تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 16 از 29 اولاول ... 612131415161718192026 ... آخرآخر
نمايش نتايج 151 به 160 از 287

نام تاپيک: استیو جابز درگذشت

آخر فروم باز H A M A S's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

این مردک (استالمن)هم خودشو حسابی گیر اورده...
    هر کسی این حق رو داره در عوض چیزی که ارائه میده مبلغی رو دریافت کنه...به تو چه که گیتس و جابز مبلغ زیادی ازمردم در عوض خدمتی که کردن دریافت کردن؟؟؟اصلا تومفید تر بودی یا جابز و بیل گیتس برای مردم و دنیای IT؟؟؟ اگه تو و اختراعت بهتر بودین چرا به هر نحوی تو هر خونه ای اختراعی از جابز یا گیتس هست؟؟؟
    مردم حق انتخاب داشتن...و تو احمقی که به زور به مردم میخوای معنای ازادی رو یاد بدی به هر بهانه ای در حالی که ازادی یعنی ازاد بودن در انتخاب...نه ازاد بودن سورس ها...و تو هیچ وقت معنای استیو جابز بودن رو نمیفهمی...
    دوست عزیز یه خورده آرومتر لطفا!!!
    امثال استالمن و توروالدز اگر از جابز بزرگتر باشن کوچکتر هم نیستن
    این افراد در ازای کاری که کردن (خلق یه سیستم عامل رایگان و اوپن سورس) هیچ پولی به جیب نزدن حداقل نه به اندازه جابز و گیتس!!!
    نمیدونم شما در چه زمینه ای تخصص داری ولی برای برنامه نویس های کامپیوتر -استالمن و توروالدز بیتشر شبیه استاد و راهنما هستن-چون برنامه نویس ها میتونن با مطالعه کدها و هسته گنولینوکس پیشرفت کنند و تخصصشون رو بالا ببرن
    منکر خلاقیت و ابتکارات جابز نیستم ولی هرکاری کرد از قبلش 10 برابر بیشتر پولش رو دراورد
    در ضمن به نظر من کسایی هم هستن که چند برابر بیشتر از جابز برای دنیای فن آوری و کامپیوتر مفید بودن ولی الان خارج گود نشستن و به قول معروف قهرمان های فراموش شده هستن-چون از علم و استعدادشون صد در صد جهت پیشرفت علم استفاده کردن و هیچ وقت به دید مادی به این قضیه نگاه نکردن-اما چون جابز یک شرکت معظم داشت -تا حد قدیس بالا رفت
    که اگر هم روزی این قهرمان های فراموش شده از میون ما برن مثل جابز اینقدر براشون عزاداری و یادبود نمی گیرن

2. 6 کاربر از H A M A S بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال fariborz_1's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    R a M s A r

پيش فرض

4. 6 کاربر از fariborz_1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Nov 2007
    محل سكونت
    Vancouver

پيش فرض

چه زوووووووووووووووود رفتیییییییییییییییییی ....
    کاش میشد همه عاشقات هر کدوم فقط 1 دقیقه از عمرشون رو میدادن بهت,اونوخت 10000000 سال دیگه عمر میکردی و 1000000000000 تا فکر,اندیشه,ایده و دیواس که شاید دیگه با رفتنت هیچوقت گفته نشن و متولد نشن بهمون هدیه میکردی
    کاش میشد امشب هممون بخوابیم و بیدار بشم باز 4 اکتبر باشه و بگن خود استیو قراره بیاد سر حال و شاد آیقون جدید رو معرفی کنه,یا اصلا بگه دیگه نه آیفونی هست نه آیپدی نه هیچ چیزی ولی عوضش من سالمم...

6. 15 کاربر از saman65 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Oct 2011

پيش فرض

واقعا برای دنیای تکنولوژِی یک اتفاق ناراحت کننده هست . دیگر دنیا مثل جابز به خودش نخواهد دید دنیا باید چند سال صبر کند که ادمی مثل جابز متولد شود فردی که ذهنیاتش فراتر از ذهن یک انسان معمولی باشد ؟!!!!!!

8. 2 کاربر از Mohsen_PC911 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای malkemid's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005

پيش فرض

درباره جناب استالمن فقط میشه گفت داره خودش رو به شدت کوچیک می کنه. جدا از اینکه ایشون اصلا کسی نیست که بخواد درباره استیو جابز اینطوری نظر بده و قضاوت کنه، نظراتش هم کاملا اشتباهه. نکته جالب هم اینه که از صحبت های استالمن میشه فهمید که ایده های FSF ایشون فقط زمانی می تونه رقابت کنه که امثال استیو جابز در اون سمت حضور نداشته باشن. گرچه از ایشون کلا انتظار بیشتر از این هم نمیره.

امیدوارم بیشتر از این چیزی نگه تا خودش (و طرفداران و جامعه اش) رو بیشتر از این تحقیر نکنه.

ایشون از قدیس ها هم جایگاه بالاتری داره. یادمون نمیاد قدیسی در تاریخ اینقدر تغییر در بازاری بوجود آورده باشه که حالا اینقدر مهم شده. کمی تحقیق کنید ببینید واقعا چه کارهایی انجام داده. سهمش خیلی بیشتر از داشتن 24 درصد بازار مکینتاش بوده. اینکه حالا در هر زمانی چقدر بازار دستش بوده اصلا مهم نیست. مهم اینه که این ایده ها و چشم اندازهای استیو جابز بودن که دنیای فعلی IT رو تشکیل دادن و برای همینه که دوست و دشمن، موافق و مخالف اینطور ازش به خوبی یاد می کنن. حالا پلتفرم وار رو به مایکروسافت باخت دلیلش این بود که بیل گیتس در رقابتی که بر اساس دید و چشم انداز استیو جابز نهادینه شده بود موفق تر عمل کرد وگرنه مثلا سهم بیل گیتس در چشم اندازهای دنیای IT بسیار پایین تر از استیو جابز بوده.

اون ایمیل ها همگی فیک بودند و استیو جابز هیچ وقت به ایمیل های شکایت افراد درباره آنتن پاسخی نداده بود. مشخصه اصلا شخصیت استیو جابز رو نمی شناسید وگرنه در ثانیه اول متوجه می شدید اون ایمیل ها واقعی نیستن.

از قدیس بالاتر دیگه چیه؟ به این میگن افراط دوست عزیز...

در مورد اینکه گفتید مهم نیست در هر زمانی چقدر بازار دستش بوده...اتفاقا خیلی مهمه...اون موقع که رقیبی نداشت تقریبا کل بازار رو در دست داشت اما وقتی رقبا شکل گرفتن، نتیجه سقوط در بازار تا 24درصد شد...حالا دلیلش چیه؟ آیا مک بده؟ نه خوبه...دلیلش بعضی سیاست های قلدر مآبانه و انحصار طلبی این کمپانی هست.

شما حرف خودت رو یه جوری نقض می کنی...در خط اول از "تغییر" در بازار صحبت می کنی و میگی چون تغییر شگرفی تو بازار به وجود آورده از قدیس هم بالاتره...اما به بیل گیتس که می رسه، "تغییر" ایجاد شده توسط گیتس رو اصلا نمی بینی!( من به هیچ وجه طرفدار گیتس نیستم...سوء تفاهم نشه)

در مورد ایمیل ها هم بگم که من نمی دونم فیک هست یا نه...ادعا هم نمی کنم که شخصیتشو می شناسم...ولی می دونم شناخت شخصیت یک فرد به این آسونی ها نیست که ندیده و نشناخته و تنها از روی ژست های اقتصادی و .... قابل بررسی باشه.

حرف شما کاملا متین است ولی :

کسی نگفته اگه جابز نبود تکنولوژی هم نیست. بحث تحول مطرح هست. ایجاد تحول در چند سیستم . ایشون باعث و بانی تحول بودند ، به نظر من می تونن قدیس باشند. تحول چیزیست که به آسانی به دست نمیاد ، به عمق کلمه دقت کنید. ، تحول

افرادی مثل اینشتین و ادیسون و ... رو آیا شما فراموش کردی ؟ تحول در یک مبحث باعث ثبت شدن اون در تاریخ میشه.
    شاید خیلی ها از قوانین فیزیک اینشتین استفاده نکنند و ... ولی دلیلی بر عدم اسطوره بودن وی نیست.

شاید اگه ادیسون روشنایی (لامپ) و جاری سازی جریان الکتریسیته در آن را طراحی نمی کرد اتفاقات دیگری در دنیا می افتاد و شاید کسی دیگر این کار رو انجام میداد ، ولی وی یک تحول در دنیا بوجود آورد و ماندگار شد.

آیا شما فکر می کنی که قبل از طراحی پدیده ای به نام فیسبوک ، شبکه های اجتماعی وجود نداشت ؟ قطعا وجود داشت به سبک های متنوع ولی فیسبوک یک تحول بود.

به میزان استفاده شما از تکنولوژی و یا صنایع متفاوت و مباحثی که در اون مطالعه دارید و در زندگی شما نقش دارند، افرادی که در اون مبحث انقلاب کردند رو می شناسید و براشون ارزش قائل هستید. شاید یک فرد روستایی اصلا ندونه افرادی مثل ادیسون یا اینشتین یا ... چه کسانی بودند ، بدیهی هست چون شاید درگیر این مباحث نیست. با فراگیر شدن دانش های مختلف دنیا نیاز یکسری نیاز پیدا می کنه ، شاید چون در قدیم گسترش تخصص ها به اندازه حال نبود.
    آقای جابز فراتر از مکینتاش و اپل است.

دست آورد های آقای جابز کم نبودند در تمامی زمینه های IT و به میزانی که شما با مجموعه ای از اونها سر و کار داشتید ارزش خالقش رو بیشتر درک می کردید و براتون جاودانه تر می بود.

به طور مثال از نظر دیوایس ها به نوعی حتی مادربزرگ من هم با دستاوردهای آقای جابز سر و کار داشت و به همین منظور از شنیدن خبر فوت ایشون ناراحت شد. شاید این مساله برای خیلی ها که آقای جابز رو نمیشناسند پیش نیاد.

شاید خیلی از افراد شرکت IBM رو نشناسند چون در زمینه کاریشون نیست ولی کسی که دست اندر کار این زمینه هست می دونه که IBM به همراه آقای واتسون چه تحولاتی رو ایجاد کرد. همین ها هستند که رمز ماندگاری اون ها هستند.

بهتر می بینم به جای واژه فروشنده واژه ایده پرداز رو جایگزین کنم. به نوعی نیاز پنهان مردم رو براشون آشکار می کرد.

در مورد قسمت پی نوشت هم چون قبلا در موردش بسیار بحث شده گذر می کنم ، اگر درصدی فک می کنید ایمیل ها واقعی بودن ، واقعا چیزی ندارم بگم به شما ...

منظورم شخص شما نبود...این یکی دوروزه کلا جو اینطوری شده که اگه جابز نبود موس نبود...فلان نبود...الان داشتیم آتاری بازی می کردیم...من می خوام بگم اینطور نیست...پیشرفت بشر قائل به شخص نمی تونه باشه...درسته بعضی ایده ها انقلابیه...اما پیشرفت خواه ناخواه به مرور صورت میگیره...من میگم اگه جابز موس رو نیاورده بود...دیر یا زود یکی دیگه این کار رو می کرد(نمی خوام ارزش خلاقیتش رو پایین بیارم...منظورم اینه که هر چیزی در حد خودش خوبه اگه توش غلو بشه، ارزشش رو پایین میاره.)

در مورد فراموش کردن هم من نمی تونم براتون ثابت کنم که چی میشه...چون باید زمان بگذره و آدم ببینه چی میشه...ولی فقط بهتون یاد آوری می کنم که دنیا خیلی بیرحمه...در تاسیس شرکت اپل وزنیاک هم شریک بود اما چون از صحنه خارج شد...خیلی ها شاید حتی نشناسنش ...

در مورد درصد در دست داشتن بازار...من هنوزم سر حرفم هستم و اگر زنده بودم 10-15 سال دیگه امیدوارم با شما تو همین فروم در این رابطه تبادل نظر کنیم

در مورد جمله قرمز...اگر منصفانه نگاه کنیم می بینیم که همیشه نیاز پنهان مردم رو براشون آشکار نمی کرد...اون چیزی که خودش فکر می کرد مردم نیاز دارن رو بسیار زیرکانه بهشون می قبولوند...من به این میگم هنر....واقعا تو این کار بیشتر از هر چیزی زیرکی و هنر نهفتست.

در مورد مالتی تسکینگ...اگر اشتباه نکنم کپی پیست...یا حتی بلوتوث و انتخاب زنگ رینگتون...به زور می خواست به مردم بقبولونه که بابا مالتی تسکینگ خوب نیست و غیره....که در نهایت مجبور شد تو این زمینه خاص کم کوتاه بیاد...مالتی تسکینگ رو نذاشت ولی تسک سویچینگ رو بصورت محدود عملی کرد...شاید اینجا بگید ببین چه به سلیقه مشتری احترام گذاشت...ولی در واقع اینطور نیست...به نوعی مجبور شد و در حالت جبر، دیگه نمیشه اسمشو ارزش گذاشتن برای مشتری گذاشت.

در نهایت به نظرم تو خیلی از محصولات اپل ، مشتری حق انتخاب نداره...باید اونطور که جابز فکر می کنه خوبه و درسته عمل کنه ...وابسته به آی تیونز باشه...وابسته به پورت هایی که هیچ جای دیگه وجود نداره و ...
    من به عنوان یه کاربر این محدودیت ها و قلدری ها رو نمی پسندم...اما شاید یکی اصلا این چیزا براش مهم نباشه..دوست داره "برند" مورد علاقشو داشته باشه و پول زیاد تر از حد معمول هم براش داده و شاید می خواد پز شو بده و ...شایدم واقعا دنیای محدود تر رو بیشتر می پسنده و اینطوری احساس راحتی بیشتری می کنه...و هزاران شاید دیگه....

من ذکاوت جابز رو بیشتر از اونی که فکر کنید تحسین می کنم...قبولوندن تفکرات شخصی به میلیونها آدم تقریبا غیر ممکنه ...اما جابز اونو ممکن کرد و این شایسته احترامه...

پ.ن

یه دوستی به شوخی و شاید واسه عوض شدن جو از اسپمکده یه شوخی با جابز کرد که حالا خوب و بدش بماند...پستش پاک شد..اما پست های تند و تیز در مورد استالمن که از جابز انتقاد کرده بود همچنان پابرجاست...

اینجاست که می شه گفت : هیچ چیز انقدر مقدس نیست که نشه نقدش کرد...حتی استیو جابز!

پ.ن.2

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

موفق و پیروز باشید .
    Last edited by malkemid; 08-10-2011 at 12:24.

10. 4 کاربر از malkemid بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

منکر خلاقیت و ابتکارات جابز نیستم ولی هرکاری کرد از قبلش 10 برابر بیشتر پولش رو دراورد
    در ضمن به نظر من کسایی هم هستن که چند برابر بیشتر از جابز برای دنیای فن آوری و کامپیوتر مفید بودن ولی الان خارج گود نشستن و به قول معروف قهرمان های فراموش شده هستن-چون از علم و استعدادشون صد در صد جهت پیشرفت علم استفاده کردن و هیچ وقت به دید مادی به این قضیه نگاه نکردن-اما چون جابز یک شرکت معظم داشت -تا حد قدیس بالا رفت
    که اگر هم روزی این قهرمان های فراموش شده از میون ما برن مثل جابز اینقدر براشون عزاداری و یادبود نمی گیرن
    نمی دونم می دونید یا نه ولی استیو جابز در قبال فعالیتش در اپل (در دوره دوم فعالیتش، 1998 تا 2011) هیچ پولی از اپل دریافت نکرد، و حتی در قبال سهام بزرگی که از اپل داشت هیچ Dividend ای دریافت نکرد. مخارج استیو جابز از طریق Pixar و سهامش در Walt Disney و فروش فیلم ها در میومد. همین! اگه طرح ها و ایده هاش سود آور بودن پولی رو به جیب نزد و اون پول رو در اپل سرمایه گذاری کرد برای طرح ها و ایده های آینده.

پیشنهاد می کنم قبل از اینطور قضاوت درباره اشخاصی مثل استیو جابز ابتدا یکم این افراد رو بشناسیم. استیو جابز هیچ وقت دید مادی به تکنولوژی نداشت (این دیگه اوج بی انصافیه)، WWDC 11 و وضعیت استیو جابز رو ببینید نظرتون کاملا دربارش عوض میشه.

از قدیس بالاتر دیگه چیه؟ به این میگن افراط دوست عزیز...

در مورد اینکه گفتید مهم نیست در هر زمانی چقدر بازار دستش بوده...اتفاقا خیلی مهمه...اون موقع که رقیبی نداشت تقریبا کل بازار رو در دست داشت اما وقتی رقبا شکل گرفتن، نتیجه سقوط در بازار تا 24درصد شد...حالا دلیلش چیه؟ آیا مک بده؟ نه خوبه...دلیلش بعضی سیاست های قلدر مآبانه و انحصار طلبی این کمپانی هست.

شما حرف خودت رو یه جوری نقض می کنی...در خط اول از "تغییر" در بازار صحبت می کنی و میگی چون تغییر شگرفی تو بازار به وجود آورده از قدیس هم بالاتره...اما به بیل گیتس که می رسه، "تغییر" ایجاد شده توسط گیتس رو اصلا نمی بینی!( من به هیچ وجه طرفدار گیتس نیستم...سوء تفاهم نشه)

در مورد ایمیل ها هم بگم که من نمی دونم فیک هست یا نه...ادعا هم نمی کنم که شخصیتشو می شناسم...ولی می دونم شناخت شخصیت یک فرد به این آسونی ها نیست که ندیده و نشناخته و تنها از روی ژست های اقتصادی و .... قابل بررسی باشه.
    بحث قدیس رو ادامه نمی دم (چون پتانسیل کج شدن بحث رو داره)، اگه خواستید پ.خ. ادامه می دیم

اما در قسمت بعدی دید شما کاملا اشتباهه. مهم این نیست که وقتی رقابت بوجود اومد چه اتفاقی افتاد، یه تصمیم بیزینس اشتباه می تونه رقابت در بازار رو به حریف واگذار کنه ولی منکر انقلابی بودن تفکر یک شخصیت نیست. مهم اینه که استیو جابز بود که محیط Command Line رو به یه محیط گرافیکید (به شکلی که امروز داریم) تبدیل کرد، Cursor رو برای اشاره وارد دسکتاپ ها کرد، فرم فکتور جدید لپ تاپ ها رو به دنیا معرفی کرد و ... . دنیای کامپیوتری که ما داریم ازش استفاده می کنیم بر مبنای Vision استیو جابز نهادینه شده، و اینه که مهمه.

من برعکس شما از طرفداران بیل گیتس هستم و ایشون رو شدیدا تحسین می کنم، ولی تعصب (چه مثبت، چه منفی) چیز خوبی نیست. این واقعیته که بیل گیتس یه بیزینس من و مدیر فوق العاده (بدون شک بهتر از استیو جابز) بود و یکی از مهمترین شخصیت های دنیای IT است، ولی چیزی که امروز در دنیای IT می بینیم به هیچ وجه Vision بیل گیتس نیست. خود بیل گیتس و طرفدارانش هم همچین ادعایی ندارن. دنیای دسکتاپی که در این 10 سال دیدیم Vision دهه 1980 استیو جابز و دنیای Post-PC ای که فعلا در ابتداش می بینیم Vision این پنج سال استیو جابز هست. در این شکی هست؟

درباره بحث فنی ای و محدودین ها هم که کردید بهتره اینجا ادامه ندیم، اینها رو در انجمن آیفون حل و فصل کردیم. اگه نکته مبهمی براتون وجود داره بیاید اونجا می تونیم بحث کنیم. من بیشتر از این بحث رو در این تاپیک ادامه نمیدم. بی احترامیه در تاپیک وفات یه شخص همچین بحث هایی بشه

12. 12 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Vahid67's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    پاي كامپيوتر

پيش فرض

این خبر رو الان توی یکی از سایت ها دیدم ....
    یک منبع نزدیک به خانواده جابز اظهار داشت که مراسم خاکسپاری بنیانگذار اپل بعد از ظهر جمعه به وقت محلی (بامداد امروز به وقت ایران) به صورت خصوصی برگزار شد.

به گزارش مهر، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که مراسم خاکسپاری رئیس اپل به شکل خصوصی و با حضور دوستان و آشنایان نزدیک به وی بعد از ظهر جمعه به وقت کالیفرنیا (بامداد امروز شنبه به وقت ایران) برگزار شد.

شرکت اپل نیز پیش از این اعلام کرده بود که هیچ مراسم خاکسپاری عمومی را پیش بینی نکرده است.

14. 3 کاربر از Vahid67 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز H A M A S's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

نمی دونم می دونید یا نه ولی استیو جابز در قبال فعالیتش در اپل (در دوره دوم فعالیتش، 1998 تا 2011) هیچ پولی از اپل دریافت نکرد، و حتی در قبال سهام بزرگی که از اپل داشت هیچ Dividend ای دریافت نکرد. مخارج استیو جابز از طریق Pixar و سهامش در Walt Disney و فروش فیلم ها در میومد. همین! اگه طرح ها و ایده هاش سود آور بودن پولی رو به جیب نزد و اون پول رو در اپل سرمایه گذاری کرد برای طرح ها و ایده های آینده.

پیشنهاد می کنم قبل از اینطور قضاوت درباره اشخاصی مثل استیو جابز ابتدا یکم این افراد رو بشناسیم. استیو جابز هیچ وقت دید مادی به تکنولوژی نداشت (این دیگه اوج بی انصافیه)، WWDC 11 و وضعیت استیو جابز رو ببینید نظرتون کاملا دربارش عوض میشه.
    اگر هم حرف شما درست باشه بازم اختراعات و نواوری های جابز در خدمت مصرف گرایی و تجمل بود و سودش به گفته شما میره یه جیب شرکتش(که البته واقعا دمش گرم-این چیزی که بهش میگن کاسبی از نوع درست و حسابی و موفق)
    چرا دروغ بگم.واقعیتش من مثل شما از محصولات اپل استفاده نکردم-چون توان مالیش رو ندارم و فکر کنم کلا محصولات اپل محصولات گرونی هست(البته چرا یه بار مرورگر سافاری رو نصب کردم دیدم با زبان فارسی مشکل داره-پاکش کردم-الان گوگل کروم دارم.خیلی هم ازش راضیم!)شاید اگر یکی از مصرف کننده های این شرکت بودم الان اینجا کلی گریه و مویه و زاری راه انداخته بودم!
    به هر ترتیب جابز یکی از نوابغ IT بود.ولی نوابغی بسیار بزرگتر از جابز و صد البته کم ادعاتر هم وجود دارن-که ما -فارغ از اینکه از چه نوع سیستم عاملی یا نرم افزاری استفاده میکنیم-بهشون مدیونیم!
    Last edited by H A M A S; 08-10-2011 at 14:39.

16. 8 کاربر از H A M A S بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

M Ơ Ɗ Є Ʀ ƛ Ƭ Ơ Ʀ VAHID's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2008
    محل سكونت
    "فروم" ها خانه دوم ما

پيش فرض استیو جابز؛ مردی که تکرار نمی شود

ايتنا - استیو مدیر عامل پپسی کولا را با این حرف که «می‌خواهی تا آخر عمرت آب قند بفروشی یا می‌خواهی دنیا را تغییر دهی» به شرکت نوپایشان آورد.

شاید استیو جابز تجسم کامل رویای آمریکایی باشد. نوجوانی که با تاسیس شرکتی در گاراژ خانه‌شان، صنعت کامپیوتر و وسایل کامپیوتری را متحول کرد. پدر واقعی‌اش دانشجویی سوری به نام عبدالفتاح‌ بود که با مادرش به کالیفرنیا آمده بودند که او را به فرزندخواندگی به خانواده جابز بدهند.

استیو در کالیفرنیا در دره‌ای پر از باغ‌های سیب و زردآلو بزرگ شد. دره‌ای که سریع داشت به قطب صنایع الکترونیک آمریکا یعنی سیلیکون وَلی تبدیل می‌شد.

استیوِ عشق کامپیوتر، دل به کلاس‌های دبیرستان نمی‌داد و ترجیح می‌داد سر کلاس ترقه ول کند و سوسک رها کند، تا بعداز ظهرها سر کلاس‌های شرکت هیولت پاکارد به علاقه واقعی‌اش یعنی کامپیوتر برسد. تابستان‌ها هم برای همین شرکت کار می‌کرد.
    پدر و مادرش سرمایه‌شان را جمع کردند و او را به کالج تقریبا گرانی فرستادند که یک ترم نشده اخراج شد.

موفق شده بود در شرکت آتاری کاری دست و پا کند. اما دهه هفتاد، دهه درس و کار نبود.
    استیو مو و ریشش را به سبک هیپی‌ها بلند کرده، کف اتاق خوابگاه‌ها می‌خوابید و برای پول غذا بطری خالی جمع می‌کرد.
    چند وقت هم به سبک آن دهه در پی بیداری معنوی به هند رفت تا مرشدی را ببیند. تا به آنجا رسید البته مرشد مرده بود. اما استیو بودایی شد و تا اخر عمر گوشتی جز ماهی نخورد.

تا اینجا به نظر نمی‌رسید استیو جابز آدمی باشد که بر تاریخ فناوری دنیا تاثیر بگذارد. تنها مهارتش حرف زدن و متقاعد کردن بود.
    یک دوست خوب به نام وُزنیاک داشت که استاد ساخت کیت‌های الکترونیکی با حداقل تعداد چیپ‌ و پردازنده بود. یک ایده خوب هم داشت، ساخت یک کامپیوتر.
    ترکیب ایده استیو و مهندسی وزنیاک به ساخت اولین کامپیوتر اپل در گاراژ خانواده جابز منجر شد.

اپل ۱ شکل یک ماشین تحریر قدیمی با جعبه زشت چوبی بود که به تلویزیون وصل می‌شد و از یک نوارخوان برای خواندن اطلاعات استفاده می‌کرد.
    اسمش را سیب گذاشت که در لوگوهای اولیه شرکت به شکل سیبی بود که از بالای درخت نیوتن‌وار روی سر کسی می‌افتد و در لگوهای بعدی به شکل سیبی گاززده نشان داده می‌شد.

استیو فولکس‌واگنش را فروخت تا بتواند نمونه‌های سفارشی را برای شرکتی بسازند. و این شروع داستان موفقیت استیو جابز بزرگ شد.
    اپل ۱ و به دنبالش نمونه تر و تمیزتر آن؛ اپل ۲ موفقیت زیادی کسب کرد. همه از این کامپیوتر جدید خوششان آمده بود و سفارش‌ها در راه بود.
    به قول خودش: «وقتی ۲۳ سالم بود، یک میلیون دلار، ۲۴ سالگی ۱۰ میلیون دلار و ۲۵ سالگی صد میلیون دلار می‌ارزیدم. اما مهم نبود. چون برای پول این کار را نکرده بودم.»

وقتش بود که برای این ایده جدیدشان شرکتی تاسیس کنند.
    استیو مدیر عامل پپسی کولا را با این حرف که «می‌خواهی تا آخر عمرت آب قند بفروشی یا می‌خواهی دنیا را تغییر دهی» به شرکت نوپایشان آورد.
    پول و شهرت روی بدش را به همکار جابز نشان داد. وزنیاک با هواپیمای شخصی‌اش سقوط کرد و زخمی شد.
    جابز تنها ایده خودش را دنبال کرد. مکینتاش اولین کامپیوتر تجاری بود که ورودی‌اش موس و صفحه نمایش گرافیکی بود.

در تبلیغ جالب تلویزیونی این کامپیوتر نشان می‌دهد که آینده دنیا مثل رمان ۱۹۸۴ نخواهد بود..
    استیو حالا تقریبا جزو موفق‌ترین مردان کسب و کار کامپیوتر بود، اما به قول خودش اپل چیز جدیدی برایش نداشت. می‌دانست که کامپیوتر‌های دیگری هم در ذهنش دارد. به همین دلیل در پی اختلافاتی با همان مدیرعاملی که خودش آورده بود از اپل کناره گرفت.

در پی استعفا از اپل، مدتی یک شرکت کامپیوتری به نام نِکست تاسیس کرد که به جز اینکه تام برنرزلی، روی یکی از کامپیوترهای نکست شبکه وب را ابداع کرد موفقیتی نداشت.

اما جابز بارها در زندگیش نشان داد که داشتن یک رویا مهم‌تر از هر چیز دیگر است. او استودیویی فیلم‌سازی را از لوکاس خرید و با تاسیس پیشرفته‌ترین شرکت تولید گرافیک و انیمیشن کامپیوتری، پیکسار و سخت انیمیشین‌های بسیار موفقی مانند توی استوری و فیندینگ نیمو سنت جدیدی را در انیمیشن بنا گذاشت.
    پیکسار آنقدر بزرگ شد که دیسنی مجبور شد بخردش و استیو جابز را بزرگ‌ترین سهام‌دار والت دیسنی کند.

یک دهه بعد جابز دوباره به اپل برگشت. حالا می‌دانست که دیگر ساخت کامپیوتر جایی در بازار ندارد. دیری بود که اپل این مسابقه را به مایکروسافت باخته بود.
    او بازار بزرگ مصرف‌کننده موسیقی، مخابرات و کامپیوتر را همزمان هدف گرفت که تضمین موفقیت مداوم اپل بود.

با بازگشت او به اپل دهه‌های موفقیت این شرکت شروع شد و این شرکت از ورشکستگی نجات پیدا کرد و به سرمایه شرکتی در حد شرکت نفتی اکسون رسید.
    او با ابداع نسل محصولاتی که همه با آی شروع می‌شدند، نشان داد که کسب و کار فقط پول در آوردن نیست و تصور و الهام هم به همان اندازه مهم است.

با راه انداختن مغازه آن لاین آی‌تیونز خیال صنعت موسیقی را از دزدی‌های اینترنتی راحت کرد.
    آی‌پاد تقریبا محبوب‌ترین وسیله گوش دادن به موسیقی شد و محصولات اپل و مک و آی ها به شیوه زندگی بسیاری از جوانان آمریکا و سراسر دنیا تبدیل شد.

مشکلات جسمی‌ استیوز جابز کم کم شروع شده بود. انگار همین مرگ‌آگاهی، بینش او را تغییر داده بود.
    او مثل پیغمبران قدیمی شده بود که بقیه قوم فناوری منتطر بودند ابن بار با چه ارمغان جدیدی از پیش خدایگان تکنولوژی برمی‌گردد.
    با اندامی تکیده، یقه‌اسکی مشکی همیشگی‌اش، ابزارک جدیدی از جیب جینش یا زیر پارچه‌ای بیرون می‌آورد.

تلفن همراه آی‌فون، با طراحی مینی‌مالیستی‌اش و امکانات ویژه‌اش، بازار تلفن همراه را متحول کرد.

استیو. سه سال بعد، سال ۲۰۱۰ لوح رایانه‌ای آی‌پَد را معرفی کرد. این جور کامپیوتر را فقط در فیلم‌های علمی تخیلی می‌شد تصور کرد و سریع شرکت‌های دیگر از رویش کپی کردند.

نویسنده‌ای او را بزرگ‌ترین مدیر عامل تاریخ معرفی کرده. سبک مدیریتی‌اش واقعا دیکتاتوری بود؛ بر همه مراحل از تولید محصول تا فروشگاه‌ها نظارت وسواس‌گونه‌ای داشت.
    محصولاتش هم انحصاری بودند و آغوش بازی برای نرم‌افزارهای دیگر نشان نمی‌دادند. او که در هیچ دانشگاهی درس کامپیوتر نخوانده بود، توصیه‌های جالبی در سخنرانی‌اش برای دانشجویان استنفورد کرد: «در طول ۳۳ سال گذشته هر صبح در آینه از خود پرسیده‌ام : اگر امروز آخرین روز زندگی‌ام باشد، باز هم این کاری را که امروز می‌خواهم بکنم می‌کردم؟ و هر بار جواب چند روز نه باشد، می‌گویم که چیزی باید عوض شود.» در انتها به آنها گفت گرسنه بمانید و دست از کارهای احمقانه و اشتباه برندارید.

معرفی آی‌پاد ۲ در ماه مارس سال ۲۰۱۱ آخرین حضور او در بین مردم بود.
    اواسط امسال میلادی از مدیرعاملی اپل کناره گرفت و در مقام تشریفاتی رییس هیئت مدیره باقی ماند.
    در نهایت پس از سال‌ها دست و پنجه نرم کردن با سرطان پانکراس، امسال کنار خانواده‌اش در همان دره‌ای که سیب گاز زده‌اش را از مزارع آنجا الهام گرفته بود درگذشت.
    مصرف‌کنندگان پرتعداد محصولاتش، وفاداران پر و پاقرص فلسفه اپل جلوی فروشگاه‌های اپل در سراسر دنیا برایش شمع روشن کردند و گل گذاشتند.

بیل گیتس رقیب قدیمش گفت کار با او برای کسانی از ما که شانسش را داشته‌اند، افتخار بزرگی است و اسپیلبرگ او را با ادیسون مقایسه کرد.

itna.ir
    Last edited by VAHID; 08-10-2011 at 22:23.

18. 5 کاربر از VAHID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

مدیر انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Layken's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    Sillent Hill

پيش فرض

این امرو تو یاهو بود..

فوق العادست

20. 15 کاربر از Layken بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •