تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمايش نتايج 11 به 18 از 18

نام تاپيک: این کابلهای برق که قطارهای مترو (رو زمینی) با اون حرکت می کنند اگر برق داره چرا پرنده ها رو خشک نمی کنه؟

آخر فروم باز shaahani's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

Regardless, the main current path in a Faraday suit is through the chain link, not the person. However, the very nature of chain mail is that it has many individual connections, dynamic impedance, and is in physical contact with your skin in many different places. This almost certainly results in your body being in parallel with the chainmail conductor at several points. Of course, your body has a very high impedance compared to the chain mail, so it will carry a much smaller current than the chain mail. In summary, the chainmail acts as low impedance path to ground for current to flow.
    کاش حداقل قبل از اظهار نظر در مورد اینکه این لباس چطور کار میکنه و این ایده خیالی که جریانی به زمین منتقل نمیشه ، یکبار منبع مورد مطالعه قرار گرفته بود

تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

در زمان تعمیراتی که نمیشه جریان برق را قطع کرد ، من همیشه در محل تعمیر، سیم فاز را به سیم ارت اتصال میدهم و سپس بدون مشکل به سیم حامل جریان دست میزنم و دچار برق گرفتگی نمیشوم .
    البته شرط این موضوع این است که چاه ارت مناسب و خوبی برای ساختمان کنده شده باشد و سیستم ارت در ساختمان طبق اصول مهندسی اجرا شود.
    دوست خوبم شما بعد از این همه تحصیلات! و تجربیات کاری بهتر است سیم کشی مدار ارت را در ساختمان هایی که کار میکنی انجام دهی و با جان مردم در این زمینه بازی نکنی.
    حالا چه معتقد هستی فقط جهت القای الکتریکی این کار انجام میشود و یا هر اعتقاد دیگه ای که داری.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Aug 2016

پيش فرض

تا بحال نشنیدی که سیم برق به داخل آب افتاد و فرد دچار برق گرفتگی شد. میشه بگی چرا فرد رو برق میگیره؟

داره خودمونی میشه Nostophobia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2016

پيش فرض

با سلام به جناب شاهانی و سیاوش چیزهای جالبی درباره سوالی که پرسیدم مطرح فرمودید که برام تازگی داشت و صرفنظر از اختلاف نظر بین شما بر سر مسائل فنی و علمی قضیه که به آن وارد نیستم یک سوال و در واقع مشکل شخصی با این برق و سیم برق داشتم که تا حدودی فکر می کنم به موضوع خطر و اتلاف انرژی که در فرمایشات شما عرض شد را می خواهم بپرسم تا اگر نظر و کمکی دارید آن را بدانم.

در واقع یک مشکل در منزل داریم که خواستم نظر کارشناسی شما صاحبنظران را بدونم. من وقتی کلید مهتابی اتاق خواب را روشن یا خاموش می کنم برق اتاق سریع قطع و وصل می شود که اگر کامپیوتر روشن باشد حال گیری بدی است و دوباره مجبور کامپیوتر را روشن کنم و یا اگر کامپیوتر روشن باشد جرات ندارم مهتابی رو روشن یا خاموش کنم که مبادا باعث اتصالی و قطعی شود. البته محافظ خوب دارم ولی نمی دونم چرا این اتفاق می افته (از هر 5 بار 4 بار اتصالی رخ می ده). برقکار آوردم تمام پریزها رو با تستر کنترل کرد و کلیدها رو روشن خاموش کردیم و فیوزهای مینیاتوری توی آشپزخونه رو هم قطع و وصل کرد و چیزی نفهمید و گفت مشکلی ندیده!

در ضمن قبض برق ما بیشتر از مصرف میاد که باز از اداره برق یکی رو آوردم و اونم چیزی نفهمید. در این تاپیک گفته شد که ممکن است اتلاف انرژی برق در اسکلت فلزی ساختمان باعث بالا رفتن قبض برق می شود که شاید اینطور باشد که از آن مهمتر خطر برق گرفتگی از طریق چارچوبهای فلزی درها یا اشیاء رسانا دیگر است که به نوعی متصل به اسکلت فلزی ساختمان هستند.

در مورد لامپ مهتابی تصمیم گرفتم آن رو با یک لامپی جایگزین کنم که استارتر نداشته باشد و سریع روشن و خاموش شود. من فکر می کنم به خاطر تاخیری که تو روشن شدن مهتابی هست این اتصالی سریع و قطعی برق اتاق خواب رخ می دهد. نمی دانم با جایگزین کردن لامپ مهتابی با یک لامپ معمولی کم مصرف بدون استارتر درست می شود یا خیر؟!.

در مورد مبلغ قبض برق که بیشتر از مصرف هست نمی دانم چکار کنم. اگر جایی از سیمها به اسکلت ساختمان برق می دهد و اتلاف انرژی و پول قبض می شود چطور باید فهمید که جلوی خطر برق گرفتگی و هدر رفتن انرژی و پول را گرفت؟ آیا باید از نو سیم کشی کرد و سیم کشی قدیمی رو حذف نمود؟ ساختمان 20 سال ساخت هست و من از دم کنتور دیدم که مبادا کسی برق دزدی کرده باشد که چنین چیزی نبود و هر چه هست از داخل ساختمان یک مشکلی هست. کنتور قدیمی هست.

ممنون

تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

وقتي سيم فازي داخل آب باشه به دليل املاحي که داره باعث رسانايي ميشه
    بذاريد يه مثالي بزنم يه هادي ازخط انتقال رو در نطر بگيريد در شرايط خشک و معتدل به ازاي هر کيلو ولت 1سانت القا داريم براي برق 400کيلو ولت ميشه 4متر
    اما اين تو شرايط خشک و معتدل بود وقتي هوا مرطوب بشه يا باراني بشه شرايط فرق ميکنه و ميتونه تا دوبرابر القا داشته باشه

حالا همون هادي فشارقوي اگه رو زمين بيافته با شرايط خشک و در نظر نگرفتن رله هاي حفاظتي و اينکه اتصال کوتاه نشه يه ولتاژ گام داره که بسته به شعاعي که اون هادي با سطح ولتاژي که داره ايجاد ميکنه و بازهم برق گرفتي انجام ميشه .

درمورد 220 ولت هم شراطي خشک شما دستت رو تا 1ميلي متريشم ببري شايد نگيرتت يا اصلا اگه پاها و دست ها عايق باشن نسبت به زمين دست هم بزني اصولا نبايد برق گرفتگي بشه چون مقاومت شما نسبت به زمين خيلي زياد ميشه و جريان خيلي کمي از بدن عبور ميکنه اما وقتي بحث آب و رطوبت پيش مياد بحث خيلي عوض ميشه !

بطور کلی
    وقتی اختلاف پتانسلی وجود داشته باشه ؛ جریان الکتریکی میتونه از بدن عبور کنه و باعث برق گرفتگی بشه .
    بطور معمول وقتی یک شخص بخشی از بدنش به سیم فاز حامل جریان برخورد کنه و قسمت دیگه ای از بدن به زمین ، یا یک سیم نول برخورد کنه . جریان الکتریکی از داخل بدن عبور میکنه و باعث برق گرفتگی میشه .
    حالا اگر مقاومت بدن (و احتمالا دستکش و کفش ضدبرق) بسیار زیاد باشد و همزمان مسیر کم مقاومتی برای عبور جریان وجود داشته باشد ، این جریان از مسیر کم مقاومت تر عبور خواهد کرد و فرد دچار برق گرفتگی نمی شود.

حالا یک سیم حامل جریان برق را در نظر بگیرید که ولتاژ(اختلاف پتانسیل) بسیار زیادی دارد و بدون اینکه به هیچ جایی برخورد داشته باشد به روی زمین افتاده است .
    اگر فردی به نزدیکی آن برود دچار برق گرفتگی خواهد شد زیرا جریان الکتریکی از داخل هوا به بدن فرد رسیده و سپس از داخل بدن او عبور میکند و به زمین میرسد.
    حالا اگر فرض کنیم این شخص از یک عایق بی نهایت نسبت به زمین برخوردار است که هیچ جریانی نمیتواند به زمین منتقل کند ، مجدد به نزدیک این سیم حامل جریان برود ، آیا دچار برق گرفتگی نمی شود ؟
    پاسخ خیر است ، باز هم دچار برق گرفتگی میشود اما این بار جریان الکتریکی بین دو هادی ای که اختلاف پتانسل دارند اتفاق می افتد متفاوت است.
    در مثال قبلی جریان الکتریکی از سیم حامل جریان - هوا - بدن فرد - زمین انتقال یافت
    اما این بار جریان الکتریکی از سیم حامل جریان - هوا - بدن فرد - هوا انتقال خواهد یافت !
    در ولتاژ های بالا گام الکتریکی یا همان القای الکتریکی بسیار پرقدرت است . همچنین اختلاف پتانسیل بین گام های مختلف وجود دارد و مقدار زیادی است . این بار بدن فرد به عنوان یک هادی و رسانا بین دو گام مختلف عمل میکند و جریان الکتریکی از داخل بدن عبور خواهد کرد و فرد دچار برق گرفتگی می شود.

آب رسانای بسیار خوبی است و وضعیت القای الکتریکی را تشدید میکند ، بنابراین اگر سیم برق را در داخل آب قرار دهیم و این آب بطور ایزوله از زمین قرار داشته باشد ، که نتواند هیچ جریان الکتریکی را به زمین منتقل کند . هر فردی که داخل آب شود دچار برق گرفتی خواهد شد و علت آن وجود اختلاف پتانسیل در گام ها است .

باور کنید اینها در کتاب علوم دوم راهنمایی توضیح داده شدن .

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

=====

برای اینکه از عدم نشتی جریان برق اطمینان پیدا کنید میتوانید از رله های تشخیص نشتی جریان یا همان رله محافظ جان در ابتدای مسیر ورودی برق به منزل استفاده کنید.
    و همینطور این رله ایمنی حداقلی در مقابل برق گرفتگی در ساختمان ایجاد می کند.
    البته در نظر داشته باشید که بزرگترین و مهمترین سیستم حفاظت از برق گرفتگی سیستم حفاظت توسط سیم ارت (زمین) است.

در مورد مسئله خاموش شدن کامپیوتر ؛ احتمالات دیگری رو نیز باید درنظر بگیرید
    با توجه به این که سیم کشی داخلی ساختمان رو بارها از نزدیک مورد بازبینی قرار داده اند و درکل سیستم خیلی پیچیده ای نیست ، احتمال سلامت بودن آن زیاد است.
    همچنین در مورد آن نمیتوان از راه دور نظر داد و نیاز است افراد بسیار متخصص ؛ ماهر ، همراه با یک مهندس محل را مورد بازبینی و بررسی قرار دهند تا مشکلات احتمالی پیدا شود.

اما سیستم پاور یک کامپیوتر بسیار پیچیده است و اختلال و ضعف کوچکی در آن ممکن است نه تنها باعث خاموش شدن دستگاه شود بلکه ممکن است قطعات بسیار گران قیمتی را نیز بسوزاند .
    بنابراین پیشنهاد من این هست که در همان شرایط موجود ؛ یک پاور قدرتمند و خوب را از روی دیگر دستگاه ها بطور موقتی جدا کنید و پاور کامپیوتر خود را تعویض کنید.
    احتمال بسیار زیادی دارد که مشکل حل شود و دیگر با روشن و خاموش کردن مهتابی اتفاقی برای دستگاه شما پیش نیاید.

دستگاه های کامپیوتر بسیار به ولتاژ برق حساسیت دارند ؛ سعی کنید در اتاق خود از یک ولتاژ متر (مولتی متر یا محافظ هایی با صفحه دیجیتال که ولتاژ برق را نشان میدهند ) استفاده کنید و مقدار ولتاز را مورد بررسی قرار دهید .
    مهتابی را خاموش و روشن کنید و مقدار ولتاژ را همزمان بررسی کنید . مقدار مناسب برای استفاده از کامپیوتر بین 230 تا 240 ولت است.
    در شهرهایی که مشکل تامین برق داشتند ، شاهد بودم مقدار ولتاژ شهری حتا به 190 و 180 ولت نیز کاهش پیدا کرده است .
    که این بسیار خطرناک است و باعث سوختن کامپیوتر شما خواهد شد .

همچنین بهترین پیشنهاد برای حفظ سلامت کامپیوتر شما استفاده از UPS است . این دستگاه باکاهش و نوسان ولتاژ ویا قطع جریان برق بلافاصله در کسری از ثانیه ولتاژ برق تولیدی را از باطری داخلی خود تامین میکند و اجازه نمیدهد کامپیوتر شما برای لحطه ای دچار نواسان برق شود و خاموش شود ، حتا در زمان قطع ناگهانی برق همچنان کامپیوتر شما روشن خواهد ماند و تاثیر بسزای در از دست نرفتن زحمات و کارهای شما ، همچنین حفظ سلامت کامپیوتر دارد.

6. این کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

به عنوان مثال پرنده ای را تصور کنید که براحتی بر روی خطوط انتقال نیرو شهری با ولتاژ کم و متوسط مینشیند .
    علت اینکه دچار برق زدگی نمیشود این است که جریانی از داخل بدن ان پرنده عبور نمیکند ، برای عبور جریان باید علاوه بر خط حامل جریان به منبعی که پتانسیل بسیار کمتری نسبت به این خط دارد ، ارتباط داشته باشد و چون مقاومت هوا زیاد است ، هوا به عنوان عایق عمل میکند و پرنده تماس مستقیمی با زمین و یا سیم نول ندارد که باعث جاری شدن جریان از بدن او شود.

حال شرایط متفاوتی رو درنظر بگیرید که در آن ولتاژ بسیار زیاد است.
    سلاح مرگبار سیم پیچ تسلا حامل جریان الکتریکی است و پرنده ای در آسمان مشغول نزدیک شدن به آن است تا بر روی آن بنشیند.
    قبل از اینکه این پرنده فرصت کند و بر روی آن بنشیند ، نابود خواهد شد .
    این بار هوا به عنوان رسانای جریان الکتریکی عمل کرده است و برق گرفتگی نه با تماس مستقیم بلکه بصورت القایی صورت گرفته است .
    جریان الکتریکی از بدن پرنده بدون تماس با زمین ، عبور کرده است . زیرا اختلاف پتانسیل در هوا وجود داشته است.

درست به مانند این است که من کفش های بسیار خوبی دارم و مقاومت بسیار زیادی در مقابل عبور جریان الکتریکی دارد و مشغول انجام تعمیرات هستم
    بدن من نیز به دیوار یا هرجایی که بتواند باعث عبور جریان شود ، برخوردی ندارد .
    اگر دست من در این شرایط به سیم فاز حامل جریان برخورد کند ، بدلیل وجود مقاومت بسیار زیاد، جریان از بدن من عبور نخواهد کرد. زیرا حکم همان پرنده را دارم که با وجود اینکه به نیروی پتانسیل بسیار بالایی متصل شده ام اما اختلاف پتانسیل وجود ندارد که جریان الکتریکی جاری شود و باعث برق زدگی من شود .

اما در همین وضعیت اگر دست من به سیم نول برخورد کند ، بشدت دچار برق زدگی خواهم شد به این دلیل که این بار جریان الکتریکی از طریق (سیم فاز - بدن من - زمین) عبور نکرده است بلکه از طریق (سیم فاز - بدن من - سیم نول) جریان پیدا کرده است.

در وضعیت مشابه اگر در داخل یک وان آب که بطور کامل نسبت به زمین عایق است بنشینم و سیم برقی به داخل آب متصل شود .
    بصورت القایی و بدلیل وجود اختلاف پتانسیل جریان الکتریکی جاری خواهد شد و من دچار برق گرفتگی میشوم ، درحالی که هیچ ارتباطی با زمین ندارم.
    Last edited by shaahani; 04-12-2017 at 17:58.

8. این کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Aug 2016

پيش فرض

خوب ما یک جمع بندی کنیم و با شما خدافظی کنیم.
    در آخر هم جواب اون دوستمون که مشکل برق خونگی دارن رو بصورت اجمالی میدم.

نقل قول ها..:
    کارمندان اداره برقی که در جریان انتقال قدرت برق در بین شهر ها کار میکنند ؛ نمیتونن برای کار روی سیم ها تمام برق یک شهر رو قطع کنن برای همین در زمانی که چندین هزارولت برق در این سیم ها جریان داره ؛ عملیات تعمیرات رو انجام میدن ، این طبیعی هست که بدنشون در زمان کار به ستون یا هرچیز دیگه ای که به زمین اتصال داره برخورد کنه
    برای اینکه دچار برق گرفتگی نشن از لباس های رسانا استفاده میکنن که میتونه جریان برق رو به سرعت و کمترین مقاومت انتقال بده ، درنتیجه جریان برق از مسیر راحت تر و بدون مقاومت عبور میکنه و از داخل بدن اونها نمیگذره .
    همچنین میله ای رو از محل مورد تعمیر به زمین متصل میکنند که جریان برق از داخل اون بدون مقاومت رد بشه و از داخل بدن اونها نگذره .

حالا همون هادي فشارقوي اگه رو زمين بيافته با شرايط خشک و در نظر نگرفتن رله هاي حفاظتي و اينکه اتصال کوتاه نشه يه ولتاژ گام داره که بسته به شعاعي که اون هادي با سطح ولتاژي که داره ايجاد ميکنه و بازهم برق گرفتي انجام ميشه .
    بلاخره میگیره یا نمیگیره؟!

برای اینکه دچار برق گرفتگی نشن از لباس های رسانا استفاده میکنن که میتونه جریان برق رو به سرعت و کمترین مقاومت انتقال بده ، درنتیجه جریان برق از مسیر راحت تر و بدون مقاومت عبور میکنه و از داخل بدن اونها نمیگذره .
    همچنین میله ای رو از محل مورد تعمیر به زمین متصل میکنند که جریان برق از داخل اون بدون مقاومت رد بشه و از داخل بدن اونها نگذره .

آب رسانای بسیار خوبی است و وضعیت القای الکتریکی را تشدید میکند ، بنابراین اگر سیم برق را در داخل آب قرار دهیم و این آب بطور ایزوله از زمین قرار داشته باشد ، که نتواند هیچ جریان الکتریکی را به زمین منتقل کند . هر فردی که داخل آب شود دچار برق گرفتی خواهد شد و علت آن وجود اختلاف پتانسیل در گام ها است .
    مگه قرار نیود از ماده رساناتر عبور کنه؟ یعنی بدن انسان رساناتر از آب هست و مسیر کوتاهتری رو برای انتقال فراهم میکنه؟3
    چه گرفتاری شدیم. این چه برقیه آخه...!

حالا اگر فرض کنیم این شخص از یک عایق بی نهایت نسبت به زمین برخوردار است که هیچ جریانی نمیتواند به زمین منتقل کند ، مجدد به نزدیک این سیم حامل جریان برود ، آیا دچار برق گرفتگی نمی شود ؟
    پاسخ خیر است ، باز هم دچار برق گرفتگی میشود اما این بار جریان الکتریکی بین دو هادی ای که اختلاف پتانسل دارند اتفاق می افتد متفاوت است.
    در مثال قبلی جریان الکتریکی از سیم حامل جریان - هوا - بدن فرد - زمین انتقال یافت
    اما این بار جریان الکتریکی از سیم حامل جریان - هوا - بدن فرد - هوا انتقال خواهد یافت !
    لا الهه اله الله.
    پس اینطوری باش هیج وقت نمیشه سیم برق فشار قوی رو تعمیر کرد. یارو رو هوا برق میگیرتش دیگه.
    یعنی جریانهای الکترون همینطوری هم جنبش دارن. دور خودشون میچرخن.

وقتي سيم فازي داخل آب باشه به دليل املاحي که داره باعث رسانايي ميشه
    آب رسانای بسیار خوبی است و وضعیت القای الکتریکی را تشدید میکند
    باور کن من راضی نیستم شما اینقدر اعصاب خودتون رو خورد کنید.
    کلهم صحبتهای شما به سمت دوگانگی رفته. در جایی انتقال جریان مشکل رو حل میکنه در جای مشابه دیگه حل نمیکنه. در جایی ماده رسانا هست و همون ماده در جای دیگه رسانا نیست. در حایی عامل عبور الکترون اختلاف قطبی ست. در جای دیگه در نبود اختلاف قطبی هم الکترون جریان دارد.

رله محافظ جان در ابتدای مسیر ورودی برق به منزل استفاده کنید.
    و همینطور این رله ایمنی حداقلی در مقابل برق گرفتگی در ساختمان ایجاد می کند.

ای بابا جناب شهانی شما انگار مشکلی با فیوز محافظ جان داری.
    این فیور 50 هزار تومن قیمتشه. اگر عمل نکنه، صاحب خونه مگه مخش تاب داره که بخواد محافظ جان نصب کنه؟
    من حاضرم حتی بدون سیم ارت سر سیم فاز رو با دست بگیرم تا ببینی که فیوز محافظ جان عمل میکنه یا نه.
    عمل نمیکنه چیه.. گرفتی مارو؟!!!
    اینهارو از جایی مطالعه میکنین ؟!
    محافظ جان رله نیست. یک فیوز است. رله عامل مرتبط کننده جریان قوی از یک کنتاک به کنتاک دیگر است. فیوز عامل قطع کننده جریان در یک مدار منفرد است.

اینکه سیم ارت چه کمکی به محافظ جان میکنه در توانایی دانش شما نیست و من توضیح نمیدم که مجددا سر بحث باز نشه.

لازمه بحث تموم بشه. من اصلا نمیخوام دفاع کنم.

باور کنید اینها در کتاب علوم دوم راهنمایی توضیح داده شدن .
    تیکه قشنگی انداختی

من آنچه شرط بلاغست با تو می‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال

با سلام به جناب شاهانی و سیاوش چیزهای جالبی درباره سوالی که پرسیدم مطرح فرمودید که برام تازگی داشت و صرفنظر از اختلاف نظر بین شما بر سر مسائل فنی و علمی قضیه که به آن وارد نیستم یک سوال و در واقع مشکل شخصی با این برق و سیم برق داشتم که تا حدودی فکر می کنم به موضوع خطر و اتلاف انرژی که در فرمایشات شما عرض شد را می خواهم بپرسم تا اگر نظر و کمکی دارید آن را بدانم.

در واقع یک مشکل در منزل داریم که خواستم نظر کارشناسی شما صاحبنظران را بدونم. من وقتی کلید مهتابی اتاق خواب را روشن یا خاموش می کنم برق اتاق سریع قطع و وصل می شود که اگر کامپیوتر روشن باشد حال گیری بدی است و دوباره مجبور کامپیوتر را روشن کنم و یا اگر کامپیوتر روشن باشد جرات ندارم مهتابی رو روشن یا خاموش کنم که مبادا باعث اتصالی و قطعی شود. البته محافظ خوب دارم ولی نمی دونم چرا این اتفاق می افته (از هر 5 بار 4 بار اتصالی رخ می ده). برقکار آوردم تمام پریزها رو با تستر کنترل کرد و کلیدها رو روشن خاموش کردیم و فیوزهای مینیاتوری توی آشپزخونه رو هم قطع و وصل کرد و چیزی نفهمید و گفت مشکلی ندیده!

در ضمن قبض برق ما بیشتر از مصرف میاد که باز از اداره برق یکی رو آوردم و اونم چیزی نفهمید. در این تاپیک گفته شد که ممکن است اتلاف انرژی برق در اسکلت فلزی ساختمان باعث بالا رفتن قبض برق می شود که شاید اینطور باشد که از آن مهمتر خطر برق گرفتگی از طریق چارچوبهای فلزی درها یا اشیاء رسانا دیگر است که به نوعی متصل به اسکلت فلزی ساختمان هستند.

در مورد لامپ مهتابی تصمیم گرفتم آن رو با یک لامپی جایگزین کنم که استارتر نداشته باشد و سریع روشن و خاموش شود. من فکر می کنم به خاطر تاخیری که تو روشن شدن مهتابی هست این اتصالی سریع و قطعی برق اتاق خواب رخ می دهد. نمی دانم با جایگزین کردن لامپ مهتابی با یک لامپ معمولی کم مصرف بدون استارتر درست می شود یا خیر؟!.

در مورد مبلغ قبض برق که بیشتر از مصرف هست نمی دانم چکار کنم. اگر جایی از سیمها به اسکلت ساختمان برق می دهد و اتلاف انرژی و پول قبض می شود چطور باید فهمید که جلوی خطر برق گرفتگی و هدر رفتن انرژی و پول را گرفت؟ آیا باید از نو سیم کشی کرد و سیم کشی قدیمی رو حذف نمود؟ ساختمان 20 سال ساخت هست و من از دم کنتور دیدم که مبادا کسی برق دزدی کرده باشد که چنین چیزی نبود و هر چه هست از داخل ساختمان یک مشکلی هست. کنتور قدیمی هست.

ممنون

سلام دوست گرامی.

خوب اگر فقط مهتابی این مشکل رو داره، پس فقط همین مهتابی این مشکل رو داره. چرا خودتون رو درگیر حاشیه میکنید.
    بهرحال یا مهتابی هس و یا کلید برق مهتابی. بررسی کلید برق خیلی ساده هست و اگر مشکوک به نظر میرسه میشه با یک کلید دیگه عوضش کرد. مثلا کلید آشپزخانه رو با این کلید عوض کنید.
    اما عموما اشکال از مهتابیه و عموما هم ترانس مهتابی این مرض رو داره.

باز هم به مدار شک دارید، میتونید به جای مهتابی یک لامپ معمولی بزاری و ببینی که این اتفاق میافته یا نه.
    وقتی شما مهتابی بدون استارت میزاری در واقع داری کل مهتابی رو عوض میکنی. پس نمیتونی گناه رو تنها به گردن استارت بزاری.

خریدن یک مهتابی خیلی گرونتر برای شما تموم میشه تا اینکه اون مهتابی قبلی رو تعمیر کنید و استارت و ترانس رو تعویض کنید. معموما برقکارها این کار را با حداقل هزینه انجام میدهند و هرآنچه که مصرف نشد رو به الکتریکی برمیکردونن.
    مگر اینکه بخوای سر خودت رو درد نیاری یک مهتابی نو بخری.

محافظ برقی که بر سر پریز برق نصب میکنید هیچ گونه محافظتی در چشمکها نمیکنند. این دستگاهها فقط ولتاژ سنج هستن و اگر ولتاژ در دامنه نباشه رو قطع میکنن. حتی اگر این انحراف در دهم ثانیه باشه.
    و اصلا شاید این محافظی که داری خیلی حساسیت نشون میده و برق رو قطع میکنه.

در مورد اتلاف انرژی هم اینطوریه که اگر اتصالی بر روی اسکلت باشه، زمانی اتلاف انرژی صورت میگیره که برق وصل باشه.
    فرضا اگر لوستر سقفی اتصالی داره. زمانی که لوستر روشن هست و یا کلیدش فعال هست اتلاف انرژی دارید و اگر خاموش باشه هیچ گاه نمیتونید بفهمید که اتصالی وجود داره.
    اتصالی به اسکلت ساختمون بسار نادر هست و من نظرم اینه که قبل اینکه شما فکرتون رو به این مسیر ببرید، به دنبال راههای محتمل تر باشید.
    بهرحال با در دست داشتن یک فاز متر و روشن کردن تمام دستگاههایی که احتمال میدید به اسکلت وصل هستن و زدن سر فاز متر به یک ستون یا میله گردی که به اسکلت متصل هست، متوجه این اتصالی میشید.

شما لوازم مصرفی خونه خودتون رو با یک خونه دیگر مشابه مقایسه کنید. و قبض رو مقایسه کنید. اگر اختلاف زیاد بود اولین قدم یخچال است. دومین قدم اجاقهای گار فر دار و یا المنتی مثل مایکروفر هست.
    اگر تو اینها پیدا نکردی دیگ کار سخت میشه.
    نیاز دارید که برقکار بررسی کنه و اگر پیدا نشد آمپر متر بر روی مدار ورودی زده بشه. تا ببینند که هر اتاق چه میزان آمپری رو مصرف میکنه. که این کار شما نیست.

اصلا نیازی به تعویض سیم کشی ساختمانهای قدیمی نیست. و اینکار عملا نشدنیه. منکه سر همچین ساختمونی نمیرم.

10. این کاربر از siava5h بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

مگه قرار نیود از ماده رساناتر عبور کنه؟ یعنی بدن انسان رساناتر از آب هست و مسیر کوتاهتری رو برای انتقال فراهم میکنه؟3
    چه گرفتاری شدیم. این چه برقیه آخه...!
    70% از بدن انسان آب است .
    اینجا موضوع بر سر اختلاف پتانسیل است ؛ وقتی سیم حامل جریان به آب برخورد دارد ؛ مقداری از آب دارای بار الکتریکی و پتانسیل بالاتر شده است و بخش دیگری از آن پتانسیل کمتر دارد که باعث جریان یافتن برق در آن میشود . عبور برق از آب یصورت یک سیم مستقیم نیست ، اگر فاز و نول جریان برق را با فاصله در داخل آب قرار دهیم این موضوع باعث اتصال کوتاه و قطع فیوز نمیشود . گام الکتریکی و جریان القایی است که در اینجا مطرح میشود .
    وقتی سیم فاز در آب قرار می گیرد هر قسمت از آب دارای بار الکتریکی متفاوتی می شود و زمانی که بدن انسان در آن قرار میگیرد جریان الکتریکی از ملکول های آب با بار الکتریکی بیشتر به ملکول های آب با بار الکتریکی کمتر انتقال خواهد یافت و رابط این انتقال جریان الکتریکی میتواند بدن انسان باشد .
    سیم حامل جریان (فاز) پتانسیل بالا - آب - بدن انسان - آب / این میشود جریان الکتریکی که باعث برق گرفتگی شده است.

لا الهه اله الله.
    پس اینطوری باش هیج وقت نمیشه سیم برق فشار قوی رو تعمیر کرد. یارو رو هوا برق میگیرتش دیگه.
    یعنی جریانهای الکترون همینطوری هم جنبش دارن. دور خودشون میچرخن.
    خب الان دیگه حرکت جریان الکتریکی در هوا رو هم منکر میشید ! خوبه که ویدیو گذاشتم و در اون به وضوح این اتفاق رخ میده و فیلمبرداری شده .
    در زمان تعمیر سیم های فشار قوی ، اشخاص تعمیرکار یک کابل برای ایجاد مسیر میانبر و با مقاومت کمتر به سیم حامل جریان متصل میکنند که دچار برق گرفتگی نشوند .
    درضمن اختلاف پتانسیل و ولتاژ موجود در این کابل ها نیز بسیار کمتر از ولتاژ سیم پیچ تسلا است که تا مسافت زیادی قدرت به حرکت در آوردن الکترون ها را در هوا دارد.
    اما میدان مغناطیسی تشکیل شده است و استفاده از لباس های مخصوص که توانایی عبور جریان برق را با مقاومت کم داشته باشد در این کارها ضروری است. (مشابه آنچه در ویدیو تسلا با آن لباس مشاهده میشود)

این که دیگه شما نمیتونید تشخیص دهید رله چی هست و اصلا به چی میگن رله دیگه تقصیر من نیست .
    نمیدونم واقعا متوجه نمیشید یا خودتون رو زدین به متوجه نشدن .

اما خوشبختانه اطلاعاتی که دادم به مقدار زیادی روشن و واضح است که هر شخصی میتواند صحت آنها رو مورد بررسی قرار دهد .
    و اینگونه بازدید کنندگان خواهند توانست واقعیت را از اراجیف تشخیص دهند.

12. این کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 2 از 2 اولاول 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •