تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 18 اولاول 1234567814 ... آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 175

نام تاپيک: سریال وضعیت سفید

حـــــرفـه ای poonel's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008
    محل سكونت
    زیـر خـط فـقـر

پيش فرض

گفت‌وگوي با عباس غزالي
    بهروز «وضعيت سفيد» را به «سيزده 59» ترجيح دادم

روزنامه ایران شنبه 23 مهر 1390

محسن غلامي

بازي‌اش نشان از شيطنت و حس بازيگوشي خاصي دارد البته در گرو نقشي که شخصيتش هنوز در بچگي‌اش مانده. بهروز «وضعيت سفيد» گويا قرار است ابتدا تا انتهاي سريال را درگير لحن صدا و رفتار عجيب نقشي کند که مخاطب کمتر نشاني از آن را در آثار تلويزيون مي‌بيند. عباس غزالي بازيگر 27ساله‌ که با ترسيم اين نقش، توانسته ارتباط خوبي با ببيننده اين روزهاي سيما برقرار کرده، مطمئناً مي‌تواند آينده‌اي بهتر از حال را براي بازيگري خود رقم بزند.

عباس غزالي تا پيش از بازي در «وضعيت سفيد»، بجز سريال «رستگاران» کاري که بتوان روي آن حساب ويژه اي باز کرد در کارنامه نداشت. اما به يکباره در فيلمي پرکاراکتر ظاهر شده که مخاطب‌پسند است.
    البته برايم کاملاً راضي‌کننده است همان طور هم که باعث شده باوجود پخش تنها چندين قسمت از اين سريال، طي همين روزها فيلمنامه‌هاي بسيار ديگر به من پيشنهاد شود. چند دليل دارد اما بالاخره بازي در فيلمي از حميد نعمت‌الله آرزوي هر بازيگري همچون من است.
    چطور؟
    چون مي‌دانستم با کارگرداني کار مي‌کنم که حتي اگر بازيگر هم بد بازي کند اما او در مسير درستي هدايتش مي‌کند.
    البته پس از نقش‌آفريني در «رستگاران» کمي هم دست شما براي انتخاب نقش بايد باز شده باشد.
    بله؛ خوشبختانه بعد از سريال «رستگاران» امكان ابراز عقيده و فرصت انتخاب داشتم. با اين وجود پس از پيشنهاد حميد نعمت‌الله براي بازي در «وضعيت سفيد» بدون معطلي پذيرفتم، حتي اگر در حد و اندازه چند پلان بود، دوباره قبول مي‌کردم.
    جالب است برخلاف اين خواسته حداقلي اما بهروزِ «وضعيت سفيد» گويا در هر سکانس و صحنه‌اي از فيلم، ردپايي از خود برجا گذاشته است!
    حتي جالب اين‌که در قسمت‌هاي بعدي مجموعه، بيشتر از اين، بر نقش بهروز اشاره خواهد شد و وارد داستان‌هاي زندگي او مي‌شود که خودم نيز بي‌صبرانه منتظرم تا حاصل آن تلاش‌هاي چندين ماهه را ببينم.
    همين حضور پررنگي که اشاره کرديد، دليل خاصي دارد؟يعني اينکه از ابتدا هم؛ روايت داستان اينگونه تعيين شده بود؟
    زماني که نقش پيشنهاد شد کارگردان هم تأکيد داشت که نقش بهروز و محترم، دو کاراکتري هستند که شايد بيشتر به چشم بيايند.
    که واقعاً همين‌گونه است بخصوص نقش بهروز که جذابيت‌هاي خاصي هم به سبب تيپ کمدي‌اش براي مخاطب دارد!
    چون پر از ويژگي و سرشار از جذابيت‌هاي گفتاري و رفتاري است که خود کمک کارگردان نيز مزيد بر علت شد که نقش خوب شکل بگيرد.
    يك‌سري رفتارهايي از بهروز سر مي‌زد که دوست‌داشتني است اما اين حرکات چقدر در فيلمنامه وجود داشت؟
    بيشتر اين حركات در خود فيلمنامه بود که واقعاً تلاش کردم آن را به مرحله اجرا برسانم. سعي داشتم نقشي متفاوت و به‌دور از تکرار را بازي کنم و براي خوب درآمدن هر نقش و صحنه‌اي همه کار کردم. خسته نشدم چون پرانرژي هستم و به هرحال کار هم جذابيت خودش را داشت.
    چه نوع جذابيتي! البته همان اوايل گفت‌و‌گو اشاره کرديد که در کنار کارگرداني خوب به‌خاطر دلايلي ديگر نيز، نقش را پذيرفتيد. توضيح مي‌دهيد؟
    قصه روايت جالب و بكري داشت که البته به دليل پرهزينه بودن و مشکلات ترسيم چنين فضاي خاص و پرکاراکتر و البته شايد تنبلي، برخي فيلمسازان سراغي از آن نمي‌گيرند. همچنين کمتر نقشي شبيه بهروز را در آثار سيما و حتي سينما داشته‌ايم که متفاوت بوده تا به الان.
    متفاوت! از چه نظر؟
    چون اين نقش به نوعي تيپ و شخصيت را تلفيق مي‌کرد که در عين حال بايد هم واقعي مي‌نمود و هم از لودگي دوري مي‌کرد.
    جدا از اين، «وضعيت سفيد» تاكنون نشان داده چندان بر کاراکتر خاصي تمرکز ندارد و همه باهم، داستان را جلو مي‌برند. اين نوع ساخت براي ديده شدن يا نشدن بازيگري مثل خود شما، نگراني نمي‌آورد؟
    چرا خب، ولي تمام نگراني من در پذيرفتن اين نقش چيز ديگري بود. اين‌که بتوانم اين نقش واقعاً متفاوت را خوب بازي کنم. به هر حال نقش بهروز کار آساني نبود؛ دو وجهي که ترکيبي از تيپ و شخصيت است و تنها ترسم از اين بابت بود که خوشبختانه پس از پخش اين سريال، مخاطب جذب کار شده است.
    به هرحال توليد «وضعيت سفيد» زمان زيادي را با تيم منسجمي حتي از جهت بازيگري صرف کرد که بايد بتواند رضايت مخاطب را هم به‌دست آورد.
    وقتي زماني بيش از 1 سال و 7 ماه را در کنار هم باشيم و واقعاً کار کنيم بايد همين گونه شود. شخصاً در اين مدت پيشنهادهاي زياد و گاه بسيار خوبي را رد کردم چون به نتيجه اين کار اعتماد داشتم.
    مثلاً چه نقشي؟ پيشنهاد رد شده را عرض مي‌کنم.
    همانند بازي به جاي صابر ابر در سينمايي «سيزده 59». اما راضي‌ام با اينکه گريم‌مان در اين مدت زياد خاص بود و شايد نزديک به 14ساعت را در شبانه‌روز کار مي‌کرديم.
    به همين تيم بازيگري اشاره کرديد که شايد پرتعداد اما با هم جفت و جورند. به نظر شما چرا چنين تركيبي به خوبي ايجاد شده است؟
    چون هر شخصيتي سرجاي خودش است و در راستاي تفکر فيلم جلو رفته که هدايت خوب کارگردان هم در اين باره کاملاً محسوس است. مثل غذاي متنوعي مي‌ماند که هر نوع خوراکي در آن يافت مي‌شود و هر نقشي دم از رنگ و بويي خاص مي‌زند.
    فضاسازي شلوغي هم دارد که خود نکته جالب و البته دوست‌داشتني است.
    شما ببينيد فضاي کمتر ترسيم شده‌اي است که هرجور تصويري درآن نمايش داده مي‌شود. همه با هم حرف مي‌زنند، بازي مي‌کنند، تيپ خاص دارند و.... ولي اصلاً مخاطب سردرگم نمي‌شود؛ اين حسن سريال «وضعيت سفيد» است.
    نکته منفي هم در کار ديده‌ايد؟
    نه آنطور که قابل اذعان باشد اما به هر حال چون زمان تصويربرداري فيلم چندين ماه طول کشيده ممکن است گاه حفظ گريم‌ها سخت شده و با هم سنخيت نداشته باشد که اين هم طبيعي است.
    نهايتاً اينکه پخش سريال «وضعيت سفيد»، براي شما تأثيري بر پذيرش نقش‌هاي پيش رو داشته؟
    اتفاقاً با پخش سريال پيشنهادات بسياري شده که گاه بسيار شبيه نقش بهروز است که مطمئناً از اين تکرار نقش دوري مي‌کنم.کم کار کردن را بهتر از تکراري شدن مي‌پسندم. نمي‌خواهم تکراري شوم. بويژه هدف اصلي ام اين است كه وارد سينما بشوم.

2. این کاربر از poonel بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای poonel's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008
    محل سكونت
    زیـر خـط فـقـر

پيش فرض

گزارش سريال «وضعيت سفيد»
    آژيــر قرمز آژيــرسفيـد

وقتي رخدادهاي سال‌هاي دفاع مقدس را مرور مي‌كنيم، موضوع‌هاي جذاب و پر از تعليق زيادي براي ساخت فيلم و مجموعه‌هاي مختلف وجود دارد. دور هم جمع شدن مردم در پناهگاه‌هاي شهري، بيرون شهر و... هنوز موضوع‌هاي بكري هستند كه مي‌توان براي ساخت آثار نمايشي از آنها بهره برد.
    حال قصه‌هاي آن سال‌ها در مجموعه تلويزيوني «وضعيت سفيد» به كارگرداني حميد نعمت‌الله و تهيه‌كنندگي محمدرضا شفيعي به تصوير كشيده شده است. اين مجموعه درباره سال‌هاي موشكباران است؛ آن روزهايي كه وقتي آژير قرمز از راديو پخش مي‌شد، مردم همراه خانواده‌هايشان به پناهگاه مي‌رفتند و آنقدر منتظر مي‌ماندند تا آژير سفيد را از راديو بشنوند اين سريال اين روزها در حال پخش است و گفت‌وگو با عوامل اين مجموعه را پيش‌رو داريد.
    وضعيت سفيد مجموعه‌اي خاطره انگيز است
    محمدرضا شفيعي از تهيه‌كنندگان فعال و باسابقه سازمان صداوسيماست كه تاكنون تهيه مجموعه‌ها و تله‌فيلم‌هاي مختلفي همچون جراحت، فاصله‌ها، خونبها، رستگاران، برهوت، بيا مي‌بخشيم، جدا‌افتاده و داشتن و نداشتن را به عهده داشته است. وي اين روزها مشغول تهيه مجموعه تلويزيوني «شيدايي» به كارگرداني محمدمهدي عسكرپور براي شبكه 3 سيماست. محمدرضا شفيعي با ساخت مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد تلاش كرده يك اثر متفاوت را در كارنامه هنري‌اش به ثبت برساند.
    شفيعي در پاسخ به اين سوال ‌كه چطور تهيه مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد را پذيرفته، مي‌گويد: اين مجموعه تلويزيوني در مقايسه با آثار نمايشي چه فيلم تلويزيوني و چه مجموعه تفاوت‌هاي زيادي دارد، چراكه به فضاي سال‌هاي جنگ و اتفاقاتي كه در آن سال‌ها مردم با آنها روبه‌رو بودند، مي‌پردازد. در مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد، روايتگر داستان خانواده‌اي در تهران هستيم كه با ماجراهاي مختلفي رو‌به‌رو مي‌شوند. از سوي ديگر در اين مجموعه برخلاف ديگر آثاري كه درباره جنگ ساخته مي‌شود به توپ و تانك و فضاي جنگ نپرداختيم، بلكه تلاش كرديم به اتفاقاتي كه در شهر افتاده، بپردازيم؛ بنابراين تفاوت‌هاي بسياري براي مخاطبان خواهد داشت.
    روبه‌رو شدن با اثري كه تعدد لوكيشن و بازيگر دارد مسلماً‌دشوار است و قطعا عوامل سازنده وضعيت سفيد هم با اين مسائل مواجه شدند. تهيه‌كننده وضعيت سفيد دراين‌باره مي‌گويد: در اين مجموعه با تعدد لوكيشن و بازيگر روبه‌رو بوديم. اين مجموعه 35 بازيگر داشت. به همين دليل كار چندان راحت نبود و سختي‌هاي خودش را داشت.
    شفيعي درباره لوكيشن نيز چنين توضيح مي‌دهد: معماري شهر نسبت به چند سال پيش تغيير زيادي كرده است، چه برسد به اين‌كه درباره سال‌هاي دفاع مقدس مجموعه‌اي را تهيه و پخش كنيم. اگر بخواهيم درباره تاريخ قديم اثري بسازيم آنقدر مشكل نداريم چرا كه تكليف ما درخصوص تاريخ گذشته مشخص است، اما در تاريخ معاصر و فضاي معماري شهر تغييرات زيادي داشته است. به همين دليل مجموعه‌اي خاطره‌انگيز است، هم براي مخاطب و هم براي عوامل سازنده. براي مخاطب خاطره‌انگيز است چرا كه همه ما خاطراتي تلخ و شيريني از روزهاي جنگ داريم و با ديدن اين سريال بسياري از خاطرات زنده مي‌شود. براي عوامل هم از اين نظر كه در بطن كار حضور دارند، خاطره‌انگيز است. شايد سختي‌هايي را كه ما در ساخت اين مجموعه متحمل شديم يك مخاطب عام حس نكند، اما مخاطبي كه اهل فن باشد براحتي متوجه مي‌شود در ساخت مجموعه‌اي با اين تعدد بازيگر و لوكيشن مشكلات زيادي داشتيم.
    وي ادامه مي‌دهد: ما براي تهيه مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد بناچار بايد برخي دكورها را مي‌ساختيم و همين مساله نه تنها كار ما را خيلي سخت ‌كرد، بلكه زمان تصويربرداري هم طولاني‌تر شد تا اين مجموعه ايرادي در اين خصوص نداشته باشد و فضاي قصه كاملا براي مخاطبان باورپذير و قابل لمس باشد.
    تهيه‌كننده مجموعه وضعيت سفيد در پاسخ به اين‌كه وجه تمايز وضعيت سفيد با ديگر سريال‌هاي ساخته شده درباره دفاع مقدس چيست، اين‌گونه مي‌گويد: ويژگي مهم مجموعه، شخصيت‌محور و خانواده‌محوربودنش است. وقتي قرار است در يك صحنه 4 يا 5 بازيگر بازي داشته باشند كار سخت مي‌شود، چه برسد به اين‌كه در يك صحنه 30 بازيگر حضور داشته باشند. در واقع بايد اشاره كنم 50درصد هر قسمت از مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد كه 50 تا 60 دقيقه است مربوط به صحنه‌‌هايي مي‌شود كه تعداد بازيگران آنها زياد است.
    شفيعي خاطرنشان مي‌كند: شخصيت‌محور بودن مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد براي مخاطبان تلويزيون جذابيت‌هاي فراواني خواهد داشت و داستان برايشان ويژه‌تر خواهد بود. در مجموع بينندگان در اين كار شاهد شخصيت‌هاي متفاوتي هستند.
    شفيعي درباره پخش هرشبي مجموعه وضعيت سفيد مي‌گويد: مديران شبكه 3 تصميم گرفتند مجموعه‌ها را به صورت هر شبي پخش كنند، چرا كه معتقدند اين نوع پخش مخاطب‌پسندتر است.
    اين تهيه‌كننده درباره انتخاب حميد نعمت‌الله براي كارگرداني مجموعه وضعيت سفيد مي‌گويد: من قبل از ساخت اين مجموعه 3 تله‌فيلم «اي‌دوست مرا به خاطرآور»، «بيا از گذشته حرف بزنيم» و «فريدون مهربان است» را با او كار كرده بودم، بنابراين با روحيات او در كار آشنا بودم. در ضمن اين‌كه او جزو كارگردانان توانمند است و هميشه كارهايش مورد استقبال مردم و منتقدان قرار گرفته است. در واقع آثار او، هم براي مخاطبان عام و هم خاص است و معتقدم كار سختي است كه كارگرداني بتواند نظر طيف‌هاي خاص را جلب كند، اما آثاري كه نعمت‌الله مي‌سازد، اين ويژگي را دارند. در اين مجموعه حميد نعمت‌الله فقط از بازيگران مطرح استفاده نكرده، بلكه از بازيگران غيرچهره هم بهره برده است.
    تهيه‌كننده مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد درباره انتخاب بازيگران و اين‌كه با توجه به توليد انبوه فيلم‌ها و مجموعه‌هاي تلويزيوني توانسته‌اند بازيگراني را كه مدنظر داشتند، جذب كنند يا نه، مي‌گويد: خوشبختانه توانستيم بازيگراني را كه مد نظرمان بود، جذب كنيم. البته انتخاب بازيگران را آقاي نعمت‌الله انجام داد و در بخش‌هايي هم من مشورت دادم. بخشي از بازيگران از چهره‌هاي مطرح سينما و تلويزيون هستند و بخشي ديگر از بازيگران غيرچهره. نقش‌هاي بازيگران غيرچهره هم كم از بازيگران چهره نبود و همين مساله به تفاوت‌هاي اين مجموعه افزوده است. اما از نتيجه كار راضي هستيم و بازيگران هم تلاش خودشان را كردند.
    شفيعي درباره بخش‌هاي زنده‌ياد مهين شهابي در اين مجموعه مي‌گويد: بعد از بيمار شدن زنده‌ياد مهين شهابي ناچار شديم صحنه‌هايي را كه با ايشان ضبط كرده بوديم دوباره تكرار كنيم، بنابراين زمان تصويربرداري طولاني شد. بخش‌هايي را كه با مهين شهابي تصويربرداري شده بود، كنار گذاشتيم و صحنه‌ها را با بازي شهين تسليمي ضبط كرديم.
    يادآوري موشكباران در وضعيت سفيد
    فيلمنامه مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد را هادي مقدم‌دوست و حميد نعمت‌الله نوشتند. نعمت‌الله و مقدم‌دوست حدود 2 سال روي قصه اين مجموعه كار كردند. سال 87 اين طرح را به تلويزيون ارائه و بعد از تصويب، همان سال نگارش را به صورت جدي‌تر آغاز كردند و سال 88 مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد كليد خورد و تصويربرداري آن در ارديبهشت امسال به پايان رسيد.
    مقدم‌دوست درباره شكل‌گيري اين فيلمنامه مي‌گويد: مجموعه وضعيت سفيد را همراه حميد نعمت‌الله نوشتم. اين پديده كه در سال‌هاي حملات موشكي به شهرها برخي از مردم به صورت دسته‌جمعي و خانوادگي به نقطه‌اي از اطراف شهر مي‌رفتند، اولين ايده‌اي بود كه به نظرمان قابليت كار نمايشي داشت.
    مقدم‌دوست مي‌گويد: در سينماي دفاع مقدس خيلي كم به ماجراهاي پشت جبهه و جنگ پرداخته مي‌شود كه در نگارش فيلمنامه مجموعه وضعيت سفيد به اين نكته توجه شده است.
    مقدم‌دوست در پاسخ به اين‌كه فيلمنامه هنگام فيلمبرداري تغيير كرد يا خير؟ مي‌گويد: در طول فيلمبرداري براي غني‌تر شدن كار، فيلمنامه را رتوش مي‌كنيم، يعني با توجه به بازيگران، محل فيلمبرداري و امكانات موجود فيلمنامه را تا حدودي پرورش مي‌دهيم و گاهي هم با توجه به قابليت بازيگر فيلمنامه ارتقا مي‌يابد كه به لطف خدا در نگارش وضعيت سفيد هم اين‌گونه بود. بازيگري نداشتيم كه به دليل ناكارآمدي موجب نزول قصه شود، بلكه هر چه بود ارتقاء سطح بود.
    مقدم دوست يادآور مي‌شود: در دوران موشكباران شهرها، مردم تجربه خاصي از دوران دفاع مقدس دارند كه آن تجربه در فيلم‌ها و هدف ما يادآوري زمان موشكباران و آشنايي نسل جديد با حوادث آن دوران بود و آن را در يك روايت تاريخي كه براي مردم اتفاق افتاده بود، به تصوير كشيديم.
    وي مي‌گويد: خيلي از مردم براي اين كه از موشكباران دور باشند خانوادگي به محلي دورتر مي‌رفتند كه آن را دستمايه داستان وضعيت سفيد در يك موقعيت نمايشي كرديم كه وجوه تاريخي دارد.
    نويسنده فيلمنامه در پاسخ به اين‌كه هنگام نگارش فيلمنامه چقدر بازيگر را در نظر گرفته است، توضيح مي‌دهد: در نگارش هر فيلمنامه، عجله‌اي براي به پايان رساندن آن نداريم، بلكه خوب روي آن فكر مي‌كنيم و شخصيت‌ها را پرورش مي‌دهيم و در طول نگارش به بازيگر فكر نمي‌كنيم و سعي مي‌كنيم شخصيت را به عمل آوريم، چون وقتي نويسنده به يك بازيگر اتكا كند ممكن است آن بازيگر بنا به دلايلي نيايد. پس بهتر است روي فيلمنامه و شخصيت‌ها كار كند و شخصيت را قوي پرورش بدهد كه اگر هر بازيگر سر كار آمد به عنوان يك چهره بتواند مطابق با آنچه نوشته شده است به ديگران معرفي شود. اما هنگام فيلمبرداري كه بازيگر حضور دارد و با خود قابليت‌هايي به همراه مي‌آورد، با توجه به توانايي بازيگر فيلمنامه را ارتقا مي‌دهيم.
    مقدم دوست درباره اهميت مخاطب‌شناسي و نگاه بومي هنگام نگارش فيلمنامه تصريح مي‌كند: مخاطب‌شناسي 2 وجه دارد. اول، سليقه مخاطب است و وجه ديگر، نياز اوست. گاهي ممكن است مخاطب چيزي را بپسندد كه به آن نياز ندارد، اما نويسنده بايد سليقه و نياز مخاطب را در نظر بگيرد و سعي كند به‌طور همزمان كاري ارائه دهند كه هم مورد سليقه مخاطب باشد و هم مورد نياز مخاطب در واقع نبايد با چشماني بسته فيلمنامه نوشت و تجربيات گذشته را تكرار كرد، بلكه بايد با نگاهي گسترده به دنبال سليقه و نياز مخاطب رفت. فيلمنامه‌نويس بايد با انگيزه به دنبال مخاطب‌شناسي برود و پژوهش كند. در اين صورت به طور حتم فيلمنامه او تأثيرگذار مي‌شود. فيلمنامه‌هاي ضعيف هنر بازيگران را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد و باعث مي‌شود عمر دوران محبوبيتشان كوتاه شود. يعني اگر فيلمنامه ضعيف باشد هنرپيشه درجه يك سينما هم كار خوبي ارائه نمي‌دهد و نزول مي‌كند.
    تلخي دوران موشكباران
    اصغرنقي‌زاده متولد ۱۳۴۱ تهران است. اين بازيگر كه بيشتر با فيلم‌هاي دفاع مقدس شناخته مي‌شود، در بسياري از فيلم‌هاي برتر حوزه جنگ، ايفاي نقش كرده كه از ميان آنها مي‌توان به وصل نيكان، از كرخه تا راين، خاكستر سبز، آژانس شيشه‌اي و... اشاره كرد.
    نقي‌زاده از انگيزه حضورش در آثار دفاع مقدس مي‌گويد: بازي در سينما و تئاتر را از سال‌هاي 55 و 56 همزمان با دوران تحصيلم در دبيرستان شروع كردم. حدود سال‌هاي 59و60 همزمان با تشكيل حوزه هنري به تئاتر رفتم. نخستين جرقه براي بازي در فيلم‌هاي جنگي و دفاع مقدس با ديدن فيلم ديده‌بان اثر ابراهيم حاتمي‌كيا در ذهنم ايجاد شد و تصميم گرفتم روي اين قضيه كار و ياد شهيدان را زنده كنم، ياد دوستاني كه براي اين انقلاب جنگيدند و تلاش كردند.
    بازيگر مجموعه وضعيت سفيد درباره حضورش در اين مجموعه مي‌گويد: فيلمبرداري اين كار از 25 آبان 88 در مدرسه شهادت ورامين كليد خورد و پس از افت و خيزهاي فراوان سرانجام روز 25 ارديبهشت امسال با ضبط سكانس‌هاي پاياني واقع در شهرك دفاع مقدس به پايان رسيد. وقتي بازي در اين مجموعه به من پيشنهاد شد، فيلمنامه را مطالعه كردم و وقتي ديدم قصه مربوط به زمان موشكباران است، و آن زمان را لمس كرده‌ام. احساس كردم مي‌توانم با قصه ارتباط برقرار كنم، دوران تلخ موشكباران برايم بدترين دوران است. دشمن توانايي اين را نداشت بر ما غلبه كند، پس به خانواده‌هاي ما هجوم مي‌آورد و اين براي من بدترين دوران بود. لذتبخش‌ترين دوران در آن زمان هم آزادسازي خرمشهر بود و به زيبايي در ذهنم حك شده است.
    معمولا آثار تاريخي با تعداد بازيگرهاي زياد كه هم حرفه‌اي و غير حرفه‌اي هستند ساخته مي‌شود و سختي‌هاي خاصي براي عوامل سازنده از جمله بازيگران حرفه‌اي‌تر به همراه دارد. نقي‌زاده دراين‌باره مي‌گويد: اين مجموعه نابازيگر نداشت، بلكه عده‌اي تجربه بيشتري داشتند و عده‌اي كم‌تجربه‌تر بودند و از طرفي آقاي نعمت‌الله اجازه نمي‌دادند آنچه بازيگر مي‌خواند باشد بلكه خط اصلي را خود ايشان مي‌دادند. ايشان به دنبال اين بودند كه يك زندگي طبيعي را نمايش دهند و براي همين همه چيز طبيعي بود و مانند بعضي فيلم‌ها اتو كشيده نبود، بنابراين بازيگران بازي نمي‌كردند بلكه زندگي مي‌كردند.
    حميد نعمت‌الله، جزو كارگردانان توانمند سينماست و با اين‌كه 2 اثر سينمايي ساخته، توانسته نظر مردم و منتقدان را جلب كند. او فيلم سينمايي بوتيك را سال 1381 و بي‌پولي را سال 1387 كارگرداني كرد. البته او غير از اين دو فيلم سينمايي چند تله‌فيلم هم كارگرداني كرده است. نعمت‌الله با ساخت وضعيت سفيد نخستين تجربه سريال‌سازش را كسب كرده است. نقي‌زاده درباره تجربه همكاري‌اش با اين كارگردان مي‌گويد: تجربه بسيار خوبي بود. ايشان تسلط كاملي به كار خود دارند و همين‌طور دقت بسيار بالا كه همين دقت بالا موجب شد خروجي وضعيت سفيد بسيار خوب شود و اميدوارم مخاطب هم با اين سريال ارتباط برقرار كند.
    او در پاسخ به اين‌كه مهم‌ترين ويژگي وضعيت سفيد چيست، بيان مي‌كند: اين مجموعه به تأثيرات وحدت‌بخش و مهرآفرين 8 سال دفاع مقدس و بركات آن دوره مي‌پردازد. مجموعه تلويزيوني وضعيت سفيد روايتگر خانواده‌اي است كه متشكل از چند خواهر و برادر است كه به اتفاق مادر پيرشان در حاشيه تهران زندگي مي‌كنند و درگير ماجراهاي مختلفي مي‌شوند. در اين مجموعه برخلاف ديگر آثاري كه درباره جنگ ساخته مي‌شود و به توپ و تانك و فضاي جنگ مي‌پردازد به اتفاقاتي كه در شهر هنگام جنگ افتاده، پرداخته است و البته نوع فيلمبرداري اين مجموعه يكي ديگر از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين كار است. فيلمبرداري به‌گونه‌اي است كه مخاطب براحتي مي‌تواند با اين‌كه ارتباط برقرار كند. اگر با دقت به اين مجموعه نگاه كنيد حس نمي‌كنيد تماشاگر فيلم هستيد، بلكه به نظر مي‌رسد داستان يك زندگي واقعي را از نزديك مي‌بينيد.
    فيلم‌هاي دفاع مقدس ساخته مي‌شوند تا نسل جديد را با جنگ و حال و هواي مردم آن دوره آشنا كنند، اما آنچه وجود دارد كه جوانان رغبتي نشان نمي‌دهند و بيشتر علاقه‌مند به سينماي وسترن هستند. بازيگر نقش عباس آقا در اين مجموعه مي‌گويد: فيلم‌هاي وسترن قهرمان پروري است، اما ژانر سينماي جنگ ما قهرمان‌پروري نيست. جوانان امروز ما قهرمان به معناي واقعي را دوست ندارند، بلكه قهرمان با تير، اسلحه و ابزار را دوست دارند.
    وي درباره كارهاي بعدي خود مي‌گويد: فرشته‌اي از آسمان، فيلمي براي كودكان و نوجوانان است كه فرزاد اژدي آن را كارگرداني كرده است و در كنار بازيگراني چون عليرضا خمسه، شمسي فضل‌اللهي، ماه‌چهره خليلي، مهيار مجيب، سيدبهرام سروري‌نژاد، مريم توكلي .... بازي كرده‌ام.
    عظمت جنگ را نمي‌توان در فيلم‌ها نشان داد
    سال 1332 در اصفهان به دنيا آمدم. تا 6 سالگي آنجا زندگي مي‌كرديم و سپس به تهران آمديم. پدرم در يك كارخانه ريسندگي فعاليت مي‌كرد، البته در اصفهان و پس از انتقالش‌ ما هم به تهران آمديم. همچنين پدرم همراه جليل شهناز تار هم مي‌نواخت. ما 5 خواهريم كه من دختر سوم خانواده هستم. پس از انقلاب هم تا سال 1363 در تئاتر كار مي‌‌كردم. تا اين‌كه بالاخره به سينما و تلويزيون آمدم. پوراندخت مهيمن خود را اين‌گونه معرفي مي‌كند. بازي او را تا به حال در مجموعه‌هايي همچون محاكمه، چشمان سياه، آبي، سام و نرگس و... ‌ديديم. مهيمن در حال حاضر 2 سريال شوق پرواز و وضعيت سفيد را روي آنتن دارد.
    بازيگر نقش افتخار درباره حضورش در اين مجموعه مي‌گويد: قبلا در چند تله‌فيلم آقاي نعمت‌الله بازي كرده بودم و پس از شش هفت ماه پيشنهاد بازي در اين مجموعه به من شد ، من هم پس از مطالعه فيلمنامه بازي در اين كار را پذيرفتم.
    وي در پاسخ به اين‌كه چطور خود را به نقش نزديك مي‌كند، مي‌گويد: من سعي مي‌كنم با نقش‌ها زندگي كنم و نقش بازي نكنم، يعني در صورتي كه قصه را به طور كامل لمس كنم آن كار را مي‌پذيرم. در وضعيت سفيد هم خودم را رها كردم و تبديل شدم به افتخاري كه قصه از من مي‌خواست.
    بازيگر مجموعه وضعيت سفيد در پاسخ به اين سوال ‌كه در كدام يك از نقش‌هايتان احساس كرديد خودتان هستيد، توضيح مي‌دهد: راستش را بخواهيد، نمي‌‌توانم بگويم. چرا كه يكي دو كار نبوده اما شده كه از بعضي كارهايم خوشم نيامده و حتي در زمان پخش، آنها را نديدم.
    بازيگر نقش افتخار در مورد حفظ كردن ديالوگ‌هايش در طول كار مي‌گويد: شايد تعريف باشد، اما حافظه‌ام قوي است. ديالوگ‌ها را با سرعت حفظ مي‌‌كنم و اين يكي از خصوصيات هنري من است.
    مهيمن درباره تجربه همكاري‌اش با حميد نعمت‌الله مي‌گويد: حميد نعمت‌الله شخصيت صبور و آرامي دارد و بازيگر با خيال راحت به او اعتماد مي‌كند و مطمئن است خروجي كارش خوب و قابل قبول است. او در پاسخ به اين‌كه وجه تمايز وضعيت سفيد با ديگر آثار دفاع مقدس چيست؟ مي‌گويد: برخلاف ساير آثار با موضوع دفاع مقدس، اين مجموعه موضوعي را به نمايش مي‌گذارد كه تا امروز ديده نشده است به نظرم اين مهم‌ترين وجه تمايز اين مجوعه با ساير آثار دفاع مقدس است.
    مهيمن در پاسخ به اين‌كه وضعيت آثار دفاع مقدس را در تلويزيون چطور ارزيابي مي‌كند، مي‌گويد: عظمت جنگ آن‌گونه كه بايد در هيچ آثار نمايشي‌اي ديده نمي‌شود. بايد گفت هر چقدر هم يك كارگردان و تهيه‌كننده و فيلمنامه‌نويس تلاش كنند نمي‌توانند آن بزرگي را در قالب يك اثر نمايشي نشان دهند. اما در حالت كلي بايد بگويم وضعيت امروز آثار دفاع مقدس در تلويزيون خوب است و آقاي نعمت‌الله در اين مجموعه سال‌هاي جنگ را خيلي خوب به تصوير كشيده‌ است.
    بازيگر نقش افتخار در مورد كارهاي بعدي خود مي‌گويد: قرار است در آينده‌اي خيلي نزديك در تله‌فيلمي كه دنباله بيا از گذشته صحبت كنيم است، همكاري كنم.
    سكانس آخر: هر چقدر كه درباره جنگ و حواشي آن كارهاي نمايشي بسازيم باز هم كم است و هنوز قصه‌هاي زيادي وجود دارند كه به آنها نپرداخته‌ايم.
    اما دست‌كم ساخت آثاري همچون وضعيت سفيد مي‌توانند يادآور برهه‌ای از 8 سال دفاع مقدس باشند.
    به هر حال هنوز راه زيادي در پيش‌رو داريم و همين‌طور خاطرات خاك خورده كهنه‌اي....

پروانه حسين‌زاده
    ضمیمه قاب کوچک روزنامه جام جم 23 مهر 1390

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    روی مرکز زمیــن

پيش فرض

نجوای شبانه! ی بهروز و منت کشی از زن اش و بازی زن اش امشب خیلی حال داد ...
    واقعا قشنگ بود.

5. 2 کاربر از Behsood بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن ادبیات hamid_diablo's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2008
    محل سكونت
    آنجا که عقاب پر بریزد

پيش فرض

اوایل داستان خوب پیش میرفت.اما کم کم داره جذابیتشو از دست میده

شخصیت بهروز روهم دوست دارم....سال سوم راهنمایی تو مدرسه ما تو منطقه17 تهران بود!!!!!!

فوتبال هم بازی میکرد.....اونجا که موشک زدن به تهران و برادر زادش گفت همه جارو موشک زدن .فلاح رو موشک زدند!!!فکر کنم به خاطر همین موضوع بود که بهروز بچه فلاح

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    روی مرکز زمیــن

پيش فرض

سلام
    بهروز 27 سالشه ها حمید جان!
    فکر نمیکنی شما با داداشش که همون امیر دیوونه است همکلاس بودی؟!

کاربر فعال انجمن ادبیات hamid_diablo's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2008
    محل سكونت
    آنجا که عقاب پر بریزد

پيش فرض

من 24 سالمه

نگفتم که همکلاسیم بود.گفتم تو مدرسمون بود

میخوای برو از خودش بپرس!!

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    روی مرکز زمیــن

پيش فرض

من 24 سالمه

نگفتم که همکلاسیم بود.گفتم تو مدرسمون بود

میخوای برو از خودش بپرس!!
    سلام
    با قسمت پر رنگ شده داری حرف خودت رو مسخره میکنی!
    مثل اینه که من بگم بروس ویلیس بادیگار من بوده قبلا میگی نه برو از خودش بپرس!!

اما این که گفتی خیلی هم عجیب نیست!
    خب اونها هم مثل همه آدم های عادی بودند دیگه و مسلما یه مدرسه ای هم رفته اندو همکلاسی هایی داشتن.
    مهم اینه که الان اون ها کجان و هم مدرسه ای های دیگه اش کجان؟!

تذکر : این جمله ی آخر ممکنه کمی سوزش ناک باشه!

من که بازی "عباس غزالی" رو به مراتب بهتر از بازی ها و اطوار "حامد بهداد" میدونم.
    حس میکنم این منش الواتی که بهروز تو شخصیت اش داره رو بازیگرش کاملا درک کرده و ادا در نمیاره.
    به خصوص اون ادایی که بعد از سیلی به همایون از خودش بروز داد!
    عالی بود!

WorkHard / P!ayHard pcforlife's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2009
    محل سكونت
    S t r e t f o r d   E n d

پيش فرض

به خصوص اون ادایی که بعد از سیلی به همایون از خودش بروز داد!
    خدا خیرش بده! یه چک زد، جماعتی شاد شدن از حرکتش!
    .
    .
    با وجود اینکه داستان خاصی نداره و همه چیز حول محور قهر و دعوای خانوادگی و چندین ماجرای عشقی می گرده، ولی شیرینی خاصی داره... یه حالت مستند گونه ای تو ریتم حرکتی داستان وجود داره که آدم حس می کنه واقعا داره همراه خانواده گلکار زندگی می کنه (از صبح تا شب!) و دقیقا تو زمان مکان قصه قرار می گیره...
    مثلا چند قسمت پیش که تو مدرسه موقع شب آژیر کشیدن و تمام ساکنین مدرسه رفتنن پشت بام، واقعا از دیالوگ ها و لحن صحبت بازیگران و حالت صورتشون و...، حس و حال جنگ _برای کسانی که تو شهرها بودن نه جبهه_ به من منتقل کرد...
    بازی بازیگران در عین اینکه زیاد نیست، ولی خیلی خوب و تاثیر گذار هستش.. طراحی صحنه هم انصافا حرف نداره... واقعا برای کسی که دنبال گاف هستش، سخته که موردی پیدا کنه./
    راستی یه نکته بگم.. پیش از شروع پخش سریال "شهین تسلیمی" و اگه درست بگم "امیر کاظمی" رو آورده بودند برنامه گلخانه... شهین تسلیمی گفت قرار بوده نقش احترام رو زنده یاد مهین شهابی بازی کنه و درصد بالایی از کار هم با ایشون فیلمبرداری شده بود... اما به دلیل بیماری و فوت ایشون، شهین تسلیمی جایگزین شد... نکته جالب تو صحبت های تسلیمی این بود که می گفت وقتی فیلمبردای مجدد برای نقش احترام شروع شد، زمستان تموم شده بود و فیلمبرداری در بهار و تابستان انجام شد... به همین خاطر مجبور بودند که تو فصل گرما لباس های پشمی ضخیم بپوشن..! یه نکته جالب هم امیرکاظمی گفت... برداشت گفت نیمی از بازیگران سریال به عهده جکو جونور ها و حیوانات هستش!!

11. 3 کاربر از pcforlife بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    روی مرکز زمیــن

پيش فرض

با وجود اینکه داستان خاصی نداره و همه چیز حول محور قهر و دعوای خانوادگی و چندین ماجرای عشقی می گرده،
    ولی شیرینی خاصی داره...
    سلام
    ذکر این نکته الزامی هست که هنوز اصل داستان شروع نشده.
    اینها همش مقدمه است برای آشنایی هر چه بیشتر با شخصیت ها.

13. 2 کاربر از Behsood بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن نجوم و اخترشناسی Mr.Crow's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008

پيش فرض

نمیدونم چرا انقدر دارم با این سریال حال میکنم ! جزو معدود چیزای تلویزیون هست که از دیدنش خجالت نمیکشم و لذت میبرم ! یه جورایی برام حس سریال های دهه 70 رو داره که واقعآ دوستشون داشتم و بعدش دیگه خیلی کم سریال اون طوری داشتیم.

15. 3 کاربر از Mr.Crow بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •