تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: نظر شما درباره مصدق چیست ؟ او یک

راي دهنده
19. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • خائن بود

7 36.84%
  • خدمتگزار بود

9 47.37%
  • هیچ کدام

3 15.79%
صفحه 1 از 5 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 46

نام تاپيک: مصدق ، خائن یا خدمتگزار؟

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض مصدق ، خائن یا خدمتگزار؟

درود بر شما ،

نظر شما درباره این شخصیت تاریخی چیست؟ او یک خائن بود با اقداماتی که مخالفان بر می شمارند مانند جدایی بحرین و یا تعطیلی مجلس یا خدمتگزار با اقداماتی که موافق او بر می شمارند مانند ملی شدن صنعت نفت . (همه ی این صحبت ها نیاز به بحث و برسی دارد)
    نظر شما چیست؟
    (توجه! ممکن است مطالب وبسایت ها دیگر هم د راین پست بیاید اما تنها با شرط وجود استدلال درسست و مدرک قابل استناد به عبارت دیگر تنها ادعای یک نویسنده شرط مدرک بودن و استدلال نیست)
    اولین پست درباره مصدق السلطنه :

دكتر محمد مصدق در سال 1261 هـ .ش در خانواده ثروتمند و متنفذ ايرانى چشم به جهان گشود . پدرش ميرزا هدايت الله، وزير دفتر، عموزاده ميرزا يوس مستوفى الممالك صدراعظم پيشين ايران بود . مادر وى ، ملك تاج خانم نجم السلطنه از طرف پدر، نوه بـزرگ فتحعلى شاه ، خـواهر عبدالحسيـن فـرمـانـفـرمـا و عـمـوزاده ناصـر الـديـن شـاه و بـرادر نجم السلـطـنـه فـرمانـفـرما سـر دودمان خانـدان هـاى فرمانفرمايان و از دولتمردان ثروتمند و پرقدرت قبل و پس از مشروطه بود .

وابستگان و خويـشـاوندان ايشان همگـى جـزو نظام سياسى حاكم و دربار بودند بعضى خويشان او از جملـه فـرمانفـرمـا در نهضت مـشـروطه خـود را از هواداران مشروطه وانمود مى كردند، اما پس از مدتى تغيير مـوضع دادند .
    مصدق و خانواده اش و مشروطه
    بنابر این برخلاف آنچه شهرت داده‌اند، مصدق از یک خانواده فقیر و یا حتی متوسط نبود. او یکی از فرزندان خاندان قاجار بود که قسمت اعظم بدبختی‌ها و عقب‌ماندگی‌های ملت ما مربوط به همین خاندان است. آزادی‌خواهی او از قبیل آزادی‌خواهی ناصرالدین‌ و مظفرالدین و محمدعلی شاه‌ها بود ولی با پوشش آراسته‌ای که با نیرنگ استتار شده بود. به هنگامی که مشروطه‌خواهان طرفدار انگلستان به سفارت انگلیس پناهنده شدند، مصدق‌السلطنه نیز در خانه منشی سفارت انگلیس که دوست صمیمی او بوده است مخفی می‌شود. (تقریرات مصدق ـ یادداشت شده توسط آقای جلیل بزرگمهر ـ ص۱۳٫) و چندی بعد به عضویت دارالشورای استبداد در می‌آید. قسمتی از تقریرات او در این زمینه به شرح زیر است: «…حشمت‌الدوله والاتبار (برادر مصدق) منشی مخصوص محمدعلی‌شاه که در دستگاه او از آزادی‌خواهان حمایت می‌کرد برای اینکه مرا از نگرانی و تشویش درآورد دست‌خطی هم برای عودت من در مجلس مزبور صادر کرد و برایم فرستاد. مرحوم مشیرالسلطنه صدراعظم، مجلس مذکور را افتتاح کرد و مرحوم نظام‌الملک به ریاست آن از طرف شاه منصوب شد. من فقط در همان یک جلسه در آن مجلس حاضر شدم.»( تقریرات مصدق ـ همان، ص ۱۳ و ۱۴٫)
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    مصدق و انگلیس
    مصدق که به عنوان یک «ملی‌گرا» معرفی می‌شود در مذاکرات مجلس چهاردهم در دفاع از انگلیس می‌گوید: «... بنده مأمورین خوبی از انگلستان دیده‌ام. من مأمورین بسیار شریف و وطن دوست! از انگلستان دیده‌ام، من مذکراتی در شیراز و تهران با اینها دارم»(دکتر مصدق و نطق‌های تاریخی او ـ حسین مکی، جاویدان، ص 230)
    البته «مهربانی هر دو سر بود» و حین بحث انتقال مصدق از والی‌گری فارس به پستی دیگر، مستر نورمان وزیر مختار انگلیس در تهران برای ادامه استانداری وی وساطت می‌کند و در تلگراف خود به نخست وزیر، به این نکته که از نظر انگلیس‌ها که به دنبال محیطی آرام برای غارتگری بودند، «.... حکومت معظم‌له [مصدق]‌ در شیراز خیلی رضایت بخش بوده...» (موازنه منفی، کی استوان، ج 1، ص 23) اشاره می‌کند!
    Last edited by vxp; 25-06-2016 at 20:05.

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

جدایی بحرین و مصدق؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
    کسی که لحظه ای به خدمات دکتر مصدق شک کنه اوج بی وجودی خودش رو اثبات میکنه.
    ضمناً قسمت تاریخ و باستان شناسی محل قرار دادن مطالعات تاریخی هستش نه جای نظرخواهی و موهومات و اباطیل شخصی شما.
    Last edited by Captain_America; 19-06-2016 at 12:08.

3. 2 کاربر از Captain_America بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای B3HZ@D's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007

پيش فرض

جدایی بحرین و مصدق؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
    کسی که لحظه ای به خدمات دکتر مصدق شک کنه اوج بی وجودی خودش رو اثبات میکنه.
    ضمناً قسمت تاریخ و باستان شناسی محل قرار دادن مطالعات تاریخی هستش نه جای نظرخواهی و موهومات و اباطیل شخصی شما.
    پس با این حساب اگر در تاپیک های دیگه کسی همچین صحبتی رو نسبت به شما به دلیل زیر سوال بردن تاریخ باستانی ایران مطرح کنه پس میتونه حق با اون باشه !
    یا منم میتونم بیام بگم هر کسی که لحظه ای به خدمات رضا شاه شک کنه انسان بی وجودی است ! ... در کل آیا همچین دیدگاهی درسته ؟

هر شخص تاریخی و مذهبی و علمی و ادبی قابلیت به نقد کشیده شدن رو داره . رتبه و اعتبار و تعداد هواداران اون شخص مهم نیست . اصل قضیه اینه که همیشه میشه به یک سری چیرهایی که شنیدیم و خوندیم شک کنیم و اونو به بررسی بذاریم .
    مصدق هم میتونه یکی از اون اشخاص باشه ولی از اونجایی که شما دلبستگی خاصی به اون دارین همچین جبهه گیری کردین .

5. 5 کاربر از B3HZ@D بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

پس با این حساب اگر در تاپیک های دیگه کسی همچین صحبتی رو نسبت به شما به دلیل زیر سوال بردن تاریخ باستانی ایران مطرح کنه پس میتونه حق با اون باشه !
    یا منم میتونم بیام بگم هر کسی که لحظه ای به خدمات رضا شاه شک کنه انسان بی وجودی است ! ... در کل آیا همچین دیدگاهی درسته ؟

هر شخص تاریخی و مذهبی و علمی و ادبی قابلیت به نقد کشیده شدن رو داره . رتبه و اعتبار و تعداد هواداران اون شخص مهم نیست . اصل قضیه اینه که همیشه میشه به یک سری چیرهایی که شنیدیم و خوندیم شک کنیم و اونو به بررسی بذاریم .
    مصدق هم میتونه یکی از اون اشخاص باشه ولی از اونجایی که شما دلبستگی خاصی به اون دارین همچین جبهه گیری کردین .
    البته که هیچ شخص یا عقیده ای مقدس نیست و هر کسی میتونه هر دیدگاهی داشته باشه،
    ولی اون دیدگاه میتونه دقیق ، علمی و مبتنی بر استانداردهای عقلی باشه یا اینکه یه دیدگاه احمقانه و از سر تعصب و جهل باشه ، که مورد تاپیک تز نوع دوم هست.
    مضاف بر اون اینجا محل نظرسنجی نیست بلکه محل قراردادان مستندات تاریخی و باستان شناسی هست.

7. این کاربر از Captain_America بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال alex_love's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    URMIA

پيش فرض

حتی شروع چنین تاپیکی هم جای تاسف داره !
    کسی که عشقش وطن پرستی و افتخار ایران باشه بعیده که به دنبال کوبش بدون شک یکی از سه وطن پرست ترین افراد 200 سال اخیر این کشور باشه ! پس شاید دید شخصی من نسبت به دلبستگی شما به ایران باستان دچار تغییر بشه ! سلطنت طلبی با عرق ملی و وطن پرستی کاملا منافات داره .
    من کسی نیستم که در مورد دکتر مصدق نظری بدم، حتی نظر شخصی! پس بهتره به کتب موچود که بسیار بسیار هم فراوان هستند مراجعه بشه و از جراید و گفت و شنود ها مرجعیت داده نشه .
    مطالعه ی کتبی چون "جامعه شناسی نخبه کشی" از علی رضاقلی برای افرادی با تفکرات منافات با عرق ملی میهنی واجبه !

9. این کاربر از alex_love بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

vxp

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

قانون جالبیه ، آقایون ژست روشن فکری می گیرن و می گن هر شخصیتی قابل انتقاده! و همه رو نقد می کنن! حالا وقتی شخصیت های مورد علاقه اون ها انتقاد می شه داد و هوارشون می ره هوا!

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

حتی شروع چنین تاپیکی هم جای تاسف داره !
    کسی که عشقش وطن پرستی و افتخار ایران باشه بعیده که به دنبال کوبش بدون شک یکی از سه وطن پرست ترین افراد 200 سال اخیر این کشور باشه ! پس شاید دید شخصی من نسبت به دلبستگی شما به ایران باستان دچار تغییر بشه ! سلطنت طلبی با عرق ملی و وطن پرستی کاملا منافات داره .
    من کسی نیستم که در مورد دکتر مصدق نظری بدم، حتی نظر شخصی! پس بهتره به کتب موچود که بسیار بسیار هم فراوان هستند مراجعه بشه و از جراید و گفت و شنود ها مرجعیت داده نشه .
    مطالعه ی کتبی چون "جامعه شناسی نخبه کشی" از علی رضاقلی برای افرادی با تفکرات منافات با عرق ملی میهنی واجبه !
    چرا جای تاسف داره! تنها عقاید دیگران قابل نقده؟ یاد اون ضرب المثله می یوفتم که می گه مرگ حقه منتها برای همسایه!
    من نخواستم کسی را بکوبم فقط خواستم از دیگران نظر خواهی کنم.
    سه وطن پرست دویست سال اخیر هم از دست و دل بازی شماست.
    ای گزاره هم که سلطنت طلبی با دید ملی منافات داره رو نفهمیدم یعنی چی و این که چه ارتباطی داره!
    وقتی شما به خودتون اجازه نمیدید شخصیتی تاریخی رو به نقد بکشید بر اساس مطالعاتتون به نظرم این با عث بت سازی می شه!
    در هر صورت ممنون از نظرتون این جا فقط خواسم که دوستان نظرشون رو درباره این شخصیت تاریخی بگن.
    سپاس.

12. 3 کاربر از vxp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Aug 2008

پيش فرض

به شدت استقبال میشه از همچین تاپیکایی چون تاریخی که به دست نسل امروز ما رسیده همش دروغ و اراجیفیه که این ...ها به خوردمون دادن
    باز شاید اینجا فرصتی باشه تا دوستانی که اسناد معتبر و مستند دارن رو کنن تا ما بیشتر با گذشتگانمون اشنا بشیم و واقعیتهای کشورمون رو بدونیم

تشکر از استارتر

14. این کاربر از 000000000 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

vxp

پروفشنال alex_love's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    URMIA

پيش فرض

چرا جای تاسف داره! تنها عقاید دیگران قابل نقده؟ یاد اون ضرب المثله می یوفتم که می گه مرگ حقه منتها برای همسایه!
    اره واقعا بهتره این مورد رو به خودتان هم ارتباط بدهید! در تاپیک های پیشین که تا جا داشت به منتقدان تاریخ باستان کوفتید و هزاران اسم و لقب و ... براشان گذاشتید ! الان امدید و اینچنین حق به جانب سخن میگویید ! جالب است ! دیگ به دیگ میگوید رویت سیاه !
    در مورد تاسف خوردن هم ، من نگفتن کار اشتباهی هست این تاپیک ، فقط با توجه به شناختی که نسبت به دکتر مصدق داشتم ابراز تاسف کردم ! امریکا به عراق حمله کرد ، ایران تاسف خورد ! مقابله یا جهت سازی یا بلبشو راه نینداخت !

من نخواستم کسی را بکوبم فقط خواستم از دیگران نظر خواهی کنم.
    بله البته ! ماجرای پیش از چوپ خوردن، غش و ریسه رفتن است دیگر !

سه وطن پرست دویست سال اخیر هم از دست و دل بازی شماست.
    تاریخ دان و وطن پرستان واقعی ایران به این نتیجه رسیده اند عزیز جان ! البته باید ببخشید که در کتب مورد مطالعه ی شما به این افرادی ارجی نهاده نشده است! چون انگونه که معلومه شما جز میرزا بنویسی چون شجال الدین شفا فرد دیگری را قبول ندارید ! ایشان جز رضا خان (که چه زیبا گفت میرزاده ی عشقی در باب او و فرزندانش !! ) و کوروش فرد دیگری را وطن پرست نمیدانند !
    سه وطن پرست مورد اشاره : قائم مقام فراهانی، امیرکبیر و مصدق .
    ای گزاره هم که سلطنت طلبی با دید ملی منافات داره رو نفهمیدم یعنی چی و این که چه ارتباطی داره!
    اتفاقا خوب متوجه شدید ! خود را به کوچه ی علی چپ زدن هم روش جالبیست ! از نوشته ها و برداشت های شما، حس سلطنت طلبی بسیار مشهود است ! منافات این تفکرات هم با وطن پرستی ملموس است ! ارتباط این ها با هم که دیگه فبها ! اگر باز برایتان اشکار نیست ، کافی است تاریخ معاصر را مطالعه و با وطن پرستان و سلطنت پرستان اشنا شوید !
    وقتی شما به خودتون اجازه نمیدید شخصیتی تاریخی رو به نقد بکشید بر اساس مطالعاتتون به نظرم این با عث بت سازی می شه!
    بله ! مصدق برای من بت است ! حتی بسیار والاتر از کوروش و بقیه ی پادشاهان ! چون تاریخ نوشته شده دارد و قابل اسناد ! البته کوروش و داریوش و تاریخ باستان این مملکت برای من بسیار بسیار ارزشمند هستند ! اما با دلیل و مدرک ! نه چون شما که دلیل و مدرکتان بهتان به دیگران و منبع از این سایت و اون سایت ! و البته شجاع الدین شفا ! دلبستگی من به فردی کاملا منبع دار است، به تعریف این و آن ارجی نمینهم !

فقط توضیح این را بدهم که دید کلی من نسبت به تمام مطالبی که شما در یک ماه اخیر در این انجمن قرار دادید در این پست بالایی درج شده ! پس لطفا نگویید چه ربطی دارد ! اگر مطالبی که کپی پیست کردید و به امکان زیاد خودتون هم مطالعش نکردید را فراموش کردید مجدد کل انجمن تاریخ رو بازخوانی کنید !

ادبیات کاربرده شده در این پست هم فقط مختصه همین پسته ! کلا اینجوری صحبت نمیکنم ، اینجا میطلبید که اینجوری بیانم رو برسونم ! خخخ

پیروز باشید !
    Last edited by alex_love; 20-06-2016 at 00:12.

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

به شدت استقبال میشه از همچین تاپیکایی چون تاریخی که به دست نسل امروز ما رسیده همش دروغ و اراجیفیه که این ...ها به خوردمون دادن
    باز شاید اینجا فرصتی باشه تا دوستانی که اسناد معتبر و مستند دارن رو کنن تا ما بیشتر با گذشتگانمون اشنا بشیم و واقعیتهای کشورمون رو بدونیم

تشکر از استارتر
    درود بر شما و سپاس از اندیشتون ، درست می فرمایید. شناخت های ما از افراد تاریخمون پیرو نادرست هایی بوده که به ما در مدرسه و انواع تریبون ها یاد داده اند امید که بتوانیم درباره این شخصیت بحث درست و بی طرفانه ای انجام دهیم.
    Last edited by vxp; 20-06-2016 at 09:23.

17. این کاربر از vxp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •