PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آيا htm همان html است؟

iranesabz
26-12-2007, 11:24
با سلام به دوستان.
من سايتم رو با نرم افزار front page طراحي كردم. پسوندي كه خودش براي اونها در نظر گرفته htm است. آيا اين با html فرق ميكنه؟

GnuHDL
26-12-2007, 11:39
نه فرقی نداره فقط این html چهار حرفیه و جدیدتره ولی هر دو یکی هستن یعنی محتواشون فرقی ندراه خلاصه فرق اساسی ندارن یا میشه گفت فرق ندارن اگر هم.........:)

DaRiOuShJh
26-12-2007, 13:17
همونطور که دوستمون گفت فرق ندارن
فقط یه حرف کمتر داره
از هز کدوم خواشتید استفاده کنید فقط تویه لینک دهی و ... حواستون باشه
من خودمم هم htm رو بهتون پیشنهاد میکنم
استاندارد تره

iranesabz
26-12-2007, 13:48
دوستان عزيز بابت راهنمايياتون خيلي ممنون.

siavosh1
27-12-2007, 00:41
البته دوستان همه چیزو گفتن ولی دو تا نکته: اصولا فرق html و htm تو اینه که توی ویندوز 3.1 (ماله زمان پیر علی شاه :31:) ویندوز 3.1 فقط htm رو می تونه اجرا کنه ... البته این ماله موقعی بود که هنوز وب سایت هایی مثل یاهو و... درست نشده بودند :2: ولی الان هر دو پسوند یکی هستند ... اما نکته دوم اینکه برخی از server ها صفحه اصلی وب سایت رو به صورت یکی از این دو پسوند می شناسند ( اگر دیدی فیلی مثل index.html رو توی سرور آپلود کردی ولی کار نمی کنه می تونه یکی از علت هاش این باشه و اگر index.htm رو به جاش بذاری کار میکنه)

iranesabz
27-12-2007, 14:01
سياوش ممنون.
من آپلود كردم خوشبختانه شناختش. مشكلي نداشت.

DaRiOuShJh
27-12-2007, 14:05
البته دوستان همه چیزو گفتن ولی دو تا نکته: اصولا فرق html و htm تو اینه که توی ویندوز 3.1 (ماله زمان پیر علی شاه :31:) ویندوز 3.1 فقط htm رو می تونه اجرا کنه ... البته این ماله موقعی بود که هنوز وب سایت هایی مثل یاهو و... درست نشده بودند :2: ولی الان هر دو پسوند یکی هستند ... اما نکته دوم اینکه برخی از server ها صفحه اصلی وب سایت رو به صورت یکی از این دو پسوند می شناسند ( اگر دیدی فیلی مثل index.html رو توی سرور آپلود کردی ولی کار نمی کنه می تونه یکی از علت هاش این باشه و اگر index.htm رو به جاش بذاری کار میکنه)

هه هه هه
احتمالا اون سرورها هم باستانی بودن یا اینکه زغالی بودن:27::46:

سياوش ممنون.
من آپلود كردم خوشبختانه شناختش. مشكلي نداشت.

:12:

siavosh1
29-12-2007, 20:04
هه هه هه
احتمالا اون سرورها هم باستانی بودن یا اینکه زغالی بودن

دقیقا همین طوره!!!:27::31:

peyman1987
30-12-2007, 23:11
همونطور که دوستان گفتن مایکروسافت ( طبق عادت همیشگیش که میخواد دنیا رو در جهتی که خودش هست تغییر بده و نمیخواد خودش رو با دنیا تطبیق بده ) برای اینکه صفحات وب با پسوند html توی ویندوز 95 که فقط پسوندهای 3 حرفی مجاز بودن مشکل نداشته باشن اومد و یه حرف کم کرد و htm رو اختراع کرد. این دو تا پسوند هیچ فرقی با هم ندارن. اگه دقت بکنین فقط هم نرم افزار فرانت پیج این پسوند رو بصورت پیش فرض داره و ادیتورهای دیگه همون html رو پیش فرض دارن.

درباره ساپورت هم فکر نمیکنم فرقی کنه چون الان تمام سیستمهای عامل از پسوندهای بیشتر از سه حرف پشتیبانی میکنن.

my friend
31-12-2007, 10:29
همونطور که دوستان گفتن مایکروسافت ( طبق عادت همیشگیش که میخواد دنیا رو در جهتی که خودش هست تغییر بده و نمیخواد خودش رو با دنیا تطبیق بده ) برای اینکه صفحات وب با پسوند html توی ویندوز 95 که فقط پسوندهای 3 حرفی مجاز بودن مشکل نداشته باشن اومد و یه حرف کم کرد و htm رو اختراع کرد.
به این میگن نمایش قدرت!
:دی

GnuHDL
31-12-2007, 13:56
این نمایش قدرت در واقع انحصار گری است و به وسیله همین قدرت دزدیهاشو انجام میده نمونه هاش زیاده .........همیشه هم ادعا و شکایت ازین ور و اون ور میکنه که طرحاشو دزدیدن در واقع میخواد رد گم کنه :)

my friend
02-01-2008, 16:09
میتونم بپرسم که چه موقع دزدی کرده؟
انحصار گری؟ ممکنه ، ولی من بهش میگم نمایش قدرت!
کمپانی دیگه ای هم اگه تونست بره و دنیا رو طبق خواسته هاش تغییر بده!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

GnuHDL
02-01-2008, 23:09
خیلی دور نمیرم یه چیزی میگم که خودم هم لمسش کردم مثلا دستور ping توی کامند ویندوز این دستور از لحاظ شکل به کاربردن تحت استاندارد داس نیست اینقدر ناشیانه کپی پیست شده که نیومدن اون شکل خاص به کاربردن دستورای یونیکسی رو تغییر بدن................ تازه خروجیهاش هم کلا مطابق با فرم یونیکسی هست و مثل داس نیست.
دزدی ایده هم تا دلت بخواد به خصوص از لحاظ ظاهر خیلی از ایده های مک رو گرفته.
جریان google desktop search و بعد نرم افزار مشابه در ویستا و ....رو هم هر کسی بلده.
مسئله اینترنت اکسپلورر و کلی مسائل دیگه واضح و مبهم دیگه.
شما باید بین نمایش قدرت و انحصارگری فرق بزارید دلیل اینکه مایکروسافت بارها و بارها توسط دادگاههای مختلف مجبور به پرداخت جریمه های کلان شده.

Source-Nevis
02-01-2008, 23:55
ولی من که با مایکرو سافت خیلی حال کردم...
یه سری عکس حرفه ای از طبیعت گرفته بودم بعد نمونه ی کوچیک شده ی اونا رو به مایکروسافت میل کردم واسه فروش...
اونا هم واسه هر عکس 1100 دولار معادل یک میلیون تومن دادن... تعداد عکس ها 8 تا بود...

my friend
03-01-2008, 00:02
راستش ، اینی که شما گفتید به نظر من با دزدی خیلی متفاوته...
اگه دزدی به کپی کردن (در اینجا به معنی ساخت دوباره چیزی هست) باشه ، وقتی فرمت mp3 اومد ، نباید فرمت های جدید صوتی بیاد ، وقتی فرمت dat اومد ، DIVX نباید به وجود بیاد ، وقتی PC اومد ، مک نباید جایی داشته باشه ، وقتی CD اومد ، DVD و BlueRay و HD-DVD نباید به وجود بیاد...
وقتی فرمت txt به وجود اومد ، doc و docx و pdf نباید به وجود بیاد...
وقتی UNIX اومد ، مک و ویندوز و لینوکس نباید به وجود بیاد...
وقتی اولین موتور جستجوگر به وجود اومد ، موتور جستجوگر های دیگه مثل google, yahoo, msn و live نباید به وجود بیاد...
وقتی اولین وبسایت به وجود اومد ، وبسایت های دیگه نباید به وجود بیان...
و در آخر ، وقتی یک نفر به دنیا اومد ، فرد دیگه ای نباید به دنیا بیاد...

امیدواریم منظورم رو متوجه شده باشید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در ضمن ، اون شکایت هایی که از دست مایکروسافت میکنن فقط برای اینه که مثلا با وجود اون نرم افزار مشابه google desktop search در ویستا به صورت پیش فرض ، عرصه رو برای رقابت با سایر رقیبان شدیدا تنگ میکنه... برای همینه که از مایکروسافت شکایت میشه و دادگاه رای به رقیبان مایکروسافت میده... مثلا وقتی آفیس بتونه به طور پیش فرض فایل pdf تولید کنه و همه امکانات رو داشته باشه ، کاربر که پولش زیادی نکرده که بره و Adobe PDF رو بخره تا همون چیزا رو براش داشته باشه!
دقیقا همین علت هست که جلوی مایکروسافت رو گرفته و رقیبانش تو میدان یکه تازی میکنند!

m1r@
03-01-2008, 00:10
ببخشید پا برهنه پریدم وسط بحثتون. ولی خداییش الان چند نفر از کسایی که بر خلاف مایکروسافت صحبت میکنن سیستم عامل هاشون غیر میکروسافتیه. البته این حرفا اصلا به هیچ کدوم ما ربط نداره. چون هنوز نیستسم تو موقعیتی که بخوایم یه همچین غولهایی رو مورد نقد قرار بدیم یا حتی تمجید کنیم. پر ادعاهامون خواستن یه لینوکس فارسی تهیه کنن ببینید به چه فلاکتی افتادن. چند ساله این سیستم عامل ملی حرفشه؟ پس کو؟

بحث رو منحرف نکنم. فقط خواستم بگم وقتی سیستم عامل چند صد دلاری بابا رو با 500 تومن یا همون نیم دلار خارجیا صاحب میشین و حالشو میبرین, حداقل انقدر تو سرش نزنین. من فقط سیستم عامل رو گفتم, محصولات دیگش بماند.

به قول my friend تونسته غول بشه نوش جونش, هر کی دیگه هم اومد و تونست دنیا رو تسخیر کنه اونم نوش جونش ولی تو این 10, 20 ساله نبوده حالا حالا ها هم نخواهد بود. نمایش قدرت واژه مناسب و درخوریه!

Source-Nevis
03-01-2008, 00:15
منم با my friend موافقم...
به اون موارد دزدی گفته نمی شه ...
این رو هم قبول ندارم که از مک "زیاد" ایده گرفته ...
شاید بهش بر بخوریم ولی این طور نیست ...

saeed410
03-01-2008, 00:33
سلام دوست عزیز نه فرق چندانی ندارند فقط فایل هایی که با فرانت پیج نوشته می شوند با این پسوند ذخیره می شوند. البته شما حتی می توانید فایلهای html را نیز با این پسوند ذخیره کنید. ولی به شما توصیه می کنم اگر قصد طراحی سایت داری از php یا asp استفاده کنید:40:

GnuHDL
03-01-2008, 00:38
ببین دوست عزیز به لیستی که نوشتی میشه هزارها مورد دیگه هم اضافه کرده ولی مسئله اینه که شما ایده و تکنولوژی و مسئله patent رو با هم قاطی گرفتی.
ایده: اینکه دستوری باشه که مثلا سرعت پاسخ یه سرور رو محاسبه کنه
تکنولوژی: مفاهیم شبکه و سخت افزارش - آمار و تکنولوژی زیاد و متنوع و انتخابی و بعضا آزاد برای برنامه نویسی.

پتنت یا محصول مجوز دار یا محصول صاحب دار:
مسئله اینجاست که شما دقت نمیکنید. مایکروسافت در دو مورد بالا مجازه و جز همون لیستی میشه که فرمودین ولی این دیگه یه محصوله اتفاقا این محصول هم مثل خیلی از محصولات دنیای لینوکس/یونیکس (گنو دقیقتره بگم) آزاد بوده یعنی سورسش باز بوده و هست برای عموم اما توی لایسنسش که اگه اشتباه نکنم مثل خیلی از محصولات این طیف تحت GPL هستن.GPL میگه که شما موظفید که کد رو ازاد کنید و کسی هم که از محصول استفاده میکنه آزاده اونو تغییر بده و هرجوری که میخواد استفاده کنه و حتی بفروشه ولی ولی ولی کاربر مجاز نیست کد را ببنده یا از کد در محصولات کد بسته استفاده کنه.........این میشه دزدی......حالا شما سخاوت فرهنگ نرم افزاری متن باز رو ببینین و کرم مایکروسافت رو.
مایکروسافت در همین راستا یه مرکز تحقیقات دنیای اپن سورس تشکیل داده که در واقع همین کار رو میکنه کار قانونیش اینه که تکنولوژیهای مطرح متن باز رو بررسی کنه.
البته فقط مایکروسافت نیست پارسال اپل هم متهم شد که بخشی از یه نرم افزار اپن سورس رو که حالا یادم نیست چی بود رو بدون اون شرایطی که گفتم به کار برده.

بهرحال کسی شک نداره که مایکروسافت انحصارگره.

ازون بدتر دزدی اطلاعات کاربران یکی دیگه از کارائي هست که مایکروسافت انجام میده مثلا مثل اینکه کاربرها چی رو سرچ کردن توی فایلهاشون یا چه نرم افزارهائي دارن این دو مورد اثبات شده اصطلاحا back door های مایکروسافت و فروش یا همکاری بعضی اظلاعات مثلا به بهانه امنیت یا همکاری با پلیس از کارهای رایج مایکروسافت هست و این کار در زیر کدهای غیرشفاف و بسته خودش خیلی راحت میتونه انجام بده.
اینم لینک مربوط به همین درهای پشتی :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

و نمونه های زیاد دیگه.....

اصلا خود داس هم در اصل ساخت مایکروسافت نبود داس رو یکی دیگه نوشته بود و بیل گیتس با هوش و ذکاوت خودش اونو خرید و با IBM وارد مذاکره شد مذاکره ای که IBM فکر نمیکرد اعطای حق سیستم عاملی که روی سخت افزارهاش نصب میشد به شرکت کوچک و تازه تاسیس مایکروسافت بزرگترین اشتباه تاریخی شرکتشو رقم بزنه...

راجع به سوال امیر خان:
اولا من خوشبختانه از لینوکس واسه کارای معمولم استفاده میکنم ولی هنوز تعدادی نرم افزار هست که مجبورم روی ویندوز باهاشون کار کنم مثل Matlab Maple Spice ,....البته به خاطر مفت بودنشون.
ولی باز این ایراد شما وارد نیست چون بحث ویندوز یا یونیکس یا مک نیست؟ من اصلا بحث خوبی بدی ویندوز کردم؟؟؟
بحث سر اینه که نقش این غول نرم افزاری توی دنای کامپیوتر چیه؟ چطوری و تا چه حد؟

بزرگ شدن به چه قیمتی در واقع مثل ایرانخودرو میمونه که مثلا با ضد و بند و در نتیجه انحصارگری بیاد پیکان رو غالب کنه به کاربرا و ضعفهائي که بدنبال این میاد.................
در حالیکه این شرکت میتونه مثلا مثل بنز باشه که با یه رقابت سالم تبدیل به یه غول سالم و مفید بشه نه یه دیو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لطفا اگه علاقمندین به بحث حداقل چیزائي که مینویسم رو با دقت بیشتر بخونین الان شما خیلی از چیزهای بی ربط رو باهم قاطی میکنین بعد من مدام باید تنویر افکار کنم :)

m1r@
03-01-2008, 13:11
اول اینکه کاش میشد این بحث رو منتقل کرد یه جا دیگه, آخه اون بنده خدایی که این سوال رو پرسید که کاری به این عقاید ما نداشت!!! بعدشم از اینکه تو پست قبلی یه کم زدم خاکی عذر میخوام.

من زیاد اصرار ندارم از شرکتی که هیچ ربطی به من نداره دفاع بیخودی کنم. اطلاعاتم هم در اون حدی نیست که بخوام با قطعیت حرف بزنم, پس رو حرفای خود شما نظرمو میگم.
شما خودت میگی بیل گیتس با هوش و ذکاوت داس رو از کس دیگه خرید! اولا این دزدی نیست تجارته(خریده, بابتش پرداخت کرده), ثانیا من یا شما با چند درصد اطمینان میتونیم بگیم اگه هوش و ذکاوت و شم اقتصادی بیل گیتس پشت داس نبود, داس اطلا به این شکل تو اون دوران فراگیر و موفق میشد؟ مسئله ای که باید قبول کنیم اینه الان تو کشورهای پیشرفته رقابت سر سود بیشتره و اینی که مثلا فلان کارخونه اینقدر به مشتریاش اهمیت میده اولین دلیلش بالا بردن سود و باقی موندن تو عرصه رقابته.

امید کردستانی تو یه مصاحبه گفته بود من به این دلیل با این لری و سرگی شروع بکار کردم که معتقد بودم این دو نفر اگه لحاف فروش هم بشن, لحاف فروشهای موفقی میشن. موفقیت مایکروسافت با داس شروع شد ولی نمیشه اینو انکار کرد که اون تازه قدم اول کار بود. فرض کنیم IBM اون اشتباه استراتژیک رو نمیکرد, به نظر شما بیل گیتس به این موفقیتها نمیرسید؟ اشتباه IBM بیل گیتس رو گنده نکرد. شما بهتر از من میدونین که شخصی که از لحاظ فنی از بیل گیتس قویتر باشه تو خود مایکروسافت هم کم نیست, اما همونطور که گفتم سیاست بیل گیتس باعث موفقیت خودش و شرکتش شده.

خداییش نقش مایکروسافت رو میشه انکار کرد؟ ایده "یک کامپیوتر در هر اتاق و روی میز کار هر نفر" تو زمانی که کامپیوترها فقط در اختیار ارگانهای رده بالا و کله گنده بودن, اون با اون ابعاد, ایده یا بهتره بگم آرزوی کی بود؟ مگه این مسئله آرزوی بیل گیتس نبوده که حالا ما هر کدوم داریم از نتیجه آرزوش استفاده میکنیم؟ شما یه یوزر حرفه ای هستی و از لینوکس استفاده میکنی, ولی به نظر شما تو یه اداره کارمندایی که هیچی از کامپیوتر نمیدونن میتونن با لینوکس و دستورهای جور وا جورش کار کنن؟ سهولت استفاده از ورژن های مختلف ویندوز چیز کمیه که بخوایم بی خیالش بشیم؟

اندازه تاثیر مایکروسافت هم به حدیه که به عنوان مثال همین الان 60 تا 80 درصد یوزرها تو دنیا از IE استفاده میکنن(من که خودم از IE خوشم نمیاد.) این آمار واسه Counter.com هستش. حالا بگیم به همین نسبت هم یوزرا از سیستم عامل یا محصولات دیگه مایکروسافتی استفاده میکنن, کمه؟

مورد دیگه اینکه به نظر شما درسته که سیب و پرتقال رو باهم مقایسه کنیم؟ ایران خودرو کجا, مایکروسافت کجا؟ منظور شما اینه که محصولات مایکروسافت هم مثل ایران خودرو در پیتیه؟
فرض رو بزاریم رو این که شما یه 405 میخری. این 405 هم اتفاقا خیلی ماشین خوبی در میاد و در حد خود فرانسویش(عمرا از ایران خودرو چنین ماشینی در نمیادا, بیخود امیدوار نشی بری بخری!). پشت تولید این ماشین کلی هم زد و بند و این جور چیزا باشه, شما از اینکه داری ماشین خوب سوار میشی ناراحت میشی؟؟؟ اگه میشی, فقط به خاطر زد و بندی که بین رئوس بالایی هست؟؟؟
واسه یه تولید کننده باید رضایت مصرف کننده مطرح باشه و واسه یه مصرف کننده مرغوبیت محصولی که میخره. بقیش میشه جنگ تولیدکننده ها واسه جلب مشتری بیشتر که اصلا به یوزرها مربوط نمیشه. قصد جسارت ندارما, چون خودمم یه یوزرم دیگه!

my friend
03-01-2008, 16:00
پست m1r@ جان مقبول افتاد...
اما...

اندازه تاثیر مایکروسافت هم به حدیه که به عنوان مثال همین الان 60 تا 80 درصد یوزرها تو دنیا از IE استفاده میکنن(من که خودم از IE خوشم نمیاد.) این آمار واسه Counter.com هستش. حالا بگیم به همین نسبت هم یوزرا از سیستم عامل یا محصولات دیگه مایکروسافتی استفاده میکنن, کمه؟
خیلی ها ، مثل من و شما از ویندوز استفاده میکنند اما از IE استفاده نمیکنند .... پس در صد استفاده کنندگان ویندوز خیلی بیشتر میشه...

شما خودت میگی بیل گیتس با هوش و ذکاوت داس رو از کس دیگه خرید! اولا این دزدی نیست تجارته(خریده, بابتش پرداخت کرده)
بیل فقط یه نسخه از داس رو نخرید ، بلکه حق امتیازش رو خرید ، پس این حق رو داره که تو چیزی که برای خودش هست دخل و تصرف کنه و تغییری توش بده و به قیمت بالاتری بفروشه...
یه مثال عینی: کره حق امتیاز ساخت پراید رو از کشور X خرید ، پس از کار کردن روی این ماشین ، این حق امتیاز رو به ایران فروخت ، به قیمت خیلی بیشتر.... پس میتونیم بگیم که کره این وسط دزدی کرده؟؟؟
یا اینکه شما یه خونه کلنگی میخرید ، تعمیرش میکنید و میفروشیدش ، میتونیم بگیم که شما دزدی کردید؟؟؟

من از مدیرا درخواست دارم که این چند تا پست رو منتقل کنند به یک تاپیک جدید.

GnuHDL
04-01-2008, 16:53
اول اینکه کاش میشد این بحث رو منتقل کرد یه جا دیگه, آخه اون بنده خدایی که این سوال رو پرسید که کاری به این عقاید ما نداشت!!! بعدشم از اینکه تو پست قبلی یه کم زدم خاکی عذر میخوام.

من زیاد اصرار ندارم از شرکتی که هیچ ربطی به من نداره دفاع بیخودی کنم. اطلاعاتم هم در اون حدی نیست که بخوام با قطعیت حرف بزنم, پس رو حرفای خود شما نظرمو میگم.
شما خودت میگی بیل گیتس با هوش و ذکاوت داس رو از کس دیگه خرید! اولا این دزدی نیست تجارته(خریده, بابتش پرداخت کرده), ثانیا من یا شما با چند درصد اطمینان میتونیم بگیم اگه هوش و ذکاوت و شم اقتصادی بیل گیتس پشت داس نبود, داس اطلا به این شکل تو اون دوران فراگیر و موفق میشد؟ مسئله ای که باید قبول کنیم اینه الان تو کشورهای پیشرفته رقابت سر سود بیشتره و اینی که مثلا فلان کارخونه اینقدر به مشتریاش اهمیت میده اولین دلیلش بالا بردن سود و باقی موندن تو عرصه رقابته.

امید کردستانی تو یه مصاحبه گفته بود من به این دلیل با این لری و سرگی شروع بکار کردم که معتقد بودم این دو نفر اگه لحاف فروش هم بشن, لحاف فروشهای موفقی میشن. موفقیت مایکروسافت با داس شروع شد ولی نمیشه اینو انکار کرد که اون تازه قدم اول کار بود. فرض کنیم IBM اون اشتباه استراتژیک رو نمیکرد, به نظر شما بیل گیتس به این موفقیتها نمیرسید؟ اشتباه IBM بیل گیتس رو گنده نکرد. شما بهتر از من میدونین که شخصی که از لحاظ فنی از بیل گیتس قویتر باشه تو خود مایکروسافت هم کم نیست, اما همونطور که گفتم سیاست بیل گیتس باعث موفقیت خودش و شرکتش شده.

خداییش نقش مایکروسافت رو میشه انکار کرد؟ ایده "یک کامپیوتر در هر اتاق و روی میز کار هر نفر" تو زمانی که کامپیوترها فقط در اختیار ارگانهای رده بالا و کله گنده بودن, اون با اون ابعاد, ایده یا بهتره بگم آرزوی کی بود؟ مگه این مسئله آرزوی بیل گیتس نبوده که حالا ما هر کدوم داریم از نتیجه آرزوش استفاده میکنیم؟ شما یه یوزر حرفه ای هستی و از لینوکس استفاده میکنی, ولی به نظر شما تو یه اداره کارمندایی که هیچی از کامپیوتر نمیدونن میتونن با لینوکس و دستورهای جور وا جورش کار کنن؟ سهولت استفاده از ورژن های مختلف ویندوز چیز کمیه که بخوایم بی خیالش بشیم؟

مورد دیگه اینکه به نظر شما درسته که سیب و پرتقال رو باهم مقایسه کنیم؟ ایران خودرو کجا, مایکروسافت کجا؟ منظور شما اینه که محصولات مایکروسافت هم مثل ایران خودرو در پیتیه؟
فرض رو بزاریم رو این که شما یه 405 میخری. این 405 هم اتفاقا خیلی ماشین خوبی در میاد و در حد خود فرانسویش(عمرا از ایران خودرو چنین ماشینی در نمیادا, بیخود امیدوار نشی بری بخری!). پشت تولید این ماشین کلی هم زد و بند و این جور چیزا باشه, شما از اینکه داری ماشین خوب سوار میشی ناراحت میشی؟؟؟ اگه میشی, فقط به خاطر زد و بندی که بین رئوس بالایی هست؟؟؟
واسه یه تولید کننده باید رضایت مصرف کننده مطرح باشه و واسه یه مصرف کننده مرغوبیت محصولی که میخره. بقیش میشه جنگ تولیدکننده ها واسه جلب مشتری بیشتر که اصلا به یوزرها مربوط نمیشه. قصد جسارت ندارما, چون خودمم یه یوزرم دیگه!

نمیدونم احتمالا مشکل از نگارش منه ولی من نگفتم بیل گیتس داس رو دزدیده بلکه گفتم هوش و ذکاوت.......... اگه شک دارین آخرین پستمو یه بار دیگه بخونین.

راجع به مقایسه مایکروسافت با ایرانخودرو از جهت انحصارگری و نبود فضای رقابت سالم بود نه اینکه یونیکس بنزه و مثلا ویندوز پیکان (هر کدوم کاربرد خاص خودشو داره..........بحث خوب / بد بودن ویندوز نیست.)
ببینین مایکروسافت خدمات بزرگی به دنیای کامپیوتر کرده (البته این با قضیه معروف اگه ادیسون اختراع نمیکرد یکی دیگه اختراع میکرد هم میشه محک زد ولی این شامل همه چیز میشه نه فقط مایکروسافت) و در نتیجه این ایده های موفق تبدیل به یه غول نرم افزاری شده.............
حرف من اینه در شرایط فعلی این غول نرم افزاری از جهاتی (مطلق فکر نکنید) تبدیل به یه غده سرطانی شده که فضای رقابت سالم در بعضی حیطه ها دچار مشکل کرده ازین جهت مثل ایرانخودرو یا ... میمونه.
حرف من اینه که همه مایکروسافت خوبی نیست مایکروسافت امروزه سبب یه سری کارکردهای منفی در دنیای نرم افزار هست که نتیجه این در نهایت به ضرر من و شمای کاربر هست برای همین نحله های فکری متعدد و کلا فلسفه های متعددی در دنیای برنامه نویسی شکل گرفتن که کمی تا قسمتی به مایکروسافت مثل آمریکای امپریالیست در دید کمونیستها نگاه میکنن (باز نیاین بگین کمونیست فلان است و بهمان یا امپریالیسم چشه.........بحث من این نیست این یه مثال بود)

در آخر هم همونطوری که گفتم ما مشتری هستیم و لزومی نداره از شرکتها مثل تیم محبوب فوتبالمون طرفداری کنیم الان جامعه رو نگاه کنین یه عده روی سونی اریکسون جون میدن یه عده دیگه میخوان سر به تن مخالفین نوکیا نباشه؟؟ این خنده دار نیست؟ :)

pooyar
04-01-2008, 17:36
تاپیک کجا بوده رفته کجا! بابا بی خیال

m1r@
04-01-2008, 23:10
اولا که pooyar خوب گفت, ولی ما خواستیم این تاپیک رو منتقل کنن بیرون از این بحث, خب نکردن, تقصیر ما نیست.

بعدشم خوبه که حداقل با GnuHDL به یه نقطه مشترک رسیدم. اونم این که ما فعلا فقط مصرف کننده ایم, حالا اگه سلیقه من Nokia رو بیشتر میپسنده دلیل نمیشه که Sony Ericsson بد باشه.

این بحث هم به نظر من بهتره ادامه پیدا نکنه, چون تو سیاستهایی که داره واسمون تعیین میشه هیچ تاثیر منفی یا مثبتی نمیزاره(یا نمیذاره؟!). تو این صنعت اون کسی برنده میشه که اول سیاست و شیوه کاری قویتری داشته باشه و بعد از اون محصولات مرغوبتر.

GnuHDL
05-01-2008, 10:58
به نظر من شما دارین جانب داری میکنین از مایکروسافت و به قضیه به عنوان یه مصرف کننده نگاه نمیکنید.
مسئله اینه که Ie بهترین مرورگر نیست (و احتمالا جز مشهورترین بدتر هست) ولی آمار بالائی رو از مصرف کنندگان ازش استفاده میکنند چرا؟ به خاطر سیاستهای انحصارگرایانه و غیر سالم مایکروسافت.
همینطور خیلی چیزهای دیگه.
دوم اینکه به عنوان مصرف کننده خیلی هم به ما ربط داره.........
به مسئله امنیت و کار تحت شبکه و هزینه و آزادی و... هزاران چیز دیگه هم نگاهی داشته باشین.
منم از ادامه این بحث چندان راضی نیستم چون به نظر نمیاد روند دموکراتیکی :) رو داشته باشه

peyman1987
05-01-2008, 14:35
دوستان درسته که بحث خلاف عنوان تاپیکه ولی باید منتقل میشد که نشده.

منم فکر میکنم مایکروسافت یکی از علتهایی که اینقدر مخالف داره اینه که هیچوقت از خودش نبوغ نشون نمیده و همیشه دوست داره از حاصل تلاش این و اون استفاده کنه. حتما جریان تولد IE رو میدونین که مایکروسافت مرورگر Mosaic رو خرید و اسمش رو به IE تغییر داد. الان هم اگه از IE استفاده میکنین برین توی منوی Help و About رو بزنین میبینین که همونجا نوشته که این مرورگر بر اساس مرورگر Mosaic ساخته شده. بعدش هم که با مجانی ارائه دادن IE روی ویندوز و به جون خریدن همه محاکمات جریمه ها فقط سعی داشت منحصرا بازار مرورگرها رو تو دست بگیره. اون از جریان داس که دوستمون گفتن. توی توسعه IE هم همیشه بقیه مرورگرها یه قدم از IE جلوترن و IE همش داره مزایایی که بقیه مرورگرها دارن رو به خودش اضافه میکنه ( جریان باز شدن توی تب و چک کردن سایتهای تقلبی و اکستنشنها و ... ). الانم خودتون میگین IE درصد استفاده ازش رسیده به 70 یعنی داره بازار رو از دست میده و اگه مایکروسافت همینجوری بخواد پیش بره بنظر من تا 2 سال دیگه درصدها دقیقا بر عکس میشن.
یکی دیگه از دلایل دشمنی برخی با مایکروسافت اینه که توی هر زمینه ای که میبینه یه مقدار رقابت و سود وجود داره میاد و یه چوب شکسته لای چرخ بقیه میزاره.
توی بحث بازیها که داره EA Games رو علم میکنه.
توی مبحث کنسولهای بازی XBox رو داره.
توی مرورگرها IE.
توی سیستم عاملها ویندوز.
توی موتورهای جستجو MSN.
توی مسنجرها Live Messenger و MSN Messenger.
توی بحث ایمیل Hotmail.
توی برنامه نویسی Visual Studio.
توی وب مبحث ASP.
جدیدا هم که داره با Silver Lite برای Flash شاخ میشه.
.....

این باعث شده به نظر من نتونه روی همشون درست کار کنه. آخه مگه یه شرکت چقدر قدرت میتونه داشته باشه که توی همه این زمینه ها کار کنه. الان جوری شده که همه غولهای نرم افزاری یه طرفن و مایکروسافت یه طرف.
به نظر منم تنها دلیلی که هنوز از ویندوز استفاده میشه فقط و فقط نرم افزارهایی هستن که براش وجود دارن. مطمئن باشین اگه برای لینوکس نرم افزاری مثل فتوشاپ وجود داشت هیچ گرافیستی سرعت و قدرت لینوکس رو به ویندوز نمیفروخت. من خودم برای طراحی وب با PHP لینوکس استفاده میکنم و باید سرعتش رو ببینین. دیگه هم قصد برگشت روی محصولات مایکروسافت رو فعلا ندارم.

خلاصه کلام نمیشه با یه دست 264 تا هندونه برداشت همشون میافتن و میترکن.

m1r@
05-01-2008, 17:24
عزیزم من نمیخوام بگم جانبداری نمیکنم ولی شما خودت هم بیطرف نیستی. من موافقم و شما مخالف(نه بیطرف). تو بحث مرورگرها هم مسلما IE بهترین نیست. بزارین بیشتر توضیح بدم, شما باید این نکته رو در نظر بگیرین که الان کامپیوتر تو همه زمینه ها یکی از اساسی ترین نقشها رو داره و اکثر یوزرهاش کسایی هستن که نخصصشون کامپیوتر نیست(آمار دقیق به صورت درصدی ندارم). شما اگه تخصصت برق نباشه و یه وسیله برقی بخری, دوست داری کار کردن باهاش راحت باشه یا سخت و تخصصی؟ مسلما دنبال راحتی تو زمینه های متنوع زندگیت هستی تا وقت و منابع بیشتری برای تمرکز رو رشته اصلی خودت که مثلا کامپیوتره داشته باشی.

در مورد کامپیوتر هم همینه, ie رو بیشترازش استفاده میکنن چون راحت تره وگرنه یه آدم حرفه ای هیچ وقت نمیاد فایرفاکس یا اپرا رو ول کنه و با ie کار کنه.

من تو زمینه وب تازه کارم ولی مگه جزو اصول اولیه این نیست که مثلا سایت شما واسه اکثر یوزرها در سطح دنیا قابل دسترسی باشه؟ اکثر یوزرها هم که کاربرای عادی هستن و به خیلی از مسائل تخصصی کاری ندارن.

من معتقد نیستم که مایکروسافت بهترینه ولی از خدماتی هم که به دنیا ارائه کرده نمیشه چشم پوشی کرد, یعنی انصاف نیست. من یه بار دیگه هم میگم, اگه مویرینیو مربی پورتو نبود, چقدر محتمل بود که پورتو اونسال اونجوری غوغا کنه؟

واسه برنامه نویسی وب من خودم php رو انتخاب کردم, واسه اینکه بعد از یه کم تحقیق به این نتیجه رسیدم که بهتره. نو خیلی جهات دیگه هم محصولاتی هستن که از مال مایکروسافت خیلی بهترن ولی کسی که میخواد یه کار تخصصی تر انجام بده میره طرفشون(همون اقلیت کاربرای حرفه ای که گفتم). نمونه این محصولات هم کم نیست:

تو دیتا بیس کسی شک نداره که مایکروسافت با oracle و خارج از ایران db2 اصلا نمیتونه رقابت کنه.
تو بحث develop مسلما پلتفرم جاوا خیلی قویتر از دات نته.
یا مثلا تو مرورگرها که بالاتر گفتم.

ولی تو همین ایران شما به این مساله توجه کنین که وقتی میخوان یه برنامه ای که دیتا بیس میخواد رو بنویسن در اکثر موارد از مایکروسافت استفاده میکنن مگر وقتی که کار خیلی سنگین و تخصصی تر باشه.

امیدوارم منظورم رو گرفته باشین, میکروسافت میگه بازار عمده و عمومی مال من, تخصصی و سنگینش مال شما. کسی رو مجبور نمیکنه که حتما از xbox استفاده کنه. درسته اگه از ویندوز استفاده کنی یه سری محدودیتها به همراه داره که خیلی وقتا خود من هم ازش اذیت میشم.

این که من گفتم ما کاربریم و به ما ربطی نداره منظورم این بود که ما قدرت تغییر نداریم, فقط حق انتخاب داریم. تو انتخابامون هم باید توجه کنیم که به نظر دیگران احترام بزایم. یعنی اگه من مایکروسافتیم نیام به عقاید شما که ضد مایکروسافتی حمله یا خدایی نکرده توهین کنم.

اثبات این مسئله که مایکروسافت انحصارگره و مستبده(تازه اونم در صورت اثبات), مسئله ای رو تغییر نمیده و همونطور که گفتم شرکتی برنده میشه که اول سیاست قویتری داره بعد کیفیت محصولات. در آوردن بازار عمده و عمومی از دست مایکروسافت خیلی بعید به نظر میاد, همونطور که بدست آوردن بازار خیلی تخصصی(مثل بازاری که الان oracle داره) توسط مایکروسافت بعیده. چون هدف و استراتژی هر طرف همینیه که الان دارن!

GnuHDL
05-01-2008, 22:46
حرف من بد بودن محصولات مایکروسافت نیست من در هیچ جای حرفهام نگفتم مایکروسافت بده..........(از نوع مطلق)
و بارها هم تاکید کردم نمیگم ویندوز بده......... و باز توی پستهام گفتم هر کدوم یه سری مزایا و معایب دارن.......توی مثالی که اسم از یونیکس و مقایسه ش با ویندوز بود اینو گفتم که هر کدوم توی یه زمینه........بهرحال مغز حرف من اینه که مایکروسافت امرزوه کارکردش به یه کارکرد منفی بدل شده
این شرکت شده یه غده سرطانی (توجه کنید:از بعضی جهات .......همه چیز رو مطلق نبینید) این غده و البته غول باعث یه سری لحتی و مشکلات توی روند توسعه نرم افزار میشه.
نمونه ش خیلی زیاده مثلا توی بحث مالتی مدیا و کدینگ هائي که مایکروسافت میزنه و فلسفه همشون هم انحصاره
یا توی بحث مستند سازی که ادعا میکنه فرمت اون باید به استاندارد جهانی تبیدل بشه در حالی فرمتش متن باز نیست....یه چیز خیلی عجیبیه این حرف........
ولی خیلی چیزهای دیگه.......حرف من این بود نه اینکه ویندوز بده یا VB افتضاحه خوب واسه کار enterprise یه افتضاح به تمام معناست ولی نه واسه نوشتن اپلیکیشنهای ساده و سریع واسه ویندوز و صدها مثال دیگه.................حرف من فقط این بود بحث هم از عنوان همین کارکردهای منفی شروع شد که در نهایت به بحث خوبی و بدی و.... کشیده شد.........این بحث خوبی و بدی هم بی سروته هست چون خیلی دامنه داره مثلا مسئله کاربرپسند بودن این قدر سطحی نیست اصلا خود صفت user friendly یه سری تناقضات توی خودش دراه که خیلی روش بحث شده و خیلی مسائل دیگه ولی بحث ما سر اون نقش امروزه بیشتر منفی مایکروسافت بود....