تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 36

نام تاپيک: ✔ تاپیک جامع رشته ی حقوق

آخر فروم باز mostafaeshghi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004
    محل سكونت
    تهران. ميدان 7 تير

پيش فرض ✔ تاپیک جامع رشته ی حقوق

سلام خدمت دوستان عزیز مخصوصا افرادی که رشته ی تحصیلی و شغلیشان به قضاء و قضاوت مرتبط است.

این تاپیک به منظور مباحثه در مورد رشته ی حقوق و مسائل مربوطه ایجاد شده و امید است مورد توجه و مورد استفاده ی دوستان عزیز و گرامی قرار بگیرد.

از دوستانی که رشته ی تحصیلی کارشناسیشون حقوق قضایی و علوم قضایی و فقه و مبانی حقوق است و یا در گرایشهای حقوق در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرده یا میکنند دعوت میشود دوستان خودشون در این تاپیک را همراهی و همیاری فرمایند.

من خودم هم اکنون ترم 5 حقوق هستم و انشاءالله در 7 ترم فارغ التحصیل میشوم و تا آنجا که بتوانم در این تاپیک فعالیت میکنم و از هرگونه بحث در مورد موضوع تاپیک استقبال میکنم.

تمام مطالب چند پست ابتدایی برگرفته از ذهن خودم است که از تحقیقات و مطالعات در این زمینه به دست آوردم و جای هرگونه انتقاد و ایراد و اشتباه روا است. امید است دوستان با راهنمایی های خود در بهبود مطالب این تاپیک بنده را یاری کنند.

متعاقبا از توجه ی همه ی دوستان و سروران گرامی متشکرم !
    Last edited by mostafaeshghi; 29-10-2009 at 03:27.

2. 9 کاربر از mostafaeshghi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2004
    محل سكونت
    تهران. ميدان 7 تير

پيش فرض تعریف حقوق !

خیلی نمیخوام بحث آموزش حقوق کنم ، میخوام بیشتر بحث سوال و پرسشی و حل مسئله باشد.
    در ابتدا کلا حقوق را تعریف میکنم و سپس رشته ی تحصیلی را معرفی میکنم و سپس جایگاه اشتغال را بررسی میکنم.

تعریف حقوق :

حقوق : مجموعه قوانین و مقرراتی است که برای تنظیم روابط میان مردم و روایط بین مردم و دولت مقرر گردیده و ضمانت اجرایی آن توسط دولت تأمین میگردد.

(البته اینو در پرانتز بگم که تعریف کامل و دقیقی نمیتوان از این علم ارائه کرد زیرا بسیار گسترده است و همیشه یه قسمتی از آن مورد بی توجهی قرار میگردد ولی این تقریبا کاملترین تعریف موجز حقوق است ولی اگر دقت کنید حقوق و روابط بین دولتها آورده نشده که اگر آورده شود در آن صورت باید قسمت ضمانت اجرایی حذف گردد و قص علی هذا ..... )
    Last edited by mostafaeshghi; 29-10-2009 at 02:57.

4. 5 کاربر از mostafaeshghi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2004
    محل سكونت
    تهران. ميدان 7 تير

پيش فرض معرفى دوره ی کارشناسى رشته حقوق !

موضوع و هدف

دورة کارشناسى رشتة حقوق از دوره هاى آموزشى در نظام آموزش عالى کشور است که به منظور آشنائى با علم حقوق, تربيت افراد براى رفع نيازمنديهاى قضائى و وکالت دعاوى در دادگستري, مشاوره حقوقى در سازمانهاى دولتى و کمک به احقاق حقوق مملکت در سطح بين المللى تأسيس شده است.

نظام درسي
    تعداد کل واحدهاى درسى دوره کارشناسى رشته حقوق, 135 واحد به شرح زير است:

جدول دروس عمومی

[I

جدول دروس پایه

جدول دروس اختیاری

دانشجو موظف است 6 واحد درسی اختیاری بگذراند. (البته در دانشگاه تقریبا 10 واحد از درسهای این جدول ارائه میشود و دانشجو باید 6 واحد بگذراند)

حدول دروس اختصاصی 1

حدول دروس اختصاصی 2

حدول دروس اختصاصی 3

دانشجو پس از گذراندن با موفقیت این واحدها موفق به کسب دانشنامه ی کارشناسی حقوق میگردد.
    Last edited by mostafaeshghi; 29-10-2009 at 09:37.

6. 6 کاربر از mostafaeshghi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2004
    محل سكونت
    تهران. ميدان 7 تير

پيش فرض معرفی گرایشهای کارشناسی ارشد حقوق !

در مقطع کارشناسی ارشد تا چند سال پیش تنها 4 گرایش بود که عبارت بودند از :

1- حقوق عمومی

2- حقوق خصوصی

3- حقوق جزا و جرم شناسی

4- حقوق بین الملل

که در همین سالهای اخیر (قکر کنم از کنکور 88) در دانشگاه دولتی 6 گرایش جدید ایجاد شد به نامهای :

5- حقوق اقتصادی

6- حقوق بشر

7- حقوق مالکیت معنوی

8- حقوق محیط زیست

9- حقوق تجارت بین الملل

10- معارف اسلامی و حقوق (حقوق حانواده)

و اگر دقت بفرمایید در دفترچه ی کارشناسی ارشد امسال نیز 3 گرایش جدید دیگر ارائه شده :

11- حقوق ارتباطات

12- حقوق تجاری اقتصادی بین المللی

13- حقوق ثبت اسناد و املاک

برای اطلاع از ضرایب دروس این گرایشها پی دی اف زیر را دانلود و مطالعه بفرمایید

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    لازم به ذکر است که جواز آموزش و ارائه ی 9 گرایش آخر هنوز به دانشگاه ازاد اسلامی و دیگر موسسات داده نشده و هنوز انحصارا در اختیار داشنگاه سراسری است.

نکته ی مهم : رشته ی فقه و مبانی حقوق نیز شباهت فراوانی به حقوق قضایی دارد. به طور کلی حقوق ما را دو بخش مجزا و مهم به نام فقه و حقوق تشکیل میدهد که در نظام آموزشی رشته ی حقوق فقه فقط به میزان لازم تدریس میشود و تکیه ی مباحث بر مواد درسی حقوق است و بالعکس در رشته ی فقه و مبانی حقوق تکیه ی بیشتر مباحث بر فقه است تا حقوق. لازم به ذکر است که این رشته هم پایه ی رشته ی حقوق معرفی میگردد و هر کجا که مدرک حقوق لازمه ی ورود به شغل و یا مقاطع بالاتر تحصیلی باشد در یک تراز قرار میگیرند.

ولی واقعیت این است که رشته ی حقوق بسیار کاربردی تر و به روز تر است ولی در فقه و مبانی حقوقی بسیار بر مباحث فقهی تکیه میشود و ...

8. 4 کاربر از mostafaeshghi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2004
    محل سكونت
    تهران. ميدان 7 تير

پيش فرض مشاغل و بازار کار رشته ی حقوق !

مشاغل رسمی و مرتبط با رشته ی حقوق عناوین زیر هستند :

1- وکالت

2- سردفتری اسناد رسمی

3- سردفتری ازدواج و طلاف

4- قضاوت

5- مشاوره حقوقى در وزارتخانه ها, مؤسسات و شرکتهاى دولتى و خصوصي

مشاغل غیر رسمی :

بسیار قراوان است! کلا در هر جایگاه اداری میتوان از نیروهای حقوق استفاده کرد.

در 4 مورد شغلی ابتدایی بعد از بررسیهای همه جانبه ی اجتماع و پس از برآورد نیاز های جامعه هر ساله از متقاضیان امتحانی به عمل می آید و افراد برتر وارد حوزه ی شغل مورد نظر میوند.

لازم به ذکر است م اکنون امتحان سردفتری اسناد رسمی و قضاوت گرفته نمیشود. سردفتری اسناد رسمی تقریبا اشباع شده و نیازی احساس نشده به اقزایش آن (هر چند هم اکنون هم بسیار زیادند و بسیاری استعفاء دادند و ...) و قضاوت هم از طریق دانشگاه تحصصی آن یعنی دانشگاه قضایی (امام صادق) استخدام میشوند که البته سابقه ی حوزوی هم بسیار کمک شایانی به استخدام میکند.
    کانون وکلای دادگستری هر ساله از طریق امتجان ورودی که توسط سازمان سنجش به عمل می آید تعدادی وکیل کارآموز را دعوت به همکاری میکند.

نسبت وکلا در برابر حمعیت جامعه در کشوری مثل انگلستان نسبت 1 به 500 است یعنی به ازای هر 500 نفر یک وکیل است در کشور ما این نسبت 1 به 20،000 به است. البته قرار نیست همسان باشد بلکه شرایط هر کشوری با کشورهای دیگر فرق میکند.

اشخاصی که از امتحان تستی کانون وکلا سربلند بیرون می آیند وکیل کار آموز شناخته میشوند و باید یه دوره ی 1-2 ساله را به سرپرستی یه وکیل سرپرست (وکیلی است که 5 سال از حکم پایه 1 آن میگذرد) به شغل وکالت بپردازد (البته محدودیتهایی هم دارد) و سپس بعد از فراخوان کانون وکلا برای امتحان شفاهی و کتبی آماده میشوند ، چنانچه در آن امتحان موفق به کسب نمره ی قبولی شوند حکم وکیل پایه 1 دادگستری به آنها داده میشود و کار خود را ادامه میدهند (در صورتی که محدودتها دیگر وجو ندارند).
    Last edited by mostafaeshghi; 29-10-2009 at 09:45.

10. 7 کاربر از mostafaeshghi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه ALTAIR*'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008

پيش فرض

آقا مصطفی دستت درد نکنه.
    تاپیکه خوبیه.ولی حیف فکر نکنم استقبال بشه.
    من هم سعیم رو میکنم که تاپیک حفظ بشه.
    اگه چیزی خواستید بهم پیغام بدید کمک کنم.
    مرسی

12. این کاربر از ALTAIR* بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه ALTAIR*'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008

پيش فرض

سلام:
    اینم یه ترمینولوژی حقوقی:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

14. 2 کاربر از ALTAIR* بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه sorosh 88's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

واقعا جالبه
    مطالب قشنگتون رو ادامه بدين

داره خودمونی میشه sorosh 88's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

سلام بر دوستان حقوقي و خصوصا مصطفي جان عشقي
    ما يك تايپيكي ايجاد كرديم با نام تلاشي هدفمند براي ارشد بين الملل و اونجا سوالاتي رو ميپرسيم در مورد ارشد بين الملل اگه وقت كرديد يك سري بزنيد و پاسخ گوي سوالات ما باشيد!!!!!!!!!!!!!

ياعلي

17. این کاربر از sorosh 88 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز Benygh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

مطالب مفيدي نوشتي مصطفي ...
    اگه يک تاژيک حل و بررسي مشکلات حقوقي هم بزني عالي ميشه ...

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •