تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 12

نام تاپيک: فشار در گازها؟!!

آخر فروم باز Antonio Andolini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    هر آن جا که یاری خوش است

پيش فرض فشار در گازها؟!!

سلام!
    اگر در یک قسمت فشار گاز را زیاد کنیم طبیعتا برای این که مجموعه به حالت تعادل برسه با یک باد این عملیات صورت می گیرد ..... می خواستم بدونم که سرعت انجام این کار به چه عواملی بستگی دارد؟

ممنونم

همکار بازنشسته farbod123's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    تبريز

پيش فرض

سلام!
    اگر در یک قسمت فشار گاز را زیاد کنیم طبیعتا برای این که مجموعه به حالت تعادل برسه با یک باد این عملیات صورت می گیرد ..... می خواستم بدونم که سرعت انجام این کار به چه عواملی بستگی دارد؟

ممنونم
    به نظرم به دمای محیط و میزان افزایش فشار گاز بستگی داره...

آخر فروم باز mahsa1469's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    جنوب

پيش فرض

فکر می کنم به جنس چیزی که گاز توی اونه هم بستگی داره

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    هر آن جا که یاری خوش است

پيش فرض

نه! من بیش تر روی خود گاز تاکید دارم. یعنی چه نوع گاز هایی با چه ویژگی هایی این پروسه رو زودتر یا دیر تر انجام میدن؟

کـاربـر بـاسـابـقـه zahedy2006's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    صفحه 8140 کتاب زندگی ...

پيش فرض

ببخشيد من منظورتون رو درست نفهميدم. منظورتون اينه كه اگه در قسمتي از يك گاز فشار كم بشه براي تعديل مقداري گاز به آن قسمت جا به جا مي شود تا تعادل صورت بگيرد؟

اگه منظورتون اين هست كه قانوني داريم به نام قانون نفوذ گراهام كه سرعت پخش و نفوذ يك گاز را در ميان مولكول هاي گاز ديگر يا ... بيان مي كند.

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    هر آن جا که یاری خوش است

پيش فرض

ببخشيد من منظورتون رو درست نفهميدم. منظورتون اينه كه اگه در قسمتي از يك گاز فشار كم بشه براي تعديل مقداري گاز به آن قسمت جا به جا مي شود تا تعادل صورت بگيرد؟
    بله .. همون کاری که در موقعی که باد می وزه

اگه منظورتون اين هست كه قانوني داريم به نام قانون نفوذ گراهام كه سرعت پخش و نفوذ يك گاز را در ميان مولكول هاي گاز ديگر يا ... بيان مي كند.
    اگه میشه یه توضیح کوچولو بدید ..... ولی بیش تر منظور من اینه که یک گاز درون خودش{یعنی توی یک مخزن اکسیژن، یک فشار رو در قسمتی ایجاد کنیم و رها کنیم و با وزش یه باد به حالت تعادل برسه}

تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    صفحه 8140 کتاب زندگی ...

پيش فرض

اگه میشه یه توضیح کوچولو بدید ..... ولی بیش تر منظور من اینه که یک گاز درون خودش{یعنی توی یک مخزن اکسیژن، یک فشار رو در قسمتی ایجاد کنیم و رها کنیم و با وزش یه باد به حالت تعادل برسه}
    اين قانون از انرژي جنبشي مولكولهاي گاز نشات مي گيره و نشان دهنده نفوذ يه سري اتم در ميان يه سري اتم ديگه هست كه بايد جواب بده و همچنين به سرعت مولكولها كه با دماي گاز رابطه مستقيم داره مربوط ميشه و همچنين نحوه پخش يا همون توزيع اونها كه البته از توزيع ماكسول بولتزمن در توجيه بهره مي بره (به نوعي)

در آزمايش مي گن اگه يه مخزن با فشار p داشته باشيم و رويش يه سوراخ ريز ايجاد كنيم گاز ها با چه سرعتي خارج مي شوند. به نوعي همين تعبير است كه گاز درون مخزن با محيط يكي باشد يعني هوا باشد و تنها اختلاف فشار داشته باشند.

در ضمن اصل فرمول و توضيحات در كتاب مورتيمر هست. من اينو از شيمي عمومي يك مورتيمر يادم مونده بود گفتم بنويسم.

خلاصه توضيح:
    طبق نظريه انرژي جنبشي گازها ، گازها در دماي يكسان انرژي جنبشي برابري دارند.
    ما اين انرژي ها را مساوي مي گذاريم. (همون 2/1 ام وي به توان دو)
    نسبت v ها برابر با معكوس راديكان نسبت M هاست. حالا مي شه بر حسب چگالي نيز نوشت.
    Last edited by zahedy2006; 24-07-2008 at 23:32.

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    هر آن جا که یاری خوش است

پيش فرض

به شرایط محیطی بستگی نداره؟{به جز دما}

یه سوال دیگه هم داشتم:
    اگه توی یک محفظه ی بزرگ اختلاف فشار به وجود بیاریم اونوقت چه جوری می تونیم اون رو هدایت کنیم؟ یعنی باد رو هدایت کنیم و به طرف یک منطقه ی خاص نره

تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    صفحه 8140 کتاب زندگی ...

پيش فرض

به شرایط محیطی بستگی نداره؟{به جز دما}

یه سوال دیگه هم داشتم:
    اگه توی یک محفظه ی بزرگ اختلاف فشار به وجود بیاریم اونوقت چه جوری می تونیم اون رو هدایت کنیم؟ یعنی باد رو هدایت کنیم و به طرف یک منطقه ی خاص نره
    شرايط محيطي يعني چي؟ كدوم قسمت محيط مد نظرتون هست. (منظورم محيط از نظر علمي است - هر چيزي كه خارج از سيستم ماست) تا جايي كه من مي دونم تنها به دماي سيستم بستگي دارد يعني دماي گاز.
    گرچه براي مثال حجم و فشار كه يكي اند و در اينجا مورد بحث ما.
    و همچنين به جرم ذرات يا همون مولكولهاي گاز نيز بستگي داره.

فكر كنم بشه با سرد كردن سريع يه قسمت از گاز باعث اين امر شد. خيالتون رو راحت كنم كه با سرد كرد (و البته گرم كردن قسمت مخالف) به طور آهسته نميشه از اين كار ها كرد چون اينقدر گاز راحت بر هم كنش داره كه اثر خنثي ميشه و همچنين اختلاف فشار بايد بالا باشد
    (نمي گم در حالت ديگه باد نداريم چون جا به جايي گاز ايجاد باد خواهد كرد اما وقتي ما حس نكنيم چه فايده؟!)

راستي پروژه شما چي هست؟
    شايد روش هاي بهتري بشه يافت كرد.
    مثلا براي مايع كردن يه روش توي همون مورتيمر گفته كه بسيار جالبه.
    براي سرد كردن گاز ابتدا حجم آن را كاهش مي دهيم (روش مي كاريم- كار انجام مي دهيم) سپس اجازه مي دهيم تا گاز منبسط شود (كه حالت طبيعي گاز هست) چون اين انبساط نياز به گرما دارد اگر ظرف گاز عايق كامل باشد اين گرما از مولكولهاي گاز گرفته مي شود و اين يعني كاهش انرژي جنبشي و سرد شدن تا رسيدن به مايع آن گاز

مثال زدم كه محسوس بشه مي توان روش هايي ديگر يافت

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    هر آن جا که یاری خوش است

پيش فرض

پروژه ی خاصی مد نظرم نیست.
    داشتم در مورد طرز عملکرد بمب ها مطلبی می خوندم که این جوری بود که بمب با به وجود آوردن فشار منفی باعث به وجود آوردن اختلاف فشار شده و این خرابی ها ناشی از این موج انفجاری هست. .... می خواستم بدونم راهی برای کنترل این موج ها نیستش؟

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •