تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 16

نام تاپيک: آزادی اجتماعی تا کجا؟!!!؟

حـــــرفـه ای m.beh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض آزادی اجتماعی تا کجا؟!!!؟

سلام

من اصولا در علوم انسانی اطلاعات زیادی ندارم یعنی به اندازه زیادی مطالعه ندارم و کارم نیست. اما خوب یه خرده تفکر و مطالعه هم دارم این ور اون ور. گاهی سوالاتی برام پیش میاد که روشون سعی می کنم فکر و تحقیق کنم. اینارو گفتم که وقتی دارم موضوع رو بیان می کنم لااقل در پست اول منبع ندارم. بیشتر می خوام ببینم نظر دوستان چیه و منابعشون چیه که بر معلوماتم اضافه بشه

خوب بحثم اینه که آزادی های اجتماعی تا کجا تعریف می شند و چقدر وسعت دارند. بزارید یک مثال بزنم (مثام رو به صورت مثال ببینید نه اینکه من با چه چیزی موافق یا مخالفم چون زیاد نظری درباره اش ندارم این فقط مثال هست و لازم نیست بحث راجع به این مثال باشه)

ببینید توی آزادی های اجتماعی به صورت جدیدش گفته می شه که هر کسی می تونه هر کاری رو انجام بده به شرطی که به حق من به عنوان دیگری تجاوز نشه. خوب پس با این فرض هر کسی می تونه تو خونه و ملک خودش هر کاری انجام بده (البته هر کاری که نه مثلا قتل نمی شه بکنه یا کسی رو به زور بکشه تو خونه اش و بلایی سرش بیاره) خوب حالا فضای جامعه که فضای عمومی هست چه چیزی رو بر می تابه؟ مثلا به عنوان مثال همین حقوق همجنس گرایان که باب روز هست. خوب همون قدر که مثلا یک همجنس کرا دوست داره توجامعه خودش باشه خوب یکی که مثلا مذهبی هست یا اینکه به هر دلیلی اعتقادی به این موضوع نداره حق داره که در محیط اجتماعی عمومی این مورد رو نبینه یا مثلا دوست نداشته باشه که بچه اش با این موارد آشنا بشه. از اون ور مثلا توی کشور فرانسه که قوانین ضر حجاب زیاد هست، همون قدر که دولت فرانسه می گه روبنده باعث می شه که امنیت عمومی به خطر بیوفته همون قدر هم ممکنه یکی فکر کنه بدون روبنده نمی تونه بیاد بیرون.
    مثلا در قدیم که برای مایو پوشیدن زنان قوانین وضع می شه در آمریکا یک ج.ر سلب آزادی بوده. حال که این قوانین برداشته شده نوعی دیگر ممکنه برای عده ای مشکل ایجاد کنه و یا مثلا چندین سال بعد مردم بدون لباس بیایند توی خیابان ها.
    مثلا دول لاییک همونقدر از آزادی بدون دین حرف می زنند باید از آزادی دین هم حرف بزنند؟!
    خوب این قصه سر دراز دارد یعنی می توانی آزادی های مردم را یکی یکی به هر نامی سلب کنی و یا اگ آزاد کنی تهی برایش متصور نیستم که تا کجا آزادی؟یعنی عرف جامعه می گه که آزادی تا کجا قابل قبوله؟پس اقلیت ها چه می شوند حقوق آن ها کجا می رود؟

امیدوارم که 1- بحث رو درست بازگو کرده باشم چون خیلی پیجیده بود برای خودم نمی دونم درست گفتم یا نه 2- انجمن رو گشتم مورد مشابه پیدا نکردم امیدوارم که اشتباه نکرده باشم

و البته گفتم بحث گسترده هست هر کسی هر چیز خوبی راجع بهش به نظرش می رسه بگه که با ایده های شما منم بتونم بیشتر در این زمینه مطالعه کنم

2. 8 کاربر از m.beh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز danielo's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

این همجنسگرا ها تو خیابون جلو شما که شلوارشون را در نمیارند و رفع حاجت نمیکنند.
    میکنند؟

4. این کاربر از danielo بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

این همجنسگرا ها تو خیابون جلو شما که شلوارشون را در نمیارند و رفع حاجت نمیکنند.
    میکنند؟
    دقیقا همین یعنی یه روزی ممکنه همین اتفاق بیوفته مثلا نه برای همجنس گراها کلا برای آدم های عادی. تا کجا باید آزادی رو بیان کرد چقدر از نظر اجتماعی آزادیم؟ چه چیزی اینو تعیین می کنه؟ آیا وقتی یه سری آزادی به کسی می دیم آزادی دیگران رو سلب کردیم؟
    مثلا برده داری یعنی به یه سری آزادی دادیم تا حقوق یه سری رو بگیرند ازشون خوب این یه نوع آزادی هست اما آزادی حق انتخاب یه سری دیگرو سلب کردیم.
    خوب اگر آزادی قراره تا ناکجا ادامه پیدا کنه فردا روزی آدم ها اومدند توی خیابون رفع حاجت کردند آیا حق داریم بهشون ایراد بگیریم یانه؟ چرا باید ایراد بگیریم و چرا نه؟
    (البته کاملا فهمیدم با اینکه کلی توی متن آورده بودم که منظورم این مثال خاص نیست اما شما برداشت دیگری کردید شمام آزادید کلا برداشتتونو بکنید اما موضوع بحث من چیز دیگری بود)

6. 2 کاربر از m.beh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز sayanermia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

ببینید تعریف آزادی اجتماعی و مرزهای اون کاملا در گرو تعریف اخلاق اجتماعی و حاکم بر کشور ، شهر یا منطقه مورد نظر میشه. اخلاق اجتماعی هم تعریف ثابتی نداره. کشورهای مذهبی یک تعریف دارند ، کشورهای سکولار یک تعریف... به عنوان مثال در انگلیس شما اگر با دوست دختر خود در ایستگاه اتوبوس نشستید دلتون میخواد ببوسینش ، و این کارم می کنید اونم همینطور... اینجا کسی به شما نمیگه چرا این کارو کردید و اصولا باهاتون کاری ندارند! ولی اگر همون کارو در همونجا بدون میل و رغبت دوست دخترتون انجام بدید و اون هم مانع شما بشه ولی شما باز این کارو انجام بدید اینجا تعریف جنحه به خودش میگیره و در همون انگلیس براش تعریف ضد اخلاق داره و باهاتون برخورد میشه...
    در ایران یا کشورهای مذهبی هم به نوع خودش... پس نمیشه بیایم بگیم تا کجا هست و حد و مرزش براش تعیین کنیم. آسیب شناسی های هر کدوم هم مثنوی هفتاد من میشه اما همینقدر باید گفت که اخلاق اجتماعی چیزی نیست که بگیم یک گروه یا شخص خاصی باید تعیینش کنه. به طور مثال اخلاق اجتماعی نسل ما تعریفش با اخلاق اجتماعی نسل پدرانمون فرق داره با اینکه هر دو نسل در کشور مذهبی زندگی میگنیم.

در مورد اقلیت ها هم باید تعریف اخلاق اجتماعی و به دنبال اون آزادی اجتماعی بر اساس عرف و عادات اون ها صورت بگیره. نه اینکه بگیم چون شما در مرز کشوری ما زندگی میکنید باید همین ازادی های مارو فقط داشته باشید. متاسفانه ما در کشورمون بخاطر سیاست های مذهبی حاکم و فرهنگمون نمی تونیم برای اقلیت ها و اخلاق اجتماعی اون ها تعریف جامع و بازی قائل بشیم و همین مساله باعث شده مدام در تعارض و تضاد باشیم براش

8. 3 کاربر از sayanermia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز sayanermia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

دقیقا همین یعنی یه روزی ممکنه همین اتفاق بیوفته مثلا نه برای همجنس گراها کلا برای آدم های عادی. تا کجا باید آزادی رو بیان کرد چقدر از نظر اجتماعی آزادیم؟ چه چیزی اینو تعیین می کنه؟ آیا وقتی یه سری آزادی به کسی می دیم آزادی دیگران رو سلب کردیم؟
    مثلا برده داری یعنی به یه سری آزادی دادیم تا حقوق یه سری رو بگیرند ازشون خوب این یه نوع آزادی هست اما آزادی حق انتخاب یه سری دیگرو سلب کردیم.
    خوب اگر آزادی قراره تا ناکجا ادامه پیدا کنه فردا روزی آدم ها اومدند توی خیابون رفع حاجت کردند آیا حق داریم بهشون ایراد بگیریم یانه؟ چرا باید ایراد بگیریم و چرا نه؟
    (البته کاملا فهمیدم با اینکه کلی توی متن آورده بودم که منظورم این مثال خاص نیست اما شما برداشت دیگری کردید شمام آزادید کلا برداشتتونو بکنید اما موضوع بحث من چیز دیگری بود)
    اخلاق اجتماعی میگه : خون کسی رو نریز ، حریم خصوصی کسی رو از بین نبر ، در امور شخصی دیگران بدون اجازه ی شخص دخالت نکن ، پاکیزگی و بهداشت اجتماعی شهر یا کشور رو حفظ کن ، منابع طبیعی رو بی مورد هدر نده... و مواردی که تماما در گرو مراقبت و حفظ سلامت فیزیکی و روانی جامعه است.طبیعتا رفتارهای زننده مثل ادرار کردن ، برقراری رابطه جنسی و موارد مشابه در هیج جامعه ای به صورت یک ازادی اجتماعی قابل دفاع پذیرفته نیست ( به جز تعداد محدودی منطقه که حتی کشورهایی مثل امریکا یا فرانسه هم اون رفتارهارو قبول ندارند )

10. 2 کاربر از sayanermia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

آزادی اجتماعی تا کجا؟!!!؟
    به محض اینکه "تا" بخواهید براش تعین کنید دیگه اون آزادی اجتماعی نیست. میتونید براش اسم دیگه ای انتخاب کنید.
    مثل آزادی بیان میمونه به محض اینکه بخواهید حد و مرزی براش قائل بشید دیگه اون آزادی بیان نیست.

12. 4 کاربر از Captain_America بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Sep 2012

پيش فرض

منم یه نکته ای رو میگم. شما هر جا هم که باشید نمیتونید ورود سگ به آپارتمان رو توجیه کنید. نگهداری سگ توی آپارتمان ها جدای از مسائل بهداشتی، مشکلات دیگه ای رو برای بقیه ایجاد میکنه. بعنوان مثال اگر کسی در حال غذا خوردن باشه، اگر صدای سگ به گوشش بخوره ممکن مجبور بشه از غذا دست بکشه.

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

به محض اینکه "تا" بخواهید براش تعین کنید دیگه اون آزادی اجتماعی نیست. میتونید براش اسم دیگه ای انتخاب کنید.
    مثل آزادی بیان میمونه به محض اینکه بخواهید حد و مرزی براش قائل بشید دیگه اون آزادی بیان نیست.
    یعنی با این توصیف در هیچ جا و هیچ وقت نمی تونیم آزادی داشته باشیم؟ چون بالاخره هر جایی یه قانونی داشته تاحالا آینده رو نمی دونم...
    البته همیشه با توجه به ترمودینامیک جوامع انسانی رو بررسی که می کنم می بینم تو اینجا هم همه چیز داره به سمت بی نظمی می ره (البته تا نظم رو چی تعریف کنی) بنابراین ممکنه یه زمانی به در یه جایی قانون نداشته باشیم. برای من سخته تصورش البته

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

یعنی با این توصیف در هیچ جا و هیچ وقت نمی تونیم آزادی داشته باشیم؟ چون بالاخره هر جایی یه قانونی داشته تاحالا آینده رو نمی دونم...
    البته همیشه با توجه به ترمودینامیک جوامع انسانی رو بررسی که می کنم می بینم تو اینجا هم همه چیز داره به سمت بی نظمی می ره (البته تا نظم رو چی تعریف کنی) بنابراین ممکنه یه زمانی به در یه جایی قانون نداشته باشیم. برای من سخته تصورش البته
    آزادی بیان مطلق رو میتونیم داشته باشیم ولی آزادی اجتماعی مطلق رو خیر، چون افراد عضوی از جامعه هستند این رو پذیرفتند که در مقابل حمایت ها و خدمات جامعه (دولت،شهر،محله،مجتمع مسکونی و...) محدودیت هایی رو برای بعضی از رفتار خودشان قائل بشوند.

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

محتوای مخفی: نقل و قول 

سلام

من اصولا در علوم انسانی اطلاعات زیادی ندارم یعنی به اندازه زیادی مطالعه ندارم و کارم نیست. اما خوب یه خرده تفکر و مطالعه هم دارم این ور اون ور. گاهی سوالاتی برام پیش میاد که روشون سعی می کنم فکر و تحقیق کنم. اینارو گفتم که وقتی دارم موضوع رو بیان می کنم لااقل در پست اول منبع ندارم. بیشتر می خوام ببینم نظر دوستان چیه و منابعشون چیه که بر معلوماتم اضافه بشه

خوب بحثم اینه که آزادی های اجتماعی تا کجا تعریف می شند و چقدر وسعت دارند. بزارید یک مثال بزنم (مثام رو به صورت مثال ببینید نه اینکه من با چه چیزی موافق یا مخالفم چون زیاد نظری درباره اش ندارم این فقط مثال هست و لازم نیست بحث راجع به این مثال باشه)

ببینید توی آزادی های اجتماعی به صورت جدیدش گفته می شه که هر کسی می تونه هر کاری رو انجام بده به شرطی که به حق من به عنوان دیگری تجاوز نشه. خوب پس با این فرض هر کسی می تونه تو خونه و ملک خودش هر کاری انجام بده (البته هر کاری که نه مثلا قتل نمی شه بکنه یا کسی رو به زور بکشه تو خونه اش و بلایی سرش بیاره) خوب حالا فضای جامعه که فضای عمومی هست چه چیزی رو بر می تابه؟ مثلا به عنوان مثال همین حقوق همجنس گرایان که باب روز هست. خوب همون قدر که مثلا یک همجنس کرا دوست داره توجامعه خودش باشه خوب یکی که مثلا مذهبی هست یا اینکه به هر دلیلی اعتقادی به این موضوع نداره حق داره که در محیط اجتماعی عمومی این مورد رو نبینه یا مثلا دوست نداشته باشه که بچه اش با این موارد آشنا بشه. از اون ور مثلا توی کشور فرانسه که قوانین ضر حجاب زیاد هست، همون قدر که دولت فرانسه می گه روبنده باعث می شه که امنیت عمومی به خطر بیوفته همون قدر هم ممکنه یکی فکر کنه بدون روبنده نمی تونه بیاد بیرون.
    مثلا در قدیم که برای مایو پوشیدن زنان قوانین وضع می شه در آمریکا یک ج.ر سلب آزادی بوده. حال که این قوانین برداشته شده نوعی دیگر ممکنه برای عده ای مشکل ایجاد کنه و یا مثلا چندین سال بعد مردم بدون لباس بیایند توی خیابان ها.
    مثلا دول لاییک همونقدر از آزادی بدون دین حرف می زنند باید از آزادی دین هم حرف بزنند؟!
    خوب این قصه سر دراز دارد یعنی می توانی آزادی های مردم را یکی یکی به هر نامی سلب کنی و یا اگ آزاد کنی تهی برایش متصور نیستم که تا کجا آزادی؟یعنی عرف جامعه می گه که آزادی تا کجا قابل قبوله؟پس اقلیت ها چه می شوند حقوق آن ها کجا می رود؟

امیدوارم که 1- بحث رو درست بازگو کرده باشم چون خیلی پیجیده بود برای خودم نمی دونم درست گفتم یا نه 2- انجمن رو گشتم مورد مشابه پیدا نکردم امیدوارم که اشتباه نکرده باشم

و البته گفتم بحث گسترده هست هر کسی هر چیز خوبی راجع بهش به نظرش می رسه بگه که با ایده های شما منم بتونم بیشتر در این زمینه مطالعه کنم

سلام ...

من معتقدم سیر تحولات "اخلاق" در همه‌ی زمینه‌ها از جمله آزادی از نظر تاریخی برخواسته و همزمان توجیه‌کننده‌ی شرایط مادی [اقتصاد به معنی عام] زندگی بشر هست. مثالتون از برده‌داری رو اگه بشکافید و بقیه دوران تاریخی رو هم نگاه کنید همینطوره.

عصری که الان هم توش هستیم، از این قاعده مستثنی نیست. اون فریندی که این اخلاقیات طی اون دگرگون میشه و شکل می‌گیره رو می‌تونیم فایده‌گرایی اسم بذاریم [از نظر من]. یعنی جوامع تمایل دارند که دامنه و وسعت آزاد بودن شما رو در طوری تعیین کنه که حداقل زیان رو برسونید. مثلا قانون ممنوعیت سیگار کشیدن در اماکن سربسته‌ی عمومی رو در نظر بگیرید. این قانون که الا تقریبا تمام کشورها اونو دارن صرفا برخواسته از این نیست که بقیه از دود سیگار اذیت میشن!. از وقتی سیگار وجود داشته اکثر افراد غیرسیگاری از دود سیگار اذیت میشدن ولی چرا تو این دوره ما شاهد یه قانون براش هستیم؟ به نظر من بخاطر اینکه فهمیدیم زیان این مسئله برای افرادی که اطراف اون فرد سیگاری هستن چقدره. و اتفاقا الان تو انگلستان برآورد کردن و ادعا کردن این قانون برخی از شاخص های سلامت مثل مرگ زودرس نوزادان رو کاهش داده و بخاطر همین دارن پا رو فراتر میذارن و بحث اینکه کشیدن سیگار در محوطه‌های اطراف این فضاهای عمومی سربسته یا فضاهای عمومی سرباز مثل پار‌ک‌ها رو هم محدود کنن. یعنی وقتی ما مطمئن شدیم این قانون "فایده" اجتماعی داره اونو وضع میکنیم و اگر از من بپرسید این رویکرد چقدر درسته، میگم یکی از بهترین رویکردهاست [یعنی قانع شدم وگرنه از اول اینطور فکر نمیکردم].

در مورد قانون اساسی اما کافیه که آزادی اصل باشه. یعنی ابتدا بپذیریم که آزادی یک اصله و قرار نیست هیچوقت توسط قانون بطور کلی در مورد این اصل بحثی صورت بگیره.

17. 8 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •