تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 7 از 20 اولاول ... 3456789101117 ... آخرآخر
نمايش نتايج 61 به 70 از 193

نام تاپيک: مرجع کامل مراحل چاپ کتاب از تایپ تا چاپ

در آغاز فعالیت ploto's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

سیمرغ عزیز سلام
    واقعا دستتون درد نکنه ، مطالب بسیار جالب و مفیدی بود .
    حیف که هر پست فقط یه دکمه ی تشکر داره!!!
    براتون آرزوی موفقیت دارم.سربلند باشید.

2. این کاربر از ploto بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

در ادامه سلسله مباحث آموزشی، نکاتی را که مخصوصا برای افرادی که به خودشان کتاب را چاپ و منتشر می کنند قید می کنم.

بارها در این سایت، نسبت به قرارداد به ناشرین، هشدار داده ام. متاسفانه برخی نویسندگان، که حتی نویسندگان موفقی هم هستند، باز هم فریب ناشرین را می خورند. در اینجا به بررسی پرونده یکی از این افراد می پردازیم:

شبنم:با توجه به شرایط چاپ و نشر در ایران آیا برای انتشار اولین کتاب خود با مشکلی مواجه نشدید ؟
    یکی از دوستان پسرم که اینجا بود و تازه یک موسسه انتشاراتی هم به راه انداخته بود به من پیشنهاد داد که با سرمایه خودم کتاب را منتشر کنم تا کار سریع تر و بهتر انجام شود و من اولین کتابم را با هزینه بسیار زیادی به تیراژ 5000 نسخه چاپ کردم . اما متاسفانه این آقا که پخش کتاب را هم به عهده داشت ، پس از پخش 700 نسخه از کتاب به آمریکا رفت و حتی بقیه کتاب ها را هم به من نداد. من به موسسه مراجعه کردم و حتی با خود این آقا در آمریکا هم صحبت کردم اما جواب قانع کننده ای نشنیدم و کار به جایی رسید که من می خواستم وکیل بگیرم چراکه وقتی اولین کتاب شما با چنین مشکلی مواجه می شود ممکن است شما به لحاظ روحی صدمه ببینید . در نهایت 1000 نسخه از این کتاب را به من برگرداندند و مبلغ بسیار ناچیزی از فروش 700 نسخه اولیه به من دادند که هزینه حمل کتاب ها به خانه شد !!!
    هلیا:با 1000 نسخه ای که به شما برگردانده شد چه کار کردید ؟
    همانطور که می دانید نگهداری از کتاب کار مشکلی است . ممکن است کاغذ زرد شود . می خواهم کتاب ها را در خیریه ای که برای بچه های معلول ذهنی آسایشگاه امام علی برپا می شود به فروش برسانم و پول آن را هم به همان جا بدهم.
    هلیا:با توجه به اینکه اولین کتاب شما بود و ازاستقبال خوانندگان هم مطمئن نبودیدچطورریسک کردیدو5 هزارنسخه چاپ کردید؟
    من تجربه ای در این زمینه نداشتم وناشرهم چیزی به من نگفت چراکه برای ناشر مقرون به صرفه تر است که درتیراژبالا کتاب ها را چاپ کند چون برای چاپ مجدد باید پول زینک وفیلم و....را دوباره بپردازد.بعدها من متوجه شدم که برخی ناشران تیراژچاپ اول را بالا می برندو بعد تعدادی از کتاب های چاپ شده را نگه می دارند برای زمانی که کتاب به چاپ دوم و سوم رسید!
    شبنم:مگرنحوه پخش کتاب به این صورت نیست که برای همه استان ها و شهرستان ها می فرستند؟
    چرا اتفاقا حرف من به ناشر هم همین بودکه اگربرای هر شهرستانی 100 عدد کتاب هم فرستاده شده باشدنباید کتابی می ماند!
    شبنم:خب با تجربه بدی که از انتشار اولین کتاب به داشتید چطور شد دوباره به فکر نوشتن و انتشار کتاب بیفتید ؟
    دوستان من که این کتاب را خوانده بودند خیلی استقبال کردند و من را تشویق کردند که مجددا به نوشتن کتاب مشغول شوم . لطمه روحی که به من وارد شده بود با تشویق دوستان تا حدودی التیام پیدا کرد . از نظر مالی هم هیچ وقت به ضرر مالی فکر نکردم چون من برای دل خودم می نویسم و حرفه من نویسندگی نیست که بخواهم از این طریق درآمدی کسب کنم . البته برای نوشتن هم دلتنگ بودم . تمام این اتفاقات به نگارش کتابی به نام «به رنگ شفق» منجر شد.
    شبنم:آیا برای انتشار این کتاب باز هم به مشکل برخورد کردید؟
    برای انتشار کتاب دوم به سراغ یک موسسه انتشاراتی معروف رفتم . یک سوم سرمایه را هم خودم تقبل کردم و به تیراژ 5000 نسخه چاپ شد . اما به گفته ناشر کتاب با استقبال مواجه نشده بود . تا اینکه یک روز من به یک کتاب فروشی سر زدم و در مورد فروش کتاب «به رنگ شفق» سوال کردم که فروشنده گفت : کتاب خوب فروش می رود . چد وقت بعد هم دریک کتب فروشی بزرگ این کتاب را با تغییراتی در رنگ روی جلد دیدم که نشان می داد کتاب کتاب مجددا به چاپ رسیده بود !

شبنم:با توجه به موضوع خاص کتاب استقبال از آن چطور بود ؟
    من این کتاب را در نشر درسا منتشر کردم که بسیار هم معتبر است . من 10 روز بعد از انتشار کتاب که به موسسه سر زدم ، پسر ناشر که کار پخش کتاب را به عهده داشت وقتی من را دید گفت:«من به شما تبریک می گم چون در ده روز اول پخش 600 نسخه فروش داشتید.» اما بعدها که من پیگیر این قضیه شدم جواب مورد انتظارم را نشنیدم و بهانه این بود که قیمت کتاب بالا رفته است.

منبع:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    آنچه بر سر این خانم آمده است، نمونه عینی و عملی آن هشدارهایی است که من بارها توضیح داده ام.

در پست قبلی، مباحث مربوط به چاپ تا حدودی توضیح داده شد، در ادامه به بررسی نکات زیر می پردازیم:

1
    - در موقع چاپ، و مخصوصا موقع برش، سعی کنید در چاپخانه حضور داشته باشید.
    یک برش و یا صحافی احمقانه، می تواند به طرح جلد شما آسیب جدی بزند. و بعد هم دیگر کاری از شما ساخته نیست. آنها حتی ممکن است جلدهای خراب را هم که در چاپ خراب شده اند را به شما غالب کنند. ترفند به این صورت است که آنها کتابهایی که جلدشان خراب است را بین کتابهایی که جلد شان درست است قرار داده و بسته بندی می کنند. این حضور خود شخص شماست که می تواند جلوی این کارها را بگیرد.نباید به هیچ عنوان اطمینان کنید!

توجه کنید که شما یک نویسنده و یک شخصیت فرهنگی هستید. اما رفتار شما در برخورد با ناشرین، و یا پچاپخانه نباید طوری باشد که آنها فکر کنند با یک آدم دست و پا چلفتی طرفند! شما یک نویسنده هستید که باعشق کار می کنید و آنها یک مشت بازاری! شما چه می دانید؟! شاید آن چاپخانه به ظاهر متشخص از قماش همان حاجی بازاری های پست فطرت باشد که حج هم رفته است و از دهانش هر چه می آید می گیود و کارش برانداز کردن زن و دختر مردم است و 30 سال پیش با تصاحب امکلاک یک عده دکانی به زده و یک شبه به نان و آبی رسیده است و با پولهای حرام مظلومان سفره امام حسین می دهد و....صد البته چندین صیغه دارد و حرمسرایی و...
    ای وای و صد افسوس، گویی نسل آنها که در مغازشان قبر می کندند و موقعی که می خواستند یک طاقه پارچه بفروشند، به داخل آن می رفتند و بر خود نهیب می زدند که آخر کار این می شود، مواظب باش!!

2- بعد از چاپ کتاب، باید به این نکته توجه کنید که پخش کتاب شما، چون شما به صورت ناشر مولف کتاب را چاپ کرده اید، آسان نیست.

من جدا هشدار می دهم که به حرف چاپخانه ها، و یا برخی دوستان و اعضای خانواده که هیچ سر رشته ای در چاپ کتاب ندارند گوش نکنید که کتاب را با تیراژ بالا چاپ کنید.

ا
    ینکه می گویم فروش این کتابها آسان نیست، دلیلش این است:

فرض کنید شما یک کتاب فروش هستید، می خواهید کتاب را از مرکز پخش بخرید، کتاب نه توسط نویسنده مشهوری چاپ شده( چون این کتاب اول شماست) و نه ناشر قوی پشتش است. پس تعداد کمی خواهد خرید. البته بعدا ممکن است بیشتر بشود. این بستگی به کتاب شما دارد. ولی برای شروع، شما باید مثلا 50 جلد را به یک مرکز پخش بدهید.

3- سعی کنید فقط با یک مرکز پخش کار کنید. تعداد بیشتر باعث خراب شدن بازار کتاب می شود. مثل یک جنس دو نرخی...

4- مرکز پخش، کتابها را به تعداد 50 جلد از شما خواهد گرفت. پس شما باید جایی را هم برای نگهداری بقیه کتابها در جای امن در نظر بگیرید. این مساله به ویژه برای آنهایی که به تعداد بالا کتاب چاپ می کنند وجود دارد.

5- یکی از ترفندهای چاپخانه ها برای چاپ بیشتر کتاب، آن است که به شما می گویند:

ببین، خب در این شهر 40 مغازه کتابفروشی است، تو به هر کدام از آنها 20 جلد بدهی، فروش می رود، نمی رود؟

این حرف به دلایل زیر غلط است:

1- اولا در هر شهر، یا لااقل شهرهای بزرگ که عمده فروش کتاب در آنهاست، برخی کتابفروشیها حالت تخصصی دارند. مثلا برخی کتابفروشیها صرفا کتاب تست می فروشند. برخی دیگر در زمینه کتب دانشگاهی و اصلا کتابهای درسی ندارند. برخی دیگر کتابهای پزشکی ، برخی هنری ، برخی مذهبی...

ا
    گر فرضا کتاب شما در زمینه مذهبی باشد، مرکز اصلی فروش آن کتاب در شهر شما کتابفروشی است که در زمینه مذهب کتاب می فروشد. اگر شما 5 جلد از کتابتان در آن کتابفروشی در عرض یکماه فروش رود، یقین بدانید در یک کتابفروشی که در یک کوچه فرعی قرار دارد و کار اصلیش فروش کتب درسی است، ممکن است حتی یک جلد هم فروش نکند. ممکن است از بین این 40 کابفروشی، فقط 2 یا 3 کتابفروشی وجود داشته باشد که شانس اصلی فروش کتاب شما در آنجا هست. و حتی ممکن است برخی از اینها چون شما نمی شناسند کتاب شما را برای فروش قبول نکنند!

2- در عمل، بردن مثلا 2000 جلد به کتابفروشیهای مختلف توسط شما، کار بسیار دشواری است. در صورتی که پخش 100 جلد توسط شما، کار سختی نیست! ضمن اینکه تعدادی را هم باید برای خودتان نگه دارید و بعضی هم که به دوستانتان می دهید و...

فریب چاپخانه ها و ناشرین را نخورید و برای اولین بار تعداد کمی چاپ کنید!

در ماه محرم قرار داریم. ماهی که یادآور مبارزه مردی بزرگ و آزاده با حاکمی ستمگر و ظالم است، مردی که در این راه، جانش را فدا کرد.

خوشحالم و بر خود می بالم که با نوشتن این مطالب در این سایت، در واقع همان راه می روم. فرقی نمی کند، ظلم، ظلم است. مگر ناشری که 5000 جلد کتاب می فروشد و پول فروش 700 جلد را می دهد ظالم نیست؟من خوشحالم که می توانم با این کارم به نویسندگان و محققین کشورم کمک کنم و و در حد توانم جلوی این حقه بازیها و مال حرام خوریها و کلاهبرداریها را بگیرم. من از انجام این کار لذت می برم.

منم میخواستم به سهم خودم بابت اطلاعات بسیار بسیار ارزشمندی که شما اینجا نوشتین ازتون تشکر کنم

ممنون ، اطلاعات بسیار نابی بود

من در هیچ سایت دیگه اطلاعات به این کاملی ندیدم

بازم به کارتون ادامه بدین

من یکی که خیلی خیلی دعاتون کردم

4. 3 کاربر از ketabmetab بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

درود!
    در یک شب سرد زمستانی، اینک من تنها نشسته ام و صدای شعله بخاری است که در اتاقم می پیچد، من اینجا در یک اتاق گرم نشسته ام و می دانم همین الان، افرادی هستند که در سرمای بیرون باید بخوابند، ......... روزگار غریبیست نازنین

از همه سروران عزیز و دوتان محترمی که بنده را تشویق فرمودند، سپاسگزاری می کنم. من از نوجوانی، دوست داشتم کاری که به خلق و مردم خدمت کنم، و فعالیت در این موضوع این امکان را به من می دهد که به قشر فرهنگی این مملکت خدمتی، هر چند ناچیز، انجام دهم.

ابتدا، از دوستان می خواهم مطالبی که اینجا می گذارند، با ذکر منبع باشد، به هر حال این موضوع چاپ کتاب مربوط به افراد فرهیخته و فرهنگی جامعه است و ما باید حرفه ای برخورد کنیم. در مورد گرفتن شابک و غیره، من بارها توضیح داده ام، کافی است شما به اداره ارشاد مراجعه کنید تا راهنماییهای کامل صورت گیرد؛ حالا اینکه مدارک دقیقا چه باشد، بنده کارمند ارشاد نیستم!

و اما پاسخ آن دوست:

آقا تفاوت بین چاپ افست و دیجیتال چی هست ؟ از نظر کیفیت ؟
    من کتابامو بخوام تو تیراژ کم چاپ کنم چاپ دیجیتال هزینه اش پایین تر در میاد درسته؟

اما کیفیتش چطور ؟

تو چاپ دیجیتال به تهیه فیلم و زینک و لیتوگرافی نیازی نیست ؟
    گرچه در این مورد در صحفه های قبل توضیح داده ام و از شما دوست گرامی می خواهم و تاکید می کنم تمام موارد را به دقت از صحفه اول تا اینجا بخوانید.

شما در جایی فرمودید:

اطمینان هم دارم اگه چاپ بشه با توجه به بالا بودن تب یاد گیری شبکه بین دانشجویان کامپیوتر از فروش خوبی بر خوردار خواهد شد

ای دلاور!
    می گویی که کتاب خوب فروش می کند اما می خواهم در تعداد کم چاپ کنم؟!!

همانا جای شگفتی است!!

در تیراژ زیر 500، باید از چاپ دیجیتال استفاده کنید، کیفیت عکسها به ویژه کمتر می شود. در مورد طرح جلد بسته به نوع دستگاه و نگهداری آن دستگاه دارد. در چاپ دیجیتال، نیازی به تهیه فیلم و زینک نیست.

این از پاسخ به آن دلاور و شیردل، که با وجود آزاد شدن قیمتها، بی باکانه با سرمایه خودش دل به دریا می زند و کتاب چاپ می کند!

گر همسفر عشق شدی مرد سفر باش هم منتظر حادثه هم فکر خطر باش!

در ادامه سلسله مباحث آموزشی، نکته و ترفند برخی ناشرین حیله گر را افشا می کنم:

فروش کتاب به ارشاد

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    در سایت خبرگزاری کتاب، شما می توانید به لیست کتابهایی که توسط ارشاد خریداری می شود دسترسی پیدا کنید.

خود فروش کتاب به ارشاد، کاری کاملا قانونی و بسیار صحیح است. اما، نکته ظریفی در اینجا وجود دارد:

برخی ناشران ، مولف در جریان این مساله نمی گذارند و و با پنهانکاری کلاه گشادی بر سر مولف می گذارند. اجازه بدهید با یک مثال مساله را روشن کنم.

کتابی با تیراژ 2000 جلد چاپ می شود. ارشاد 1000 جلد را از ناشر می خرد. مولف کتاب را با سرمایه گذاری خودش چاپ کرده است. قیمت کتاب 5000 تومان است.

فرض می کنیم 50 در صد قیمت کتاب، هزینه چاپ باشد. 40 در صد برای پخش است. (30 درصد کتابفروش+10 در صد پخش)

نکته در همینجاست، در اینجا ناشر نه هزینه پست و کارتن کتاب را می دهد، و نه 30 در صد برای کتابفروش است. پس در واقع در آمد حاصل از فروش این هزار جلد به ارشاد برای ناشر می شود:
    2500000

اما ناشر، این مساله را به مولف نمی گوید و همان مثلا 10 در صد را می دهد( تازه اگر 10 در صد بدهد!! برخی ناشرین برای پخش 45 در صد هم می گیرند، حتی بیشتر!!)

مطلب دیگر که شما نویسندگان عزیر باید بدانید این است که، من واقعا متاسفم که این را می گویم، از یک دیدگاه، شما حتی از یک کارگر هم، ارزشتان کمتر است. چون شما بیمه ندارید، یک اتحادیه قوی که از شما پشتیبانی کند ندارید، من می توانم به شما بگویم که آنقدر که اداره کار، از کارگران حمایت می کند، ارشاد، از نویسندگان حمایت نمی کند. به هر حال آنها گردن کلفت بازار هستند.این را از این بابت می گویم که سعی کنید قرارداد و آموزشهایی که در اینجا گذاشته ام را به دقت مطالعه کنید و به کار بگیرید که بعد نیازی نباشد اقدام حقوقی کنید. سود کتاب برای مولف اندک است و آنها به فوت و فن کلاهبرداری در این بازار وارد هستند و اقدام حقوقی هم که هزینه بر و وقت گیر....

من خیلی متاسفم........من اکنون واقعا می فهمم که چرا فرهنگ مردم ما اینطور شده است....

من خودم، در ازدواج، در تحصیل، در پیدا کردن کار و.........

بس ملامتها کزین نامردمان بشنیده ام.......ای کاش، مردم به جای آنکه بگویند آنقدر خودم بدبخت و گرفتار هستم که دیگر وقتی برای دیگران ندارم! به من چه؟! این مشکل خودشونه!! چقدر سرد! چقدر سرد! خدا می داند چه طعنه ها و اهانت ها که شنیده ام! مگر چه کرد ه ام؟ من، سزاوار این توهین ها و طعنه ها نیستم!

اینکه به من به دیگران کمک کنم که آنها موفق شوند، برای من پیروزی نیست؟! آیا این احساس بهتری به من می دهد، یا آنکه در لاک خودم بخزم و خودپسندانه فقط به فکر خودم باشم؟

Last edited by simorgh14; 06-01-2011 at 23:13.

6. 8 کاربر از simorgh14 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

نویسندگان شهرهای به غیر از تهران

عمده مراکز قوی پخش کتاب در ایران، در تهران هستند. بهترین ناشرین ایران نیز، در تهران هستند. حیله گرترین آنها نیز در تهران هستند!

یک نکته ای که شما به عنوان یک نویسنده باید متوجه آن باشید، این است بعضی ناشران، اشخاص فرهنگی که شما فکر می کنید نیستند. من خودم شخصا ناشر شهرستانی را می شناسم که از قالتاقترین افراد است. ایشان همچنین موفق شده در برخی جشنواره ها و نمایشگاهها جایزه ببرد!!!

مساله در مورد دوستان که ساکن تهران نیستند، به این صورت است که اگر این افراد خدای نکرده با ناشر حیله گری برخورد کنند، پیگیری مساله برایشان دشوار است. متاسفانه برخورد ارشاد با اینگونه ناشران جدی نیست. و شما باید هزینه و وقت زیادی صرف کنید. اگر هم کار به دادگاه بکشد، گرفتن وکیل و.......... وقت گیر و هزینه بر است.

پس چاره چیست؟

- هرگز قسمت اعظمی از کتاب را برای ارزیابی به ناشر ندهید، چون ممکن است در صورت عدم توافق، به نام شخص دیگری از آن استفاده کند
    - سعی کنید در مورد سابقه ناشر و مدیر انتشارات تخقیق کنید و از نظر سایر نوسندگان استفاده کنید
    - موارد قرارداد را به دقت رعایت کنید. در پستهای قبلی، توضیخ کامل داده ام.

اما آمدیم و شما خواستید کتاب را با ناشر در شهر خودتان منتشر کنید. باز هم می توانید از ناشر بخواهید کتاب را در صورت امکان در تهران چاپ کند. چون در تهران چاپخانه زیاد است و فضای رقابتی وجود دارد، نرخها ارزانتر است. البته چاپخانه ای که معتبر و شناخته شده باشد. نه یک چاپخانه بی در و پیکر و یا خدای نکرده چاپخانه ای که کتاب را بیشتر چاپ کند و خود به فروش برساند.

اما اگر باز هم خواستید کتاب را در شهر خودتان چاپ کنید، و برای پخش به تهران بفرستید، بهترین راه استفاده از باربری است. چون فرستادن 1000 جلد کتاب از طریق پست بسیار گران خواهد بود.

قبل از فرستادن، با مرکز پخش در مورد تعدادی که می خواهید بفرستید به توفق برسید. بسیاری از آنها، به هیچ عنوان 1000 جلد را قبول نمی کنند. 50 جلد 50 جلد باید به آنها بدهید. حتما رسید دریافت کرده و هر ماه آمار بگیرید.

البته شما می توانید در صورت داشتن اقوام، 1000 جلد را با باربری به تهران بفرستید و اقوام شما به تعداد مورد نیاز پخش، کتاب را به آنها بدهند.

گزینه دیگر برای فرستادن کتاب، استفاده از اوتوبوسهای بین شهری است.

8. 3 کاربر از simorgh14 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jan 2011

پيش فرض

سلام
    سوال من این است اگر بخواهم به عنوان ناشر مولف اقدام به چاپ کتاب کنم مدیریت کار نشر از قبیل حروفچینی و صفحه بندی (که البته بخشی از این رو میتونم خودم انجام بدم با کامپیوتر ) --
    اخذ مجوز از ارشاد -- انتخاب چاپخانه (شنیدم چاپخانه های قم کارشون خوبه) - نظارت بر کار چاپ و پخش کتاب
    کار خیلی سختی ست؟؟؟
    من بی تجربه در امور نشر از پس این کارا بر میایم ؟؟؟

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

درود بر شما دوست محققم

البته که می تونید عزیزم

رفتن به اداره ارشاد و گرفتن مجوز چند تا فرم را پر کردن و امضا گرفتن! همین!

و بابت همین کار، برخی ناشرین چنان با آب و تاب این مراحل را توضیح می دهند که بلللللللللللللله!

ما از هفت خوان رستم رد می شویم! و ما درد زایمان فراوان میکشیم! پس پول اجاره و گاز و برق و آب اینجا را کی بدهد؟ باید صحافی بشود! پرینت بگیریم!!

پست فطرتها..........یک جوان ساده ای که اول زندگیش می خواهد اندوخته هایش در قابل یک کتاب به جامعه ارایه دهد، که هم برای خودش و هم برای جامعه اش مفید خواهد بود، گیر چه لاشخورهایی می افتد!

و می دانید بابت این کار چقدر طلب می کنند؟5 درصد قیمت پشت جلد!! بله! یکی از همینها که دم از نماز خواندن و کسب و حلال می زند!! پنج در صد قیمت پشت جلد برای کار به این سادگی طلب می کند!

ببینید برادر!

کتاب شما که سیاسی و مذهبی نیست... پس گرفتن مجوز آن کار سختی نیست. هیچنگرانی به دل را ندهید. هر جا هم مشکلی بود، من خدا توفیق داد اینجا هستم و راهنمایی می کنم. من اینجا هستم تا به شماها کمک کنم و جلوی این سو استفاده ها را بگیرم. خوشحالم که روز خودم را با کمک به شما شروع کردم!

! الان باران، این نازنین قطره های لطیف خدا، در اینجا در حال باریدن است! کاش ما آدمها مثل این قطره ها، پاک و لطیف و صادق و بودیم و قلب و درونمان، پاک وشفاف بود.

کاش همرنگ شبنم بودیم!

آه باران!
    شيشه پنجره را باران شست
    از دل من اما
    چه كسي ياد تو را خواهد شست?
    Last edited by simorgh14; 16-01-2011 at 09:32.

11. 3 کاربر از simorgh14 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض اندر حکایت گرفتن مجوز کتاب

امين‌الله رشيدي(خواننده پيسكسوت) كه كتاب «عطر گيسو» را پيش ازاين منتشر كرده است به خبرنگار ايلنا گفت:
    متاسفانه هم‌اكنون پنج سال است كه براي انتشار اين اثر مكتوب كه بخشي از تاريخ اين سرزمين است؛ به وزارت ارشاد مراجعه مي‌كنم اما ديگر از بهانه‌گيري‌هاي مميزان ارشاد خسته شده‌ام و بر آن شده‌ام تا كتابم را با آن همه حذفيات غيرمنطقي كه ارشاد قصد دارد در كتاب اعمال كند، ديگر منتشر نكنم.
    رشيدي درباره‌ي تعداد و كم و كيف موارد اصلاحي وزارت ارشاد خاطرنشان كرد: تعداد موارد حذفي نزديك به 80 مورد بوده است كه بسياري از آنها غيرمنطقي است. به همين دليل منتشر نشدن كتاب بهتر از اصلاح اين موارد است.
    اين خواننده پيشكسوت؛ درباره‌ي بعضي از اين موارد اصلاحي گفت: به فرض مثال؛ يك تابلو نقاشي اثر اكبر تجويدي(برادر علي تجويدي) با شعري از باباطاهر در كتاب آورده شد با اين مضمون كه: اگر دستم رسد بر چرخ گردون/ از او پرسم كه اين چون است و آن چون/ يكي را مي‌دهي صد گون نعمت/ يكي را نان جو آغشته در خون» اما مميزان ارشاد مي‌گويند شعر باباطاهر بايد از كتاب حذف شود.
    از ديگر موارد اصلاحي مي‌توان به حذف عكس ابوالحسن خان صبا و دختر وي كه پيانو مي‌نوازد، حذف عكس بنده به همراه همايون خرم در انجمن فرهنگي آمريكا، حذف داستان رفت و آمدها به خانه بروجردي‌ها در كاشان كه بارها در تلويزيون آن را روايت كرده‌ام، حذف برخي طنزها از مجله توفيق، حذف شعر «رقص كولي» سروده‌ي نصرت رحماني، حذف روايت حاجي‌ها اثر ناصر خسرو و... اشاره كرد.
    اين هنرمند كه هم‌اكنون تهيه و انتشار يك آلبوم موسيقي را نيز در دست دارد، اظهار داشت: در اين كتاب اشاره به سابقه‌ي استفاده از مواد مخدر در دوره‌هاي مختلف ايران داشته‌ام كه گفته‌اند آن را نيز بايد حذف كرد. همچنين شعري از سيف فرغاني كه 700 سال پيش درباره‌ي حمله‌ي مغول‌ها به ايران سروده شده نيز از موارد حذف در كتاب است.

این را از آن جهت گفتم که دوستانی که قصد چاپ کتاب دارند، به ویژه افرادی که می خواهند کتابهای تاریخی، شعر و... متوجه مطلب باشند.

13. این کاربر از simorgh14 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Feb 2011
    محل سكونت
    تنکابن

پيش فرض

از اینکه وقت گذاشتید و کامل توضیح دادید متشکرم سیمرغ عزیز.

سیمرغ، برای ترجمه یک کتاب باید چه قوانینی رو رعایت کنیم؟ آیا باید اصل کتاب یا مشخصاتش رو هم ارائه بدیم یا نه میشه یک کتاب رو از روی ایبوک هم ترجمه کرد؟ قوانین ترجمه کردن یک کتاب چیه؟

البته کتاب "عطر گیسو" از آقای رشیدی منتشر شده بود، کتاب «ايران در رهگذر زمان» که ادامه کتاب عطر گیسو بود مجوز انتشار نگرفت.
    و البته (rashidimusic.com)
    رشيدي افزود: من در نامه‌اي به مسئولان وزارت ارشاد تاكيد كرده‌ام كه اين كتاب در ادامه‌ي كتاب «عطر گيسو» است كه منتشر شده اما آنها به صراحت اعلام كردند كه اگر در دوران ما بود آن كتاب نيز اجازه‌ي نشر پيدا نمي‌كرد!
    Last edited by userb; 11-02-2011 at 15:18.

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

با احترام خدمت شما سرور عزیر!

1- اول نگاه کنید ببینید این کتاب ترجمه شده یا خیر؟
    2- اگر ترجمه نشده بود دست به کار بشید. شما می توانید از روی کتاب الکترونیکی ترجمه کنید. ولی باید به ارشاد اصل منبع را اعمال کنید. همین کافی است.
    3- توجه بفرمایید که لزوما، کتابهای دیکشنری فارسی، برای ترجمه های حرفه ای مناسب نیستند. البته این بیشتر برای ترجمه های کتاب داستان مساله ساز است.

ضمنا شما به مطلب نقل قول دقت نکردید. ان شا الله پیروز باشید

16. 2 کاربر از simorgh14 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Feb 2011
    محل سكونت
    تنکابن

پيش فرض

سیمرغ عزیز
    چطور باید مطمئن بشم که کتاب مورد نظرم ترجمه شده هست یا نه؟ به یقین جستجو در اینترنت کافی نیست. آیا وبسایت یا مرکز خاصی وجود داره؟

دوست عزیز اگر برای شما امکان داره لطفا به نام کاربری یاهو یا گوگل تاک من یه pm بفرستید، تا بتونم بیشتر با شما ارتباط داشته باشم، خیلی کمک بزرگی میکنید. من علاقه دارم در زمینه آی تی مطلب بنویسم و ادامه بدم. برای ایمیل فقط از گوگل استفاده می کنم، اما برای گفتگو از هر دو سرویس، نام کاربری من در یاهو و گوگل: ********

متشکرم
    Last edited by userb; 12-02-2011 at 14:19.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •