PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : قلمه هام دارن خراب میشن کمک

peroshat
17-09-2009, 10:12
سلام من یه خورده توی نگهداری از گل و تکثیر اونا ناشی ام دوتا سوال دارم ممنون میشم اگه جواب بدین
1- چند وقت پیش دوتا قلمه از شمعدونی گرفتم و یکیش رو توی آب داخل آشپزخونه و دیگری رو بدون زدن توی هورمون ریشه زا داخل خاک برگ توی راه پله (با نور کافی شاید هم زیاد) گذاشتم و روی هیچ کدوم رو نایلون نکشیدم حالا بعد از دو هفته اون که توی آب بوده خودش خشک شده ولی از داخل آب جوونه هایی با برگ های ریزی زده واون که توی خاک بوده از پائین شروع به خشک شدن کرده حالا من می تونم اونارو حفظ کنم ؟؟؟؟؟ اگه میشه بعد از این مرحله باید چه کنم ؟
2- بازم همون چند وقت پیش دوستم یه قلمه شفلرا برام آورد خودش میگفت که از نوک گل اون رو جدا کرده من هم اون رو چند روزی توی آب و بعد هم داخل مخلوطی ازماسه و خاک برگ گذاشتم وروش رو با نایلون پشوندم البته بعد از مدتی کوچکترین برگش خراب شد حالا هم هر 2-3 روزی یه کم بهش آب میدم و توی زیرگلدونیش میریزم به نظر شما روش نگهداریم درسته یا نه ممنون میشم اگه کامل وسریع پاسخ بدین

behzadasadi
17-09-2009, 23:55
سلام
اشکال کار شما این که قلمه ها رو چند روز تو اب نگه میدارید وبعد اونارو توماسه قرار میدین شمعدونی رو توماسه بادی بذارین تا ریشه دار بشه

peroshat
24-09-2009, 13:01
سلام
اشکال کار شما این که قلمه ها رو چند روز تو اب نگه میدارید وبعد اونارو توماسه قرار میدین شمعدونی رو توماسه بادی بذارین تا ریشه دار بشه
ممنون از راهنماییتون ولی حالا که داره خراب میشه باید چه کنم

koorosh1357
03-10-2009, 15:15
دوست عزيز سلام
همانطور كه آقاي اسدي فرمودند مي توانستيد از همان ابتدا قلمه ها را در ماسه بكاريد اما علت خراب شدن قلمه اي كه در خاك برگ بوده احتمالاً به دليل آلوده بودن خاك قلمه شما دچار بيماري قارچي شده و پوسيده است كه اگر قسمتي از آن سالم باشد مي توانيد آن را جدا نموده و مجدد براي ريشه زايي دوباره در ماسه بكاريد . درمورد قلمه اي كه در آب بوده نيز مي توانيد قسمتهاي خراب شده را به طور كامل از بخشهاي سالم جدا نموده و سپس بخش سالم را در ماسه بكاريد .
در ابتداي كشت از آبياري زياد بپرهيزيد زيرا گياه در اثر شوك رطوبتي به ريشه زايي زياد تحريك شود .
موفق باشيد و عصباني نشويد .
كوروش:11:

AZORA
19-11-2009, 09:12
باسلام وخسته نباشيد

يك روشي كه من خودم امتحان كردم ونتيجه داد اين كه داخل يك گلدان كه با سفال محل زهكشي را گرفتم و قلمه ها مثل يك بچه به صورت قنداق داخل خزه گذاشتم وبا افشانه هر روز مرطوبش كردم
وبعد از يك مدتي ديدم كه ريشه كرده ويك دو برگ كوچك اضافه شده بعد كم كم هفته يك بار مقداري كمي خاك وبرگ به اون اضافه كردم تا اينكه گلدان پرشد وگياهم سبزشد نمي دونم شايد اين روش براي شما هم كار سازباشه امتحانش ضرر نداره
:11:

باغبون
04-04-2010, 17:48
سلام من یه خورده توی نگهداری از گل و تکثیر اونا ناشی ام دوتا سوال دارم ممنون میشم اگه جواب بدین
1- چند وقت پیش دوتا قلمه از شمعدونی گرفتم و یکیش رو توی آب داخل آشپزخونه و دیگری رو بدون زدن توی هورمون ریشه زا داخل خاک برگ توی راه پله (با نور کافی شاید هم زیاد) گذاشتم و روی هیچ کدوم رو نایلون نکشیدم حالا بعد از دو هفته اون که توی آب بوده خودش خشک شده ولی از داخل آب جوونه هایی با برگ های ریزی زده واون که توی خاک بوده از پائین شروع به خشک شدن کرده حالا من می تونم اونارو حفظ کنم ؟؟؟؟؟ اگه میشه بعد از این مرحله باید چه کنم ؟
2- بازم همون چند وقت پیش دوستم یه قلمه شفلرا برام آورد خودش میگفت که از نوک گل اون رو جدا کرده من هم اون رو چند روزی توی آب و بعد هم داخل مخلوطی ازماسه و خاک برگ گذاشتم وروش رو با نایلون پشوندم البته بعد از مدتی کوچکترین برگش خراب شد حالا هم هر 2-3 روزی یه کم بهش آب میدم و توی زیرگلدونیش میریزم به نظر شما روش نگهداریم درسته یا نه ممنون میشم اگه کامل وسریع پاسخ بدین

شمعدونی خیلی راحت بدون هورمون ریشه میده اصلا نیازی به هورمون ریشه زایی نیست ،یکی از اشکالالت کارتون این بود که قلمه هایی که تو راه پله گذاشتین رو نباید در برابر نور زیاد قرار میدادین،معمولا قلمه های شمعدونی رو روزهای اول در سایه قرار میدن بعد کم کم شدت نور رو زیاد میکنن ضمنا در زمان برداشت قلمه باید دقت کنین که هر قلمه باید درست از زیر یک گره قطع بشه