PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چرا سرعت نور های مختلف با هم متفاوته.؟؟؟

Connor.Doyle
14-11-2007, 16:01
سلام بر دوستان:
خواهشا به زبون ساده توضیح بدید مثلا چرا سرعت نور بنفش و قرمز ( که از تجزیه نور سفید به دست میان) متفاوته؟؟؟؟:20:

Mohammad Hosseyn
18-11-2007, 15:35
سلام بر دوستان:
خواهشا به زبون ساده توضیح بدید مثلا چرا سرعت نور بنفش و قرمز ( که از تجزیه نور سفید به دست میان) متفاوته؟؟؟؟:20:
کجا شندی همچین چیزی رو ؟ 
سرعت امواج الکترومغناطیس ( اعم از نور و ماکروویو و ایکس و ... ) در شرایط برابر  مساوی هست ... 
اما نفوذ پذیری چرا تغییر می کنه ...

Connor.Doyle
19-11-2007, 06:52
یعنی فرق نداره؟؟؟؟؟؟
خوب منظورتون از نفوذ پذیری چیه؟؟؟؟

مرتضی nvcd
19-11-2007, 11:06
با اجازه محمد جان

منظور از نفوذ پذیری تغییر جهت در زمان عبور از محیطی به محیط دیگه ست.
یعنی زمانی که نور از محیطی به محیط دیگه بیاد امواج قرمز و بالاتر نسبت به امواج دیگه متفاوت رفتار می کنند.

در اصل زمانی می شه در مورد تغییر در سرعت ها صحبت کرد که منظور عبور نور از محیطی به محیط دیگه باشه.یعنی خصوصیات محیط ها با هم فرق داشته باشه.

مثل از هوا به شیشه .یا از اب به هوا.

Like Honey
19-11-2007, 14:21
خب چرا امواج قرمز و بالاتر نسبت به امواج دیگه متفاوت رفتار میکنند؟
یعنی سرعتشون بیشتره نسبت به پایینی ها؟( اگه تغییر جهت داشته باشیم)

Mohammad Hosseyn
19-11-2007, 15:18
با اجازه محمد جان

منظور از نفوذ پذیری تغییر جهت در زمان عبور از محیطی به محیط دیگه ست.
یعنی زمانی که نور از محیطی به محیط دیگه بیاد امواج قرمز و بالاتر نسبت به امواج دیگه متفاوت رفتار می کنند.

در اصل زمانی می شه در مورد تغییر در سرعت ها صحبت کرد که منظور عبور نور از محیطی به محیط دیگه باشه.یعنی خصوصیات محیط ها با هم فرق داشته باشه.

مثل از هوا به شیشه .یا از اب به هوا.

خوشحال شدیم نظر شما رو شنیدیم ... 

در کل منظور از نفوذپذیری اینه که اگه شما یه ورق سربی داشته باشی ممکنه فرو سرخ ازش رد نشه اما گاما ازش رد می شه . علتش هم فرکانس بالاتر گاما هست . 

خب چرا امواج قرمز و بالاتر نسبت به امواج دیگه متفاوت رفتار میکنند؟
یعنی سرعتشون بیشتره نسبت به پایینی ها؟( اگه تغییر جهت داشته باشیم)

خوب من دارم می گم نیست دیگه ... سرعت همه ی امواج متفاوته ... اما چون نفوذ پذیری هر کدوم متفاوته یکی بیشتر منحرف می شه و یکی کمتر ... 

اگه بد توضیح می دم بگید تا یه مثال راحتتر بزنم تا متوجه بشید ...
موفق باشید . 

Like Honey
19-11-2007, 15:34
...

خوب من دارم می گم نیست دیگه ... سرعت همه ی امواج متفاوته ... اما چون نفوذ پذیری هر کدوم متفاوته یکی بیشتر منحرف می شه و یکی کمتر ...

اگه بد توضیح می دم بگید تا یه مثال راحتتر بزنم تا متوجه بشید ...
موفق باشید .

خب کدوم کمتر و کدوم بیشتر منحرف میشه
اگه مثال هم بزنید ممنون میشم:11:

Mohammad Hosseyn
20-11-2007, 15:02
خوب هر چی که طول موج بلند تر می شه فرکانس هم کمتر می شه ... هر چی فرکانس هم کمتر باشه نفوذ پذیری هم بیشتر می شه ... خوب حالا کافیه که ترتیب طول موج الکترومغناطیس رو بدوندید . کنترین طول موج شامل امواج گاما است و بیشترین طول موج برای امواج رادیویی هست ... اما در بین نور مرئی چطور ؟ نور بنفش بیشترین فرکانس (کمترین طول موج ) و نور سرخ کمترین فرکانس (بیشترین طول موج ) را دارد ... 
اگر اشتباه نکنم امواجی که طول موج اونها کمتر هست چون نفوذپیری کمتری دارن باید بیشتر منحرف بشن ... 
مثال ساده ای می زنم تا راحتتر مشخص بشه ... 

فرد چاق و لاغری را در نظر بگیرید ... این دو نفر می خواهند از میان تعدادی انبوهی آدم که در یکجا قرار گرفته اند رد شوند . مطمئنا فرد چاق تر مشکل بیشتری در رد شدن از این میان این افراد دارد ... و امکان اینکه بتواند یک خط مستقیم را در بین افراد بپیماید خیلی پائین است ... 
در مثال بالا شما فرد چاق را نور سرخ و فرد لاغر را نور بنفش در نظر بگیرید . 

درمورد پاراگراف آبی که مشخص کردم یکم شک دارم ...  البته قاعدتا باید اینطور باشه ... اما یه عکسی بین ارشیو هام دیدم که حرف خودم رو نقض می کنه ... 

از بقیه می خوام که نظراتشون رو بگن ... 
موفق باشید . 

Acro-Crown
11-12-2007, 23:23
شرمندم پا تو کفش بزرگتر ها می کنم ولی:11:

وب من دارم می گم نیست دیگه ... سرعت همه ی امواج متفاوته ... اما چون نفوذ پذیری هر کدوم متفاوته یکی بیشتر منحرف می شه و یکی کمتر ...
سرعت امواج الکترو مغناطیسی در هر محیط ثابت است بطور مثال سرعت همه امواج الکترو مغناطیسی در خلا حدودا 300،000 کیلومتر بر ثانیه است و در الماس چیزی حدود 240،000 است؟

Mohammad Hosseyn
12-12-2007, 14:28
شرمندم پا تو کفش بزرگتر ها می کنم ولی:11:

سرعت امواج الکترو مغناطیسی در هر محیط ثابت است بطور مثال سرعت همه امواج الکترو مغناطیسی در خلا حدودا 300،000 کیلومتر بر ثانیه است و در الماس چیزی حدود 240،000 است؟
با سلام ...
Acro-Crown ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) جان ممنون از تذکرتون ... اون بالا من اشتباه تایپی داشتم ... منظورم این بود که سرعت امواج برابره و این نفوذ پذیری هست که یکسان نیست .
با تشکر ...

ssz1370
18-12-2007, 16:20
خوب هر چی که طول موج بلند تر می شه فرکانس هم کمتر می شه
محمد جان ممنون از توضیحتون. منظورتون اینه که این دوتا متغیر هم دیگر را خنثی می کنن؟

Mohammad Hosseyn
18-12-2007, 16:41
محمد جان ممنون از توضیحتون. منظورتون اینه که این دوتا متغیر هم دیگر را خنثی می کنن؟
خواهش می کنم ...
نخیر ... منظورم اینه که این دو متغییر رابطه ی عکس با هم دارند .
چون فرکانس طول موج در واحد زمان رو بررسی می کنه .

Hektor
18-12-2007, 23:31
سلام بر دوستان:
همونطور كه در پستهاي بعدي گفتن دوستان،اين مربوط به سرعت نيست بلكه مربوط به بسامد(فركانس) نورهاي مختلف بلكه كليه ي طيف امواج الكترومغناطيس هست.

خوب هر چی که طول موج بلند تر می شه فرکانس هم کمتر می شه ... هر چی فرکانس هم کمتر باشه نفوذ پذیری هم بیشتر می شه ... خوب حالا کافیه که ترتیب طول موج الکترومغناطیس رو بدوندید . کنترین طول موج شامل امواج گاما است و بیشترین طول موج برای امواج رادیویی هست ... اما در بین نور مرئی چطور ؟ نور بنفش بیشترین فرکانس (کمترین طول موج ) و نور سرخ کمترین فرکانس (بیشترین طول موج ) را دارد ... 
اگر اشتباه نکنم امواجی که طول موج اونها کمتر هست چون نفوذپیری کمتری دارن باید بیشتر منحرف بشن ... 
مثال ساده ای می زنم تا راحتتر مشخص بشه ... 

فرد چاق و لاغری را در نظر بگیرید ... این دو نفر می خواهند از میان تعدادی انبوهی آدم که در یکجا قرار گرفته اند رد شوند . مطمئنا فرد چاق تر مشکل بیشتری در رد شدن از این میان این افراد دارد ... و امکان اینکه بتواند یک خط مستقیم را در بین افراد بپیماید خیلی پائین است ... 
در مثال بالا شما فرد چاق را نور سرخ و فرد لاغر را نور بنفش در نظر بگیرید . 

درمورد پاراگراف آبی که مشخص کردم یکم شک دارم ...  البته قاعدتا باید اینطور باشه ... اما یه عکسی بین ارشیو هام دیدم که حرف خودم رو نقض می کنه ... 

از بقیه می خوام که نظراتشون رو بگن ... 
موفق باشید . 
سلام محمد حسين جان.
درباره ي اون قسمت آبي پست شما اين تصوير جالب توجه و گويا هست خودش:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

پس نتيجه مي گيريم كه فركانس با ميزان شكست رابطه ي مستقيم داره .
پس نظر شما درست بوده و شك نداشته باش

ssz1370
19-12-2007, 16:23
محمد جان ممنون منظورم از نظر سرعت هست؟یعنی اگه فرکانس کم بشه طول موج زباد می شه و بلعکس وسرعت یکسان می مونه؟

zahedy2006
20-12-2007, 18:31
محمد جان ممنون منظورم از نظر سرعت هست؟یعنی اگه فرکانس کم بشه طول موج زباد می شه و بلعکس وسرعت یکسان می مونه؟

با اجازه اساتید. بله رابطه y=v/f البته من اینجوری تمایش دادم چون تایپ نمیشه.

طول موج = سرعت تقسیم بر فرکانس (لاندا = وی تقسیم بر نو)
حالا اگر f (فرکانس) کم بشه طول موج زیاد میشه و بر عکس

و سرعت همچنان سابت می مونه