تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمايش نتايج 11 به 15 از 15

نام تاپيک: گــرافـیـتـی

English | Active member gap's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

آقا چطوره اونايي كه خودشون هم طرح زدن عكسشو بذارن...
    مثلا همين علي خودمون(rpg)يايا گرافر هستش.
    بابا كارين جان شرم ممان زده ايد..:دي
    اصلا گرافيتي كار باحاليه....
    من كار ندارم با بقيه چيزاش...من ميگم باحاله،شما هم بگين باحاله:دي
    در ضمن آقا علي رضا لطفا پست پشت سر هم ندين!!!
    Last edited by gap; 08-09-2008 at 23:01.

حـــــرفـه ای karin's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2006
    محل سكونت
    Far away from here

پيش فرض

آقا چطوره اونايي كه خودشون هم طرح زدن عكسشو بذارن...
    مثلا همين علي خودمون(rpg)يايا گرافيتيست هستش.
    بابا كارين جان شرم ممان زده ايد..:دي
    اصلا گرافيتي كار باحاليه....
    من كار ندارم با بقيه چيزاش...من ميگم باحاله،شما هم بگين باحاله:دي
    در ضمن آقا علي رضا لطفا پست پشت سر هم ندين!!!

گرافر منظورته دیگه؟
    والا تا اونجایی که من دیدم ایشون یه تاپیک در این مورد زده بودن تو متفرقه
    شخصا ترجیح می دم این تاپیک بیشتر جنبه ی آموزشی - اطلاع رسانی داشته باشه و ترجیحا در یک تاپیک جداگانه بچه ها کاراشون رو بذارن
    مثل تاپیک عکاسی که مقالات و مباحث آموزشی رو داره و یه تاپیک در بخش دوربین دیجیتال هست که بچه ها عکس هاشون رو می ذارن

ممنون

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

گرافیتیست دیگه؟
    شخصا ترجیح می دم این تاپیک بیشتر جنبه ی آموزشی - اطلاع رسانی داشته باشه
    بله بله
    حتما
    (ترجمه اگه لازم بود بگین تا بذارم هرچند خودتون واردترین)

4. این کاربر از پاکر بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای karin's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2006
    محل سكونت
    Far away from here

پيش فرض «تنها»، هنرمند زیرزمینی گرافیتی در تهران

اگر از شهرک‌های غرب تهران یا حتی چهارراه ولی‌عصر رد شده باشید حتما دیوارنوشته‌ها یا برچسب‌هایی با امضای ''تنها'' یا A1one را دیده‌اید. ''تنها'' هنرمند گرافیتی ۲۵ ساله‌ایست که گرافیتی را به طور مخفیانه یا زیرزمینی با نوشتن بر روی دیوارهای دانشکده‌اش در سال ۱۳۸۲ شروع کرده. او در کنار هنرمندان فعال دیگری چونMagoi، Ck1، Bigchiz، Salome، Banger، old nick، Ice Punks، shade، Pendar از پیشتازان نسل جدید هنر گرافیتی یا دیوارنویسی در ایران است. کارهای ‘‘تنها’’ نه تنها در فضای شهری تهران بلکه در شهرهای هاوانا، ملبورن، سان فرانسیسکو، پورتلند و گرانادا نیز به نمایش گذاشته شده‌اند.
    ''تنها'' که همیشه ترجیح می‌دهد از راه اینترنت تماس برقرار کند، در گفت‌وگو به زمانه چنین می‌گوید:

''تنها'' - این کار تمامش با اسپری در عرض ۱۷ دقیقه از نیستی به هستی رسیده.

می‌شه خودتو معرفی کنی؟
    من "تنها" هستم. کارم و علاقه‌ام نقاشی کردن و اثر گذاشتن روی سطوح شهریه. ممکنه خیلی‌ها من رو یه خرابکار بدونن. من حرفی ندارم. خیلی هم خوشحال می‌شم اگه یه خرابکار به حساب بیام.

چرا ''تنها'' رو به عنوان امضای هنریت انتخاب کردی؟
    خوب زمانی که من شروع کردم هیچ‌کس تو تهران گرافیتی نمی‌کشید. حتی می‌تونم راحت بگم که کم بودن کسایی که تو تهران با واژه گرافیتی آشنا بودن اون موقع به هر کی می‌گفتی گرافیتی، فکر می‌کرد داری از گرافیک صحبت می‌کنی. سعی کردم دوستان و نقاش‌هایی که دور و برم می‌شناختم به این کار دعوت کنم. اما اکثرا بعد از اولین تجربه‌ای که روی دیوار می‌کردن دیگه این کار رو تکرار نمی‌کردن. من موندم تنها! از یک طرف هم حرف "A" و عدد یک به عدد و حروف توی اسمم نمایش دهنده اولین نفر بودنم هم هست. فکر نمی‌کنم کسی با این جمله آخر مخالفتی داشته باشه.

چطور با هنر گرافیتی یا دیوارنویسی آشنا شدی؟
    هیچ جوابی در حال حاضر براتون ندارم. اما باید بگم که سال ۱۳۸۱ اولین کارهام رو خیلی خیلی ساده از روی دیوار دانشکده و از ۱۳۸۲ به بعد روی دیوار‌های شهری تهران شروع کردم.

''Self Portrait'' - این استنسیل، همون کلیشه یا شابلون که روی طلق یا مقوا ساخته می‌شه و بعد روی هر سطحی قابل چاپه.

تو دانشکده چی خوندی؟
    این رو اگه جواب بدم که. . . . سال آخر از دانشکده اخراج شدم. برگه ابلاغ جرمم دستمه: تشویق و تحریک دانشجویان به اخلال. از همون موقع بود که فهمیدم مدرک گرفتن از این دانشگاه‌ها فرقی با ریا کاری و دروغ پروری نداره!

چرا کار گرافیتی می‌کنی؟
    فکر می‌کنم خوبه مردمی که از خیابون‌ها می‌گذرن با یک تصویر شخصی مواجه بشن. کار هر کی می‌خواد باشه. تصویر می‌تونه تاثیر بذاره. حتی یه تصویر خیلی کوچیک.

چه مسائل یا موضوعاتی رو معمولا تو کارهات منعکس می‌کنی؟
    اجتماعی، گاهی هم کاملا شخصی. مثلا از فیلتـــرینگ اینترنت، اعدام یک دیکتاتور و حرف‌های جورج بوش گرفته تا اسم آهنگی که دوست دارم و عکس نویسنده یا نوازنده‌ای که بهش علاقه دارم.

تا حالا کارهات رو تو گالری‌های تهران نمایش دادی، یا دیوارهای شهر و فضای باز رو ترجیح میدی؟
    این رو باید توضیح بدم که کار توی گالری دیگه هنر شهری نیست. یه هنر تصویریه توی گالری. هیچ اشکالی هم نداره. من هم کارهام توی گالری‌های مختلفی بوده، توی تهران هم امسال نمایش داده می‌شه اما این‌ها کار شهری نیستند؛ بلکه مجموعه آثار یک هنرمند شهری هستند یعنی کار‌هایی که روی بوم یا چوب هستند و در گالری نمایش داده می‌شن. قضیه کاملا متفاوته هنر شهری توی شهر اتفاق می‌افته اما هنر کلاسه شده می‌ره توی گالری برای آدم‌های یکم مودب و یا مجموعه‌دار‌ها و خریدار‌ها.

'' تن‌ها'' - دو تا صورت با اسپری کشیده شدن و مدتی که کار برده ۶ دقیقه بیشتر نیست. دیوار کناریش کار ناتموم دوستم مگویه Magoi.

تو چه محله‌هایی می‌شه کارهاتو دید؟
    کار‌های قدیم من رو می‌شه تو دو شهرک آپادانا و اکباتان دید البته خیلی وقته که دیگه اونجا کار نمی‌زنم چون یه سری از دوستان "ظاهرا هم کار" کار‌هام رو می‌کنن یا روش رنگ می‌کُنن. چهار راه ولی عصر و همینطور اطراف درب محلی که بهش می‌گن خانه فرهنگ صبا بیشتر می‌تونید ببینید.

به غیر از گرافیتی چه کار دیگه‌ای می‌کنی؟
    کار‌های دیگه: چاپ دستی و تولید تی شرت. اجرای نقاشی دیواری. طراحی پوستر و مطالعه و آماده کردن یه کتاب خیلی کامل در باره گرافیتی به همراه یکی دو نفر از دوستان.

می‌دونی هنر دیوارنویسی از کی تو ایران یا تهران شروع شده؟
    اولین کسی که توی اینترنت کارش ثبت شده ظاهرا مربوط به سال ۱۹۹۹ است اسمش هم اسنس Escnce هست که سال‌هاست که دیگه توی ایران زندگی نمی‌کنه. قبل از اون هم نقاشی دیواری انقلابی و بعد از جنگ تحمیلی هستن که بعضی‌هاشون با گرافیتی همخونی دارن. اما این اتفاقات جدید از ۲۰۰۳ شروع شد و تقریبا هم زمان هم روی سایت کلاه استودیو منعکس شد. بعدها هم از ۲۰۰۵ ایران گرافیتی بلاگ سپات راه اندازی شد که وبلاگ پر بیننده‌ایه.

''فرشته‌ها'' - این جالبه! شب شام غریبان من دیدم یکم شاید راحت‌تر باشه تو خیابون گشتن و رفتم بیرون دیدم نه، خطرناک‌تره. رفتم یه گوشه نزدیک مسجد و دو تا نقاشی کشیدم. این یکی از اونهاست.

من تو وبلاگ یک گرافیتیست درباره‌ی جنبش زیرزمینی دیوارنویس‌های تهران خوندم. می‌تونی در این‌باره بیشتر توضیح بدی؟
    جنبش زیر زمینی چیزی بود که اولین روزها روی دیوار، یا زیر نقاشی‌هام می‌نوشتم. چیز‌هایی مثل:
    Kolahstudio underground Group یا Underground Movement
    بعدتر هم دوستم ''رها'' وبلاگ جنبش زیرزمینی رو زد که خیلی هم پربیننده شد. کمی بعدتر هم دوستای دیگه‌ای که توی محل شروع به کار کردن از همین ترکیب استفاده کردن. تعدادی مقاله هم توی بخش هنر شهری سایت کلاه استودیو هست که بد نیست بخونید.

گرافیتی چقدر تو مردم و فرهنگ ایرانی جا افتاده؟
    خوب تمام سعی من به شخصه و کلاه استودیو و وبلاگ‌ها و برنامه‌هامون اینه که از راه ایده دادن و ایجاد جریان‌های کوچک گرافیتی، تفکر نوگرایی رو بین برو بچه‌های همسن و جوون‌تر از خودمون رواج بدیم یا اون رو به شکلی به مردم نشون بدیم. به هر حال این ۵ سال داستانی داره! ما سعی‌مون اینه که هنر شهری هرچی بیشتر و بیشتر پا بگیره. بیست و دوم بهمن سال هشتاد و پنج هم یه طرحی رو با همکاری کلاه استودیو اجرا کردیم که ۱۸۰ تا برچسب از تمام دنیا جمع شد و ما تونستیم با همکاری دوستای دیگه اونها رو در حوالی چهار راه ولیعصر و میدان ونک بچسبونیم. همین کار‌های کوچیک باعث اتفاق‌های خوب و قابل قبولی می‌شن به نظر من.

A1one, May 2007 - این کار تو خیابون ولی‌عصرٍ. یه ده‌تایی از همین شخصیت به در و دیوار زده شده. این در حقیقت یه تصویر بزرگ روی کاغذ یا مقواست که با چسب می‌چسبونیم به اینور و اونور. مثل اعلامیه‌ها و تبلیغات انتخابات.

معمولا چه وقت‌هایی و کجاها رو برای دیوارنویسی انتخاب می‌کنی؟
    معمولا سعی می‌کنم جایی رو انتخاب کنم که محل رفت و آمد مردم عادی باشه. گاهی اوقات توی روز کار می‌کنم اما بیشتر وقت‌ها نصفه‌های شب می‌زنم بیرون.

تا حالا شده حین کار بگیرنت؟
    اخیرا یک بار فقط برام ترمز کردن که خیلی راحت غیب شدم یا شایدم خوش شانسم!

تو ایران برای دیوارنویسی جریمه هم می‌کنن؟
    فعلا که نه!

دخترا هم علاقه‌ای به این هنر نشون می‌دن؟
    بله. سالومه، که خواننده‌ی رپ هم هست. چند نفر دیگه هم هستن که مطمئنن علاقه ندارن اسمشون برده بشه.

توی وبلاگت دیدم که کارهات تو جشنواره‌های جهانی مختلفی شرکت داشتن. تا به حال تو این نمایشگاه‌ها شخصا هم حضور داشتی؟
    نه، حضور نداشتم.

چطور برخورد مردم با کارهات رو تجربه می‌کنی؟
    با فروش اینترنتی آثارم و همینطور نظرات بینندگان وبلاگم.

A1one – Peace - این یکی از قدیمی‌ترین کارهای روی چوبمه. این هم چاپ اسپری روی چوبه با شابلون.

وبلاگ تنها: tehranwalls.blogspot.com
    منبع: رادیو زمانه

6. 2 کاربر از karin بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال vahide's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006

1

در بسیاری از شهر های جهان، جذاب ترین و قابل توجه ترین قسمت های هنر، توسط مشهور ترین و معروف ترین هنرمندان خلق نمی شوند، بلکه توسط افرادی ناشناس به وجود می آیند که به آنها هنرمندان خیابانی (Street artist) می گویند که در تاریکی شب، مشغول به خلق آثار خود میشوند؛ شاید هم مهمترین اصل هنرمندان خیابانی در ناشناس بودن آنها باشد، هیچ وقت دیده نمی شوند و ما تنها آنها را از روی اسامی مستعارشان می شناسیم.

گرافیتی، نام تصاویری است که روی اموال عمومی، مثل دیوار ها، تابلو های راهنما، پنجره ها و حتی تلفن های عمومی کشیده میشود. گرافیتی در اکثر موارد هنری تحسین برانگیز به شمار می آید، ولی در بعضی از موارد هم، به عنوان یک عمل خرابکارانه تلقی میشود که خلاف قانون است. بسیاری از مردم آنرا یک هنر می دانند، ولی گروه دیگر آنرا در رده ی vandalism طبقه بندی میکنند. گرافیتی از زمان های باستان ، دریونان و رم به کار گرفته میشده. گرافیتی میتواند شامل همه چیز باشد، از نقاشی های خیلی ساده گرفته تا تصاویری که شاید از قوی ترین پوستر ها هم گویا تر باشد. امروزه گرافیتی بیشتر با اسپری کردن یا به وسیله ی ماژیک کشیده میشود.

در بسیاری از کشور ها ، کشیدن این تصاویر روی دیوار، خلاف قانون است و مجازات هایی در بر دارد. اخیرا” نمونه هایی از این هنر، در معابر تهران نیز دیده میشوند، اگرچه عمرشان شاید بیشتر از یک روز نباشد، ولی کافی است این بار که از خیابان ولیعصرعبور میکنید، کمی بیشتر به دیوار های اطراف توجه کنید.
    بعضی مواقع گرافیتی ها، حامل پیام های اجتماعی یا سیاسی هستند که میتوانند نقش مهمی در فرهنگ جامعه بازی کنند گرافیتی، سبکها و دسته بندی های بسیار زیادی دارد که بر حسب نوع پیام یا فرهنگ جامعه طبقه بندی میشوند.

مشهور ترین هنرمند خیابانی، فردی انگلیسی به نام Banksy است که هنوز هم هویت مشخصی ندارد. کارهای او، هم اکنون در سرتاسر جهان یافت می شود. افراد کمی در دنیا هستند که گرافیتی را بشناسند وچیزی درباره ی او نشنیده باشند. اصلا” خصوصیت اصلی این هنر هم همین است، هنر به خاطر لذت، نه به خاطر شهرت. شاید چیز زیادی در باره ی Banksy ندانیم، ولی آثار او هر چند وقت یک بار مورد توجه بسیاری از هنردوستان قرار میگیرد.

موضوعات کارهای وی را سرمایه داری، فقر و تنگدستی، جنگ و بسیاری مشکلات اجتماعی دیگر در بر میگیرد. وی هنرمندانی را که خودشان را برتر از هنرشان میدانند به باد تمسخر میگیرد و حتی کسانی که طرح های او را در نمایشگاه ها شرکت میدهند، افرادی میداند که هدف این هنر را درک نکرده اند. وی در وبسایت رسمی خود در این باره نوشته:
    “I can’t believe you morons actually buy this shit”

بسیاری ار هنرمندان، آثار Banksy را تحسین میکنند و آنها را به عنوان یک الگو برای کار های خود انتخاب کرده اند، ولی گروهی دیگر هم او را به عنوان کسی میدانند که هنر گرافیتی را به عنوان هنری خلاف قانون و مجرمانه معرفی میکند ولی چه از کارهای اینفرد خوشتان بیاید، چهاز آنها متنفر باشید، Banksy در حال حاضر یکی از تاثیر گذار ترین و بزرگترین هنرمندان جهان است ، به طوری که کارهای وی بیشترین تاثیرات اجتماعی را در بریتانیا به وجود می آورد؛ حتی یکی از آثار او در موزه ی بریتانیا نگهداری میشود.

بر اساس آمارهایی که در سطح جهان انجام شده و میزان محبوبیتی که کارهای وی در میان هنرمندان به دست آورده، وی را به عنوان بزرگترین هنرمند ناشناس تاریخ میشناسند.

منبع: 1معمار

8. 2 کاربر از vahide بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 2 از 2 اولاول 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •