تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 8 از 8

نام تاپيک: بحث در مورد دیدن ماه

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض بحث در مورد دیدن ماه

سلام

آیا منجمان می‌تونند به طور دقیق زمان رویت هلال ماه را تعیین کنند؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jan 2005

پيش فرض

سلام

ماه در مدار خود به دور زمین حرکت منظمی دارد. منجمین می توانند موقعیت ماه در هر لحظه را در آسمان مشخص کنند. همین طور می توانند لحظه ی تولد ماه (یعنی لحظه ای که دقیقا ماه، خورشید و زمین در یک راستا است) را مشخص کنند. اما مسأله ی رویت پذیری چیزی نیست که بتوان نظری قطعی داد. چرا که رویت شدن یا نشدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا این که اختلاف زاویه ای ماه و خورشید هنگام غروب چقدر باشد، فاز ماه چقدر باشد، مکث ماه چقدر باشد و...
    به جز این موارد ، شرایط آب و هوایی هم تاثیر به سزایی روی رویت پذیری دارد. دقت کنید که مجموعه ی این عوامل هستند که تعیین کننده اند نه تک تک عوامل. مثلا ممکن است هلال ماه بسیار ضخیم باشد یا به اصطلاح پیر باشد (یعنی از لحاظ نورانیت شرایط مناسبی داشته باشد) اما مکث آن در آسمان کوتاه باشد، یا بسیار نزدیک به خورشید باشد.
    منجمان با جمع زدن بین این موارد، رویت پذیری را به طور حدودی و احتمالی معین می کنند و کره ی زمین را از لحاظ احتمال رویت پذیری به مناطق مختلف تقسیم می کنند. مثلا برای همین هلال اخیر، ماه در نیمه ی شمالی ایران به هیچ وجه قابل رویت نبود اما در نیمه ی جنوبی احتمال رویت فقط با ابزار نجومی وجود داشت که این احتمال به واقعیت پیوست.

حـــــرفـه ای مرتضی nvcd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    بابل

پيش فرض

همونطور که دوستمون گفت روابط بدست اوردن محل دقیق هلال ماه راحته.می تونی یه سری از این روابط رو

(البته جزئی)توی کتاب نجوم کروی پیدا کنی اما اینکه اون زمان اب و هوا و تلاتمات جوی چطوره دیگه دست

محاسبه و غیره نیست.مثلا فرض کن امشب بارش شهابیه.اگه اسمون شهر شما ابری باشه دلیل بر این نیست

که بارش نداریم یا اشتباه حساب کردیم .اون شب بخت با شما یار نبوده نتونستید ببینید.

هلال هم همینطوریه.البته منجمان هم بیکار ننشستند. اونها با استفاده از ابزار های دقیق تر رفتن به ارتفاعات

و جاهایی که seeing اسمون خوبه سعی می کنند احتمال دیدن رو بالا ببرند.

مثلا همین چند سال قبل که ایران توی رصد هلال جوان رکورد شکست خیلی از ابزار دیگر کشورها که توی

جاهای دیگه در حال رصد بودند رو نداشت ولی از بخت خوش اسمون با اونها همراهی کرد و اونها تونستند یکی

از جوانترین هلال ها رو ببینند.مثلا برای این کار از هواپیمایی که به تلسکوپ مجهز شده بود استفاده کردند.

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض

همونطور که دوستمون گفت روابط بدست اوردن محل دقیق هلال ماه راحته.می تونی یه سری از این روابط رو

(البته جزئی)توی کتاب نجوم کروی پیدا کنی اما اینکه اون زمان اب و هوا و تلاتمات جوی چطوره دیگه دست

محاسبه و غیره نیست.مثلا فرض کن امشب بارش شهابیه.اگه اسمون شهر شما ابری باشه دلیل بر این نیست

که بارش نداریم یا اشتباه حساب کردیم .اون شب بخت با شما یار نبوده نتونستید ببینید.

هلال هم همینطوریه.البته منجمان هم بیکار ننشستند. اونها با استفاده از ابزار های دقیق تر رفتن به ارتفاعات

و جاهایی که seeing اسمون خوبه سعی می کنند احتمال دیدن رو بالا ببرند.

مثلا همین چند سال قبل که ایران توی رصد هلال جوان رکورد شکست خیلی از ابزار دیگر کشورها که توی

جاهای دیگه در حال رصد بودند رو نداشت ولی از بخت خوش اسمون با اونها همراهی کرد و اونها تونستند یکی

از جوانترین هلال ها رو ببینند.مثلا برای این کار از هواپیمایی که به تلسکوپ مجهز شده بود استفاده کردند.
    ببخشید من منظورم رو بد رسوندم.

من در واقع این رو می‌خوام بفهمم که آیا منجمان می‌تونند به طور دقیق بگند که چه موقع اولین روز یک ماه قمری است؟ (بدون روئت هلال ماه)

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

من در واقع این رو می‌خوام بفهمم که آیا منجمان می‌تونند به طور دقیق بگند که چه موقع اولین روز یک ماه قمری است؟ (بدون روئت هلال ماه)
    اگه اشتباه نکنم
    بله ...

در خیلی از کشورای اسلامی با محاسبات ماه های قمری رو اعلام می کنن .

این موضوع به همون سادگی به نظر می رسه که برای پیش بینی خسوف سادست .

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jan 2005

پيش فرض

سلام

ببینید، تعیین روز اول ماه قمری یک جنبه ی فقهی داره و یک جنبه ی نجومی. برای کسانی که شاید به کلمه ی "فقه" حساسیت داشته باشند، جمله ی قبلی رو این طور تصحیح می کنم:"تعیین روز اول ماه قمری، یک جنبه ی قرار دادی داره و یک جنبه ی نجومی". مثلا قرار داد ما برای روز اول ماه در ایران، رویت هلال است. اما در عربستان صعودی رویت شرط نیست. قرارداد آنها این طوری است که اگر لحظه ی مقارنه (که قبلا اشاره کردم محاسبه ی لحظه ی آن برای منجمین ساده است) قبل از غروب آفتاب باشه، فردا روز اول ماه است و اگر بعد از غروب باشه، هنوز ماه قمری جاری به اتمام نرسیده. در لیبی، این قرار داد کمی متفاوته. آنها معتقدند که روز قمری با شب آغاز نمیشه (بر خلاف عقیده ای که ما داریم) و در نتیجه قرارداد آنها چیزی شبیه عربستان است با این تفاوت که لحظه ی مقارنه باید قبل از طلوع آفتاب باشد.
    در کشور هایی مثل عربستان و لیبی که رویت شرط نیست، می شود به طور قطعی روز اول ماه را مشخص کرد. اما در ایران چون رویت شرط است و با توجه به مسائلی که برای رویت پذیری ذکر شد، امکان نظر دادن به صورت قطعی وجود نداره.

حـــــرفـه ای مرتضی nvcd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    بابل

پيش فرض

همونطور که گفتم می تونند محاسبه دقیق از مکان هر جرمی رو تو اسمون داشته باشند.اما در مورد این که اولین روز ماه قمری کیه.خوب یه سری می گن هر موقع که ماه از نقاط روبروی خورشید رد شد یه سری هم می گن نه هر موقع که ما تونستیم ماه رو ببینیم.

پس منجمین فقط می تونند بگند دقیقا در فلان زمان ماه کجاست.و اگه بخوای از منظر نجوم(اختر شناسی)بحث کنی باید بگم منجمین دقیقا لحظه ای که ماه از مقابل خورشید رد شد رو اول ماه قمری می دونند حالا چه شما ببینید چه نبینید.دقت اون رو هم از ترانزیت سیارات یا خسوف و کسوف که در حد ثانیه است می تونی ببینی.
    Last edited by مرتضی nvcd; 15-09-2007 at 02:32.

داره خودمونی میشه azerdimah's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    به بالای سرتون نگاه کنید من اینجا هستم

پيش فرض

منجمان دقیقا می تونن این کار رو بکنن اصلا تقویم ها هم بر همین اساس نوشته می شوند
    همونطور که احتمالا دقت کرده اید پیش بینی وقوع خسوف و کسوف با دقت ثانیه امکان پذیره ماه نو هم چیزی شبیه خسوف است هر دو اینها در زمان مقابله زمین ماه و خورشید روی می دهند
    پس می شود آنرا بادقت ثانیه تعیین کرد

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •