تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 12 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 113

نام تاپيک: چگونه با بی شعورها برخورد کنیم؟

کاربر فعال فلسفه B.Russell's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض چگونه با بی شعورها برخورد کنیم؟

دکتر خاویر کرمنت نویسنده و روانشناس امریکایی کتاب بسیار جالبی دارد با عنوان بی شعوری.
    اینکه بی شعور کیست و رفتار بی شعور چگونه است و چگونه با او برخورد کنیم، یکی از مهمترین مشکلات ما در جامعه حقیقی و مجازی هست.

امیدوارم در این تاپیک با کمک دوستان بی شعوری و بی شعورها را بهتر شناخته و راه های مقابله با بی شعورها را بیابیم.

توجه :

کنایه زدن به اشخاص حقیقی و حقوقی کشوری و یا کاربران این سایت به هیچ وجه مد نظر این تاپیک نمیباشد.

فقط مواردی کلی مطرح شود بدون نام بردن مستقیم یا غیرمستقیم از فردی.

.
    .
    .

تعریف بیشعوری :

یکی از راه های عمومی شناختن بیشعورها، شناسایی موقعیت های بروز بیشعوری است. بسیاری از مردم عقیده دارند: " شاید من نتوانم بیشعوری را تعریف کنم اما قطعاً وقتی بیشعوری را ببینم، می شناسمش.

دیگران اعتراض می کنند که کلمه ی بیشعور واژه ی عامیانه ی نسبتاً جدیدی است که فقط برای تحقیر و استهزاء به کار میرود و از این رو درست نیست که به عنوان اصطلاحی پزشکی به کار رود، چون ممکن است باعث جریحه دار شدن احساسات بیماران شود و روشن است که این جماعت چیز زیادی در باره ی بیشعوری نمی دانند و این واقعیت را که بیشعورها هیچ گونه احساساتی ندارند، در نظر نمی گیرند.

به عبارت دیگر احساسات یک آدم بیشعور تا زمانی که او در مسیر درمان و بهبودی قرار نگیرد، اصولاً غیر قابل جریحه دار شدن است.

بیشعوری یک نوع اعتیاد است به قدرت، وظیفه نشناسی بی حد و شهوت تسلط بر دیگران، این بیماری تعادل درونی قربانی اش را به هم می زند؛ تا زمانی که که آدم شود و اعتراف کند: "من بیشعورم."

نشانه های بیشعوری :

بیشتر بیشعورها را می توان از روی رفتار تهاجمی و اخلاق قلدر مآبانه شان شناخت.

اگر با گردن کلفتی و ترساندن دیگران نتوانند کارشان را به انجام رسانند، حقه سوار می کنند یا قانون و مقررات را طوری انگولک می کنند تا نتیجه اش به نفع شان شود. مثل تمام اعتیاد ها، مساله ی انکار در بیشعوری هم مساله مهمی است. بیشعورها قبول نمی کنند که باید مسئولیت پذیر باشند و یا دست کم زیر حرفشان نزنند و حاضر به پذیرش اشکال و اشتباه در کارشان باشند.

بیشعورها قواعد نا نوشته ای دارند که بر طبق آن رفتار می کنند:

1- تمام مشکلات را دیگران به وجود آورده اند .

2- اصلاً نیازی به ریشه یابی مشکلات نیست، فقط یکی را پیدا کن که تقصیر را گردنش بیندازی.

3- کم نیاور، تمام کاستی ها و خطاها را می توان در پشت نقابی از وقاحت و گستاخی پنهان کرد.

4- اگر از قانونی خسته شدی، مطابق نیازت یکی دیگر بساز، اما به محض آنکه به خواسته ات رسیدی آن را هم نقض کن.

5- بیشعورها کسانی اند که فکر می کنند قانون در رابطه با آن ها تعریف و معین می شود و آن ها تافته های جدا بافته ای اند که حق انجام هر کاری را که اراده کنند دارند. بیشعوری مرض وقاحت و سوء استفاده از دیگران است.
    .
    .
    .
    .

مشکل درمان بیشعوری آن است که آدم بیشعور معمولاً قبول نمی کند بیشعور است . اگر هم عاقبت قبول کند، باز هم تمایل دارد تقصیر آن را به گردن دیگران بیندازد.

از سوی دیگر، این بیماری به شدت واگیر دارد، تا آنجا که حتی ممکن است یک درمان گر قوی و با اراده، به راحتی تحت تاثیر استدلال ها و دفاعیات یک بیشعور قرار گیرد و تا آنجا پیش رود که بعد از مدتی او هم مثل بیشعورها رفتار کند!

نبایداز نامیدن بیشعورها به نام بیشعور شانه خالی کنیم، چرا که همین ملاحظات و تعارف هاست که باعث می شود بیشعورها بیشتر و بیشتر در بیشعوری شان غرق شوند.
    Last edited by B.Russell; 22-06-2014 at 19:27.

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

هر کس صحنه ای در واقعیت یا مجازی از برخورد با یک بی شعور رو داشته میتونه اینجا مطرح کنه و شاید تلنگری برای خودمان هم باشد.
    سلام، این کتاب به زبان طنز صریحی نوشته شده و نویسنده به بیان آسیبهای اجتماعی ناشی از برخی کژفهمیها در اون پرداخته... اما بیان تجربیات با یک فرد بیشعور در محیط آنلاین ضمن اینکه برای فضای کم طاقت انجمن چندان نتایج جالبی در پی نداره نکته دیگه ای هم داره که هرگز نباید فراموش کنیم شاید گوینده هر کدام از دشمنان فکری خود را بیشعور فرض کنه و تاپیک محل عقده گشایی بشه.

بخاطر زحمتی که درنگارش تاپیک کشیده شده اونرو به صورت بسته شده حفظ میکنیم.

3. 3 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

سلام مجدد.

با بررسی و نگاه مجددی که داشتیم با حذف(در نظر نگرفتن) بند نقل قول شده و مشکلزا که در پست قبلی اشاره شد(نقل تجربیات عینی)، این تاپیک باز میشه در جهت بررسی رفتارهای خاص که به نظر مخاطب یا بیننده اون رفتار، رفتاری غیر قابل درک بوده...

به شخصیتهای حقیقی و حقوقی(اعم از سیاستمداران-چهره های مذهبی-افراد سرشناس و...) و سایر کاربران اشاره و توهینی نشه.

تنها هدف این تاپیک اینه که رفتاری ذکر بشه که تهاجمی و بی معنی به نظر رسیده. و مهمتر از همه که با این نوع رفتارها چه برخوردی می باید داشته باشیم؟ و چگونه باید از اونها عبور کنیم؟
    چند ماه پیش تاپیک کتابی که ایده این تاپیک از اون آمده رو هم داشتیم که بخاطر امکان عدم انتشار و ادبیات خاص و.. این کتاب نتونستیم اونرو حفظ کنیم، بررسی میکنیم اگر مشکلی نداشت به تاپیک اضافه اش میکنیم.

این کتاب با تقریب بالا هیچ گونه مرجعیت علمی نداره و در حقیقت سورسی محسوب نمیشه، کل ایده نقد تند یکسری رفتارهای اجتماعیه با زبان طنز.
    هر نوع اشاره در تاپیک که خارج از عرف گفتگوی آنلاین در این انجمن باشه متاسفانه غیر قابل قبوله و در نظر داشته باشید تاپیک آزمایشی بازه.

ممنون از همراهیتون.

5. 7 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن علوم انسانی A/|\IR's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2011
    محل سكونت
    Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ

پيش فرض

سلام

درک هرکسی از بیشعوری فرق میکنه، یک رفتار شاید یکجا (یا زمانی) خوب باشه شاید یه جا بَد- به خاطر همین من فکر میکنم زیاد واژه مناسبی نیست، مثلا هر کس تو رشته خودش تخصص داره و نسبت به بعضی چیز هاآگاهی بیشتری داره و این دلیل نمیشه چون اطرافیانِش رفتاری خلاف میل اونها (هرچند اشتباه) انجام بدن اونها رو بیشعور بدونه.

بیشعوری وقتی معنا میده که تمام افراد از یک سطح و رشد کرده در یک شرایط باشند.

در مورد این کتاب:
    تو این کتاب هم من قبلا یه مروری کردم یه جا نویسنده نوشته بود که: افرادی که برای تبلیغات پول های هنگفت خرج میکنن بی شعور هستند (استفاده از مشاهیر در تبلیغات محصولات) ولی در اصل کسی که اینکارو میکنه شاید سود اقتصادی پشتش باشه و میتونه از این طریق از رقبا پیشی بگیره و از نظر اقتصادی سود بیشتری بکنه ، این نشون میده که درک فهم اقتصادی نویسنده پایینه و از این جهت میتونین ایشون رو بی شعور بدونیم ولی وقتی از جنبه دیگه میشه حق رو نویسننده داد.
    یا یک جا نوشته که کسانی که مطالب رو قبول ندارن بیشعور هستن خب این خودش نشون میده نویسنده خودش رو دانای کل فرض کرده و از این جهت میشه ایشون رو بیشعور دونست ...

7. 3 کاربر از A/|\IR بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

خاویر کرمنت در بخشی از کتاب بیشعوری می گوید:

اگر بیشعورها عاشق می شوند فقط به یک دلیل است:

می خواهند در هیچ چیز
    کم نیاورند از جمله عشق !

9. 6 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال فلسفه A.M.D.D.E.V.I.L's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    Void

پيش فرض

به نظر من بیشعور همون کسی هست که میگه همه بیشعورن و فقط من یکم با شعورم ، وقتی متون ادبی که برای اصلاح جامعه رو میخونه میگه ایوای اینا دقیقا احساس منن ! اصلا من از دست رفتم! ببین تو چه محیطی مجبورم زندگی کنم!
    یا وقتی میای تو شبکه های اجتماعی یه مطلب میذاری و فلان عمل رو که دیدی یه نفر 100 بار انجام داده ، نقد و بررسی میکنی و نتیجه ی علمی میگیری که ناشایست هست اون عمل ، همونی که اول از همه میاد لایک میکنه و خودش رو خارج از مخاطبین خاص اون مطلب میبینه ، اون بیشعور هست
    بیشعور ها دوست ندارند فکر کنند ، چون نه بلد هستند ، ونه برایشان صرف میکند !

11. 2 کاربر از A.M.D.D.E.V.I.L بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال پرسش و پاسخ پزشكی laxer's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011
    محل سكونت
    Th

پيش فرض

بنا به تعاریف پست اول پس بی شعور "بیمار" است؟

13. این کاربر از laxer بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

خاویر کرمنت در بخشی از کتاب بیشعوری می گوید:

اگر بیشعورها عاشق می شوند فقط به یک دلیل است:

می خواهند در هیچ چیز
    کم نیاورند از جمله عشق !

کتاب رو نخوندم ، دوست دارم بخونم ... ولی خب در جاهای مختلف بخش هایی از کتاب بازتاب های زیادی داشته ...

اونجوری که تا اینجا فهمیدم از این کتاب و همونطور که آرش عزیز اشاره کرد به نظر میرسه کتاب ارزش علمی خاصی نداره ...

در واقع مجموعه ای از رفتار های اجتماعی خاص که مورد پذیرش عموم نیست و خیلی از اوقات هم مبنای قضاوت در موردش نسبی هست بکار گرفته شده که "بیشعوری" باهاش تعریف بشه ... یعنی کلا بیشعور کسی هست که آدم بدی باشه ، یا حداقل از نظر من آدم بدی باشه

تازه بیشعور هرکاری بکنه از بیشعوریشه حالا میخواد عاشق شدن باشه یا کمک به خیره یا هر عمل دیگه ای ... خیلی کلیه ... و فکر کنم کمک خاصی به ما نمیکنه تو خود رفتار و مهمتر از اون تو تحلیل رفتارهامون ...

15. این کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

بنا به تعاریف پست اول پس بی شعور "بیمار" است؟
    به نظر من هر فردی که فقط خود و منفعت شخصی اش را ببیند و تلاش کند به هر وسیله ای بدون در نظر گرفتن اصول انسانی و اخلاقی و قانون و خرد جمعی کار خود را پیش ببرد بی شعور است.
    چرا که هر چند در کوتاه مدت و بظاهر نفع خود را تامین می کند اما در بلندمدت اعتماد دیگران را از دست می دهد و به دیگران و کل جامعه ضرر می رساند و سرانجام این ضرر به خود اون بیشعور هم می رسد، پس چون ضرر به خود فرد میرسد یکجور بیماری است.

17. 3 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

کتاب رو نخوندم ، دوست دارم بخونم ... ولی خب در جاهای مختلف بخش هایی از کتاب بازتاب های زیادی داشته ...

اونجوری که تا اینجا فهمیدم از این کتاب و همونطور که آرش عزیز اشاره کرد به نظر میرسه کتاب ارزش علمی خاصی نداره ...

در واقع مجموعه ای از رفتار های اجتماعی خاص که مورد پذیرش عموم نیست و خیلی از اوقات هم مبنای قضاوت در موردش نسبی هست بکار گرفته شده که "بیشعوری" باهاش تعریف بشه ... یعنی کلا بیشعور کسی هست که آدم بدی باشه ، یا حداقل از نظر من آدم بدی باشه

تازه بیشعور هرکاری بکنه از بیشعوریشه حالا میخواد عاشق شدن باشه یا کمک به خیره یا هر عمل دیگه ای ... خیلی کلیه ... و فکر کنم کمک خاصی به ما نمیکنه تو خود رفتار و مهمتر از اون تو تحلیل رفتارهامون ...

بیشعوری به میزان زیادی ناشی از نبود آگاهی و نه لزوما اطلاعات و درک اصیل و واقعی و فهم و شعور ذاتی و نهادینه شده فارغ از طبقه اجتماعی، مدرک، پست و مقام، جنسیت، نوع ماشین و لهجه و قومیت و غیره است.

برای نمونه بسیار می توان دید که سرنشینان خودرهای گرانقیمت آشغال خود را به بیرون از خودرور پرت می کنند یا از افراد تحصیلکرده گفتار و رفتار غیر متعارف دیده می شود و ...

بیشعوری ممکن است لحظه ای باشد مثل زمانی که فکر می کنیم پلیس و دوربین سر چهار راه نیست و زرنگ مابانه و پیروزمندانه چراغ قرمز را رد می کنیم. این نوع را می توان بیشعوری گذرا یا موقتی نامید که اگر در رفتار روزانه امان تامل کنیم و به نقد رفتارمان توسط دیگران بها دهیم امکان پیشگیری و درمان دارد اما حادتر بیشعوری دایمی و مادام العمر است یعنی فرد در همه لحاظ زندگی خود بر مدار بی شعوری گام بر می دارد.

اگر هر انسانی به بی شعوری های خودش توجه کنه به جامعه کمک میکنه نه صرفا توجه به بی شعوری های دیگران.

برای همین نویسنده بیشتر از همه بر این جمله تاکید داره :

بیشعوری درمان نمیشود مگر اینکه هر فردی خودش اعتراف کند که بیشعور است.

19. 2 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 12 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •