تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 5 از 5

نام تاپيک: سوال در مورد طول و عرض و ارتفاع و عمق

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jun 2014

پيش فرض سوال در مورد طول و عرض و ارتفاع و عمق

سلام
    من چند سوال در مورد طول و عرض و ارتفاع و عمق در اجسام دو بعدي و سه بعدي دارم

1.اولين سوال من اينه در يک جسم دوبعدي مثلا همين مستطيل ، بعضي اوقات براي اضلاع او ن از طول و عرض استفاده ميشه ولي بعضي مواقع از عرض و ارتفاع استفاده ميشه و براي مثال در تصاوير کامپيوتري براي اندازه گيري ابعاد يک تصوير از عرض و ارتفاع استفاده میکنند دلیل این کار چیه؟
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    2 سوال دوم در مورد احجام سه بعديه من تا حالا ديدم که در احجام سه بعدي براي ابعاد اون از طول،عرض و ارتفاع استفاده شده مثل شکل 1، ولي تا حالا چيزي به اسم عمق(depth) رو نشنيده بودم حالا ميخوام بدونم که عمق در ریاضیات چه تعریفی داره و درچه مواردي استفاده ميشه؟ و چرا در بعضي موارد به جاي استفاده از طول ، عرض و ارتفاع (که در شکل 1 ميبينيد استفاده شده) از طول ، ارتفاع و عمق (شکل 2) و همچنين عرض، ارتفاع و عمق استفاده ميشه و کاربردشون در چه موارديه؟

3-سوال سوم در یکی از نرم افزار های سه بعدی (نرم افزار ZBrush) دستگاه مختصاتی به شکل زیر داره که توی اون از عرض و عمق و ارتفاع استفاده شده میخوام بدونم نام این نوع دستگاه مختصات چیه؟ اصلآ اسمی داره؟ کاربرد این دستگاه مختصات در چه مواردیه و فرق اون با دستگاه مختصات دکارتی چیه؟

ممنون
    Last edited by _AliTaheri_; 10-09-2014 at 18:57.

ناظر فوتبال خارجی و مسابقه و سرگرمی Reza31001's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

راستش من تا حالا با این مواردی که گفتید برخورد نداشتم (مثلا برای مستطیل بگیم عرض و ارتفاع یا طول و عمق و ...!) اما نکته ای که هست اینه که تمامی موردی که گفتید قراردادی هست
    اینکه اسم محورهای مختصاتمون xوyوz باشه یا AوBوC ، اصلا چپ گرد باشه یا راست گرد، یک مکعب مسطیل رو با فاکتورهایی به اسم طول و عرض و ارتفاع نام گذاری کنیم یا عرض و عمق و طول، همه قراردادی هست

موردی بخوام جواب بدم سوال اولتون رو که تا حالا برخورد نداشتم!
    در مورد سوال دوم واژه عمق رو شاید بیشتر در مواردی که شکل هندسیمون گود باشه استفاده میکنن
    مثلا بیشتر در مورد برخورد استخر و دریا و ...
    یه جورایی اگه منظور از ارتفاع این باشه که از سطح بالا میریم منظور از عمق هم اینه که از سطح پایین میریم ولی این دو براساس اینه که صفر مختصاتی رو همون سطح در نظر بگیریم وگرنه اگه شما ته استخر رو صفر در نظر بگیری اون موقع میگی ارتفاع استخر مثلا 2 متره
    در مورد سوال سوم هم دقیقا همین بحثه
    دستگاهی که معرفی کردین همون دکارتیه فقط اسم گذاریش برای شما ( و من ) نامانوسه وگرنه تفاوتی نمیکنه

3. این کاربر از Reza31001 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن کشاورزی باغبون's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009

پيش فرض

سلام دوستان
    سوال زیر را من تو کتاب 4 ابتدایی دیدم میشه بگید از چه راهی بچه ابتدایی اینو حل میکنه روش حلشو میخوام چون خیلی فکر کردم تا جوابشو پیدا کردم
    مساحت یک مستطیل 18 سانتی متر مربّع شده است.اندازه ی ضلعها را طوری پیدا کنید که محیط 22 شود؟
    ببخشید مطمئنا سوال برای شما خیلی سادس ولی من میخوام ریاضیم قوی شه ممنون میشم راه حلشو بهم بگید
    یه سوال دیگه:
    اندازه ی محیط یک مستطیل 18 سانتی متر است. طول مستطیل یک سانتی متر بیشتر از عرض آن است.
    طول و عرض را پیدا کنید.

داره خودمونی میشه FJava's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2014

پيش فرض

در مورد سوال اولتون درسته، منم شده تو بحث با کسی به این مشکل بربخورم. اون از ارتفاع صحبت کرده من از عرض ولی نمیدونم دلیلش چیه، شاید تو ترجمه های نادقیق باشه ، نمیدونم واقعا !

مساحت یک مستطیل 18 سانتی متر مربّع شده است.اندازه ی ضلعها را طوری پیدا کنید که محیط 22 شود؟
    تو اینجور مسائل باید اضلاع را مجهول بگیرید و دو تا معادله که میشه ساخت را بنویسید
    مثلا تو این مورد فرض کنید اضلاع برابر x , y باشند، پس :

مساحت برایر 18 --> xy=18
    محیط برایر 22 --> 12=2*(x+y)

حالا از طریق دو تا معادله فوق میتونید x , y را پیدا کنید.

اندازه ی محیط یک مستطیل 18 سانتی متر است. طول مستطیل یک سانتی متر بیشتر از عرض آن است.
    محیط برابر 18 --> 18=2*(x+y)
    طول مستطیل یک واحد بیشتر --> y + 1 = x

بازم از راه دو معادله به جواب میرسید.

6. این کاربر از FJava بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای kvhsade's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2012
    محل سكونت
    زير آسمون خدا

پيش فرض

سلام
    من چند سوال در مورد طول و عرض و ارتفاع و عمق در اجسام دو بعدي و سه بعدي دارم

1.اولين سوال من اينه در يک جسم دوبعدي مثلا همين مستطيل ، بعضي اوقات براي اضلاع او ن از طول و عرض استفاده ميشه ولي بعضي مواقع از عرض و ارتفاع استفاده ميشه و براي مثال در تصاوير کامپيوتري براي اندازه گيري ابعاد يک تصوير از عرض و ارتفاع استفاده میکنند دلیل این کار چیه؟
    2 سوال دوم در مورد احجام سه بعديه من تا حالا ديدم که در احجام سه بعدي براي ابعاد اون از طول،عرض و ارتفاع استفاده شده مثل شکل 1، ولي تا حالا چيزي به اسم عمق(depth) رو نشنيده بودم حالا ميخوام بدونم که عمق در ریاضیات چه تعریفی داره و درچه مواردي استفاده ميشه؟ و چرا در بعضي موارد به جاي استفاده از طول ، عرض و ارتفاع (که در شکل 1 ميبينيد استفاده شده) از طول ، ارتفاع و عمق (شکل 2) و همچنين عرض، ارتفاع و عمق استفاده ميشه و کاربردشون در چه موارديه؟

3-سوال سوم در یکی از نرم افزار های سه بعدی (نرم افزار ZBrush) دستگاه مختصاتی به شکل زیر داره که توی اون از عرض و عمق و ارتفاع استفاده شده میخوام بدونم نام این نوع دستگاه مختصات چیه؟ اصلآ اسمی داره؟ کاربرد این دستگاه مختصات در چه مواردیه و فرق اون با دستگاه مختصات دکارتی چیه؟

ممنون
    سلام
    بنظرم این گونه تفاسیر معمولا در حوزه مهندسی است مثلا وقتی از عبارات عرض و ارتفاع برای یک مستطیل حرف میزنند شاید منظورشون یک دیوار است و برای کف هم از همون طول و عرض معمولی استفاده میکنند در سه بعد هم حتما تفسیرهای مشابهی وجود داره

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •