PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : يك پرسش حرفه اي

Old_Chater
13-02-2010, 13:54
ميخواستم بدونم چطور ميشه غلظت سرتونين رو تو مغز بالا برد دقيقا كاري كه داروهاي ضد افسردگي ميكنن؟

morsadr
13-02-2010, 17:47
ميخواستم بدونم چطور ميشه غلظت سرتونين رو تو مغز بالا برد دقيقا كاري كه داروهاي ضد افسردگي ميكنن؟

همانطور که خودتون اشاره کردید این کار با داروهای ضد افسردگی قابل انجامه :31:
اگر راه دیگری وجود داشته باشه یعنی کمک به درمان افسردگی . من فکر نکنم راه علمی و مناسبی وجود داشته باشه .
البته مختصری کم خوابی شبانه می تواند در حالت خلق فرد تاثیر مثبت داشته باشد . شاید مکانیزم آن افزایش ترشح سرو تونین باشد.

Old_Chater
13-02-2010, 21:40
البته مختصری کم خوابی شبانه می تواند در حالت خلق فرد تاثیر مثبت داشته باشد . شاید مکانیزم آن افزایش ترشح سرو تونین باشد.

درسته من موقعي كه كمتر ميخوابم شادتر هستم البته يه خورده كم تر
چه غذاهاي باعث توليد بيشتر سرتونين ميشن؟

morsadr
14-02-2010, 10:40
در این مورد اطلاعات کاملی ندارم ولی جایی شنیدم که موز سروتونین داره . البته من فکر میکنم منابع خوراکی این ماده کمکی به ما نمیکنه چون ما نیاز داریم که میزان سروتونین موجود در پایانه های عصبی مغز زیادتر شوند واین مورد ارتباطی با سروتونین خوراکی وحتی سروتونین خون نداره. :41:

Old_Chater
14-02-2010, 13:52
كاملا درسته سرتونين موجود در غذا يا خون نميتونه كمك كنه ما بايد كاري كنيم كه جذب مجدد سرتونين در سیناپس بازداری بشه دقيقا كاري كه فلوكستين ميكنه يعني بالابردن غلظت سرتونين در مغز كه باعث شادي بيشتر ميشه

Arpanet
14-02-2010, 21:14
سوال اينه كه چطور ميشه نوروترانسميترها رو جوري تغيير داد كه باعث تغييرات خلق بشه؟
بطور خلاصه بايد گفت :انچه تا بحال تاييد شده
1- مصرف شير تا حدودي موجب ارامش ميشه مثلا شب قبل از خواب
2- رژيم غذايي مديترانه اي كه يكي از مواد مهمش ماهي است كه بجاش كپسولهاي امگا3/6/9 مصرف ميكنن
3 -گياهي بنام علف چاي يا سنت جان ورت يا هايپريكوم پرفوراتوم كه براي افسردگي تا حد متوسط/ اضطراب/ ميگرن/ بيخوابي/ بدخوابي/ انوركسيا/ موثر است مكانيسم اثر مهار مونو امينو اكسيداز است ( ا و ب) بخاطر همين بعضي روانپزشكان به عوارضش مشكوك هستند واز طرف ديگه تحقيقاتي هم درمورد بي عارضه بودنش در دوز معمول هست ( اينه كه نميتونم بگم مصرف كنيد يانه/ اگه كسي اطلاعات تخصصي معتبري سراغ داره ادرس بده تا بفهميم عوارض داروهايMAOI رو داره يا نه- ممنون ميشم)
نوع ايراني اش به نام قطره هايپيران در داروخانه هست
در نقاط ديگر دنيا هم در داروهايي با اسامي تجارتي مثلMOODLINX® هست

alidata2010
14-02-2010, 21:18
به نظرم قرص x بنداز همینو میخواستی بشنوی دیگه:8:

*Alucard*
14-02-2010, 23:31
كاملا درسته سرتونين موجود در غذا يا خون نميتونه كمك كنه ما بايد كاري كنيم كه جذب مجدد سرتونين در سيناپس بازداري بشه دقيقا كاري كه فلوكستين ميكنه يعني بالابردن غلظت سرتونين در مغز كه باعث شادي بيشتر ميشه

کلا يک نظريه در علم روانپزشکي به تازگي (نه چندان) مطرح شده به اسم نظريه آمين هاي مغزي که اساسش بر اين پايه استواره که روحيات انسان وابسته به ميزان غلظت آمينهاي مغزي هست مثلا همونطور که خودتون اشاره کردين سروتنين باعث افزايش آرامش و دوپامين باعث افزايش شادي ميشه ولي موارد زيادي از گزارشات پزشکي نشون داده که افراد زيادي در پي مصرف فلوکستين دست به خودکشي زدن (با وجود مصرف در حد دوز مجاز)که علل اون فقط در بعضي موارد بالا رفتن ميزان غلظت اين هورمون (سروتنين) بوده که اين مسئله نشون ميده که اين نظريه هنوز ناقص هست و عوامل متعدد ديگه اي هم در رروحيات انسان تاثير گذار هستن...
از طرفي مصرف اين دسته داروها هم همونطور که اشاره کردم مثل يک شمشير دولبه ميمونه که ممکنه در مواردي باعث بالا رفتن غلظت اين هورمونها بيش از حد مجاز بشه که ميتونه اثرات مخرب زيادي داشته باشن به همين دليل بيماراني که اين داروهارو مصرف ميکنن از نظر وضعيت روحي بايد دائما تحت نظر يک مشاور و روانشناس باليني قرار بگيرن و وضعيت روحي و جسمي اونها مانيتور بشه به نظر من بهترين راه دست پيدا کردن به شادي و آرامش پايدار در زندگي بالا بردن توان جسمي و تمرکز با ورزش و دور کردن ذهن از مسائل آزار دهنده هست نه به طور مصنوعي با قرص و دارو مگر در شرايطي که واقعا احتياج باشه.

Old_Chater
14-02-2010, 23:48
به نظر من بهترين راه دست پيدا کردن به شادي و آرامش پايدار در زندگي بالا بردن توان جسمي و تمرکز با ورزش و دور کردن ذهن از مسائل آزار دهنده هست

اين راه كار فعلا به نظر من جوابگو نيست بهتره روش هاي داروهاي رو دنبال كنيم
من العان روزانه 40 ميلي گرم فلوكستين مصرف ميكنم اكثر روزا خواب آلودگي دارم ممكنه در حال اور دوز شدن باشم؟

Arpanet
20-02-2010, 21:39
فلوكستين در اكثر افراد بيخوابي مياره و در عده كمي خواب الودگي ميتوني با مشورت پزشك داروي سازگارتري مصرف كني
اوردوز به اين نميگن!

Old_Chater
20-02-2010, 23:26
3 -گياهي بنام علف چاي يا سنت جان ورت يا هايپريكوم پرفوراتوم كه براي افسردگي تا حد متوسط/ اضطراب/ ميگرن/ بيخوابي/ بدخوابي/ انوركسيا/ موثر است مكانيسم اثر مهار مونو امينو اكسيداز است

يه خورده توضيح بيشتر ميشه بدين منظورتون همون چاي سبزه؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Old_Chater
04-05-2010, 21:48
افزايش دوز داروهاي ضد افسردگي ميتونه كار ساز باشه
مثلامني كه 40 ميل فلوكستين مصرف ميكنم 60 ميلي گرم مصرف كنم؟

Arpanet
07-05-2010, 18:41
يه خورده توضيح بيشتر ميشه بدين منظورتون همون چاي سبزه؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ربطي به چاي و چاي سبز نداره فقط اسمه ميتوني بري داروخونه بگي قرص يا قطره هايپيران ميخوام البته قطره ترجيح داره
بالا بردن دوز داروهاي شيميايي و تركيب دو يا چند دارو در مورد شما ميتونه موثر باشه ولي بايد امتحان بشه تا معلوم بشه جواب ميده يا نه ولي توسط روان پزشك

Old_Chater
07-05-2010, 21:54
ربطي به چاي و چاي سبز نداره فقط اسمه ميتوني بري داروخونه بگي قرص يا قطره هايپيران ميخوام البته قطره ترجيح داره
بالا بردن دوز داروهاي شيميايي و تركيب دو يا چند دارو در مورد شما ميتونه موثر باشه ولي بايد امتحان بشه تا معلوم بشه جواب ميده يا نه ولي توسط روان پزشك

مصرفش همرا فلوكستين موردي نداره؟

Arpanet
09-05-2010, 19:23
قبلا هم گفتم مكانيسم اثر دو دارو با هم سازگارنيست و توصيه شده با هم مصرف نشن ولي شما كه از دكتر گريزاني ميتوني هايپيران رو سرخود مصرف كني البته بعد قطع تدريجي فلوكستين يعني وقتي فلوكستين كاملا قطع شد قطره رو شروع كني
البته دكتر بري با طيف وسيع دارويي در دسترس زودتر نتيجه ميگيري و اين براي حالت ناچاريه

babakmit
22-05-2010, 14:30
دوستان قطره و قرص گیاهی هیپیران از علف هرزی که در مزارع چای می روید و بهمین خاطر به ان علف چای میگویند گرفته می شود.نام خارجی ان stjohns می باشد. این دارو تاثیرات معجزه اسایی دارد.البته عوارض جنبی ان را حتما باید در نظر داشت .من شخصا بعد از سالها استفاده از داروهای سیتالوپرام و فلوکستین که البته هیچ نتیجه ای هم نداشتند مدتی است از این دارو استفاده میکنم و اعتراف میکنم که واقعا روحیه ادم را بهبود میبخشد. مصرف ان با داروهای ضد افسردگی مجاز نیست.قبل از مصرف حتما راجع به ان تحقیق کنید .در اینجا یک دنیا اطلاعات راجع به این دارو پیدا میکنید . امیدوارم شما هم نتیجه بگیرید و تجربیات خود را به اگاهی برسانید.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Old_Chater
22-05-2010, 19:55
دوستان قطره و قرص گیاهی هیپیران از علف هرزی که در مزارع چای می روید و بهمین خاطر به ان علف چای میگویند گرفته می شود.نام خارجی ان stjohns می باشد. این دارو تاثیرات معجزه اسایی دارد.البته عوارض جنبی ان را حتما باید در نظر داشت .من شخصا بعد از سالها استفاده از داروهای سیتالوپرام و فلوکستین که البته هیچ نتیجه ای هم نداشتند مدتی است از این دارو استفاده میکنم و اعتراف میکنم که واقعا روحیه ادم را بهبود میبخشد. مصرف ان با داروهای ضد افسردگی مجاز نیست.قبل از مصرف حتما راجع به ان تحقیق کنید .در اینجا یک دنیا اطلاعات راجع به این دارو پیدا میکنید . امیدوارم شما هم نتیجه بگیرید و تجربیات خود را به اگاهی برسانید.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اسم قرصش چيه؟چون فكر كنم مصرف قرصش راحت تر باشه

JEskandari
22-05-2010, 23:52
سوال اينه كه چطور ميشه نوروترانسميترها رو جوري تغيير داد كه باعث تغييرات خلق بشه؟
بطور خلاصه بايد گفت :انچه تا بحال تاييد شده
1- مصرف شير تا حدودي موجب ارامش ميشه مثلا شب قبل از خواب
2- رژيم غذايي مديترانه اي كه يكي از مواد مهمش ماهي است كه بجاش كپسولهاي امگا3/6/9 مصرف ميكنن
3 -گياهي بنام علف چاي يا سنت جان ورت يا هايپريكوم پرفوراتوم كه براي افسردگي تا حد متوسط/ اضطراب/ ميگرن/ بيخوابي/ بدخوابي/ انوركسيا/ موثر است مكانيسم اثر مهار مونو امينو اكسيداز است ( ا و ب) بخاطر همين بعضي روانپزشكان به عوارضش مشكوك هستند واز طرف ديگه تحقيقاتي هم درمورد بي عارضه بودنش در دوز معمول هست ( اينه كه نميتونم بگم مصرف كنيد يانه/ اگه كسي اطلاعات تخصصي معتبري سراغ داره ادرس بده تا بفهميم عوارض داروهايMAOI رو داره يا نه- ممنون ميشم)
نوع ايراني اش به نام قطره هايپيران در داروخانه هست
در نقاط ديگر دنيا هم در داروهايي با اسامي تجارتي مثلMOODLINX® هست

اون علف چای یا St. John Wort یا Hypericum perforatum همانطور که فرمودید از نوع MAO Inhibitor
هست بنابر این نباید در فردی که در حال استفاده از SSRI ها هست و یا هنوز دو هفته از قطع مصرف
SSRI ها نگذشته مصرف بشه وگرنه میتونه باعث سندرم سروتونرژیک بشه که خیلی خطرناک هست.

Old_Chater
23-05-2010, 13:10
سندرم سروتونرژیک

علايمش چيه؟

Arpanet
23-05-2010, 19:21
اون علف چای یا St. John Wort یا Hypericum perforatum همانطور که فرمودید از نوع MAO Inhibitor
هست بنابر این نباید در فردی که در حال استفاده از SSRI ها هست و یا هنوز دو هفته از قطع مصرف
SSRI ها نگذشته مصرف بشه وگرنه میتونه باعث سندرم سروتونرژیک بشه که خیلی خطرناک هست.
با تشكر از شما متاسفانه منبع معتبري كه نشون بده اين گياه عوارض جانبي مونو اينهيبيتورها رو داره يا نه پيدا نكردم روانپزشكان هم از داروهاي گياهي سر در نميارن از جانب ديگر فارماكوگنوزيست ها ميگن اين گياه مكانيسم هاي ناشناخته ديگري هم داره كه باعث ميشه عوارض MAOI's رو نداشته باشه/ در رفرنس هاي فارماكولوژي به ان اشاره شده اگر دوستان اطلاعات دقيق تخصصي دارن خواهش ميكنم در اختيار ما هم بگذارن:11:

Old_Chater
23-05-2010, 21:11
اسم قرص داروخونيش چيه؟

JEskandari
23-05-2010, 23:06
با تشكر از شما متاسفانه منبع معتبري كه نشون بده اين گياه عوارض جانبي مونو اينهيبيتورها رو داره يا نه پيدا نكردم روانپزشكان هم از داروهاي گياهي سر در نميارن از جانب ديگر فارماكوگنوزيست ها ميگن اين گياه مكانيسم هاي ناشناخته ديگري هم داره كه باعث ميشه عوارض MAOI's رو نداشته باشه/ در رفرنس هاي فارماكولوژي به ان اشاره شده اگر دوستان اطلاعات دقيق تخصصي دارن خواهش ميكنم در اختيار ما هم بگذارن:11:

خوب توی Australian Medicine Handbook اومده که با SSRI ها سندرم سروتونرژیک میتونه بده.
Rossi S (Ed.) (2005). Australian Medicines Handbook 2005. Adelaide: Australian Medicines Handbook. ISBN 0-9578521-9-3

همچنین این موضوع که ایندو با هم سندرم سروتونرژیک میدن توی Integretive Mediceine 2000 اومده.
در ضمن در دارونامه گیاهی ایران در مورد اثر هایپیران اینطور بیان شده که با مهار MAO و همچنین مهار بازجذب
سروتونین و نیز اثر بر اینترلوکین 6 باعث اثر ضد افسردگی میشود .

همچنین گزارشهای فراونی از بروز سندرم سروتونرژیک با مصرف St. John Wart در بیمارانی که در حال مصرف
SSRI بودند در سالهی دهه 90 وجود دارد.

Old_Chater
04-06-2010, 09:13
العان جديدترين داروي ضد افسردگي در ايران چيه؟

غلامعلی نوری
04-06-2010, 22:57

سلام

ورزش+ نور زیاد + خوردن غذا های حاوی تریتوفان + خوش خلقی

فعلا اینها رو داشته باش تا بعد

Old_Chater
04-06-2010, 23:14
خوردن غذا های حاوی تریتوفان

چه دارو و غذاهاي حاوي اين ماده هستند؟

غلامعلی نوری
06-06-2010, 07:42
چه دارو و غذاهاي حاوي اين ماده هستند؟

واقعیت اینه که نمی توان گفت هر غذایی که حاوی ترپتوفانه سرو تونین مغز را بالا می بره

قبلا می گفتند که خوردن گوشت بوقلمون و موز با داشتن تریپتوفان باعث افزایش سرو تونین مغز می شود اما امروزه ثابت شده که این ادعاها در ست نیست

باید منتظر بود تا ببینیم در تحقیقات آینده مفید بودن چه غذاهایی را ثابت خواهد کرد :11:

993
10-06-2010, 16:52
اسم قرص داروخونيش چيه؟
شما که با اون داروخانه دار محترم اشنا هستی دیگه چرا همش دنبال اسمهای فارسی داروها میگردی؟! اینجا روزی 10 تا قرص به شما پیشنهاد میکنن همش رو وردار روی کاغذ بنویس بده دست اون نسخه پیچ نامحترمی که انقدر راحت این داروها رو در اختیارت قرار میده! پولش رو بده بیا بیرون بعد بیا بشین توی خونه همه رو بخور!
اگه یه مقدار اون نسخه پیچ وجدان داشت شما به جای اینکه صبح تا شب توی بخش پرسش و پاسخ پزشکی دنبال ضد افسردگی و مخدر و شبه مخدر باشی توی بخش های مفید فروم در حال پست زدن بودی! (نه اینکه این بخش مفید نیست! برای کسی مفیده که واقعا به مشاوره پزشکی احتیاج داشته باشه نه کسی که سر خود دنبال ارام بخش و ضد افسردگی و مخدر به تجویز خودش باشه)

Old_Chater
10-06-2010, 23:59
عزيزم پرسشهاي من فقط واسه زياد شدن اطلاعات عموميه نه مصرف

993
11-06-2010, 16:25
عزيزم پرسشهاي من فقط واسه زياد شدن اطلاعات عموميه نه مصرف
کاملا مشخصه! بر منکرش لعنت

Old_Chater
11-06-2010, 21:25
قضاوت زود هرگز!

خوبه ادما به چيزياي كه تو امضاشون ميذارن عمل كنن