PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دلیل مصرف بالا در کشور از نظر شما

Life24
29-08-2010, 10:07
وقت بخیر دوستان
اگر دقت کرده باشید . چند روز پیش تو بی بی سی با یک داروساز در تهران حرف زد در مورد مصرف بالا دارو در کشور.
که داروساز میگفت به خاطر ارزان بودن دارو هستش که مصرف بالاست.
و میگن از 4 قلم در هر نسخه شده 3 قلم دارو در هر نسخه.

اما من نظر دیگری دارم. به نظر من کیفیت پائین دارو ها و برخی اوقات عدم تشخیص پزشک و گرون بودن آزمایشات یا هزینه درمان باعث افزایش مصرف دارو توسط شخص میشه.

به طور شما اگر بدنتون عفونت کنه و دکتر بگه 20 تا سفالکسین باید بخورید.حالا این 20 عدد قرص بشه 500 تا تک تومن یا 10 هزار تومن یا رایگان بلاخره شما نیاز دارید و تهیه و مصرف میکنید.این طور نیست که کسی خوشش بیاید دارو الکی مصرف کند. چون اضافه دارو میشه تحمیل بر بدن و خوب نیست.

هیچ کس از دارو خوشش نمیآد و من به جای پول دارو میرم میوه میخورم چرا دارو بخورم؟ پس نمیشه گفت چون ارزان هستش مصرف بالا هست.

یا اگر کیفیت دارو بالا باشد من با یک دوره قرص شاید خوب بشم و نیاز به 2 دوره یا بیشتر نباشد.
یک مورد دیگر هم که هست . شما وقتی میرید داروخانه و اگر پول خورد نداشته باشن بهتون استامینوفن میدن!!!!
انگیزه خود در مانی هم در ایرانی ها زیاد هست.
بعضی مریض ها هم که معلوم نیست خوب شدنی هست یا نه
مثل حساسیت من 6 ماه از سال شاید بیشتر آنتی هیستامین یا لوراتادین میخورم. نخورم روزی 20 تا عطسه میکنم .

morsadr
29-08-2010, 11:11
به نظر بنده عمده ترین علت مصرف بالای دارو در کشور فرهنگ پایین ما در مورد بیماریها و درمان انها می باشد . به عنوان مثال یک سرماخوردگی ساده که شایع ترین علت مراجعه به مطبها و کلینیک ها می باشد در حقیقت درمانی نداره و باید با استراحت و مصرف مایعات و حد اکثر استفاده از یک مسکن مثل استامینوفن درمان بشه . در صورتیکه در کشور ما اگر شما سرما بخورید بلافاصله انواع آمپولها و آنتی بیوتیکهای خوراکی تجویز میشه که این یک اشتباه بزرگ می باشد .
علت این امر هم خود مردم در وهله اول و سپس پزشکان می باشند . همین مساله بتدریج عادت شده و حتی عده ای به غلط بیان می کنند تا پنی سیلین نزنم خوب نمی شم در صورتیکه این یک تصور غلط می باشد و پزشک را مجاب به تجویز دارو می کنند .
امیدوارم با فرهنگ سازی مناسب این مشکل به تدریج مرتفع شود .
:40::11:

Old_Chater
29-08-2010, 12:38
ارزان بودن قیمت دارو

عزيزم بهتر بود اين گزينه رو به نظرسنجيت اضافه نميكردي به جاش گزينه پورسانت براي پزشكان در صورت تجويز دارو رو ميذاشتي...

oranoos2007
29-08-2010, 13:04
میدونید من فکر میکنم مشکل از اینه که هر کدوم از ملت خودشون یک پا دکتر می دونند و احساس می کنند هیچ نیاز به دکتر ندارند و تا یک سرما خوردگی ساده می گیرند سریع هر چی آنتی بیوتیک هست امتحان می کنند آخرش درست خوب نیمشند مجبورند برند یک پنی سیلین نوش جان کنند
چند وقت پیش با یک دکتری صحبت می کردم گفت مردم البته نه همه بعضی ها این فرهنگ ندارند وقتی می آیند پیش دکتر اجازه بدند دکتر مداوا رو انجام بده دفترچه رو می گذارند روی میز می گویند بنویس وقتی بهشون می گیم اجازه بدید ما تجویز کنیم می گویند نه دکتر تو حالیت نیست من می دونم این دارو برام خوبه بهم می سازه
شاید درسته دارو ارزان و یا شاید هزینه های درمان بالا باشه ولی عمده دلیلش همونی که گفتم ماها هرکدوم یک دکتریم به خاطر همینه که با یک سردرد سریع انواع اقسام استامینفون و...... می ریزیم توی معده مبارک یک دوستی من می شناختم که به خاطر حساسیت فصلی که داشت مادرش 100 تا قرص کری مکستازول براش تجویز کرد که اگه بخوره حتما خوب میشه خورد ولی خوب هم نشد
اساسا تجربه پزشک بیچاره که چندین چند سال درس خونده را قبول نداریم ولی فلان آدم یک قرص خورده حالا آیا با ما سازگار است یا نیست رو قبول می کنیم و می خوریم

morsadr
29-08-2010, 13:08
عزيزم بهتر بود اين گزينه رو به نظرسنجيت اضافه نميكردي به جاش گزينه پورسانت براي پزشكان در صورت تجويز دارو رو ميذاشتي...

شما از کجا می گی که دکترا پورسانت می گیرند :18:
آقا این حرفا چیه دیگه . دکتر کارش فقط تجویز دارو می باشد و بس داروخانه چکار به دکتر داره ؟ اون پول داروش را خودش می گیره میزاره توی جیبش :13:
لطفا در مورد چیزی که نمی دانید اظهار نظر نکنید :41:

kiarash3500
29-08-2010, 13:39
وقت بخیر دوستان
اگر دقت کرده باشید . چند روز پیش تو بی بی سی با یک داروساز در تهران حرف زد در مورد مصرف بالا دارو در کشور.
که داروساز میگفت به خاطر ارزان بودن دارو هستش که مصرف بالاست.
و میگن از 4 قلم در هر نسخه شده 3 قلم دارو در هر نسخه.

اما من نظر دیگری دارم. به نظر من کیفیت پائین دارو ها و برخی اوقات عدم تشخیص پزشک و گرون بودن آزمایشات یا هزینه درمان باعث افزایش مصرف دارو توسط شخص میشه.

به طور شما اگر بدنتون عفونت کنه و دکتر بگه 20 تا سفالکسین باید بخورید.حالا این 20 عدد قرص بشه 500 تا تک تومن یا 10 هزار تومن یا رایگان بلاخره شما نیاز دارید و تهیه و مصرف میکنید.این طور نیست که کسی خوشش بیاید دارو الکی مصرف کند. چون اضافه دارو میشه تحمیل بر بدن و خوب نیست.

هیچ کس از دارو خوشش نمیآد و من به جای پول دارو میرم میوه میخورم چرا دارو بخورم؟ پس نمیشه گفت چون ارزان هستش مصرف بالا هست.

یا اگر کیفیت دارو بالا باشد من با یک دوره قرص شاید خوب بشم و نیاز به 2 دوره یا بیشتر نباشد.
یک مورد دیگر هم که هست . شما وقتی میرید داروخانه و اگر پول خورد نداشته باشن بهتون استامینوفن میدن!!!!
انگیزه خود در مانی هم در ایرانی ها زیاد هست.
بعضی مریض ها هم که معلوم نیست خوب شدنی هست یا نه
مثل حساسیت من 6 ماه از سال شاید بیشتر آنتی هیستامین یا لوراتادین میخورم. نخورم روزی 20 تا عطسه میکنم .

خیلی علاقه داری یارانه دارو ها هم ورداشته شه؟
استامینوفن رو بخری ورقی ده هزار تومن؟!!!:21::21:

Old_Chater
29-08-2010, 14:06
شما از کجا می گی که دکترا پورسانت می گیرن

خوب عزيزم اون كارخونه داروسازي وقتي ببينه اخر سال فروش داروش 20 درصد بيشتر از سال گذشته بوده معلومه با اون دكترا يه زده و بندي داشته و به اين صورت هست كه يه درصدي هم به پزشكا ميرسه ديگه و همون پزشك براي اينكه سال بعد درصد بيشتري گيرش بياد مياد و نسخه بيشتري از اون دارو. مينويسه و سال بعد درصد فروش اون كارخونه داروسازي ميشه 40 درصد بيشتر و بازم پورسانت دكتر بيشتر ميشه
ديدي چقدر ساده بود؟

Life24
29-08-2010, 16:18
خیلی علاقه داری یارانه دارو ها هم ورداشته شه؟
استامینوفن رو بخری ورقی ده هزار تومن؟!!!:21::21:
من علاقه ندارم
اون دکتر داروساز که مصاحبه میکرد علاقه داشت.

darkdream2012
30-08-2010, 02:09
خوب عزيزم اون كارخونه داروسازي وقتي ببينه اخر سال فروش داروش 20 درصد بيشتر از سال گذشته بوده معلومه با اون دكترا يه زده و بندي داشته و به اين صورت هست كه يه درصدي هم به پزشكا ميرسه ديگه و همون پزشك براي اينكه سال بعد درصد بيشتري گيرش بياد مياد و نسخه بيشتري از اون دارو. مينويسه و سال بعد درصد فروش اون كارخونه داروسازي ميشه 40 درصد بيشتر و بازم پورسانت دكتر بيشتر ميشه
ديدي چقدر ساده بود؟

حالا اون کارخونه داروسازی میاد همه پزشک هارو چک میکنه پورسانت میده؟ این چه حرفیه

Ssarshar
30-08-2010, 02:15

ببخشيد ميشه بپرسم " ارزان بودن قيمت دارو " چه ربطي به " پورسانت و گاوبندي " داره ؟؟ يعني شما ميگي يكي از

دلايل مصرف بالاي دارو گاوبندي دكتر با داروخانه هست ؟ اين مورد شايد براي هر نفر از ماها يكبار پيش بياد . ولي به نظر

شما دليل اينكه يخچال خانه هاي ما مخزني از داروهاست پورسانته ؟؟! يك كم واقع بين باشيد لطفا

oranoos2007
30-08-2010, 10:16
این راست می گویند بابا وقتی مامریض می شویم خودمون خوددرمانی میکنیم و آنتی بیوتیک و مسکن ،آرامبخش برای همه بیماری ها تجویز می کنیم اصلا به دکتر هم نمیریم یکسره راهی داروخانه می شویم چه ربطی به دکتر بیچاره داره موضوع دلیل مصرف داروی زیاد تو کشور نه تبلیغات شرکت های داروسازی
حکایت خرید دارو توی کشور ما مثل حکایت خرید نان هست که اگه دونفر باشیم هرکی نون توی دست ما تو خیابون ببینه میگه بیچاره یک 7،8 نفری رو توی خونه نون میده عادت به زیاد خریدن کردیم
و در نتیجه اسراف توی همه چیز

morsadr
30-08-2010, 10:22
ديدي چقدر ساده بود؟

والا من در برابر منطق شما دیگه حرفی ندارم بزنم :13:
دوستان خودشون تک تک پاسخ مناسب را می دهند :46:
ولی بهتره که کمی از کوته فکری دست برداریم و واقع بینانه تر و کارشناسانه تر به مسائل فکر کنیم :20:

Lady Negar
31-08-2010, 03:02
همون جور که دوستان اشاره کردند از نظرمن هم مهمترین دلیل فرهنگ مردم تو این زمینه هست,برای مثال در موراد دیگه هم مثل مصرف لوازمات آرایشی خانوما کشور ما جزو بیشترین مصرف کنندگانه...این یکی رو که دیگه نمیشه گفت ارزونه ...
یادمه همین سوال رو یه بار از دکتری پرسیدم,ایشون به من نگاه کرد و گفت:"خانوم! من اگه نسخه دارو نپیچم که مریض پانمیشه بره..."
متاسفانه خیلی از مردم فکر میکنن که دکتری بهتره که وقتی میری پیشش ویزیتت میکنه ,با انیوهی از قرصهای رنگارنگ ازت پذیرایی کنه!
چرا؟چون فکر میکنن دارو معجزه میکنه..متاسفانه این مشکلات توی بیماری های روانی و روحی و افسردگی خیلی بیشتره...یا مثلا قرصهای رنگارنگ چاقی ولاغری...مردم ما تنبل شدن!دیگه کار از فرهنگ و سطح علمی گذشته شاید!
بعد راستی قیمت دارو کجاش پایینه؟؟؟من یه بسته Zink plus ساده رو میخرم 7400 تومان![

saba_moha
31-08-2010, 11:10
من هم فکر میکنم به خاطر فرهنگ نادرست مردم هست که دیگه شرطی شدن به مصرف بیشتر دارو برابر با بهبودی سریع تر! پورسانت هم ممکنه که در بین درصد کمی از پزشکان باشه ولی نمیتونه یک دلیل غالب برای این مشکل باشه....البته اگر خود پزشکان هم همکاری کنن میتونه خیلی بهتر فرهنگ سازی بشه ،حالا سوای اینکه بعضی مریضا هیچی به خرجشون نمیره ،ولی اگه خود پزشک هم بیخودی مثلا انتی بیوتیک ننویسه تا مریضش زودتر خوب بشه،ودر مواردی مثل سرماخوردگی تکیه کنه به داروهای سنتی میتونه نقش موثری داشته باشه در کاهش این مشکل ولی متاسفانه بعضی از پزشکان تا مریض میره توی مطب خودشون دارن مینویسن واصلا کاری به کار مریض و شرح حالش ندارن!

Life24
31-08-2010, 11:26
بعضی از دکتر ها هم دریغ از معاینه
هنوز ننشتسی نسخه رو پیچیده جدی میگم

oranoos2007
31-08-2010, 12:55
بعضی از دکتر ها هم دریغ از معاینه
هنوز ننشتسی نسخه رو پیچیده جدی میگم

راست میگه
چند وقت پیش مادرم بردم پیش دکتر پوست وقتی که نشست گفت مشکل چیه مادرم یک کلمه گفت اون شروع کرد به نوشتن و دیگه نگذاشت توضیح بیشتر بده و بعد هم خوش آمدید نمی دونم اینقدر اون پزشک معلومات بالا بودکه با یک کلمه مادرم سریع همه چیز بهش واقف شد آخرش مادرم با دارو اون دکتر درست حسابی خوب نشد با نمک خوب شد
البته ناگفته نماند که بعضی از دکتر هاهم برای بیمارانشان واقعا وقت می گذارند و خیلی توضیحات بیمارانشان برایشان اهمیت داره

darkdream2012
31-08-2010, 16:01
راست میگه
چند وقت پیش مادرم بردم پیش دکتر پوست وقتی که نشست گفت مشکل چیه مادرم یک کلمه گفت اون شروع کرد به نوشتن و دیگه نگذاشت توضیح بیشتر بده و بعد هم خوش آمدید نمی دونم اینقدر اون پزشک معلومات بالا بودکه با یک کلمه مادرم سریع همه چیز بهش واقف شد آخرش مادرم با دارو اون دکتر درست حسابی خوب نشد با نمک خوب شد
البته ناگفته نماند که بعضی از دکتر هاهم برای بیمارانشان واقعا وقت می گذارند و خیلی توضیحات بیمارانشان برایشان اهمیت داره

دکترهای پوست که دیگه شاهکارن من تو مدرسه چسب مایع میریختم رو دستام میرفتم پیشش همچین نگاه می کرد میرفت از روی کتابا یه سرچی می کرد میگفت شما بیماری پوستی داری چند روز مرخصی می نویسم این پمادا رو هم بزن بعد اگه خوب نشدی دوباره بیا:31::13:

oranoos2007
31-08-2010, 17:12
دکترهای پوست که دیگه شاهکارن من تو مدرسه چسب مایع میریختم رو دستام میرفتم پیشش همچین نگاه می کرد میرفت از روی کتابا یه سرچی می کرد میگفت شما بیماری پوستی داری چند روز مرخصی می نویسم این پمادا رو هم بزن بعد اگه خوب نشدی دوباره بیا:31::13:
ظاهرا شما شاهکار بودید راه دیگه برای نرفتن به مدرسه پیدانکردی:31::41:

Old_Chater
02-09-2010, 15:28
حالا من يه چيز جالب تر براتون بگم تو ايران هر كارخونه داغروسازي دارو رو با فرمول دلخواه خودش ميسازه مثلا من وقتي فلوكستين عبيدي رو مصرف ميكنم ظهرا اصلا خوابم نميبره اما وقتي مال تهران دارو مصرف ميكنم هم سرخوشي بهتري ميده و هم خوابو بهتر تنظيم ميكنه حالا اين وسط كي نظارت ميكنه كه دارو همون فرمول اصلي باشه خدا ميدونه چون با وجود اين تحريما ممكنه مواد اوليه اون دارو كم باشه و مجبور باشن يه چيز مشابه جاش بزنن

deadboy
02-09-2010, 18:44
سلام.واسه اینه که ما تا نوک انگشتمون میخاره،فوری میریم یه قرصی،کپسولی،چیزی میندازیم بالا.ماشاالله تو هر خونه ای هم یه سطل پر دارو(یه داروخونه) پیدا میشه.
ما اگه یاد بگیریم دوره درمانو کامل کنیم یا بعد از درمان کامل اضافه دارو رو بریزیم دور،دیگه اینطور نمیشه که گفتم.مجبور میشیم بریم داروخونه،تا بیایم بریم دردمون خوابیده. بعدشم کی حال و وقتشو داره تو این همه بدبختیه زندگی بره داروخونه.
یه دلیل دیگشم میتونه این باشه که داروخونه ها بدون نسخه دارو میدن(شاید)

Life24
09-09-2010, 18:45
این قدر آمپول ب- کمپلکس نزنید

خطرات مصرف بی رویه داروهای تزریقی
داروی تزریقی

شاید شما هم جزو افرادی باشید که معتقدند داروی تزریقی بهتر از نوع خوراکی است، چون سریع تر اثر می کند و باعث می شود روند درمان زودتر طی شود. اما واقعیت چنین نیست و هر بیماری ای برای درمان، نیاز به داروهای خاصی دارد که نوع تزریقی یا خوراکی دارو را پزشک تشخیص می دهد.

در این باره با دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه متخصصان داخلی گفتگو کرده ایم.

داروی تزریقی بهتر است یا خوراکی؟

اصولا داروها به چند دسته ی کلی تقسیم می شوند و بسته به نوع بیماری، پزشک تشخیص می دهد که بیمار نیاز به داروی خوراکی دارد یا تزریقی.

بعضی از داروها توسط روده جذب نمی شوند و باید با تزریق آمپول وارد بدن شوند. گاهی اوقات نیز دوز تجویزی دارو زیاد است مانند آنتی بیوتیک ها، که باید از طریق رگ جذب شوند و به همین دلیل تزریق، بهترین انتخاب است.

اما در بسیاری از مواقع دارو باید به صورت شربت یا پودر حل شدنی در آب مصرف شود و داروی تزریقی در این مورد، بی فایده و حتی زیان آور است.

در مورد داروهای مشابه چه طور؟

در مورد داروهای مشابه، باز هم اولویت با داروی خوراکی است؛ مثلا اگر دارویی هم به صورت آمپول و هم به صورت قرص و کپسول موجود باشد، توصیه ما این است که بیمار حتی الامکان داروی خوراکی را مصرف کند، زیرا هر تزریقی می تواند یک واکنش به همراه داشته باشد و بروز حساسیت از جمله مهم ترین عوارض داروهای تزریقی است.

در صورت بروز حساسیت دارویی در قرص و کپسول و شربت، می توان مصرف آن را بلافاصله قطع کرد و یا حتی با شستشوی معده، دارو را از بدن خارج کرد، اما در صورت بروز حساسیت داروی تزریقی، اقدام خاصی نمی توان انجام داد.

بنابراین عوارض داروهای خوراکی بسیار کمتر از انواع تزریقی است و همواره در علم پزشکی توصیه می شود که از درمان های تزریقی کمتر استفاده شود.

چرا عده ای معتقدند که داروی خوراکی کم اثرتر از نوع تزریقی است؟

متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که داروی خوراکی بی تاثیر است و فقط با تزریق آمپول، بیماری شان بهبود می یابد. حتی بیمارانی هم وجود دارند که با مراجعه به پزشک از او می خواهند که برای شان داروی تزریقی تجویز کند و استدلال شان هم این است که داروی خوراکی بر بدن آنها تاثیری ندارد و به پزشکی که برای شان داروی تزریقی تجویز نکند، مجددا مراجعه نمی کنند؛ مگر اینکه حداقل یک قلم داروی تزریقی (مثلا ب- کمپلکس) در نسخه آنها وجود داشته باشد.

به مصرف خودسرانه ب- کمپلکس اشاره کردید. هر چند وقت یک بار لازم است که این آمپول تزریق شود؟

هیچ نیازی نیست که فردی به صورت خودسرانه ب- کمپلکس تزریق کند، بلکه با مصرف میوه و سبزی تازه و مواد غذایی مختلف می تواند این ویتامین ها را دریافت کند.

این یک باور اشتباه است که فردی که احساس کسالت و ضعف می کند، باید ب- کمپلکس تزریق کند تا وضعیت بدنی اش بهبود یابد.

متاسفانه بسیاری از افراد نمی دانند که مصرف بی رویه ویتامین ها نیز خطرناک است و می تواند باعث مسمومیت شود.

در مورد سرماخوردگی چطور؟ تزریق دارو زودتر جواب نمی دهد؟

این هم یکی از باورهای غلط است که خیلی ها فکر می کنند اگر پنی سیلین بزنند، سرماخوردگی شان زودتر خوب می شود، غافل از اینکه 99 درصد سرماخوردگی ها و انواع آنفلوآنزا ویروسی هستند و درمان آنها هیچ نیازی به آنتی بیوتیک ندارد (نه خوراکی، نه تزریقی). از طرفی عملکرد آنتی بیوتیک ها همانند یک شمشیر دو لبه است و عوارض زیادی به همراه دارد.

چه عوارضی؟

مشکلات کبدی و کلیوی از مهم ترین عوارض مصرف بی رویه آنتی بیوتیک هاست. در عین حال، مصرف بی جای آنتی بیوتیک ها موجب می شود بدن نسبت به این داروها مقاوم شود و در صورت نیاز هم، مصرف آنها تاثیری در بهبود بیماری نداشته باشد. البته در مورد برخی بیماری ها ، نوع تزریقی سریع تر از نوع خوراکی اثرگذار است.

در عین حال، بسیاری از خانواده ها داروهای بی مصرف و باقی مانده شان را نگهداری می کنند تا شاید روزی به آنها احتیاج پیدا کنند و این بدترین کار ممکن است و مصرف آنها عوارض خطرناکی به همراه دارد.

بسیار دیده شده که فردی با تزریق یک ویتامین ساده یا خوردن یک قرص بدون تجویز پزشک، جان خود را از دست داده است.

به نظر شما، آیا پزشکان با تجویز غیر موجه این داروها، مصرف بی رویه آنها را در جامعه رواج نمی دهند؟

متاسفانه همین طور است. مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و مولتی ویتامین ها از جمله داروهایی هستند که مثل نقل و نبات توسط ایرانی ها مصرف می شوند. اصلا در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، دارو بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار نمی گیرد. ما عادت کرده ایم که با احساس کوچک ترین دردی، مسکن بخوریم و یا با احساس هر گونه ضعفی آمپول ویتامین بزنیم، اما به این موضوع توجه نمی کنیم که مصرف همین داروهای به ظاهر ساده، اعتیادآور است و حتی مصرف آسپیرین بدون تجویز پزشک، سلامت فرد را به خطر می اندازد.

البته تبلیغات در این بین نقش مهمی ایفا می کنند، طوری که این روزها در مجلات و روزنامه ها و به ویژه شبکه های ماهواره ای، انواع مکمل و ویتامین تبلیغ می شوند، اما باید بدانید که مصرف بی رویه هر ماده ای، حتی آب هم برای بدن مضر است. ما باید یاد بگیریم که مصرف هر گونه دارو، چه خوراکی و چه تزریقی، باید با تجویز پزشک صورت گیرد و باید انتخاب هر یک از این داروها را به پزشک مان واگذار کنیم.

حرف آخر؟

پزشک خوب، پزشکی نیست که چند نوع دارو تجویز کند. در بسیاری از بیماری ها مثل سرماخوردگی اصلا نیازی به مصرف دارو نیست و درمان آن، استراحت و مصرف مایعات گرم است. در عین حال، ما باید آستانه ی تحمل را در خودمان بالا ببریم و به جای مصرف مسکن، علت درد را پیدا کنیم تا مشکل از ریشه حل شود.

باز هم تاکید می کنم که جمله ی "تاثیر داروهای تزریقی بیشتر از داروهای خوراکی است" همیشه صادق نیست و این موضوع به نوع بیماری، نوع دارو، نیاز بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد.

مصاحبه کننده : سامان گلناری

Old_Chater
11-09-2010, 13:45
به نظر من هفته اي 1 دونه ب كمپلكس نيازه

Life24
11-09-2010, 13:51
به نظر من هفته اي 1 دونه ب كمپلكس نيازه
این دکتر تو پست بالا گفته نزنید. داره فریاد می زنه
چطور شما میگی نیاز هست؟ :31:
مخصوصا تزریقبی ها که دوز بالایی رو داره.

Old_Chater
11-09-2010, 20:10
این دکتر تو پست بالا گفته نزنید. داره فریاد می زنه
چطور شما میگی نیاز هست؟
مخصوصا تزریقبی ها که دوز بالایی رو داره.

واسه ما ايراني ها كه رژيم غذاييمون كامل نيست مولتي ويتامين خيلي نيازه
اين دكتر احتمالا خودش نفسش از جاي گرم در مياد و ميتونه تو هفته چند وعده مرغ ماهي و گوشت شير و ميوه جات گرون بخره اما 70 درصد مردم ايران دچار فقر ويتامين هستن