تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 10 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 94

نام تاپيک: دلایل دشمنی برخی با میهن و اجداد خود چیست؟ چه هدفی را دنبال میکنند؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه Alcatel.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2013

14 دلایل دشمنی برخی با میهن و اجداد خود چیست؟ چه هدفی را دنبال میکنند؟

درود بر هم میهنان عزیز
    در چند سال اخیر دشمنی و خصومت و گاه اعمال تجزیه طلبانه در برخی نقاط ایران پر رنگ تر شده
    ایا با این موضوع موافقید؟ به نظره شما این اشخاص چه هدفی را دنبال میکنند؟ ایده آل انها چیست؟
    ایا لهجه بهانه است یا انقدر مهم است که کلیت ایران / تاریخ / فرهنگ ... را نشانه ر"وند؟
    نقش جامعه به چه میزان در دور کردن و خط کشی بین ایرانیان در رابطه با این مسئله موثر بوده؟ مثل جک ها و ضرب المثل های قومی ...

2. این کاربر از Alcatel. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

vxp

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

بر چه اساسی می‌گید بیشتر شده؟ فکر می‌کنم کشمکش‌های قومیتی تو ایران در گذشته بیشتر بوده بخاطر نمودهاش که انواع و اقسام شورش‌ها در اطراف کشور رخ می‌داد ...
    از طرفی تجزیه طلبی با خصومت کمی متفاوته. تجزیه طلبی به نظرم میتونه در یک چارچوب مردم‌سالارانه اتفاق بیافته و چیز منفی ای نیست از این نظر.

اما بطور کلی این مسئله فکر می‌کنم ریشه در تنوع قومیتی و همچنین توسعه نامتوازن و تبعیض موجود در کشور هست که نارضایتی ایجاد میکنه ....

4. 6 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه Alcatel.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2013

پيش فرض

بر چه اساسی می‌گید بیشتر شده؟ فکر می‌کنم کشمکش‌های قومیتی تو ایران در گذشته بیشتر بوده بخاطر نمودهاش که انواع و اقسام شورش‌ها در اطراف کشور رخ می‌داد ...
    از طرفی تجزیه طلبی با خصومت کمی متفاوته. تجزیه طلبی به نظرم میتونه در یک چارچوب مردم‌سالارانه اتفاق بیافته و چیز منفی ای نیست از این نظر.

اما بطور کلی این مسئله فکر می‌کنم ریشه در تنوع قومیتی و همچنین توسعه نامتوازن و تبعیض موجود در کشور هست که نارضایتی ایجاد میکنه ....
    گفتم چند سال اخیر . به نظر میاد شما زیادی به عقب برگشتید . مثلا اوایل دوره ی رضا شاه رو در نظر گرفتید احتمالا.
    بر این اساس میگم چون دوستانی در نقاط مختلف کشور دارم و خبرهایی رو منتقل میکنن که هیچوقت در رسانه ملی دربارش حرفی نزدن (گاهی اشاره ی کوچیکی میکنن مثه ماجرای کردستان) . مثلا در همین انتخابات اخیر مجلس در خوزستان ایرانیان عرب زبان با بختیاری ها ... یا در سیستان و اذربایجان . بهتره زیاد این مورد رو باز نکنم چون بنظرم به اتحاد و یکپارچگی کشور ضربه میزنه کمی تحقیق کنید متوجه میشید .
    قبل از رضاشاه و اواخر قاجار کشمکش ها عموما بر محور مسائل سیاسی / مذهبی و .. بوده نه ملی عت و تمامیت ایران.
    بعد از ورود انگلیس به دربار قاجار (ترکمانچای) اعمال تجزیه طلبانه بیشتر شد

اگر گروه های انسانی یکی بعد از دیگری خواهان (تجزیه) باشن . دیگه کشوری باقی نمی مونه . ما نسبت به میهن و دستاوردهای اجدادمون مسئولیم و به نوعی تعهد داریم که حفظش کنیم . بر فرض فلان قومیت جدا شد . فردا شاید بین خودشون هم اختلاف پیش اومد و چندین دسته شدن و خواهان قسمتی از منطقه تحت نفوذ و یک استان به 7/8 قسمت تقسیم شد . با این کار هر روز کشور و جمعیتی که در اون جغرافیا زندگی میکنن ضعیف ترو ناتوان تر میشن و هر گروه مسیری رو در پیش میگیرن بدین سبب چیرگی و تسلط یافتن بیگانه به راحتی امکان پذیره . هر مملکتی برای اتحاد مردمش نیاز به یک ایده و ارمان داره . گاه میتونه ملی عت باشه گاه دین و مذهب و ... یک نمونه موفق از کشورهای تجزیه شده پیدا نمیشه . که بشه گفت بخاطره جدایی از کشوره مربوطه به جایی رسیدن در علم / اقتصاد / صنعت و ...

در مورد جمله اخر موافقم . تمام امکانات در تهران متمرکز شده در واقع شاید نیمی از کسانی که شغلی دارن مستقیم یا غیر مستقیم با تهران در ارتباط هستن . در برخی از استانها حداقل امکانات در دسترس نیس.
    خود بزرگ بینی - فخر فروشی - تحقیر قومیت ها خیلی اسیب زده
    یا ببینید در بین مسئولین مهم چه کشوری چه لشکری جایی برای کسانی که اعتقاداتشون غیر از دین رسمی هست جایی نیست
    و خیلی مسائل دیگه که روی هم رفته باعث نارضایتی میشه
    اینجا نمیشه همه چیزو گفت متاسفانه محدودیت داریم
    اما چاره ی این کار به نظره من تجزیه طلبی نیس .
    چاره چیزیس که در این انجمن اجازه گفتنش رو نداریم.

اجداد ایرانیان از هر منطقه که بودن همیشه در کنار هم در مقابل بیگانه و متجاوز ایستادن .کمتر دیده شده وقتی به یک قومیت یا استان کشور تعرض شد استان هایی که 700 کیلومتر با محل درگیری فاصله داشتن بی تفاوت باشن . نزدیکترینش همین 8 سال جنگ با عراق . در دوران باستان هم همینطور بوده.

6. این کاربر از Alcatel. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

اگر گروه های انسانی یکی بعد از دیگری خواهان (تجزیه) باشن . دیگه کشوری باقی نمی مونه . ما نسبت به میهن و دستاوردهای اجدادمون مسئولیم و به نوعی تعهد داریم که حفظش کنیم . بر فرض فلان قومیت جدا شد . فردا شاید بین خودشون هم اختلاف پیش اومد و چندین دسته شدن و خواهان قسمتی از منطقه تحت نفوذ و یک استان به 7/8 قسمت تقسیم شد . با این کار هر روز کشور و جمعیتی که در اون جغرافیا زندگی میکنن ضعیف ترو ناتوان تر میشن و هر گروه مسیری رو در پیش میگیرن بدین سبب چیرگی و تسلط یافتن بیگانه به راحتی امکان پذیره . هر مملکتی برای اتحاد مردمش نیاز به یک ایده و ارمان داره . گاه میتونه ملی عت باشه گاه دین و مذهب و ... یک نمونه موفق از کشورهای تجزیه شده پیدا نمیشه . که بشه گفت بخاطره جدایی از کشوره مربوطه به جایی رسیدن در علم / اقتصاد / صنعت و ...
    اگر ساختاری پیدا بشه که مناسبتر از کشور بتونه به اشخاص و افراد خدمات رسانی کنه میتونه روزی برسه که هیچ کشوری وجود نداشته باشه همونجوری که زمانی هم بوده که هیچ کشوری وجود نداشته.
    کشور (دولت) یه شر واجب هست به عقیده ای ، فقط چون وجودش بهتر از نبودش هست در وضعیت فعلی.
    تنها چیزی که اصالت داره انسان هست کشور و دولت و مرزبندی های عقیدتی همگی سیستمهای ساخته انسان هستند برای رفع حوائج اگر روزی برسه که سیستم بهتری پیدا بشه ازش استقبال میکنم .

داره خودمونی میشه Suren-iRani's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2016

پيش فرض

اگر ساختاری پیدا بشه که مناسبتر از کشور بتونه به اشخاص و افراد خدمات رسانی کنه میتونه روزی برسه که هیچ کشوری وجود نداشته باشه همونجوری که زمانی هم بوده که هیچ کشوری وجود نداشته.
    کشور (دولت) یه شر واجب هست به عقیده ای ، فقط چون وجودش بهتر از نبودش هست در وضعیت فعلی.
    تنها چیزی که اصالت داره انسان هست کشور و دولت و مرزبندی های عقیدتی همگی سیستمهای ساخته انسان هستند برای رفع حوائج اگر روزی برسه که سیستم بهتری پیدا بشه ازش استقبال میکنم .
    شرایط 4/5 هزار سال پیش رو با الان مقایسه کردن چندان منطقی نمیاد
    اگه همین سیستم تجزیه مرتب تکرار بشه شاید در یک جغرافیای کوچیک 100 ها گروه به وجود بیان که شاید اولین گرفتاری درگیر شدن بر سر منابع باشه . همیشه یک کلانتر نیاز داریم وگرنه مثه اقوام چادر نشین و بیابانگرد باهمدیگه درگیر خواهیم بود. اینکه فلان کلانتر پارتی بازی میکنه یا عدالت محور نیس تقصیره ماست که اونو تحمل میکنیم . اگه قرار نباشه یه ملت از حقوق خودش دفاع کنه بیگانه میاد برای ما کلانتر فاسد رو برکنار کنه؟ همینطوری نشستیم دس رو دس گذاشتیم میگیم ظلم میشه بهمون - خیلی اوضاع خرابه ! بدبختیه تاریخی ملت ایران اینه که همیشه دنبال یه قهرمان میگرده که بیادو نجاتش بده و اوضاع رو دگرگون کنه . در صورتی که تنها خوده مردم هستن که قادرن همچین کاری بکنن . تجربیات زیادی در تاریخ وجود داره که میشه ازش درس گرفت . یکیش قرون وسطا در اروپا و در نهایت بیرون راندن (برخی) از قدرت . اونام اگه نشسته بودن دعا میکردن یکی بیاد نجاتشون بده الان وضعشون مثه ما بود
    مثلا در شبیه جزیره عربستان قبل از موضوع یکپارچگی زیر لوای اسلام همواره باهمدیگه گلاویز بودن 4 ماه از سال رو اتش بس اعلام میکردن برای تجهیز و تجدید قوا + مراسم مکه رفتن و پرستیدن بتهاشون و بعد از اون دوباره همون اش و کاسه.
    اما در کشورهایی که حکومت مرکزی داشت مثه ایران یا روم مردم کمتر باهمدیگه درگیر میشدن. در نتیجه علم و هنر شروع به رشد کرد . چون انرژی و منابعی که مردم داشتن بجای درگیر شدن با هم صرف این امور میشد در واقع نگاه و توجه به این سو بود این هم بخاطره وجود یک کلانتر بود که امنیت نسبی رو برقرار کرده بود . اما سایر قومیت ها که کارشون پرسه زدن در کوه و دشتو دمن بود به ترقی جامعه بشری هیچ کمکی نکردن و نبایدم توقع داشت چون شهرنشین نبودن تا حداقل امکانات رو داشته باشن و تنها منتظر فرصت بودن غارتی بکنن تا بتونن شکمشون رو سیر کنن.
    اگه کسی کلا سر ناسازگاری داشته باشه یه هیچ صراطی مستقیم نیست . بلاخره طبیعت انسان و مسیر پیشرفتش با انزوا در تضاد هست . هر گروهی ناچار به تعامل با دیگران هست وگرنه نیازهاش انچنان که باید برطرف نمیشه (مثل 15 سال تحریم بودن ما نتیجه انزوا). در واقع تعریف ملت اینه که گروهی از انسانها هستن با منافع مشترک. اقوام بیابان گرد در خاورمیانه و اسیا و جنگلی ها در اروپا برای تامین نیازهای خودشون مجبور شدن شهرنشین بشن . بنظرت ممکنه این سیکل و پروسه جهت عکس به خودش بگیره؟
    مثلا در استان بویراحمد طایفه های مختلف بگن ما میخوایم سرخود باشیم و کلانتر هم قبول کنه . اولین درگیری بین خودشون در تقسیم اب - زمینهای حاصل خیز - معادن مختلف خواهد بود . مورد دوم تامین اب برق گاز - نیاز به نیروگاه - پالایشگاه (در صورت داشتن منابع زیرزمینی و یا اگر کسی قبول کنه بهشون بفروشه . اگرم بفروشه رقم بسیار بالاس و یک استان معمولی از پس مخارجش برنمیاد) - و هزاران مشکل دیگه . و از همه بدتر تضعیف بنیه نظامی - کم نیستن کشورهایی که هنوز چشم طمع به این خاک دارن . و در اولین فرصت طوری بر اون گروه کوچک و ناتوان که حتی نیازهای اولیه خودش رو هم نمیتونه به تنهایی تامین کنه مسلط میشن که شاید در ظاهر مستقل باشن اما در باطن عروسک خیمه شب بازی قدرتهای منطقه ای و فرا منطقه ای خواهند شد , و ناچار به باج دادن خواهند بود . پس چه بهتر که اگه ادم قراره سیلی بخوره از پدره خودش بخوره تا یه بیگانه.
    یه نگاهی به تاریخ یوگوسلاوی سابق بندازین ببینید قبل از فروپاشی چی بود . و بعد از اینکه غربی ها به چندین کشور تقسیمش کردن چی شد.
    بنده اصلا و ابدا ذهنیت مذهبی ندارم که خیال کنید دارم از اقای بزرگ حمایت میکنم . تنها چیزی که برام مهمه کشور و مردم خودمون در درجه اول و بعد سایر انسانهاس.
    یه دوست تبریزی گفت چرا انقد از خلیج فارس میگن اما به دریاچه ارومیه توجه ندارن . بش گفتم بیا باهمدیگه بریم اداره کل محیط زیست . اخرش بهانه گرفت و نیومد! عزیزم جدی باش به حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه. اونها سالهاس مارو امتحان کردن و متاسفانه بخارو غیرتی در ما نیافتن.

چو خواهد دشمنی بنیاد قومی را براندازد
    نخست ان جمع را از هم پریشان و جدا سازد
    چو تنها کرد هر یک را به تنهایی بر او تازد
    چنان اندازدش از پا که دیگر سر نیفرازد
    ممنون که وقت گذاشتین خوندین

9. 4 کاربر از Suren-iRani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2016

پيش فرض

.
    شما خودتون جواب خودتون رو دادین دوست عزیز
    دلیل اصلی یکجا نشینی یا همون شهر نشینی رفاه و خدمات رسانی بیشتر و بهتر بوده
    انسان در حال تکامل به دنبال چیزی میره که نیاز داشته باشه . پس حتما نیاز داشته که از مدل چادر نشینی و پرسه زدن در بیابان ها به شهرنشینی رو اورده . اگه شهر نبود حکومت نبود دولت نبود کشور هم نبود. و همچنان به صورت بدوی زندگی میکردن که جامعه بشری به اینجا نمیرسید. ما هم خواهان شرایط بهتری هستیم . اما یه مورد هست اونم اینه که من مایل نیسم ادم نمک نشناسی باشم . ینی به مردمی که از دیرباز تا به امروز جلوی انواع حملات که واقعا اگه کشور دیگه ای جای ایران و مردمش بود دودمانش رو به باد میداد ایستادن پشت کنم . نمیخوام کسایی که باعث شدن امروز من اصالت و شناسنامه ملی داشته باشم که بسیاری از کشورها تاریخ سازی میکنن که 1% رو داشته باشن نادیده بگیرم. نمیخوام کسایی رو که باعث شدن امروز من ایتالیایی صحبت نکنم و زبان مستقل داشته باشم تا اونها نتونن مسخرم کنن مایوس کنم . نمیخوام این کوله بار ارزشمندی که اجدادمون برای ما با خون دل به دست اوردن سره مسائل که به مراتب خیلی خیلی اهمیتش کمتره از دست بدم . قدر داشته هامون رو بدونیم . ایران و ایرانی با خونخواران بدتر از این دست و پنجه نرم کرده و به برکت فرهنگ غنی که داشته تونسه از فرازو نشیب تاریخ سربلند بیرون بیاد . مهاجمین رفتن اما ایران محکمو استوار سره جاش موند . ولی متاسفانه بعضی از بچهاش ناخلف از کار درومدن و تیشه به ریشه خودشون میزنن. بعضی ها هم راه حل کم و کاستی های امروز رو در پاک کردن کل هویت ایرانی و از ریشه دراوردن اون میبینن .امروز اگه تعدادی که هیچ چیزشون شبیه ایرانیان نیس نه لباسشون نه امال ارزوهاشون نه اندیششون .. چرا ما کاسه کوزه رو سره اجداد و تاریخ بیچارمون میشکنیم؟ امروز تمام استانها سطح برخورداریشون از امکانات یکسان نیس تقصیره داریوشه؟ یا کوروش؟ شایدم شاپور ... شما کاپیتان عزیز همچین ادمی نیستی و عاقل تر از این حرفایی اما اونایی که فکر میکنن با ایران ستیزی چیزی درست میشه یا رفاه و عدالت بیشتری گیرشون میاد کاملا در اشتباهند این راهش نیس اگه واقعا مشکل ما این باشه و کسی عناد و دشمنی با تاریخ پیش از اسلام نداشته باشه.. اونی که از وضعیت کنونی ناراضی هست باید به حاکمان امروز اعتراض و دستشون رو برای سایرین رو کنه . عزیزانی که همچین ادعایی دارن نه تنها به کسایی که مسبب این گرفتاریها هستن کوچکترین حرفی نمیزنن بلکه هنر عجیبی در تخریب چهره ایران دارن . پس میشه حدس زد این موضوع میتونه فقط یه بهانه باشه.

یکی ابلهی ریگ در کفش داشت چو درمانده شد دست بر سر گذاشت
    که لعنت بر آنکس که این کفش دوخت که مغزم بکوبید و پایم بسوخت
    بسی ناسزا گفت بر کفش دوز سخن را نسنجیده از درد و سوز
    کسی گفتش ای درمانده از پای خویش دمی بیاسای در جای خویش
    تو از ریگ کفش خود آزرده ای به جای دگر ظن بد برده ای
    ببین علت درد و رنجت کجاست چو علت ندانی شکایت خطاست
    Last edited by Suren-iRani; 12-08-2016 at 02:01.

11. 2 کاربر از Suren-iRani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

شرایط 4/5 هزار سال پیش رو با الان مقایسه کردن چندان منطقی نمیاد
    اگه همین سیستم تجزیه مرتب تکرار بشه شاید در یک جغرافیای کوچیک 100 ها گروه به وجود بیان که شاید اولین گرفتاری درگیر شدن بر سر منابع باشه . همیشه یک کلانتر نیاز داریم وگرنه مثه اقوام چادر نشین و بیابانگرد باهمدیگه درگیر خواهیم بود. اینکه فلان کلانتر پارتی بازی میکنه یا عدالت محور نیس تقصیره ماست که اونو تحمل میکنیم . اگه قرار نباشه یه ملت از حقوق خودش دفاع کنه بیگانه میاد برای ما کلانتر فاسد رو برکنار کنه؟ همینطوری نشستیم دس رو دس گذاشتیم میگیم ظلم میشه بهمون - خیلی اوضاع خرابه ! بدبختیه تاریخی ملت ایران اینه که همیشه دنبال یه قهرمان میگرده که بیادو نجاتش بده و اوضاع رو دگرگون کنه . در صورتی که تنها خوده مردم هستن که قادرن همچین کاری بکنن . تجربیات زیادی در تاریخ وجود داره که میشه ازش درس گرفت . یکیش قرون وسطا در اروپا و در نهایت بیرون راندن (برخی) از قدرت . اونام اگه نشسته بودن دعا میکردن یکی بیاد نجاتشون بده الان وضعشون مثه ما بود
    مثلا در شبیه جزیره عربستان قبل از موضوع یکپارچگی زیر لوای اسلام همواره باهمدیگه گلاویز بودن 4 ماه از سال رو اتش بس اعلام میکردن برای تجهیز و تجدید قوا + مراسم مکه رفتن و پرستیدن بتهاشون و بعد از اون دوباره همون اش و کاسه.
    اما در کشورهایی که حکومت مرکزی داشت مثه ایران یا روم مردم کمتر باهمدیگه درگیر میشدن. در نتیجه علم و هنر شروع به رشد کرد . چون انرژی و منابعی که مردم داشتن بجای درگیر شدن با هم صرف این امور میشد در واقع نگاه و توجه به این سو بود این هم بخاطره وجود یک کلانتر بود که امنیت نسبی رو برقرار کرده بود . اما سایر قومیت ها که کارشون پرسه زدن در کوه و دشتو دمن بود به ترقی جامعه بشری هیچ کمکی نکردن و نبایدم توقع داشت چون شهرنشین نبودن تا حداقل امکانات رو داشته باشن و تنها منتظر فرصت بودن غارتی بکنن تا بتونن شکمشون رو سیر کنن.
    اگه کسی کلا سر ناسازگاری داشته باشه یه هیچ صراطی مستقیم نیست . بلاخره طبیعت انسان و مسیر پیشرفتش با انزوا در تضاد هست . هر گروهی ناچار به تعامل با دیگران هست وگرنه نیازهاش انچنان که باید برطرف نمیشه (مثل 15 سال تحریم بودن ما نتیجه انزوا). در واقع تعریف ملت اینه که گروهی از انسانها هستن با منافع مشترک. اقوام بیابان گرد در خاورمیانه و اسیا و جنگلی ها در اروپا برای تامین نیازهای خودشون مجبور شدن شهرنشین بشن . بنظرت ممکنه این سیکل و پروسه جهت عکس به خودش بگیره؟
    مثلا در استان بویراحمد طایفه های مختلف بگن ما میخوایم سرخود باشیم و کلانتر هم قبول کنه . اولین درگیری بین خودشون در تقسیم اب - زمینهای حاصل خیز - معادن مختلف خواهد بود . مورد دوم تامین اب برق گاز - نیاز به نیروگاه - پالایشگاه (در صورت داشتن منابع زیرزمینی و یا اگر کسی قبول کنه بهشون بفروشه . اگرم بفروشه رقم بسیار بالاس و یک استان معمولی از پس مخارجش برنمیاد) - و هزاران مشکل دیگه . و از همه بدتر تضعیف بنیه نظامی - کم نیستن کشورهایی که هنوز چشم طمع به این خاک دارن . و در اولین فرصت طوری بر اون گروه کوچک و ناتوان که حتی نیازهای اولیه خودش رو هم نمیتونه به تنهایی تامین کنه مسلط میشن که شاید در ظاهر مستقل باشن اما در باطن عروسک خیمه شب بازی قدرتهای منطقه ای و فرا منطقه ای خواهند شد , و ناچار به باج دادن خواهند بود . پس چه بهتر که اگه ادم قراره سیلی بخوره از پدره خودش بخوره تا یه بیگانه.
    یه نگاهی به تاریخ یوگوسلاوی سابق بندازین ببینید قبل از فروپاشی چی بود . و بعد از اینکه غربی ها به چندین کشور تقسیمش کردن چی شد.
    بنده اصلا و ابدا ذهنیت مذهبی ندارم که خیال کنید دارم از اقای بزرگ حمایت میکنم . تنها چیزی که برام مهمه کشور و مردم خودمون در درجه اول و بعد سایر انسانهاس.
    یه دوست تبریزی گفت چرا انقد از خلیج فارس میگن اما به دریاچه ارومیه توجه ندارن . بش گفتم بیا باهمدیگه بریم اداره کل محیط زیست . اخرش بهانه گرفت و نیومد! عزیزم جدی باش به حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه. اونها سالهاس مارو امتحان کردن و متاسفانه بخارو غیرتی در ما نیافتن.

چو خواهد دشمنی بنیاد قومی را براندازد
    نخست ان جمع را از هم پریشان و جدا سازد
    چو تنها کرد هر یک را به تنهایی بر او تازد
    چنان اندازدش از پا که دیگر سر نیفرازد
    ممنون که وقت گذاشتین خوندین
    شما خودتون جواب خودتون رو دادین دوست عزیز
    دلیل اصلی یکجا نشینی یا همون شهر نشینی رفاه و خدمات رسانی بیشتر و بهتر بوده
    انسان در حال تکامل به دنبال چیزی میره که نیاز داشته باشه . پس حتما نیاز داشته که از مدل چادر نشینی و پرسه زدن در بیابان ها به شهرنشینی رو اورده . اگه شهر نبود حکومت نبود دولت نبود کشور هم نبود. و همچنان به صورت بدوی زندگی میکردن که جامعه بشری به اینجا نمیرسید. ما هم خواهان شرایط بهتری هستیم . اما یه مورد هست اونم اینه که من مایل نیسم ادم نمک نشناسی باشم . ینی به مردمی که از دیرباز تا به امروز جلوی انواع حملات که واقعا اگه کشور دیگه ای جای ایران و مردمش بود دودمانش رو به باد میداد ایستادن پشت کنم . نمیخوام کسایی که باعث شدن امروز من اصالت و شناسنامه ملی داشته باشم که بسیاری از کشورها تاریخ سازی میکنن که 1% رو داشته باشن نادیده بگیرم. نمیخوام کسایی رو که باعث شدن امروز من ایتالیایی صحبت نکنم و زبان مستقل داشته باشم تا اونها نتونن مسخرم کنن مایوس کنم . نمیخوام این کوله بار ارزشمندی که اجدادمون برای ما با خون دل به دست اوردن سره مسائل که به مراتب خیلی خیلی اهمیتش کمتره از دست بدم . قدر داشته هامون رو بدونیم . ایران و ایرانی با خونخواران بدتر از این دست و پنجه نرم کرده و به برکت فرهنگ غنی که داشته تونسه از فرازو نشیب تاریخ سربلند بیرون بیاد . مهاجمین رفتن اما ایران محکمو استوار سره جاش موند . ولی متاسفانه بعضی از بچهاش ناخلف از کار درومدن و تیشه به ریشه خودشون میزنن. بعضی ها هم راه حل کم و کاستی های امروز رو در پاک کردن کل هویت ایرانی و از ریشه دراوردن اون میبینن .امروز اگه تعدادی که هیچ چیزشون شبیه ایرانیان نیس نه لباسشون نه امال ارزوهاشون نه اندیششون .. چرا ما کاسه کوزه رو سره اجداد و تاریخ بیچارمون میشکنیم؟ امروز تمام استانها سطح برخورداریشون از امکانات یکسان نیس تقصیره داریوشه؟ یا کوروش؟ شایدم شاپور ... شما کاپیتان عزیز همچین ادمی نیستی و عاقل تر از این حرفایی اما اونایی که فکر میکنن با ایران ستیزی چیزی درست میشه یا رفاه و عدالت بیشتری گیرشون میاد کاملا در اشتباهند این راهش نیس اگه واقعا مشکل ما این باشه و کسی عناد و دشمنی با تاریخ پیش از اسلام نداشته باشه.. اونی که از وضعیت کنونی ناراضی هست باید به حاکمان امروز اعتراض و دستشون رو برای سایرین رو کنه . عزیزانی که همچین ادعایی دارن نه تنها به کسایی که مسبب این گرفتاریها هستن کوچکترین حرفی نمیزنن بلکه هنر عجیبی در تخریب چهره ایران دارن . پس میشه حدس زد این موضوع میتونه فقط یه بهانه باشه.

یکی ابلهی ریگ در کفش داشت چو درمانده شد دست بر سر گذاشت
    که لعنت بر آنکس که این کفش دوخت که مغزم بکوبید و پایم بسوخت
    بسی ناسزا گفت بر کفش دوز سخن را نسنجیده از درد و سوز
    کسی گفتش ای درمانده از پای خویش دمی بیاسای در جای خویش
    تو از ریگ کفش خود آزرده ای به جای دگر ظن بد برده ای
    ببین علت درد و رنجت کجاست چو علت ندانی شکایت خطاست
    پسندیده تر بود که با یوزر اصلی خودتون میومدید ولی اشکالی نداره پاسخ میدهیم.
    ۱. روند تکامل تمدن نشون میده نباید در یک ساختار همیشگی گیر کرد شاید زمانی دولت شهری نوع مناسبی بوده زمانی امپراتوری و زمانی چیز دیگری لزوما چون الان کشورها هستند دلیلی نیست که همیشه باشند یا به این شکل فعلی باشند.
    ۲. شما خودتون میگید مردم ایران بدنبال منجی و قهرمان هستند از یه طرف از کدخدا و مزایاش میگید این دو با هم جور در نمیاد. ذهنیت قدرت دست کدخدا ذهنیت دیکتاتور پذیری و دیکتاتور طلبی هست.
    ۳. قرار نیست با از بین رفتن یک ساختار تمام دستاوردهای علمی و ادبی اون ملت، قوم ، گروه از بین بره کشور جدیدالتاسیس آلمان (و اتریش )یه نمونه بارز هست به لحاظ مفهوم و ساختار امروزی کشور آلمان در قرن گذشته تاسیس شده در حالی که تمدن آلمانی (ژرمنی) و زبانش و هنرش و فرهنگش سابقه ای بسیار طولانی داره ، ولی گاهی به صورت دوک نشین های مجزا گاهی به صورت قسمتی از امپراطوری مقدس روم گاهی بعنوان امپراطوری پروس بوده کما اینکه وقتی هم آلمان جدید تاسیس شد یه دولتشهری مثل لیختن اشتاین یا لوگزامبورگ هم که آلمانی بود نپذیرفت عضو اون بشه و کسی هم مجبورشون نکرد و الان هم مستقل هست.
    ۴. اجباری نباید باشه که شخصی به تمدن و مشور نیاکانش علاقه مند باشه یا نباشه همونجوری که شخص به دین نیاکانش ممکنه علاقه داشته یا نداشته باشه. شما این ساختارها رو دوست دارید خب داشته باشید .
    ۵. همونجور که یه بار دیگه گفتم انسان هست که اصالت داره و فایده دولت و حکومت و مرزبندی و ... برای انسان هست نه اینکه انسان برای دولت فایده داشته باشه.
    به امید جهان بهتر و بدون مرز

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

گفتم چند سال اخیر . به نظر میاد شما زیادی به عقب برگشتید . مثلا اوایل دوره ی رضا شاه رو در نظر گرفتید احتمالا.
    بر این اساس میگم چون دوستانی در نقاط مختلف کشور دارم و خبرهایی رو منتقل میکنن که هیچوقت در رسانه ملی دربارش حرفی نزدن (گاهی اشاره ی کوچیکی میکنن مثه ماجرای کردستان) . مثلا در همین انتخابات اخیر مجلس در خوزستان ایرانیان عرب زبان با بختیاری ها ... یا در سیستان و اذربایجان . بهتره زیاد این مورد رو باز نکنم چون بنظرم به اتحاد و یکپارچگی کشور ضربه میزنه کمی تحقیق کنید متوجه میشید .
    قبل از رضاشاه و اواخر قاجار کشمکش ها عموما بر محور مسائل سیاسی / مذهبی و .. بوده نه ملی عت و تمامیت ایران.
    بعد از ورود انگلیس به دربار قاجار (ترکمانچای) اعمال تجزیه طلبانه بیشتر شد
    راستش بعد ا انقلاب اسلامی هم سابقه چنین مسائلی هست و نیاز نیست خیلی هم به عقب بریم ولی تحرکات محدود بود و خب با تمام قوا سرکوب شد. به هر حال همیشه یک حکومت با قدرت مرکزی قوی تونسته جلوی تجزیه رو بگیره ...
    ولی شاید هم بقول شما الان در واقعیت تو ذهنیت مردم اون مناطق این تمایل بیشتر شده باشه.
    این قسمت حرفاتون بیشتر به ذهن من میاره که شما تمایلات تجزیه طلبانه رو عامل ناپایداری می‌دونید. خب برای نمونه به انگلستان نگاه کنید. زمانی که نهاد دموکراسی به درستی در کشور وجود داشته باشه با وجود تمام تفاوت‌ها و تضادها مردم بصورت دموکراتیک خواهان تجزیه نیستن. این یه نمونه موفق هست که نشون میده الزاما این مسئله به ناپایداری منجر نمیشه.
    از طرفی قبول ندارم که گذشتگان ما حقی بر گردن ما دارند. هیچ دلیل محکمی وجود نداره که این حق رو رسمیت ببخشه به نظرم. حتی اگر گذشتگان ما خوب عمل کرده باشن با این حال دموکراسی یعنی ما برای خودمون آزادانه بر اساس ترجیحات خودمون تصمیم بگیریم.

14. این کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

فکر نمی کنم تجزیه طلبی الان در کشور حد بالایی داشته باشه. اگه در 100 سال گذشته نگاه کنیم از این نظر فعلا شاید جزو کمترین میزانش رو باشیم. ولی این هم درسته که در این دو سه سال اخیر بطور نه چندان زیاد، ولی قابل توجهی بیشتر شده که فکر می کنم ناشی از اتفاقات جهان است که باعث شده چنین تفکرهایی بیشتر به سطح بیاد.

تجزیه طلبی هم به معنی دشمنی نیست. اسکاتلند در این سال های اخیر صحبت هایی کرد درباره جدا شدن از انگلستان و بهشون هم اجازه داده شد بصورت دموکراتیک رای گیری کنند و در نهایت رای به موندن دادند. دشمنی شاید این باشه که مردم یک منطقه رو مجبور کنیم در خلاف میلشون در کشوری بمونند که دلشون نمی خواد. اگه پروسه بدون خشونت و بصورت صلح آمیز انجام بشه فکر می کنم حق هر مردمی است که در صورتی که تمایلش رو داشته باشند برای خودشون، خودشون تصمیم بگیرند.

من فکر نمی کنم خطر تجزیه طلبی در ایران باشه بصورت جدی در حال حاضر. به خصوص اینکه اوضاع ناپایدار منطقه باعث میشه مردم همین پایداری فعلی رو ترجیح بدن به ریسک کردن یه چیز جدید.

16. این کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

vxp

تاريخ عضويت
    Aug 2016

پيش فرض

پسندیده تر بود که با یوزر اصلی خودتون میومدید ولی اشکالی نداره پاسخ میدهیم.
    ۱. روند تکامل تمدن نشون میده نباید در یک ساختار همیشگی گیر کرد شاید زمانی دولت شهری نوع مناسبی بوده زمانی امپراتوری و زمانی چیز دیگری لزوما چون الان کشورها هستند دلیلی نیست که همیشه باشند یا به این شکل فعلی باشند.
    ۲. شما خودتون میگید مردم ایران بدنبال منجی و قهرمان هستند از یه طرف از کدخدا و مزایاش میگید این دو با هم جور در نمیاد. ذهنیت قدرت دست کدخدا ذهنیت دیکتاتور پذیری و دیکتاتور طلبی هست.
    ۳. قرار نیست با از بین رفتن یک ساختار تمام دستاوردهای علمی و ادبی اون ملت، قوم ، گروه از بین بره کشور جدیدالتاسیس آلمان (و اتریش )یه نمونه بارز هست به لحاظ مفهوم و ساختار امروزی کشور آلمان در قرن گذشته تاسیس شده در حالی که تمدن آلمانی (ژرمنی) و زبانش و هنرش و فرهنگش سابقه ای بسیار طولانی داره ، ولی گاهی به صورت دوک نشین های مجزا گاهی به صورت قسمتی از امپراطوری مقدس روم گاهی بعنوان امپراطوری پروس بوده کما اینکه وقتی هم آلمان جدید تاسیس شد یه دولتشهری مثل لیختن اشتاین یا لوگزامبورگ هم که آلمانی بود نپذیرفت عضو اون بشه و کسی هم مجبورشون نکرد و الان هم مستقل هست.
    ۴. اجباری نباید باشه که شخصی به تمدن و مشور نیاکانش علاقه مند باشه یا نباشه همونجوری که شخص به دین نیاکانش ممکنه علاقه داشته یا نداشته باشه. شما این ساختارها رو دوست دارید خب داشته باشید .
    ۵. همونجور که یه بار دیگه گفتم انسان هست که اصالت داره و فایده دولت و حکومت و مرزبندی و ... برای انسان هست نه اینکه انسان برای دولت فایده داشته باشه.
    به امید جهان بهتر و بدون مرز
    در رابطه با جمله اولتون عجله کردید عزیزم . بنده برای انتقال در حال رایزنی با برخی از مسئولین انجمن هستم (جناب stream لطفا جواب اون پیغام رو پ.خ کنید)

. بجای مغلطه و خارج کردن اذهان از مسیر تاپیک به موضوع مورد بحث پاسخ بدید

نگفتم باید در یک ساختار گیر کرد . حرف اساسی اینه که برای جدایی مسالمت امیز چه نیازی هست به تاریخ فرهنگ و اجداد خودمون حمله کنیم؟ مگر اونها جلوی خواسته های شما و کسانی مانند شما رو گرفتن؟ از طرفی میگین باید راه هایی که انسان برای بهتر زیستن انتخاب میکنه به روز باشه . شما دنبال راهی برای جلب توجه یا هرچیزی که اسمش رو میذارین با حاکمان امروز باشین اینکه هخامنشیان خوب بودن یا فلان مشکل رو داشتن کمکی به استقلال طلبان میکنه؟ غیر از اینکه عده ی دیگه ای که اینجور مسائل براشون مهم هست رو بر ضد خودشون تحریک کنن و نتیجه این نوع عملکرد سخت شدن دسترسی شما به اهدافتون خواهد بود . هرکس چند صفحه از بخش تاریخ انجمن رو بخونه متوجه دشمنی عمیق شما با کلیت ایران میشه . استقلال بهانس برای ارضا عقده هایی که گاهی خودشون باعث به وجود اومدنش شدن گاهی هم افراد ناآگاه به این مسئله دامن زدن
    من از منجی و قهرمان گفتم که مردم اشتباه میکنن . منجی یی نخواهد امد خودشون باید سیستم فاسد و ظالم رو تغییر بدن . و بفهمن مشکل از کجاس . مشکل از انوشیروان هست اگه شما محدودیت دارین یا به فلان خواستتون نرسیدید؟ هیچ ارتباطی بین استقلال شما و تاریخ باستان نیس . اگه واقعا مشکل شما اینه چرا در مورد انواع راه حل ها برای رسیدن به مدینه فاضله خودتون حرفی نمیزنید؟ منظوره من این بود مسائل رو با هم ترکیب نکنید
    بله کدخدایی که کاری که قانون بهش محول کرده درست انجام بده بسیار مزایا داره
    ذهنیت دیکتاتو پذیری؟!! همجا باید یه کلانتر باشه وگرنه هرجومرج به وجود میاد. شما در خانوادتون بزرگتر نداشتین؟ خانواده باهمدیگه مشورت میکنن اما حرف اخرو یک نفر میزنه و اون اگه ادم عادل و درستکاری باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد . بر فرض فلان استان مستقل شد. استاندار فرماندار نخست وزیر رئیس جمهور نیاز نداره؟!! نکنه میخواین سیستم قوه قضاییه رو هم منکر بشید؟ هرکس خواس بره هر کاری دلش خواست انجام بده مگه میشه؟ سیستم غارنشینی رو میخواین امروز اجرا کنین؟ خانواده کلانتر داره . هر محله یه کلانتری داره . در نظام و ارتش سلسله مراتب هست فرمانده داره هرکی هرکی که نمیشه. اگه اونطوری که شما میخواین باشه یه سرباز بلند میشه میگه همه باید در ارتش به زبان ترکی صحبت کنن . یکی میگه فارسی یکی میگه کردی .. نهایتا درگیر میشن و کل ماجرا متلاشی میشه. پس برای حفظ امنیت اسایش رعایت قانون و هزاران مورد دیگه که مزایاش برای همون انسان هست کلانتر لازمه یکی از عناصری که اصالت انسان رو حفظ میکنه همینه. فعلا که بهترش پیدا نشده . اگه شد منم مایلم به سمت اون سیستم برم.
    اونایی عرق ملی ندارن احتمالا یجای کارشون میلنگه . حتی از هم ولایتی های خودشون هم در برابر دشمن دفاع نمیکنن یه ادم چقدر میتونه بی ریشه و بی غیرت باشه که آذری باشه اما وقتی صفویان و عثمانی ها درگیر میشن جانب عثمانی رو بگیره!!!! اینکه دیگه از خودتونه ترکی هم حرف میزنه همونجا هم به دنیا اومده از بروبچه های خودتونه . پس چیشد؟ ناخودآگاه واژه های منافق خائن و اینجور چیزا به ذهن ادم میاد!!! اونم عثمانی که تا کتف دستش رنگین به خون مردم آدزبایجانه!!!

به امید روزی که راه حل درست رو برای خواسته هامون انتخاب کنیم و محو شدن زمامدارانی که باعث این نوع نگرش در بین بعضی از هم وطنان شدن و اونا رو چنان دل چرکین کردن که حتی دستی که برای همدلی به سوی اونها دراز میشه رو پس میزنن.

18. این کاربر از Suren-iRani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

vxp

صفحه 1 از 10 12345 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •