... و نمونه غذاها و مواد خوراکی پرکالری و پر انرژی ، و اونهایی که در طب سنتی میگویند " گرم " هستند ...

وبرعکس مصرف مواد مفید مثل : ماست و دوغ ... سبزی و میوه هایی مثل نارنگی و پرتقال ... و غذاهای بدون ادویه ...

ورزش ... در حد اینکه انرژی و سوخت بدنی بالایی مصرف کنید ... یعنی ورزش سبک و تفریحی نباشه ... بصورت حرفه ای و با زمان زیاد باشه ...

خود نوع ورزش هم مهمه ، ورزشهایی مثل یوگا و کوهنوردی برای خیلی از موارد ، بسیار مهم هستند ...

naderfar
11-09-2010, 18:35
سلام
برای من یکبار بیشتر اتفاق نیفتاده
ولی مادر بزرگم اینجور موقعه ها میگه طاق باز نخواب

saeed_cpu_full
13-09-2010, 10:32
این حالت برای من زیاد اتفاق افتاده ولی خدا رو شکر چند وقته دیگه اینطوری نمیشم !! اصلا هم نمیترسم فقط سعی میکنم نفس بکشم تا بقیه ی اعضا هم از خواب بیدار بشن !
کسانی که زیاد این حالت براشون اتفاق میفته پتو رو روی سرشون نکشن ... به رو هم نخوابن چون نمیتونن سرتون رو تکون بدید ممکنه خفه بشید و واقعا اون حالت خفگی عذاب آوره

ابوالفضل.ا
14-09-2010, 14:54
یکی ار دوستام اینجوری شده بود می گفت قبل خواب یه حمد و قل هو الله بخونی حله اگر هم اتفاق افتاد یه بسم الله بگی درست میشه