تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 6 اولاول 123456 آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 52

نام تاپيک: ساخت آمپ هدفون

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

امروز سعی کردم این مدار رو بصورت آزمایشی ببندم ببینم چطوره. بیشتر برای اینکه ولتاژ کاری اپتیمم لامپ ها و نقطه بایاسینگ دستم بیاد. روی یه جعبه مقوایی سوار کردم قطعات رو. البته باید گوشزد کنم که این مدار پروتوتایپ هست و بصورت ازمایشی، واسه همین روی جعبه مقوایی بستم. همیشه همینجوریه روی مقوا یا فیبر یونولیت مدار رو نصب میکنم بعد که تیونینگ نهایی شد و پس از ساخت جعبه، مدار به جعبه نهایی منتقل میشه و تست نهایی و کنترل کیفیت میشه و تمام.
    ما (من و شما و هرکی که اهل هدفون هست) اگه اراده کنیم میتونیم نتایج خیلی عالی از ساخته های خودمون بگیریم.

2. 7 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

امپی که در بالا می بینید شماتیکش اینه، البته میخوام یه سری تغییرات توش بدم و مدار تغذیه هم هنوز فکری براش نکردم:

4. 7 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

برای رسیدن به صدای مطلوب در پروژه های DIY باید از قطعات مرغوب استفاده کرد. قبلا در مورد کانکتور مادگی RCA ساخت امفنول [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نوشته بودم، این برند استرالیایی قطعات فوق العاده با کیفیتی رو تولید میکنه. همچنین 3 مدل جک استریوی 6.5 میلیمتر هم تهیه کردم. هر سه کیفیت خوبی دارند ولی زیر بار میزارمشون، همچنین از نظر مقاومت کانداکتور هم تست میکنم ببینم کدوم مناسب تره.
    جالبه که اکثر برندهای گرونی که به قیمت های گزاف فروخته میشن، از فیش ها و کانکتورهای 1 دلاری استفاده میکنند. ما با استفاده از قطعات مرغوب میتونم با هزینه به مراتب کمتر صدای مورد نظرمون رو بگیریم.
    یه قطعه طلایی هم توی تصویر دیده میشه که بهش میگن tag board یا torrent که برای اتصال قطعات در مدارهای لامپی استفاده میشه. استفاده از این قطعه مونتاژ رو بسیار راحت تر و زیباتر میکنه و اتصال مطمئن رو بوجود میاره. جنس این قطعه از brass هست با روکش طلا 24 عیار.

شاید جای تعجب نباشه که همین قطعات مرغوب رو روی دستگاه های گرونقیمت تر ببینیم:

Last edited by flipp; 17-07-2013 at 16:48.

6. 7 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

در پست قبلی در مورد قطعه ای بنام tag board توضیح دادم که کار مونتاژ رو بسیار حرفه ای و بدون خطا میکنه. من مدار امپ مورد نظر رو بستم تصویرش هم گذاشتم، مداری هم که خودم از پایه کشیدم هم گذاشتم، شاید از نظر دوستان دوتا لامپ و یه مشت قطعه که روی یه جعبه مقوایی هستند خیلی جالب نباشه، ولی باید بگم که این طرح اولیه هست، وقتی مدار نهایی بدست اومد، جعبه طراحی میشه، جعبه ای که حتی زیباتر از دستگاه ساخته شده امریکایی هست و این اغراق نیست، وقتی نتیجه اولین ساخت این امپ اماده شد خودتون متوجه میشید که کیفیت ساخت و ظاهرش حتی از نوع امریکایی اون بهتره. دسترسی ارزان به لامپ ها (چه پاور چه درایور) شنونده رو قادر میکنه که لامپ های کمپانی های مختلف رو روی دستگاه تست کنه و صداهای نزدیک به هم ولی با شخصیت های متفاوت بگیره. در مونتاژ چند روش مختلف وجود داره، روش اول که در امپ های لامپی متداوله point-to-point هست یعنی نقطه به نقطه، در این روش قطعات با استفاده از سیم بهم متصل میشوند ولی معمولا به دلیل اینکه قطعات ترتیب خاصی ندارد، کمی مرتب بستن مدار سخته و دقت زیادی میخواد و ضریب اشتباه هم در این مدار زیاده. روش دیگه PCB یا برد مدار چاپی هست که بعضی جاها مخصوصا اونجاها که پلی گون شده خیلی مناسب مدارهای لامپی نیست. روش دیگه استفاده از برد بهمراه مونتاژ نقطه به نقطه هست، با استفاده از همون قطعه tag board روی برد استفاده میشه و قطعات با دقت بسیار بهم متصل میشن. من قصد دارم برای ساخت این امپ از همین روش استفاده کنم که نهایت دقت و زیبایی حاصل بشه و بهترین نتیجه رو بگیریم. چون احتمال داره دوستان استقبال کنن و لازم بشه که بصورت کیت های اماده اسمبل درست کنم (با هزینه معقول) که همه دوستان بتونن یه صدای حداقل 400 دلاری رو براحتی تجربه کنند، صدای لامپ!

ببینید یک DIYer چینی با استفاده از تگ بورد چه مونتاژ زیبایی انجام داده:

وقتی این امپ ساخته بشه با استفاده از بهترین خازن ها و بهترین کانکتورها و ولوم با کیفیت و لامپ مناسب، یه صدای عالی خواهیم داشت که هدفون های 100 الی 600 اهم رو براحتی درایو میکنه.
    Last edited by flipp; 18-07-2013 at 15:44.

8. 5 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه emad_hs's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2012
    محل سكونت
    گرگان

پيش فرض

خیلی کار شما درسته
    فقط دو سوال
    اگر به صورت کیت در بیاد چقدر حدودا میشه هزینش؟
    ای مدار ها منبع تغذیشون چیه ؟ترانسفورماتور یا...؟

10. 3 کاربر از emad_hs بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

خیلی کار شما درسته
    فقط دو سوال
    اگر به صورت کیت در بیاد چقدر حدودا میشه هزینش؟
    ای مدار ها منبع تغذیشون چیه ؟ترانسفورماتور یا...؟

خیلی ممنون از لطف شما. من هم مثل شما و خیلی های دیگه یه علاقمند بودم، فقط علاقه من یه کمی بیشتر بود که رفتم دنبال یاد گرفتن علمی این کار و ساخت عملی و تجربی. چیزی که همه میتونن انجام بدهند.
    ما در DIY دنبال منفعت مالی نیستیم، فقط دنبال این هستیم که بتونیم با هزینه معقول بتونیم صدای مورد نظرمون رو بگیریم. در این جمع دوستانه همه به هم کمک میکنند تا حفره های اطلاعاتی و تکنیکی پر بشه تا کاری انجام بشه.
    ببینید من چندتا پست قبل تر هم توضیح دادم که این امپلیفایر بصورت کیت در امریکا فروخته میشه که حدود 400 دلار ارزش داره که کسی بخواد بخره با احتساب هزینه های جانبی حدود 2 میلیون میشه. ولی این هزینه برای شخصی که شاید حدود 1 میلیون هدفون خریده توجیه اقتصادی نداره. در این محصول که در امریکا تولید میشه از سیم های برق معمولی، ولوم 1 دلاری، فیش هدفون ارزونقیمت و فیش های ورودی استفاده شده که در تهران 1500 تومن قیمت دارند. خازن ها هم چیز خاصی نیستند. دوتا لامپ هم روی دستگاه عرضه میشه، چیزی که ما اینجا حداقل از هر کدوم ساخت 5 کارخانه امریکایی و اروپایی مختلف رو داریم که هر کدوم شخصیت خاصی به صدا میدن که اصطلاحا بهش میگن tube rolling. من به کپی کردن بدون مطالعه اعتقاد ندارم. وقتی من کانفیگوریشن های مختلف مثل SRPP, Catode Follower, m-follower, U-follower, parafeed و ... رو می شناسم، وقتی میتونم دیتاشیت لامپ رو مطالعه کنم و ولتاژ کاری رو متوجه بشم و طبق نیاز مدار رو طراحی کنم، چه دلیلی هست که کپی کنیم. همچنین مدار تغذیه بسیار خطی میشه طراحی کرد که از اون بابت هم مشکلی نیست. ولی من معتقدم برای گرفتن نتیجه بهتر از برند و دستگاه آماده، ما بجای خازنی که اونا استفاده کردند، از خازن های MKP و WIMA استفاده میکنیم. بجای فیش های ارزون قیمتی ورودی از [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] استفاده میکنیم. بجای فیش ارزون قیمت خروجی هدفون، از جک لاک شونده استفاده میکنیم. بجای سیم برق معمولی، از سیم مس بدون اکسیژن با روکش نقره استفاده میکنیم. بجای ولومی که 1500 تومان میارزه و صدارو تخریب میکنه، از ولوم Alps یا ماتسوشیتا پاناسونیک ژاپن استفاده میکنیم که در برندهای گرونقیمت استفاده میشه. همچنین بجای دیود سیلیکونی میتونیم از رکتیفایر لامپی استفاده کنیم. به نظر من 6X4 یا EZ90 میتونن انتخاب های خوبی باشن. بجای سوکت لامپ های معمولی از سوکت های ابکار نقره یا طلا استفاده میکنیم. این کمپانی ها از ترانس های سری پیچی شده استفاده میکنند برای تعدیل هزینه ها ولی برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن باید از ترانس دست پیچ که ردیف پیچ شده استفاده کرد.
    ما اگه بخوایم هزینه نکنیم و صرفا یه چیزی مثل این دستگاه امریکایی رو بسازیم، میتونیم با حدود 250 تومن مشابه همونو بسازیم. ولی اگه قرار باشه از بهترین متریال و قطعات در دسترس استفاده کنیم به نظرم یه همچین هزینه ای باید انجام بدیم:

دو عدد فیش ورودی امفنول: 50 تومن
    ولوم الپس یا ماتسوشیتا: 15 تومن ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )
    خازن: حدود 50 تومن
    مقاومت و دیگر قطعات مثل فیش ورودی برق، سویچ ژاپنی؛ سر ولوم، پیچ و برد مدار چاپی و برد مدار تغذیه ...: 100 تومن
    ترانس برق دستگاه که بصورت ردیف پیچ شده: 200 تومن
    پایه لامپ ها: 30 تومن
    سیم نقره الفا: 40 تومن
    فیش مادگی خروجی هدفون: 10 تومن
    لامپها: حدود 70 تومن
    ساخت محفظه چوبی با چوب طبیعی چهار طرف فارسی بر شده: 30
    ساخت plate فلزی دستگاه از فولاد یا آلومنیوم یا پلگسی گلس و برق با واتر جت یا لیزر: حدود 60 تومن

جمع کل میشه یه چیزی حدود 650 تومن و نتیجه میشه آمپلیفایری تمام لامپی که اصلا با اون برند 400 دلاری که اینجا 2 میلیون برامون تموم میشه، قابل مقایسه نیست و ویژگی های برجسته ای داره و از بهترین قطعات استفاده شده. حالا این هزینه ها برای ساخت یک دستگاه هست ولی اگه مثلا بخوایم 5 یا 10 دستگاه بسازیم شاید تا حدود 500 تومن بشه با حفظ کیفیت همین دستگاه رو ساخت.

12. 5 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

12 تعدیل هزینه ها

من خودم شخصا اعتقاد دارم که برای گرفتن بهترین نتیجه باید از بهترین قطعات در دسترس استفاده کرد، ولی خب مسلمه که ما نمیخوایم از خازن 500 دلاری استفاده کنیم! چون توجیهی نداره. من کانکتور مادگی ساخت Amphenol رو خیلی قبول دارم بخاطر کیفیت بالایی که داره. قیمت این کانکتور دونه ای 25 تومنه که شخصا ترجیح میدم اگه دارم پروژه ای رو انجام بدم، ازین کانکتور استفاده کنم چون در استیج ورودی به دلیل گین پایین، سیگنال ورودی بسیار شکننده وآسیب پذیره و کوچکترین بی کیفیتی قطعات در این بخش نتیجه رو دچار نقصان میکنه. ولی خب انتخاب های جایگزینی هم هست. این اواخر یک نوع کانکتور پیدا کردم که کیفیت فوق العاده بالایی داره، شیلد آن مس با روکش طلای 24 عیار و مغزی آن مس روکش نقره است. کیفیت بسیار خوبی داره و قیمتش به مراتب کمتره و بصرفه تر. این مورد در ساخت پروژه قابل استفاده هست و از نمونه ای که کمپانی امریکایی استفاده کرده که در بازار ایران 1500 تومان قیمت دارد، به مراتب بهتر است، البته این کانکتور PCB-mount هست ولی میشه با ساخت یک براکت فلزی ازش استفاده کرد:

1:

قبلا در مورد فیش خروجی هدفون مطلب نوشتم، نوع قفل شونده آنرا تهیه کردم در دو رنگ نقره ای و مشکی، این کانکتور قفل میشود و یک ارتباط مطمئن رو بوجود میاره، این کانکتور کیفیت بالایی داره و روی برندهایی مثل littledot و برندهای دیگه استفاده میشه:

2:

همچنین یه knob (سرولوم) مناسب پیدا کردم که بسیار شبیه سرولومی هست که کمپانی امریکایی استفاده کرده:
    3:
    Last edited by flipp; 14-09-2013 at 09:27. دليل: غلط املایی

14. 6 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jun 2013

پيش فرض

سلام
    ببخشید من یه مبتدی به تمام معنام به نظرتون میشه اینو Bass Boost cMoy v2.03 Headphone Amplifier ساخت؟
    منظور قطعاتش گیر میاد؟ ساختش خیلی سخته؟ میشه ازش نتیجه خوب گرفت؟
    امروز که تعطیله فردا یه چک میزنم ببینم ای سی پیدا میشه یا نه
    ممنون میشم کمکم کنید.
    Edit: این دوتا پیدا بشن فکر کنم بقیش حله
    1) TLE2426CLP
    2) OPA2134
    اگه اطلاعاتی در این زمینه داشتین ممنون میشم کمکم کنید.
    مرسی
    Last edited by pedi_xx; 30-07-2013 at 16:04.

16. این کاربر از pedi_xx بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

سلام
    ببخشید من یه مبتدی به تمام معنام به نظرتون میشه اینو Bass Boost cMoy v2.03 Headphone Amplifier ساخت؟
    منظور قطعاتش گیر میاد؟ ساختش خیلی سخته؟ میشه ازش نتیجه خوب گرفت؟
    امروز که تعطیله فردا یه چک میزنم ببینم ای سی پیدا میشه یا نه
    ممنون میشم کمکم کنید.
    Edit: این دوتا پیدا بشن فکر کنم بقیش حله
    1) TLE2426CLP
    2) OPA2134
    اگه اطلاعاتی در این زمینه داشتین ممنون میشم کمکم کنید.
    مرسی
    سلام,

صد در صد قابل ساختنه. حتی جعبه های آماده بسیار زیبایی هست با قیمت مناسب میشه تهیه کرد و مدار رو داخل تعبیه کرد که ظاهرش حتی از یه برند هم زیباتر بشه. قطعاتش هم چیز خاصی نیست، ساخت PCB هم قابل انجامه. من خیلی لذت می برم وقتی دوستان اظهار علاقه میکنند برای ساخت دستگاه، هر کمکی از دستم بر بیاد دریغ نخواهم کرد.

جعبه های آماده، با حدود 10-15 هزار تومن ناقابل میشه یکی ازین جعبه های زیبا رو انتخاب کرد و مدار امپلیفایر رو داختلش تعبیه کرد:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] / [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] / [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] /BMC 70B/

18. 5 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jun 2013

پيش فرض

سلام,

صد در صد قابل ساختنه. حتی جعبه های آماده بسیار زیبایی هست با قیمت مناسب میشه تهیه کرد و مدار رو داخل تعبیه کرد که ظاهرش حتی از یه برند هم زیباتر بشه. قطعاتش هم چیز خاصی نیست، ساخت PCB هم قابل انجامه. من خیلی لذت می برم وقتی دوستان اظهار علاقه میکنند برای ساخت دستگاه، هر کمکی از دستم بر بیاد دریغ نخواهم کرد.

جعبه های آماده، با حدود 10-15 هزار تومن ناقابل میشه یکی ازین جعبه های زیبا رو انتخاب کرد و مدار امپلیفایر رو داختلش تعبیه کرد:
    شما خیلی لطف دارین
    اصلا بهم انگیزه دادین تا تهش برم
    فقط یه سوال، من این طرح رو انتخاب کردم چون احساس کردم کمی اسونه اگه به نظرتون طرح بهتر و تقریبا اسون دیگه ایی بود خوشحال میشم بهم بگین
    و یه سوال دیگه این جعبه ها وقتی روشون کلیک میکنم میرن یه سایت خارجی، اینا رو کجا میتونم پیدا کنم (فکر کنم جواب سوالمو به صورت خصوصی بگیرم بهتر باشه)
    ممنون

20. 3 کاربر از pedi_xx بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •