تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: آیا اعمال مجازات برای سایرین عبرت آموز و بازدارنده است؟

راي دهنده
21. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • بله عبرت آموز و بازدارنده است

5 23.81%
  • خیر، حتی می‌تواند تاثیر سو بگذارد

3 14.29%
  • بستگی دارد

13 61.90%
صفحه 3 از 6 اولاول 123456 آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 60

نام تاپيک: خاستگاه مجازات و جریمه ها | آیا باعث عبرت گرفتن سایرین می‌گردند؟

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

با احتیاط پاسخ دادم بستگی داره ، ولی نکاتی رو تا به اینجا بهش رسیدم که تمایل دارم بگم احتمالا اثری نداره یا اثرش محسوس نیست و اینکه اثر سوء داره هم به نظر میرسه در بعضی موارد درسته ...

اما چرا ؟ تقریبا بدیهی به نظر میرسه مجازات شدید در ملاء عام باید ترس مجرمین رو بیشتر و اماز جنایات رو کمتر کنه .
    حتی در مدل های علمی ، گاها اینطور به نظر میرسه (مثلا نظریه بازی ها) . ولی در تحلیل های اقتصادی ، به نیروهای متعددی که در تحلیل وجود دارن توجه کرد و برایند اونها رو دید ... یکطرف مجازات سنگین و ترس مجرمین رو داریم و این مسئله وجود داره ، اما تنها عامل موثر نیست ... همزمان ما سود یا لذت بالای جنایت رو داریم ... بصورت خیلی ساده در جامعه ای که شکل مجازات ها و سایر شرایط یکسان هستن ، انتظار داریم که هرچه وضع اقتصادی بدتر باشه تمایل به جرم هم بیشتر باشه ... یا مثلا نوع تربیت چه در مدارس و چه فرهنگ اجتماعی و خانوادگی ....

با توجه به مفهومم کشش در تحلیل اقتصادی ، میتونیم بگیم تغییر هر کدوم از این عوامل ، تاثیرش بر متغییر نهایی ما یعنی جرم و جنایت ، بستگی به وضعیت عامل های دیگه هم داره ... مثلا اگر سوداوری یک جرم خیلی زیاد باشه ، هرچی ما برای اون جرم مجازات سنگینتر بذاریم ، اثری نمیذاره بلکه حتی میتونه مجرم رو بکشه سمت مبارزه مسلحانه با پلیس یا رشوه دادن به پلیس که نشانه های بدتر شدن وضع با افزایش مجازات ها هست ...

از این بروز تر در علوم رفتاری و اقتصاد رفتاری تا اونجا ک من میدونم ، حتیاهمیت جنبه های روانشناختی و دهنی رو شدیدتر از این حرفها دیدن ، و سوداوری جرم و شدت مجازات رو هم زیر سوال بردن !!
    Last edited by Mohammad Hosseyn; 14-09-2014 at 01:58.

2. 3 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

اگر قوه قضاییه بیاد و اعلام کنه هر کسی از این به بعد از منابع دولتی سوء استفاده کنه بدون رسیدگی به پروندش اعدامش می کنیم باور کنین سال بعد کسی جرئت نداره بیاد و بخواد سوء استفاده کنه.
    سریع ترین راه و عقلانی ترین راه اینه که پرونده های فساد و تبانی در سریع ترین زمان ممکن و با حکم " اعدام " برای این گونه افراد صادر بشه تا دست کم بشه این روند رو کند کرد و نسل بعدی رو آورد سر کار
    چیزی که ایران داره از اون رنج میبره ضعیف عمل کردن نظام قضایی ما هست.
    ما تقریبا 60% مجازات ها و قوانین کشورمون رو درست نوشتیم ولی درست اجراش نمی کنیم! قساد ها کشف نمیشه یا اگه میشه دیر کشف میشه. اگر کشف پشه بازه های زمانی زیادی رو میطلبه تا حکم های نهایی صادر بشه، در خیلی از این پرونده ها به دلیل ملاحضات سیاسی حکمی که صادر میشه مطابق عدالت نیست و ..........
    مسئله اینقدر ساده نیست که شما میگین و اعدام کنیم تمام.
    رضاشاه یک حاکم مستبد و قدرتمند بود و خودش هرکاری میکرد ولی زیر دستاش ازش میترسیدن و خیلی خلاف نمیکردن. اما الان برعکسه کسانی که ما در راسها میشناسیم ( چه پاک چه فاسد ) قربانی فساد زیر دستانشون میشن . اکثر سیستم ها دارن با مدیریت معاون ها فعالیت میکنن نه رئیس.

مشکل سیستمها هستن که خودشون خودشون رو کنترل میکنن. مثلا بعضی جاها من شما رو انتخاب میکنم و شما من رو . یعنی من کسی رو تایید میکنم که باید من رو تایید کنه ! این چرخه های بسته باعث میشن اجزای مختلف سیستم به صورت پنهان با هم هماهنگ باشن و فقط جای مهره ها عوض بشن.

در مورد اعدام همینطوری سیستم قضای ما در جهان مشهور هست ، دیگه بدون حکم هم اعدام کنیم از سازمان ملل اخراج میشیم !
    فیلترهایی که ما برای قوانین داریم خیلی زیاد هست. این هم میدونید که در حال حاضر طیفهای قدرتمندی کنترل خیلی از سیستمها و حتی بسیاری از نماینگان ما رو در اختیار دارن و در رای گیریهای مجلس میتونید ببینید.

چون شما از بیرون به موضوع نگاه میکنین این شیوه های اعدام رو پیشنهاد میدین. اگه بررسی درست بشه تا مفسد مشخص بشه که دیگه مشکلی نیست! مشکل همین بررسی ها هستن که نمیشه فقط با افراد درون سیستم انجام داد چون تضمینی نیست که رشوه یا تهدید مرگ بهشون کارساز نشه. برای مجازات هم با نظر جناب راسل موافقم : بهرحال یا روشی روی خلافکار جواب میده یا نمیده در هردو صورت ما ازشون بهره برداری کنیم. ( مثلا بیگاری کارگرها و سربازهای بدبخت رو اونها بکشن )

در مورد شفاف سازی موافقم که الان بهش نیاز داریم. مثلا به مردم بگیم فلان مفسد اعدام شد ، میگن چه فسادی کرد ؟ باید شفاف بگیم مثلا بهش پول دادیم گفتیم یه چیزی رو دور بزن بعد که اوضاع خراب شد خودمون این مهره سوخته رو اعدام میکنیم !! خیلی از پرونده های فساد ناشی از دور زدن یا خم کردن قوانین هست و چنان ریشه داره که آتشش دامن کل سیستمها رو میگیره حتی خوده سیستم بررسی و مجازات.

اگه شفاف سازی و اطلاع رسانی بشه و مردم مقصر اصلی رو بشناسن ، چنان فشاری میارن که حتی قانون برای اعدام اون شخص تغییر کنه ! من فکر میکنم با سیستم فعلی و بسته و بدون شفاف سازی ، روشهای دیگه مثل تغییر مجازات و تربیت نسل و غیره جواب نمیدن چون باز همین سیستم این مشکلات رو بوجود میاره. ( امکان نداره یک جامعه هیچ مفسدی نداشته باشه )

4. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2013

پيش فرض

مسئله اینقدر ساده نیست که شما میگین و اعدام کنیم تمام.
    رضاشاه یک حاکم مستبد و قدرتمند بود و خودش هرکاری میکرد ولی زیر دستاش ازش میترسیدن و خیلی خلاف نمیکردن. اما الان برعکسه کسانی که ما در راسها میشناسیم ( چه پاک چه فاسد ) قربانی فساد زیر دستانشون میشن . اکثر سیستم ها دارن با مدیریت معاون ها فعالیت میکنن نه رئیس.

مشکل سیستمها هستن که خودشون خودشون رو کنترل میکنن. مثلا بعضی جاها من شما رو انتخاب میکنم و شما من رو . یعنی من کسی رو تایید میکنم که باید من رو تایید کنه ! این چرخه های بسته باعث میشن اجزای مختلف سیستم به صورت پنهان با هم هماهنگ باشن و فقط جای مهره ها عوض بشن.

در مورد اعدام همینطوری سیستم قضای ما در جهان مشهور هست ، دیگه بدون حکم هم اعدام کنیم از سازمان ملل اخراج میشیم !
    فیلترهایی که ما برای قوانین داریم خیلی زیاد هست. این هم میدونید که در حال حاضر طیفهای قدرتمندی کنترل خیلی از سیستمها و حتی بسیاری از نماینگان ما رو در اختیار دارن و در رای گیریهای مجلس میتونید ببینید.

چون شما از بیرون به موضوع نگاه میکنین این شیوه های اعدام رو پیشنهاد میدین. اگه بررسی درست بشه تا مفسد مشخص بشه که دیگه مشکلی نیست! مشکل همین بررسی ها هستن که نمیشه فقط با افراد درون سیستم انجام داد چون تضمینی نیست که رشوه یا تهدید مرگ بهشون کارساز نشه. برای مجازات هم با نظر جناب راسل موافقم : بهرحال یا روشی روی خلافکار جواب میده یا نمیده در هردو صورت ما ازشون بهره برداری کنیم. ( مثلا بیگاری کارگرها و سربازهای بدبخت رو اونها بکشن )

در مورد شفاف سازی موافقم که الان بهش نیاز داریم. مثلا به مردم بگیم فلان مفسد اعدام شد ، میگن چه فسادی کرد ؟ باید شفاف بگیم مثلا بهش پول دادیم گفتیم یه چیزی رو دور بزن بعد که اوضاع خراب شد خودمون این مهره سوخته رو اعدام میکنیم !! خیلی از پرونده های فساد ناشی از دور زدن یا خم کردن قوانین هست و چنان ریشه داره که آتشش دامن کل سیستمها رو میگیره حتی خوده سیستم بررسی و مجازات.

اگه شفاف سازی و اطلاع رسانی بشه و مردم مقصر اصلی رو بشناسن ، چنان فشاری میارن که حتی قانون برای اعدام اون شخص تغییر کنه ! من فکر میکنم با سیستم فعلی و بسته و بدون شفاف سازی ، روشهای دیگه مثل تغییر مجازات و تربیت نسل و غیره جواب نمیدن چون باز همین سیستم این مشکلات رو بوجود میاره. ( امکان نداره یک جامعه هیچ مفسدی نداشته باشه )
    ببینید ما در اعدام ها درست عمل نمی کنیم، هر چند من حکم اعدام رو می پسندم اما ما الان با رسیدگی و کشف پرونده ها مشکل داریم نه حال نوع مجازات :

مثالی می آورم :

بزرگترین اختلاس مالی در بین بانک های ایرانی سال 90 کشف میشه ! این پرونده با اینکه بار روانی سنگینی رو روی جامعه ایجاد کرد، رییس قوه قضاییه دادستان ویژه رو برای رسیدگی فوری به این پرونده اختصاص داد نهایتش مجرم درجه دوم سال 93 اعدام میشه !

بازه زمانی رسیدگی پرونده و حکم اعدام رو می بینید ! تازه این از اون پرونده هایی بوده که قوه قضاییه روش دست گذاشته بوده وگرنه شما اگه میرفتی تو یه کوره دهاتی تو سیستان یه اختلاس چند میلیاردی میکردی حتی اگه میگرفتنت نمایان نبود چه قدر طول بکشه !

ما شب و روز میگیم " وزات اطلاعات " ایران جرو بهترین هاست ، جزو بهترین ها هست که نمیدونسته " خاوری " تابعیت کانادا " رو داره و با این وجود به مدیر عاملی بانک ملی منصوبش می کنن!

و ماجراهای از این قبیل زیاده .....

حال شما گمان می کنید این اعدام اثری رو داره ؟ باور کنید نه تنها اثر نداره بلکه بقیه فاسدان شیر تر میشن میگن ای بابا این که پرونده ویژه بود اینجوری بهش رسیدگی شد ما که تنها میخواهیم چند میلیارد به صورت مخفی بخوریم کسی هم کاری نداره که .........

این هست که نقش اعدام در نظر خیلی ها کم رنگ جلوه میکنه در صورتی که اگر مفسدان سریع شناسایی بشن ( مهم نیست چه قدر اختلاس کردن ) و سریع پروندشون رسیدگی بشه و اعدام بشن اون موقع هست که رعشه بر اندام خیلی ها می افته.

این مجرمان که همانند گروهای مفیای مواد مخدر یا گروهک های تروریستی نیستن از اعدام ترسی نداشته باشند، اینها باور کنید از آب گل آلود ماهی می گیرند، می بینند اوضاع خر تو خره میگن ما هم شانس خودمون رو می آزماییم!

6. 3 کاربر از chapanah بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

من با صحبتهاتون مخالف نیستم فقط میگم این بررسی سریع که میگین (!) انجام نمیشه ؛ و مشکلم همینه که نمیتونه انجام بشه ! یعنی دلایلی داره که قابل تامل هست ( مثل سواستفاده از خلاء ها و دور زدن قانون و یا آلوده کردن سیستمهای دیگر که جای صحبتش اینجا نیست ).
    کسی که در سطح کلان دچار فساد اقتصادی میشه اینطور نبوده که فقط یک امضا کنه یا بره خارج یا پول رو به حساب دیگری بزنه ، بلکه در بررسی ها مشخص میشه بعضی سیستمها آلوده بودن که ما اینها رو نمیشنویم و فقط همون مهره های سوخته رو بعنوان متهم اصلی مطرح میکنن. مثال سادش اینه که مثلا یک نهادی یک نفر رو تایید کنه ، بعد که ببینه باهاش موافق نیست عدم تایید کنه. یعنی یا اون تایید اولیه مسکل داره و یا هدف چیز دیگری هست که دیگه ادامه نمیدم چون خارج از چارچوب انجمن میشه .

و این روش مجازات دقیقا پایه های دیکتاتوری رو ایجاد میکنه.
    ( کم کم اوضاع داره بیخ پیدا میکنه )

8. 2 کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

قضیه خیلی پیچیده است و صرفا یک رابطه ساده علت و معلولی پیدا کردن بسیار دشواره. از بین همبستگی ها و مارکر ها در جرم شناسی، واقعا درصد پایینی مرتبط با قوانین جامعه هستند و اونهایی هم که هستند در اکثر موارد و اکثر انواع جرایم رابطه مستقیمی رو بین شدت مجازات و کم شدن میزان جرم نشون نمیدن.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

معمولا قوی ترین مارکر ها در جرم شناسی سطح تحصیلات، سطح فقر و مشکلات فیزیکی/روانی هستند که البته هر کدوم با انواع خاصی از جرائم ارتباط مستقیم دارند. پاسخ من نه هست چون شواهد و نتایج مطالعات نشون میدن اعمال مجازات نقش بازدارنده ای در خود شخص ایفا نمی کنه، و چنین نقشی رو در خانواده/دوستان/اطرافیان شخص هم ایفا نمی کنه. همین که الان هزاران سال هست ما مجرم رو تنبیه می کنیم و ذره ای میزان جرم و جنایت کم نشده خودش یک دلیل دیگه است که این شیوه حل مشکلات جرم و جنایت نیست، و کم جرم ترین جوامع فعلی همگی جوامعی هستند که جرم در اونها مجازات خیلی سبک تری نسبت به خیلی از جوامع پرجرم داره.

PTFO

10. 3 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تعلیق عضویت ...
    تاريخ عضويت
    Jul 2014

پيش فرض

شاید تشبیه جامعه به انسان به درک بهتر موضوع کمک کنه، همونطور که انسانهای مختلف از نظر عکس و العمل بدن نسبت به داروها، مختلف هستن، جوامع مختلف هم نسبت به مجازات ها واکنش های متفاوتی نشون میدن. همونطور که نمیشه گفت چون فلان دارو بر فلان مریض تاثیری نداره، پس کلا بی اثر هست، نمیشه گفت چون فلان مجازات در فلان کشور یا کشورها تاثیری نداشته پس باید ردش کنیم. پزشکان اول پرونده پزشکی بیمار رو میبینن و بعد دارو تجویز میکنن، بنظرم اگر ما بتونیم اول جامعه مون رو از هر نظر تحلیل کنیم و محصول نهایی کنش و واکنش تمام خصوصیات خودمون از حکومت و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و نژاد و اموزش پرورش و ... رو کشف کنیم، اونوقت به نتایج دیگری برسیم. شاید بفهمیم که چه بسا اگر همین اعدام نبود جامعه ما الان هزاران بار بدتر بود ...
    به طور کلی مثه بعضی از دوستان بنظرم بعضی از این مجازات ها نسبی هستن، و در هر سیستم تاثیرشون متفاوته ...
    Last edited by N I G H T P E A C E; 15-09-2014 at 16:47.

12. این کاربر از N I G H T P E A C E بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jun 2014

پيش فرض

بنده معتقدم مجازات و جریمه ها کاری مناسب است و باید در محیط خانواده و حکومت اعمال شود. در خانه بهتر است پدر که مدیر خانواده است در صورت مشاهده رفتار نامناسب همسر و فرزندان را تنبیه کند و حکومت نیز شایسته است افراد خاطی و گناهکار را بر اساس قانون شریعت تنبیه کند تا این رفتار تکرار نشود.

14. این کاربر از مهندس مسعود بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال فلسفه B.Russell's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

مدت ها فکر میکردم که قصاص را چطور تعریف کنیم، به این تعریف رسیدم:

قصاص عملی کردن آگاهانه یک انتقام است !!

بسیاری از جرائم با دلیلی احمقانه، از روی خشم و نا آگاهی و در مدت زمانی کم رخ میدن.
    اما ما کسی رو که قراره قصاص کنیم و انتقام و کینه ای که از عمل بدش در دل داریم رو عملی کنیم، آگاهانه با گذر زمان و ذره ذره اورا میکشیم.

نمونه اش دختری بود که عمد یا غیر عمد، برای دفاع از خود یا با نقشه، فردی را با چاقو در یک لحظه کشت.
    9 سال و هر روز در زندان آب شد تا بالاخره قصاص شد.
    اگر به عدالت کذایی ساخته ذهن انسان ها هم ایمان داشته باشیم، این قصاص به مراتب وحشیانه تر و کثیف تر است.

نیچه حرف جالبی داشت که میگفت :

اخلاقی که امروز در اکثر کشورهای جهان پذیرفته شده است، اخلاق بردگان است.
    اخلاقی است که قشر مستضعف و بدبخت جوامع دور هم جمع شدن و در نهایت در غالب دین آنرو بر اکثر جوامع دیکته کردن.
    ارزش های اخلاقی به طور کامل باید بازنگری شوند.

و به نظر من قصاص از اون دست بحث های اخلاقی هست که باید از اول بازنگری بشه، مخصوصا با حذف بردگان از نظر دادن پیرامون این مسئله.
    چون برده ها معمولا نگاه گله ای به انسان دارن که چه کنیم که گله کمتر از هم وا بشه.
    اما نوابغ نگاه فرد گرایانه به انسان دارن که چه کنیم یک انسان کمتر از هم وا بشه.

16. 4 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

مدت ها فکر میکردم که قصاص را چطور تعریف کنیم، به این تعریف رسیدم:

قصاص عملی کردن آگاهانه یک انتقام است !!

بسیاری از جرائم با دلیلی احمقانه، از روی خشم و نا آگاهی و در مدت زمانی کم رخ میدن.
    اما ما کسی رو که قراره قصاص کنیم و انتقام و کینه ای که از عمل بدش در دل داریم رو عملی کنیم، آگاهانه با گذر زمان و ذره ذره اورا میکشیم.
    +1

محتوای مخفی: yup 
    قصاص یعنی ارتکاب قتل برای جلوگیری از قتل دیگر..

18. 2 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال فلسفه B.Russell's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

تا به حال به نقش تقدم زمانی در اخلاقی شدن و غیر اخلاقی شدن اعمال انسان ها دقت کردین؟

برای مثال از نظر بسیاری از انسان ها قتل عمل بسیار شنیعی است.
    اما اگر کسی قتلی رو زودتر انجام داد و به تلافی اون شما هم دیرتر به قتلش رسوندی، قتل دوم جنبه اخلاقی پیدا میکنه.

اونیکه اول به قتل میرساند کجا و اونیکه بعدا به تلافی میکشد کجا.
    اونیکه اول فحش میدهد کجا و اونیکه جوابش رو با فحش میدهد کجا.

و ....

به نظر میاد در این اخلاق ویرانی که انسان ها امروز میراث دارش هستند و برای حفظش هم دست و پا میزنن، زمان میتونه یک عمل قبیح رو پسندیده کنه.

20. 6 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •