PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : حداکثر فاصله زمانی مجاز بین جوشاندن و خوردن کنسرو ماهی؟

Iron
02-05-2010, 13:04
سلام

سوال از عنوان تاپیک مشخصه. میگن باید قبل از مصرف کنسرو ماهی باید اونو 20 دقیقه بجوشونید. حالا میخوام بدونم چقدر بعد از جوشوندنش میشه خوردش. مثلا اگر شب بجوشونمش،آیا میتونم فردا ظهر یا شب بخورم؟ کلا حداکثر فاصله زمانی بین جوشوندن و خوردن کنسرو ماهی چقدره؟

Arpanet
02-05-2010, 19:07
جوشاندن باعث تجزيه سم باكتري كلوستريديوم بوتولينوم ميشه واگه كنسرو رو باز نكني بله ميشه روز بعد خوردش ولي اگه باز بشه مثل ماهي- البته كمتر -تو يخچال بتدريج فاسد ميشه

joe_satriani
02-05-2010, 19:16
بله - به نظرم ميشه خورد

Iron
02-05-2010, 19:31
جوشاندن باعث تجزيه سم باكتري كلوستريديوم بوتولينوم ميشه واگه كنسرو رو باز نكني بله ميشه روز بعد خوردش ولي اگه باز بشه مثل ماهي- البته كمتر -تو يخچال بتدريج فاسد ميشه

ممنون از جوابتون. یعنی این باکتریه دیگه سم تولید نمی کنه؟

Arpanet
04-05-2010, 19:58
باكتري در طول زمان زياد سم پروتئيني توليد ميكنه كه چون از پرو تئينه با جوشاندن تجزيه ميشه وبي اثر. در عرض يك روز نميتونه سم توليد كنه ضمنا ميشه كنسرو رو بعد خنك شدن در يخچال گذاشت. ضمنا اين سم كشنده ترين سم بيولوژيك شناخته شده است

parinaz571
05-05-2010, 20:43
:41:

من هیچ وقت نمیجوشونم . دوست دارم تا درشو باز کردم خالی خالی بخورمش.
میمیرم؟:41::18:

Alamate Soal
05-05-2010, 20:48
:41:

من هیچ وقت نمیجوشونم . دوست دارم تا درشو باز کردم خالی خالی بخورمش.
میمیرم؟:41::18:

اگه تا حالا نمردي نه :31:

parinaz571
05-05-2010, 21:03
جدی میگم من اصلا عادت ندارم کنسرو ماهی رو بجوشونم یعنی اصلا با ذائقم جور نیست . از لحاظ پزشکی مشکلی داره؟

Kasra 91
05-05-2010, 22:11
چند روز پیش 3 تا از دوستام کنسرو ماهی میگیرن میجوشونن میخورت از 3 نفر 2نفر که بدنشون مشکلی نداشته الودگی رو دفع میکنن ولی یکی دیگه که مشکل کلیه داشته کارش به بیمارستانو سرم و اینجور چیزا کشیده میشه.

مثل اینکه ما هی های جنوب خودکشی کردن اینا هم همین ماهی های مرده رو کنسرو کردن یا ماهی های الوده حنوب رو کنسرو میکنن کنسرو ها هم الودست

مطمئن نیستم ولی میخواستم بگم که مواظب باشین

ghahremanimehdi
05-05-2010, 22:37
جدی میگم من اصلا عادت ندارم کنسرو ماهی رو بجوشونم یعنی اصلا با ذائقم جور نیست . از لحاظ پزشکی مشکلی داره؟

ممکنه که همه ی کنسروها این سم رو نداشته باشن . ولی اگر یکی از اونایی که خوردی و نجشوندی این سم رو داشت مطمئن باش ظرف 24 ساعت راهی .... میشدی!:46: حتما کنسروها رو قبل از مصرف 20 دقیقه بجشونید

parinaz571
05-05-2010, 22:46
ممکنه که همه ی کنسروها این سم رو نداشته باشن . ولی اگر یکی از اونایی که خوردی و نجشوندی این سم رو داشت مطمئن باش ظرف 24 ساعت راهی .... میشدی!:46: حتما کنسروها رو قبل از مصرف 20 دقیقه بجشونید

اها من فکر میکردم این سم اثرشو تو دراز مدت میزاره یعنی مثلا مثل خوردن چایی داغ در بلند مدت باعث سرطان میشه.

پس حالا که اثرشو تو 24 ساعت نشون میده مشکلی نیست:31:

ghahremanimehdi
05-05-2010, 22:52
اها من فکر میکردم این سم اثرشو تو دراز مدت میزاره یعنی مثلا مثل خوردن چایی داغ در بلند مدت باعث سرطان میشه.

پس حالا که اثرشو تو 24 ساعت نشون میده مشکلی نیست:31:

کنسروهای خطرناک
بارها شنیده‌اید که توجه نکردن به ویژگی‌های یک کنسرو سالم سبب مسمومیت بوتولیسم و در نهایت مرگ می‌شود. بوتولیسم‌ یک‌ نوع‌ مسمومیت‌ غذایی‌ جدی‌، ولی‌ غیر مسری‌ است. این مسمومیت‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ و دستگاه‌ عضلانی‌ را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد.
● علت چیست
باکتری کلستریدیوم بوتولینوم یک باکتری بی‌هوازی است که در غذای آلوده یا خوب پخته نشده رشد می‌کند. با رشد این باکتری در غذا، سم قدرتمندی تولید و ترشح می‌شود که توانایی جذب از دستگاه گوارش و گسترش به دستگاه عصبی مرکزی را دارد. غذاهایی که با احتمال بیشتری ممکن است باعث بوتولیسم شوند عبارتند از: سبزیجات و میوه‌هایی که در خانه کنسرو می‌شوند، ماهی، گوشت، سوسیس خوب پخته نشده، گوشت دوده داده و محصولات لبنی در شیرخواران زیر یک سال، عسل خام یا سایر غذاهای پخته نشده ممکن است باعث بوتولیسم شوند.این باکتری امکان دارد زخم را نیز آلوده سازد و سم ترشح کند.
● علائم بیماری
معمولا ۳۶- ۱۸ ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ غذای‌ آلوده‌ علائم‌ ظاهر می‌شوند. شایع‌ترین علائم بیماری شامل تار شدن‌ دید، یا دو تا دیدن‌، افتادن‌ پلک‌های‌ چشم‌ ،خشک‌ شدن‌ دهان‌، خورده‌‌خورده‌ صحبت‌ کردن‌، مشکل‌ در قورت‌ دادن‌ غذا یا مایعات‌، استفراغ‌ و اسهال و ضعف‌ دست‌ها یا پاهاست که‌ نهایتاً ممکن‌ است‌ به‌ فلج‌ نیز بیانجامد.
● درمان
اگر تنها چند ساعت‌ از خوردن‌ غذای‌ مسموم‌ گذشته‌ باشد، باید فرد را وادار به‌ استفراغ‌ کنید. بستری‌ کردن‌ بیمار جهت‌ انجام‌ مراقبت‌های‌ ویژه‌ ضرورت دارد. امکان‌ دارد بیمار به‌ تهویه‌ مکانیکی‌ نیاز پیدا کند. تزریق‌ سرم‌ ضد سم‌ بوتولیسم‌ جلوی‌ بدتر شدن‌ بیماری‌ را می‌گیرد. سرم‌ ضد سم‌ از سرم‌ اسب‌ مشتق‌ می‌شود، که‌ علی‌رغم‌ این‌که‌ زندگی‌ فرد را ممکن‌ است‌ نجات‌ دهد، اثرات‌ جانبی‌ جدی‌ دارد. معمولاً تزریق‌ مایعات‌ و تغذیه‌ داخل‌ وریدی‌ به‌ هنگام‌ بستری‌ شدن‌ بیمار لازم‌ است‌، زیرا بیمار در بلع مشکل‌ دارد.
با اقدام‌ فوری‌، پیامد بیماری‌ خوب‌ است‌. هر چه‌ قدر مقدار سم‌ ورودی‌ بیشتر باشد، علائم‌ زودتر آغاز می‌شوند و وضعیت‌ بیمار نیز خطرناک‌تر خواهد بود. میزان‌ کلی‌ مرگ‌ومیر ۱۰ تا ۲۵ درصد است‌.
● ۱۰ فرمان
۱. اگر قسمتی‌ از قوطی‌ کنسرو بیرون‌ زده‌ است‌، آن را مصرف نکنید.
۲. اگر پس از باز کردن در قوطی، دیدید کنسرو تغییر رنگ داده و دارای بوی نامطبوع است و حالت کف آلودگی دارد، فاسد است. از مصرف آن جدا خودداری کنید.
۳. هیچ‌گاه‌ غذایی‌ را که‌ قطعاً مشخص‌ نیست‌ خوب‌ پخته‌ یا کنسرو شده‌ است‌، نخورید.
۴. تورم قوطی کنسرو نشان دهنده آلودگی میکروبی است. از مصرف چنین کنسروی خودداری نمایید.
۵. هیچ‌گاه‌ به‌ شیرخواران‌ غذای‌ حاوی‌ عسل یا شربت‌های‌ ضد سرفه‌ ندهید.
۶ . جوشاندن‌ غذا می‌تواند از بوتولیسم‌ پیشگیری‌ کند. قبل از مصرف کنسرو ماهی و گوشت حتما آن را به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید.
۷. اگر علایم‌ بوتولیسم‌ را مشاهده کردید بلافاصله‌ آمبولانس‌ خبر کنید. این‌ یک‌ وضعیت‌ اورژانس‌ است‌.
۸ . اگر ضعف‌، تاری‌ دید یا خورده‌ خورده‌ صحبت‌ کردن‌، دوباره‌ ظاهر شوند، بازگشت‌ این‌ علائم‌ ممکن‌ است‌ نشان‌دهنده‌ نیاز به‌ درمان‌ بیشتر باشد.
۹. قوطی‌های مواد غذایی کنسروی زنگ زده به ویژه ماهی و گوشت را هرگز خریداری نکنید و مورد مصرف قرار ندهید.
۱۰. به خاطر داشته باشید سم باکتری هیچ بو و طعمی‌ندارد . پس به صرف عدم تغییر بو و طعم کنسرو را نجوشانده، مصرف نکنید.

satrianism
09-05-2010, 23:31
خودم شخصا دو سه بار شاهد مرگ کسایی بودم که به خاطر کنسرو مردند:31: یعنی تو مراسمشون شرکت کردم :20: