تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 20 اولاول 123456713 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 192

نام تاپيک: رویای صادقه

حـــــرفـه ای MasterGeek's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

اسم بین المللیش که ریشه فرانسوی داره Deja vu (دژاوو)‌ هست. از جهت دید پزشکی یه جور اتصال کوتاه در مغزه در واقع آینده قبلا مشاهده نشده بلکه به خاطر ارتباطاتی که بین بخش های مختلف مغز پیش میاد مغز فکر میکنه که صحنه ی حاضر رو قبلا دیده و این سبب یه سری واکنشهای شیمیائی متعاقب توی معز میشه که احساس خاصی رو مثل شور، اضطراب یا تعجب و غربت ایجاد میکنه
    بحثهائی هم راجع به نورونهای حافظه کوتاه مدت و درازمدت و همپوشانی بین آنها در این پدیده وجود داره که جزئیاتش زیاده و تحقیقات زیادی روی انی موضوع هم در علم عصب شناسی و مغز و هم روانشناسی انجام شده (بیشتر از ۱۰۰ سال سابقه تحقیق علمی در این باره وجود داره).

جزئیات کمی بیشتر به فارسی:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و جزئیات بیشتر:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. 10 کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای sansi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

نميدونم درست متوجه گفته شما شدم يا نه؟!
    شما ميگين اينا همه توهمه و خواب نيست اگه توهمه پس چطور ميتوني اتفاقي رو كه با فاصله زماني كمي بعد از اينكه ميگيم اينو قبلا يه جايي ديدم،حدس بزنيم؟

4. 2 کاربر از sansi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

به لحاظ علمی کار نسبتا قابل توجهی روی دژا وو شده و اگه کسی نظرات و مستندات موثق میخواد باید به اون کارا مراجعه کنه که فقط در قالب مقالات علمی در مجلات علمی پزشکی و روانشناسی نوشته میشه. منبع بعدی و درجه دوم پایان نامه های پزشکی هست. و منبع درجه سوم هم مقالات مروری و تفسیری افراد مختلف (من جمله خود پزشکان و دانشمندان)‌ در مجلات عمومی هست (گفتم اگه دوستان با سیستم علمی آشنائی ندارن به این نکته دقت کنن که بحثهای علمی دقیق و مستند هست و کانالهای مشخصی داره) باقی منابع مثل وب سایتهای غیر معتبر و متون غیر علمی و کتابهای شعر و فلسفه بحثهای عام راجع به این موضوع هستند و مبتنی بر مستندات نیستند.

خود من چند باری رویای صادقه داشتم و دقیقا اون حس خاص رو وقتی اون صحنه ی تکراری رو دیدم به یاد دارم (الان چند سالی هست که ندیدم دیگه) ولی آیا همه ی اینا یه illusion نیست؟!
    خود من نمیتونم بگم illusion (معنی غیر دقیقش شاید "وهم" باشه) نیست. هیچوقت نشده که رویائی که دیدم رو دقیق ثبت کنم و بعد اونو با همون جزئیات ببینم همیشه اینطور بوده که اول صحنه رو دیدم یا ابتدای اون صحنه رو دیدم و این حس در من ایجاد شده که این صحنه چقدر آشناست....تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل

6. 10 کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه lovely_killer's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    GAMERS LAND

پيش فرض

نميدونم درست متوجه گفته شما شدم يا نه؟!
    شما ميگين اينا همه توهمه و خواب نيست اگه توهمه پس چطور ميتوني اتفاقي رو كه با فاصله زماني كمي بعد از اينكه ميگيم اينو قبلا يه جايي ديدم،حدس بزنيم؟
    نمیشه اسمش رو توهم گذاشت.
    رویای صادقه که بیشتر در مورد خواب ازش یاد میکنن: شما یه تصویر از آینده رو میبینید و بعدا اتفاق میافته.
    ولی دژاوو یا آشنا پنداری :
    شما در زمان حال تصویری رو میبینید که انگار قبلا دیدین. مثل این میمونه که ذهن شما از آینده به زمان حال برگشته باشه و دوباره این صحنه رو تجربه میکنین یا فقط زمانی از آینده رو دیدین و حالا اون صحنه براتون آشنا به نظر میاد ولی چرا و چطور اینو قبلا دیدین نمیدونین.
    نظریه دوم دژاوو که گفتم ملموس تره. چون ذهن انسان خیلی از خاطرات رو فراموش میکنه مخصوصا اگر در هنگام خواب باشه.
    واسه ی همین میشه گفت شاید شما این صحنه رو قبلا در خواب دیدین ولی دیدنش رو یادتون نمیاد.فقط وقتی دقیقا عین اون تکرار میشه به نظرتون آشنا میاد .

8. 5 کاربر از lovely_killer بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه GAME-GTR's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    IRAN/ABADAN

پيش فرض

یه لحظه ببخشید، دژاوو رویای صادقه نیست، در رویای صادقه در خواب روح از بدن به طور ناکامل جدا میشه و به جایی میره و صحنه ای رو میبینه و هنگامی که روح به همراه جسم به زمان مورد نظر میرسه اون لحظه برای انسان آشنا بنظر میاد.
    اما من دیدم این بخث هست مایل هستم شرکت کنم.
    اما مساله دیگه در این مورد این هست که من هر سال در یک زمان تاریخی معین حدودا دی ماه، خوابهایی رو میبینم که در آینده برای من بطور تقریبا دقیق اتفاق میافته. من خوابهام رو با خانواده در میون میذارم و فامیل فک میکنن آینده نگر شدم.
    آخرین بار یه خواب در مورد ماشینی دیدم که پدرم میخره و شماره پلاکش رو گفته بودن. توی خواب دیده بودم پلاک ماشین چنده و چند رقمش یادم بود. حدود استفند ماه یه پژو 206 خریدیم که رقمایی که گفته بودم تو پلاکش بود.
    سوال من اینه که این چه ربطی به دژاوو یا رویای صادفه داره ، ویا اینکه اصلا چیه ؟

10. 3 کاربر از GAME-GTR بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن برق khafan8288's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010
    محل سكونت
    takab

پيش فرض

نمیشه اسمش رو توهم گذاشت.
    رویای صادقه که بیشتر در مورد خواب ازش یاد میکنن: شما یه تصویر از آینده رو میبینید و بعدا اتفاق میافته.
    ولی دژاوو یا آشنا پنداری :
    شما در زمان حال تصویری رو میبینید که انگار قبلا دیدین. مثل این میمونه که ذهن شما از آینده به زمان حال برگشته باشه و دوباره این صحنه رو تجربه میکنین یا فقط زمانی از آینده رو دیدین و حالا اون صحنه براتون آشنا به نظر میاد ولی چرا و چطور اینو قبلا دیدین نمیدونین.
    نظریه دوم دژاوو که گفتم ملموس تره. چون ذهن انسان خیلی از خاطرات رو فراموش میکنه مخصوصا اگر در هنگام خواب باشه.
    واسه ی همین میشه گفت شاید شما این صحنه رو قبلا در خواب دیدین ولی دیدنش رو یادتون نمیاد.فقط وقتی دقیقا عین اون تکرار میشه به نظرتون آشنا میاد .
    من کاملا با شما موافقم
    درضمن وقتی من خواب میبینم یه خواب های عجیبی میبینم
    یه ماه پیش خواب دیدم که مردم روو دوش مردم هستم که دارن منو به قبرستان میبرن و من خودم از تابوتم بلند شدم و داشتم همه رو نگاه میردم و دیدم که دارن منو از یه رودخونه به اون طرف میبرن درحالی که مردم منو نمیدیدن
    چندماه قبل از اونم خواب دیدم که یه عکس بزرگ خیلی خیلی خوشگل طرف شمال رو گرفته منم جذبش شدم و به طرفش رفتم اما هرچی میرفتم نمیرسیدم و یک نفر(فک کنم خانوم بود)داشت بهم میگفت نرو . برگرد

12. این کاربر از khafan8288 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه lovely_killer's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    GAMERS LAND

پيش فرض

یه لحظه ببخشید، دژاوو رویای صادقه نیست، در رویای صادقه در خواب روح از بدن به طور ناکامل جدا میشه و به جایی میره و صحنه ای رو میبینه و هنگامی که روح به همراه جسم به زمان مورد نظر میرسه اون لحظه برای انسان آشنا بنظر میاد.
    اما من دیدم این بخث هست مایل هستم شرکت کنم.
    اما مساله دیگه در این مورد این هست که من هر سال در یک زمان تاریخی معین حدودا دی ماه، خوابهایی رو میبینم که در آینده برای من بطور تقریبا دقیق اتفاق میافته. من خوابهام رو با خانواده در میون میذارم و فامیل فک میکنن آینده نگر شدم.
    آخرین بار یه خواب در مورد ماشینی دیدم که پدرم میخره و شماره پلاکش رو گفته بودن. توی خواب دیده بودم پلاک ماشین چنده و چند رقمش یادم بود. حدود استفند ماه یه پژو 206 خریدیم که رقمایی که گفته بودم تو پلاکش بود.
    سوال من اینه که این چه ربطی به دژاوو یا رویای صادفه داره ، ویا اینکه اصلا چیه ؟
    من نظر شخصی خودم رو توی پست قبلیم گفتم. و اگه این اتفاقی که واسه ی شما روی میده رو از همون دیدگاه بررسی کنیم. (بیشتر از دیدگاه علمی تا دیدگاه ما فوق طبیعه) :

همه ی افراد خواب میبینن و اگه بگیم تعدادی از خواب هاشون رویای صادقه است دور از ذهن نیست.(با فرض اینکه رویای صادقه وجود داره) حالا چند درصد از این خواب ها رو یادمون میمونه؟ کدوم یکی از اینهایی که یادمون مونده جزء رویاهای صادقه است؟
    به نظر من میشه این خواب های واقعی شما رو با قابلیت های ذهنی خاصی که شاید داشته باشین معنا کرد. و شاید فصل(زمان) روی این قابلیت های شما تاثیر گذاره که باعث میشه این رویا ها رو بهتر و دقیق تر یادتون بمونه.
    Last edited by lovely_killer; 08-06-2012 at 15:00.

14. 2 کاربر از lovely_killer بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

مولوی یه داستان داره راجع به مردمی که فیل ندیده بودن و هرکی تفسیری داشت (توی ادامه میذارم، دوست داشتین شعرش هم هست).

رویای صادقه و DejaVu دو روی یه سکه اند. یکی تعبیر غیرفیزکی و شمنی میکنه که روح جدا شد و فلان و بهمان یکی هم میره آزمایش میکنه و سعی میکنه توجیه علمی پیدا کنه. یکی دنیای هری پاتر رو دوست داره یکی هم هاوکینگ...

شهری بود كه مردمش, اصلاً فیل ندیده بودند, از هند فیلی آوردند و به خانة تاریكی بردند و مردم را به تماشای آن دعوت كردند, مردم در آن تاریكی نمی‌توانستند فیل را با چشم ببینید. ناچار بودند با دست آن را لمس كنند. كسی كه دستش به خرطوم فیل رسید. گفت: فیل مانند یك لولة بزرگ است. دیگری كه گوش فیل را با دست گرفت؛ گفت: فیل مثل بادبزن است. یكی بر پای فیل دست كشید و گفت: فیل مثل ستون است. و كسی دیگر پشت فیل را با دست لمس كرد و فكر كرد كه فیل مانند تخت خواب است. آنها وقتی نام فیل را می‌شنیدند هر كدام گمان می‌كردند كه فیل همان است كه تصور كرده‌اند. فهم و تصور آنها از فیل مختلف بود و سخنانشان نیز متفاوت بود. اگر در آن خانه شمعی می‌بود. اختلاف سخنان آنان از بین می‌رفت. ادراك حسی مانند ادراك كف دست, ناقص و نارسا است. نمی‌توان همه چیز را با حس و عقل شناخت.

16. 8 کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    بی خداحافظی...

پيش فرض

ممنون از نظرات دوستان و اطلاعات دقیق بعضی ها
    بیشتر هدفم تقویت اون حس هستش.
    آیا ممکن هست ؟ به چه وسیله ای میشه بش رسید؟

18. 3 کاربر از CRIS Joon CR7 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال AMIR-AIRGUNNER's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011

پيش فرض

به لحاظ علمی کار نسبتا قابل توجهی روی دژا وو شده و اگه کسی نظرات و مستندات موثق میخواد باید به اون کارا مراجعه کنه که فقط در قالب مقالات علمی در مجلات علمی پزشکی و روانشناسی نوشته میشه. منبع بعدی و درجه دوم پایان نامه های پزشکی هست. و منبع درجه سوم هم مقالات مروری و تفسیری افراد مختلف (من جمله خود پزشکان و دانشمندان)‌ در مجلات عمومی هست (گفتم اگه دوستان با سیستم علمی آشنائی ندارن به این نکته دقت کنن که بحثهای علمی دقیق و مستند هست و کانالهای مشخصی داره) باقی منابع مثل وب سایتهای غیر معتبر و متون غیر علمی و کتابهای شعر و فلسفه بحثهای عام راجع به این موضوع هستند و مبتنی بر مستندات نیستند.

خود من چند باری رویای صادقه داشتم و دقیقا اون حس خاص رو وقتی اون صحنه ی تکراری رو دیدم به یاد دارم (الان چند سالی هست که ندیدم دیگه) ولی آیا همه ی اینا یه illusion نیست؟!
    خود من نمیتونم بگم illusion (معنی غیر دقیقش شاید "وهم" باشه) نیست. هیچوقت نشده که رویائی که دیدم رو دقیق ثبت کنم و بعد اونو با همون جزئیات ببینم همیشه اینطور بوده که اول صحنه رو دیدم یا ابتدای اون صحنه رو دیدم و این حس در من ایجاد شده که این صحنه چقدر آشناست....تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل
    برای من هم اینطوریه یعنی حس میکنم که تو این شرایط بودم و اشنا به نظر میاد
    اما برخی دوستان میگن که لحظات بعدی رو هم میتوننن حدس بزنن که هنوز واقعا اتفاق نیافتاده !! ((البته من این رو تجربه نکردم ))
    این چه جوری ممکن میشه ؟!

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •