تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 13 از 17 اولاول ... 391011121314151617 آخرآخر
نمايش نتايج 121 به 130 از 169

نام تاپيک: نقد و بررسی وضعیت فعلی موسیقی ایرانی

آخر فروم باز sise's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

فک کنم تا یه حدی بحث شد، جدا جدا، اما منظورت از یکی یکی اینکه مثلا یه هفته درباره یکی حرف بزنیم اینطوری؟
    آره، منم دقیقا همین طرز فکر رو دارم، ینی مثلا شاید یه کار افتخاری خوب باشه، ولی به خاطر سایر مسایل و مسایل حاشیه ایش در نظر من پسته، همچنین، شاید یه کار عقیلی خوب باشه یا چند تا کارش، اما من وقتی نگاه میکنم میبینم گرچه خیلی صداش نازه، بعضا تصنیفاشو خیلی دوس دارم، اما در نگاه کلی برام پایینتر هست از یه کسی مثل معتمدی که شاید یه دونه کار ضعیف هم داشته باشه (از لحاظ هنری)
    شاید. چرا که نه؟ به هر صورت نمیشه با چنتا پست چنتا خواننده را نقد کرد!

والا من زیاد آشنایی ندارم به این موسیقی هایی که جوونا امروز گوش میکنن ( ) ولی به نظر شخصی خودم، موسیقی کلاسیک غرب هنری ترین و علمی ترین موسیقی دنیاس، بعدش احتمالا یه چند تا سبک دیگه از کشورهای دیگه، و تو این لیست هنری آخر آخرها میتونم سنتی رو جا بدم (هنری هست علمی نیست همون بحث قدیمی )
    موسیقی کلاسیک غرب، موتزارت، ویوالدی، بتهوون، بعضی آهنگای ونجلس، به نظر من اوج هنر انسان هستن، لااقل تا به حال، آدم به حقیر بودن موسیقیهای دیگه پی میبره ...
    البته که کلاسیک غربی هنری است. من درباره پاپ و دیگر سبکها گفتم که اصولا کلمه هنری براشون به کار نمیره.

[
    B]کلیپ نظرات شاملو درباره موسیقی[/B]
    راستی دوستان خواهشا اون کلیپی که از شاملو گذاشتم رو ببینید، (پست 113) درباره موسیقی مخصوصا سنتی تو ایران حرفای خیلی جالبی میزنه، خوشحال میشم بازخوردهاتون رو از این ویدیو ببینم اینجا
    کاشکی بتونی یه جای دیگه آپلودشون کنی تا همه بتونن دانلود کنن. البته قبلا درباره اظهار نظر شاملو درباره موسیقی ایرانی شنیده ام که خیلی جاهاش مخالفم. اما دوست دارم اینو ببینم تا مطمئن بشم که دقیقا چی گفته اند.
    Last edited by sise; 18-08-2011 at 19:11.

2. این کاربر از sise بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز tirdad_60's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2007
    محل سكونت
    روی کلید سل

پيش فرض

سلام
    اظهارات احمد شاملو دقیقا مصداق اظهارات افرادی هرچند سرشناس اما شیفته غرب و پیشرفت آن هست
    کسانی که اگر در راس کار قرار میگرفتند این ته مانده سنت و فرهنگ را هم با بولدوزر ویران میکردند

اگر کمی فکر میکرد موسیقی ایرانی رو اینطور معنا نمیکرد
    شاید بخاطر این اینقدر شیفته غرب و هنر آن شد که اگر اشعار غربی و ترجمه آنها نبود هیچگاه شاعری هم به این نام ظهور نمیکرد

4. 3 کاربر از tirdad_60 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال minizoro's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    مهد خوشمزه ترین غذاهای ایران و بهترین آب و هوا؛ تبریز

پيش فرض

شاید. چرا که نه؟ به هر صورت نمیشه با چنتا پست چنتا خواننده را نقد کرد!
    باشه من در خدمتم
    کاشکی بتونی یه جای دیگه آپلودشون کنی تا همه بتونن دانلود کنن. البته قبلا درباره اظهار نظر شاملو درباره موسیقی ایرانی شنیده ام که خیلی جاهاش مخالفم. اما دوست دارم اینو ببینم تا مطمئن بشم که دقیقا چی گفته اند.
    این روزا من شدیدا سرم شلوغه و درگیرم، در اولین فرصت به روی چشم،
    خیلی متفاوت نخواهد بود مطمئنا
    شاید بخاطر این اینقدر شیفته غرب و هنر آن شد که اگر اشعار غربی و ترجمه آنها نبود هیچگاه شاعری هم به این نام ظهور نمیکرد
    تیرداد جان به نظرم وجود همچین نظرهایی لازم نیست، بلکه واجبه، باید باشه همچین نگاه های نقادی، به نظر خود من خیلی از قسمتهاش درسته، به نوعی همین علمی نبودنی که من قبلا بحثشو کرده ام رو بهش اشاره میکنه، این که میگی شیفته غرب اینا به نظرم خیلی عبارت خوبی نیست،
    خب منم به موسیقی کلاسیک غرب خیلی علاقه دارم، وقتی قیاس میکنی موسیقی غرب بسیار بسیار قوی تر و هنری تر هست، البته باید هم باشد، چرا که سابقه اش از ما خیلی خیلی بیشتره، خیلی بیشتر تو جامعه شون رواج داره و مثل ما هنوز جا نیفتاده نیستن،
    با این جو اگه شما از هرگونه نقد حالا از نوع شاملو استقبال نکنی ظلم کردی به موسیقی، چراکه نقد هست که چیزی رو به پیش میبره،
    نمیگیم این موسیقی که الان هست بده، خیلی ها منجمله خودم هم دوستش داریم، اما خب چرا استقبال نمیکنیم از تغییرش، (لازمه تغییر شناخت نقاط ضعف و لازمه شناخت نقاط ضعف نقده)
    به نظرم طرفداران موسیقی تو ایران نمیدونن باید از چی طرفداری کنن! ینی خود چیزی رو که ازش طرفداری میکنن رو نمیشناسن! مخصوصا تو قشر به اصطلاح پاپ چی (خیلیها اینطورین و عده کمی اینطوری نیستن)
    یه سوال: چرا تو موسیقی ما (سنتی) رقص جایی نداره؟ من یادم نمیاد حتی یه آهنگی که ریتمی داشته باشه که آدم رو به رقص بیاره، نه شعف هااا ، آهنگهایی داریم که شور میارن به آدم اما رقص جایگاهی نداره
    اگه اینو بگی توجیه شاید این باشه که نه بابا این حرفا چیه، سبکیه اینا واسه ما، موسیقی ما عرفانی هست و اینا ...
    عرفانی بودن به جاش، رقص و شادی هم به جاش !
    خوشحال میشم در اینباره یکم حرف بزنیم ...

6. 4 کاربر از minizoro بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز reza-atom's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

سلام
    اظهارات احمد شاملو دقیقا مصداق اظهارات افرادی هرچند سرشناس اما شیفته غرب و پیشرفت آن هست
    کسانی که اگر در راس کار قرار میگرفتند این ته مانده سنت و فرهنگ را هم با بولدوزر ویران میکردند

همچین از موسیقی غَرب صحبت می کنین که انگار چه پدیده ی عجیب غریبی هست ! در واقع موسیقی واقعی به این موسیقی بقول شما غَربی() میگن ! توی موسیقی سنتی آخه چه هارمونی ای وجود داره ؟ اتفاقاً افرادی مثل شما هستن که چشمشونو به هنر و اندیشه ی کشور های مختلف بستند ! مگه چه اشکالی داره آدم با هنر و تفکر و ... از کشور های مختلف به قول شما و خیلی های دیگه غَربی آشنا شه ؟ خیلی از چیزهای ما که الان از همین به قول شما غـَربـیـا هست !!!! همین اینترنتی که داری استفاده میکنی رو نگاه کن !!!!
    Last edited by reza-atom; 25-08-2011 at 14:19.

8. این کاربر از reza-atom بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال minizoro's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    مهد خوشمزه ترین غذاهای ایران و بهترین آب و هوا؛ تبریز

پيش فرض

همچین از موسیقی غَرب() صحبت می کنین که انگار چه پدیده ی عجیب غریبی هست ! در واقع موسیقی واقعی به این موسیقی بقول شما غَربی() میگن ! توی موسیقی سنتی آخه چه هارمونی ای وجود داره ؟ اتفاقاً افرادی مثل شما هستن که چشمشونو به هنر و اندیشه ی کشور های مختلف بستند ! مگه چه اشکالی داره آدم با هنر و تفکر و ... از کشور های مختلف به قول شما و خیلی های دیگه غَربی() آشنا شه ؟ خیلی از چیزهای ما که الان از همین به قول شما غـَربـیـا() هست !!!! همین اینترنتی که داری استفاده میکنی رو نگاه کن !!!!!

هنوز واست خیلی زوده که شاملو رو بشناسی !!!! آقای غـَرب زدا !!!!
    دوست عزیز شایسته نیست تو همچین محفلی اینطوری صحبت و بحث بشه با دوستان صمیمیمون ... ممنونم یکم بیشتر رعایت کنید

دوستان همگی از اساتید هستند
    اگر هم میگن که غرب زده نشین راس میگن، عزیزم موسیقی سنتی خودش کم چیزی نیست، گرچه پایه علمیش درست نیست ، اما مفاهیمش خیلی از غربی ها رو متحول کرده و مجذوب خودش کرده، نحوه اجرا و حتی متفاوت بودنش، خیلی از همین غربی ها رو مجذوب کرده،س اینطوری گفتن هم خیلی درست نیست

مسلمه که تیرداد جان هم به متعالی بودن موسیقی کلاسیک غرب واقف هستن، من خودم که تعصب شدیدی به موسیقی سنتی دارم، با دیدن فیلم آمادئوس به اینهمه سال سنتی گوش دادن خودم برای اولین بار تاسف خوردم!
    موسیقی غرب شدیدا قوی هست،
    حالا اگه ما قوی بودن اون رو با مفاهیم قشنگ خودمون ترکیب کنیم با حفظ ارزشها و مفاهیم پیغام ها یه چیز جدید به وجود میاد که جالبه

10. 5 کاربر از minizoro بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007
    محل سكونت
    روی کلید سل

پيش فرض

والا من سالهاست که این بحث رو در جاهای مختلف با افراد و سلیقه های مختلف داشتم و تقریبا به نتیجه ای نرسیدم
    این نگاه که ما آدمهای عقب افتاده ای هستیم در علم و تکنولوژی و فرهنگ و موسیقی و سینما رو اصلا قبول ندارم
    چون ما باید به تاریخ و پیشینه خودمون نگاه کنیم و بعد نظر بدیم

خیلی از ماها از جمله آدمهایی هستیم که بدون اینکه یکبار قرآن رو از اول تا آخر خونده باشیم از اسلام انتقاد میکنیم
    کلا ایرانی ها در جواب دادن به موضوعاتی که در آن سررشته ندارند استاد هستند
    چون نمیدونم رو کسر شان میدانند
    من در مورد سوال دوستان در مورد خواننده های موسیقی سنتی نظر خاصی ندادم چون خودم رو در اندازه ای ندیدم که
    بخوام آواز رو نقد کنم
    از نظر من علیرضا قربانی بی رقیب هست اما این نمیشه جواب میشه نظر شخصی
    پس اگر من میومدم و علینقی وزیری رو اینجا نقد میکردم حتما غیابی منو دار میزدند!!!

در مورد اینکه موسیقی دنیا از غرب شروع شد که اگر کمی به تاریخ موسیقی جهان نگاه کنید میبینید اینطور نیست
    اتفاقا برعکس هست
    والا موسیقی ما علمی هست آوانگاری هم از صده های پیش بوده اما نه به این صورت
    اینکه موسیقی علمی نیست کلا یک حرف غیرعلمی هست
    مگه میشه موسیقی ایرانی با این ردیف عظیم و دستگاههای متنوع یلخی باشه

آقا اگه موسیقی ایرانی گوش نمیدید خوب کسی شما رو مجبور نکرده این همه سبک از پاپ و جاز و متال و رپ گرفته تا کلاسیک
    اما اگر میخواهید موسیقی ایرانی رو گوش کنید و بفهمید مساله دیگریست
    کسانی که موسیقی ایرانی رو دنبال میکنند و شیفته اون هستند به راحتی پیشرفت موسیقی ایرانی لا اقل در صد سال گذشته رو میتونند حس کنند
    آواز سید احمدخان و تار آقاحسینقلی کجاو و آواز همایون شجریان با درخشانی کجا ؟؟
    پس ما تغییر داشتیم و در جهت مثبت بوده اما چون شنونده حرفه ای کم هست
    همه آواز ایرانی رو به چه چه میشناسند و بین این چه چه ها فرقی نمیبینند

با دوستی در ماشین نشسته بودم و آواز استاد شجریان در دستان رو گوش میدادم اصلا موسیقی ایرانی رو نمیشناخت اما آدم خوش حسی بود
    من بیت بیت این آواز رو گوش میدادم استاپ میزدم دوباره میخوندم البته بصورت روان
    از در درآمدی و من از خود به درشدم
    گویی کز این جهان به جهان دگر شدم

بعد میگفتم اینه معنی این بیت و الی آخر دوستم تعجب میکرد که از کجا میفهمی داره چی میگه؟!!!!
    چرا؟ چون گوش ما به موسیقی پاپ و متال و .. عادت کرده به هیجان و هیاهو و بیسو ... حالا سخته که بیاد آروم به موسیقی و شعر توجه کنه و دنبال کمال و یه پله بالاتر رفتن باشه

پس بیاید به زور سعی نکنیم موسیقی رو ارتقا بدیم جون آخرش میشه کارهای من در آوردی که الان کم هم نیستند

در مورد رقص در موسیقی ایرانی هم که تاریخ میگه در دربار شاهان مطربها فراوان بودند
    یادمه استاد لطفی در سالنامه شیدا مقاله ای در مورد مطرب و مطربی در موسیقی ایرانی نوشته بودند که اگر پیدا کردم حتما میگذارم
    در کاباره های قدیم مطربها به وفور وجود داشتند و اتفاقا مردم هم خیلی این موسیقی رو میپسندیدند

12. 3 کاربر از tirdad_60 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007
    محل سكونت
    روی کلید سل

پيش فرض

عيار نقد در ايران
    شرط اول قدم آن است كه مشهور باشي حتي مرده

■ اپيزود اول:
    بنده ديشب شعري سرودم بدين قرار:
    «آن روي ديگرت
    زشتي‌ هلاکت‌باري‌ست
    اي نيم‌رخ ِ حيات‌بخش ِ ژانوس!»

● منتقد اولي:
    اگر منظور شما از ژانوس، قمر ژانوس است بايد مي‌نوشتيد: «آن سوي» ديگرت نه آن روي ديگرت و اگر منظور اسطوره‌ي ديني است شما بي‌سواديد و چيزي در مورد آن نمي‌دانيد. پس بيخود زور نزنيد.
    ● منتقد دومي:
    شعري بود بغايت مزخرف و بسي ملال‌آور كه چركين جامه‌اي از تفاخر ادبي بر آن پوشانده شده است.
    ● منتقد سومي:
    تو اسم خودتو گذاشتي شاعر؟ تو بايد بري بوقلمون پرورش بدي. تو بايد بري غاز پرورش بدي. تو بايد بري گوسبند پرورش بدي. تو بايد بري...
    ● منتقد چهارمي:
    اصلاً ژانوس نام يكي از پادشاهان رومي است و هيچ ربطي به اين شعر فطير ندارد.
    ● منتقد پنجمي:
    تركيب نيم‌رخ حيات‌بخش بسيار ثقيل است. به جاي حيات‌بخش مي‌شد نوشت زندگي‌بخش كه تمام شعر واژگان پارسي داشته باشد.
    ● منتقد ششمي:
    شعر زعيفي است مي‌باشد اما خوب است كه همين تور ادامه دهيد و سياه‌مشغ تمرين كنيد. شما هنوز جوان و خام و در آقاز راه هستيد. توسيه مي‌كنم اشعار شاعران پيشكسوت را بخونيد.
    ● منتقد هفتمي:
    بار ديگر نيما در گور لرزيد. من نمي‌دانم چرا به شما اجازه مي‌دهند شعر بگوييد؟ كاش پروانه‌ي شعر به افراد مي‌دادند كه هر كسي بلند نشود شعر بگويد. آخر اين چه شعر مسخره‌اي است؟ ژانوس يعني چه؟ زشتي هلاكت‌بار و نيم‌رخ حيات‌بخش چه تركيب نامتجانسي است؟
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    ■ اپيزود دوم:
    ببخشيد حالا كه يادم آمد اين شعر از شاملو بود نه من!

● منتقد اولي:
    بسيار بسيار زيبا بود. تعبير «آن روي ديگرت» چقدر استادانه بر پيشاني شعر خودنمايي مي‌كند.
    ● منتقد دومي:
    شعري بود بسيار زيبا با آرايه‌هاي ادبي و استعارات و تشبيهات بي‌بديل.
    ● منتقد سومي:
    اينجاست كه تفاوت استاد مشخص مي‌شود. شعر يعني اين. باقي شاعران هر چه گفته‌اند اباطيلي بيش نبوده است.
    ● منتقد چهارمي:
    آن استعاره‌ي ژانوس كنايه از دين چقد زيبا به كار رفته با دو نيمه‌ي زشتي و زندگي.
    ● منتقد پنجمي:
    به نظر من زيباترين بخش شعر آن نيم‌رخ حيات‌بخش است كه يك كنتراست بسيار زيبا با سطر قبل ايجاد كرده است.
    ● منتقد ششمي:
    شعري عالي و بي‌نظير. يك شاهكار ادبيات پارسي و يك قطعه‌ي ادبي به تمام معنا كه بايد با آب طلا نوشت.
    ● منتقد هفتمي:
    بار ديگر روح نيما شاد شد. شعر اين است و غير از اين شعر نيست.
    ■ اپيزود سوم:
    بله اين شعر هم از شاملوست:
    «توپي دارم، قلقلي بودا
    سرخ و سفيد و آبي بودا
    مي‌زنم بر زمين، هوا رودا
    نمي‌داني تا كجا ‌رودا»

● منتقد اولي:
    اين ادبيات مردمي و فولكلوريك همواره مورد تحسين من بوده است. دست مريزاد استاد. حتي بهتر از شعر قبلي است.
    ● منتقد دومي:
    آن بوداي قافيه‌ي شعر يكي از بديع‌ترين صنايع شعري است كه تاكنون نگاشته شده است.
    ● منتقد سومي:
    زيباترين بخش شعر آن مصرع پاياني است كه كنايه از ناكجا و شهر آرزوهاست كه شاعر به خوبي در استعاره‌اي بي‌بديل آن را بازگو كرده است.
    ● منتقد چهارمي:
    تركيب سه رنگ سرخ و سفيد و آبي نشان از توجه شاعر به ادبيات ليريك فرانسه و اشراف كامل او به ادبيات بين‌المللي دارد.
    ● منتقد پنجمي:
    چقدر زيبا و لطيف احساسات كودك درون در اين شعر بازگو شده و از همان مطلع شعر به طرز هنرمندانه‌اي اين احساسات لطيف خودنمايي مي‌كند.
    ● منتقد ششمي:
    آن نمي‌داني به نظر معناي لاادري مي‌دهد كه بسيار مناسب در بيت آخر به كار رفته است و كنايتي بر جهل انسان است.
    ● منتقد هفتمي:
    مهارت شاعر در تركيب زمين و هوا در بيت سوم بي‌نظير است. دو عنصر باد و خاك و در بيت قبلي با رنگ‌هاي آب و آتش، به عناصر اربعه اشاره لطيفي نموده است.
    ■ اپيزود چهارم:
    من واقعاً معذرت مي‌خواهم. مثل اين كه كاغذهايم امشب جابجا شده. بله آن شعر توپ قلقلي از خود من بود!

● منتقد اولي:
    اي درد بگيري با اين شعرت. سرمان را به درد آورد و خاطرمان را پرملال كرد.
    ● منتقد دومي:
    گفتم اين شعر به شعر آدميزاد نمي‌ماند. سخافت و دنائت از ابيات نامعمور آن مي‌بارد.
    ● منتقد سومي:
    اصلاً كي به تو گفته با يه شعر دبستاني شاعر ميشي؟ اين رطب و يابس‌ها چيه به هم بافتي؟ توپ قلقلي! هه!
    ● منتقد چهارمي:
    ياوه‌سرايي‌هايي اين‌چنين آبروي ادبيات پارسي را به افلاك فنا داده است.
    ● منتقد پنجمي:
    اصلاً اين شعر ناتوان از نظر عروض و قافيه اشكال كامل دارد و قابل اعتنا نيست.
    ● منتقد ششمي:
    اي واي كه ادبيات پارسي به فنا رفت. اي واي كه بايد بر چنين بي‌حرمتي و گستاخي گريست. اي واي كه بايد چنين اشعار موهن و شاعران دون‌مايه را به زباله‌دان تاريخ ادبيات سپرد.
    ● منتقد هفتمی:
    تو خجالت نمي‌كشي؟ تو شرم نمي‌كني؟ تو حيا نمي‌كني؟ تو غلط كردي اصلاً همچين معري گفتي. به اين هم مي‌گويند شعر؟

14. 5 کاربر از tirdad_60 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز pandemonium's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    BWV 244

پيش فرض

سلام

مغالطه "حمله به شخص"

استراتژی "حمله به شخص" بجای پاسخگویی و نقد "خود سخنان" اون شخص، معمولا نشان دهنده این هست که پاسخی در جواب "خود سخنان" اون شخص ندارند و بجای اون به گیر دادن به کاراکتر اون شخص میپردارند.

یه زحمتی میکشیدید این پست خودتون هم به عنوان یک نمونه بارز،به صورت نقل قول اضافه میکردید به همون پست دیگرتون با عنوان "عیار نقد در ایران" !

.
    Last edited by pandemonium; 27-08-2011 at 23:11.

16. 4 کاربر از pandemonium بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز pandemonium's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    BWV 244

پيش فرض در مورد سخنان شاملو و جوابیه های دیگران به حرف های او

من قبلا فیلم سخنان شاملو در دانشگاه برکلی رو کامل دیدم.

نامه پاسخ محمدرضا لطفی به شاملو رو خوندم (که خب به نظر من حرفی برای گفتن نداشته)و پاسخ شاملو به لطفی رو هم خونده ام.

از طرفی پاسخ هایی که دیگران در مورد حرف های شاملو در باب موسیقی سنتی ایران نوشته اند رو هم خوانده ام(اون پاسخ هایی که بهشون دست پیدا کردم در جستجوهام)

الان کاری به اینکه اصلا شاملو چی گفته درست یا غلط و خودم چی فکر میکنم و اینها ندارم (اون خودش یه بحث جداگانه است)، ولی وقتی که پاسخ های اون مدافعان و اهالی موسیقی سنتی به حرفهای شاملو رو خوندم و شاهد بودم، تازه حرف های شاملو برام بیشتر تامل برانگیز شد.

بخاطر اینکه تو این نقد هایی که تا الان از سخنان شاملو شده و من خوندم هیچ کدوم "خود سخنان" شاملو رو زیر سوال نبرده اند،گویی که هیچ حرفی در جواب سخنان شاملو ندارند!

بلکه همگی رو آوردند به "حمله شخصی" به خود کاراکتر شاملو.
    اصلا جوابیه های اینها بیشتر خالی کردن خود بود تا نقد. چیزی به اسم نقد در حرفهای اینها ندیدم.

------------------
    مضمون چند نمونه از جوابیه هایی که خوانده ام:

*- طرف برداشته "زندگی" شاملو رو گشته و نسخه روان شناسی پیچیده: "شاملو خودش گفته در کودکی عاشق شنیدن و دیدن پیانو زدن دختر همسایه شون بوده.
    نتیجه: این نقدهای شاملو و حمله به موسیقی سنتی، بخاطر آرزو ها و عقده های موسیقایی شاملو هست که از کودکی در او شکل گرفته!"
    اصلا شما یک کلمه نقد در مورد خود سخنان شاملو در این مطلب میبیند؟
    و تازه انگار ادبیات و شعر خودش کم چیزیه! که شاملو بخواد عقده موسیقی داشته باشه! شعر موسیقی رو در بطن خودش داره اگر قوی باشه.

*- مورد دیگه: برداشته در جواب سخنان شاملو؛یه دو تا قطعه شعرهای شاملو رو به سطحی ترین شکل به مضحکه گرفته که آره شعرت میلنگه!
    خب اصلا گیریم شاملو شعر بلد نبوده و شعرش لنگ میزده!
    این کجا حرف های شاملو در مورد موسیقی سنتی رو رد میکنه یا نقد میکنه؟! فرض کن یه آقای x بیسوادی اومده نظرات و نقدهایی در مورد موسیقی سنتی داده. حالا شما بیزحمت بیا حرفهای این آقای بیسواد رو نقد کن، رد کن ببینیم.

*-یا برداشتن یک سری طرفدارهای سنتی فحش رو کشیدند که آره شاملو رو چه به وارد شدن به "حوزه موسیقی" ؟!
    در صورتی که به نظر من این از برداشت اشتباهشون از ادبیات و موسیقی ناشی میشه.
    ادبیات و شعر اصلا درگیر هست با موسیقی.شعر در بطن خودش موسیقی داره.
    نمیگم یک شاعر خود بخود موسیقیدان هم هست! نه، میگم اینکه شاعر به صرف اینکه شاعر هست نمیتونه وارد حوزه موسیقی بشه حرف اشتباهی هست.چون شاعر اصلا درگیر هست با موسیقی.

و چند تا جوابیه دیگه از این قبیل...

اینها جوابیه هایی بوده نسبت به حرف های شاملو که من خونده ام.
    و خب هیچ کدوم هیچ منطق و استدلال و نقدی نداشته اند.

شاید دیگران نقد های درست و منطقی نسبت به حرف های شاملو در مورد موسیقی سنتی خوانده اند که اگر سراغ دارند خیلی خوب هست که در این تاپیک قرار داده بشند و استفاده کنیم.
    و یا اینکه خودشون اگر نقدی دارند اینجا بنویسند.

------------------

شاملو خیلی رک و شاید تند حرف هاش رو میزنه و خب طبیعی هست که به طرفدارهای اون موضوع بربخوره.
    ولی میبینیم که برای همین حرف هاش دلیل هم ارائه میده، نمونه ارائه میده و ...(حالا دلایلش میتونند درست یا غلط باشند).
    ضمنا فقط ایراد نمیگیره و غر بزنه(چون غر زدن خیلی راحته)
    بلکه میبینم راه حل هم از نظر خودش ارائه میده(حالا چه درست چه غلط).(مثل اونجا که میگه این خرده فواصل رو حذف کنیم و راه رو برای خلاقیت و زایندگی بالا ببریم....)
    پس حرفهاش فقط حمله کردن، غر زدن و ایراد گرفتن نیست.
    دلایل خودش رو داره و راه حل هایی هم از نظر خودش ارائه میده.
    بنابراین با اون حرف هم مخالفم که اگر شاملو "کمی فکر میکرد" این حرف ها رو نمیزد!

پس انتظار میره دیگران با دلیل و منطق حرفهای او رو نقد کنند، و نه اینکه به حمله شخصی و مورد دیگر خارج از حوزه استدلال رو بیارند.
    Last edited by pandemonium; 28-08-2011 at 00:47.

18. 5 کاربر از pandemonium بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز reza-atom's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

والا من سالهاست که این بحث رو در جاهای مختلف با افراد و سلیقه های مختلف داشتم و تقریبا به نتیجه ای نرسیدم
    این نگاه که ما آدمهای عقب افتاده ای هستیم در علم و تکنولوژی و فرهنگ و موسیقی و سینما رو اصلا قبول ندارم
    چون ما باید به تاریخ و پیشینه خودمون نگاه کنیم و بعد نظر بدیم

1. خیلی از ماها از جمله آدمهایی هستیم که بدون اینکه یکبار قرآن رو از اول تا آخر خونده باشیم از اسلام انتقاد میکنیم

2. کلا ایرانی ها در جواب دادن به موضوعاتی که در آن سررشته ندارند استاد هستند
    چون نمیدونم رو کسر شان میدانند
    من در مورد سوال دوستان در مورد خواننده های موسیقی سنتی نظر خاصی ندادم چون خودم رو در اندازه ای ندیدم که
    بخوام آواز رو نقد کنم
    از نظر من علیرضا قربانی بی رقیب هست اما این نمیشه جواب میشه نظر شخصی
    پس اگر من میومدم و علینقی وزیری رو اینجا نقد میکردم حتما غیابی منو دار میزدند!!!

در مورد اینکه موسیقی دنیا از غرب شروع شد که اگر کمی به تاریخ موسیقی جهان نگاه کنید میبینید اینطور نیست
    اتفاقا برعکس هست
    والا موسیقی ما علمی هست آوانگاری هم از صده های پیش بوده اما نه به این صورت
    اینکه موسیقی علمی نیست کلا یک حرف غیرعلمی هست
    مگه میشه موسیقی ایرانی با این ردیف عظیم و دستگاههای متنوع یلخی باشه

آقا اگه موسیقی ایرانی گوش نمیدید خوب کسی شما رو مجبور نکرده این همه سبک از پاپ و جاز و متال و رپ گرفته تا کلاسیک
    اما اگر میخواهید موسیقی ایرانی رو گوش کنید و بفهمید مساله دیگریست
    کسانی که موسیقی ایرانی رو دنبال میکنند و شیفته اون هستند به راحتی پیشرفت موسیقی ایرانی لا اقل در صد سال گذشته رو میتونند حس کنند
    آواز سید احمدخان و تار آقاحسینقلی کجاو و آواز همایون شجریان با درخشانی کجا ؟؟
    پس ما تغییر داشتیم و در جهت مثبت بوده اما چون شنونده حرفه ای کم هست
    همه آواز ایرانی رو به چه چه میشناسند و بین این چه چه ها فرقی نمیبینند

با دوستی در ماشین نشسته بودم و آواز استاد شجریان در دستان رو گوش میدادم اصلا موسیقی ایرانی رو نمیشناخت اما آدم خوش حسی بود
    من بیت بیت این آواز رو گوش میدادم استاپ میزدم دوباره میخوندم البته بصورت روان
    از در درآمدی و من از خود به درشدم
    گویی کز این جهان به جهان دگر شدم

بعد میگفتم اینه معنی این بیت و الی آخر دوستم تعجب میکرد که از کجا میفهمی داره چی میگه؟!!!!
    چرا؟ چون گوش ما به موسیقی پاپ و متال و .. عادت کرده به هیجان و هیاهو و بیسو ... حالا سخته که بیاد آروم به موسیقی و شعر توجه کنه و دنبال کمال و یه پله بالاتر رفتن باشه

پس بیاید به زور سعی نکنیم موسیقی رو ارتقا بدیم جون آخرش میشه کارهای من در آوردی که الان کم هم نیستند

در مورد رقص در موسیقی ایرانی هم که تاریخ میگه در دربار شاهان مطربها فراوان بودند
    یادمه استاد لطفی در سالنامه شیدا مقاله ای در مورد مطرب و مطربی در موسیقی ایرانی نوشته بودند که اگر پیدا کردم حتما میگذارم
    در کاباره های قدیم مطربها به وفور وجود داشتند و اتفاقا مردم هم خیلی این موسیقی رو میپسندیدند
    1. جمله ای که با قرمز مشخص کردم اصلاً ربطی به این تاپیک نداره چه بسا اینکه من یه حرفی بزنم و باعث اختلال توی نظم تاپیک بشه ! نمیدونم شاید هدف شما از گفتن این جمله تحمیل عقاید خودتون بود !

2. جمله ی بعدی که آبیه ! باز هم تعمیم جز به کُله و باز هم دارین کنایه میزنین !

من باز هم میگم موسیقی اصیل حرفه ای نیست و یک نوع موسیقی خسته کنندست ! اما اگه اون رو با سازهای جهانی ترکیب کنند و توش هارمونی بکار ببرند بهتر میشه ... افرادی بودند که خواستند این کار رو بکنند و تا حدودی هم موفق شدند .
    Last edited by reza-atom; 28-08-2011 at 13:22.

20. 3 کاربر از reza-atom بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •