تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 10 از 21 اولاول ... 6789101112131420 ... آخرآخر
نمايش نتايج 91 به 100 از 204

نام تاپيک: ســـوالات تخصصــی عکـاسی

اگه نباشه جاش خالی می مونه kamy_R's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2010
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

تفاوت لنز ها در چند چیزه ... اول کیفیت ساخت ... گفته میشه بیشتر کیفیت یک عکس وابسته به کیفیت لنز هست و در درجه ی دوم کیفیت سنسور ... دوم مشخصات فنی که مهمترینش فاصله کانونی و دیافراگم هست....حالا با توجه به این مشخصات و یا امکانات جانی که دارن ممکنه به یه لنزی اسم خاص بدن مثلا لنز واید یا لنز ماکر و ... معمولا از اسم هر لنز نوع کاربردش مشخصه ... لنز های واید و سوپر واید برای عکاسی از یک منظره یا فضای بزرگ در کادر کاربرد داره و تله و سوپر تله هم برای عکاسی هایی که نیاز به زوم بالا دارن مثلا ورزشییا حیات وحش و ... دیافراگم هم که مشخصه ، دامنه ی تغییر دهانه ی لنز برای نوردهی های سریع یا کند ... سوالتون خیلی کلیه ، توضیح لنزها هم خیلی زیاده ... به نظرم این صفحه ی ویکی پدیا رو بخونید کمکتون میکنه ... اگر جاییش سوال پیش اومد مطرح کنید ... [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    ممنون دوست عزیز اما من لنزها زو میشناسم.سوال من در مورد انواع لنز هود ها بود (سایه بان لنز ها

کاربر فعال انجمن عکاسی ، دوربین های دیجیتال و فیلم برداری a.g g.a's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض

دیافراگم هم که مشخصه ، دامنه ی تغییر دهانه ی لنز برای نوردهی های سریع یا کند ...
    ببخشید جناب محمد حسین قصد جسارت ندارم
    فکر کنم یه اشتباه تایپی اتفاق افتاده

سرعت نوردهی به دیافراگم و لنز بستگی نداره و
    دیافراگم فقط روی عمق میدان و تاریکی و روشنی عکس تاثیر میذاره(البته تاثیر ناچیزی هم روی کیفیت عکس داره)

سرعت شاتر به بدنه دوربین مربوطه و توسط اون تغییر میکنه

بازم ببخشید

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض

دوستان یه سوالانواع لنز هودها رو میشه بفرمایید چه کاربردهایی دارن؟
    سلام

هود یه قطعه ایه که به جلوی لنز وصل میشه تا نور اضافی(از اون قسمتایی که توی زاویه دید لنز نیستن)وارد لنز نشه و با بازتابش توی لنز کیفیت تصویر رو پایین نیاره.

هر چی لنز وایدتر باشه هودش کوتاه تره(برای این که جلوی تصویر رو نگیره) و هرچی زاویه لنز بسته تر باشه(لنزای تله)هودش بلندتره(برای این که جلوی نور بیشتری رو بگیره)

4. 2 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

a.g g.aa.g g.a
    ممنون دوست عزیز اما من لنزها زو میشناسم.سوال من در مورد انواع لنز هود ها بود (سایه بان لنز ها
    آها ... خب به اون میگن هود ... لنز هود نمیگن ... من فکر کردم منظورت لنزهاست ... دوستمون a.g g.a توضیح داد ... چیز خاصی نمیشه اضافه کرد ...

ببخشید جناب محمد حسین قصد جسارت ندارم
    فکر کنم یه اشتباه تایپی اتفاق افتاده

سرعت نوردهی به دیافراگم و لنز بستگی نداره و
    دیافراگم فقط روی عمق میدان و تاریکی و روشنی عکس تاثیر میذاره(البته تاثیر ناچیزی هم روی کیفیت عکس داره)

سرعت شاتر به بدنه دوربین مربوطه و توسط اون تغییر میکنه

بازم ببخشید
    بله درست میفرمائید ... منظورم سرعت نوردهی نبود ... حتما شنیدید میگن لنز های سریع و کند و ... در حالی که لنز بقول شما ربطی به سرعت نداره. اما اون چیزی که از دیافراگم میگید اثر دیافراگمه نه کاربردش. کاربرد اصلی دیافراگم تعیین میزان نور ورودی هست. عین شاتر. شاتر و دبافراگم یه وظیفه دارن که به دو شکل اونو انجام میدن. در هر شرایطی شما از هر شیوه ای که بتونی (ترکیبی از شاتر و دیافراگم مناسب) عکسبرداری میکنی.

حالا لنز سریع یعنی چی ؟ یعنی اینکه قابلیت ایجاد دیافراگم های پائین (منظور عدد دیافراگم هست) رو برای بالا بردن عدد شاتر (عکسبرداری سریعتر) فراهم میکنه. منم همین رو گفتم. میزان باز بودن دهانه ی دیافراگم برای عکسبرداری سریع یا کند ...

6. این کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز cao-cao's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    ناکجا اباد

پيش فرض

سلام به همه
    نخ سوزن اساتید
    دوستان یه sx150 کانن گرفتم میخوام ببینم در نظر اساتید دوربین خوبی هست یا نه؟

و اینکه اتخاب این دوربین بین sx150 و fuji 2890
    انتخاب درستی بدوه؟

ایا جدولی وجود داره که بشه باهاش رابطه دیاف سرعت شاتر و ایزو رو مشخص کرد؟

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض

سلام به همه
    نخ سوزن اساتید
    دوستان یه sx150 کانن گرفتم میخوام ببینم در نظر اساتید دوربین خوبی هست یا نه؟

و اینکه اتخاب این دوربین بین sx150 و fuji 2890
    انتخاب درستی بدوه؟

ایا جدولی وجود داره که بشه باهاش رابطه دیاف سرعت شاتر و ایزو رو مشخص کرد؟
    سلام

سوال اولتون که مربوط میشه به بخش دوربین دیجیتال این جا برا عکاسی هست

جدول برای نشون دادن خطای لنز توی دیافراگم های مختلف من دیدم ولی اینی که شما میگید...

ببینید,حساسیت(حساسیت سنسور به نور ,که با ایزو نشونش میدن) روی نور و عکس تاثیر میذاره,یعنی با افزایش حساسیت نور عکس بیشتر میشه

حساسیت روی میزان نویز عکس هم تاثیر میذاره که البته به نوع دوربین هم بستگی داره,به طور کلی افزایش حساسیت باعث افزایش نویز عکس میشه ولی این افزایش نویز توی دوربین های کامپکت بیشتر از دوربینای حرفه ایه(چون دوربینای حرفه ای سنسور بزرگتری نسبت به دوربینای کامپکت دارن)

اندازه باز بودن دیافراگم هم,روی روشنایی عکس و عمق میدانش تاثیر میذاره, یعنی هرچی دیافراگم بسته تر باشه(عدد F بزگتر) عکس تاریک تر میشه و عمق میدانش بیشتر میشه و برعکس

محدوده دیافراگم هم به لنز دوربین ربط داره معمولا دوربین های کامپکت به خاطر داشتن لنز کوچیک و ساده تر نسبت به دوربینای حرفه ای محدوده دیافراگم کمتری دارن
    مثلا لنز دوربین من که یه دوربین کامپکته محدوده دیافراگمش بین F3.5 تا F8 هست ولی لنز 18-55 کنون(برای دوربینای حرفه ای)که یه لنز کیت و ارزون قیمت هست محدوده دیافراگم بین F3.5 تا F22 داره(حالا دقیق دقیقش یادم نیست فکر کنم همین حدودا بود)(البته با بسته تر کردن زاویه دید(همون زوم کردن خودمون)دیافراگم هم بسته تر میشه و محدوده دیافراگم تغییر می کنه,مثلا محدوده دیافراگم لنز دوربین من وقتی که تا آخر وزوم می کنم بین F4 تا F10 میشه و محدوده دیافراگم اون لنزی که گفتم وقتی که تا آخر زوم می کنیم به F5.6 تا F32 تغییر می کنه)

سرعت شاتر هم روی نور عکس و میزان فریز شرن سوژه تاثیر میذاره,یعنی با افزایش سرعت شاتر نور عکس کمتر میشه و میزان فریز شدن سوژه افزایش پیدا میکنه و بر عکس
    فکر کنم بهتر باشه یه کم این فریز شدنو توضیح بدم مثلا اگه شما بخواین از یک سوژه که به سرعت حرکت می کنه عکس بگیرین باید برای جلوگیری از تار شدن عکستون سرعت شاتر بالایی انتخاب کنین,ولی وقتی می خواین از یک سوژه ثابت عکس بگیرین و سه پایه هم دارین می تونین سرعت شاتر رو تا جایی که دلتون می خواد کم کنید !
    محدوده سرعت شاتر هم در دوربینای مختلف متفاوته,دوربین های حرفه ای یه مودی دارن به اسم بالب که میشه این طوری شاتر رو تا زمانی که دکمه شاتر فشردشت باز نگه دارین(و سرعت شاتر خیلی پایین بیارین)(یه نفر می گفت بعضی دوربین های کامپکت هم این قابلیتو دارن)البته باز نگه داشتن شاتر برای مدت طولانی خودش می توته باعث داغ شدن سنسور و ایجاد نویز بشه

فوکال یا زاویه دید هم روی عمق میدان تاثیر میذاره,هر چی زاویه دید بسته تر باشه(هر چی بیشتر زوم کنید)عمق میدان کمتر میشه و بر عکس
    مثلا یکی از دوستان که لنز 8mm(یه لنز خیلی واید) داره,می گفت وقتی دیافراگم رو روی F8 تنظیم میکنه همه اجسام از یک متری تا بی نهایت واضح می افتن,در حالی که با زاویه های دید بسته تر این عمق میدان به دست نمیاد(عمق میدان کمتره)

موقع عکاسی شما باید با توجه به میزان تحرک سوژه,نور محیط,عمق میدان مورد نیاز برای عکسی که می خواین بگیرین و نویزی که دوربینتون توی حساسیت های مختلف به عکس میده,سرعت شاتر,اندازه دیافراگم و حساسیت رو انتخاب کنید(البته میشه هم از مود اتوماتیک استفاده کرد!)
    میشه از مود های تقدم شاتر یا دیافراگم استفاده کرد,مثلا شما فقط اندازه دیافراگم یا سرعت شاتر یا حساسیت رو تنظیم می کنید(فقط یکی رو) و بقیه رو خود دوربین تنظیم میکنه

نیازی نیست همیشه همه بخش های عکس در محدوده فوکوس قرار بگیرن یا همه جای عکس فریز بشه یا همه عکس ها بدون نویز باشه

گاهی اوقات بهتره مخصوصا سرعت شاتر رو کم کرد تا بعضی چیزا تار بیفته یا بعضی قسمتای عکس رو مخصوصا تار کرد یا مخصوصا به عکس نویز داد

برای گرفتن عکسای خوب باید خلاق باشید

ببخشید خیلی در هم و برهم نوشتم,امیدوارم براتون مفید باشه

9. 5 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز cao-cao's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    ناکجا اباد

پيش فرض

سلام

سوال اولتون که مربوط میشه به بخش دوربین دیجیتال این جا برا عکاسی هست

جدول برای نشون دادن خطای لنز توی دیافراگم های مختلف من دیدم ولی اینی که شما میگید...

ببینید,حساسیت(حساسیت سنسور به نور ,که با ایزو نشونش میدن) روی نور و عکس تاثیر میذاره,یعنی با افزایش حساسیت نور عکس بیشتر میشه

حساسیت روی میزان نویز عکس هم تاثیر میذاره که البته به نوع دوربین هم بستگی داره,به طور کلی افزایش حساسیت باعث افزایش نویز عکس میشه ولی این افزایش نویز توی دوربین های کامپکت بیشتر از دوربینای حرفه ایه(چون دوربینای حرفه ای سنسور بزرگتری نسبت به دوربینای کامپکت دارن)

اندازه باز بودن دیافراگم هم,روی روشنایی عکس و عمق میدانش تاثیر میذاره, یعنی هرچی دیافراگم بسته تر باشه(عدد F بزگتر) عکس تاریک تر میشه و عمق میدانش بیشتر میشه و برعکس

محدوده دیافراگم هم به لنز دوربین ربط داره معمولا دوربین های کامپکت به خاطر داشتن لنز کوچیک و ساده تر نسبت به دوربینای حرفه ای محدوده دیافراگم کمتری دارن
    مثلا لنز دوربین من که یه دوربین کامپکته محدوده دیافراگمش بین F3.5 تا F8 هست ولی لنز 18-55 کنون(برای دوربینای حرفه ای)که یه لنز کیت و ارزون قیمت هست محدوده دیافراگم بین F3.5 تا F22 داره(حالا دقیق دقیقش یادم نیست فکر کنم همین حدودا بود)(البته با بسته تر کردن زاویه دید(همون زوم کردن خودمون)دیافراگم هم بسته تر میشه و محدوده دیافراگم تغییر می کنه,مثلا محدوده دیافراگم لنز دوربین من وقتی که تا آخر وزوم می کنم بین F4 تا F10 میشه و محدوده دیافراگم اون لنزی که گفتم وقتی که تا آخر زوم می کنیم به F5.6 تا F32 تغییر می کنه)

سرعت شاتر هم روی نور عکس و میزان فریز شرن سوژه تاثیر میذاره,یعنی با افزایش سرعت شاتر نور عکس کمتر میشه و میزان فریز شدن سوژه افزایش پیدا میکنه و بر عکس
    فکر کنم بهتر باشه یه کم این فریز شدنو توضیح بدم مثلا اگه شما بخواین از یک سوژه که به سرعت حرکت می کنه عکس بگیرین باید برای جلوگیری از تار شدن عکستون سرعت شاتر بالایی انتخاب کنین,ولی وقتی می خواین از یک سوژه ثابت عکس بگیرین و سه پایه هم دارین می تونین سرعت شاتر رو تا جایی که دلتون می خواد کم کنید !
    محدوده سرعت شاتر هم در دوربینای مختلف متفاوته,دوربین های حرفه ای یه مودی دارن به اسم بالب که میشه این طوری شاتر رو تا زمانی که دکمه شاتر فشردشت باز نگه دارین(و سرعت شاتر خیلی پایین بیارین)(یه نفر می گفت بعضی دوربین های کامپکت هم این قابلیتو دارن)البته باز نگه داشتن شاتر برای مدت طولانی خودش می توته باعث داغ شدن سنسور و ایجاد نویز بشه

فوکال یا زاویه دید هم روی عمق میدان تاثیر میذاره,هر چی زاویه دید بسته تر باشه(هر چی بیشتر زوم کنید)عمق میدان کمتر میشه و بر عکس
    مثلا یکی از دوستان که لنز 8mm(یه لنز خیلی واید) داره,می گفت وقتی دیافراگم رو روی F8 تنظیم میکنه همه اجسام از یک متری تا بی نهایت واضح می افتن,در حالی که با زاویه های دید بسته تر این عمق میدان به دست نمیاد(عمق میدان کمتره)

موقع عکاسی شما باید با توجه به میزان تحرک سوژه,نور محیط,عمق میدان مورد نیاز برای عکسی که می خواین بگیرین و نویزی که دوربینتون توی حساسیت های مختلف به عکس میده,سرعت شاتر,اندازه دیافراگم و حساسیت رو انتخاب کنید(البته میشه هم از مود اتوماتیک استفاده کرد!)
    میشه از مود های تقدم شاتر یا دیافراگم استفاده کرد,مثلا شما فقط اندازه دیافراگم یا سرعت شاتر یا حساسیت رو تنظیم می کنید(فقط یکی رو) و بقیه رو خود دوربین تنظیم میکنه

نیازی نیست همیشه همه بخش های عکس در محدوده فوکوس قرار بگیرن یا همه جای عکس فریز بشه یا همه عکس ها بدون نویز باشه

گاهی اوقات بهتره مخصوصا سرعت شاتر رو کم کرد تا بعضی چیزا تار بیفته یا بعضی قسمتای عکس رو مخصوصا تار کرد یا مخصوصا به عکس نویز داد

برای گرفتن عکسای خوب باید خلاق باشید

ببخشید خیلی در هم و برهم نوشتم,امیدوارم براتون مفید باشه
    دوست من
    سلام
    خیلی ممنون از توضیحاتتون خیلی خوب بران توضیح دادین
    والا تو این 1 ماهه هر چی سایت عکاسی بود گشتم و لی هیچکی به این رونی براتوضیح نداده بود
    والا یه اس ایکس 150 کانن گرفتم
    یکمی سخته باهاش کار کردن تو مود مانوئل ولی خوب باید تمرین کرد
    خیلی لطف کردین بابت پاسخگوییتون

11. 2 کاربر از cao-cao بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

ســـلام

توی عکس یه منظره ای که انسان هم باشه HDR کردن به صورت انسان لطمه ای نمیزنه؟من HDR که میکنم صورتها خیلی بد میشه.
    میخوام بدونم اصولیه یا نه؟اگه هست یه عکس با چهره انسان که تو منظره قرار داره و HDR هست برام قرار بدین. : )

ممنون

حـــــرفـه ای ELSIN's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

ســـلام

توی عکس یه منظره ای که انسان هم باشه HDR کردن به صورت انسان لطمه ای نمیزنه؟من HDR که میکنم صورتها خیلی بد میشه.
    میخوام بدونم اصولیه یا نه؟اگه هست یه عکس با چهره انسان که تو منظره قرار داره و HDR هست برام قرار بدین. : )

ممنون
    سلام

اگه نور صورت مشکلی نداشته باشه و اون فرد توی عکس ها حرکتی نداشته باشه خیر ، البته اگر عکس ها شرایط رو داشته باشند و شما تنظیمات درستی رو اعمال نکنید واضحه که ممکنه خروجی خوبی نداشته باشید

فکر کنم مشکل شما اینه که لک پیس و چین و چروک صورت رو بیشتر نشون میده درسته ؟

یه جورایی مثل این

14. این کاربر از ELSIN بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

آره دقیقا .مخصوصا صورت خانوم ها رو خیلی بد میکنه حالت زمختی بهشون میده.مگه اینکه تصویر یه تصویر پیر مردی پیر زنی باشه که چین چروک و اغراق توش به زیبایی عکس کمک بکنه.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •