تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 7 اولاول 1234567 آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 69

نام تاپيک: پرسش و بحث در مورد مسائل نجوم

پروفشنال SR72's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007
    محل سكونت
    God's Land

پيش فرض

دوست جان ، این تعاریفی که شما می خوای رو باید در قالب یه کتاب مطرح کرد ، نه مثلا سه خط پست توی فوروم ... هر چیزی که الان گفته بشه شدیدا ناقصه ...(فرقی با این سوال نداره :" انتگرال رو در چند خط به زبان ساده بیان کنید!")
    فرضیه تار (؟) : (فرضیه ریسمان - string اسم درست تریه)
    این مدل سعی می کنه بجای ذرات کوانتومی (صفر بعدی) ، از ریسمانهای (یک بعدی) برای توضیح مسایل استفاده کنه ... این ریسمانها ، با فرکانسهای مشخصی ارتعاش دارن (واسه همین خیلی وقتا از مثال گیتار برای توضیحش استفاده میشه)... فرمولهایی که توی این قضیه مطرحه ، فضاهای 4 بعد به بالا رو پیش بینی کرده (در اکثر مدلها : 10 و 11 بعدی - که البته در بعضی مدلها 26 بعدی هم شده --- اینو قبلا توی یه تاپیک دیگه بحث کردم روش)
    مشکل چیه ؟ ... همون مشکل فیزیک کوانتومی ... یعنی جوابها تقریبی هستن ، فرضیه های ما قطعی نیستن و ممکنه غلط/درست باشن ... و برای رسیدن به همون جوابها قطعی هم راه معمولی وجود نداره (باید یه سری اختلال و اشفتگی رو وارد مدل کرد تا به این جوابهای تقریبی برسیم)
    اهمیتش چیه ؟ ... چیزایی که این تئوری سعی می کنه توضیح بده ، در قالب مدلهای موجود فیزیک کوانتومی ، قابل توضیح نیست ! ... بعضی ها میگن اثباتش باعث یه وحدت نظری اساسی در کل فیزیک میشه !(نسبیت عام + فیزیک کوانتوم) ... و بعضی ها هم میگن عمراً ! (بخصوص به این خاطر که نمیشه از نظر تجربی ثابتش کرد)
    ارتباطش با سیاهچاله ها چیه ؟
    یه راه خوب برای پیشرفت در زمینه حل این تئوری ، آزمایش تجربیه ... مشکل اینه که انرژی لازم برای انجام این آزمایش ها خیلی زیاده و الان در دسترس نیست ... (شاید در آینده نزدیک - یکی اش همین تونل LHC که در اروپا اخیرا راه افتاده)
    مشاهده و بررسی سیاهچاله ها ، می تونه همون آثار آزمایش های تجربی رو بدست بده ... چون همون کاری که ما نمی تونیم در ابعاد کوچک و آزمایشگاهی انجام بدیم ... داره اونجا در ابعاد واقعی نمایش داده میشه ! ...
    گرانش كوانتوم حلقوي این وسط چی کاره اس؟
    رقیب همین تئوری که البته ادعای وحدت نظری چندانی هم نداره ... متواضع تره (نمیگه که باید 10 تا بعد جدید به فرض مساله اضافه کنیم!) ...
    میشه گرانش کوانتوم حلقوی رو هم توضیح بدید ؟
    ممنون seymour جان

فرضیه ی تار
    فکر کردم فرضیه ی دیگه ای هست...

قبلا فرضیه String یا ریسمان رو یه چیزایی خونده بودم درموردش " اگه استباه نکنم مال استیفن هاو کینگ هست ....

البته که با یکی دو بار فکر کردن روی این مسئله نمیشه زیاد متوجه شد...

در حد فرضیه خیلی راحت میشه (imagine) تصور کرد ..
    حتما نیاز به یه سری مقدمه دارم تا بتونم سر در بیارم ...

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    فعلایکمی زوده ...

بازم ممنون

هان؟... همون Loop quantum gravity(LQG(منظورتون هست؟
    اگه حوصله ی ترجمه دارین این دوتا لینک به دور از فرمولای ریاضی این نظریه و چندتا نظریه ی دیگه ی مربوط به گرانش کوانتومی رو مقادیری توضیح داده ..
    کد:
    کد:
    توی همون سایت einstein-online بگردین چیزای خوبی در مورد گرانش کوانتومی و نظریه و ریسمان و... پیدا می کنید
    ممنون
    یکی از لینکا کار نکرد

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

سلام
    خسته نباشید
    خیلی ممنون از مطلب جالبتون
    اما سوال من این بود که: با توجه به این که جاذبه ی خورشید در فضا تاثیر داره, پس چرا اجسام ( مثل فضا پیما ها) در فضا در حالت بی وزنی قرار می گیرند؟
    که مرتضی جان این جواب رو دادند: یکی از علت هاش کم بودن جرم اجسام هست.
    حالا سوال من اینه که چرا این اجسام کم جرم در زمین دارای وزن هستند ولی در فضا که نیرو ی خورشید خیلی قوی تر از زمینه بی وزن هستند؟
    خیلی ممنون

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام
    عزیز مقاله ای که من بهش لینگ دادم رو خوندی ؟ بی وزنی با نبود جاذبه فرق داره. شما در شدید ترین میدان جاذبه هم ممکنه بی وزن باشید. توی یک آسانسور در حال سقوط ( سقوط میکنه چون جاذبه هست) شما چه وزنی دارید؟ صفر.
    ماهواره ها و فضانوردان تحت تاثیر گرانش زمین هستند. در این فاصله گرانش زمین به گرانش خورشید غلبه میکنه.
    فضاپیماهایی مثل ویه‌جر ها ، کاسینی، گالیله و پایونیر ها ، تحت تاثیر نیروی پیشران به گرانش خورشید غلبه میکنند.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

مقالتونو خوندم
    ممنون خیلی جالب بود. ولی تا اونجایی که من می دونم اجسام وقتی دارای وزن هستند که نیروی جاذبه(گرانش) روشون تاثیر داشته باشه.
    و اما در مورد مسئله ی دوم که ماهواره ها و فضا نوردان تحت تاثیر گرانش زمین هستند...
    منظور من در همه ی این مطالب خارج از جو زمین بوده . در غیر این صورت که مشکلی نیست!!!!

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام بله اجسام وقتی وزن دارن که نیروی جاذبه باشه . اما وقتی وزن ندارن لزوما بدون جاذبه نیستن. خارج از جو: هر جرمی یا تحت تاثیر نیروی پیشران خودش قرار داره ( مثل فضاپیماها ) یا تحت اثر گریز از مرکز داره دور خورشید میچرخه. مثل سیارات ، سیارک ها و شهاب‌واره ها

آخر فروم باز franch's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007

پيش فرض

سال 2009 و آغاز سال نجوم / سال نجوم؛ پر حادثه ترین سال برای اخترشناسان

سال 2009 که از جانب سازمانهای جهانی به عنوان سال نجوم نام گذاری شده است با در بر داشتن حوادثی بزرگ در علم اخترشناسی یکی از پر حادثه ترین سالها برای اخترشناسان خواهد بود. به گزارش خبرگزاری مهر، جهان در حال آماده شدن برای استقبال از سال جدید میلادی است، سالی که توسط اتحادیه بین المللی نجوم و سازمان یونسکو به عنوان سال جهانی نجوم نام گذاری شده است.
    هزاران رویداد که طی این سال رخ خواهد داد در سایتهای مختلف اینترنتی از جمله سایت astronomy2009.org شرح داده شده اند. همچنین مراسم رسمی آغاز این سال بزرگ در روزهای 15 و 16 ژانویه 2009 در شهر پاریس برگزار خواهد شد. طی این مراسم افراد مختلفی از جمله برندگان جوایز نوبل به سخنرانی پرداخته و تصاویر زنده ای از فعالیت دانشمندان در مناطق دور افتاده پخش خواهد شد.
    با وجود برگزاری این مراسم رسمی در شهر پاریس، بسیاری از دیگر کشورها به منظور نمایش عزم خود در سهیم بودن در دستاوردهای این سال بزرگ مراسمی را به صورت مجزا و طی ماههای ژانویه و فوریه در کشور خود برگزار خواهند کرد.
    از فعالیتهایی که طی این سال انجام خواهد شد پروژه دفتر یادداشت روزانه نجومی است که در آغاز سال جدید در سایت رسمی سال نجوم قرار خواهد گرفت. هدف از ایجاد این پروژه ثبت لحظه به لحظه زندگی اخترشناسان است. تا به حال بالغ بر 50 نفر از 35 کشور مختلف که در سازمانهایی مانند سازمان فضایی اروپا و سازمان ناسا مشغول به کارند، نوشتن در این دفتر یادداشت را آغاز کرده اند.
    از دیگر فعالیتهای قابل توجه تلاش 150 نفر از اختر شناسان بین المللی برای ایجاد پایگاه هایی در سرتاسر جهان به منظور آشنایی مردم جهان با سیاره های مختلف و ستاره خورشید است.
    طی این سال جوامع مختلف به منظور افزایش دستاوردهای فضایی در فعالیتهای مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت و به همین منظور از بسیاری از اختر شناسان جوان و تازه کار برای شرکت در این فعالیتها استفاده خواهد شد.
    از میان حوادث نجومی که طی این سال باید در انتظار آن بود می توان به بزرگترین خورشید گرفتگی جهانی قرن 21 اشاره کرد که در 22 جولای 2009 و به مدت 6 دقیقه و 39 ثانیه و برفراز کشورهایی مانند هند، بنگلادش و چین رخ خواهد داد.
    از دیگر حوادث مهم این سال می توان به شهاب بارانی اشاره کرد که در اواسط نوامبر 2009 رخ خواهد داد. طی این پدیده زیبا و علمی آسمان در هر ساعت میزبان بیش از 500 شهاب آسمانی خواهد بود.
    بر اساس گزارش استرونومی، همچنین در سال نجوم و در اواسط ماه اکتبر سیاره مشتری در تاریکی قرار خواهد گرفت که این زمان فرصتی مناسب برای نمایش عظمت این سیاره و قمرهای آن خواهد بود.

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

همچنین در سال نجوم و در اواسط ماه اکتبر سیاره مشتری در تاریکی قرار خواهد گرفت که این زمان فرصتی مناسب برای نمایش عظمت این سیاره و قمرهای آن خواهد بود.
    من الان نگاه کردم. نیمه اکتبر مشتری در مقابله است و حرکت رجوعیش شروع میشه.

پروفشنال time prince's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    PANDEMONIUM

پيش فرض

ممنون seymour جان

فکر کردم فرضیه ی دیگه ای هست...

قبلا فرضیه String یا ریسمان رو یه چیزایی خونده بودم درموردش " اگه استباه نکنم مال استیفن هاو کینگ هست ....

البته که با یکی دو بار فکر کردن روی این مسئله نمیشه زیاد متوجه شد...

در حد فرضیه خیلی راحت میشه (imagine) تصور کرد ..
    حتما نیاز به یه سری مقدمه دارم تا بتونم سر در بیارم ...
    نظریه ریسما ( ابر ریسمان ، تار ، ... ) تا جایی که من یادمه ماله این استیفن هاوکینگ نیست
    یک یارویی این نظریه رو گفت ، بعد همه دانشمندا رفتن دنبالش و ...
    الان به جایی رسیسده که هرکی یک چیزی میگه یکی میگه ما 10 بعد داریم یکی میگه ما 20 بعد ! و ...
    هدف این نظریه اینه که ثابت کنه همه چیز از یک منشاء هستند و ...
    می خواد بوزون هیگز ثابت کنه ! میخواد بگه که ذره garaviton با فوتون در ارتباطه و غیره !

کل نظریه یک چیزی تو این مایه ها بود ( امید وارم فهمیده باشی )
    توصیه می کنم زیاد بهش فکر نکنی !

شرمنده اگه چرت و پرتش یک کم زیاد شد !

9. این کاربر از time prince بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال SR72's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007
    محل سكونت
    God's Land

پيش فرض

نظریه ریسما ( ابر ریسمان ، تار ، ... ) تا جایی که من یادمه ماله این استیفن هاوکینگ نیست
    یک یارویی این نظریه رو گفت ، بعد همه دانشمندا رفتن دنبالش و ...
    الان به جایی رسیسده که هرکی یک چیزی میگه یکی میگه ما 10 بعد داریم یکی میگه ما 20 بعد ! و ...
    هدف این نظریه اینه که ثابت کنه همه چیز از یک منشاء هستند و ...
    می خواد بوزون هیگز ثابت کنه ! میخواد بگه که ذره garaviton با فوتون در ارتباطه و غیره !
    کل نظریه یک چیزی تو این مایه ها بود ( امید وارم فهمیده باشی )
    توصیه می کنم زیاد بهش فکر نکنی !
    شرمنده اگه چرت و پرتش یک کم زیاد شد !
    سلام..

البته اولین بار من این موضوع رو تو کتاب تاریخچه زمان دیدم ( از اونجایی که کتاب مربوط به دهه های پیشین هست . حدس زدم اول ایشون مطرح کردن)
    BTW تا چند روز پیش تا همین قدر میدونستم ...
    با راهنمایی دوستان پیشتر متوجه شدم ...

به زبان ساده : تئوری String هر آنچه که در هستی وجود داره از رشته هایی یک بعدی که ریسمان ( STRING ) نامیده می شود ساخته می شن .

نظریهٔ ریسمان شاخه‌ای از فیزیک نظری و بیشتر مربوط به حوزه فیزیک انرژی‌های بالاست .این نظریه در ابتدا برای توجیه کامل نیروی قوی به وجود آمد ولی پس از مدتی با گسترش کرومودینامیک کوانتومی کنار گذاشته شد و در حدود سالهای ۱۹۸۰ دو باره برای اتحاد نیروی گرانشی و برطرف کردن ناهنجاری‌های تئوری ابر گرانش وارد صحنه شد. بنا بر آن ماده در بنیادین‌ترین صورت خود نه ذره بلکه ریسمان مانند است. یعنی تمام ذرات بنیادین (مثل الکترون، پوزیترون و فوتون) اگر با بزرگنمایی خیلی خیلی زیاد نگریسته‌شوند ریسمان‌دیس هستند. ریسمان می‌تواند بسته (مثل حلقه) یا باز (مثل بند کفش) باشد.
    همانطور که حالت‌های مختلف نوسانی در سیمهای سازهای زهی مثل گیتار صداها(نتها)ی گوناگونی ایجاد می‌کند، حالتهای مختلف نوسانی این ریسمانهای بنیادین نیز به صورت ذرات بنیادین گوناگون جلوه‌گر می‌شود.
    خاصیت مهم ابرریسمان که فیزیکدانان را به سمت خود کشاند این بود که این نظریه به طرزی بسیار طبیعی گرانش(نسبیت عام) و مدل استاندارد نظریه میدان کوانتم که سه نیروی دیگر موجود در طبیعت (یعنی الکترو مگنت نیروی ضعیف و نیروی هسته‌ای قوی) را توصیف می‌کند به هم مرتبط می‌سازد.

به طور سنتی فضایی که ریسمان‌ها در آن می‌زیند بیست و شش بعدی است (البته همیشه اینطور نیست چنان که در زیر توضیح داده خواهد شد). عدد بیست و شش از روی ضوابط ریاضی و نظریهٔ گروهها (برای حفظ تقارن لورنس به‌ دست می‌آید. این امر ممکن است در ابتدا کمی ثقیل و مشکل‌زا به نظر برسد چرا که به هرحال ما در اطراف خود چهار بعد (سه بعد مکانی و یک بعد زمانی) بیشتر احساس نمی‌کنیم پس این بعدهای اضافه کجایند؟ جوابی که معمولاً به این سوال داده می‌شود اینست که این بعدها برخلاف چهار بعد دیگر) کوچک و نیز فشرده (معادل انگلیسی compact) هستند. فشرده یعنی آنکه اگر در جهت آنها به اندازهٔ کافی پیش‌روی کنید به جای اول خود باز می‌گردید. کوچک بودن هم معنایش اینست که برای آنکه به جای نخست بازگردید باید مسافت خیلی کمی را طی کنید.
    برای نمونه یک لولهٔ بینهایت دراز را در نظر بگیرید. سطح این لوله مسلما دوبعدی است. یعنی مورچه‌ای که روی سطح این لوله قرار دارد می‌تواند در دو راستای مستقل از هم حرکت کند. فرض کنید که سر مورچه در راستای طول لوله‌است. مورچه می‌تواند یا عقب-جلو برود یا چپ-و-راست. اما اگر به‌فرض این مورچه به اندازهٔ کافی (یعنی به اندازهٔ محیط لوله) در جهت چپ حرکت کند به جای اول خود باز می‌گردد اما قضیه در مورد عقب جلو رفتن صدق نمی‌کند. پس یکی از بعدهای این فضای دوبعدی (یعنی یکی از بعدهای سطح لوله) فشرده و یکی نافشرده است.
    اینک فرض کنید که این مورچه روی یک توپ قرار دارد. باز هم می‌تواند در دو راستای مستقل از هم حرکت کند منتهی این‌بار در هر جهتی روی سطح کره مستقیم حرکت کند، پس از طی مسافتی (برابر با محیط دایرهٔ عظیمهٔ کره) به جای نخست بازمی‌گردد. پس این بار هر دو بعد این فضای دوبعدی (یعنی سطح توپ) فشرده است.
    بازگردیم به فضای دوبعدی سطح لوله. این بار فرض کنید که محیط این لوله خیلی کم باشد یا مثلاً به جای لوله یک کابل برق داشته‌باشیم. برای مورچه (اگر به اندازهٔ کافی کوچک باشد)این کابل هنوز یک سطح دو بعدی است یعنی وقتی که روی سطح کابل قرار دارد می‌تواند در دو راستای مستقل از هم حرکت کند. اما برای ما انسان‌ها کابل برق یک شی یک بعدی محسوب می‌شود چون فقط درازای آن قابل درک است.
    حالتی بسیار شبیه به این در مورد این بعدهای اضافه در نظریه ریسمان رخ می‌دهد. به این معنی که ما به خاطر اندازهٔ بزرگ خود از درک این ابعاد اضافی عاجز هستیم اما این ابعاد برای ‌بعضی از ذره‌ها با انرژی زیاد قابل دسترسی است.

انواع نظریه ریسمان
    باید گفت که چندین نظریه ریسمان وجود دارد.اما تنها تعداد کمی از آنها می‌توانند نامزدی برای توصیف طبیعت باشند. برای مثال نظریهٔ ریسمانی که در طیف ذراتش (یعنی در حالت‌های مختلف نوسانی‌اش) ذره‌ای دارد که سریع‌تر از نور حرکت می‌کند نمی‌تواند مدل خوبی از طبیعت باشد. چون هیچ چیز نمی‌تواند سریع‌تر از سرعت نور حرکت کند. اما حتی نظریه‌های ریسمانی که مدل خوبی از طبیعت نیستند می‌توانند به فهم فیزیکدانان از این نظریه و نظریه‌هایی که می‌توانند به فهم طبیعت کمک کنند، مدد برسانند.

به طور کلی دو گونه نظریه‌ ریسمان وجود دارد:
    1. ریسمان بوزونی
    2. اَبَرریسمان
    منبع : WIKIpedia
    Last edited by SR72; 05-01-2009 at 09:26. دليل: removing links

پروفشنال SR72's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007
    محل سكونت
    God's Land

پيش فرض

سلام ..
    یه سوال که خیلی وقته ذهنمو مشغول کرده اینه که

نور که از کنار سیاه چاله ها در حرکته .. قدرت جاذبه ی سیاه چاله اونو به درون میکشه ...
    و با توجه به اینکه هنوز ماهیت دقیقی از نور ( photon) تعریف نشده (البته اگه اشتباه نکنم) ...میخواستم بدونم که آیا نور وزن داره که سیاه چاله اونو به طرف خودش میکشه ؟

ممنون

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •