تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 28 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 274

نام تاپيک: ادامهء بحث درمورد علت اعتقاد به وجود خداوند قادر مطلق

Banned
    تاريخ عضويت
    Aug 2020

پيش فرض ادامهء بحث درمورد علت اعتقاد به وجود خداوند قادر مطلق

چون بحث در تاپیک نامرتبطی بود و درخواست شد، ادامهء بحث رو به این تاپیک جدید منتقل کردم...

خدا چیه و چطور به وجود اومده؟
    جواب شما در پستهایی که زدم هست.
    گفتیم که عقل و علم بشر عاجزه از اینکه نهایتا فراتر از حدی بره... به یک جایی میرسه که دیگه میگه نمیدونم، یا میگه فرض میکنیم که یک چیزی بدون علت وجود داشته/ازلی بوده... البته اینکه بگه بدون علت وجود داشته و ازلی بوده دیگه علمی نیست، چون علم نمیتونه درموردش هیچ دلیل و اثباتی ارائه بده و علم تنها در جایی مربوط هست که اگر فرضیه ای میده بتونه شواهد و دلایلی هم درموردش پیدا کنه.
    پس علم و عقل آدمی به جایی میرسه که دیگه فراتر از اون نمیتونه بره.
    بطور مثال میرسی به اینکه چند ده میلیارد سال پیش کل کائنات فعلی اندازه یک توپ کوچک بوده و ناگهان منبسط شد...
    خب گفتم که حالا شما میتونی به گزینهء نمیدونم این توپ اولیه خودش از کجا آمده و به چه دلیل منبسط یا منفجر شده بسنده کنی، یا میتونی فرض کنی که ازلی و بدون نیاز به علت بوجود آوردندهء دیگری بوده.
    بله شما میتونی انتخاب های بالا رو هم داشته باشی، ولیکن برای شما چه سودی داره؟
    شما میتونی بجای همهء اینها به خداوند اعتقاد داشته باشی که درواقع خداوند نسخهء دارای خودآگاهی و شعور همان منشاء ازلی و بی نیاز از علت هست...
    بخصوص با توجه به شواهد زیادی که آدمی شاید شخصا در زندگیش از ماوراء ببینه، و با توجه به اینکه در تاریخ ادیان و پیامبران متعددی آمده اند و خیلی آدمهای خوب و از نظر بقیهء مردم امین و قابل اعتماد و راستگو، بطور مثال بعضی عرفا، همه گفته اند خدایی هست و یکسری حرفهای مشترک دیگر زده اند، بنظر بنده عاقلانه این هست که فرض کنیم چنان خداوندی براستی وجود دارد...
    اگر فرض کنیم وجود ندارد و وجود داشته باشه، اونوقت ممکنه ضرر کنیم و خیلی فرصت هامون رو بی دلیل و منفعتی از دست داده باشیم، ولی اگر فرض کنیم خداوند وجود داره ولی وجود نداشته باشه، بنده ضرر خاص روشن و قابل اثباتی نمیبینم. البته این برهان درواقع همون برهان معروف هست بهش برهان پاسکال میگن به گمانم، که بنظر بنده هم درسته.

Banned
    تاريخ عضويت
    Aug 2020

پيش فرض

خداوند در کمترین حدش یک انتخاب است.
    شما میتونید به چیزی برتر اعتقاد داشته باشید، و میتونید به چیزی کمتر از برتر اعتقاد داشته باشید.
    بنظر شما کدام گزینه بهتره؟
    دلیل انتخاب منشاء ای فاقد خودآگاهی و شعور چیست؟ چون گفتیم که علم و عقل در این بخش دیگه نمیتونه چیزی رو اثبات یا رد کنه... پس فقط باقی میمونه انتخاب خود شما.
    بنده شخصا اعتقاد به وجود داشتن کامل مطلق را انتخاب میکنم... چرا باید چیزی کمتر از اون رو انتخاب کنم؟ در اینجا انتخاب کمتر یعنی تحقیر خود... یعنی داری میگی که من که خود یک خودآگاهی و شعور هستم، همینطور تصادفی و بی هدف و معنایی بوجود آمده ام و با مرگ هم قاعدتا نابود میشم و نمیتونه یک خودآگاهی و شعور برتری وجود داشته باشه که منم جزیی ازش باشم... بدون اینکه دلیل واقعی برای چنین باوری وجود داشته باشه.
    بنظر بنده ما که خود دارای خودآگاهی و شعور هستیم و میتونیم به چیزی مثل کمال مطلق فکر کنیم، قاعدتا نباید چیزی از کمال مطلق کمتر رو هم انتخاب کنیم.
    مثل اینکه شما بری بخوای یه وسیله ای بخری، بگن انتخاب با خودته، جنس بهتر و کامل تر رو میخوای یا جنس ناقص تر؟ چرا باید خواهان جنس ناقص تر و کیفیت کمتر باشی؟
    بله اینجا اصلا مسئله به اثبات نرسیده به اثبات نیازی نیست برای اینکه اعتقاد به خداوند رو انتخاب کنیم... مسئله اینه که مجبور نیستیم به کمتر از این راضی بشیم... و اثباتی برای خلافش (عدم وجود خداوند قادر مطلق) وجود نداره.

داره خودمونی میشه Yamani47's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2020

پيش فرض

4. 2 کاربر از Yamani47 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر فوتبال خارجی و مسابقه و سرگرمی Reza31001's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

اون قدر مشغله ها زیاد شده که واقعا نمیشه وقت گذاشت یه پست درمون گذاشت!

@ [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    متاسفانه مغلطه های زیادی در این دو پست شما هست که اگه کسی از دوستان وقت و حوصله داشت شاید جواب کامل تری بهتون بده

به عنوان مثال شما در پست دوم همون اول با یک مغلطه شروع کردین.
    منظورم این قسمت هست:
    شما میتونید به چیزی برتر اعتقاد داشته باشید، و میتونید به چیزی کمتر از برتر اعتقاد داشته باشید.
    بنظر شما کدام گزینه بهتره؟
    ارجاع به:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] + [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
      محتوای مخفی: به صورت خلاصه اگه حوصلۀ کلیک ندارین! 

مغلطه دو راهی کاذب یا False Dichotomy, False Dilemma, Bifurcation, Black-and-white thinking هنگامی رخ می دهد که تنها دو حالت برای چیزی متصور شود در صورتی که احتمال وقوع حالت های دیگر نیز وجود دارد.

فرم کلی:

1. یا ادعای X درست است یا ادعای Y ( در صورتی که هر جفت این ادعا ها ممکن است نادرست باشند)
    2. ادعای Y غلط است
    3. پس ادعای X صحیح است

چرا عدم اعتقاد به چیزی رو فرض نگرفتین؟
    به این ترتیب تمام پست شما به خاطر این پیشفرض اشتباه میره زیر سوال.

گرچه در پست اول گریزهایی به جواب سوال من هم داشتین:
    اگر فرض کنیم وجود ندارد و وجود داشته باشه، اونوقت ممکنه ضرر کنیم و خیلی فرصت هامون رو بی دلیل و منفعتی از دست داده باشیم،
    و یا:
    بله شما میتونی انتخاب های بالا رو هم داشته باشی، ولیکن برای شما چه سودی داره؟
    که خوب اینها صرفا نظر شخصیتون هست.

در مورد پست اول که واقعا شاید تک تک جملات رو بشه بررسی کرد

6. 3 کاربر از Reza31001 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

با عرض سلام خدمت همگی

◼️ این اطلاعات از دسته اطلاعاتی هست که بسیار بسیار مهم و حیاتی و سرنوشت ساز هست و هر انسانِ عاقلی باید این اطلاعات رو یاد بگیره و همواره هم در ذهن داشته باشه و به دیگران هم یاد بده :

◼️همه‌ی ما گاهی این سوالها به ذهنمون خطور می‌کنه که :
    اصلاً خدا کیه ؟ چیه ؟
    چه شکلیه ؟
    چه اندازه هست ؟
    کجا هست دقیقاً ؟
    جنسش چیه ؟
    نور هست ؟
    امواج هست ؟
    انرژی هست ؟
    ضدماده هست ؟
    ماده هست ؟
    یا چیز دیگه ای هست ؟
    و سوالهای دیگه ای از این قبیل که همگی در موردِ ماهیت خدا هست .

◼️ شیطانِ رجیم که دشمنِ قسم خورده ی انسان هست و همچنین انسانهای شیطان صفت و خبیث و پلید هم از همین سوالها و کنجکاوی‌ها سوء استفاده می‌کنند برای کشاندنِ انسان به ضَلالت و گمراهی و کفر ( انکارِ وجود خدا) و شِرک (انکار وحدانیت و یگانگیِ خدا در خداوندی) .

◼️ در تاریخِ خلقت و تاریخِ بشریت ، هرگز خدای متعال از هیچ مخلوقی، هیچ انسانی و هیچ ملتی نخواسته که به مـاهیـتِ خدای متعال پی ببرند .

◼️ هر وقت این جور سوالها در موردِ ماهیت خدای متعال به ذهنتون خطور کرد ، خودتون رو با این ۳ کلمه از قرآن کریم نجات بدین از گردابِ این جور سوالها و حیرت و سردرگمی :
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
    لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ
    نیست همانندِ او چیزی

◼️ پیام قدرتمندِ خدای متعال در این ۳ کلمه این هست که در جهان هستی هیچ چیزی شبیه خدای متعال نیست .
    ◼️یعنی خدای متعال هیچ چیزی از مخلوقاتش رو شبیه خودش خلق نکرده پس سعی نکنین با تفکر در مخلوقات خدای متعال و مقایسه پی ببرید به ماهیت خدا

◼️همه ی کسانی که رفتند دنبال پی بردن به ماهیت خدای متعال ، نتیجه این بود که یا توسط ابلیس رجیم و شیطان صفتها گمراه شدند و به کفر و بی ایمانی کشیده شدند و یا دست از پا درازتر برگشتند و یا عمرشون و امتحانشون در دنیا به پایان رسید و به نتیجه‌ای نرسیدند .

◼️به یا بیاریم ابن سخنانِ خدای متعال رو که می‌فرماید :
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
    وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ
    هیچکدام از مخلوقات خدا احاطه ای به علم و دانش خدا پیدا نمی‌کنند مگر در حدی که خدا بخواد .

تا جایی که بنده اطلاع دارم ، چند چیز هست که دانستنش برای انسانها ممنوع شده :
    ۱- ماهیت خدای متعال
    ۳- زمانِ وقوعِ قیامت
    ۳- ماهیت و طرز کار روحِ انسان

در قرآن کریم ذکر شده که روح انسان از روح خداست پس مربوط به ماهیت خداست پس به همین علت جزء اطلاعات ممنوعه هست .
    فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِينَ
    وقتی که انسان را ساختم و از روحم در او دمیدم به سجده بیافتید در جلوی او .
    ================================================== ===
    ◼️چیزی که خدای متعال از بندگانش خواسته فقط اینهاست :

۱- پی بردن به وجودِ خدای متعال . یعنی پی ببرند که جهان هستی خالق و آفریننده داره .

۲- پی بردن به صفاتِ خدای متعال .

خدای متعال ۵ صفتِ اصلی داره :

یگانگی و وحدانیت در خداوندی .

دانای مطلق

نیرومندِ مطلق ( قویِ مطلق)

توانمندِ مطلق (قادرِ مطلق )

عادلِ مطلق

◼️بقیه ی صفات خدای متعال همگی از همون ۵ صفتِ اصلی سرچشمه می‌گیره .
    مثال:
    روزی دهنده (الرزّاق )
    مهربان (الرحیم )
    بخشنده (الرحمن )
    آمرزنده (الغفّار )
    یاور ( المُعین)
    شنوا ( السمیع)
    بینا (البصیر )
    انتقام گیرنده ( المنتقم)
    عزت دهنده (المُعِز )
    ذلت دهنده (المُذِل )
    بالا برنده (الرافع )
    پایین برنده (الخافض )
    سریع الحساب
    شدیدُ العِقاب
    التَّوّاب ( توبه پذیر )
    صبور
    نجات دهنده
    مجازات کننده
    پاداش دهنده
    و غیره که همگی در قرآن کریم که آخرین اتمامِ حجتِ خدای متعال با همه‌ی جهانیان هست ذکر شده .

◼️سایر چیزهایی که خدای متعال از ما خواسته اینهاست :

۳ - پی بردن به این حقیقت که زندگی در دنیا چیزی نیست جز یک آزمون و امتحان تا فرمانبردارانِ خدای متعال از فرمانبردارانِ ابلیس رجیم مشخص بشند .

۴ - پی بردن به حتمی بودنِ روز قیامت و حساب

۵- دوری و پرهیز با تمام قدرت و توان از گناهان کبیره که خطِ قرمزخدای متعال هست .
    پس لیست گناهان کبیره رو یاد بگیریم و همواره در ذهن داشته باشیم و با تمام قدرت و توان از اونها اجتناب و دوری کنیم و از فرصت های گناه فرار کنیم .

۶- انجام کارهای خیر و خوب و خداپسندانه (عبادات ) با تمام قدرت و توان برای رضای خدای متعال .
    پس لیست عبادات رو یاد بگیریم و از هر فرصتی برای انجامشون استفاده کنیم تا معدلمون در امتحان دنیا رو بالاتر ببریم

۷- ثابت قدم بودن در اینها تا لحظه ی آخِرِ امتحانِ دنیا (تا پایان عمرِ در دنیا )

=======================================
    ◼️ دوستان , به نفع شما هست که مطالب بنده ی مخلص رو بخونید و دنبال کنید چون هم کلی پول توش هست هم امنیت و ایمنی ، هم آسایش و آرامش ، هم دور شدن از بسیاری از خطرها و ضررهای دنیا و هم پایان و عاقبتِ خوش و خیر إن شاء الله ..
    چند نمونه⬇️ : ( روی دکمه‌ی نمایش کلیک کنید )

محتوای مخفی:
    .
    [b 

میلیونها تومن صرفه جویی در هزینه های خودرو و هزینه‌های زندگی :
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تجربه‌های رانندگی ( بسیار مهم )

توصیه های مهم امنیتی:

قوانین و مقرراتِ گفتگو و تبادلِ نظر:

.
    برنامه های مهم و کاربردی برای گوشیهای اندرویدی :
    .
    .
    تاپیک جامع لوله‌کشی و پمپ آب و مخزن آب ( مشاوره و تعمیر و سرویس)
    .
    .

سرویس و نگهداری و تعمیر آبگرمکن دیواری

تاپیک جامع دستگاه تصفیه آب خانگی. (مشاوره، سرویس و تعمیر )
    .

جسارتاً آموزش توبــهٔ واقعی
    .

Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 22-05-2021 at 10:05. دليل: تصحیح

8. 4 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Aug 2020

پيش فرض

اون قدر مشغله ها زیاد شده که واقعا نمیشه وقت گذاشت یه پست درمون گذاشت!
    برای بنده نیز همینطور است.
    ضمنا سالها در نت سر اینطور مسائل بحثهای طولانی میکردیم... آن زمانی که هنوز شبکه های اجتماعی به این شکل و وسعت فراگیر نبودند و عمرمان در فروم های اینترنتی میگذشت!

به عنوان مثال شما در پست دوم همون اول با یک مغلطه شروع کردین.
    منظورم این قسمت هست:

ارجاع به:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] + [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
      محتوای مخفی: به صورت خلاصه اگه حوصلۀ کلیک ندارین! 

مغلطه دو راهی کاذب یا False Dichotomy, False Dilemma, Bifurcation, Black-and-white thinking هنگامی رخ می دهد که تنها دو حالت برای چیزی متصور شود در صورتی که احتمال وقوع حالت های دیگر نیز وجود دارد.

فرم کلی:

1. یا ادعای X درست است یا ادعای Y ( در صورتی که هر جفت این ادعا ها ممکن است نادرست باشند)
    2. ادعای Y غلط است
    3. پس ادعای X صحیح است

چرا عدم اعتقاد به چیزی رو فرض نگرفتین؟
    به این ترتیب تمام پست شما به خاطر این پیشفرض اشتباه میره زیر سوال.
    بنده قصد مغلطه نداشتم... اگر رخ داده غیرعمدی بوده.
    و اما بر فرض که گزینهء شما یعنی عدم اعتقاد به چیزی را هم اضافه کنیم، یعنی بگوییم نمیدانیم و به چیزی هم اعتقاد نداریم تا وقتی که بهمان ثابت شود. نه وجود خداوند و نه عدم وجودش.
    هرچند بنده فکر میکنم قبلا به چنین گزینه ای هم اشاره کرده باشم، ولی مطمئن نیستم.
    بهرحال بازهم بنظر بنده بر اساس استدلال هایی که بیان کردم، گزینهء اعتقاد به خداوند عاقلانه تر است... چون در گزینه های دیگر احتمال و غایت سودمندی متصور نیست... مثلا اعتقاد به هیچ چیزی نداشته باشیم که چه بشود؟ چه میتواند بشود؟ آخرش چه میشود؟ از اعتقاد به وجود کمال مطلق و معنا و هدفی برای هستی، به شما چه ضرری میرسد؟ و اگر واقعا آن کمال وجود داشته باشد، احتمالا این اعتقاد و امید برای شما بسیار سودمند خواهد بود.
    دقت کنید اینجا بحث ما دین و مذهب خاصی نیست... بحث فقط درمورد اعتقاد به وجود کمال مطلق، یا خداوند، است. و اینکه هستی معنا و هدفی برتر دارد و ما با مرگ نابود نمیشویم.
    وگرنه بنده هم قبول دارم که در خیلی موارد دیگر، اعتقاد نداشتن به چیزی بهتر است تا اینکه به چیزی احتمالا اشتباه اعتقاد داشته باشیم. ولی ماهیت و فرض وجود خداوند چیزی است که نمیتوان در آن عیب و خطری یافت، و حتی میتواند بسیار مفید باشد، شاید حتی سرنوشت ساز. برای مثال همین اعتقاد به خداوند و ابدیت، در بنده باعث شده که به زندگی و تاثیر اراده و تلاش خودم امید بیشتری داشته باشم، چون اعتقاد دارم یک نیرویی و اراده ای و هوش برتری فراتر از تمام این جهان مادی و آدمهای پست و رذل و حقیرش، از ما حمایت میکند که اگر در راه درست تلاش کنیم و اهداف مشروعی داشته باشیم سرانجام دیر یا زود به دستاوردهایی که ارزشش را داشته باشند برسیم. حتی مرگ هم نمیتواند برای بنده مانعی باشد. حتی از آنهایی هستم که اعتقاد به زندگی های چندباره دارم، بنابراین بعضی اهدافی که دارم و تلاشهایی که میکنم حتی ورای یک زندگی را هم هدف قرار میدهم، وگرنه شاید به این سادگی ها اراده و تلاش نمیکردم چون فکر میکردم دستیابی به آن اهداف در طول یک زندگی بعید است. البته شاید شما این را حماقت بنامید، ولیکن گفتم که بعضی چیزها ذاتی و فطری است. ذات و فطرت بنده نیز خواهان چنین تعالی و سطوح بالایی از تکامل و پیشرفت است، و بهرصورت غیر از این باشد این فرصت زندگی محدود و جهان پست و فانی را دارای ارزش زحمت دادن به خویشتن نمی یابد. این است که اعتقاد به خداوند باعث تقویت اراده و تلاش بنده برای پیشرفت هرچه بیشتر شده و میشود. حال چه از بعد مادی و چه از بعد معنوی.

10. این کاربر از Geek1337 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Aug 2020

پيش فرض

درست است ماهیت خداوند را هیچکس نمیتواند بفهمد... چون اگر ماهیت مطلق خداوند را بتوانیم بفهمیم، یعنی چیزی عظیم به حد بینهایت، پس ما خودمان بنوعی ظرفیت بینهایت و قدرت بینهایت چنین فهمی را داریم و پس دیگر تفاوتی با خود خداوند نخواهیم داشت. درحالیکه ما مخلوق هستیم و نه خدا.
    البته میزان نزدیکی و شناخت خداوند در بین مخلوقات تفاوت دارد. یعنی ظرفیت ها متفاوت است. مثلا حضرت علی (ع) و حضرت محمد (ص)، گفته میشود اینها خداوند را شناختند... البته نمیدانم اینجا این شناختن منظور چیست... فکر نمیکنم بازهم شناخت کامل ذات خداوند باشد، مگر اینکه آنها را بنوعی خود، تجلی خداوند بدانیم. خداوند قابل شناخت نیست، ولی بنظرم بنده میتواند خودش را به هر شکلی نشان دهد... یا شاید آن شکل یک نمادی از او باشد... چه کسی میداند؟ بهرحال او به هر کاری قادر است. بطور مثال بنده یک بار خداوند را در خواب دیدم، به شکل یک مرد مسن یا جا افتاده... تا او را دیدم او را بطور ذاتی شناختم! ولی برای اینکه اطمینان بیابم، یعنی بعدا شک نکنم و پشیمان نشوم، از او پرسیدم: آیا شما خدا هستید؟ خداوند فرمود بله. تنها همین یک کلمه. و خواب همانجا تمام شد.

12. این کاربر از Geek1337 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Aug 2020

پيش فرض

گویا یک ظرفیت عجیبی در بنده هست...
    یک چیز خاصی.
    دیگران امام معصوم و حضرت پیامبر را در خواب میبینند، بنده خود خدا را دیدم!
    نمیخواهم خودستایی کنم، ولی اتفاقات عجیبی درمورد بنده رخ داده است.
    چند بار در حالت خشم و کینهء بسیار شدید نفرین کردم... مدت کوتاهی بعدش حوادثی رخ دادند. بطور مثال یک بار 24 ساعت نکشید که هواپیمای ترابری ارتش در شهرمان سقوط کرد... یک بار دیگر حتی تهدید کردم گفتم قدرت نفرین را خواهید دید... حدود 4 ساعت بعد زلزلهء 5 ریشتر در یکی از شهرهای ایران آمد و مدت کوتاهی بعد هم هواپیمای میگ سقوط کرد...
    حتی زلزله ها و سیل هایی در کار بوده است.
    کسی باور نمیکند... ولی بنظر بنده هرچیزی در این جهان هستی امکانپذیر است.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jun 2020
    محل سكونت
    نوار غزه

پيش فرض

تگر خدا وجود دارد ،، (که ندارد) . چرا سگ نجس است و گربه که بیماری های بیشتری از سگ دارد نجس نیست ؟
    خدا یک کلمه فارسی هست . ریشه آن "خو و تای " در فارسی قدیمی هست . اشاره به اقوام آسیای مرکزی هست که در ارتش هخامنشیان مزدور بودند و در فتح مصر و یونان به آن ها کمک کردند ..

15. این کاربر از بامدادنیکنفس بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jun 2020
    محل سكونت
    نوار غزه

پيش فرض

خدای من ارشک اول پادشاه سکا هاست . اشکانیان یونانیان را از ایران مجو کردند و اگر بودند پای منحوس اعراب هم به ایران باز نمیشد .

صفحه 1 از 28 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •