PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد رنگین کمون

mahsa1469
22-09-2007, 12:15
چرا رنگین کمون قوسی شکل است ؟
این سوالی است که خیلی وقته ذهن من رو به خودش مشغول کرده از خیلی ها پرسیدم و جوابهای متفاوتی شنیدم میشه یه جواب درست وحسابی بهم بدید.

farbod123
25-09-2007, 15:30
فكر كنم دليلش طول موج و فركانس هاي متفاوت رنگ هاي رنگين كمان باشد...:46:

مرتضی nvcd
26-09-2007, 06:20
فكر كنم دليلش طول موج و فركانس هاي متفاوت رنگ هاي رنگين كمان باشد...:46:

یعنی چه جوری؟

ما هم می دونستیم از همیناست ولی نمی دونیم چطور دایرست.

تو بحث مون با یکی از دانشجو ها این سوال رو مطرح کردم.(البته فیزیک)

گفت زاویه شکست توی مولکول های اب در حالت حجمی(سه بعدی) باعث ایجاد کره ای از نورهای بازتابی یا

رنگین کمانی می شه که ما تنها یک رویه از اون کره رو می بینیم.

این لایه شبیه محل تقاطع یک صفحه با یک کره ست.

البته من خودم هنوز قانع نشدم ولی گفتم حداقل محتمل ترین جواب رو بدم.

mahsa1469
26-09-2007, 13:21
از دبیر فیزیکمون پرسیدم گفت بخاطر کروی بودن کره ی زمین است اما یکی دیگه می گفت اینکه رنگین کمان در فواره ها هم بوجود می یاد جواب قبلی را نقضش می کنه ایشون میگفت که علت تشکیل رنکین کمان باید انعکاس نور در قطرات کروی شکل موجود در جو است راستش رو بخوای این جواب آخر برام منطقی تر است از جواب هایی که قبلا شنیده بودم گفتم بگم شاید بهتر باشه
راستی آقا فربد می شه بیشتر در مورد جوابتون توضیح بدین ؟

farbod123
26-09-2007, 13:57
از دبیر فیزیکمون پرسیدم گفت بخاطر کروی بودن کره ی زمین است اما یکی دیگه می گفت اینکه رنگین کمان در فواره ها هم بوجود می یاد جواب قبلی را نقضش می کنه ایشون میگفت که علت تشکیل رنکین کمان باید انعکاس نور در قطرات کروی شکل موجود در جو است راستش رو بخوای این جواب آخر برام منطقی تر است از جواب هایی که قبلا شنیده بودم گفتم بگم شاید بهتر باشه
راستی آقا فربد می شه بیشتر در مورد جوابتون توضیح بدین ؟
بله,چشم...:40:

ببينيد اگه فركانس زياد تر باشه مطمعنا نور بيشتر در هوا نفوذ ميكنه.چون رنگ هاي رنگين كمان بترتيب ازبالا به پايين فركانسشون كم ميشه,پس قسمت بالا بيشتر نفوذ ميكنه و متمايل به بالا ميشه.پس رنگين كمان شكلي قوسي پيدا ميكنه.به همين سادگي...:31:
گفته ي دبير فيزيك شما هم دركمال محترم بودن به نظر من هم اشتباهه...دليلش رو هم كه خودتون اشاره كردين(همان مساله ي فواره):46:

azerdimah
26-09-2007, 20:16
چند سال پیش در آمریکا یک رنگین کمان دیده شده بود که برعکس بود یعنی قوس آن به طرف پایین و پایه اش به طرف بالا بود سعی میکنم لینکهایش را هم بگذارم
برای آن چه توجیحی دارید

این هم عکسش
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Like Honey
26-09-2007, 22:12
این هم عکسش

این عکسه نمیاد می شه دوباره آپلود کنید؟

azerdimah
28-09-2007, 23:18
امتحانش کردم اومد برای اطلاعات بیشتر upside down rainbow رو سرچ کنید

farbod123
02-10-2007, 20:25
چند سال پیش در آمریکا یک رنگین کمان دیده شده بود که برعکس بود یعنی قوس آن به طرف پایین و پایه اش به طرف بالا بود سعی میکنم لینکهایش را هم بگذارم
برای آن چه توجیحی دارید

این هم عکسش

اگه زحمت ميكشيديد و يكnextمي زديد دليل رو به طور كامل ميديديد...
البته خوب من قصد توهين به شما را نداشتم...:40:

farbod123
08-10-2007, 14:19
امروز رفتم از دبير فيزيكمون پرسيدم گفت:((چون لايه اي از اسمون كه رنگين كمون تو اون تشكيل ميشه قوسي شكله پس رنگين كمون هم قوسي شكله...)):40:

DiDiSks
15-10-2007, 20:03
امروز رفتم از دبير فيزيكمون پرسيدم گفت:((چون لايه اي از اسمون كه رنگين كمون تو اون تشكيل ميشه قوسي شكله پس رنگين كمون هم قوسي شكله...))
اسمون که لایه لایه نیست که تو یه لایش رنگین کمون تشکیل بشه یا نشه چرا فقط 4 لایه تروپوسفر استراتوسفر مزوسفر تروموسفر از نظر دمایی داره !!!!!!!!!!
شاید به این دلیله که از زاویه ای که ما به رنگین کمون نگاه میکنیم اینجوریه مثلا اگر از یه زاویه دیگه به رنگین کمان نگاه کنیم اونوقت شکلش فرق کنه مثلا با هواپیما از زاویه بالا به رنگین کمون نگاه کنیم(نظر خودم)

Mohammad Hosseyn
16-10-2007, 16:31
اسمون که لایه لایه نیست که تو یه لایش رنگین کمون تشکیل بشه یا نشه چرا فقط 4 لایه تروپوسفر استراتوسفر مزوسفر تروموسفر از نظر دمایی داره !!!!!!!!!!
شاید به این دلیله که از زاویه ای که ما به رنگین کمون نگاه میکنیم اینجوریه مثلا اگر از یه زاویه دیگه به رنگین کمان نگاه کنیم اونوقت شکلش فرق کنه مثلا با هواپیما از زاویه بالا به رنگین کمون نگاه کنیم(نظر خودم)
دوست عزیز آسمون لایه لایه هست ...خودتون هم اسم لایه رو گفتید ...
اما رنگین کمون همیشه و فقط در یک لایه از آسمون تشکیل می شه ... اونهم نزدیک ترین لایه به ما زیر ابرها ...
در ضمن رنگین کمان یک جسم نیست که شما از هر جا بهش نگاه کنی اون رو ببینی ... کسی که از بالا بخواد اون رو نگاه کنه که چیزی تو آسمون نمی بینه ... برای اینکه فقط یکسری نورهایی است که شکسته شده و بعد از شکسته شدنش به چشم افراد پائین به رنگهای مختلف در می آد (عین منشور ) . کسی که پشت منشوره هیچی نمی بینه ...اما کسی که جلوی پرتوهای نور منشور باشه نور رو رنگی رنگی می بینیه ... پس اگه زاویه ی از یه حدی تغییر کنه رنگین کمان محو می شه ... مثلا اگه بری یه شهر دیگه شاید ان رو نبینی ...

mahdy1359
02-11-2007, 11:38
به نظر من علتش کروی بودن چشم ماست.

mahsa1469
26-11-2007, 18:31
به نظر من علتش کروی بودن چشم ماست.
پس در این صورت باید هر چیزی رو کروی می دیدیم !!!:18:
می شه بیشتر توضیح بدین:20:

aminphysics
27-11-2007, 00:17
سلام این موضوع کروی به خاطر این است که نور با ورود به حباب ریز آب شکسته میشود و هنگام خروج با توجه به زاویه حد بازهم شکسته میشود و نسبت به چشم بیننده در هر کجا بایستد یک کمان به مرکز شخص بیننده تشکیل میشود که خروج پرتوهای نور از قطره دریک جهت معین از جهتهای دیگر بیشتر است این کلید اصلی تشکیل رنگین کمان است مثل قضیه تشکیل سراب در بیابان.

Mohammad Hosseyn
29-11-2007, 13:10
با سلام ...
من هنوز نظرم رو در این مورد نگفتم ... 
علتش هم این بود که جوابش رو کامل نمی دونستم ...
اما فکر کنم که کروی بودنش اینه که رنگین کمان بر روی آسمانی تشکیل می شه که خودش کروی ... وقتی شما روی سطح یه کره خطی راست بکشید و بعد برید از داخل کره بهش نگاه کنید می بینید که خط کمانی شکل می شه ...
به احتمال زیاد علتش همینه ...
اما مشکل در مورد اون رنگین کمان برعکس هست ...
موفق باشید .

mahsa1469
05-07-2008, 11:38
با سلام ...
من هنوز نظرم رو در این مورد نگفتم ...
علتش هم این بود که جوابش رو کامل نمی دونستم ...
اما فکر کنم که کروی بودنش اینه که رنگین کمان بر روی آسمانی تشکیل می شه که خودش کروی ... وقتی شما روی سطح یه کره خطی راست بکشید و بعد برید از داخل کره بهش نگاه کنید می بینید که خط کمانی شکل می شه ...
به احتمال زیاد علتش همینه ...
اما مشکل در مورد اون رنگین کمان برعکس هست ...
موفق باشید .
کروی بودن آسمان !
می تونه دلیل قانع کننده ای باشه :20:
من چند کتاب در این مورد می خوام می شه راهنماییم کنین:11:

farbod123
05-07-2008, 12:40
منم از دبیر فیزیکمون پرسیدم گفت چون رنگین کمان تو آسمان کروی شکل تشکیل میشه مورب هستش...

mahsa1469
06-07-2008, 18:39
منم از دبیر فیزیکمون پرسیدم گفت چون رنگین کمان تو آسمان کروی شکل تشکیل میشه مورب هستش...

fبله قبلا هم گفته بودین اما پس چرا تو فواره ها تشکیل می شه!

Mohammad Hosseyn
07-07-2008, 05:00
کروی بودن آسمان !
می تونه دلیل قانع کننده ای باشه :20:
من چند کتاب در این مورد می خوام می شه راهنماییم کنین:11:

fبله قبلا هم گفته بودین اما پس چرا تو فواره ها تشکیل می شه!

کتاب در مورد رنگین کمان و ... می خوای ؟
باشه اگه چیزی پیدا کردم چشم اما قول نمی دم ...

تو فواره ها ؟
من تا اونجایی که یادم میاد رنگین کمون تو فواره ها الزاما کروی نیست و خط مستقیم هم تشکیل می ده .. اما گاهی اوقت هم کروی می شه ...
اما خوب باید دنبال دلیل اون هم گشت ...

فعلا ...

lord_ashkan_z
11-07-2008, 13:10
جواب اين هست:

نور از هفت رنگ تشكيل شده است(هرچند تفكيك آنها ممكن نيست) به هر حال وقتي اين هفت رنگ با هم تركيب شوند نور سفيد را ايجاد مي كنند. كه نيوتن براي اثبات آن وسيله اي موسوم به قرص نيوتن را ساخت.
حال اينكه اين هفت رنگ هر كدام يك طول موج خاص دارند. پس با عبور از لايه هاي هوايي و شكست به ترتيب از بنفش (كمترين طول موج ) مي شكنند.
خوب، وقتي كه نور از لايه هاي بالايي به طرف پايين مي آيد، دائم از لايه هايي با ضريب شكست متفائت رد مي شود؛ با اين توصيف نور دائم از مسير خود منحرف مي شود و شكلي طاقي مانند را مي سازد.

وگرنه، اين سوال اشتباه است كه بپرسي چرا رگين كمان طاقي شكل است؟!...
اگر شما نور را به وسيله منشور شكست بدي اصلا قوسي شكل نيست و مستقيم هست

mahsa1469
11-07-2008, 17:35
از یکی دیگه از دبیر های فیزیک پرسیدم :گفت به دلیل بازتاب نوره!!!!!!!!!!؟؟؟

mahsa1469
11-07-2008, 17:45
کتاب در مورد رنگین کمان و ... می خوای ؟
باشه اگه چیزی پیدا کردم چشم اما قول نمی دم ...

تو فواره ها ؟
من تا اونجایی که یادم میاد رنگین کمون تو فواره ها الزاما کروی نیست و خط مستقیم هم تشکیل می ده .. اما گاهی اوقت هم کروی می شه ...
اما خوب باید دنبال دلیل اون هم گشت ...

فعلا ...
نه منظورم این نبود ! پس چرا رنگین کمون تو فواره ها هم تشکیل می شه؟ وقتی به یکی گفتم ممکنه به دلیل کروی بودن آسمون باشه اینو بهم گفت!

جواب اين هست:

نور از هفت رنگ تشكيل شده است(هرچند تفكيك آنها ممكن نيست) به هر حال وقتي اين هفت رنگ با هم تركيب شوند نور سفيد را ايجاد مي كنند. كه نيوتن براي اثبات آن وسيله اي موسوم به قرص نيوتن را ساخت.
حال اينكه اين هفت رنگ هر كدام يك طول موج خاص دارند. پس با عبور از لايه هاي هوايي و شكست به ترتيب از بنفش (كمترين طول موج ) مي شكنند.
خوب، وقتي كه نور از لايه هاي بالايي به طرف پايين مي آيد، دائم از لايه هايي با ضريب شكست متفائت رد مي شود؛ با اين توصيف نور دائم از مسير خود منحرف مي شود و شكلي طاقي مانند را مي سازد.

وگرنه، اين سوال اشتباه است كه بپرسي چرا رگين كمان طاقي شكل است؟!...
اگر شما نور را به وسيله منشور شكست بدي اصلا قوسي شكل نيست و مستقيم هست

می تونه دلیل قانع کننده ای باشه از جوابتون ممنون

lord_ashkan_z
12-07-2008, 08:30
زياد به جواب هايي كه معلم ها ميدن توجه نكنين!

چون وقتي شما يك سوال پيچ دار مثل اي ازشون مي پرسين؛ بد جوري ميرن تو استرس و فقط مي خوان يه جوابي بده كه ضايع نشن.
از خود من كه اين جواب را دادم هم در اين وضعيت مي پرسيدين، كپ مي كردم و نمي تونستم جواب بدم

mahsa1469
12-07-2008, 09:00
زياد به جواب هايي كه معلم ها ميدن توجه نكنين!

چون وقتي شما يك سوال پيچ دار مثل اي ازشون مي پرسين؛ بد جوري ميرن تو استرس و فقط مي خوان يه جوابي بده كه ضايع نشن.
از خود من كه اين جواب را دادم هم در اين وضعيت مي پرسيدين، كپ مي كردم و نمي تونستم جواب بدم

نه این سوالو خودشون پرسیدنو اما جوابشو ندادن من هم فقط می خواستم جواب آخرو قطعی رو از زبون خودشن بشنوم