PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : هر کی تحليل ac ترانزيستور رو تو درس مدار الکترونيکی بلده کمک کنه

behz4d
22-01-2008, 17:41
من تحليل DC ترانزيستور رو بلدم ولی از ac چيزی بلد نيستم
مخصوصاً زمانی که شکل DC رو به ac تبديل ميکنن
فرمول AV رو هم نميدونم دقيقا چيه

لطفاً کمک کنيد خيلی مهمه :41:

nader2
22-01-2008, 17:49
تحليل ac براي هر گرايشي فرق ميكنه. كدومو ميخواي؟

dizgah
22-01-2008, 18:20
برا هنرستان میخوای؟

behz4d
22-01-2008, 21:01
برای رشته نرم افزار ميخوام، دانشگاه منظورمه

ali_manutd_2007
22-01-2008, 21:16
دوست عزيز ، تحليل ac خيلي سادس . تنها كاري كه شما ميكني اينه كه در مدار به جاي ترانزيستور ، مدل پاي يا هايبريد رو ميزاري يعني يه سري مقاومت و يك منبع ولتاژ يا جريان وابسته . بقيش هم در حد درس مداره . مثلا محاسبه گين ولتاژ يا همون AV . شما يه منبع ورودي داري ( مثلا Vin ) . يه جاي مدار هم به نام خروجي تعريف شده . كاري كه ميكني اينه كه ولتاژ خروجي رو با توجه به روابط مداري بر حسب ولتاژ ورودي مي نويسي . آخرش هم ولتاژ خروجي رو به ولتاژ ورودي تقسيم ميكني . براي يادگيري بهتر كتاب "مباني الكترونيك" ميرعشقي و جلد اول الكترونيك تقي شفيعي رو بهت معرفي ميكنم . بخصوص كتاب دومي مثال حل شده خيلي داره و با خوندنش راه ميوفتي

behz4d
22-01-2008, 22:29
دوست عزيز ، تحليل ac خيلي سادس . تنها كاري كه شما ميكني اينه كه در مدار به جاي ترانزيستور ، مدل پاي يا هايبريد رو ميزاري يعني يه سري مقاومت و يك منبع ولتاژ يا جريان وابسته . بقيش هم در حد درس مداره . مثلا محاسبه گين ولتاژ يا همون AV . شما يه منبع ورودي داري ( مثلا Vin ) . يه جاي مدار هم به نام خروجي تعريف شده . كاري كه ميكني اينه كه ولتاژ خروجي رو با توجه به روابط مداري بر حسب ولتاژ ورودي مي نويسي . آخرش هم ولتاژ خروجي رو به ولتاژ ورودي تقسيم ميكني . براي يادگيري بهتر كتاب "مباني الكترونيك" ميرعشقي و جلد اول الكترونيك تقي شفيعي رو بهت معرفي ميكنم . بخصوص كتاب دومي مثال حل شده خيلي داره و با خوندنش راه ميوفتي

خيلی ممنون از راهنمايی
راستش من نميفهمم اين مقاومتها رو کجا بايد قرار داد،چون تو هر مثال يه جايی قرار ميگيرن
در مورد AV هم نميفهمم چی رو بايد جای ولتاژ ورودی و چی رو بايد جای ولتاژ خروجی قرار داد
ممنون ميشم اگه اين چيزايی که گفتم رو تو اين مثال به من توضيح بدين :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Mona_Sheytoonak
22-01-2008, 22:35
مدار 2؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

dizgah
22-01-2008, 22:42
خيلی ممنون از راهنمايی
راستش من نميفهمم اين مقاومتها رو کجا بايد قرار داد،چون تو هر مثال يه جايی قرار ميگيرن
در مورد AV هم نميفهمم چی رو بايد جای ولتاژ ورودی و چی رو بايد جای ولتاژ خروجی قرار داد
ممنون ميشم اگه اين چيزايی که گفتم رو تو اين مثال به من توضيح بدين :

سلام دوست عزیز بهت پیشنهاد میکنم کتاب مدارهای الکترونیک برای سال سوم رشته الکترونیک را بخونی خیلی کتاب شاخیه
تمام مشکلاتت را در این زمینه حل میکنه

behz4d
22-01-2008, 22:52
مدار 2؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مدار الکترونيکی برای رشته ی نرم افزار

behz4d
22-01-2008, 22:55
سلام دوست عزیز بهت پیشنهاد میکنم کتاب مدارهای الکترونیک برای سال سوم رشته الکترونیک را بخونی خیلی کتاب شاخیه
تمام مشکلاتت را در این زمینه حل میکنه

متاسفانه من فرصت چندانی ندارم و پس فردا بايد امتحان بدم
من اگه ac رو بفهمم درسم pass شده
گيراييم پايين نيست يکم توضيح بدين ميفهمم :31:

ali_manutd_2007
23-01-2008, 07:50
در مورد شكل a ، اولا باياس مدار رو بدست مياري تا ببيني كه مدار در ناحيه‌ي فعال باشه ( در اشباع گين صفرِ است )
دوما منابع تغذيه DC و خازن ها رو اتصال كوتاه ميكني . اگر از مدل هايبريد بري ، بايد hie رو بدست بياري كه مقدارش برابره با 25 ميلي ولت تقسيم بر جريان نقطه كار . اين مقاومت هميشه و در هر مداري بين بيس و اميتر قرار ميگيره . اون ور بين كلكتور و اميتر يه منبع جريان وابسته به جريان بيس به اميتر قرار ميدي كه ضريب منبع وابسته برابر بتا ترانزيستوره . همونطور كه قبلا گفتم . الان يه مدار ساده داري . ولتاژ خروجي رو بر حسب ولتاژ ورودي بدست مياري
براي شكل a : ( بعد از طي مراحلي كه گفتم به راحتي بدست مياري )
Vi=Ii *hie
Vo=B*Ii*(3k || 28k)
|| يعني موازي :31:
Ii هم جريان گذرنده از hie هست
مقاومت ورودي و خروجي هم مشكلي نداره هميشه ورودي و خروجي مشخصه . از ورودي طبق مدلي كه گفتم مقاومت تونن حساب ميكني ميشه مقاومت ورودي !
مقاومت خروجي هم مثل مقاومت وروديه با اين تفاوت كه منبع ورودي رو اتصال كوتاه ميكني . مثلا در شكل a منبع رو كه اتصال كوتاه كني ، زمين ميشه . پس مقاومت خروجي برابر 3k|| 28K ميشه .
موفق باشي

behz4d
23-01-2008, 09:32
واقعاً ممنونم
فقط يه سؤال ديگه
اينکه چرا مقاومت 3k و 68k موازی در نظر گرفته ميشه و چرا اين دوتا بين کلکتور و اميتر هستن ولی مقاومت 120k بين بيس و اميتر هستش؟
منظورم در شکل مدل ac يعنی b هستش

ali_manutd_2007
23-01-2008, 11:29
خيلي راحته ! خازن C3 رو اگه اتصال كوتاه كني به زمين وصل ميشه . همچنين اميتر هم به به زمين وصله . منبع تغذيه ( نه منبع سيگنال ! ) وقتي اتصال كوتاه بشه اونم به زمين وصل ميشه . حالا جواب شما : اگه اين مراحلو طي كني ، ميبيني كه يه سر مقاومت 3 كيلو و مقاومت 28 كيلو به كلكتور وصله ، يه سرشون هم به زمين . پس اينا با هم موازي هستن . ولي 120 كيلو يه سرش به بيس وصله ، يه سرش به زمين و از اونجا كه در اين حالت بيس با كلكتور در ارتباط نيست پس لزومي نداره كه با اون دوتاي ديگه موازي باشه . شكل b كه گذاشتي خيلي راحت اينو نشون ميده ....

kaskary
27-01-2008, 17:40
khob bebin tou hamin mesaly ke to gozashty tou site avalan bayad be jaye tanzistor modelesho ke shamele yek moghavemate(hie) vourody va yek manba jaryane
bename hfeib bezary dar akhar ke jaye teranzistor inaro gozashty harchy moghavemat mibiny bayad sare jash bezary ba tavajo be inke jaye khazen bayad etesal kotah be zamin bezari
tou in soal moghavemate 130k ye saresh vine va ye saresh zanin chon khazen ettesal kotah shode va moghavemate 1.8k ham ye saresh khorojye ye saresh zamnin va ela akhar pas az ja gozarye hameye moghavematha va taranzistory ke jash hie va hfeib gozashty tahlilesh mesle madare 1 mishe rahate

kaskary
27-01-2008, 17:43
bebin to ketabe mireshghy jelde avalo bekhon age nafahmidy bad bego

cyrus3000
18-02-2008, 21:58
سلام من تازه الک1 رو پاس کروم ولی نمرم هی بدک نبود
توی تحلیل ac سه کار را انجام بده
1-خازن ها را اتصال کوتاه بگیر و دلیلش اینه که خازن فقط به سیگنال ac چراغ سبز میده و سیگنال دی سی رو درسته قورت میده
1-بجای رسم مدل سیگنال کوچک من پیشنهاد می کنم برای اینکه گیج نشی توی مدار دو تا ورودی /خروجی در نظر بگیری که ورودی /خروجی ترانزیستور رو اول پیدا کن (این قسمت مجبوری تمام فرمول هاش رو حفظ باشی) بعد رابطه بین ورودی /خروجی اصلی مدار و ورودی /خروجی ترانزیستور رو بدست بیار(خیلی سادست)
اینطوری راحت می تونی مقاوم ورودی و خروجی و بهره های ولتاژ و جریان رو راحت پیدا کنی

2-اگر مقاوت ها بین سر ها چند تا بود فرمول نرتن و تونن آنرا بنویس و جایگزین کن (در این قسمت منابع ولتاژ دی سی حذف می شن)

3-اگر که مقاوتی هست یک سر ترانزیستور مستقیم وصله و با اتصال کوتاه کردن خازن اتصال کوتاه نمی شه و منحصر همون سره(مثلا B یا C یا E) در اینصورت باید از روابط مربوط به ترانزیستور با یک سر دارای مقاوت استفاده کنی(فرمول بارون می شی)

4-اگر مقاوت در قسمت 3 که نوشتم بیشتر ازیکی تا بود از فرمول دوگان میلر استفاده کن
موفق باشی

میثم 021
24-02-2008, 11:45
کتاب میرعشقی کمکت میکنه قسمت هیبرید رو مطالعه کن حسش نیست و گرنه برات توضیح می دادم