تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 5 از 5

نام تاپيک: چند سوال از دیتابیس

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

13 چند سوال از دیتابیس

سلام

چند سوال داشتم.
    به فرض ما بخواهیم سیستم دیتابیس یک بیمارستان بنویسیم !
    خوب یک ER نیاز داریم و که بفهمیم باید چی کار کنیم.
    مرحله دوم ما جدوال رو باید بسازیم.خوب بر اساس رابطه هایی که دارند. جدوال رو می سازیم. مثلا کلید اصلی و کلید های خارجی رو به صورت کامندی نوشته و سپس همه را اجرا میکنیم.
    مرحله سوم و مهم داده ها هست.
    من فقط دیتابیس باید کار کنم و کاری به طراحی وب و فرم ندارم.خوب ما بخواهیم با داده های زیاد این رو پر کنیم باید چی کار کنیم؟
    از insert to استفده کنیم؟ یعنی 100 تا insert بنویسیم؟

مهم تر از همه: مثلا ما جدول دکتر داریم. خوب وقتی پذیرش یک مریض رو اضافه میکنه به لیست دکتر.
    مشخصات مریض میره تو سیتسم دکتر. این اضافه شدن کار دیتابیس کار هست یا فرد طراح وب؟

ما بدون طراحی فرم چطور میتونیم این کار انجام بدیم؟ یعنی یک مشخصات بیمار به جدول دکتر اضافه شه؟ تا بتونه فلان دارو تجویز کنه.
    با کامند های sql

واضح تر بگم: 10 جدول داریم. یکی پذیرش.یکی داروخانه . یکی بیمار . یکی ازمایشگاه و ..
    من میخوام این جداول با ارتباطشون پیاده کنم. بعد با داده های زیاد (فقط با sql) پرشون کنم.
    خوب این پر کردم باید معنا داشته باشه.مثلا مریض شماره 100 تو فیلد دارو. مثلا شماره دارویی که گرفته 547 بوده و تو جدول داروخانه میشه مثلا آمپول فلان. فیلد ازمایشگاه 36 و ازمایش قند.
    در رابطه با شماره داشتن در فیلد بیمار برای ازمایش و دارو و ارجاع به اون جدول ها صحیح هست؟

قصد ندارم راهنمایی و نحوه کار از دوستان دارم. بدونم باید چی کار کنم
    با سپاس

کاربر فعال تالار .Net senaps's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    خونمون

پيش فرض

از insert to استفده کنیم؟ یعنی 100 تا insert بنویسیم؟
    تقریبا بله!!!!
    شما یه کاری کن.... اسکریپت یه اینسرت رو کپی بگیر، ۵۰۰ تا کپی بگیر ازش، داده ها رو اصلاح و درست کن، بعد یه بار اجراش کن، چند ثانیه‌ی بعد، جداول پر میشن از اطلاعات و دیتای فیک! ...
    کاری نسبتا باحال میباشه!! ....
    کار کردن با اسکریپت رو میشه هم گوگل کرد، هم یه بار H۲ توضیح دادن تو سایت برا دوستان.... تقریبا تنها راه صلح امیزش همینه!‌

مهم تر از همه: مثلا ما جدول دکتر داریم. خوب وقتی پذیرش یک مریض رو اضافه میکنه به لیست دکتر.
    مشخصات مریض میره تو سیتسم دکتر. این اضافه شدن کار دیتابیس کار هست یا فرد طراح وب؟
    شما فقط جدول رو درست میکنی و با هیچ چیز دیگه‌ای کار نداری! ....
    خود طراحی سیستم میاد توابع و کلاس های ارتباطی رو می‌نویسه برای ارسال و ثبت داده ها در دیتابیس.... گاهی ممکنه از طراح دیتابیس خواسته بشه که لایه‌ی ارتباط با دیتابیس(دیتا اکسس) رو بنویسه... معمول نیست ولی خوشبختانه...!!!!
    بعدشم،ثبت بیمار جدید، میره تو بخش دکتر؟! چه ربطی داره!؟‌دکتر میره تو بخش بیمار نه بیمار جدول دکتر! اونم فقط کد دکتر نه خودش! ....

در رابطه با شماره داشتن در فیلد بیمار برای ازمایش و دارو و ارجاع به اون جدول ها صحیح هست؟
    اساس کار همینه... شما باید طوری جداول رو طراحی کنی که فقط لازم باشه کدش رو توی جداول دیگه استفاده کنی! نه خودش رو دوباره ببری اونجا...!

3. این کاربر از senaps بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض

تقریبا بله!!!!
    شما یه کاری کن.... اسکریپت یه اینسرت رو کپی بگیر، ۵۰۰ تا کپی بگیر ازش، داده ها رو اصلاح و درست کن، بعد یه بار اجراش کن، چند ثانیه‌ی بعد، جداول پر میشن از اطلاعات و دیتای فیک! ...
    کاری نسبتا باحال میباشه!! ....
    کار کردن با اسکریپت رو میشه هم گوگل کرد، هم یه بار H۲ توضیح دادن تو سایت برا دوستان.... تقریبا تنها راه صلح امیزش همینه!‌

شما فقط جدول رو درست میکنی و با هیچ چیز دیگه‌ای کار نداری! ....
    خود طراحی سیستم میاد توابع و کلاس های ارتباطی رو می‌نویسه برای ارسال و ثبت داده ها در دیتابیس.... گاهی ممکنه از طراح دیتابیس خواسته بشه که لایه‌ی ارتباط با دیتابیس(دیتا اکسس) رو بنویسه... معمول نیست ولی خوشبختانه...!!!!
    بعدشم،ثبت بیمار جدید، میره تو بخش دکتر؟! چه ربطی داره!؟‌دکتر میره تو بخش بیمار نه بیمار جدول دکتر! اونم فقط کد دکتر نه خودش! ....

اساس کار همینه... شما باید طوری جداول رو طراحی کنی که فقط لازم باشه کدش رو توی جداول دیگه استفاده کنی! نه خودش رو دوباره ببری اونجا...!
    سلام
    اول ممنون از راهنمایی شما
    از اینکه صبر و حوصله به خرج دادی سپاس گزارم.
    من برای تست کار رفتم چند تا جدول ساده توی sql ایجاد کردم.
    جدول دکتر: نام دکتر و شماره ID
    جدول بیمار : نام و مشخصات بیمار و شماره ID
    جدول پذیرش:نام فرد پذیرش کننده و شماره ID
    جدول دارو: شماره ID و لیست اساسمی دارو
    جدول ازمایشگاه : شماره ID و لیست آزمایشات
    و نهایاتا جدول اصلی: تو این جدول چیز جدیدی ایجاد نکردم. فقط یک سری فیلد ایجاد کردم که همش کلید خارجی جدول های بالا هست.
    یعنی doctor_id که میشه کلید خارجی شماره ID دکتر در جدول دکتر
    یا فیلد p_id که شده کلید خارجی شماره ID پذیرش کننده در جدول پذیرش
    یعنی تو جدول اصلی فقط شماره اعداد جداول دیگه ذخیره میشه
    این کار منطقی و اصولی هست؟
    کتاب خوندم اما متاسفانه همشون 1 یا 2 جدول خیلی کوچک مثال زدند و چنین مثال هایی نداشتیم

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    در دیتابیس منظور از اسکریپت همان کامند های sql است؟
    چون اتفاقا من ایجاد و پر کردن اطلاعات زیاد رو باید با Script انجام بدم. و کار نکردم تا حالا.
    اما حتما مطالعه میکنم در موردش.میشه لطفا نمونه ای لینک ها بهم در سایت بدید تا بفهمم دقیق منظور چیست.چون در کتاب ها جیزی نیددم.
    Last edited by Life24; 03-03-2013 at 18:35.

کاربر فعال تالار .Net senaps's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    خونمون

پيش فرض

سلام....
    خواهش میشه.....

خوب کار جدول اصلی چیه؟! بله منطقی و نرمال هستش معمولا این کار.... و همینجوری باید انجام بگیره...!!!

کتاب خوندم اما متاسفانه همشون 1 یا 2 جدول خیلی کوچک مثال زدند و چنین مثال هایی نداشتیم
    سایت جناب نصیری همچیم مسئله‌ای رو پوشش دادن که لینکس قسمت دوم اینجاست.... میتونید به صورت کامل مقاله رو در همه‌ی قسمت هاش مطالعه بکنین برای جدول های نرمال! :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    در دیتابیس منظور از اسکریپت همان کامند های sql است؟
    بله!

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام
    جدول دکتر: نام دکتر و شماره ID
    جدول بیمار : نام و مشخصات بیمار و شماره ID
    جدول پذیرش:نام فرد پذیرش کننده و شماره ID
    جدول دارو: شماره ID و لیست اساسمی دارو
    جدول ازمایشگاه : شماره ID و لیست آزمایشات
    و نهایاتا جدول اصلی: تو این جدول چیز جدیدی ایجاد نکردم. فقط یک سری فیلد ایجاد کردم که همش کلید خارجی جدول های بالا هست.
    یعنی doctor_id که میشه کلید خارجی شماره ID دکتر در جدول دکتر
    یا فیلد p_id که شده کلید خارجی شماره ID پذیرش کننده در جدول پذیرش
    یعنی تو جدول اصلی فقط شماره اعداد جداول دیگه ذخیره میشه
    همون طور که خودتون هم فرمودید برخی جدول ها مثل دکتر, بیمار, دارو, آزمایشگاه و ... جداول پایه ای هستند. در مورد جدول پذیرش داستان متفاوت است.
    جدول پذیرش: آیدی, آیدی بیمار, آیدی دکتر, تاریخ پذیرش و ...
    موفق باشید.

7. این کاربر از shotok بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •