PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل هنگام بوت - لطفا راهنمایی کنید

3jokes_x
28-04-2008, 21:33
با سلام

من وقتی دکمه روشن شدن کامپیوتر رو می زنم با اینکه ظاهرا کامپیوتر روشن شده (با توجه به چراغ ها و صدای فن) ولی مانیتور هیچ عکس العملی از خودش نشون نمی ده. بعد

وقتی دکمه restart رو فشار می دم همه چیز درست می شه و تصویر هم میاد.

توضیحات اضافه:
مانیتورم مشکلی نداره.
بایوس رو آپدیت کردم.

چند وقت پیش به دلیل ضعیف-قوی شدن برق، پاور کامپیوتر مشکل پیدا کرد. و این باعث شد کارت گرافیکی مشکل پیدا کنه و اون باعث شد مانیتور بسوزه! (کارت گرافیکی باعث سوختن پاور LCD شد! تعمیرکار LCD می گفت امکان نداره... ولی داشت!)

پاور کیس و کارت گرافیکی رو تعویض کردم به علاوه پاور مانیتور. به مدت دو ماه همه چیز خوب بود تا اینکه هارد مشکل پیدا کرد! وقتی هارد رو عوض کردم و یک هارد ساتا گذاشتم این مشکل جدید پیش اومد. (هارد قبلی IDE بود.)

با توجه به اینکه تقریبا همه چیز رو من یه دور عوض کردم... تنها احتمال باقیمانده مادربورد و سی پی یو است.
حالا فکر می کنید مشکل از کجاست؟ به نظر من یا مادربورد هم همون زمان ضعیف-قوی شدن برق دچار مشکل شده... یا من بعد از نصب هارد ساتا یه تنظیماتی رو باید (مثلا توی بایوس) انجام می دادم ولی ندادم.

البته یه تغییر دیگه که در این مدت روی سیستم انجام شده اینه که فن سی پی یو رو در آوردم و بعد دوباره با استفاده از خمیر سیلیکون نامرغوب(500تومانی) سر جاش گذاشتم. (اون موقع نمی دونستم انواع مرغوب ترش هم وجود داره) البته مطمئنم که این کار رو کاملا درست و طبق دفترچه راهنمای مادربورد انجام دادم و مقالات همین فوروم رو هم در مورد نحوه انجام این کار خوندم. ضمنا در حال حاضر معمولا برای مدت های طولانی (5-6ساعت) کامپیوتر روشنه ولی هیچ مشکلی نداره (به خاطر دمای سی پی یو ریستارت یا خاموش نمی شه). به هر حال در همون لحظه اول روشن شدن کامپیوتر که سی پی یو نباید دمای بالایی داشته باشه...

مدل مادربورد: GA-8I945PL
مدل سی پی یو: Intel Pentium4 (2.8GHZ/FSB:533)

Bracket
29-04-2008, 00:30
کامپیوترتون خیلی مشکل داشته تقریبا همه قطعاتش یبار مشکل داشته , البته مشکل از چند چیز میتونه باشه ولی برای شروع شما رم هات رو چک کن مثلا اگه دو تا اسلات داری جابه جاشون کن دربار تو یه اسلات دیگه بزار .

shahab_blaster
29-04-2008, 07:32
به نظر من مادربورد نميتونه قطعات رو لود كنه و شما با ريست كردن يه شك به سيستم وارد ميكني ولي همونطوري كه دوستمون گفتن از رم هات شروع كن

amin123
29-04-2008, 11:22
کامپیوترتون خیلی مشکل داشته تقریبا همه قطعاتش یبار مشکل داشته , البته مشکل از چند چیز میتونه باشه ولی برای شروع شما رم هات رو چک کن مثلا اگه دو تا اسلات داری جابه جاشون کن دربار تو یه اسلات دیگه بزار .

مشكل نميتونه از رم ها باشه،چرا كه دوستمون ميگه بعد از يك ريست كردن همه چيز درست ميشه.....

اگر مشكل از رم بود سيستم بايد ريست كنه.......

اين مشكل بيشتر مربوط به مادربورد هست......

3jokes_x
30-04-2008, 17:17
با تشکر از راهنمایی شما

امیدوارم اشکال از مادربرد باشه! چون گارانتی داره.
الان 2 تا رم 512 دارم که به صورت dual channel کار می کنند. با جا به جا کردن رم ها مشکل حل نشد.
ولی وقتی یکی از رم ها رو بیرون آوردم و با یک رم 512 کامپیوتر رو بوت کردم به درستی بوت شد.

ضمنا من ویندوز ویستا رو به همراه ویندوز xp (توی دو درایو مختلف) نصب کردم و توی صفحه اولیه انتخاب سیستم عامل وقتی TAB رو می زنیم یه گزینه ای هست به نام Memory Test. این تست رو هم اجرا کردم و هیچ ایرادی در Memroy پیدا نکرد.

در نتیجه احتمالا مشکل از خود مادربورد باشه.

amin123
01-05-2008, 19:47
با تشکر از راهنمایی شما

ضمنا من ویندوز ویستا رو به همراه ویندوز xp (توی دو درایو مختلف) نصب کردم و توی صفحه اولیه انتخاب سیستم عامل وقتی TAB رو می زنیم یه گزینه ای هست به نام Memory Test. این تست رو هم اجرا کردم و هیچ ایرادی در Memroy پیدا نکرد.

اون تست به درد خود ماكروسافت ميخوره.........:31:

بهترين راه براي تست رم نصب ويندوز هست كه اگر با موفقيت انجام شد،رم سالم هست

3jokes_x
02-05-2008, 22:50
پس رم مطمئنا سالمه. چون من 2 تا ویندوز (xp+vista) رو نصب کردم و الان هر دو تاش کار می کنه.

الان 2 تا سوال جدید دارم:

یکی در مورد دمای CPU. دمای CPU ی من در حالت نرمال 75 درجه است! و وقتی با کامپیوتر کار نسبتا سنگینی انجام می دم، به راحتی به 90 درجه و حتی 95 درجه هم می رسه! و جالب اینجاست که توی این دما هیچ مشکلی نداره و به راحتی کار می کنه!

(مثلا در حال حاضر من این پنجره ها رو باز دارم: outlook-messenger-IE-Opera-Notepad و دمای سی پی یو 85 درجه هست و گاهی هم 90! عکس زیر رو ببینید.)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
با روشن کردن مدیا پلیر این دما تا 95 رسید!
این هم تصویر دما در منوی بایوس:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

من تاپیک های مربوط به دمای سی پی یو رو خوندم:

- فن سی پی یو داره کار می کنه. (توی عکس هم مشخصه)
- دمای اتاق خیلی معمولیه. گرم نیست. در مواقعی که کولر روشنه باز دمای سی پی یو همینه.
- کیس من به جز فن پاورش، 2 تا فن دیگه هم داره که هر 2 دارن کار می کنن.
- دمای قطعات دیگه مثل هارد و کارت گرافیکی نرماله (بین 35 تا 55 درجه)(با hmonitor دیدم)
- هم منوی بایوس، هم نرم افزار Hmonitor و هم نرم افزار Everest روی دمای سی پی یو با هم توافق دارن! به علاوه نرم افزار Easy Tune 5 که توی سی دی مادربردم بود هم این دما رو تایید می کنه!
(همون طور که توی پست بالایی گفتم، من جدیدا خمیر سیلیکون پردازنده رو عوض کردم ولی دمای سی پی رو از اولش هم همین جور بود. یعنی از قبل از تعویض خمیر.)
- بایوس هم آپدیت شده.
- فن سی پی یو 4 رشته سیم داره.
- فن جدا نخریدم این فن از اول روی کامپیوتر بود. روش نوشته Intel و به نظرم روی خود سی پی یو بوده.

سوال: چه طور چنین چیزی ممکنه؟!؟!؟ سنسور گرمایی س پی یو می تونه خراب بشه؟

javadshahvand
03-05-2008, 09:29
پس رم مطمئنا سالمه. چون من 2 تا ویندوز (xp+vista) رو نصب کردم و الان هر دو تاش کار می کنه.

الان 2 تا سوال جدید دارم:

یکی در مورد دمای CPU. دمای CPU ی من در حالت نرمال 75 درجه است! و وقتی با کامپیوتر کار نسبتا سنگینی انجام می دم، به راحتی به 90 درجه و حتی 95 درجه هم می رسه! و جالب اینجاست که توی این دما هیچ مشکلی نداره و به راحتی کار می کنه!

(مثلا در حال حاضر من این پنجره ها رو باز دارم: outlook-messenger-IE-Opera-Notepad و دمای سی پی یو 85 درجه هست و گاهی هم 90! عکس زیر رو ببینید.)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبا روشن کردن مدیا پلیر این دما تا 95 رسید!
این هم تصویر دما در منوی بایوس:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدمن تاپیک های مربوط به دمای سی پی یو رو خوندم:

- فن سی پی یو داره کار می کنه. (توی عکس هم مشخصه)
- دمای اتاق خیلی معمولیه. گرم نیست. در مواقعی که کولر روشنه باز دمای سی پی یو همینه.
- کیس من به جز فن پاورش، 2 تا فن دیگه هم داره که هر 2 دارن کار می کنن.
- دمای قطعات دیگه مثل هارد و کارت گرافیکی نرماله (بین 35 تا 55 درجه)(با hmonitor دیدم)
- هم منوی بایوس، هم نرم افزار Hmonitor و هم نرم افزار Everest روی دمای سی پی یو با هم توافق دارن! به علاوه نرم افزار Easy Tune 5 که توی سی دی مادربردم بود هم این دما رو تایید می کنه!
(همون طور که توی پست بالایی گفتم، من جدیدا خمیر سیلیکون پردازنده رو عوض کردم ولی دمای سی پی رو از اولش هم همین جور بود. یعنی از قبل از تعویض خمیر.)
- بایوس هم آپدیت شده.
- فن سی پی یو 4 رشته سیم داره.
- فن جدا نخریدم این فن از اول روی کامپیوتر بود. روش نوشته Intel و به نظرم روی خود سی پی یو بوده.

سوال: چه طور چنین چیزی ممکنه؟!؟!؟ سنسور گرمایی س پی یو می تونه خراب بشه؟

2 حالت داره

میتونه از پاورت باشه

حرارت بیش از اندازه در NB (که بر می گرده به آپدیت نشدن بایوس و یا مچ نشدن پردازنده با مادربرد)