PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند سوال در #C

Shahab_H
09-08-2009, 11:25
با سلام
چند تا سوال دارم
چه طور میشه مثل ورد هر قسمت از متن 1 رنگ داشته باشه یا 1 فونت همش هم فونت و هم رنگ نباشه؟
مثلا تو TextBox کل متن هم رنگ و هم فونت میشه.
چه طور میشه مثل ورد فونت ها رو بدون FontDialog نمایش داد تا کاربر از همون جا انتخاب کنه. چه طور فقط این تغییر رو به متن سلکت شده اعمال کنه و ادامه متن(درست مثل ورد)
سوال مشابه سوال قبلی در رابطه با تغییر رنگ فونت
...
ممنون

Arshia001
09-08-2009, 12:14
چند قیافه کردن متن با تکست باکس ممکن نیست.توی ورد خودشون کلی فرمت نوشتن کنترل طراحی کردن تا این قیافه ای شده که میبینی.
برای انتخاب فونت توسط کاربر چند تا تابع توی MFC هست و تمام کتاب های آموزش C++ یه قسمت راجع به فونت ها دارن ولی توی سی شارپ نمیدونم راهی باشه یا نه.
برای تغییر رنگ فونت خیلی ساده باید یه رنگ تعریف کنی و به هر شکلی میخوای تنظیمش کنی بعد اون رنگ رو به تکست باکست نسبت میدی.

_H2_
09-08-2009, 13:52
سلام

چه طور میشه مثل ورد هر قسمت از متن 1 رنگ داشته باشه یا 1 فونت همش هم فونت و هم رنگ نباشه؟
مثلا تو TextBox کل متن هم رنگ و هم فونت میشه.

شما به سادگی هر چه تمام تر میتوانید از کنترلر RichTextBox در نوار ابزار استفاده کنید.
این کنترلر امکاناتی تا حد Wordpad خود ویندوز را در اختیار شما قرار میدهد و به سادگی میتوانید در دات نت برنامه ای مثل Wordpad بنویسید.
Start->All Programs->Accessories->Wordpad

چه طور میشه مثل ورد فونت ها رو بدون FontDialog نمایش داد تا کاربر از همون جا انتخاب کنه
یک combobox بگذارید و با System.Drawing.FontFamily.GetFamilies یا متدهای مشابه پرش کنید و با تغییر combobox فونت را اعمال کنید!

چه طور فقط این تغییر رو به متن سلکت شده اعمال کنه و ادامه متن(درست مثل ورد)
کنترلر RichTextBox حدود 16 خصیصه با نام SelectionXXXXX و SelectedXXXXX دارد که وضعیت فوق را کنترل و مدیریت میکند.
مثلاً برای تغییر فونت متن جاری انتخاب شده تک کد زیر کافی است.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Shahab_H
09-08-2009, 14:56
ممنون از پاسختون

یک combobox بگذارید و با System.Drawing.FontFamily.GetFamilies یا متدهای مشابه پرش کنید و با تغییر combobox فونت را اعمال کنید!

اگه ممکنه لطفا بیشتر توضیح بدین

_H2_
10-08-2009, 11:54
سلام
نمایش فونت های سیستم در دو خط:

Shahab_H
02-09-2009, 14:57
شرمنده می دونم بی ربطه به این تاپیک ولی گفتم برای 1 سوال دیگه تاپیک جدید باز نکنم
من کتاب آقای هاشمیان رو خوندم خوب در حد مقدماتی یاد گرفتم و می خوام حرفه ای شم
SQL ام تقریبا بلد نیستم
برای ادامه باید چی کار کنم؟ برم کتاب قوی تری بگیرم؟ برنامه بنویسم؟...
لطفا راهنمایی کلی نباشه با جزئیات باشه:D

Shahab_H
03-09-2009, 23:05
اساتید راهنمایی کنید لطفا

_H2_
04-09-2009, 02:38
سلام
میبخشید نتوانستم زودتر جواب دهم.

من نمیدانم منظورتان چه کتابی است...
در کل من هیچگاه پیشنهاد نمیکنم با هر چقدر سواد که دارید (خیلی کم و خیلی زیاد) از مطالعه+ کار عملی دست بردارید.
همیشه سعی کنید مطالب جدید را در قالب مقالات و MSDN و از همه بهتر کتاب مطالعه کنید و سعی کنید همان موارد را در قالب برنامه کاربردی و حتی آزمایشی پیاده سازی کنید تا هم ملکه ذهن شود و هم مشکلات و خطاهای انسانی و رایانه ای احتمالی در آن مسیر و روش های مختلف را بشناسید.

1) سعی کنید با کتاب یا MSDN اول تمام کلمات کلیدی (همانها که در زمان تایپ در VS آبی میشوند) را یا بگیرید.
یعنی کلمه کلیدی نباشد که بلد نباشید چه میکند.

2) بعد یادگیری اصول شی گرایی و پلیمورفیزم از اهم واجبات است و در این مورد من شخصاً تجربیات خوبی از کتابهای Deitel & Deitel دارم.

3) برای دات نت بهتر است کتابی در خصوص SQLServer هم مطالعه کنید و ضمن تسلط به زبان T-SQL امکانات و آپشنهای SQLServer را هم یاد بگیرد.

4) مطالعه کتابی هم در خصوص ADO.Net را بسیار سفارش میکنم. چون در اغلب برنامه ها به آن نیاز خواهید داشت و ضعف SQL و ADO.Net تا ابد برایتان مشکل ساز خواهد شد.
(در کنار یادگیری ADO.Net و SQL سعی کنید سینتکس های LINQ را هم کار کنید.)

5) بعد هم میتوانید کتابی در خصوص پلت فرمی که میخواهید کار کنید مطالعه کنید ...
برنامه نویسی Windows Application
رابط کاربری جدید WPF که برای Windows و Web قابل استفاده است
برنامه نویسی Web Application و ASP.Net
برنامه نویسی سه بعدی و XNA
و....

نکته آخر آنکه مطمئن هستم خرید 4 یا 5 کتاب با وجود گرانی فعلی بازهم بسیار بسیار ارزان تر از یک ترم کلاس خصوصی میشود و بسیار بسیار بیشتر و غیر قابل تصور اثر و ماندگاری خواهد داشت.

موفق باشید.

Shahab_H
04-09-2009, 22:06
واقعا ممنون همیشه راهنمایی های شما ارزشمنده.
اگر ممکنه لطفا برای همین مواردی که گفتین کتاب معرفی کنین البته فارسی باشه چون انگلیسیم اون قد قوی نیست که کتاب بخونم.
خیلی ممنووووووووووووون

_H2_
06-09-2009, 17:28
سلام
من خودم کتابهایی دارم و نیز از کتابخانه گرفتم و مطالعه کردم.
برای بنیان برنامه نویسی VB.Net و C#.Net کتابهای برنامه نویسی Deitel را پیشنهاد میکنم و خودم بسیار راضی بودم.
خوشبختانه توسط انتشارات مختلف هم این کتابها ترجمه شده و در بازار کتاب موجود است.

برای موارد خاص تر ADO.Net و ASP.Net و SQLServer و... هم من شخصاً دلم نمیخواهد اسم کتابی اینجا بیاورم (یک دلیل آنکه بیشتر کتابهای من برای نسخه 2003 و 2005 است و دلیل دیگر انکه شاید کتابهای بهتری از آنچه من مطالعه کرده ام وجود داشته باشد.) و پیشنهاد میکنم حتماً آخرین نسخه ها را تهیه و مطالعه کنید.

بارها گفتم، باز هم تاکید میکنم نمیگم مسئله خرید کتاب کیلویی است ولی بالاخره تا حدودی کیلویی است!
یعنی اگر کتابی با صفحات بیشتر را خریدازی و مطالعه کنید، طبیعتاً در تعداد صفحات بیشتر نویسنده فضای بیشتری برای شرح و بست مطالب داشته است.

اگر در تهران هستید، پیشنهاد میکنتم به جای خرید اینترنتی و تلفنی، پیشنهاد میکنم یک روز وقت بگذارید و سری به حوالی انقلاب بزنید و کتابهای مختلف را از نزدیک ببینید و ورق بزنید و بهترین را با توجه به شرایط خودتان انتخاب کنید.

مجدد هم یادآوری میکنم که از جنبه های مختلف (اقتصادی و علمی) خرید چندین کتاب به صرفه تر از رفتن یک دوره اموزشگاه است.

موفق و پیروز و سربلند باشید.

Shahab_H
24-09-2009, 21:34
ببخشید من 1 سوال برام پیش اومدهD:
توی مثلا ورد تو قسمت find وقتی 1 متن وارد می کنیم اگر وجود داشته باشه میره اون متن رو سلکت می کنه و اگر دکمه ی next زده شه میره سراغ بعدی.
میشه لطفا توضیح بدین چه طوریه؟
ممنون

_H2_
27-09-2009, 18:31
سلام
خوب این که ساده است و مشکل خاصی ندارد؟!

مثلاً یک TextBox ساده را در نظر بگیرید ...
متن داخل یک String عادی است و با دستور مثل IndexOf میتواند محل و موقعیت یک نوشته کوچک تر را داخل ان پیدا کنید.
IndexOf پارامترهایی میگیرد که به ترتیب میتواند مشخص کننده موارد زیر باشد.
- آن عبارت کوچک تر که باید پیدا شود
- از چه ایندکسی جستجو کند (که میتواند محل قبلی مورد پیدا شده +1 باشد تا بعدی پیدا شود.

کافی است در یک حلقه شبه While مانند در سطح کلاس تا زمانی که چیزی پیدا شود فراخوانی شود و هر بار محل جستجو به محل قبلی +1 ست شود.
وقتی هم موردی پیدا شد، آن محل خاص را با خصیصه هایی مثل SelectionStart و SelectionLength متن پیدا شده را درون TextBox را هایلایت یا همان Select کنید.

Shahab_H
16-11-2009, 15:52
2 سوال دیگه:
1-چه طور می تونم برای کلاسم 1 فیلد عکس داشته باشم؟ که مثلا اگر کلاس کارمندا باشه هر کارمندی 1 عکس برای خودش داشته باشه (حالا چه خود عکس ذخیره شه یا مسیرش)
2- مثلا من 1 picturebox دارم می خوام عکس توش قرار بدم ولی نه از طریق فرم با کد. مثلا تو فرمم وقتی رو 1 دکمه کلیک می کنم عکس دلخواه من بیاد تو picturebox

Shahab_H
16-11-2009, 22:40
جواب اینو خودم فهمیدم
چه طوری میشه 1 event رو برای مجموعه ای از کنترل ها اجرا کرد.
1-مثلا می خوام ماوس وارد هر کنترلی شد رنگ زمینه ش عوض شه
2- بتونم جدا جدا برای هر نوع کنترل event تعریف کنم. مثلا اگر ماوس وارد دکمه ها شد رنگ زمینه ش تغییر کنه
ممنون

_H2_
17-11-2009, 00:33
سلام

چه طور می تونم برای کلاسم 1 فیلد عکس داشته باشم؟
کلاس و نوع System.Drawing.Image میتواند یک تصویر را در خود نگه دارد و PictureBox ها برای نمایش تصویر یک System.Drawing.Image میگیرند.

سوالتان خیلی کلی است و بیشتر از این نتمیدانم کجا را باید توضیح دهم!

مثلا من 1 picturebox دارم می خوام عکس توش قرار بدم ولی نه از طریق فرم با کد

این کد در صورت وجود، تصویر قبلی PictureBox را خالی کرده و از RAM رایانه هم پاک میکند:

این کد هم تصویر جدید به PictureBox میدهد:

مثلا می خوام ماوس وارد هر کنترلی شد رنگ زمینه ش عوض شه
باید رویداد همه کنترلرها را به یکجا هندلر کنید.

میتوانید در همان زمان طراحی به جای دبل کلیک روی رویداد کنترلر و ایجاد یک تابع جدید برای ان رویداد آن کنترلر، یکی از توابع قبلی موجود را انتخاب کنید ...
یعنی متدی که در قبال رویداد یک کنترلر ایجاد میشود برای چندتا مشترک باشد.
پارامتر sender نمونه کنترلری است که رویداد برایش اتفاق افتاده.

یا میتوانید در کد در یک حلقه foreach رویداد همه کنترلرها را هندلر کنید.
(اگر چند ظرف تو در تو داشته باشید نیاز به تابع بازگشتی دارید.)
مثلا یک نمونه ساده

بتونم جدا جدا برای هر نوع کنترل event تعریف کنم. مثلا اگر ماوس وارد دکمه ها شد رنگ زمینه ش تغییر کنه
یکم احساس میکنم درست نمیتوانید منظورتان را بیان کنید ...
(کسی اگر نصف اول و دوم سوال شما را بخواند دو تصور کاملاً متظاد از سوال شما خواهد کرد که فرک کنم منظور شما همان نیمه دوم باشد.)

اگر میخواهید مثلاً یکبار کدنویسی کنید و تمام TextBox های برنامه تان یک قابلیت جدید را پیدا کنند.

باید یک کلاس جدید تعریف کنید و از کلاس TextBox وراثت بگیرد و قابلیت های مورد نظر را کدنویسی کنید.
سپس یکبار پروژه را کامپایل کنید و از کنترلر جدیدی که به نوار ابزارتان اضافه خواهد شد استفاده کنید.

roya7562
18-11-2009, 16:33
سلام.
كسي است به دادم برسه من برنامه نويسي c مي خوام تو رو خدا كمكممممممممم كنيدهفته ديگه امتحان دارم.

_H2_
18-11-2009, 17:36
سلام

... من برنامه نويسي c مي خوام ...
عضویت شما دوست عزیز در این سایت تبریک میگم.

سوال و مطلب شما ارتباط خاصی به تاپیک جناب Shahab_H ندارد و شما باید برایتان مطالب یا سوالاتان خودتان تاپیک مجزایی با عنوان مناسب و گویا در سطح انجمن ایجاد کنید که مخصوص مطلب و سوال جدید شما باشد.

ضمن اینکه همین الآن هم سوالی که پرسیدید اصلاً گویا و شفاف نیست.
یعنی چی "برنامه نويسي c مي خوام" ؟؟؟
1) منظورتان از C کدام زبان است؟ C و ++C و ++VC و VC++.Net و C#.Net و...؟
2) برنامه و پروزه آماده C#.Net میخواهید؟
3) کتاب یا PDF برای اموزش C#.Net میخواهید؟
4) مطلب و تاپیک اموزشی برای یادگیری C#.Net میخواهید

و اما جواب های سریع سوالات فوق:
1)
اگر سوال شما مرتبط با Framework است و یعنی مربوط به VC++.Net و یا C#.Net میشود همین انجمن محل صحیح و درست پرسیدن سوالات شما است.

در غیر این صورت و برای زبانهای C و ++C و ++VC و... باید در "انجمن C ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])" سوالات را مطرح کنید تا دوستان فعال در این شاخه ها پاسخ گوی شما باشند.

2)
در خواست پروژه کامل مخالف قوانین این سایت (و خیلی دیگر از سایتها) است.

3) و 4) برای دانلود PDF و تاپیک های آموزشی و... میتوانید به تاپیک "لیست تاپیک های مهم و سوالات متداول انجمن Framework ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])" و پست های 2 و 3 مراجعه کنید.

انشا... مشکلتان حل شود و موفق باشید.

Shahab_H
19-11-2009, 23:31
ممنون از پاسخ کاملتون مثل همیشه
منظورم از قسمت دوم سوال این نبود که قابلیت جدیدی به تکست باکس اضافه کنم. در قسمت اول پرسیدم که 1 اتفاق برای تمام کنترل ها از نوع های مختلف بیفته. مثلا ماوس وارد تکست باکس ها و دکمه ها شد رنگشون قرمز بش
در قسمت دوم پرسیدم که چه طور فقط برای 1 گروه خاص عمل کنه مثلا فقط برای تکست باکس ها یا فقط برای دکمه ها
البته اون موقع که داشتم تایپ می کردم حدس می زدم درست متوجه منظوریم نیمشید چون خودم همون موقع خوندم منظور خودمو نفهمیدمD:

_H2_
21-11-2009, 19:05
سلام

مثلا ماوس وارد تکست باکس ها و دکمه ها شد رنگشون قرمز بش
در قسمت دوم پرسیدم که چه طور فقط برای 1 گروه خاص عمل کنه مثلا فقط برای تکست باکس ها یا فقط برای دکمه ها
خوب مشکلتان حل شد یا نه؟
انشاا... ، همان جوابم در پست 15 در جواب سوال "مثلا می خوام ماوس وارد هر کنترلی شد رنگ زمینه ش عوض شه" مشکلتان را حل کرد؟

Shahab_H
21-11-2009, 20:42
راستش هنوز نرسیدم امتحان کنم ایشالا فردا امتحان می کنم
1 سوال دیگه نحوه ی ایجاد کنترل بدون درگ و دراپ چیه؟
مثلا می خوام رو هر جای فرم که می خوام کلیک کنم 1 لیبل درست شه

_H2_
21-11-2009, 21:46
سلام

مثلا می خوام رو هر جای فرم که می خوام کلیک کنم 1 لیبل درست شه
منظورتان در داخل خود VS است یا در زمان اجرای برنامه؟
در VS کنترلر را یا باید بکشید و رها کنید و یا دبل کلیکش کنید!

Shahab_H
22-11-2009, 12:16
در هنگام اجرای برنامه منظورمه :)

_H2_
22-11-2009, 16:47
سلام

در هنگام اجرای برنامه منظورمه
در رویداد MouseClick فرم میتوانید کدی مثل این بنویسید!

(
البته باید این کار را با نقاشی کردن اشتباه نگرید!!!
اینها کنترلر هستند و هر کدامشان بخشی از منابع سیستم عامل را مصرف میکنند.
)

mjtbasady
25-11-2009, 22:27
:19:
با سلام
من با #C و دستورات sql آشنا هستم ولی با SQL SERVER نه
تو برنامه ام هم از هر راهی رفتم تا با دیتا بیسم کار کنم یه جایی به مشکل بر میخورم
1- اتصال به بانک رو با دستورات sql امتحان کردم بعضی وقتها اشکال میگیره
2- با استفاده از Preview data هم امتحان کردم
ولی بعضی جاها جواب نمیدن
کسی هست که یک راه کلی که مورد استفاده برنامه نویسان حرفه ای است رو بهم بگه
یعنی میخوام بدونم حرفه ای ها چطور با دیتا بیس کار میکنن

_H2_
29-11-2009, 11:19
سلام

... ولی بعضی جاها جواب نمیدن ...
... کسی هست که یک راه کلی که مورد استفاده برنامه نویسان حرفه ای است رو بهم بگه ...

دوست عزیز، سوالات شما کلی است و موردی نیست.
اگر سوال موردی و روی یک مسئله و کد خاص بپرسید راحت تر میتوان جواب داد.

در حال حاضر بهترین و موثرترین پیشنهاد من این است که برای ریشه کن کردن مشکلتان در کار با دیتابیس، حتماً یک کتاب با عنوان ADO.Net تهیه و تا آخر مطالعه کنید.
برای یادگیری کتاب چیز دیگری است.
هیچ کس نمیتواند عملاً در یک سایت آموزشی 300 الی 1500 صفحه ای ارائه دهد.
کتاب برای آموزش حرف اول را میزند.

بعد از یادگیری برای جواب سوالات و حل مشکلات موردی میتوانید روی این قبیل تالارها به عنوان یک ابزار قدرتمند حل مشکلات حساب کنید.

موفق باشید.

Shahab_H
24-12-2009, 23:23
1 سوال مسخرهD: قبلا بلد بودم الان خیلی وقته نشستم پای برنامه نویسی یادم نمیاد
چه طوری میشه اطلاعات 1 آرایه دو بعدی رو مستقیما در datagridview نمایش داد؟ منظورم اینه که اسم آرایه رو بدیم خودش سطر ها و ستون ها رو به همراه اطلاعات آرایه اضافه کنه
ممنون

Shahab_H
25-12-2009, 15:41
و 1 سوال دیگه!
چطوری میشه در کد به datagridview ستون اضافه کرد؟
منظورم در برنامه ایه که تعداد ستون ها بسته به ورودی فرق می کنه و هر بار 1 تعداد ستون باید ایجاد شه
ممنون

_H2_
25-12-2009, 21:50
سلام

چه طوری میشه اطلاعات 1 آرایه دو بعدی رو مستقیما در datagridview نمایش داد؟ منظورم اینه که اسم آرایه رو بدیم خودش سطر ها و ستون ها رو به همراه اطلاعات آرایه اضافه کنه

چطوری میشه در کد به datagridview ستون اضافه کرد؟
منظورم در برنامه ایه که تعداد ستون ها بسته به ورودی فرق می کنه و هر بار 1 تعداد ستون باید ایجاد شه

آرایه شما حتماً محتوی یک Class یا Struct است، شما میتوانید با کمترین میزان کد Property های این کلاس را نمیش دهید
(عناصر آرایه تان چی هستند)

اگر نام سرستون و فرمت و... برایتان مهم با فعال کردن AutoGenerateColumns خود گراید ستون های لازم را خودکار تولید میکند، در نهایت به کدی مثل این نیاز خواهید داشت !!!!

(گراید خودکار ستونهای متناظر Property های عناصر آرایه را ساخته و محتویات را نمایش میدهد.)

Shahab_H
26-12-2009, 12:07
ممنون
1 سوال دیگه
من وقتی محتویات آرایه مثلا در یک لیبل می نویسم بعضی از درایه ها به صورت NaN نشون داده میشن.
معنیش چیه؟

_H2_
26-12-2009, 12:43
سلام

من وقتی محتویات آرایه مثلا در یک لیبل می نویسم بعضی از درایه ها به صورت NaN نشون داده میشن.
معنیش چیه؟
پس آرایه شما یا float است و یا double !
(این آرایه را که نمیخواستید در DataGridView نمایش دهید؟؟؟)

NaN در خصوص اعداد اعشاری در برنامه نویسی یک مقدار مبهم است، مقداری که هیچ عدد مشخصی ندارد!
نمونه بارز آن حاصل صفر تقسیم بر صفر است که طبق قوانین و صدالبته اثبات قاطع ریاضی هیچ جوابی ندارد (نه صفر نه بینهایت و نه هر عدد دیگری!)

اگر معادله و محاسبه ای داشته باشید که به این حاصل مبهم بانجامد مقدار NaN در متغیر float یا double شما جای خواهد گرفت.

Shahab_H
26-12-2009, 13:45
ممنون
بله Double بود
برنامه ی روش حذفی گوس برای حل معادلات بود که چک کردم دیدم درسته بعضی جاها 0/0 داره.

ninjavb
27-12-2009, 11:09
باسلام
من وقتی اسم فرمها رو تو قسمت properties مربوط به فرم عوض میکنم تو قسمت soulotion explorer هیچ تغییری نمیکنه و همون form1,form2 ... است. چرا ایا باید دوباره اونجا هم دستی عوض کنیم؟
با تشکر

_H2_
27-12-2009, 18:50
سلام

من وقتی اسم فرمها رو تو قسمت properties مربوط به فرم عوض میکنم تو قسمت soulotion explorer هیچ تغییری نمیکنه و همون form1,form2 ... است. چرا ایا باید دوباره اونجا هم دستی عوض کنیم؟
اگر نام فایل و نام کلاس فرم یکی باشد و بخواهید هر دو تغییر کند، فقط کافی است اسم فایل در SolutionExplorer را عوض کنید.
در زمان تعویض اسم فایل (به شرط یکسان بودن نامهای قبلی) دیالوگی از شما در خصوص تغییر نام کلاس هم می پرسد که اگر YES کنید هر دو اصلاح خواهد شد.

Shahab_H
01-01-2010, 15:48
من 1 فایل ورد درست کردم و میخوام وقتی تو برنامه روی 1 دکمه کلیک میشه اون فایل با خود ورد باز شهچه طوری میشه این کارو کرد؟
کلا برنامه های خارجی رو چطور میشه ران کرد و تعیین کرد ن که با چه برنامه ای را بشن؟

_H2_
01-01-2010, 23:18
سلام
اگر میخواهید دبل کلیک روی فایلی را شبیه سازی کنید ...
مثل اجرا کردن exe سایر برنامه ها و یا باز کردن یک فایل doc یا bmp در برنامه پیشفرض ویندوز و...
میتوانید از دستور زیر استفاده کنید:

Shahab_H
02-01-2010, 13:33
ممنون:11:
چه طور میشه آدرس رو محلی داد؟ یعنی به جای این که کل آدرس رو زد و بعد از انتقال رو 1 کامپیوتر دیگه آدرس ها عوض شه فایل مورد نظر رو داخل فولدر خود پروژه کپی کرد و آدرس رو از اون جا داد که با تغییر دستگاه آدرس ها به هم نریزه

_H2_
03-01-2010, 22:37
سلام
برنامه هایی که در مسیرهای محیطی ویندوز (مثل Windows یا System32) باشند و برنامه هایی که در مسیر جاری و پیشفرض برنامه جاری باشند (معمولاً و در اکثر موارد همان مسیری که برنامه از آن اجرا شده) این موارد بدن دادن نام کامل مسیر هم قابل ارجاع و استفاده هستند مثل :

به همین شیوه میتوانید به فایلهای کنار exe خودتان هم ارجاع دهید و فراخوانی شان کنید.

ولی در موارد خاص امکان دارد مسیر پیشفرض همان مسیر exe تان نباشد.
اگر وری کنار exe بئودن تاکید خاصی دارید باید از تابع System.Windows.Forms.Application.StartupPath استفاده کنید.
این تابع مسیر جاری برنامه و مسیر محل exe برنامه را بر میگرداند.

البته شاید برخی افراد خیلی ساده از دستورات مثل اینها استفاده کتند:

ولی هر دو این دستورات ایراد دارد و تابع فوق ذکر در شرایط مختلف میتواند انتهایش اسلش داشته یا نداشته باشد!
کد نهایی و مطلوب چنین خواهد بود:

Shahab_H
03-01-2010, 23:12
واقعا ممنون از کمکتون:20:

shahrokh1355
04-05-2014, 12:55
سلام ببخشید من می خواستم در c# هر textbox یا list box ا انتخاب می کنم رنگش را عوض کنه و این کار را هم با دستور focus انچام می دم ولی درست در نمی آید می شه راهنمایی کنید . ممنون

L͠øneWolf
04-05-2014, 15:06
برای این کار نباید از دستور استفاده کنین. باید از رویداد استفاده کنین.

این کد برای هر TextBox داخل فرم یه رویداد Leave و یه رویداد Enter اضافه می کنه.