تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 7 از 38 اولاول ... 3456789101117 ... آخرآخر
نمايش نتايج 61 به 70 از 376

نام تاپيک: چند تا سوال هوش !

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

روزي آقاي خطيري نژاد يکي از دوستان قديمي اش که چندين سال از او بي خبر بود را به طور تصادفي در خيابان مي بيند و پس از تعارفات معمول،او را به منزلش دعوت مي کند.در راه، دوست از او مي پرسد که آيا ازدواج کرده است وفرزندي دارد ؟
    او پاسخ مي گويد: " بله سه دختر دارم" . دوست مي پرسد:" چند سال دارند؟" او مي گويد که ضرب سن آن ها برابر 72 وجمع سن آن ها برابر شماره ي پلاک منزلم است . دوست در راه يک سري محاسبات انجام مي دهد و وقتي به منزل مي رسند،با ديدن پلاک به او مي گويد که بايد يک فرض ديگر در اختيارم بگذاري . او مي گويد:"دختر بزرگم خوب پيانو مي نوازد" و دوست بلافاصله جواب را مي گويد .
    اما چه طور؟

حل : همان طور که مي دانيم مقسوم عليه هاي عدد 72 عبارتند از :
    1،2،3،4،6،8،9،12،18،24،36،72
    پس سن دختران را بايد دربين اين اعداد جستجو کرد. حال تمام امکانات را بررسي مي کنيم.
    سن دختران بايد يکي از اين سري اعداد باشد: {توجه کنيدکه ضرب اعداد هر سري برابر 72 است .}

2،2،18(ز 1،1،72(الف
    2،3،12(ح 1،2،36 (ب
    2،4،9(ط 1،3،24 (ج
    2،6،6 (ي 1،4،18 (د
    3،3،8 (ک 1،6،12 (ه
    3،4،6 (ل 1،8،9 (و

به عنوان مثال ج) به ما مي گويد که دختران 1،3،24 ساله اند.
    حال مجموع اعداد هر سري را محاسبه مي کنيم :

22=18+2+ 2 (ز 74=72+1+1 (الف

17=12+3+2 (ح 39=36+2+ 1 ( ب

15=9+4+2 (ط 28= 24+ 3 +1(ج

14=6+6+2 (ي 23=18+4+ 1 (د

14=8+3+3 (ک 19=12+6+1( ه

13=6+4+3 ( ل 18=9+8+1 (و

پس شماره ي پلاک منزل برابر يکي از اين مجموع هاست . دربين اين سري ها، فقط دو سري مجموع يکسان دارند که مشخص شده اند و مجموع بقيه متفاوت است.بنابراين شماره ي پلاک منزل برابر 14است. چرا که اگر عددي غير از 14بود ، دوست ديگر نيازي به فرض اضافي نداشت. مثلاً اگر 23 بود بلافاصله مي گفت دختران 18،4،1 ساله اند .و لذا يکي از دو سري ( ي ) يا ( ک ) جواب معماست . سري ( ي ) به ما مي گويد که دختران به اين شرح هستند : دو دختر دو قلوي 6ساله و دختر ديگر 2ساله و سري ( ک ) به ما مي گويد که دختران به اين شرح هستند : دختر بزرگ 8 ساله و دو دختر ديگر دو قلوي3 ساله اند . چون درصورت معما عبارت " دختر بزرگ " به کار رفته است ، پس سري (ک ) جواب معماست. يعني دختران آقاي خطيري نژاد 8،3،3 ساله اند.

انجمن ریاضیدانان

پیروز باشید

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض کارت جادویی

شعبده بازی 5 کارت جادویی را به شما نشان می دهد و از شما می خواهد که کارت هایی را انتخاب کنید که روز تولدتان در آن ها وجود داشته باشد.سپس او به شما روز تولدتان را می گوید!!!

او برای این کار عدد های واقع در گوشه ی سمت راست بالایی کارت های انتخاب شده را با هم جمع می کند.این مجموع روز تولد شماست.
    معمای این مساله زمانی حل می شود که عددهای هر یک از كارت ها را درمبنای 2 بنویسيم .
    عددهای کارت 0 آن هایی هستند که وقتی در مبنای 2 نوشته می شوند،رقم یکانشان عدد "1"است.عددهای کارت 1 آن هایی هستند که وقتی در مبنای 2 نوشته می شوند،رقم دوگانشان عدد"1"است.(منظور از رقم دوگان،رقم دوم از سمت راست در عدد نویسی درمبنای 2است.)عددهای کارت 2 آن هایی هستند که وقتی در مبنای 2 نوشته می شوند،رقم چهارگانشان عدد"1"است.(رقم چهارگان،رقم سوم از سمت راست در عدد نويسي در مبنای 2 است.)درحالت کلی،عددهای کارت kام،آن هایی هستند که در محل ام نمایش آن ها در مبنای 2، عدد "1"وجود دارد.برای مثال عدد 25 را در نظر بگیرید.این عدد در مبنای 2 به صورت 11001 نوشته می شود.از آن جا که در محل های ام نمایش این عدد در مبنای 2،"1" وجود دارد،بنابراین 25 در کارت های 0و3و4 ظاهر می شود.
    اکنون عددهای واقع در گوشه ی سمت راست بالا در هر کارت را در نظر بگیرید.در کارت 0،این عدد برابر 1 است که در مبنای 2 به همان صورت 1 نوشته می شود.در کارت 1،عدد مورد نظر 2 ونمایش این عدد در مبنای 2 به شکل 10 است.در سومی عدد 8 را داریم که در مبنای 2 به صورت 1000 نوشته می شود و الی آخر.در حالت کلی عدد واقع در گوشه ی سمت راست بالا در کارتk ام،عدد است که نمایش آن در مبنای 2 به شکل0 ....100است که در آنk صفر متوالی داریم و به دنبال آن ها عدد 1 در محل ام قرار می گیرد.
    حال می پرسیم که چگونه می شود 25 را به کمک این کارت ها مشخص کرد؟! همان طور که گفتیم نمایش 25 در مبنای 2 به صورت 11001 است.چون 25 در کارت های 0و3و4 ظاهر شده است،عددهای گوشه های سمت راست بالای این کارت ها یعنی16,8,1انتخاب می شوند.در این صورت داریم:

25=16+8+1 :در مبنای 10

11001=10000+1000+1 :در مبنای 2

مثال:
    فرض كنيد كه تاريخ تولد شما دوازدهمين روز ماه باشد.در اين صورت شما كارت هاي 2و3 را انتخاب مي كنيد،زيرا اين ها تنها كارت هايي هستند كه عدد 12 را در بر دارند.حال اگر عدد هاي واقع درگوشه ي سمت راست بالايي كارت هاي 2و3 را باهم جمع كنيم ،خواهيم داشت: 12=8+4 .

منبع : مجله گنجينه شماره 37

انجمن ریاضی دانان
    پیروز باشید

3. این کاربر از behroozifar_s بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

خیلی عالی بود. ممنون.

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    127.0.0.1

پيش فرض

6 تا سوال هوش مدرسه مون بهمون داده ، پنج تاش رو حل کردم ، توی آخریش بدجوری گیر کردم:

برندگان یک مسابقه ریاضی میتوانند یکی از جوایز زیر را انتخاب کنند ، اگر شما جزو برندگان این مسابقه ریاضی باشید ، کدام جایزه را انتخاب میکنید؟
    الف) یک کیلو سکه نیم بهار آزادی
    ب ) نیم کیلو سکه تمام بهار آزادی

فکر میکنم به لحن خوندن دو گزینه بستگی داشته باشه ، اما هر چی سعی میکنم درست نمیشه!
    میشه کمکم کنید؟

پروفشنال SRT_71's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005
    محل سكونت
    aHvaZz

پيش فرض

6 تا سوال هوش مدرسه مون بهمون داده ، پنج تاش رو حل کردم ، توی آخریش بدجوری گیر کردم:

برندگان یک مسابقه ریاضی میتوانند یکی از جوایز زیر را انتخاب کنند ، اگر شما جزو برندگان این مسابقه ریاضی باشید ، کدام جایزه را انتخاب میکنید؟
    الف) یک کیلو سکه نیم بهار آزادی
    ب ) نیم کیلو سکه تمام بهار آزادی

فکر میکنم به لحن خوندن دو گزینه بستگی داشته باشه ، اما هر چی سعی میکنم درست نمیشه!
    میشه کمکم کنید؟
    فرقي نمي كنه چون دوتاش برابره...!!!

پروفشنال Eshghe_door's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    يه جاي اين سرزمين

پيش فرض

یک سوال خوب برای ذهن فعال شما :

عدد ۳ به توان ۴۰ چند رقمیه ؟ ( سوال المپیاد ریاضی مقدماتی اول دبیرستان )
    باید فکر کنم!
    Last edited by Eshghe_door; 05-12-2007 at 16:31.

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    127.0.0.1

پيش فرض

فرقي نمي كنه چون دوتاش برابره...!!!
    پس برای چی این سوال رو دادن؟!

حـــــرفـه ای Carl's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    Grand Canyon, US-AZ

پيش فرض

عدد ۳ به توان ۴۰ چند رقمیه ؟
    فرمول خاصی داره؟

آخر فروم باز rezaete's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    اهواز = اکسین

پيش فرض

آره . توی ریاضیات گسسته پیش دانشگاهی هست . مثلا 1386 به توان 1387 رو پیدا میکردیم که چند رقمیه .

پروفشنال SRT_71's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005
    محل سكونت
    aHvaZz

پيش فرض

پس برای چی این سوال رو دادن؟!
    براي چي نداره؟
    اين سوال هوشه ديگه
    به نظر من از بين اون 6 تا سوال فقط اين سوال هوش بود...!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •